WIERINGER NIEUWS 1 OCT. WAARHEEN? WAARHEEN? Opening gemaal Hoelmerdijk. Op Donderdag 2 October a.s. nam. 2 uur zal de offi ciële opening en overdracht plaats hebben van het dooi de Ruilverkaveling Wierin- gen gestichtte electrisch ge maal aan de Hoelmerdijk. De totstandkoming van dit gebouwtje is één van de belangrijkste feiten in de ruilverkavelingsgeschiedenis. Hij zal niet alleen de Hoel- merkoog bemalen doch ook de Noordzijde va,n Wierin- gen, Broeker, Marske, Nor- mert, Zoutland en Noorder- buurt, hetgeen door de door graving bij Hollebalg moge lijk is geworden en waardoor de genoemde delen van Wie- ripgen voor het eerst onder directe bemaling zijn ge bracht en mede daardoor aan waarde hebben gewon nen. WIELERBAAN WIERINGEN. Als gevolg van de slechte weersgesteldheid kon de aangekondigde motorwed strijd in de Wieringer Wie lerbaan Zondag j.1. niet doorgaan. ERNSTIG ONGEVAL Een zoontje van de famlie van Houten .te Westerland, /stak Zaterdagmiddag plotse ling de Poelweg over, terwijl uit Zuidelijke richting een motorrijder .naderde, die vol doende signaal had gegeven. De jongen werd aangereden en moest met een zware been breuk en een hersenschud ding in een Ziekenhuis wor den ópgenomen. BAND NEDERLAND-INDIE Naar aanleiding van eeii deze week gehouden vergade ring van de Band Nederland Indië en in aansluiting op ons bericht in het nummer van Vrijdag j.1., verzoekt het bestuur van de Band ons nog het volgende mede te delen Daar de opkomst op de vergadering uiterst gering was en de Wieringers van weinig medeleven blijk gaven, is het gewenst nogmaals de plannen van de Band zo beknopt mo gelijk uiteen te zetten. Zoals U weet is het de be doeling de jongens met de Kerstdagen een pakketje te doen toekomen. Deze pakket ten moeten 'echter behoorlijk worden gevuld en de beno- digheden zijn nog lanjg niet; bij elkaar. De Band houdt zich aanbevolen voor het in ontvangst nemen van geld, snoefybonnen, rookartikelen, goede boeken, enz, enz. Verder verzoekt het be stuur de ouders en verdere familieleden van de jongens in Indië nogmaals dringend de juiste adressen op te geven. Het is de bedoeling dat en kele dames en herenleden! van de Band een rondgang over Wieringen maken om goederen en gegevens te verzamelen A.s. Dinsdag komt de Band dan weer bijeen in Hotel Kaan om de resulatten van deze actie te bespreken en te zien wat de jongens kan wor den gezonden. Komaan inwoners van Wie lingen en dames van het actie-comité, allen het beste beentje voorgezet, het is voor onze jongens die een weinig medeleven en ontspanning zozeer van node hebben. Dus niet uitstellen of zeg gen ,,lk zal nog wel eens zien" Daar komen we er niet mee. We moeten nu daden zien, aanpakken en werken Is U een of ander niet duidelijk, vervoeg U dan bij één der bestuursleden Den Oever D. Steeman H.-Hoef Mw. vd Zwaag ;j Westerland dhr, de VriesJ SUCCES-NIEUWS HRC - SUCCES 1 6-1 De vriendschappelijke wed strijd HRC - Succes, welke Zondagmorgen te Den Oever werd gespeeld, is voor onze jongens op een danig fiasco uitgelopen. Nog vorig jaar vestigde Suc ces zich door een goede wed strijd in de competitie tegen Helder een uitstekende repu- I tatie en het talrijke bezoek op deze morgen zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Dubbel jammer daarom, dat de onzen er ditmaal zo weinig van terecht brachten en dat speciaal de voorwaartsen een spel lieten zien dat bedenke lijk de grens van het dilletan tisme naderde. In het begin leek het nog wat, maar toen vd Welle door een blessure spoedig het veld moest verlaten en het enige tijd duurde voor één der vallers present was, zakte alle tegenstand ineen. Tegen het in tactisch technisch opzicht superieure HRC-elftal, dat n.b. ook met 5 invallers speelde, had Succes niets in te brengen. De verdediging Rotgans- Idema - Lont kon ons nog het meest bekoren. Ook de halflinie met Doves- Jurrie de Vries en Nan Rot gans, welke laatste een goede partij speelde op de linkshalf- plaats, bracht het er nog aar dig af. Door het zwaar verdedigende spel van Succs, kreeg de voorhoede echter bijna geen bal en eerst toenHollander naar voren trok, kwam er even leven in de brouwerij. Hij wist ook de eer te redden. De Helderse Courant schreef over deze wedstrijd, dat het Succes-elftal als geheel bene den het derde-klassepeil is ge bleven. Er waren teveel spe lers in de ploeg, die gebrek aan techniek hadden. Ook „Voetbal-enthousiast" miste iets in deze wedstrijd. Hij zegt „Het enthousiasme ontbreekt en de bekoring gaat helemaal verloren, wanneer blijkt dat de gestreepte Wie ringers in deze wedstrijd niet verder komen dan elf zielige lichtjes." We hebben hieraan niets toe te voegen. Het was inder daad zeer pover. Niettemin blijven we hopen dat de zie lige lichtjes nog w-ter eens „vol gaan branden. Moge dé daarvoor benodigde energie niet te lang uitblijven. DEN OEVER. Benoemd. Naar wij verne men werd onze vroegere plaats genoot, de heer J. Jansen, per 1 Juli benoemd tot Technisch Ambtenaar in vaste dienst der Genie, met standplaats Amsterdam, Uitslagen V.V. WIRON Zondagmiddag werd BKC 4 door Wiion 2 „ingemaakt" metj 11-1. Hadden de jongens af ge. sproken om voor elk lid van' het elftal een goaltje te ma-j ken In elk geval hebben jullie je tegenstanders een aar! dig „kooltje gestoofd," Wiron 3 verloor met 1-3 van ZAP 5. Wiron B - Succes B 2-2, Visafslag Den Oever. In de week van 15 tot en met 21 Sept. werden op de afslag te Den Oever de onder staande hoeveelheden vis aan gebracht Bot 5342 Kg. snoekbaars 4617 Kg witwis 1321 Kg paling 21839 Kg schar 1412 Kg schol 28164 Kg tong 1713 Kg tarbot 330 Kg rog 18 Kg poon 77 Kg kabel jauw 10 Kg pieterman 6 Kg; hosmakreel 30 Kg garnalen 5353 Kg puf 9510 Kg, NED. HERV. GEM. Vrijdag 26 Sept. a.s. 3 uur Oosterland Kerkelijke Hu welijksinzegening van Wil lem de Vries en Maria Smit door Ds. van der Winden. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Catechisanten opgelet De catechisaties beginnen weer! De uren zijn gewijzigd en thans als volgt Donderdag 25 Sept. 78 uur leerlingen ouder dan 16 jaar 89 uur a.s. lidmaten. Vrijdag 26 Sept. 7—8 uur leerlingen van 1416 jaar. Evenals vorig jaar zal er voor ouderen en gehuwden RAADSVERGADERING. De Burgemeester heeft tegen Vrijdagmiddag a.s. 2.30 uur een Raadsvergade ring belegd. BRIDGE - DRIVE WIERINGER BRIDGECLUB. Aan de Zaterdag j.1. ge houden drive werd slechts door 26 paren deelgenomen. De opkomst van buiten Wieringen was ditmaal ge ring en we troffen er slechts vertegenwoordigers van Den Helder en Egmond. Er werd in 3 lijnen gespeeld. De Egmonders hadden een aparte catechisatie wor-7) blijkbaar hun sterkste kop den gehouden Pels heengezonden want in Vrijdag 26 Sept. 8 uuralle drie lijnen gingen zij Zusterkring H.i-hoef. Alle met de eerste prijs strijken, leden worden verwacht. I waren Nieuwhuizen Beers, Modder-Hopman en Dekkerde Goede. TONEGIDO-NIEUWS |^^In de 2e en 3e prijzen do- Zondag jj. speelde Ton. eerden de Wieringers. dames 1 voor de Competitie HofDam en KlompMon tulet plaatsten zich 2e, ter wijl nog één 2e prijs naar direct Bgmond verhuisde, wisten Een derde prijs viel ten deel aan Spaander—Blaau- boer, Ta.kes Koorn en SchmittPol. Voor de derde lijn waarin 10 paren speelden was nog een 4e prijs welke werd ge- Russelman tegen HOC 1 van Haarlem. Ofschoon H. door het weife len in de achterhoede een doelpunt scoorde, onze dames het spel te ver plaatsen en al spoedig maak ten ze met een keurig doel punt gelijk, waarna ze voor rust de stand opvoerden tot 3-1. Na de rust speelde Ton. tegenwind, maar desondankswonnen door had H. niets in te brengen. Uit j Molenkamp, een vrije worp, keurig geno-J men, maakte Ton. het vierde doelpunt. Hierna werd de wedstrijd al forser en met Ton, ver in de meerderheid, kwam het einde. Onze dames hebben hun entrée in de hoofd 2e klasse gemaakt met een mooie over winning. Ton. dames 2 speelde tegen Wiron 1 en wist in een van beide kanten goed gespeelde wedstrijd met 3-0 te winnen, ruststand 0-0. Dieuw Koorn was hier de doelpuntenmaak- ster. Het spel der Oeverse dames is goed maar wat doorzichtig. Er zitten goede krachten in en vooral de linksbuiten heeft er zeer goede kijk op. Alleen voor het doel is het mis, ze moeten wat meer leren schieten. De Heer J. van Alfen, tekst schrijver te Broek op Langen- dijk maakte ter gelegenheid van het behaalde succes in het handbal-tournooi te Twisk, van onze Dames 1 op 7 Sept. j.1. het volgend gedicht onze hartelijke dank. NAAR DE aangrijpende Verzetsfilm „DE BERGEN VAN JOEGO SLAVIË." in zaal CONCORDIA H.-hoet Zie volgende advertentie. Marktberichten. HUP TONEGIDO De Wiering-sters hebben gewonnen, De handbalploeg speelde spontaan. D'e zftlveren beker, warempel Ze hebben het keurig gedaan. Toch..., kleeft aan die zege één vlekje, Dat schaduw werpt op de Trophee In 't ploegje van elf kwieke dames Daar speelden zes invalsters mee Foei - dames - schudt af deze lauwheid Het bleek nu U kunt het toch wel. Sportief en spontaan dat is nodig In 't leven.bij sport :en bij spel NOORDSCHARWOUDE. 20 Sept. 198000 kg witte kool f 5.40—9.20 17000 kg rode kool f 4.60—8.80 9000 kg gele kool f 6.40—10.70 9000 kg groene kool17000 kg uien f 11—11.70 Grove f 11.6012.50 drieling f 6.20 —6.80 Nep f 8.40 6000 kg Peen II f 5.50—7.10 Peen III f 5.10—6.30 2500 kg Bie ten I f 4.70—5.90 4500 kg andijvie f 10.40—15.90 6000 kg slabonen f 66114 waarvoor 88000 kg aardappelen Be velanders f 8.108.80 blau we Eigenheimers f 8.208.90 Eigenheimers f 7.90—8.30 Koopmans Blauwe f 8.20 8.40. Medemblik, 18 Sept. Bevelander f 7.908.10 Eigenheimers f 7.908 Koopmans Blauwen f 8.90 9.10 Blauwe Eigenh. f 8.80 —9 Rode Kool f 4.70—8 Gele kool f 5—6.80 Witte kool f 4.10—7.80 Groene kool f 4.908 Bieten I f 5.40—7.80 II f 3.10—3.60; III f 2.30 Peen I f 3.50— 5.80 II f 6.40—7.20 III f 6.50—720 Uien f 10.90— 11.30 Grof f 10.90—11.20 Kriel f 6.20—6.80 Nep f 8.909.30 Slabonen 57 1.05 Snijbonen 28 46 Bloemkool I 74 II 41—46 Andijvie f 5.5010.60 Ap pelen Brams f 2125. UIT DE OUDE DOOS. Wanneer is Wieringen een eiland geworden Wij weten allen, dat Wie ringen een eiland is geweest. Maar dat was niet altijd zo. Eenmaal maakte het deel uit van het vasteland van Noord-Holland, waarvan het door grote watervloeden is gescheiden. Wanneer Konden slechts Oosterlands kerk en toren spreken, dan zouden wij het weten, want zij hebben alles medege maakt vasteland eiland weer vasteland. De Haarlemse geschied schrijver Prinsen Geerligs vermeldt In November 1170 teisterde een buitengewoon zware overstroming West- Friesland en Holland en drong zelfs zover het land binnen, dat men voor de mu ren van Utrecht zeevis ving. De zeegaten tussen de Noord hollandse eilanden werden diep uitgeschuurd, Texel en Wieringen werden van het vasteland afgescheiden en de Zuiderzee werd zeer sterk vergroot. Graaf Floris III van Holland maakte in 1184 gebruik van strijdkoggen (een soort vaartuigen) om de eilanden Texel en Wie ringen te bereiken en te plunderen. De Hoornse geschied- schrijfster Mevr. Kerkmeer- De Regt schrijftOorspron kelijk was Wieringen met het vasteland verbonden. Hier lag volgens oude be richten de, gouw Wiron, westelijk van het Vlie, dat het Flevomeer tussen Vlie land en Terschelling door met de zee verbond en waar tot ten de Medemblik. DE DUIVEN VLOGEN WEER. Zondag nam de Postduiven vereniging „De Luchtbode" met 50 jonge en oude duiven deel' aan de wedvlucht vanaf Mons Afstand ongev, 270 Km. De! duiven werden om 9.10 uur! met Z.W. wind gelost. De eerstaankomende duif was van Th. Groot, welke om 12 u, 16 m. 53 sec, werd ge constateerd en. een snelheid bereikte van 1446 M. per mi nuut, 2_ C. Gieling 12.17,26 3. H, van Doorn 12.18.7 4 H, vd Wetering 12,818.18; 5. C. Gieling 12.19.15 6. Th. Groot 12,20.24 7. D, Mariet 12,25,55 sec, AANVOER VISAFSLAG Aan de Gemeentelijke Vis afslag werd in de periode van 15 tm 20 Sept. aangevoerd 4388 pond kuitaal f 1.05 2080 pond lijnaal f 1.60 751 pond bot f 0.40 1991 pond baars f 0.20; 6060 pond snoekbaars f 0.68 101 pond grote blei f C. 10 5620 pond voorn f 0.11 11 pond snoek 0,30 791 pond karper f 0,40 Dit is de gem. prijs per pond. langs de vaart van het be langrijke handelscentrum Dorestad (thans Wijk bij Duurstede) naar het Noor den ging. Het Vlie verbreed de zich gaandeweg tot een zeeboezem, de Waddenzee ontstond en van Wiron bleef Wieringen over. Dit alles gebeurde in het laatst van de 13e eeuw. Er bestaat een oud boekje van Dirk Burger van Scorel, genaamd „Een kleijn Cro- nyxken, waerin vertoont wordt, hoe over eenige hon- dert Jaren veel Steden en Dorpen bij en om Wieringen waren." En hierin staat bij het jaar 1396 „Zijn de Eijlanden Texel, Vlielant en Wieringen eerst tot Eij lan den geworden en de Zeega ten zijn kant over kant groo- ter ghespoelt algaende na verscheijden hooge Water vloeden en hebben 't Landt dat daer tusschen lagh (en nu verdroncken leijdt) ghemaeckt als huyden dagen blijckt." En ten slotte schrijft in zijn tijd beroemde Bar- singerhorner schoolmeester Dirrick Adriaensz Valcooch in zijn Chronijck van de Sijpe Veel Steden en Dorpen bij Wieringhen laghen Die al metter Water moesten versmooren In den jaere drie hondert XXXIII met claghen, Doen onderliep Gonsende en de ander steden verlooren Ter dorp ende Schilphorn ende andere meere Dese zijn verdroncken bij goeder waerheden Men vindt noch veel Tomben bij schoonen weere. Wat het jaartal betreft staan we voor een raadsel. Mogelijk is hier het getal duizend vergeten, zodat we op het jaar 1333 komen. Met Gonsende wordt Gouwsenü of Gawijzend bedoeld, dat 1 kilometer benoorden Aarts woud lag en in 1334, na ver legging van de West-friese dijk binnenwaarts, aan de zee werd prijsgegeven. Hier heeft U dus vier ver schillende opgaven van de tijd, waarop Wieringen een eiland werd. Zoek het nu maar uit De Nieuwe Kroniek van Hoorn door Kroon en Kap- teyn vermeldt, dat in 1772 een mosselenvisser in de nabijheid van Wieringen in zee een kerfhof vond. Het gerucht verspreidde zich, dat het een begraafplaats van reuzen was. De gevonden beenderen bleken echter van normale mensen afkomstig te zijn. In oude beschrijvingen vindt men nog gewag ge maakt van een muur, die van een kerk in de Zijpe liep tot aan het eiland Wierin gen. Deze muur zal wel een weg geweest zijn. De in de achttiende eeuw levende geleerde schrijver Paludanus vond op een zandbank tus sen ons land en Medemblik een harde rug, die hij be schouwde als een voortzet ting van bovengenoemde muur of weg. ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO. 23 Sept. Vergadering voor Training IJssport bij S. Slikker. Woensdag 1 Oct. begint dansles in Concordia, H.-hoef. 1 Oct. Filmavond in Concordia Film „De Bergen van Joego-Slavië." De hut, waarin de zeven mannen opgesloten zaten, lag mét de kombuis ernaast aan een gang, die aan de zijde van de hut doodliep. In dat laatste, dode einde van de gang bevonden zich de Chinezen, voor de deur van de hut, waar ze vol plezier hun slachtoffers met een dood door honger en dorst, tergden. Zonder enig ge rucht te maken, was Dick echter door het dienluik in de kombuis geklommen. Toen hij plotseling met zijn revolver in de hand uit de kombuis de gang instapte en „Handen omhoog" commandeerde, zaten de gele bandie ten dan ook onontkoombaar in de val. En zo volkomen waren ze verbluft, dat allen gewillig de knuisten hemel waarts staken. Dick beval hen, de sleutel van de hut naar hem tbe te gooien. Het kostte hem slechts weinig moeite, deze sleutel door het dienluik in de hut te werpen, waardoor de opgeslotenen zichzelf konden bevrijden. De dikke Bully was er sterk voor, de Chinezen zelf het vergiftigde water te laten opdrinken, doch kapitein Fra- ser wist hem er van te overtuigen, dat het even prettig was, de bandieten volgens de regels van de kunst te boeien

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2