WIERINGERMEERNIEUWS RUNDVEEFOKVERENIGING WIERINGERMEER, FOKVEEDAG TE HOORN. De Dijk. Aldus luidt thans de naam van het veertiendaags me dedelingenblad der Ned. Herv. Gemeente Wieringer meer, waarin de predikanten Ds. Ge-rmans en Ds. Vink sedert meer dan een half jaar hun gemeenteleden re gelmatig op de hoogte hou den van het nieuws der ge meente en van hetgeen dies meer zij. Door deze naam krijgt dit mededelingenblad ook qua uiterlijk een eigen polderca chet, dat zeker verhoogd wordt door het tevens in de kop afgedrukte fraaie Kerk- zegel. In het midden op een plat tegrond*, die de vorm heeft van de Wieringermeer zien we de voorstelling van Jona. door de vis op het strand gezet. (Dan komt het woord Gods ten tweede male tot Jona). In het Latijn daaron der afgedrukt Factum est verbum Domini ad Jonam secundo. In de rand erom heen lezen we Sigillum Ecclesiae Lacus Wieringen- sus hetgeen betekentZegel van de Kerk te Wieringer meer. Jaarverslag. Het is een goede gewoonte van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting in de Wieringermeer de verslagen over de proefvelden telken- jare te bundelen tot een uitgave. Oorlogsomstandigheden en in het bijzonder de ramp van de Wieringermeer waren oorzaak dat het vierde ver slag in deze- serie, over het jaar 1944 nog niet kon ver schijnen. De sinds 1941 begonnen reeks is thans vervolgd met het 90 pagina's omvattende verslag over het jaar 1944 hetgeen uitvoerig weergeeft hetgeen door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, zijn secretaris en de assis tenten in de verslagperiode werd verricht. Het boekwerkje, waarin een voorwoord van de Voor zitter der Vereniging de heer G. P. Kistemaker is opgeno men, zal in de loop van deze week aan alle leden der V.B.W. worden toegezonden. POLITIE, Gevonden -Wiel dop van Chevrolet, portemon naie met enig geld, paarden-: halster en een zilverbon. Verloren Een vulpen, da mestas met inh,, 2 pak zakken en damesbroche. Weggelopen een varken. Inl, Politie Middenmeer. Uit ons Handelscentrum. Tegenover het Hotel stond aan de Kanaalzijde een al leraardigst zomerhuisje, dat gebruikt werd door enkele ambtenaren van de Dienst Wederopbouw. Vorige week werd het compleet op een dekschuit gerold en vervoerd naar het Werkkamp, achter de werkplaats van de Fa. Kingma, waar het vertim merd wordt tot noodwoning, ten behoeve van de kampbe heerder. De dekschuit met het houten huisje kon zon der ongelukken op kundige wijze door ae brug geloodsd worden. De woningbouw in de Ha venstraat vordert naar om standigheden behoorlijk. Met een 12-tal woningen is men reeds tot de vliering opge schoten en zeer spoedig zal men hier aan de kap met j pannen kunnen beginnen. De nieuwe bouw doet wei forser aan, de gebroken kap doet de huizen groter lijken, I wat straks de huismoeders zeker kunnen bespeuren, i in hun slaapkamerruimte, die aanmerkelijk vergroot is. Ook in de Torenstraat ra telen de betonmolens en reeds is men met het metsel werk begonnen. Kozijnen en balkhout zijn in grote par tijen op verschillende plaat sen in deze straat opgesla gen. Het begin ziet er dus, wat materiaal betreft hoopvol Kerkdiensten W.-meer ZONDAG 14 SEPTEMBER. NED. HERV. GEM. Geen opgave ontvangen. GEREF. KERK. M.meer 9 uur Ds. v.d. Wielen M.meer 3 u. Ds. v.d. Wielen. Slootd. 9 u. Ds. H. de Zwart. Slootd. 5 uur Ds. de Zwart. W.werf 10 uur Ds. Post W.werf 4 uur Ds. Post. GER. KERK Art. K.O. in Cantinekamp Terp W.-werf 11 u. Ds. Blokland van A. Paulowna. W.werf 3 uur Ds. Blokland. Slootdorp CHR. GER. EVANGELISATIE School Kerkstraat 6.30 uur dhr. Visser. WONINGBOUW IN DE DORPEN. Het blijkt, dat in Augustus 1947, ondanks de in die maand vallende bouwvakva- cantie van een week, de herbouw van de verwoeste percelen van de Stichting Bouwbureau de Wieringer meer enige voortgang heeft gevonden. Van 7 percelen in de Meeuwstraat is het schil derwerk gereed gekomen van twee andere het tim merwerk. Van 16 percelen in die straat is het stucadoor - werk voltooid. In de Stern- straat zijn van elf percelen in de afgelopen maand de binnenwanden gesteld, ter wijl zij voor de stucadoor gereed zijn gemaakt. Van twee andere percelen zijn de binnenwanden eveneens ge steld. Van 7 percelen in de Sternstraat, is het metselwerk voltooid, terwijl zij boven dien waterdicht zijn ge maakt. Tenslotte is van vier percelen in de Sternstraat de verdiepingvloer en de vlieringvloer gereed geko men. Ook in Middenmeer zijn in de afgelopen maand vor deringen, gemaakt. Van 4 percelen in de Havenstraat is de vlieringvloer gereed ge komen. van 14 andere de verdiepingvloer. Van 24 percelen in de To- rensbraat is de begane- grondvloer voltooid, zodat dit thans met alle percelen in de Torenstraat het geval is. In Slootdorp tenslotte is gedurende de afgelopen maand de verdiepingvloer van 6 percelen aan de Kerk straat. gereed gekomen. Van 20 percelen aan de Brink is de beganeg-rondvloer inmid dels voltooid. Vragen van een raadslid. Het raadslid de heer S, Breebaart heeft zich tot Burgemeester en Wethouders der gemeente Wieringermeer gericht met enkele vragen in verband met het leegstaan van één van de noodwonin gen nabij het raadhuis ge durende ongeveer vier maanden. Deze vragen zijn 1. Zijn B. en W. niet van mening dat het met enor me gebrek aan woningen zeer ongewenst is woonruim te zolang ongebruikt te laten 2. Indien vraag 1 bevesti gend beantwoord wordt waarom wordt dit huis dan niet bewoond en wanneer zal het bewoond worden 3. Kunnen in het vervolg maatregelen genomen wor den, opdat deze toestand zich niet zal herhalen Verder wenste de heer Breebaart te vragen 1. of B. en W. kemiis genomen van de grote toe komstmogelijkheden, die de z.g. Helicoptere vliegtuigen, zowel voor landbouwdoelein den als handel en verkeer bieden en 2. of B. en W. ook van mening zijn dat nauwlettend op de ontwikkeling hiervan gelet dient! te worden en reeds nu landingsterreinen die slechts geringe afmetin gen behoeven te hebben in de uitbreidingsplannen der dorpen dienen te worden op genomen vooral in het uit breidingsplan van het han delscentrum en van het hoofddorp. Tenslotte stelde bovenge noemd raadslid nog de vol gende vragen 1. Zijn B. en W. bekend met de actie, die op het ogenblik gevoerd wordt om de achterstand van het plat teland tegenover de steden te verkleinen en die o.m. de z.g. Klasseaftrek bij allerlei beloningen afgeschaft te krijgen. 2. Zijn B. en W. van me ning dat een dergelijke ac tie, zo deze zal slagen van het grootste nut kan zijn voor de ontwikkeling -van I het platteland en daardoor voor het gehele land. 3. Indien vraag 1 bevesti gend beantwoord wordt, zijn B. en W. dan bereid deze actie met alle hun ten dien ste staande wettige midde len te steunen en hoe denkt zij dit te doen Medemblik. Benoemd tot leerling-ambte naar ter gemeente-secretarie alhier, de Heer W. Jonker te Andijk, Offic. Gem. bekendmaking. Wieringermeer. BEDRIJFSVOORLICHTING. Burgemeester en wet houders vanWieringermeer maken bekend dat op Dins dag 16 Sept. a.s. de NIEUWE - SLUIZERBRUG voor alle verkeer, behalve voor dat van voetgangers en wielrijders zal zijn gesloten Lutjekoihorn, 12 Sept. 1947. Burg. en Weth. v. W.-meer LOGGERS, Burg. l A. N. NAP, Secr. SFELDERRIKKEN van Spatter Spotspiegel. Kom maar even terug. „Meneer" is in conferen tie. Er wordt geklopt. Het hoofd dat te voorschijn komt kijkt vragend naar binnen „Komt. U over een uurtje even terug zag. 'k Ban Bèzag" Het klinkt zo heerlijk ambtelijk. Allerberoerdst zag Dat willen we niet, zeker niet in onze polder waar het Kameraadschapsgevoel trouwens ook niet helemaal ideaal is. „Mevrouw" (van een pachter) staat zo heer lijk te babbelen. Aan de deur. Het meneertje dat al de halve polder heeft door- gefietst zegt beleefd, dat hij een kwitantietje heeft. Van ene gulden twintig. Gelukkig niet veeL „Kom over een uurtje maar even terug. 'k Heb nu geen tijd." Omdat, het fietsen zo'n genot is Spatter. Verslag stro-proefveld Wieringermeer 872. Teneinde na te gaan welke invloed het onderbrengen van diverse stro-soorten zou veroorzaken op het volgende I gewas, werden hiertoe een tweetal proefvelden door de Veren, voor Bedrijfsvoorlich ting in de W.meer aangelegd. Op het bedrijf van de heer J. Iloogschagen, Kooltuinen- weg A 41 werd op een grove zandgrond, welke werd geïn filtreerd, op 6 September 1946 per object ter grootte van 1 are resp 50 kg. tarwe- stro, rogge- en gerststro over de stoppel uitgespreid en re gelmatig verdeeld. Dit kwam dus neer op plm. 5000 kg. stro massa per ha. Van iedere strosoort werden 4 herhalin gen aangelegd, terwijl hier naast een aantal controle- veldjes werden aangehouden. Tevens werd van iedere soort een evengrote hoeveel heid stro afgebrand tenein de er ook hiervan hét effect na té gaan. De voorvrucht was winter rogge waarin een behoor lijke hoeveelheid klaver en grasvegetaten waren ont wikkeld. Bij een opname op 6 De cember 1946 bleek, dat de diverse strosoorten gedeelte lijk reeds door de klavers werden overvleugeld. Het stro was ook wel iets don kerder van kleur geworden, doch nog zeer stevig. Van ontbinding was nog geen sprake. Op de met stro be handelde veldjes was de klaver iets meer ontwikkeld. Het afbranden van het stro had duidelijk waarneembare schade aan de klaver ver oorzaakt. Op 27 Maart j.1. werd het proefveld geploegd. Het stro was ook toen nog zeer ste vig. Door het doodvriezen van de klavermassa kwam het stro weer geheel aan de oppervlakte wat tijdens het ploegen zonder voorgaande bewerking moeilijkheden opleverde, vooral als het stro vochtig was. Bewerking met een schijfeé zal dan ook in dergelijke gevallen aanbeve ling verdienen. Rogge- en tarwe-stroo bleken in het voorjaar meer verteerd dan gerststro. Na het ploegen werd de proef met zomer- gerst ingezaaid. Tevens werd op 3 April 1947 op iedere strosoort per object resp. 100200300 kg. cliilisalpe- ter per ha. toegediend, ter wijl deze oplopende giften eveneens aan de controle - veldjes werden gegeven, en hiernaast nog enkele onbe- meste veldjes werden aange houden. Gedurende de groei van het gewas waren zeer duide lijk verschillen in ontwikke ling waar te nemen, ter gunste van de grotere stik stof bemesting. Ten aanzien van het ondergebrachte stro was weinig effect te bespeu ren, terwijl de afgehandelde veldjes een iets minder gunstige indruk maakten en ook het stro ,hier korter was. Op 20 Juli 1947 werd het proefveld geoogst en be gunstigd door het zeer droge wee-r na een week reeds ge dorst. uit, aangezien ook de rode zowel als witte stenen reeds verscheidene maanden ge reed liggen, om door met selaarshand verwerkt te worden. Aan de Sportweg wordt door de Fa. Kingma en Zn. materiaal aangevoerd voor de herbouw van 3 burgerwo ningen, schuin tegenover het Gymnastieklokaal. Aannemer Wassink bouwt rustig voort aan 2 woningen aan de Kanaalweg, waar men naar verluidt één be stemd is als woning voor een onderwijzer aan de Bijz. School. Achter de woning van de Fa. Brinkmann en Niemeijer aan de Brugstraat verrijst weer een reparatie- en op slagplaats van landbouw machines, die deze firma vermoedelijk best kan ge bruiken om aan te voeren landbouwwerktuigen te monteren of te repareren. Bakkerij Kok ziet zijn woning annex bakkerij en winkel dagelijks vorderen. Men heeft thans de kap onder handen, zodat straks de stucadoor, schilder en timmerman één en ander, zonder last van komende regenbuien kunnen afwer ken. Het pand der Z.W.M. is nagenoeg gereed, en is reeds volledig in gebruik genomen. Iets trager vordert de bouw van de aardappelbe waarplaats, waar men nu aan de kap genaderd is. De Gebr. v. Wieren bou wen hierachter een garage om hun Vrachtwagenpark ook bij slecht weer te kun nen onderbrengen, en even tuele reparaties te verrich ten. Aan de Industrieweg blijft het geweldig druk. Tonnen graan worden aldaar ver werkt of klaargemaakt voor export, teneinde deviezen voor ons land binnen de grenzen te brengen. Het mooie weer blijft de dorsingen gunstig beïnvloe den, daar men regelmatig door kan draaien. De op brengsten blijven echter laag. Het ziet er dan ook naar uit, dat binnen een maand, de polder leeggedorst zal zijn. De doortrekking van de Beurtdiensten van Kaan, Asjes en Butter naar Rot terdam blijken in een be hoefte te voorzien, aange zien er iedere week een boot afgeladen naar deze grote havenstad vertrekt, zonder dat er onderweg overgeladen behoeft te worden. De lantaarns bewijzen hun trouwe diensten ny al en kele v/eken aan onze dorps bewoners, die bij avondlijke wandelingen op het rechte spoor gehouden worden. Hotel Smit blijft tenslotte een pleisterplaats voor va- cantiegangers. Ook de laat ste 14 dagen treft men her haaldelijk toeristenbussen op het Beursplein aan. On ze polder heeft over gebrek aan bezoek niet te klagen „MERCURIUS." MUTATIES BIJ WEDEROPBOUW. Als opvolger van de Heer Nap werd tot chef der afd. Vervoer benoemd, de heer H. G. v. Steenwij k die in middels op 2 September j.1. in dienst is getreden. Voor dien was de heer van Steen- wijk werkzaam bij de Rijks verkeersinspectie te Amster dam. Per 1 September j.1. werd als schrijver tweede klas aangesteld de heer W. Boors- ma te Slootdorp. Als opzichters werden aangesteld de heren J. P. Horst te Alkmaar en W. v. Duin te Alkmaar. KEURING LICHTING 1944 De keuring van de dienst plichtigen, behorende tot ae lichting 1944 is blijkbaar bijzonder streng geweest. Tot nu toe zijn van deze lichting niet minder dan 12 dienst plichtigen voorgoed onge schikt tot het vervullen van de dienst verklaard, en 11 geschikt. Naald-, schaar- en draad-kunst Bij het afgelegde examen voor costumes en lingerie, slaagden bij het Liefdesge sticht te Schagen de W.-meer- dames Mej. T. Scholten, Praamweg en Mej, T. Bos,i W.-Terpweg. Bij de R. Kath. Naaivak-, school te Medemblik slaagden! eveneens voor bovengenoemd examen, de dames I Mej. Rika Groenenberg, Midj denmeer; Mej. D. Boersema, j Tiny Zeggers, Tiny Hoffer ;j Br, Schenk, Alie van Schagen j te Slootdorp de dames M.J en J, de Bruin, alsmede g«e gezusters M, M. en V. Sijm, allen te W,-werf, Veel succes in de practijk1 gewenst, dames Kostbaar vocht voor con sumptie verloren geraakt. Bij het bezorgen der maan delijkse toewijzing gedistil leerd aan Hotel Smit te Mid denmeer, liet de bezorger een fust van 25 liter inhoud, met het bekende Schiedammer vocht tuimelen, met als ge volg dat de kostbare inhoud over de straat werd verdistri- bueerd. Dit betekent voor de Hotelier een verkleinde toewij zing en voor de klant waar- schijnl k een glaasje minder. FLEV O -NIEUW S Alle wedstrijden voor Za terdagmiddag zijn door de NoordHollandse Voetbalbond afgelast. Woensdagavond 6,30-7.36 training in Hotel Smit voor de jeugdafdeling, na 7.30 uur voor de senioren. De opbrengst-cijfers waren als volgt Zaadopbrengst en kg. per are. Objec Geen Rogge- Gerst Tarwe- Gem. Rela ten stro 'stro stro stro tief. 0 N 21.8 24.- 22.2 20.6 22.1 100 15 N 25.4 21.6 25.6 19.4 23.- 104 30 N 26.9 28.2 29.4 27.4 27.9 126 45 N 30.- 34.2 29.2 29.2 30.6 138 0 N Verbrand 17.6 18.- 21.6 19.7 89 Gem. 26.- 25.1 24.9 23.6 Relatief 100 96.5 91. 91 Aangezien de stroopbrengst vrijwel dezelfde lijn vertoont is deze hier niet vermeld. Met inachtneming van de nodige reserve kan uit bo venstaande cijfers de volgen de conclusie worden getrok ken. 1. Door het onderbrengen van het stro is hier een zéér geringe oogst-depressie ont staan. Dat de verschillen niet groter zijn, zal onge twijfeld zijn oorzaak vinden in de meer onbewerkte stop pelklaver. Tarwestroo is hier ongunstiger dan rogge- en gerststro, welke hier weinig uiteen lopen. 2. De objecten waarop het stro werd afgebrand ga ven behoudens een enkele uitzondering, zeer duidelijk ongunstige resultaten te zien, hetgeen door de ont stane schade aan do klaver was te verwachten. Bij aan wezigheid van een groenbe- mestingsgewas moet afbran den van het stro dan ook worden ontraden. 3. Als bemestingsproef beschouwd valt op te merken dat het effect vap. de toege diende stikstofgift zeer be duidend is geweest, 300 kg. chili per ha. gaf hier t.o.v. de onbemeste veldjes een vermeerdering van 38%. Voortzetting van deze proef zal ons mogelijk een inzicht geven inzake de in vloed van dit ondergebrachte stro over meerdere jaren en dit dient derhalve te worden afgewacht. OOSTERHOFF. Medemblik. BURGERLIJKE STAND Tijdvak 22 t.m. 28 Aug\ 1947. Geboren Cornelis Her man Maria, z.v. Joh. Ruige- waard en J. van der Meer Lambertha, d.v. W. Fehres en A. Bijlsma Aafke, d.v. Sj. Hiemstra en S. Heeringa; Petrus Reinerus Wilhelmus, z.v. J. Wiebering en Elizabeth Kraaijvanger Joseph Ge- rardus, z.v. G. H.Groenen en C. M. Manshanden. Overleden Nan Wiegman, oud 86 jaren, wonende alhier. D W.O.-NIEUWS DWO 'afd. heren trekt ^.s. Zondag op om de wis-el- beker. Zondagmiddag, de dag van de handbal, zal de heren afdeling uitkomen in een 7- kamps-wedstrijd. Het zal nog te bezien staan of de haren het er beter zullen afbrengen dan de dam;.*;, gezien de pun ten verhouding. De te verwerken nummeis zijn o.a. 100 M. hardlopen, 30 meter baldribbelen, paalschie- ten, vérgooien, hoogspringen, vérspringen en doelgoien. De aanvang der wedstrijd, welke te Slootdorp zal worden gehouden, vangt aan 2.30 tl. Bij voldoende deelname zal a.s. WOENSDAG EEN BUS RIJDEN NAAR DE Vertrek 's morgens 7.30 uur vanaf de Haan Hippo en vervolgens. Kosten pijn. f 3. Opgave direct en uiterlijk Maandag, uiterlijk 6 uur 's av. bij GEBR. MONTSMA, Telefoon 41.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3