WIERINGERMEER NIEUWS COMMISSIE WEDEROPBOUW WIERINGERMEER POLLETJE PIEKHAAR. Een prïmiere in Hotel Smit. Middenmeer, met haar uitstekende toneelzaal, ge noot Dinsdagavond de eer op een toneelpremière te zien uitvoeren. „Het Vrije Toneer' o.l.v. Jan Lemaire Jr. bracht een spel uit de onderwereld „Polletje Piek haar" van de bekende au teur Willem van Iependaal, die gezamenlijk met Jan Le maire dit boek voort 't to neel bewerkte. Het boek is stellig bij vele lezers bekend. Wij onthouden ons dus van een beschrijving van het stuk, dat slechts uit frag menten bestond, die op de juiste wijze aaneengesmeed waren tot een begrijpelijk toneelspel. Toch vonden wij het een waagstuk van de Culturele Commissie voor de kampen een dergelijk toneelspel in de polder te laten opvoeen, temeer daar de opvoering ook toegankelijk gesteld was voor Wiecringermeerders, voor wien het Volkstoneel geheel vreemd is. Ons is deze ken nismaking goed bevallen, alhoewel het begin wel wat „ruw" aandeed, daar het stuk zeer realistisch is geschreven. Het is geen foutloze op voering geweest. De regie is in sommige taferelen wel ■eens te slap geweest, vooral in de slotscène, die zich in een rechtszaal afspeelt. De regisseur Jan Lemaire, gaf voortreffelijk spel te zien in de dankbare rol van Sjeek. Op gelijke hoogte stond Nol de Gibber, welke rol door Cor Zwart eveneens uitstekend werd vertolkt. Polletje (Bert Botterman) wisselde zwakke met goede momenten af, maar was toch o.i. niet de centrale fi guur, die de schrijver in zijn boek tot leven wekte. Balletje (Henk Hasebos) "begon weifelend, maar naar mate het stuk vorderde, werd zijn spel beter. Rita ter Aar speelde een „goede" moeder terwijl John Laperre ons in zijn keurige vertolking als President der Rechtbank van de overige rollen het best beviel. Rechercheur Wij sterling viel volkomen uit toon door van zijn rol een typering te maken, inplaats van een rus tig optredende politieman. De décors van Hep van Delft konden ons meer be koren dan het werk van de grimeur, daar sommige per sonen slordig waren afge werkt. Bij een première behoren bloemen, die er natuurlijk waren in de vorm van een bloemenmand van de arbei ders uit de kampen. Ook het gesproken woord paste in de sfeer. Hiervoor zorgde Ds. Blijenburg en de auteur Wil lem van Iependaal. Ondanks onze opmerkin gen .geloven wij toch dat Polletje Piekhaar een lang leven op de Nederl. planken beschoren is. Slootdorp. ZEVENKAMP D.W.O. De sportvereniging D.W.O. hield afgelopen Zondag voor haar afd. heren een zeven kamp, bestaande uit 100 m. hardlopen, 80 m. baldribbe len (handbal), vèrgooien. paalgooien, vèrspringen en hoogspringen. Hoewel de regen eerst spel breker dreigde te worden werd toch besloten de wed strijd door te laten gaan. Het gladde veld was wel van invloed op de prestaties maar de goede resultaten van een serieuze zomertrai- ning waren heel goed merk baar. In aanmerking voor het diploma kwamen H. Schol ten no. 1 met 4261 p.J. Woets no. 2 met 3861 p. Jb. Grooteman no. 3 met 3174 p. N. Laan no. 4 met 3171 p. Een woord van felicitatie aan deze heren en woorden van lof aan de organisator, de terreinwerkers en de jury. Woningprobleem. Blijkens voorlopige cijfers, gepubliceerd door het Centr. Bureau voor de Statistiek, worden in verschillende pro vinciën de volgende aantal len alsgevolg van beschadi ging onbewoonbare wonin gen gevonden. Groningen 86, Friesland 118, Drente slechts 32, Over- ijsel 184, waarvan in En schede 39, Gelderland 928, waarvan in Nijmegen 117, Utrecht 198, Noord-Holland 1906 ,een groot gedeelte hier van zal wel voor rekening; van de gemeente Wieringer- meer komen), in Amsterdam 750 en in Haarlem 77 Zuid Holland 1952, waarvan 1473 in Den Haag en 223 in Rot terdam, Zeeland 1227, Noord Brabant 333, waarvan 18 in Tilburg en 13 in Eindho ven, Limburg 465. In totaal blijken 8309 wo ningen leeg te staan, 7429 woningen zijn onbewoon baar als gevolg van bescha digingen terwijl niet minder dan 1766 woningen in ge bruik zijn voor andere doel einden (kantoor enz.) In het gehele land is een absoluut woning-tekort van 300.100 woningen, waarvan 77550 hi de provincie Zuid- Holland, 43300 in de provin cie Noord Holland, 40150 in Noord Brabant en 41.100 in Gelderland. HOUDT GOEDE MOED. Door het bestuur van de stichting voor Land-, Tuin bouw- en Landbouwhuis- houdonderwijs in de Wierin- germeer is aan de ouders van de aangemelde leerlin gen medegedeeld, dat, dat er ernstig naar gestreefd is de lagere landbouwschool, de primaire landbouwhuishoud- cursus en de landbouwhuis- houdcursus in September 1947 te doen aanvangen. Door verschillende moei lijkheden, welke zich met betrekking tot de oprichting deze school en cursussen voordoen, is dit niet gelukt. Het blijft in het voornemen van het bestuur liggen zowel de school ais de cursussen nog dit jaar en wel zo moge lijk voor 1 November a.s. te beginnen. Midtlenmeer. Eigen record verbeterd. 6.60 Meter verspringen! Een mooi succes boekte Zondag 7 Sept. de D.W.O.- trainer, de Heer G. Kleine te Middenmeer, bij de te Leiden gehouden Athlet.iek- wedstrijden. In de A. en B.- klasse en voer de Groen- steinbeker speciaal speciaal voor de junioren, wist onze plaatsgenoot, een versprong te maken van 6.60 Meter I waarbij hij zijn eigen record verbeterde en het clubrecord I van D E. M. te Beverwijk, hetwelk stond op 6.50 meter. In de Nat. crack-klasse ein- digde de heer Kleine in alle onderdelen als no. 4. Een prachtig succes LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen F. de Jong, I Nieuwesluizerweg A 17 uit Smallingerland G. Ekel- j mans en gez. Groetweg C 1, uit Zijpe J. Doornbos a.b. j Schagerweg, uit Amster- j dam J. Smit, Hoornsebrug, uit Scheemda W. C. van Arendonk en gez., Noorder- kwelweg J 49, uit Wierin- gen J. H. Verbruggen en gez. Molenweg B 85, uit Spanbroek L. J. Lugten- berg, Medemblikkerweg K 72, uit Raalte A. Vermeire en echtg., Schervenweg K 18,1 uit AxelG. v. d. Wal, Nieu wesluizerweg A 17, uit Bar- singerhom. Vertrokken M. T. S. Smit, van Alkmaarseweg C 37 naar Deventer Ger- ben en Kornelis Luxen, van1 Schervenweg K 27, naar MenaldumadeelM. C. Mus- ters, van Noorderkwelweg J 60 naar Spanbroek A. J. A. Zijlmans, van Oostermid- denmeerweg K 50 naar Edam F. de Jong, van UI-1 keweg A 22, naar Rotterdam.1 Brand. Vermoedelijk door vonken uit de, tussen stropakken gestalde trekker, ontstond Zaterdagmiddag brand op de boerderij „De Zuidwester" van pachter P. Boer, aan het einde van de Alkmaarse weg. Het dochtertje dat in de omgeving speelde zag de brand beginnen en waar schuwde haar oudere broer die terstond de brandweer alarmeerde en met geburen hulp trachtte te redden wat er te redden viel. Drie strohokken, een schelf vlas en het varkenshok ble ken evenwel verloren, met hetgeen aan materialen landbouwwerktuigen en gray nen daarin aanwezig was. De brandweercorpsen van Middenmeer, Wieringerwerf Hoogwoud en Nieuwe Nie- dorp hebben tezamen de boerderij kunnen behoeden voor ondergang. De brand bleef tot de op stallen op het erf naast de boerderij beperkt. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de Heer Ir. L. R. Wentholt, Inspec teur bij de Staatslandbouw- bedrijven te W.-meer, werd dezer dagen benoemd tot Directeur der Centrale Sui kerfabriek te Vierverlaten. In func tiet reding 1 Nov. a.s. EEN DRIELING. Het blijkt dat de onderwa- tergezette gebieden bijzon dere groeikracht bezitten. Maakten wij geruime tijd geleden melding van de unieke legprestaties van een Wieringermeerkip, nu be reikt ons het bericht dat ook het geïnundeerd geweest zijnde Walcheren in deze een zeer goed figuur slaat. Het Zeeuws Dagbad meldt daar over het volgende „Een jonge kip van de heer K. te Oostkapelle lever de een opmerkelijke presta tie door een ei te leggen, haar eerste, dat niet minder dan drie dooiers bevatte. Zeer zeker een goed be gin. De heer K. hoopt in middels, dat het einde niet in zicht, is." OPRICHTING CHR. GEM. ZANGKOOR. Te Slootdorp werd opnieuw opgericht een Chr. Gem. Zangvereniging met aan vankelijk 31 leden. Het voorl. bestuur werd samengesteld uit de navolgende dames en heren Voorz. A. Jongejan Secretaresse Mej. E. Auke- ma, Penn. G. v.d. Horst en alg. pl. vervangster Mw. van Dis-Haverman. Tot Dirigent werd benoemd de Heer Vis ser te Oostwoud. De repeti ties worden wekelijks gehou den en vinden plaats des Woensdagavonds in Sloot dorp. Het begin is er en de deelname stelt niet teleur. OP EN OM DE TERP. HERSTEL EN VERNIEUWING. De Terp staat momenteel f enkel minnend paar zal U in het middelpunt van de belangstelling. Lang bood zij een troosteloze aanblik. Haar gloriedagen van April en Mei 1945, toen zij tientallen Wieringermeerders boven water hield zijn al weer bijna vergeten door de massa, doch diegenen die vaar haar gast vrijheid gebruik maakten, vermen hierop een gunstige uitsondering. Menigmaal zullen zij die tijd verhalen. We denken aan de schepen, die daar beschutting von den, aan de strohutten en andere bouwsels, die de van haven en goed beroofd pol derbewoners een schamel doch veilig tehuis boden aan de koeien die onvermoeid melk leverden, aan de var kens die hun leven gaven voor dit deel der mensheid en niet te vergeten de wa terput, die toen van onschat bare waarde was. En hoe kameraadschappe lijk werd daar geleefd op dit dichst bevolkte eilandje, ter wereld. Wie herinnert zich nog die interkerkelijke ere dienst onder leiding van Mollema Te midden van de meest' droevige omstandigheden ging er een zekere glorie van dit stukje Wieringermeer uit. Later kwamen de slopers van de wrakstukken van Aanvragen om een bijdrage in de kosten voor het plaatsen van een noodwoning kunnen voor of op 15 Oct. a.s. te onzen kantore worden ingediend. Aanvragen, welke na dien datum binnenkomen worden niet in behandeling genomen. Met de aanvrage moeten worden overlegd a. opgave der goedgekeurde kosten. b. de rekeningen. c. de vermogenspositie per 1 Mei 1946 en 1 Mei 1947, of per een andere datum, welke daarvoor in de plaats kan treden. d. een exploitatie rekening over boekjaar 19461947, eventueel 1946. Wieringerwerf, 8 September 1947. De Commissie Wederopbouw W.-meer, Ir. C. KRIJN, Voorzitter. Mr. Th. A. J. VOSTERS, Secretaris. BEDRIJFSVOORLICHTING. Verslag stro-proefveld Wieringermeer 871. dat kunnen vertellen. D: Wieringermeerruiters be leefden hier hun eerste scho ling en met stijgend succes. Donkere wolken verduis terden de laatste maanden het uitzicht van dit hoge punt. Een menigte van woe kerend onkruid liet haar zaden los tot ergernis van de buren over grote afstand. Totdat in de afgelopen j week met veel rumoer en I paardenkracht de Bulldozers kwamen en de dragline. In 1 een vlot tempo wordt einde- j lijk het herstel van dit pol- j dercentrum ter hand geno- men. Gaten werden gedicht I het onkruid ten dele onder de voet gereden, taluds her steld. Nog een korte tijd, dan komt het Staatsbosbeheer. Jonge loten zullen ont spruiten aan des Terps erf. Een nieuwe lente zal haar doen verschijnen in een nieuw gewaad. Niet alleen de Terp krijgt een goede beurt. Sinds j.1 Maandag ondergaan ook de straten van Wieringerwerf en het Ir. Smedingplein een grote schoonmaak, hetgeen door het aanvullen van het personeel van Gemeente werken mogelijk werd. In het betondorp moesten de vuilnisemmers blijven staan, wellicht omdat het Ook bij de heer Heer D. R. Mansholt, Molenweg B 69* werd op een zware zwavel- grond een stro-proefveld aangelegd. De afzet en aan leg waren vrijwel gelijk aan I de proef Wieringermeer 872. j Als stro-soorten werden hier gerst-, haver- en tarwestro gebruikt. De voorvrucht was zomer- tarwe, terwijl hierin geen stoppelklaver aanwezig was. Het proefveld werd op 5 September 1946 aangelegd en ook hier werd van iedere soort 1 object verbrand naar plm. 5000 kg. stro per ha. Op 30 November 1946 werd het proefveld ondergewerkt. De weersomstandigheden waren vooral in September 1946 buitengewoon nat zo dat een behoorlijke omzet ting verwacht kon worden. Desondanks was van een ontbinding van het stro nog slechts zeer weinig te bespeuren. Het stro was tij- j dens het ondiepploegen nog j zodanig sterk en houterig dat dit moeilijkheden ople-j verde. Een normale stoppel- bewerking lijkt ons bij aan wezigheid van een grote hoe veelheid los stro dan ook practisch uitgesloten. Welis waar zal het combine-stro iets meer kapotgeslagen zijn dan de hier gebruikte stro balen, doordat het stro dan direct na het maaien de cy- linder passeert, doch grote verschillen zullen hierdoor niet zijn te verwachten. Stro is nu eenmaal een product dat zich door de ongunstige verhouding moeilijk laat omzetten en ontbranden. Op dit proefveld werd zomer- gerst uitgezaaid. Het geheel werd bemest naar 250 kg. fosfaat almonsalpeterter- wel tevens enkele veldjes resp. 100 en 200 kg kalkamon extra ontvingen. Gedurende de groei waren de verschil len in de onderdelen zeer gering, te achten. Alleen de zwaarstbemeste veldjes kwa men gunstig uit. Van het verbranden was weinig effect te bespeuren. Dit proefveld werd op 1 Augustus geoogst en op 15 Augustus gedorst. De resultaten waren in kg. per are als volgt 6 Objec- Geen Gerst- Haver- Tarwe- Gem. Rela- ten stro stro stro 50 N 31.2 31.4 26.3 70 N 38.8 39.6 36.2 90 N 39.1 38.6 39.2 50 N Verbranden 32.6 32.4 Gem. 36.4 35.5 33.5 Relatief 100 97 92 stro 28.1 36 36.4 30 32.6 89.5 29.2 37.6 38.3 31.7 tief 100 128 131 108 Conclusie. 1. Het onder brengen van het stro leverde tijdens het ploegen moeilijk heden op, terwijl een nor male stoppelbewerking hier door practisch onmogelijk wordt geacht. 2. De stro bemesting heeft een zeer geringe oogst- depressie veroorzaakt. Bij gerststro is de invloed maar nauwelijks merkbaar, ter wijl tarwestro ook hier on gunstig kan worden ge noemd. 3. Verbranden van de stro-massa gaf hier gunsti ger resultaat dan onder brengen van het stro, terwijl ook de controleveldjes, welke een zelfde bemesting ont vingen iets minder opbrengst gaven. 4. De meeropbrengst ver kregen door toedienen van de laatste 100 kg. meststof is gering geweest, n.1. 3% in vergelijking met de voor laatste 100 kg welke een meeropbrengst van 28% op leverde. OOSTERHOF. Wieringerwerf. Als opslag- Sr T terrein van veel bruikbaar d waaide. Want de materiaal bewees de vlucht heuvel belangrijke diensten En toen een hele tijd niets. open vuilniswagen zou dan vuilverspreider worden. Bij aanhoudende wind zal HrXl IUC.1I CCil 11C1C wju lllCLO. i i De polder werd droog en met I ®e" wagen de bewo- het zakken van het water 5 ®^?,.!funnel?.,5®dden kwamen de wonden bloot 3®" IT?® ,Slklungs- van dit betrouwbare stukje I 0verigens U1J; polder. De fraaie beplanting borp infloedenJ it d van weleer verdwenen, grote omgevin„ die pr pprl ®ppf gaten in de taluds, vernielde j aal p]ez^r j hebben dê opritten. Een troosteloos ge zicht. Maar, de Meidoorn bloei- bewoners eens lekker in de rook te zetten, door hun strohopen dan in brand de. Er kwam een barak voor te steken, wanneer de wind wederopbouwwerk. Een vijf-, is op het dorp. Hier moest tigtal van deze lieden vond l de politie naar kijken. Hot daar opnieuw een tehuis, leek bij herhaling op een Wederom leven in de brou- tehuis van ouden van da- werij. Het nieuwe kamp ge-1 gen. Als maar hoesten en lijknamig met. de Terp kwam kuchen. Zelfs de kippen van gereed en daarmede kon de een Betondcrpeling kregen barak worden verlaten. Andere plannen kwamen gereed. De barak wordt ver bouwd, krijgt een nieuwe be stemming. Straks zullen de U.L.O.-scholieren van verre naar de Terp komen. Dan zal er drukte heersen van joelende jeugd, maar ook zal er de stilte heersen van het groeiende intellect. De Terp, de oude getrouwe heeft reeds een veelbewogen geschiedenis. Niet alleen de ernst des levens ging over haar heen. Er heerste on danks alles ook vreugd. Een het zo benauwd dat zij de half opgepeuzelde andijvie-- plantjes van buurman in de steek moesten laten en een veilig toevlucht zochten in het nachthok. Eindig met de vraag, waar blijft de schilleboer om een einde te maken aan het no deloos verspillen van een hoeveelheid kostelijk veevoer, dat thans nog in de vuilnis emmer wordt geworpen. MARJA. W.-werf, 10 Sept. 1947. MET DE KATH. JONGEREN BEWEGING NAAR FRIESLAND. We vertrokken Donderdag- morgen om 8 uur per auto- j bus uit Slootdorp, *45 in ge tal, jongens en meisjes, I onder leiding van Kapelaan Dekker. Enkele van de leden had den een muziekinstrument meegebracht. We reden via de afsluitdijk cp Friesland aan. Om 10 uur arriveerden we in Sneek. Hier wachtte ons een motorjacht om ons de schoonheid van het Sneker- meer te doen bewonderen. Verder ging het naar Gaas- terland, waar we eerst onze boterham opaten en toen de speeltuin ingingen. Na ons hier eerst enige uren kostelijk vermaakt te hebben zijn we door de bos sen naar het IJselmeer ge wandeld. Hier was gelegen heid tot pootje baden. Er is gebruik van gemaaktNa vele natte pakken en enige kleerscheuren trokken we weer naar de speeltuin, waar eerst weer de inwendige mens versterkt werd. In de speeltuin was een zaal met toneel, waar we nog enige uurtjes gezellig de- danst hebben en waar vele van de jongelui nog een aardig nummertje naar vo ren brachten. Hierna nog een appeltje voor de dorst en dan om een uur of acht de bus in en op weg naar huis. Er werd gezongen, gepraat en gelachen of de dag pas begon, hoewel we reeds een zware dag achter de rug hadden. Maar wat was dat Eens klaps krijgt de bus de hik op de Afsluitdijk Zijn drin ken was te dun en hij wilde daarom niet trekken, er zat water bij volgens de chauf feur. Zo zijn we kalm aan op Den Oever aangestotterd. waar het euvel spoedig ver holpen was. Daarna reden we zonder mankementen op Slootdorp aan, waar we nog net dezelf de dag aankwamen. Wel een een beetje slaperig maar toch allen welvoldaan keerden we op de fiets huis waarts en mochten we te rugzien op een dag, die zeer zeker een groot succes is geworden. Jan Kemmeren.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3