WIERINGER NIEUWS KONINGINNEDAG. Groot vliegfestijn' in de Koog. UIT DE OUDE DOOS. Mukzonwrzt ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO." WAARHEEN? Or.fier zeer grote belang stelling vond Maandagmiddag in de Hippolytushoeverkoog de aangekondigde Vliegerwed strijd plaats. Niet minder dan 73 deelnemers (siers) meld den zich aan. Er was tegen 3 uur een prachtige collectie vliegers bijeen. Vliegers in allerlei vorm en kleur en de jury, bestaande uitt Mw. G, Kooij- Everts en de Heren C. de Vries en L. Noorden had een uiterst moeilijke taan: Dank zij de vrijgevigheid van de Wieringer Midden stand konden alle deelnemers echter een prijsje toelopen: De uitslag luidde Schoonheidsprijs le prijs H, Pronk 22 pnt. 2e prijs Jn, Smit 22 pnt. 3e prijs R. Drent 21 pnt. Kees Klomp 21 pnt. 4e prijs E. Pronk 20 pnt. Rosmalen 20 pnt. 5e pr. Theo Boersen 19 pnt, Corrie Metselaar id. H. Klaver, 19 pnt. 6e prijs 18 pnt. J. van Mook D, Dom; Jb, de Jong; Corry Schagen; P. Kooij; Jn, Klos; Henkie.de Jong. 7e prijs 17 pnt, D. Hooge- steger; Ria Engel P. Steig- stra; B, Smit; G, Hille. 8e prijs 16 pnt. Gr, Schagen C, Goederee; M. Dijkstra; H. Tigchelaar Diclc Bosker; Jn. van Dongen; Niel Plieger. 9e prijs 15 pnt. Brander horst; S. O'ttens; M. de Haan T, Ensing G, Kragt en N. Koorn en T, Boven. 10e prijs 14 pnt. Sarina Breet; G. vd Woude; M. Sie gei s: Leen Spaander Ri'etf Moes; F. ^iela; A. Russelman Leo Veenstra'; Martien Oden A, Blaauboer; Marco de Haan en Marianne de Jong. 11e prijs J, Deijjcers; G. Wiebrecht; Hennie Linker; Jannie Slik; Betsy Molenkamp Maarten Smit; Wim Doef en Herman Boersen. 12e prijs: D- Engel; P. Baijs Jb. Ruitenburg; 4lle Hille; C, Scheltus j A. Bossaert L. Jagentberg; P. Schneider; G, Nieland; T. Keijzer H.l Engel; C. Koelma; C. Schel-1 tus; B, Heuser; M, Kat en' G. Numeijer. Onmiddellijk na de beoor deling begon de wedstrijd, waarbij men uiteraard voor verrassingen kwam te staan. Erkend goede vliegeniers had den soms de grootste moeite hun exemplaar omhoog te krijgen en in de wirwar van ,,botf' sneuvelden er vele. Na. enige tijd echter stonden er tientallen in de lucht, het geen een fraaie aanblik bood. In de verschilende groepen, groot, middelgroot en klein, kende de Jury, bestaande uit de Heren C. de Vries en G. M. Rustenburg, de volgende prijzen toe. Beslstaande Vlieger!», Grote Vliegers le prijs Jan Pronk, 2e prijs E Pronk. 3e prijs TJieo Boersen, Middelgroot. le prijs T. Boersen. 2e prijs M. Plieger. 3e prijs Martien Kat. Kleine Vliegers, le prijs Henk Klaver. 2» prijs Leen Spaander. 6e prijs Ria Engel. Tenslotte kwamen nog de lange-afstand-Vliegers aan bod Somipige vliegers waren in het luchtruim bijna niet terug te vinden. De beoordelers ken den de prijzen, onder het voorbehoud dat het zeer moeilijk was de onderlinge afstand te bepalen, toe aan de volgende personen Verstwegstaande Vliegers. le prijs Theo Boersen, 2e prijs H. Engel. 3e prijs Jan Deijkers. Tê ongeveer 6 uur verlieten de laatste toeschouwers hèt terrein. Het was een zeer spectaculaire middag welke zeker nog eens herhaald kam worden omdat hij én deelne-l mers én publiek ten zeerste voldeed. j-ond- avonduren van Met een gang in d< ons populair muziekkorps werd deze dag besloten. Prijswinnaars Bloemenveren. Flora. Groep Coleus le pr: M. Tijsen 2e P. Bakker EZ. 3e M. Gorter 4e B. Trap 5e C. KoornSz. Groep Begonia le prijs C. de Vries 2e W. Tijsen 3e M. Tijsen 4e N. Breet5e G. Rotgans Pz. 6e P. Klein. Groep Fuchsia le prijs le prijs C. Tijsen 2e K. Kei zer 3e Jb. ten Bokkel4e J. Metselaar Jbz. 5e J. Breet. Groep Geranium le prijs C. Bais 2e W. Kaan 3e S. Klein 4e A. Poel Az. Groep Snijbloemen le prijs N. Kool2e G. Koorn. Vrije Groepen le prijs Groep 3 H. Grootemaat2e groep 1 C. Tijsen3e groep 6 Wed. J. Boersen 4e groep 5 Jb. Kuiper 5e groep 4 Jb. ten Bokkel6e groep 7 J. Bakker Mz. l Cacteale prijs Mevr. Kooij—Omis. Bladplanten le prijs M. Tijsen 2e Jb. Molenaar 3e J. Metselaar 4e J. de Wit 5e J. Metselaar. Hangplanten, (bloeiend) le prijs Jb. ten Bokkel2e V. Bakker 3e V. Bakker. Hangplanten (groen) le prijs C. Tijsen Mz. 2e H. Halfweeg. Bloeiende planten le pr. C. Kaan 2'e P. Rotgans 3e A. v. Sabben 4e Wed. C. Tijsen 5e S. Klein 6e M. Halfweeg. DOOPSGEZ. GEMEENTE Donderdag 4 Sept. n.m, 2 uur, Den Oever. Zusterkring Alle leden worden verwacht Belangrijke agenda. Vrijdag 5 Sept. n.m. 8 uur. Hijvpolytushoef Zusterkring. Belangrijke agenda. Niemand blijve thuis. NED. HERV? KERK. Vrijdag a.B. 's av. 8 uur V.C.J.B. te H.-hoef. ERNSTIG ONGEVAL. Cp de Nationale feestdag had bij het begin van de Afsluit dijk in de nhbijheid der ver keersbrug te Den Oever, een ernstig ongeval plaats, .waar van een inwoonster van Den Oever het slachtoffer werd. Mw. C. Wigbout, echtge note van een der leden van bet Sluispersoneel stak cm- streeks half twaalf de weg over, om zich naar- het daar naast bevindende terrein le begeven, waar op dat mo-; ment kinderspelen werden ge; houden. 4 Ze lette daarbij on voldoen-! de op het verkeer en werd! door een bus van de dienst Alkmaar - Leeuwarden go£te-j pen en alvorens de bus tot| stilstand kwam een tientab {meiers meegesleurd. Ze be-1 kwam daarbij een schedel-1 basisïractuur en ernstige j vleeswonden. Ze werd op i advies van Dr. Bleker, die de eerste hulp verbeende in bewusteloze en weinig hoopgevende toestand naar het St. Lidw^na Ziekenhuis' te Den Helder overgebracht. AANRIJDING. C. Mulder Lz., die zich Maandagmorgen naar zijn werk begaf werd in de Ko ningstraat aangereden «Hoor een uit de Elftstraat komen de motorrijder. Mulder liep daarbij enige ontvellingen op en zijn rij wiel was totaal vernield. De motorrijder kon zijn weg vervolgen. Medemblik. ONS STADHUIS WORDT OFFICIEEL GEOPEND. Half September wordt het stadhuis geopend Het zal de Medemblikker, die zich al lang vertrouwd heeft ge maakt met het aan het eind van de Nieuwstraat oprij zende, monumentale gebouw, dat met zijn hoog in de lucht borende geveltop het stads beeld zo volkomen beheerst en met de beide, torens reeds op zeer verre afstand zicht baar is, wel heel vreemd in de oren klinken. Niettemin is het feit er, want hoewel het stadhuis, waarvan na een 2 jaar lange, moeizame periode van plannen, onder handelingen en besprekin^^i gen, in 1939 met de bou^r werd begonnen, reeds in 1941 in gebruik werd geno men, 'officiéél geopend werd het nog niet om de simpele reden dat het nog steeds niet geheel klaar was. Werd het gebouw zelf onder dikwijls moeilijke omstandigheden in de bezettingsjaren wel vol tooid, de aanleg van het voorplein moest bij gebrek aan arbeidskrachten en ma teriaal werden opgeschort tot betere tijden. Ook deze betere tijden kwa^men, want kort geleden kreeg dit on derdeel zijn beslag. En nu zal dan Vrijdag 12 Septem ber met de officiëele en plechtige opening de kroon op dit alles worden gezet. Naar men ons meedeelt zal.de plechtigheid 'smor gens om half elf plaats vin den en naar alle waarschijn lijkheid worden bijgewoond door een 100-tal genodigden w.o. de Commissaris der Koningin in de 'provincie Noord-Holland, de burge meesters van alle omliggen de gemeenten en de magi straten van Hoorn en Enk huizen, admiraal Helfrich de tegenwoordige gemeente raadsleden met hun dames en de raadsleden uit de tijd der totstandkoming van het stadhuis, alle personen en corporaties, welke het ge bouw met een schenking verrijkten, vertegenwoordi gers van verenigingen, Ir. Smeding, architect Krophol ler, aannemers en opzichters van het werk, de verschil lende hoofden der Gemeen telijke diensten, hoofden van scholen, predikanten, R. .K geestelijken e.a. Na afloop der v openings plechtigheid zal voor een aantal gasten een lunch, worden geservee»rd. - 's Avonds vindt in de gro te raadszaal een min of meer feestelijke bijeenkomst van De Wieringer dijken in oude tijden. (Bronnen Mr. G. de Vries Az., Dijks- en Molenbestuur van Hollands Noorderkwar tier, P. Schuitemaker Jz. De Westfriesche dijk.). De dijken en hun onder houd vormen reeds eeuwen her in onze lage landen aan de zee een "belangrijk punt in de volkshuishouding en zijn tevens oorzaak geweest van ontelbare, telkens te rugkerende geschillen. De onderhoudslast gaf ontzet tende' moeilijkheden -wat de verdeling betrof. In de oud ste tijden werden waar- ichijnlijk de dijken onder houden door de eigenaars der gronden waarop de dijk lag. Doch men zal hiervan de onrechtvaardigheid we) hebben ingezien. Immers, de eigenaars van de daarachter gelégén laaiden hadden eveneens belang bij de in standhouding der zeewerin gen en zodoende was het niet meer dan billijk, dat de dijkslasten werden ver deeld over de landerijen, die bij eventuele doorbraak schade zouden belopen. Het verdelen nu van deze lasten noemde men verstoeien ol verhoefslagen, d.w.z. omslaan over de verschillende hoe ven (boerderijen). In dit verband nu wordt Wieringhbrlant het eerst genoemd in het Groot Char terboek van Van Mieris in 1284. De beste waterstaat kundige van de 19e eeuw Mr. G. de Vries Az., heeft aan de hand van de be staande gegevens een kaart vervaardigd van Hollands Noorderkwartier in 1283 waarop ook Wieringherlant met zijn dijken voorkomt Deze kaart dateert dus niet uit 1288, doch geeft de toen bestaande toestand op vol komen betrouwbare wijze weer. Men ziet' er op, dat. waar hoge gronden geen dijk nodig maakten, ze ook niét waren en dat er ook stukken land waren, die aan de ge nade of ongenade van de zee blootstonden. De dijken zelf zijn ongetwijfeld niet meer geweest dan kaden van opeengehoopt zeewier var geringe hoogte en* zwaarte En nu de geschiedkundige feiten. In het begin van de 14e eeuw was de toestand der dijken vermoedelijk feeer slechts. Immers, Graaf Wil lem III v. Rolland kwam in 1330 me.t de Wieringers over een, dat hij op hun kosten Heer Jan van Polanen en Heer Hendrick Dirckszoon met den rentmeester van Kennèmerland en den bal juw van Medemblick zou Verkrijgbaar bij vele plaatselijke comité's en aan ALlE POSTKANTOREN alle genodigden plaats, waar- j zenden om samen met de bij tevens afscheid zal wor den genomen van de heer I de Vries, Directeur der Gem. Gasfabriek, die de dienst met pensioen gaat verlaten en met ingang van 1 Sept. j.1. wordt bpgevolgd door de heer Fopma, thans als assis- i tent werkzaam aan het gas- j bedrijf der gemeente Bols- ward. ingelanden de gesteldheid vgpi lahd en dijk op te ne men en te beraadslagen, op welke wijze voortaan in een behoorlijk onderhoud moest worden voorzien. Kwam men overeen, dat het het beste was, te blijven dijken en verhoefslagen als te voren dan zou de Graaf daarmee genoegen nemen, tot hij het nodig vond. in te grijpen. Werd men het er eclïter over eens, dat er verandering moest komen, dan zouden land en dijk opnieuw geme ten en verhoefslaagd wor den. De eerste juren bleef alles bij het oude, doch in 1335 werd bepaald, dat de Wieringers opnieuw zouden méten en verstoeien, met de bijvoeging, dat de dijk erf lijk zou blijven op het land waarop hij nu verhoefslaagd werd, dus onveranderlijk Indien echter een parochie (een der dorpen) door over stroming of andere rampen bijzonder verarmde, dan kon de Graaf verbetering doen aanbrengen. De verdeling der lasten was dus in de eerste plaats die over de vier parochiën Hippolytus- hoef, Oosterland, Westerland en Stroe, die zelf weer een verdeling maaktèn over de landerijen. De uitvoering gaf echter geharrewar en in 1352 gaf de toenmalige graaf Willem V de Wieringers ver lof de zaak zelf maar uit te zöeken en eventuele geschil len door hun eigen schepe nen te doen beslissen. Deze schepenen waren door de burgers uit hun midden be noemde plaatselijke rechtm-s die tevens een soort van ge meentebestuur vormden. De zorg voor en het toe zicht op de dijken berustte bij de Graaf, die de uitvoe ring er van over het aan zijn plaatsvervanger, de Schout, die dus in de eerste tijden dienst deed als dijk graaf. In 1382 verleende de Graaf-Hertog Albrecht aan de Wieringers het zogenaam de Kennemerrecht, d.w.z. het recht het beheer van de schout afhankelijk te stellen van het oordeel der schepenen. In 1387 gaf dezelfde vorst aan de Wieringers" in eeu wigdurende pacht al de in hun dijken voorkomende sluizen, zowel die er al wa ren als die ei* nog in zouden komen. Zijn opvolger, graaf Wil lem VI gebood de Wieringers j de Noordkoog te bedijken. I Zij gehoorzaamden niet en werden diensvolgens beboet, j In 1410 echter werden hun de boeten kwijtgescholden en deed de graaf de belofte, dat niemand hun ooit meer zo iets betreffende de Noord koog kon gelasten. In 1427 stond de graaf Phi lips van Bourgondië de Wie ringers toe, de sluizen, die mochten inbreken of lek worden, dicht te gooien, als zij dat nodig oordeelden. De zelfde vorst verleende ons eiland enige jaren later stadsrechten, in hoofdzaak hierin bestaande 1. Het recht een wekelijkse markt te houden. 2. Het recht van medezeg genschap in de benoe ming van een schout. 3. Het recht van een eigen plaatselijke regering zeil tesamen te stellen, die ook het dijkrecht vaststelde. Wat het laatste betrof, er kwamen niet minder dan 28 schepenen en voor het keu ren van dijken, dammen sluizen en tochten bracht elke schepen nog een assis tent, een waarschap, mee zodat het dijkbestuur be stond nit 56 personen. En als men nu weet, dat al die lie den zelf verhoefslaagd wa ren en dus er op uit om kosten te sparen en zo zui nig mogelijk te werk te gaan dan begrijpt men, dat verho ging en versterking van de dijk danig in het gedrang kwamen. Da ai* kwam nog bij, dat de Wieringers van de Graaf de visserij in de sluizen in pacht hadden voor een - voor die tijd vrij grotesom „zolang de dijk zou staan en langer niet," terwijl die visserij slechts I ongeveer de helft van de I pacht opbracht. Het gevolg was, dat de dijk j elk jaar doorbrak. Ten slot- te werd dat de grafelijke re- gering al te bar en zij zond in 1478 iemand naar het ei- land om de zaak te onder- i zoeken. Of er hierdoor ver- j betering is gekomen, is on- I bekend doch in 1514 ver- zochten de Wieringers aan de stadhouder van Holland hun een Commissaris toe te zenden, teneinde.door diens bemiddeling te verkrijgen dat de dijk gedicht en beter in de bedijking voorzien werd. Daarop verscheen de raadsheer Jan van Du ven- i voorde en deze vernam, dat j de algemene wens was, een I geheel nieuwe dijk te leggen. 7 Sept. nam. 2 utir Verg. D.E.T.V. in Café M. Engel te Hippolytushoef. Inderdaad het doel was nu wel bereikt, Dick's vader en diens vriend bevrijd en zelfs was op deze wijze het groepje nog van vijf op zeven man gekomen maar ze waren nog lang niet thuis. Veel gevaren en een lange tocht wachtten hen nog. Zo vlug mogelijk renden de mannen dus naar het luik en hesen zich aan het nog neerhangende touw omhoog. Op de plaats waar Dick en Bully echter de overvallen Chinezen gebonden en neergelegd hadden, was alleen nog een stuk koord te zien Tot het uiterste gespannen en met de wapens gereed slopen bevrijders en gereddden door de duistere, holle tempel de gevangen genomen Chinezen als dekking gebruikénd. Maar geen geluid werd vernomen. Somber en dreigend stonden slechts de levensgrote godenbeelden in de vele schemering van de morgen. Ook op het binnenplein be speurde men geen enkel levensteken van de ontsnapte en niet-gesnapte vijanden. EL zo trok de troep de tempelpoort door de wilder nis in op „de weg terug."

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2