WIERINGER NIEUWS BOVAG - CURSUS - SCHAGEN WAARHEEN? BEROEPEN. Bij de Ger. Kerk te Wie- ringen werd, ter voorziening in de vacature Ds. M. Schen- keveld, beroepen Ds. A. Schouten Jr. te Den Dolder. Schoolbelangencommissie De Commissie brengt ter kennis aan de belanghebben den dat van de Gemeente richt is ontvangen, dat de Gedeputeerde Staten hebben beslist op de verschillende verzoeken tot tegemoetkoming in de reiskosten van buiten de gemeente Wieringen, niét op Nijverheidsscholen, school gaande kinderen. Het betreft hier dus de ver zoeken ten behoeve van de leerlingen der Mulo, H,B,S„ Kweekschool en Gymnasium te Den Helder. Hiervoor waren 16 aanvragen tot tegemoet-1 koming ingediend. Van deze' Succes AWiron A 16 leerlingen krijgen er negen Succes B—Wiron B POLITIE. Gevonden een blauw- gaberdine ceintuur en een leren heren-handschoen. Te De Haukes aan komen drij ven een rechthoeki^bootje. Inl. Gem.-bode H-hoet PROGRAMMA „SUCCES." B.K.C.—Z.A.P.-comb. Succes I. Vertrek 2.30. 11 uur 10 uw; Den Oever 10 en 3 uur Kerkdiensten Wieringen ZONDAG 17 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK H.-hoef 10.30 dhr. v.d. Berg. O.land 2V2 u. Ds. v.d. Winden Woensdag 20 Augustus 8 uur Zusterkring Westerland. Heden Zaterdag 7.30 begint de V.V.-meisjes - bijeen komst weer te Oosterland. Woensdag 20 Aug. géén V.V.-jongens - bijeenkomst. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. P. J. Smidts van Hengelo. EVANGELISATIE: H.-hoef 10 uur dhr. O. Deen Den Oever 10 uur dhr. v.d. Horst. W.land 3 u. dhr. v.d. Horst. CHR. GEREF. KERK. Gebouw Land in Zichtm volledige vergoeding der reis-, opstelling Succes I kosten, twee leerlingen krijgen q Slikker de helft der reiskosten ver-; j Idema E Bos goed, terwijl in vijf gevallen1 j. de yrieSj D Veerdig. aiwrjzend rs beschikt. E. Hartman De uitbetaling der gelden w de Bie_ j Doves N Rot_ zol zo spoedig mogelijk plaats ganSj j v d WeIlei c Lont vinden, doch kan niet geschie den vóór de Gemeenteraad de betreffende post op de be groting heeft goedgekeurd. Dit zal waarschijnlijk in de eerst volgende raadsvergadering ter tafel worden gebracht. Het betreft hier de vergoe ding voor het schooljaar 1946- 1947, Voor het a.s. schoolsei- zoen moeten de aanvragen opnieuw worden ingediend. De ouders der leerlingen die dan voor een vergoeding in aanmerking wensen te ko men, gelieven zich zo spoedig mogelijk tot de Commissie te Jeugdherberg wenden. noodbedden Res. C. Kostwinner, A. den Hollander, C. Rotgans. VEREN. VOOR VREEMDELINGENVERKEER Afd. Wieringen. Wieringen krijgt door het verkeer langs de Afsluitdijk meer en meer bekendheid en talloze touringcars en au to's zoeken de oude verkeers wegen op om meer van het oude Wie-ringer landschap te zien te krijgen. Ook voor trekkers heeft Wieringen z'n bekoring en zelfs moest de deze maand gereedheid De aanvragen moeten in elk] brengen om alles te plaat- geval vóór 1 iSept, a.s. wor-| sen. Thans is een Reis boek van Wieringen versche nen, waarin ons vroeger ei land, maar ook de bekoor lijkheden van thans, worden beschreven. Waar moet ik straks met mijn kind heen (Vervolg) III. De ouders, die de keuze verder leren" hebben ge maakt, hebben uit te maken den ingediend. Verzoeken, na die datum ge daan, zullen niet meer in be handeling kunnen worden ge nomen. DEN OEVER. Naar wij vernemen, zal on ze plaatsgenoot, de Heer J. Bakker, lid van de Harmonie ..Apollo", als hobo-solist op treden voor de radio op Za terdag 22 Aug. a.s, des avonds tussen 7,30 en 8 uur in het door de VARA uitgezon-| .naar welke school, gezien den programma „Amateurs le het kind, 2e de huidige zetten hun beste beentje voor"! omstandigheden in het al- De Heer Bakker, die in, de' gemeen, 3e hun eigen om- Vara-studio proef heeft ge-j standigheden. speeld en wiens spel waardigi Het ligt niet op onze weg is gekeurd om te worden uit-1 factor 2 te bespreken, al was gezonden, zal zelf naar deze het alleen maar, omdat de- uitzending kunnen luisteren. ze telkens wisselend zijn in Het programma is namelijk' de onzekere tijden, die wij op grammofoonplaten opgeno- beleven en het kan nimmer hier de plek zijn, het over uw eigen omstandigheden te hebben, die we trouwens niet of onvoldoende kennen. Rest dus, een beschouwing te houden over de keuze ener school in verband met het kind zelf. Laten wij beginnen mef dhr. G. Visser. GEREF. KERK. H.hoef 10 u. Leesdiensc. H.-hoef 2.30 Ds. Schenkeveld Den Oever 10 uu-r Ds. M. Schenkeveld. Den Oever 3 uur Leesdienst'. R. K. KERK H.-hoef Zondag 17 Aug. 12de Zondag na Pinksteren tevens Patroonsdag van de Parochiekerk. De HH. Missen om 7.15 en om 9.30 uur. Na de Ploogmis ontspanning voor de mannen en de Jon gens en 's av. om 7 uur Lof met preek over St. Hippoly- tus door Pater Florentianus Capuzijn. Dinsdag 19 Aug. Bedevaart naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. De bus vertrekt on geveer o.m 8.30 v.af de Kerk. Den Oever. Zondag 17 Aug. 12de Zondag na Pinksteren. De HH. Missen om 7.30 en om 9.30. Ook hier viering van het Patroonsfeest van de Parochiekerk te Hippo. Vrijdag 22 Aug. feest van het Onbevlekte Hart van Maria. Telefoonverbinding over de Afsluitdijk. 'P, T. T. is op het terrein van de genie in de nabijheid van de spuisluizen te Den Oe ver begonnen met de bouw van een transformatorhuis en! de overgang van de leerling versterkingsinstallaties ten diennaar het Middelbaar Onder ste van de over de afsluitdijkj wijs, of voorbereidend Hoger proefwerk zijner leerlingen zonder veel hoofdbrekens te beantwoorden. Kan het kind een niet te moeilijk sommetje door lo gisch denken vinden, kan het accuraat cijferen, heeft het. het metriek stelsel goed onder de knie, welnu de bekwaamheid in rekenen is voldoende. Kan het kind be hoorlijk lezen en het gele- zene begrijpen, zonder sto rende taalfouten Nederlands schrijven, kan het taal- en zedekundig ontleden en een zelf gelezen of voorgelezen niet te moeilijk; behoorlijk op MEDEMBLIK. Angeren's Ruiten - troef - Comité in Radboud's Veste. „Het is achteraf bekeken, een groot wonder, dat we er zo door zijn gekomen," ver telde de nestor van het Angerse gezelschap, de heer Nijenhuis. Maandenlang lag vde Bètuwse gemeente Bem- mel, waartoe het dorpje Angeren behoort, in de frontlinie. Aan de ene kant de Engelsen, aan de andere de Duitsers, die hun grana ten over en weer zonden. Al joegen de projectielen merendeels over het dorp, er kwamen er nog maar al te veel tussen de huizen te recht, waarbij talrijke slacht offers vielen. Honderdvijftig inwoners lieten het leven en Angeren betaalde met 10% van haar zielenaantal een dure tol. „Het allerergste was wel die voltreffer op een boerderij, waar 27 men sen een onderkomen hadden gevonden en niemand het er levend afbracht," aldus de heer Nijenhuis, die deze ramp van heel dichtbij mee maakte en nog huivert bij de herinnering aan dit vre selijk gebeuren. Dagenlang brachten de bewoners in kelders door, elk ogenblik de dood verwachtend Veel werd er verwoest en beschadigd en onder de voortdurende beschietingen bleef in het hele dorp geen ruit heel. De van hun glas beroofde ramen stonden als lege oog kassen in de muren van kerk en school, woonhuisj es en boerderijen en de elementen hadden vrij spel in de on beschutte kamers en lokalen. Carton en papier boden practisch geen bescherming tegen de binnenslaande re gen en gure winden en de bevrijding, hoe vreugdevol plaatsen, wateren, gebergten en hun ligging in ons land en daarbuiten bekend, met wat aardrijkskundige begrip pen, dan bestaat er voldoen de bekwaamheid in aard rijkskunde. Veel moeilijker is de vraag Is de leerling ge schikt En toch komt het hierop aan. Een leerling die te weinig schoolse kennis bezit, doch een heldere kop heeft, komt wel terecht, al zal hij 't moeilijk hebben. Een leerling echter, die door een "bekwaam dresseur is verhaaltje volgestampt met parate ken- schrift na- j nis, doch wiens hersencapa- gelegde kabel voor de directe telefonische verbinding Noord- Holland - Friesland. BOVAG - CURSUS. De Commissie voor de Bo- vag-cursus heeft Woensö.v jl. bij den Heer Peetoom in Schagen vergaderd. Op de vergadering werd besloten, de cursus hulp monteur en tweede monteur ongeveer half September te laten aanvangen. De leerlin gen, welke de cursus vorig jaar bezochten, kr'i" hiervan persoonlijk bericiv Tevens werd besloten, bij voldoende deelname een nieuwe cursus voor hulo- monteurs te openen. De aangifte hiervoor dient te geschieden vóór 1 Sept. a.s. bij de Secretaris der Com missie, den Heer O. Koop man te Schagerbrug. Gezien het. grote gebrek aan goed opgeleide monteurs kunnen wij het deelnemen aan deze cursus niet genoeg aanbevelen. Onderwijs. De gang van za ken hiervoor is gewoonlijk als volgtDe ouders geven hun kind op voor het toela tingsexamen, na een oproep in de bladen, waarbij zij de lagere school vermelden tot dan toe door het kind bezocht. Nadat de aangifte gesloten is. ontvangt het be trokken schoolhoofd een formulier met vragen om trent het jeugdige adspirant ie De voornaamste vraag Acht U de leerling ge- en bekwaam om het rwljs in de eerste klas- ner inrichting voor Mid delbaar Onderwijs te vol gen Let welgeschikt en bekwaam. De laatste vraag, die om trent de bekwaamheid, is voor een onderwijzer, die meer met dat bijltje gehakt heeft, vrij gemakkelijk te beantwoorden. Het is slechts een kwestie van voldoende of onvoldoende schoolse kennis, door een practisch ervaren onderwijzer, gezien het dagelijks werk en het vertellen, dan bezit het vol- I citeit-en onvoldoende zijn doende bekwaamheid in destruikelt onherroepelijk, als Nederlandse taal. Heeft de hij de sterke hand, die hem leerling de voornaamste jaar- j heeft vastgehouden, heeft tallen onzer vaderlandse ge- moeten loslaten en.... hij schiedenis in het hoofd, kent krijgt een ellendig leven. De hij bovendien de namen vanvraag „bekwaam" slaat gro- de voornaamste personentendeels op de aangebrachte dezer geschiedenis, met enig kennis, dus op school en inzicht omtrent het verband, onderwijzer, de vraag „ge dat tussen feiten en perso nen bestaat, dan is hij vol doende bekwaam in het vak vaderlandse geschiedenis Zijn voldoende namen van schikt" slaat, op de leerling zelf. en gedeeltelijk op zijn dagelijkse omgeving, op zijn aanleg, zijn karakter en zijn millieu. (Wordt, vervolgd.) overigens, kréég voer Ange ren een wel heel bittere na smaak. Zo vonden de Me- demblikker schilders het dorpje, toen zij er indertijd samen met hun vakgenoten uit Oud-Beijerland en Wes- terbork de geschonden ven sters voorzagen van nieuwe ruiten, in spontane actie bijeengebracht door deze drie minder door het oor logsgeweld getroffen plaat sen. Onder dikwijls zeer pri mitieve omstandigheden vonden zij een gastvrij ont haal bij de gemoedelijke Betuwers, die het hen in alle opzichten naar de zin wilden maken. Het Medem- blikker Ruitentroef-Comité kwam naar Angeren en werd al even enthousiast ontvangen. Geen wonder, dat er banden van vriend schap ontstonden tussen het kleine Angeren en haar hel pers in de nood. Het waren deze banden, die Woensdag en Donderdag een gezelschap van daar naar Medemblik deed komen, waar het de gast was van Gemeentebe stuur en Ruitentroef-Comité. Zo arriveerde dan Woens dagmiddag 1 uur twee uren later dan werd ver wacht de Angerse depu tatie ten stadhuize, waar Burgemeester Peters en echtgenote, wethouder v. d. Klauw en de heer Glastra als raadslid met de heren Heiema, Gons, Weel, Win- nubst en Vermeulen van het Ruitentroef-Comité ter be groeting aanwezig waren. In een korte rede richtte Burg. Peters zich met een woord van welkom tot de gasten en releveerde hij de vriendschappelijke relaties, in en door de „glas-actie" ontstaan. Nadat het gezelschap eni ge verversingen waren aan geboden, dankte de heer Roos namens zijn reisgeno ten de burgemeester voor diens waarderende woorden en bracht deze nogmaals de erkentelijkheid der Angerse burgerij tot uiting voor de door Medemblik zo spontaan aan zijn dorp bewezen dien sten. Een bezichtiging van de bekende porselein- en anti quiteiten-collectie in de bur gemeesterskamer besloot deze bijeenkomst ten stad huize, waarna de gasten bij hun verschillende gastheren het middagmaal gebruikten. In afwijking van het oor spronkelijk plan werd de middag verder aan Medem blik gewijd en werden de N. H. Kerk en St. Martienus- kerk bezichtigd en werd een bezoek gebracht aan de z.g. ..Zomerstal" van de Familie Schouten en Kasteel Rad boud, waarna men nog enige tijd in het Koningin Emma- Park vertoefde. Na een gezamenlijke kof fiemaaltijd in „Het Wapen" begaf men zich naar het Park, waar een concert aan geboden werd door Harmonie „Crescendo" en R.K. Zang- vereen. „Nieuw Leven." (De Chr. Zangveren. „Halelujah" moest wegens omstandig heden van haar medewer king afzien.) Ongeveer 800 bezoekers woonden dit uitstekend ge slaagde concert bij en maak ten de Angerse gasten het verblijf in Medemblik tot een waar feest. In de pauze werden een aantal taarten verloot waar door verschillende luisteraars met een kostelijk banket bakkersproduct huiswaarts gingen. Veel bijval vond een door een 3-tal Angerse dames via de microfoon gezongen danklied aan Medemblik, Oud-Beijerland en Wester- bork. Nadat een vertegenwoordi ger der gasten nog het woord had gevoerd, verzorgde Cres cendo het laatste deel van het programma. Burgemees ter Peters sprak een slot woord. Het Wilhelmus, gespeeld door de Harmonie dat door de aanwezigen werd meege zongen, vormde het sluitstuk van deze concertavond. Donderdagmorgen bracht het gezelschap een bezoek aan de Wieringermeer om daar ae door de inundatie aangerichte verwoestingen in ogenschouw te nemen, waarna het via Volendam, Amsterdam en Den Haag weer naar Angeren vertrok. De wijze, waarop men in Medemblik was ontvangen, stemde allen tot grote dank baarheid en de woorden van de Angerse spreker „komt bij ons, zegt, dat ge Medem- blikker bent en ge bent wel kom" zijn ongetwijfeld meer dan een holle frase. BIEDT ZICH AAN NET MEISJE, v. d. e. n. liefst Oost-Wie- ringen. p.a. H. VOLKERS, Akkerweg B 17, Oosterland, Wieringen. GEVRAAGD Leerling of gevorderd Leerling MONTEUR. GARAGE Jn. LONT, Hippolytushoef. LEERLING MONTEURS Bouwt aan Uw toekomst, door Uw vakkennis te ver meerderen Geeft U op voor de NIEUWE cursus voor opleiding hulpmonteur te Schagen welke ongeveer half SEPTEMBER aanvangt. De aangifte dient te geschieden vóór 1 September a.s. bij den Heer O. KOOPMAN Schagerbrug. ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO. Zaterdag 16 Aug. veiling in Hotel Hovius te Medemblik. Zaterdag, Zondag en Maandag Cinema de Haan Film „De Wildzang maakt Carrière." Zondag Bal in café Concordia, Hippolytushoef. Zondag Bal in café Centrum (H. Veerdig), H.-hoef. Op dat ogenblik verlichtte de korte bliksem van een pistoolschot de donkerte en direct daarachter „Dick BullyO.K. „Het was de stem van kapitein Fraser 1" Tijd om te praten was er echter nietwant het schot kon hen leelijk verraden. Kapitein Fraser bepaal de zich er alleen toe te onderzoeken, hoe zijn schot ge- weestwas. Nu, de Chinees was wel' niet dodelijk gewond, maar voorlopig zou hij toch wel uitgeschakeld zijn. Veel verder in de gang vonden ze ook Mack en Flos- ser terug, die evenals Kapitein Fraser niet veel hinder van hun val door het luik hadden ondervonden. „Ik geloof wel, dat we hier op het goede pad zijn meende Mack, „als ik me niet vergis, l'oopt deze gang straks uit op een deur Inderdaad behoedde hun voorzichtig tasten hen even later voor een onzachte aanraking met een grote, ge beeldhouwde deur. Die deur was het wordt, bijna vervelendstevig gesloten

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2