WIERINGER NIEUWS DE NIEUWE PACHTREGELING WAARHEEN? Pachtcontracten gereed. Weer is een onderdeel van de ruilverkaveling „Wierin gen" bijna tot een einde gekomen. We doelen hier op de pachtregeling. Zoals de lezers zich zullen herinneren bleek dit voorjaar, dat door samenvoeging van eigen dommen, voer verschillende pachters een onhoudbare toestand dreigde te ontstaan. In overleg met het Bureau voor Grond- en Pachtzaken te 's-Gravenhage, en de Grondkamer voor Noordhol land heeft de Plaatselijke Commissie voor de Ruilver kaveling, uitgebreid met nog enkele deskundigen, een ge heel nieuwe pachtregeling ontworpen, die tengevolge had dat reeds gedurende de afgelopen maanden de nieu we pachtkavels in gebruik konden worden genomen. Deze regeling nu zou in pachtcontracten worden op genomen en vastgelegd. Aanstaande Dinsdag 7 Octo- ber worden de pachters in Hotel de Haan verwacht om hun handtekening te plaat sen. Later worden de eigena ren-verpachters in de gele genheid gesteld, hun hand tekening te plaatsen, waar na registratie plaats zal vin den. Vanwege de Grondka mer wordt dan aan beide partijen een afschrift toe gezonden. De pachtprijzen zijn over het gehele ex-eiland door de voltallige commissie cen traal geregeld op de enig juiste wijze, namelijk afhan kelijk gesteld niet van de oppervlakte, doch van de waarde van de grond. Behoudens enkele uitzonde ringen is voor alle pachten van los land een termijn gesteld van 6 jaar, terwijl voor de „hoeve-contracten" een termijn van 12 jaar is vastgesteld, een en ander in overeenstemming met cle bepalingen van de pachtwet- geving. Wij menen goed te doen belanghebbenden er op te wijzen dat herziening van de pachtprijs telkens na verloop van drie jaar kan worden aangevraagd, mits de aanvrage daartoe min stens 3 maanden voor het verstrijken van het derde jaar wordt ingediend. Indien pachters te zijner tijd ver lenging wensen van de pacht, moet het verzoek hiertoe worden ingediend minstens één jaar vóórdat de termijn van 6 jaar is verstreken. De verpachters worden er op gewezen, dat, indien zij borgen wensen, zij dit vóór 7 October aan de pachters moeten mededelen, opdat de borgen tezamen met de pachters op de zitting kun nen komen. Nu wij in de gelegenheid zijn gesteld van het geheel nieuwe systeem van pacht regeling, op Wieringen toe gepast, kennis te nemen ge loven wij te kunnen zeggen, dat hier een goed werk is verricht. Het overgrote deel der belanghebbenden is zeer tevreden over de regeling. In totaal zijn ongeveer 300 pachtcontracten opgemaakt, waarmede vrijwel alle pachtverhoudingen voor de eerstkomende ja-ren stabiel geregeld zijn. Om een in druk te geven van de ver eenvoudiging welke het ge-1 volg is van deze regeling, geven wij nog een kort over- zicht van de verhouding vóór en na de regeling. Vóór de regeling waren om te beginnen de meeste pachten mondeling geregeld, hetgeen de mogelijkheid opende tot allerlei moeilijk heden. Nu is alles schrifte lijk vastgelegd. Voorheen had iedere pach ter grond van gemiddeld vijf verpachters (het groot ste aantal leverde een pach ter die aan 21 verschillende eigenaren pacht moest be talen. Thans heeft iedere pachter grond van gemid deld 1 a 2 eigenaren, terwijl het grootst voorkomende aantal slechts 5 béd-raagt en dan nog maar in één geval. We zouden voort kunnen gaan met een opsomming van cijfers, maar de belang hebbenden weten, beter dan wij, dat deze regeling na de ruilverkaveling dringend no dig was en zonder veel be zwaren vlot verlopen is. WEGEN ONDERGAAN VERBETERING. De Koningsweg en de Poel- weg die door de grote schade toegebracht bij de opdooi in het voorjaar, in zeer slechte toestand verkeerden, hebben een oppervlaktebehandeling gehad. Zij verkeren thans weer in vrij goede staat, BOND VAN PL. VROUWEN Afd. Wieringen. De Bond van PI. Vrouwen Afd. Wieringen houdt Dins dag 30 Sept. a.s. haar eerste najaa-rsbij eenkomst. Mevr VisserVen zal dan spreken over „Frankrijk en het leven van de Franse vrouw. Wij hopen dat deze eerste bij eenkomst zich mag verheu gen in een flinke opkomst. Zie verder advertentie dit nummer. Film - Nieuws. „DE. BERGEN VAN JOEGO - SEAVIë." De lilm „De Bergen van Joego-Slavië" mag genoemd worden een documentaire over land en volk van dit te te weinig bekende wonder schone gebied, tegelijk een ontroerend epos van dit strijdend volk, dat door zijn onwankelbaarheid, zijn on begrensd vertrouwen en eensgezindheid overwint. Niet. minder heeft deze film waarde voor alle tijden als historisch documentde machtswaanzin van het fascisme lijdt schipbreuk op een volk, dat onder drukking afwijst. Zij toont ons de verheven bevrijdingsleer van het volk van Joego Slavië. Het ver haal is vrij gehouden van valse romantiek en weet mede daardoor, een drama tische kracht te ontplooien, die zelfs de minst emotionele toeschouwer zijn ondanks meesleept. Het meesterlijke camera werk van E. Tissée en de hierop uitstekende aange paste muziek van J. Birjoe- kof stempelen de rolprent tot een in alle opzichten hoogstaand kunstwerk. De Nederlandse tekstbe werking is van de hand van Mr. L. B. v. d. Muyzenbe-rg en komt. op zeer bevredigen de wijze aan het bezwaar van de gesproken taal tegemoet. Zie voor nadere bijzon derheden advertentie in dit nummer. Kerkdiensten Wieringen Succes - Nieuws. ZONDAG 28 SEPTEMBER. NED. HERV. GEM. H.-hoef IOV2 Ds. v.d. Winden Extra coll. Doopsbediening. O.land 2'/2 u. dhr. v.d. Berg. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. A. P. Goudsbloem. Onderwerp „Een lied van vertrouwen." Woensdag 1 Oct. 's av. 8 uur Jongerenkring. Belangrijke bijeenkomst. EVANGELISATIE: H.-hoef 10 uur dhr, O. Deen Den Oever 10 u. v.d. Horst. W.land 3 u. dhr. v.d. Horst. CHR. GEREF. KERK. Gebouw Land in Zicht Den Oever 10 en 3 uur dhr. G. Visser. GEREF. KERK. H.-hoef 10 u. Ds. Schenkev. I H.hoef 2.30 LeesdienJÉfi Den Oever 10 u. Leesdiensh Den Oever 3 u. Ds. Schkev. R. K. KERK H.-hoef Zondag 28 Sept. 18e Zondag na Pinksteren. 7.15 Vroegmis, 9.30 Hoogmis. Daarna bibliotheek en ont spanning jongens en man nen. 11.30 Congregatie jon gens tot 17 jaar. 7 uur Lof. Dinsdag 7 uur Lof. Woens dag feest van St. Bavo. Donderdag 7.30 Congrega tie Heren. Vrijdag le Vrijdag van de maand. 7 uur Lof. Zaterdag Priester zaterdag. Den Oever. Zondag 28 Sept. 18e Zondag na Pinksteren. H.H. Missen als gewoon. Dinsdag 7 en 8 uur Con gregatie Dames en Heren. Vrijdag le Vrijdag van de maand. Zondag 5 Oct. Al gemene H. Communie. NED. HERV. GEM. H'.-hoef en Westerland. Zij, die deze winter de catechisatie willen volgen, worden verzocht zich daar toe op te geven aan de pas torie voor Vrijdag 3 Oct. Dan kunnen de uren in onderling overleg geregeld worden. Evenals vorig jaar zal een cursus voor ouderen worden gegeven, met de mo gelijkheid toe te treden als lid van onze kerk, terwijl verder jongere - lidmatenca- techisatie,. en catechisaties voer jongeren onder de 16 jaar en een uur voor hen boven de 16 jaar, zal worden gehouden. Zondagschool Hippo. Na a.s. Zondag kunnen tot Kerstmis geen nieuwe leer lingen meer deelnemen. Ds. v. d. Winden. DAT ZAT ZEKER RUSTIG. Enige C.C.D.-ambtenaren belast met het toezicht op de naleving van de uitvoe ring der brandstoffenvoor- schriften, legden Dinsdag een schip met 300.000 bag- gerturfjes onder beslag. Woensdag echter werd de lading, welke zich bevond in de haven te De Haukes, weer vrijgegeven, waaruit mag worden afgeleid, dat alle formaliteiten goed in orde waren. Plet le elftal vertrekt om 10.30 uur naar Amsterdam om daar de strijd aan te binden tegen D.E.C., de kam pioen van het vorige seizoen. De S-achterhoede, mits vol ledig, is van behoorlijke kwaliteit, de samenstelling van de voorhoede zal echter wel enige hoofdbreken kos ten. De meeste spelers tonen een ontstellend gebrek aan techniek en met hard werken alleen is een ploeg als D.E.C. niet gemakkelijk te kloppen. Uitkijken jongens en tracht „to make the best of it." i' Het 2e elftal dat slechts 12 competitiewedstrijden be hoeft te spelen is vrij. Het derde elftal speelt om half drie thuis tegen Flevo I. Geen zacht eitje, mannen, dus hanpakken. Het 4e speelt om 10 uur tegen Helder 4. De adspiranten A en B spelen tenslotte om 12 uur en 1.15 uur resp. tegen J.V. C. a en H.R.C. a. Het Succes-terrein is dus de gehele dag bevolkt en wij hopen, dat de voetballiefheb bers hun favorieten niet in de steek zullen laten. Voor de Zondag te spelen wedstrijd is de opstelling van Succes 1 als volgt C. Slikker J. I-dema C, Lont J. de Vries, D, Veerdig, E, Hartman Jn. Doves, A. den Hollander,I Jb. vd Welle E. Bos, C. Rot- HET LEGER DES HEILS KOMT NAAR WIERINGEN. Heden Zaterdag komen de Heilsoldaten uit Den Helder naar Wieringen en zullen door middel van Straatzang en Muziek trachten de blijde Evangelie - Boodschap te brengen. Het is de bedoeling van 3 tot 5 uur te Hippolytus- hoef van straat tot straat liederen te zingen. Er wordt een vrijwillige bijdrage ge vraagd tot in standhouding- van het zo veel omvattende Heils-werk. 's Avonds 6 uur komen de Heilsoldaten uit Den Helder gelijk met een groep Korps- Kadetten uit Amsterdam op Den Oever bij elkander en| zullen gezamenlijk aldaar een grote Openluchtmeting houden. Muziek, zang en toespraken zullen elkander afwisselen. Adjudante van Heygen, leidster van de Jeugdbewe ging en Adjudante Boshardt leidster van de Amsterdam se Jeugdgroep zullen het woord voeren. BURGERLIJKE STAND. Van 19 t.m. 24 Sept. 1947. Geboren Elisabeth Albar- tha Tonie, d.v. J. Jager en H. Hendriks Anna, d.v. A. v. d. Wal en G. van Dijk Anton Willem, d.v. J. Bak ker en M. A. Cornelissen. Gehuwd R. van Hool- werff en G. van Dijk. Overleden Geen. UIT DE OUDE DOOS. Goedkope en dure tijden. Koude winters en hete zomers. Uit oude kronieken Omstreeks 1450 waren de levensmiddelen zeer goed koop. Een mud tarwe kostte 24 stuivers en er staat aan getekend, dat iemand voor een dubbeltje drie kop boter en 33 eieren kreeg. Dat mocht trouwens ook wel, want de lonen waren onge looflijk laag. Een timmer mansbaas had een inkomen van een dubbeltje per dag, terwijl zijn knecht 4Va cent daags verdiende. In 1492 was de zomer een aaneenschakeling van storm en onweer, in tegenstelling- met de zomer van thans. Winter en zomer waren nau welijks te onderscheiden en de oogst mislukte volkomen. Armoede en honger volg den, zoveel te meer, omdat de aardappels toen Qog niet bekend waren. Het jaar 1540 gaf een on gekend droge zomer, zo droog, dat wij ons nog ge lukkig mogen achten. Het gras op de weiden was totaal verdord. In Parijs wandelde men dwars door de Seine en in het algemeen kon men te voet door de rivieren trek ken. In 1556 een buitengewoon nat voorjaar met een zeer droge zomer er boven op. Ook nu weer gaf het najaar schaarste en gebrek. Er werd echter veel vergoed door het volgende jaar, met zeer rijke oogsten. De winter van 1615 onder scheidde zich door een zo geweldige sneeuwval, dat de huizen bijna bedolven waren en men zich met de schop een weg moest banen om de deur uit te komen. Twee jaar later, van 1617 op 1618 vroor het veertien weken aan één stuk. Men kreeg in 1619 weer een heel droge zomer, zodat! er zeer weinig gras was en zij, die in de daarop volgende j winter hooi moesten kopen, daarvoor de voor die tijd geweldige som van eenstui ver per pond moesten beta len. Het jaar 1620 gaf, bij wijze van afwisseling, een hevige TONEGIE O-NIEUWS Programma voor Zondag a.s. te Westerland. 2 uur Ton. 1 dames - Con-, cordia 2 van Haarlem. 3 uur Ton 1 Heren 1 Con- cordia 2 van Haarlem Voor beide elftallen een; zware opgave, al kan er door de dames bij goed spel, ge-; zien de uitslagen van vorige' week, wel gewonnen worden. I Van de heren durven we niets te zeggen. Door het ver.' trek van verschillende goede spelers hebben ze veel van hun' krachten van het vorig jaar in-j geboet. Maar we hopen op eenj sportieve strijd. Bedenkt „Waar een wil is, is een weg"| Dinsdag a.s. begint de zaal-, training weer. winter, zodat vele mensen op de buitenwegen doodge vroren werden gewonden en het bier, de volksdrank dier dagen, in de kelders bevroor. Friese schaatsenrijders be zochten Wieringen, Texel en Vlieland en paarden en wa gens reden op de Zuiderzee en de Waddenzee rond. Aan de tegenslagen scheen geen eind te zullen komen voor het platteland. In het volgende jaar 1621 regende het in de zomer en de herfst bijna elke dag. Gevolg bui tengewoon weinig hooi. De boeren hadden geen voedsel genoeg voor hun koeien en er kwam een overvloed van koeien aan de markt tegen ongekend lage prijzen. Op de Hoorn-se veemarkt bracht een koe gemiddeld zeven gulden op de allerbeste beesten gingen voor vijftien gulden. Intussen, alles wisselt af. Twee jaar later, in 1623 be gon de du-re tijd. Het gewone brood van die dagen, het roggebrood, kostte 24 stui vers per brood, vermoedelijk van zes pond. Dat zakte langzamerhand, tot het in 1630 vijftien stuivers was, doch de zuivelproducten, boter en kaas, bleven hoog in prijs. De tarwe gold f 13 per mud. ~Er was een overvloed van fruit en de haringvangst was ongekend groot. Men wist bijna geen raad met de vis, daar het zout buitenge woon schaars was en dien tengevolge zeer duur. Gp 29 April van het jaa-r 1664, des avonds om 8 uur werd geheel Noord-Holland verontrust door een groot licht aan de hemel. Bijge lovige mensen zagen hierin een waarschuwing van na derend onheil. Zij schenen gelijk te krijgen, want in datzelfde jaar brak in ons land de vreselijkste aller besmettelijke ziekten, de pest, uit, hetgeen talloze mensen het leven kostte, in Amste-rdam alleen waren 23000 slachtoffers.. Een win ter volgde met op den 20en December zo'n zware ijsel, dat de meeste wegen ver sperd waren door de ontwor telde bomen. In 1669 was de winter zo streng en zo lang, dat men in het laatst van Maart nog geregeld per slee van Noord- Holland naar Friesland brok. In 1684 vroor de Noordzee een gezicht ver dicht. Ook de winter van 1798 op 1799 was heel koud en heel lang. Half Mei was er nog geen gras voor de koeien en het hooi was niet te betalen, zo dat de beesten omkwamen van "gebrek. In het laatst van het jaar 1799 steeg de kaas op de markt tot f 32.- per 100 pond, een voor die tijd ongekend hoge prijs. Een uitvoerverbod deed de prijs de volgende week zak ken op f 16, dus precies de helft minder. Toch bleven de zuivelproducten zo hoog in prijs, dat in het begin van de negentiende eeuw, dus omstreeks 1800, de ge wone burger ze slechts spaarzaam kon bekomen. ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO.' Zaterdag, Zondag en Maandag Cinema de Haan Film „Jaren van Scheiding." Zondag Bal in café Concordia, Hippolytushoef. Zondag Bal in Café van Houten, Foelweg Wieringen. Zondag Bal in café Centrum (H. Veerdig), H.-hoef. Zondag a.s. Bal in zaal Wiron Den Oever. 30 Sept. Oprichtingsverg. Biljartclub in cafe S. Slikker. 30 Sept. Bijeenkomst PL Vrouwen in Foyer Cinema de Haan Hippolytushoef. Woensdag 1 Oct. begint dansles in Concordia, H.-hoef. 1 Oct. Filmavond in Concordia Film „De Bergen van Joego-Slavië." De misdadige zonen van het Hemelse Rijk werden in derdaad stevig ingepakt, misschien wel een beetje tè stevig, doch in elk geval was het ook hier „seefty fürst", zoals Flosser beweerde. Dat Nang Foo deze tweede nederlaag kalm opnam, moet worden toegggeven, hoewel zijn fonkelende ogen bewezen, dat hij enige liefelijke plannetjes in petto had voor het geval, dat zijn koorden eens van minder solide maaksel mochten zijn. Voor alle zekerheid sloot men daarop de Chinezen in een stevige, goed af te grendelen ruimte op, en belastte den kalmen Mack met de bewaking en voeding van de „petoet." Ondertussen had Flosser zich verdienstelijk gemaakt door een naar omstandigheden buitengewoon maal te bereiden, waarvan het fijnste wel was de heerlijk-koele wijn uit de ijskast. Welk een genot, die f-risse koelte je gehemelte te laten strelen. Of het daardoor kwam, dat er die avond zo veel aan gestoten werd, is moeilijk te zeggen, maar een feit was, dat de scheepsvoorraad dranken die dag met sprongen daalde

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2