WIERINGERMEERNIEUWS CINEMA DE HAAN - WIERINGEN. GEVRAAGD Zal Ds. Germans de W.-Meer j gaan verlaten Met ongerustheid vragen tal van gemeenteleden der Ned. Herv. Gemeente van W.-Meer zich dit af, sinds bekend werd, dat hun predikant een beroep naar Rotterdam-Hille- gersberg heeft ontvangen. Een groep actieve gemeente leden heeft het hierbij niet ge-1 laten en een schrijven aan Dc, Germans gericht om zich ernstig te beraden de Wierin- germeer niet te verlaten. De Wieringermeerruiters Heden Zaterdag zal een acht tal van de Wieringernxeerrui- ters deelnemen aan een wed strijd in dressuurproeven, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Landel. Rijvereni- ging West-Friesland te Scha- gerbrug. De straatverlichting brandt weer. Het was voor de bewoners van W.Werf een aangename gewaarwording j.1. Zaterdag avond geheel onverwachts de straatverlichting te zien aan flitsen, voor het eerst sedert de Duitse bezettei deze heeft gedoofd. Het gehele dorp is thans van lantaarns voorzien, die in de avonduren het nog zwaar gehavende geheel op vrij royale wijze verlichten. Vooral het Betondorp doet daardoor enigszins typisch aan Van tal van pachters uit de omgeving vernamen we, dat ook zij met genoegen de lampen zien branden_ Voor hen wordt de civilering van de polder daardoor meer merk baar. Ook vanuit het arbeiders- logeerkamp „De Terp" straalt het licht des avonds de wegge bruikers tegemoet. Er komt weer leven in de brouwerij. Naar wij vernemen, zal ook in Middenmeer en Slootdorp met spoed aan het gereedko men der straatverlichting wor den gewerkt. WIERIN GERMEER. Dinsdag 26 Aug. a.s. vindt ten overstaan van de Direc tie Bruggen van de Rijkswa terstaat te Den Haag de aan "besteding plaats van het bouwen van een brug van gewapend beton over de Oudelandertocht in de wes telijke parallelweg van de weg no. 7 van het Rijkswe genplan. WAC-NIEUWS Het zeer actieve bestuur der sportafd. van WAC had voor Dinsdagavond een wed strijd georganiseerd op het voetbalterrein te Wieringer- werf tussen haar tweede elf tal en een combinatie Jar amb tenaren van het Raadhuis en het Distributiekantoor te Me- demblik. Deze ontmoeting droeg een zeer vriendschappe lijk karakter. De wederzijdse kennissen, trachtten el caar op het groene veld de loef at te steken. Aanvankelijk speelde WAC slechts met 10 man, weik ge tal na de rust werd gecom pleteerd. Zowel voor de spelers als voor de toeschouwers, de2e laatste waren niet veel in ge-j tal, was het een aantrekkelijke wedstrijd, die eindigde in een 3-2 overwinning voor WAC. Scheidsrechter was de heer D. Velzen uit N.-Niedorp, Wederopbouw Tournooi. Stand der halve Competitie 'tot en met 31 Juli 1947. In volgorde Gespeeld, Ge gelijk, ten,, score. Slootd, 3 3 verloren, pun- Terp II WAC I Medebl. Terp I WAC II 8-1 8-5 6-3 8-6 5-8 0 2-14 0 0 Programma maand Augustus W.-Werf 11 Aug. Terp 1 - WAC II 7 uur, i.v m. Naco. W.-Werf, 14 Aug. Terp II - Slootdorp, 7.30 uur. Slootdorp, T8 Aug. Slootd, WAC I, 7 uur, i.v.m. Naco, Medemblik, 19 Aug. Medem- blik - Terp 1, 7.30 uur. W.Werf. 21 Aug. Terp II - WAC I, 7 uur, i.v.m. Naco. Met het oog op de avonden die reeds weer gaan korten, en personen, die met de bus naar huis moeten, hopen wij, dat allen medewerken om op het aangegeven uur aanwezig te zijn. MIDDENMEER. R. Kath. Landarbeiders houden eerste jaarvergadering. De R. Kath. Landarbeiders-1 bond St, Deus Dedit te Mid denmeer, is voornemens Zon-' dag voormiddag haar, na de drooglegging, eerste jaarverga dering te houden in Hotel Smit te Middenmeer. Deze vergadering, waarvoor wij belanghebbenden gaarne opwekken, zal gehouden wor den onmiddellijk na de oogst- mis en te circa 10.30 uur aan vangen. SLOOTDORP Beroepen. Bij de Geref. Kerk te Slootdorp, werd bij accla matie beroepen,, ter voorzie ning in de vacature Ds, L. J. de Goede, Ds. S. G. Bloem Geref. predikant te Hoogkerk, Groningen. GESLAAGD. Mej. G. Schaapman te Wes terland, leerlinge van de R.K. Vakschool te Medem blik o.l.v. Zuster Nicoline, slaagde te Amsterdam voor het modevak coupeuze. GUNNINGEN Een belangrijke opdracht Aan de fabrieken tot het vervaardigen van bitumineuze producten „Bitimix" te Am sterdam is door de Commissie Wederopbouw W.-Meer op dracht verleend tot het maken van ongeveer 5000 M2 ijzer- verfwerken in boerderijen en kapschuren, nadat een hier voor gehouden onderhandse aanbesteding mislukt was. Arbeiderswoningen buiten de dorpen. Het bouwen van 2 arbeiders woningen buiten de dorpen/ waarvoor onlangs een openbare, aanbesteding is gehouden, is' thans door de Commissie We-i deropbouw W.-Meer aan ver schillende aannemers opgedra-' gen en wel 10 stuks in sectie S en L aan P. Bakker, Den Oever voor f 97104. 16 stuks in sectie F en G aan Philips Bouwbedrijf te Haarlem voor f 162728, 22 stuks in sectie B en C aan J. Faus te Nieuwe Niedorp voor f 204268. - 22 stuks in sectie C, D en H aan K, Koopman te Nieuwe' Niedorp voor f 218000.- 12 stuks in sectie K aan B-uinsma en de Boer te Enk- hv zen voor f 117,100.- Eeu gedeelte der woningen Is neg voor de pachters bc— stemd. Deze zullen de gunning hiervan dan ook zeker toe juichen. Met hen hopen we dat de bouw vlotter mag verlopen dan de voorbereiding ervan. GUNNING BOERDERIJEN 5 van de 7 percelen boerde rijen waarin bestek 100 van de Dienst Wederopbouw is gesplitst, zijn thans ook opge dragen en wel Perceel 1 aan Philips Bouw bedrijf te Haarlem f 165.825.- Perceel II aan H. Lont te Wieringen voor f 140,000,-' Perceel 3 aan G. J, Evers te Bloemendaal voor f 197.690.-j Perceel VI aan fa. Groot en Zn., Abbekerk voor f 161.500.-j Perceel VII aan fa. Veerman en Zn, te Westwoud f 98,350.- De gunning der percelen 4 eni 5 is nog aangehouden. De aannemers Bruinsma en de Boer en G. J. Evers aan wie resp. een perceel wonin gen en boerderijen werd opge dragen, waren nog niet eerder! bij de wederopbouw van de Wieringermeer werkzaam. We wensen hen veel succes. NAAR AFRIKA. Vorige week vertrok de heer' C. P. Nap, chef der afdeling Vervoer, van de Dienst We deropbouw Wieringermeer per KLM-toestel naar Parijs, van waar hij per toestel van de Air France doorreisde naar; Tanganyika, in Brits Oost-, Afrika. De Heer Nap heeft aldaar een functie aanvaard als Hoofd van de technische dienst op een sisal-onderneming, de Ngomberi Sisal Estates der NV Cultuurs Maatschappij Ngomberi te Amsterdam, Namens het personeel der afd. Vervoer en mede namens de Vrijwillige Brandweer van Wieringerwerf, werden de hr. Nap enige boekwerken aange boden bij zijn afscheid van de( Wieringermeer. Kerkdiensten W.-meer. ZONDAG 10 AUGUSTUS NED. HERV. GEM. M,-blik 10 u, Ds. vd Neut H. Doop Opperdoes 9.30 u. Cand, Mol Abbekerk 9 uur Ds. Vink Midwoud geen opgave. Slootdorp 10.45 uur Ds. Kloosterman M.-Meer 2 u. Ds. Kloosterman W.-Werf 10,30 uur Ds. Vink GEREF. KERK. Slootd. 9 uur Ds. L. J, Goede van Aalten/ H. Avondmaal Slootd. 2.30 u. Ds. Goede H. A. en Nabetrachting M.-Meer 9,30 Ds. vd Wielen M.-Meer 3.30 u, Ds. vd Wielen W.werf 9 u. Ds. Postema van Veendam. W.-Werf 2 u. Ds. Postema van Veendam Veren, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Meded. no. 343. Demonstratie VLASPLUKMACHINES. Medemblik. HET WAS KERMIS Het bonte schijnwereld je met haar draaiende, zweven de, ronkende en schomme lende gelegenheden van ver maak, haar kleurige fapa- des, waarachter de wonder lijkste zaken op kijkers wach ten, haar talloze kramen en kraampjes met heerlijkheden verlokkend uitgestald, het steeds weerkerend festijn gevat in een chaos van mu ziek, sirene-geloei en beige- tingel, het jaarlijks feest, dat men kermis pleegt te noemen, behoort weer tot 't verleden. Wij zouden ons bij dit afscheid kunnen verdie pen in tal van problemen en vergelijkingen kunnen maken met de kermissen van vroeger,toen draaior- iels en hoempa's, hoofd van Jut en stoomcaroussel nog hoogtij vierden en alles nog niet zo gemechaniseerd, doch zeker gemoedelijker en miss chien ook gezelliger was. Voor de jeugd, die zweert bij „swing" en „Hé-Ba-Ba- ri-ba" en voor wie de rond- snorrende autotjes op de houten baan nauwelijks hard genoeg gaan, een vergelij king, die zonder meer in 't voordeel der hedendaagse kermissen uitvalt; voor de ouderen een herinnering aan veel moois en goeds, dat in de moderne tijd onderging., Wij zouden ons bezig kun nen houden met de niet op elke beurs ingestelde prijzen die menig ouderpaar wel eens de schrik om het hart deden slaan en zo zouden we in het kader van een na beschouwing nog vele ande re zaken voor het forum der publieke openbaarheid kun nen halen, iets wat de hui dige papiertoewijzing helaas niet mogelijk maakt waar om we ons dan ook maar tot een simpel verslag van de 4- Medemblikker kermisdagen zullen beperken. Donderdag en Vrijdag wa ren als gewoonlijk „stille" dage en de kermisexploitan ten, die deze eerste dagen juist en vooral van de Medem blikkers moeten hebben, hadden, het prachtige zomer weer ten spijt, zeker geen reden tot groot enthousias me. Waren het 'smiddags de moeders met haar kroost, die op de Nieuwstraat de toon aangaven, des avonds flaneer de en feestte de „Jeunesse dorée". maar druk was het toch niet en de recettes zul len zeker naar verhouding zijn geweest. Ook de Zaterdag was niet zo druk als we wel gewend waren en verschillende ge legenheden waren 's avonds al vrij vroeg gesloten. Ook in de café's was het over het algemeen niet overmatig druk. In „Het Wapen" brach ten Teun Klomp en zijn mak kers het nodige jolijt. Ook daar waren nog stoelen leeg, Des middags bij het ope nen der kermis werd de hr. Verwijk, die dit jaar het feit j herdacht, dat hij 35 jaar lang de Medemblikker Ker mis bezocht, in zijn schiet- j tent toegesproken door Bur- j gemeester Peters en door 'n collega, terwijl enige bloe menmanden en een taart tastbare bewijzen van sym pathie waren. Deden 's avonds de opste kende wind en dreigende onweersluchten voor de laat ste dag het ergste vrezen, 't mooie zomerweer hield aan Op 24 Juli werd in de Noordoostpolder voor de toe komstige pachters een vlas- plukdemonstratie gehouden. De grond waarop gedemon streerd werd bestond uit za vel. Het vlas was van be hoorlijke lengte, doch iets holle stand, waardoor het vlas erg grof van stengel v/as. Op verschillende plaatsen was het vlas nogal gelegerd geweest, waardoor het krom was gewofÉfc, hetgeen het mooie weilen nu niet be- bepaald bevorderde. Er kon slechts met 5 verschillende combinaties worden gewerkt wat ons enigszins teleurstel de. Voorop het terrein werd gewerkt met een tweetal Depoortere machines van enkele jaren oud zonder bindapparaat, in tandem ge koppeld achter een wieltrek- ker Fermall H. Totale bedie ning 5 personen. Werkbreed te varieerde van 75 tot 80 cm. In regelmatig staand of hellend vlas kon behoorlijk werk worden verkregen, doch onder moeilijke om standigheden kon dit niet worden gezegd. Verder werd gedemon streerd met een Depoortere 1947. Deze machine was vrij wel gelijk aan de vorige, al leen m de afvoer van de band op de tafel was de tweede, rol weggelaten. Op het werk had dit weinig in vloed en kan o.i. goed met 1 rol worden volstaan. Voor deze machine was een paard gespannen en werd door 3 personen bediend. Ook deze machine leverde onder gun stige omstandigheden goed werk. Bij alle kleinere ma chines zonder bindapparaat hangt het te leveren werk echter voor een groot deel af van de meer of minder grote handigheid van de be dienende manschappen zulks in tegenstelling met de gro tere plukmachines waar dit voor vrijwel 100 proc. mecha nisch gebeurt. Tevens was de nieuwe De poortere met bindapparaat aanwezig. Bij deze machine is in afwijking van de zoe ven genoemde de aandrij ving op beide wielen aange bracht, welke door twee klauwkoppelingen kon wor den in- en uitgeschakeld. Verder had men de pluk- schijf vergroot van 70 tot 100 cm. en was tevens deze schijf scheef in het frame gebouwd. De bedoeling hier van is ons niet geheel dui delijk, terwijl we ook van het effect niet zozeer overtuigd zijn. Ook de afvoertafel en het Massey-Harris bindap paraat zijn overeenkomstig de plukschijf geplaatst. Ver der was nog als verschil punt op te merken dat df bedienende persoon niet achter, doch voor de machi ne is gezeten en dus het vlas met de top naar zich en de Zondag handhaafde glans rijk haar reputatie van de drukste kermisdag, 's Mid dags was het levendig en ge zellig op straat en we zagen veel „buitenpoorters", die ge bruik makend van het mooie weer, in Radboud's Veste kermis kwamen hou den. Ook 's avonds bleef het nog lang gezellig en verschil lende zaken haalden hun schade in. Toneelliefheb bers konden genieten bij de „thriller" „Gaslicht" in het Wapen" ten tonele gevoerd door het Ensemble Theo Vink, terwijl vele danslusti- gen de dansgelegenheden be volkten. Voor zover we kon den nagaan, kwamen prac- tisch geen wanklanken voor al werd er nog al royaal aan Bachus geofferd En zo verliep Medemblik ker Kermis 1947. ANNA PAULOWNA. Voorzieningen a.d. Rijksweg Op 22 Aug. a.s. zal worden aanbesteed: het graven van sloten, het overslaan van teelaarde, het leggen van «ri oolbuizen, het aanbrengen van betonschermen, een en ander met bijkomende wer ken, ten behoeve van de in aanleg zijnde Rijksweg no^9 gedeelte Stolpen - van wijcksluis. gericht voor zich heeft. De afstand van de plukband tot de punt der naald is pl.m. 75 cm., waardoor gelegen heid bestaat het vlas enigs zins te scheiden alvorens het naar de binder wordt ge voerd. Wanneer hiervan ge bruik wordt gemaakt, wordt hiermede voorkomen, dat de schoven aan elkaar blijven haken. Meestal wordt ech ter met een machine met binder de snelheid zodanig opgevoerd vooral bij motor- tractie dat hiervan weinig terecht komt, ten koste van het nette werk. De bindta- fel is hier iets kort, waar door de uitgeworpen schoof soms op het rechterwiel te recht komt en door deze wordt meegevoerd. Door een iets langere tafel zou dit op eenvoudige wijze worden voorkomen. Deze machines waren van luchtbanden mt. 6 x 16 voorzien. Verder waren de Claeys trekmachines Vlaanderen en Normandië aanwezig met een trekbreedte van resp. 115 en 190 cm. De Vlaander ren werd voortbewogen en gedreven door een oud type Fordson motortrekker wel ke echter wegens banden- pech na 1 ronde tot zwijgen werd gebracht. De Norman dië werkte achter een For- mall M, terwijl ook hier het mechanisme door aftakas werd gedreven. In principe zijn beide machines gelijk van constructie, de Vlaande ren werkt echter met 3 en de Normandië met 5 pluk- elementen. Het vlas wordt per element door een twee tal tegengesteld draaiende rubberriemen ter breedte v. 8 cm. geklemd en in schuine richting mee naar boven ge nomen, waar het door een 3-tal dwars in de machine geplaatste afvoerbanden zij delings in een zwad op de grond wo-rdt neergelegd. De ze wijze van trekken leent zich speciaal voor een verde re bewerking van het vlas volgens de Vlaamse metho de. De capaciteit van deze machines is zeer groot, ter wijl het vlas netjes in zwa den werd neergelegd. Door het groot aantal draaiende delen moet aan het onder houd de nodige aandacht worden besteed. Tenslotte was nog een ma chine van Frans fabrikaat aanwezig. Merk Leterme van ingenieur Ypres. Deze ma chine vertoont veel overeen komst met de zoeven ge noemde Claeys machines. Er wordt met 4 trekelementen gewerkt bij een werkbreedte van 140 cm. De rollen zijn hier groter en beduidend geringer in aantal.. De druk wordt hier niet door veren de drukrollen als bij de Claeys, doch door de span ning der riemen zelf verkre gen. Het vlas wordt verder door de 10 cm. brede riemen op bijna gelijke wijze opge voerd achter de machine, waar het door een afvoer- ketting, voorzien van pun ten m het zwad wordt neer gelegd Dit neerleggen ge beurde o.i. iets minder net jes als bij de Normandië het geval was. Vermoedelijk is dit een gevolg van het feit, dat in plaats van een stalen afvoerberd hiervoor slechts een tweetal ijzeren staafjes zijn aangebracht waardoor de wind hierop meer zijn in vloed tijdens het vallen kan doen gelden. De machine maakte overi gens een solide indruk. Ze was voorzien van luchtban den en werd door aftakas aangedreven. Tractie Formall M. Voor de bedienende persoon was achter op de machine een loopplankaangebracht, waardoor grotere bewegings vrijheid werd verkregen. De drie typen van de fabrikant Soenens, alsmede de Claeys met bindapparaat en de En gelse Stanlay van Robert Boby waren niet op het ter rein aanwezig. OOSTERHOFF. E- Zaterdag - Zondag en Maandag 8 uur Zondagmiddag 3 uur James Mason - Ann Todd in het buitengewone filmwerk DE ZEVENDE SLUIER Een vrouw tot wanhoop gedreven een ziel onder hypnose van haar sluiers beroofd. Regie: COMPTON BENNETT Toegang 14 jaar. Busvertrek Zondag en Maandag Den Oever half acht. Vergoeding reiskosten v. schoolgaande jeugd. De Commissie ter behartiging van de schoolbelangen houdt, ter verzameling van de benodigde gegevens voor de vergoeding van de reiskosten in het a.s. schoolseizoen zitting te Hippolytushoef op DINSDAG 12 Aug. a.s. in de Foyer van Cinema De Haan., te 8 uur. Alle gegadigden worden verzocht zich die avond op te geven. Namens de Commissie D. Steeman. PRIMA STOFZUIGERS, jaar garantie en WRINGERS, uit voorraad leverbaar. Aanbevelend J. P. Kreijger, Beltstr. 12, H.Hoef, Tel. 33. WEGENS VACANTTE GESLOTEN van 11 tot en met 16 Aug. Electr. Schoenmakerij P. GLIM, Beltstr. 69 Hippolytushoef. nette jongen een Gevraagd voor direct een DAGMEISJE of hulp in de huishouding. Aanbiedingen aan K. H. KROEZE, Torenstraat 9, Middenmeer Telef. 147 Aanmelden: 'savonds tussen 7'A» en Sl/0 u. of schriftelijk Geïdcredieten f 800 - 5% Zonder borgen v. elk doel. Vrijbl. voorw. schrijft allen. Br. porto antw. Spaarcred. Inst. Mathenesserweg 110, RotterdamW. voor monsternemen en kan toorwerk bij A. de GRAAF Slingerweg 17, H.HOEF. TE KOOP twee beste makke werkpaarden Tevens gevraagd weide voor KOEIEN. H. J. SMIT, Polderweg 18, Wieringen. Telef. Den Oever No. 50 TE KOOP een in goede staat zijnde kinderwagen Te bevr. bij C. BRAKENHOFP Parochiehuis, H.Hoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3