WIERINGER NIEUWS GASLIGHT. HET VRIJE WOORD! GASLIGHT WAARHEEN? Schoolreisje O.L.S. Ook de hoogste klassen van de Oosterlander school hebben j hun jaarlijkse schoolreisje weer achter de rug. Ze gingen dit- maal voor twee dagen naarj Terschelling. Na een voorspoe dige reis per dump en boot (onderweg zagen ze nog een zeilwedstrijd) werd de haven van West-Terschelling bereikt. In de mooi gelegen Jeugdher-i berg „Hanskedune" aangeko men, werd daar een broodmaal tijd genuttigd. Daarna was het piepers jassen. Vervolgens wandelde de schare naar hei dorp terug. Daar de Branda-; ris nog gesloten was, werd^ eerst het duinmeertje „Dode- manskisten" opfjezocht, In het! mooie bos- en duinterrein er omheen werd heerlijk ge speeld. Toen gingen de kou-j sen en schoenen uit en werd het meertje doorgewaad. In middels was het tijdstip geko men, dat de bekende vuurto ren kon worden beklomen. Het was een hele klim 225 tre den omhoog. De prachtige vo gelverzameling werd onderweg bewonderd en boven werd ge noten van het mooie uitzicht en van de schitterende lampen en lenzen, die hun zo nuttig werk voor de scheepvaart verl richten. Na de afdaling een flesje limonade voor de dorst, een wandeling door het dorp en vervolgens terug naar de Jeugdherberg voor de warme maaltijd, 's Avonds vroeg naar bed, 's morgens vroeg wakker. Zo'n verblijf in een Jeugdher berg is een mooie gelegenheid tot oefening van de gemeen schapszin, Helaas moest wor den geconstateerd dat vooral verschillende jongens in dat opzicht te kort schoten 1 Na het ontbijt en het cor- vée werd de tocht naar het Noordzeestrand aanvaard. Een mooie wandeling Op het brede strand aangekomen, gin gen de kleren al spoedig uit. Heerlijk zo die bruisende gol ven tegemoet te gaan Het was wel wat fris en dus ver der de tijd doorgebracht met graven en bouwen, met een balspel en af en toe wat eten (de zeelucht maakt hongerig!) Vervolgens werden de hoge duinen beklommen, die met hun diep door de wind uitge holde kommen een prachtig beschutte speelgelegenheid bo den. Toen trad de regen (die overigens het reisje niet heeft kunnen bederven, hoe de thuisblijvers de kinderen ook beklaagd hebben als spelbre ker op. Maar ondertussen was het ook zo langzamerhand tij geworden om weer te vertrek ken. De bus van Cuoido kwa de vermoeide reizigers tege moet en na de bagage in de Jeugdherberg te hebben opge haald, werd naar de boot ge reden. Ook de terugreis verliep vlot Slechts een paar zagen wat wit om de neus, toen de boot wat ging hobbelen en 's avonds half tien reed de juichende schare Oosterland weer binnen De ouders hoefden niet te vragen of het een prettig reis je was geweest. Veel was er te vertellen, maar toch zal 't bed wel niet lang hebben moeten wachten. Een hartelijk woord van dank aan allen, die hebben meegeholpen om de school reisjes te doen slagen, mag tenslotte niet ontbreken. GESLAAGD. Voor het te Alkmaar gehou den MULO-B examen slaag- den dezer dagen de volgende leerlingen van de W.-Meer-I school voor ULO te Ooster-; land Mej. A. A. Laverman en de h.h. J, Jansen, C. de Jongh. en A. Wierts. Gezakt geen. Voorwaar een mooi resul-l taat DE AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Na herhaald uitstel zal de tocht nu dan toch Dinsdag 22 Juli plaats vinden. Het aantal deelnemers is groter dan ooit te voren, n.1. 145 en het kost grote moeite daarvoor zoveel voertuigen beschikbaar te krijgen. Natuurlijk zullen we slagen maar nog hebben we van enkele autobezitters geen toezegging ontvangen. Mo gen we enig antwoord spoe dig tegemoet zien Dan zouden we van de da mes, die zo vriendelijk waren met lijsten te circuleren gaarne de afrekening Don derdagavond in ons bezit hebben. (7 uur jhotel S. Kaan, H.-hoef.) De route is Ruigeweg. Schoorl, Bergen, Egmond. Cast-ricum, Velsen en terug. De tochtgenoten ontvangen na Donderdag bericht, in welk voertuig zij zullen kun nen plaatsnemen. Commissie Schoolbelaugen De Commissie brengt het vol gende ter kennis van de be langhebbenden De beslissing van het De partement, op de aanvragen voor reiskostenvergoeding, is eindelijk bekend geworden. Over verscheidene aanvragen is afwijzend beschikt, het gro te getal aanvragen heeft een preciese selectie in de hand gewerkt. Aanvragers wier sa laris een zekere grens over schreed, hebben een afwijzend antwoord ontvangen. De Com missie kan hierin geen veran dering brengen, daar deze ma terie Wettelijk is vastgelegd. De aanvragen betreffende scholieren van de H.B.S., Gym nasium, MULO, Kweekschool, enz, zijn nog in Gemeente lijke handen, waarvan bericht werd ontvangen. dat deze questie door de Gemeente bij Gedeputeerde Staten aanban gig is gemaakt. Een ogenblik geduld dus nog. Verder kan de Commissie thans voor het volgende leer-| jaar de aanvragen voor reis-| kostenvergoeding, ten behoeve' der leerlingen van Ambacht-1 school en Meisjesvakschool ge-| reedmaken en indienen. Zij,! die hiervan gebruik wensen te maken, worden verzocht te letten op de advertenties, die binnenkort in de „Flevo Bode' zullen verschijnen, waarin be kend zal worden gemaakt waar en wanneer hiervoor zit lin<? zal worden gehouden. Voor Den Oever en de rest van Oost-Wieringen kan men zich bij den Heer Steeman ver vervoegen. Ce Commissie heeft vervol gens het plan opgevat een grote landelijke actie te orga •Lc en, die ten doel zal heb- - voor het platteland een andere en betere regeling te krijgen, waarin ieder, ongeacht het salaris, vergoeding zal ont vangen. De toestand, zoals ze thams bestaat is absoluut on billijk. De schrille tegenstel ling tussen de grote stad, waar de kinderen met geringe kosten kunnen studeren, het platteland, waar zulks met grote kosten en moeite gepaard gaat, moet worden opgeheven Geeft ons allen Uw medewerking, zodra wij dit vragen De Commissie spreekt zijn leedwezen over uit dat bij de tot nog toe gevoerde actie niet allen zijn geholpen. Ze is en blijft echter paraat en gaat door met haar strijd voor gelijke rechten. Blijft haar steunen 1 Het is in het belang van de gehele platte- landsjeugd en daardoor ook in Uw belang POLITIE._ Gev, een kinder tuigje en een paar kinder schoentjes. Gev.: een vulpenhouder. Inl. bij Gem.-Bode. ZUSTERKRINGEN WESTERLAND en O.LAND, Bijeenkomst Woensdag 16 Juli te Westerland, 8 uur. Voor Zusters uit Den Oe ver vertrek bus Den Oever 7.15. Zij uit O.'land kunnen in O.land instappen. De Kaatssport op Wieringen. Onbekend maakt onbe mind, zegt het spreekwoord, en zo is het ook inderdaad, zo gaat het ook op Wierin gen met de kaatssport. Er is hier n.1. een vereni ging opgericht die de zo bij uitstek mooie Friese kaats sport beoefent, het betreft hier weliswaar typische Frie se sport, maar ze kan toch door ieder ander beoefend worden, wordt zel'fs reeds bea7ag Wieringen iJuli 1947. Mijnheer de Redacteur, Ondergetekende, Voorz_ der Onderlinge Brandwaarborg Ver door verscheidene niet-Frie- eniging te Wieringen, vraag^ zen beoefend en met succes, beleefd opname voor het vol- Men heeft ook niets anders gende j nodig dan een zekere dosis Een onzer verzekerden vlugheid en een lenige slag. kwam mij mededelen dat hij Vóór U eens een kijkje bij geruchte had vernomen dat^o'aat nemen zou ik U willen door onze Veren/ging bij brancypCianraden het onderstaande voor gebouwen slechts 50 fyit te knippen en eens gron- ir?g Ttig te bestuderen. U zult dan reeds een behoorlijk overzicht kunnen krijgen van het spel'. Twee drietallen komen tegen elkaar uit. Iedere partij wordt dus ge speeld door 6 personen. Drie wit en drie rood. Rood wordt aangegeven door een rode band om de arm. U zult verder zien één of twee langwerpige rechthoekige hokken, 18 x 4 meter. De ene partij bezet zo'n hok, d.w.z. 2 van de 3 man", één voorin en één achterin, terwijl er één buiten het perk blijft staan. De tegen partij, 3 man, staat ver spreid over het veld. 1 der tegenpartij slaat de bal naar het perk. We noemen dat opslaan. De opgeslagen bal moet binnen de perklijnen komen. Komt hij er vóór of buiten terecht dan krijgt de perkverdediging 2 punten. Komt de bal binnen de perklijnen en wordt ze er niet uitgeslagen door de perkverdediging dan wordt de opslag met 2 punten be loond. Lukt het de perkverde diging om de bal weer weg te werken, dan zijn er 3 mo gelijkheden le de bal kan door de opslag weer gere tourneerd worden, gebeurt dat zodanig dat de bal de voorlijn of het verlengde er van passeert dan is het weer 2 punten voor de opslag, hij hoeft in dit geval niet bin nen de perklijnen terecht te van het verzekerde werd uitbetaald. Dit is een onwaarheid, waar mede concurrenten als ver tegenwoordigers van specula tieve brandverzekeringen het publiek trachten te bewerken. De uitbetaling van 50 pCt. echter geldt voor iemand die in herbouw is verzekerd en niet herbouwt. Dit is een besluit van de Prov. Coop. Bond van Onder linge Herverzekering op de Algem. Vergadering van 9 Mei 1947 genomen, waarbij wij zijn aangesloten en waar voor meer dan 100 millioen gulden is verzekerd. 1 Het doel dezer bepaling is, te voorkomen met de hoge bouwkosten vai^ tegenwoordig voordeel te behalen. Gebouwen die echter in her bouw zijn verzekerd en geheel verbranden, worden voor de volle 100 pCt, betaald, nadat het pand in welke vorm ook, weder is opgebouwd. Roerende goederen, welke bij ons verzekerd zijn worden als de gehele inboedel ver brand is, eveneens voor 100 pCt. uitbetaald en wel binnen 6 weken. Bij gedeelte lijke brandschade, waterscha de, breken of vermissing tij dens brand, wordt de schade onderling geregeld. De praatjesmakers kan ik mededelen dat wij niet bang zijn voor eerlijke concurrentie; dat wij vanaf 1 Dec. 1946 tot 13 Juni 1947 op 17 nieuwe polissen hebben verzekerd een komen_ alJeen de v00rlijn bedrag van f 116.670.- en dat domineert nu. Wordt de bal ons totaal verzekerd bedrag van Dec, 1946 f 3,726.019- tot heden tot f 4,161.750,- is ge stegen. Deze cijfers zij"n offi cieel en steeds te controleren. Ik meen goed te doen alle gekeerd of gedeeltelijk te ruggeslagen doch ze komt niet achter de voorlijn dan is het een kaats, deze wordt dan aangemerkt door een wit, le kaats-, of rood, 2e kaats-bl'okje. Dan de derde mogelijkheid, n.1. dat de bal zover uitgeslagen wordt dat hij de z.g.n. bovenlijn pas- seertt. Gebeurt het dan krijgt perkverdediging 2 p. Wieringers de raad te geven,' Afstand voorlijn en bovenlijn geloof niet aan beunhazen diej is 40 M. Afstand le opslager trachten U te bepraten, maar, en voorlijn is 30 en 2e opsla- informeer eerst eens bij de en voorlijn is 28 M. Na- Wieringer Uw eigen vereni- dat er een kaats is gemaakt ging, welke geen wmsi na- moet n.1. een ander opslaan, jaagt, Deze is in de meeste gevallen U, Mijnheer de Redacteur,' echter niet zo goed als de hartelijk dank voor de ver- eerste en mag daarom 2 M. leende plaatsruimte. B KAT, dichterbij opslaan. Verder bestaat een te spe len partij uit 3 spel, en ieder HET KINDERHOEKJE FIK. Fik was ontevreden, hij liep maar heen en weer over het erf bij de boerderij en hij blafte tegen alles en ie dereen. Was dat ook een manierEen paar dagen geleden had hij een heerlij ke kluif gevonden, hij had hem goed weggestopt, daar bij die struiken, bij dat hek. En nu was het lekke-rs ner gens meer te vinden. Wie zou< dat nu hebben weggehaald Zeker die grote zwarte hond van de overkant Die kon hij niet uitstaan, als zij el kaar tegenkwamen, gromden en bromden en blaften ze allebei om het hardst. Wat was dat Kwam die lelijke zwarte daar net aan Ja hoor, het was hem. „Wacht maar," dacht Fik, „ik zal je wel in de gaten houden, we zullen eens kijken, wat je van plan bent." En Fik ging heel stil liggen achter een dikke boom. Die zwarte kon hem zo nooit zien. Lekker Daar kwam hij, nu was hij bij het hek, zie je wel'hij ging direct naar die struik, precies naar de plek, waar die kluif verborgen was ge weest Fik trilde van woede. Opeens kon hij het niet langer uithouden. Hij vloog op de oudere hond af en begon met hem te vechten. Lelijkerd, lelijke dief," blaf te Fik. „Mijn kluif heb je gestolen, hè In 't. vervolg blijf je er af met je vuile poten Versta je dat Je dacht zeker, dat er wéér zo iets lekkers lag, hè Dat was mis, hè Denk maar niet, dat ik daar ooit weer wat wegstop Ik zal wel oppassen De honden waren woedend, ze beten elkaar en blaften zo luid ze maar konden. Het was een vreselijk lawaai. Opeens was de baas bij hen, hij trok de vechtende hon den van elkaar af. „Vooruit, jij naar je baas," zei hij, tegen de zwarte, die steeds blaffend, wegholde. „En jij naar huis Fik, vooruit, is me dat een lawaaiFik moest wel mee, af en toe keek hij om naar die lelijke zwarte en dan, blafte hij nog eens verwoed. „Zo'n lelijkerd En nog nagrommend verdween Fik met de baas in huis. VERTELFEE. spel weer uit 2 halve spellen en ieder spel uit 8 punten. Dit wordt alles aangegeven door een z.g.n. telegraaf, waarop men precies de stand kan aflezen. Nu kan het ook voorkomen dat er 2 kaatsen komen, (aangemerkt met wit en rood blokje), in dat geval wisselt men om en zal' de nieuwe perkverdediging trachten de gemaakte kaat sen te passeren, lukt dit dan heeft men weer voor iedere kaats 2 punten, lukt het niet dan verspeelt men 2 punten. Dan is er nog de mogelijkheid dat er maar 1 kaats is, terwijl men toch gaat wisselen, die mogelijk heid is er echter maar wan neer de kaats gemaakt wordt als 1 der partijen 6 punten heeft, 60 of 62 of 64 of 66. I's er een kaats gesla gen en de opgeslagen bal komt voor of buiten de perk lijnen terecht dan is de kaats vervallen en is het 2 punten voor de perkverdedi ging. Het lijkt op 't eerste ge zicht alles heel ingewikkeld, maar heus 't valt erg mee. 'Hij die het spel een paar maal ziet spelen en ieder die dit stukje uitknipt en be waart om het eens goed door te zien terwijl men speelt heeft alras het spel door en zal zeer zeker een echte liefhebber worden van de kaatssport. Het spel is ui termate voor de kenner en is nimmer ruw. Iedere Woens dagavond wordt het door ver schillende spelers gespeeld, en ook Zaterdags wordt geoe fend. Kom eens kijken, en leer het ook spelen, wij hel pen U graag. Namens de kaatsvereni- ging te Wieringen, G. WAARDENBURG. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST." Zondag j.1. hield de post duivenvereniging een oefen- vlucht vanaf Woerden. De afstand door de lucht be draagt pl.m. 110 km. Er werden 54 duiven ingekorfd. De eerste duif werd gecon stateerd door N. Helsloot om 8 uur 24 min. 45 sec. De los sing geschiedde om 7 uur 5 min., zodat de vogel een gemiddelde snelheid haalde van ruim 82Va km. per uur. De verdere uitslagen luiden N. Helsloot 1, 5, 6, 8, 20 R. Siegers 2, 3 G. Mast 4 G. Pathuis 7, 11 H. de Groote 9, 10, 12, 14 D. IJp- ma 15, 16, 17, 18, 19. Inkorven voor de oefen- vlucht op Den Bosch ge schiedt a.s. Zaterdag tussen 12 en 1 uur bij H. Kaan. ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO." 16 JuliJaarvergadering Ver. voor de Graanhandel Wie ringermeer in Hotel Smit. A-'Cj Gelukkig voor de avonturiers is intussen de maan op gekomen. En hoewel er niet veel licht door de kleine ven sters naar binnen valt, is het toch genoeg om althans in geval van nood oriëntatiemogelijkheid te hebben. Bij het afgodsbeeld gekomen, is het Fiösser, die hen beduidt, zich stil te houden. Zijn geoefende oren hebben een gerucht opgevangen. De mannen verschansen zich achter het enorme beeld en zien inderdaad even later twee Chinezen door de tempel lopen. Dat is wel niet zo prettig, doch uit de argeloze loop der gelen kan men toch wel afleiden, dat hun binnendring (en in de tempel onopgemerkt is gebleven. Snel wordt de volgende afspraak gemaaktDick en Bully zullen de twee Chinezen voor hun rekening nemen Kapitein Fraser, Mack en Flosser zullen ondertusseiï het beeld inspecteren op geheime deuren en dergelijke. Al dadelijk ontdekt Kapitein Fraser in het voetstuk een opening. Voorzichtig tastend gaat hij de toegang in, de anderen in het donker vlak achter hem aan Slechts even klinkt een gedempte kreet dan is alles - weer stil

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2