W1ERINGER NIEUWS HET VRIJE WOORD. WAARHEEN OM TE DANSEN OUD WIERINGER VOOR HET TRIBUNAAL. In verschillende bladen lazen we een verslag van de zitting van het. Alkmaarse Tribunaal van Donderdag 19 Juni, waarin de zaak te gen de, tijdens de oorlog op Wieringen woonachtige, heer C. Annes, werd behandeld. De heer Annes werd beschul digd, van een bij hem onder gedoken Joodse familie de belofte te hebben afgeperst hem na de oorlog 10.000 gld. te betalen, onder bedreiging hen anders uit zijn huis te zullen zetten. Aan deze be lofte had beschuldigde de Joden na de bevrijding nog eens herinnerd. Uit de verschillende ver slagen van deze zitting de pers, wordt de indruk ge vestigd dat de heer J. de Krijger te Den Oever, de zaak aan het rollen heeft ge bracht, hiermede een per soonlijke wraak heeft willen koelen. Verder wordt deze heer er van beschuldigd de verhouding ten huize van de fam. Annes te hebben vertroebeld, door relaties aan te knopen met een vrou welijk lid van de daar on dergedoken Joodse familie- De heer de Krijger verzoekt ons omtrent deze zaak mede te delen, dat bij het aanbren gen daarvan, bij hem uitslui tend het rechtsgevoel een rol heeft gespeeld. Dat de heer Annes door de Illigali- teit zou zijn gerehabiliteerd is volgens de heer de Krijger niet juist. De heer Wester hoven heeft dat destijds op eigen gezag gedaan, zonder de tegenpartij te horen, zo dat van een onderzoek geen sprake is geweest. De Heer Annes heeft in de tijd dat de Joden bij hem waren ondergedoken, behal ve de vergoeding die hij van deze mensen ontving, van de illigaliteit een bedrag van f 495.,f tarwe, erwten, ko len enz. ontvangen. Deze bijdrage werden tenslotte ingehouden, omdat men de indruk kreeg dat ze niet aan de onderduikers ten goede kwamen. De heer Annes heeft een der vrouwelijke onderdui kers, in het bijzijn van de heer de Krijger, mishandeld door haar enige malen op de grond te werpen en haar daarna in een stoel vast te houden terwijl zijn vrouw haar aan de haren trok. Hij wil zich nu verbergen achter de bewering dat hij dit zou hebben gedaan omdat deze Jodin relaties met de heer de Krijger zou hebben aan geknoopt. Deze relaties heb ben uitsluitend bestaan in het overhandigen van de bonnen voor levensmiddelen waarvan de heer de Krijger de Joden de laatste maan den vóór de bevrijding voor- &ig. Hij heeft de aanklacht ten slotte ingediend naar aan leiding van een schrijven van een schoonzoon van de bij de heer Annes ondergedoken Fam. Cats, waarin deze dé heer Annes beschuldigt van afpersing van de belofte, na de bevrijding een grote som geld ts zullen betalen Deze visie op het welke uiteraard die van Heer de Krijger is, doe! on? belangstelling voor de uit spraak in deze kwestie, die een dezer dagen zal worden gewezen, nog verhogen. Ongelukkige val. Een 11-jarig zoontje der fam. Dijkstra te Smerp, kwam te H.-Hoef met zijn rijwiel ten val, met het gevolg dat het knaapje een arm kneusde. Kerkdiensten Wieringen Officiële bekendmaking UITSLAGEN SCHOOLWEDSTRIJDEN WESTERLAND. Handbal meisjes V.G.L, O.Westerland a 3 0 Hippo Westerland b 0— Hippo wint met strafworpen. V.G.L.O. Hippo 40. Handbal jongens V.G.L.O. Hippo 10 Westerland Hippo 4—0 V.G.L.O.—Wes terland 30. Hoogspringen: Meisjes 1 en 2 J. de Jongh en A. v. d. Berg (V.G.L.O.) 1.20 3 Tr. Dekker (Westerland) 4. A. Bakker V.G.L.O. 5. B. Mo lenkamp Westerland. Jongens 1. H. Wanmaker V.G.L.O. 1.25 2 en 3 J. Rot gans (W. en H. Lont V.G.L.O. 4 en 5 A. Hollander V.G.L.O. en S. Omis Westerl.) Verspringen. Meisjes 1. L. Bügel II V.G.L.O. 4.10 m. 2 D. Wigbout Hippo 3.80m. 3.G. Keijzer W.land 3.75 M. 4. L.Bügel I V.G.L.O. 3.70 m.; 5. G. Mulder Hippo 3.58 m. Jongens 1 J. Datthijn V.G.L.O. 428 m. 2. Tj. Wig bout (Westerl.) 4.10 M. 3 D. Roossien V.G.L.O. 4 m 4. H. v. Eerde Hippo 3.90 m. 5. J. Smit Hippo 3.80 m. 50 M. Hardlopen Meisjes 1 F. Mast V.G.L.O. 2 J. Pomp 3 G. Mulder Hippo 4 C. Keijzer Hippo 5 T. En gel V.G.L.O. Jongens 1 L. Boerema V.G.L.O. 2 A. de Beer V.G. L.O. 3 J. Dekker W.land 4 K. de Jong Hippo 5 H. ten Caat Hippo. 4 x 50 m. Estafette Meisjes 1 V.G.L.O. 2 Hippo. 4 x 50 M. Estafette Jongens 1 V.G.L.O. 2 Westerland. Totaal uitslag Meisjes V.G. L.O. 34 pnt. Hippo 15 pnt. Westerland 11 pnt. Jongens V.G.L.O. 37 pnt. Hippo 6 pnt. Westerland 17 pnt. No 1 van elk nummer 5 pnt., no. 2 4 enz.. Estafette no. 1 30 pnt., no. 2 5 pnt. Voor elk nummer dus 15 punten totaal. DEN OEVER. Turndemonstraties Zondag j.l, organiseerde dej gymnastiekveren. D.O.Sj, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, grote turndemonstra-j ties op het ,,Wiron"-terrein j te Den Oever. Een dames- en j een herenkeurkorps van de Turnkring Hollands Noorder kwartier verleenden hieraan hun medewerking. Nadat het programma was geopend door de jongere leden van DOS, die op het paard en aan de brug aardige verrich tingen lieten zien, was de beurt aan de damesleden der vereniging om hun kunnen te ionen. Vooral het werk aan de brug en de knotsoefeningen vielen zeer in de smaak. Ook de rhytmische gymnastiek van de kleintjes kreeg een harte lijk applaus. Daarna lieten de dames van het keurkorps het publiek ge-! nieten van de vrije oefeningen aan de brug. In het bijzonder de prestaties van Mw. Corne- lese-de Wit van Wieringen' en de prachtige oefeningen van Mej. I. Spigt uit Anna Pau- iowr.a verdienen een bijzon e-oord van lof. Nadat ook de heren van het keurkorps hun kunnen hadden vertoond, werd het programma besloten met oefeningen aan de ringen van de dames en rekoefeningen door de leden van het sterke geslacht." Ook bij dit gedeelte van het programma viel er veel te nieten. De gymnastiekvereniging kan met voldoening op een dag terugzien. ZONDAG 6 JULI. NED. HERV. KERK H.-hoef 7Va uur Ds. v.d. Winden. Den Oever IOV2 uur dhr. v.d. Berg. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef 10.30 (einde 11.30) Ds. A. P. Goudsbloem. Onderwerp Een minder bekend wetsartikel. EVANGELISATIE: H.-hoef 10 u. dhr. O. Deen. W.alnd 3 uur dhr. O. Deen. Den Oever 2V2 uur TOELATING TOT DE OPENB. LAGERE SCHOLEN Burgemeester en Wethou ders van Wieringen brengen in herinnering art. 25 van de verordening op het Lager Onderwijs, waarbij wordt bepaald De aanvrage om plaatsing op de scholen wordt, min stens 8 dagen voor het tijd stip der toelating, zijnde 1 September, aan het hoofd der school gedaan, door de •■uders of verzorgers van de Gebouw Land in Zicht Den Oever 10 en 3 uur dhr. G. Visser. GEREF. KERK. H.-hoef 10 uur Ds. H. MooviBzen van AarlandeWeen. H.hoef 2.30 Stud. Brilman. Den Oever 10 u. Std. Brilman Den Oever 3 u. Ds. Moolhuizen. dhr. v.d. Horst «leerlingen, voor wie toelating CHR. GEREF. KERK. wordt gewenst. Aanmelding van nieuwe leerlingen behoort dus te geschieden voor 24 Aug. a.s. De leerlingen die per 1 Sept. a.s. werden toegelaten moeten op 1 October d.a.v de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Wieringen, 1 Juli 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. R. K. KERK H.-hoef Zondag 6de Zondag na Pinksteren. De H. Missen om 7.15 en 9.30 uur. De Hoogmis uit dankbaarheid bij gelegenheid van een 40- jarig Huwelijk. Na de Hoog mis bibliotheek en ontspan ning voor de mannen en jongens. 'sAv. 7 uur Lof. Maandag 7 Juli feest van Kerkwijding. Dinsdag 's av. 7Va u. Lof. Woensdag 9 Juli feest van de HH. Martelaren van Gorcum. Donderdagavond 7.30 Lof. Deze week iedere dag de H. Mis om 7.30. Zaterdagavond biechthoren van 68 uur door Pater Procopius. Dekenale Bedevaart naar Heil'o op Dinsdag 19 Aug. en naar de Briel op Woensdag 20 Aug. Den Oever. Zondag 6de Zon dag na Pinksteren. De Pas toor komt naar Den Oever. De HH. Missen om 7.30 en 9.30 uur. Voor de HH. Mis sen gelegenheid tot biechten. Woensdag feest van de HH. Martelaren van Gorcum, die hun leven hebben gegeven voor het Geloof aan de waar achtige tegenwoordigheid van Chr. in het H.Sacrament en voor het primaatschap van den Paus. BURGERLIJKE STAND Geboren Arjen, zv J. Wei- ma en G. L. Tijsen Jacobus Roelof, zv J. J. Gruis en H. Hulsebos Francisca Johanna. dv H, J, S. de Groot en W. Hidden Siena Maria, dv, J. vd Wal en K. Hooiveld, Ondertrouwd M_ Plug en J. Duijnker B. vd Laan en J. C. Jansen A. Rotgans en M. C. 't Hart E. Bijlsma en J. Rotgans N. Everts en H. de Raaf. Gehuwd Veling N. Slagboom, Overleden Antje Tijsen, 66 jaar, echtg. van J, Dekker; D. B. Bakker, 73 jaar, Wed. H. Engel, H.-HOEF. GESLAAGD. Onze plaats- genote Mej. Tiny Bosker, slaagde Woensdag j.l met goed gevolg voor het eind-examen 5-jarige cursus Lyceum, te Den Helder. P. Waiboer en G, C, Rotgans en D. Medemblik. BURGERLIJKE STAND. Tijdvak 21 t.m. 27 Juni. GeborenAfra Cornelia Maria d-v. Th. C. Meester en E. Oudhuis Jacobus An- thonius z.v. J. Bakker en C. Schouten Petronella Jacoba, d.v. J. Kroeb en P. A. Kooij Nicolaas Willem Anthonius z.v. J. T. G Meijer Kallen- bach en G. SmitPetrus Hendricus z.v. N. Tromp en J. Olof. Ondertrouwd Geen. Getrouwd J. P. Jacobs en J. A. Nollen. Overleden te Alkmaar A. C. A. Adriaansen, echtg. van M. P. v. Oers. EINDELIJK THUIS. Nadat ruim een jaar gele den de jongste zoon behou den huiswaarts keerde, kwam vorige week Vrijdag de oud ste telg uit het gezin Hart in zijn vaderstad terug, na dat hij met H. M. 's „Korte- naer" in Den Helder gearri veerd was. Het ontbrak de sympathieke marineman in zijn afwezigheid van 7 jaar niet aan de nodige avontu ren en belevenissen en hij zal' in de huiselijke kring de eerste dagen wel voldoende stof tot praten kunnen vin den. Hoezeer men deelde in de vreugde in het gezin van de Familie Hart bleek Zaterdag avond, toen Harmonie „Cres cendo" met een paar vrolijke marsen en een „Lang zal hij leven" Geus een muzikaal welkom toeriep, waarbij haar voorzitter, de hr. Glastra hem met een kort woord toesprak en een grote menig te van belangstellenden zich op de met vlaggen getooide Oosterhaven had verzameld. Welkom thuis WIERINGEN. ONDERWIJS. De in de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering benoemde on derwijzeres aan de O.L. School te Den Oever, Mw. N. Raaij- Bakker, heeft wegens benoe ming elders, voor haar benoe ming bedankt. Buiten verantwoordelijheid der Jeugdraad. Mijnheer de Redacteur, Gaarne enige ruimte in Uw blad voor het volgende Onder de rubriek „Het vrije Woord" is in de laatste num mers van Uw blad de Jeugd raad en het jeugdwerk onder handen genomen. Ik zou hier over gaarne het volgende zeg gen Wat critiek betreft, ben ik van mening da\t deze altijd welkom moet zijn (en dat heeft het Bestuur van de Jeugdraad ook gemeend) mits zij geen afbrekende uitwerking heeft. Wat echter Uw critiek betreft, kan ik het Bestuur van de Jeugdraad alleen maar aanra den zich er niets van aan te trekken. Ik vind het echter van U, M, de R, onpasselijk om critiek op een zaak te werpen waarvan U zelf niet op de hoogte is en waarover U volgens mij geen inzicht heeft. De conclusie dat U geen in zicht heeft op de zaak waar op U critiek werpt, is mij ge bleken uit de ingezonden stuk ken zowel van de Jeugdraad als van de Red, In Uw eerste stukje immers heeft U alleen critiek gewor pen en geen uitweg of raad gegeven. De Jeugdraad heeft U daarna duidelijk gemaakt dat naast critiek ook meestal een uitweg of raadgeving wordt aangegeven. In Uw antwoord (hetgeen volgens mij geen antwoord was) is U echte: angstvallig om de vraag die de Jeugdraad U stelde, heen ge draaid. Wel heeft U in het slotwoord geprobeerd het Be stuur der Jeugdaad bang te maken, in de hoop dat er dan verder wel niet over gepraat zou worden, waarmede U Uw zwakke zijde wel heel duide lijk heeft laten blijken. Van een redacteur wel een beetje beschamend, nietwaar? U schreef verder „nadat wij hen de woorden waarop men ons kon attaqueren, in de mond hadden gegeven" Was 't niet beter geweest dit te ver mijden U is er van overtuigd geweest dat Uw stukje onvol ledig was, waarom niet direct deze onvolledigheid aangevuld? Dan waren verdere woorden overbodig geweest, M. de R., ik wil niet teveel plaatsruimte van U vragen. Ik heb naar ik hoop de zaak dui delijk voorgesteld. Echter één ding nog Ik ben bij deze zo vrij, U uit te nodi gen om in samenwerking met de Jeugdraad en andere per sonen, die hiervQor belangstel ling hebben, een discussie avond te houden in de Jeugd herberg op een nader overeen te komen datum, naar aanlei ding van de desbetreffende ingezonden stukken. M. de R. mijn hartelijke dank voor de plaatsruimte en naar ik hoop tot in de Jeugd herberg. KL. VEENBAAS Wh menen verstandig ie deer aan dit stuk, waai in in zender de moed heeft te hand schoen op te nemen voor een o i hr peloze zaak (de Jeugd raad i d zijn huidige voirn)- geen verdere aandacht te Een reisje naar Friesland. Op Donderdag 3 Juli maakte de Ger^f> Knapen- en Meisjesvereniging 'n reisje naar Friesland, met als hoofd doel Gaasterland. Er werd ruimschoots geno ten van bos en zee, waaraan het buitengewoon mooie weer meewerkte. Tevens werd het bekende Hinderloperse Muse um nog bezocht. Om negen uur kwam het gezelschap thuis. Het was een mooie dag Geen dronken landmeter, In het verslag van de op 21 Mei gehouden vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen, werd melding gemaakt van in deze vergadering geuite cri tiek op de voortgang van de ruilverkavelingswerkzaamheden waarbij zelfs beweerd werd, dat een landmeter dronken op het terrein zou zijn verschenen. Het spijt ons dat in het ver slag niet is opgenomen, dat de bewering, die alle grond miste, in de vergadering ten stellig ste tegengesproken is, waar door een onverdiende blaam op de ambtenaren van de ruil verkavelingsdienst werd ge worpen. Besmettelijke ziekte. Ten huize van de fam. G, alhier, is een geval van ma laria geconstateerd. NIEUWBOUW Krachtens het bouwplan 1947 zijn voor deze gemeente voor dit jaar 45 woningen toegewe zen. POLITIE. Gev, een pad vindersdoek en een broche. Verl. een gevlamde vul pen, Inl. bij Gem.-Bode. schenken, Hoe inzender over ons denkt; .Onpasselijke critiek" (inzen der bedoelt waarschijnlijk „on gepaste" critiek) „geen inzicht" „niet op de hqogte" „geen uitweg weten" „zwakke zijde" „beschamen.^" dat alles interesseert ons niet.. Hoe wij op onze beurt over de Jeugdraad denken en daar ging het hier toch om - heb ben we in onze vorige artike len vrij duidelijk gezegd. Het uitgangspunt was n.1. dit dat de Jeugdraad in zijn taak is tekort geschoten en. het inzicht mist om datgene te doen wat nodig is om het gestelde doel te bereiken. Noemt U dit, zo U wilt, af brekend. Het is helaas de waarheid en een erkenning daarvan zijn we nog altijd te goed. Het is niet aan ons hier een uitweg te geven. Of we die weten. Ja, zeer zeker Het heeft echter geen zin om met onze plannen voor de dag te komen, omdat wij, ge zien de tot dusverre opgedane ervaring, de huidige Jeugdraad niet in staat achten, ook zelfs het eenvoudiste plan te ver wezenlijken. Om die reden ook bedanken wij voor de uitnodiging om over de ingezonden stukken te gaan discuseren. Beter ware het o.i. indien de Jeugdraad eens discusseer de over de vraag wat ze nu eindelijk (na 1 jaar) eens moet gaan doen. NATUURLIJK naar het Hotel-Café-Restaurant „HET WAPEN VAN WIERINGEN". Daar is het toch gezelliger en prima Consumptie. GEEN ENTREE GEEN ENTREE. BAL o.l.V. COR KLINKERT, Beleefd aanbevelend, dansleraar te Amsterdam. F. J. E. v. HOUTEN, Poelweg 3, De Haukes. Toen dus de nacht over de tempelgebouwen en alles, wat zij verborgen, gevallen was, voelden de mannen een vreemde spanning nu ging het gebeuren, nu zou het uitkomen of het resultaat van hun lange inspanning, een gelukkig resultaat zou zijn de bevrijding van Dicks vader en diens vriend. Indien zij niet slaagden indien die gelen listiger waren dan zijZonder enig ge- moeite openduwden. Toen het troepje echter de poort bereikte, was deze onverbiddelijk gesloten. Daar in de zware muren geen andere toegangen tot de tempel waren, dan slechts wat kleine raampjes en deze waren bovendien nog van dikke tralies voorzien keken de avonturiers elkaar even beduusd aan. Kapitein rucht te maken, slopen ze naar het hoofdgebouw. Daar- Fraser was echter niet zo gauw uit het veld geslagen. Hij in was een grote eikenhouten poortFlosser wist zich j herinnerde zich de bouw van de Chinese daken en had te herinneren, dat de Chinezen deze overdag zonderdirect zyn plan gevormd j 0ver het dakj vlug

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2