WIE8INGER NIEUWS HET VRIJE WOORD! ,DE TEMPEL VAN KWUNGHO." WAARHEEN? Een afscheid bij de Gereformeerde Kerk. Ds. M. Schenkeveld; de eerste eigen predikant der Geref. Gemeente alhier heeft na een ruim 7-jarig verblijf, in beide kerkgebouwen, 's morgens te Den Oever en 's middags te H.hoef, af scheid genomen van deze gemeente wegens zijn ver trek naar RhedenDe Steeg. In deze laatste predikatie bediende Zijn WelEerw. het schriftwoord uit 1 Petr. 1 25 a de woorden „Maar het woord des Heren blijft, in' den eeuwigheid." In dit ver band wees spr. op de kracht van het woord Gods, het welk le Van God uit gaat 2e Door mensen voortgaat en 3e Tot Hem terugkeert. Na de predikatie richtte Ds. Schenkeveld zich amb telijk tot de Gemeente en stelde daarbij vast dat Gods woord de Gemeente en Her der verbonden heeft, en on danks afstand en scheiden blijft verbinden. Dank werd voorts ge bracht aan de vertegenwoor diger der Classis Enkhuizen, Ds. H. Sweepe van Opper does, voor de hartelijke sa menwerking daarin ervaren. Spr. beval de grote belangen der thans vacante gemeente Wieringen bij de classis warm- aan. Voorts richtte spr. zich tot de diverse af gevaardigden der kerken van de W.-meer waarbij Z. WelEerw. de hoop uit sprak, dat door de evacuatie, waardoor deze gemeenten kerkelijk zo na aan Wierin gen verbonden werden, zich in de toekomst gunstig mo gen ontwikkelen. Ds. J. H. Post, van W.werf werd dank gebracht voor het aanvaarden van het consu lentschap, waarbij deze wijs heid en kracht wordt toege wenst. De kerkeraad werd dank gebracht voor de goede sa menwerking, waarbij spr. er op wees dat de laatste jaren voor hem méést de prettige zijn geweest. Ds. A. P. Goudsbloem, Doopsgez. pted. te Wierin gen werd dank gebracht als collega en vriend, alsook de afgevaardigde der Ned. Herv. Gem. te PI.-hoef, ouderling Jannes J. Bosker, welke dank werd gebracht voor het tijdig afstaan van het kerkgebouw in de eerste evacuatie-periode. De naar Rhedende Steeg vertrekkenden- leraar en diens gade werd namens Kerkeraad en Gemeente toe gesproken door ouderling W. Jansen, waarbij deze dank bracht voor alle ar beid. Spr. wenste Ds. en Mw. Schenkeveld in hun nieuwe gemeente Gods zegen toe. Op diens verzoek werd de zegenbede uit Ps. 134 3 toe gezongen. Ds. H. Sweepe van Opper does, uitte namens Classis Enkhuizen de beste wensen. Ds. J. H. Post van W.werf, sprekende namens de 3 Ger. Kerken der W.-meer en als consulent, boocl de beste wensen aan en hoopte op spoedige bezetting der open gevallen plaats. Ds. Goudsbloem, Doopsgez. pred. te H.-hoef sprak als vriend en collega en tevens als secretaris v.h. Ned. Bij bel genootschap, afd. Wie- ringen en bood de scheiden de Voorz. van N.B.G. de beste wensen aan. Ouderling J. J. Bosker sprak namens de Ned. Herv. Gem. te H.hoef en wenste de scheidende leraar rijke vruchten bij diens arbeid toe. De kerkgebouwen, zo al te Den Oever en H.-hoef wa ren overvol. Van Ander Ras. Met de opvoering van dit Amerikaanse Toneelspel, Vrij dagavond voor de Kunstkring in Cinema de Haan, werd het talrijke publiek bijna 3 uur lang geconfroteerd met het Amerikaanse probleem Blank- Zwart. Voor vele toeschouwers werd hier een vrijwel onbe kend thema aangesneden, ande ren doorgrondden tot dusverre slechts in geringe mate de draagwijdte van dit vraagstuk voor het Amerikaanse Volk en de slechts weinigen die al tot de ingewijden mochten- \vor den gerekend, zien hun aan dacht hiervoor verflauwd door de zovele andere problemen van rassen- en volkenhaat in onze Westerse Wereld ,,Vtn Ander Ras" eist nieuwe of op nieuw aandacht. Het mag een verdienste worj den genoemd van ^e schrij-j vers dat dit probleem in het stuk zo ten voeten uit is ge tekend en in niet mindere .mate van de Stichting Amster dams Toneelgezelschap een dergelijke sublieme vertolking daarvan te hebben gegeven. I Het spel was zo fascinerend dat het iedere bezoeker dwong! ten opzichte van het vraag-! stuk een standpunt te doen' innemen. Blank of Zwart, óf Blank én' Zwart; We zagen Honey, Bella en Brett Charles als de vertegen-] woordigers van het zwarte' ras. Honey, de nog min of meer primitieve, Bella de ver-] standige negermoeder en Brett (Johan Schmitz) als de jonge' vurige vechter voor de rech-j ten van zijn volk. Daartegenover de hater van het ras (Senator Langdon, Paull Huf), de tegenstander (Royj A^axwell, Wim Vesseur), de veel begrip tonende, «ich toch' superieur voelende [Alice Lou' di Nijhofj. het edele mease-! lijke standpunt van de nuch tere schrijver Howard Thomas j'rits van Dijk} en tenslotte' Nevry Langdon, voor wie er geen probleem meer bestjnd,' het blanke meisje, dat een on-! gekunstelde aanhankelijkheid jegens de Nikker Brett be-| toonde. Het is ieder duidelijk ge worden dat in deze na-oor- logse tijd het Amerikaanse pro bleem in een nieuw stadium is gekomen- maar ook, dat ,,de muur" er nog staat, vooral zo lang de opvattingen van het Amerikaanse Volk nog nuances vertoont als in dit stuk uitge beeld. Wij, bezoekers van deze avond, mogen slechts hopen dat zij eenmaal geslecht za! worden en ons overigens dank baar tonen voof deze prachtige opvoering. BAND NEDERLAND-INDIE. Woensdagavond worden in Hotel Centraal de pakketjes voor de jongens in Indië ge reed gemaakt. Een 70-tal jon gens zal met een pakje worden verblijd. Zoals U zult begrijpen is er aan het gereedmaken van deze zending zeer veel werk ver bonden en de leden van de Band worden dan ook ver zocht zoveel mogelijk aanwe zig te zijn. ledereen is welkom Van Den Oever vertrekt een bus van de Haan om kwart voor acht vanaf Café Brandsma Deze bus brengt U na afloop weer thuis. Leden uit Oosterl^.nd en •an andere "punten worden er op gewezen dat zij bij de nor male stopplaatsen gereed moe ten staan, daar ze piet van huis kunnen worden gehaald/ Kerknieuws. DOOPSGEZ. GEM. Catechisanten opgelet Op verzoek zijn de uren thans vastgesteld Donderdag 7—8 uur leerlin gen van 141G jaar Donderdag 89 uur, a.s. lidmaten Vrijdag 78 uut leerlingen boven 16 jaar. Komt. allen en komt op tijd. Catechisatie voor ouderen en-.gehuwden (voorlopig) Woensdag- 89 uur in de Pastorie. EVANGELISATIE-AVOND Wederom zal, evenals de vorige maand, een grote Evan gelisatie-avond worden gehou een in de Herv. Evangelisatie en wel op Vrijdag 10- Oct. a.s. Evangelist F. Hofhuis van Alkmaar en de Heer G. van Leauwen Dz., van Den Hel der hopen ook nu weer te spreken_ Stellig zullen nu meer personen als de vorige maal komen luisteren. Men kome daarom wat tij dig opdat men zich van een plaats verzekeren kan. De aanvang is om acht uur. Voor bijzonderheden leze men advertentie in dit blad. Van de gelegenheid om van Ds. en. Mw. Schenkeveld persoonlijk met een hand druk afscheid te nemen werd door zeer velen ge bruik gemaakt.. DE NIEUWE DIENSTREGELING van de NACO en de Scholieren. Met ingang van 6 October j.1. heeft de Naco weer ver schillende VSfcbeteringen in haar dienstregeling aange bracht, die ongetwijfeld toe gejuicht zullen worden. Wat door de uit Den Oever en Oosterland in Den Helder schoolgaande kinderen en door hun Ouders minder wordt toegejuichd is het handhaven van het vroege vertrekuur van de schoolbus uit Den Oever. Vóór zevenen ali vertrekt, deze bus met scholieren, zodat ze -reeds om kwart voor acht in Den Helder staan, terwijl de meeste scholen pas om kwart voor negen beginnen. Voor al straks, in de winter, die toch ook weer zal komen, is dit zeker geen pretje en in elk geval volkomen zinloos. Bétrokkenen vragen zich dan ook afIs dit nu beslist noodzakelijk Totnogtoe kreeg materiaalgebrek de schuld van dit vroege ver trek. Uit het aantal nieuw ingelegde diensten kan de conclusie getrokken worden, dat dit materiaalgebrek, niet meer zó nijpend is en dat het dus bij enige goede wil van de zijde der Naco mo gelijk geacht moet worden om de schoolbus eenuur later uit Den Oever te doen vertrekken. Het is in 't be lang van de schoolgaande jeugd. POLITIE. Verloren een damesarm bandhorloge met zwart band je, een kinderschoentje, een gouden dasspeld met dof, rood steentje, een zilveren armband, een etui inh. vul pen en vutpotlood en een portemonnaie inh. f 20.en een schoenenbon. Mijnheer de Redacteur heeft U ook enige ruimte voor een paar vragen van mij Toen ik vandaag door de polder fietste, speciaal door! Sectie A, viel het mij op,1 dat, waa-r alle bedrijven hier j vrijwel afgewerkt zijn, een: uitzondering hierop het be-1 drijf van I. Kuperus aan de] .Molenweg is. Dit bedrijf is f in de oorlog al eens af ge- i brand door een omlaagval- i lend vliegtuig tot grote scha- dé en ongemak van de pach- j ter, maar is toen weer opge- bqjwwd. Na de inundatie wa- rm van de meest® boerde rijen wel een paar stukken muur weg, maar van, het bedrijf van Kuperus alle muren, het spantwerk van de schuur stond nog om hoog, maar ook dit sneuvel de met een harde wind. Nu viel het mij op, dat de schuur van v. Schaik (2 ka vels verder), die voor een week of wat afgebrand is, (hij was al geheel in orde gemaakt na de inundatie) weer opgebouwd wordt, ter wijl bij- het bedrijf van Ku perus nog niets te zien is, ja dat alle houtwerk hier weg gehaald is, wordt hiermede nu het evengrote bedrijf van v. Schaik weer opge bouwd, dan schuilt hier toch zeker een politiek in <3ie wij niet begrijpen, maar waar één van uw vele lezers mis schien wel antwoord op kan geven. U dankend voor de plaats ruimte. In afw. F. KOOTSTRA, Westerlanderweg^ 180. Wieringen, 5 Oct. 1947. Ongewone vangst. De Heer de Boer uit Den Oever kwam een dezer dagen bij het lichten van zijn paling fuiken in' de Noorderhaven tot Je ontdekking dat in écn der fuiken een nog levende bun- sing zich tussen de paiing pro beerde te verschuilen, Het beestje werd voorzichtig uit het net gehaald en mee - naar huis genomen. Gezien zijn goe de eetlust heeft het blijkbaar geen nadelige gevolgen van het gedwongen bad ondervon .den. We vragen ons af wat deze ongewone vangst op de afslag zou hebben opgebracht. Vischafslag Den Oever. l In de week van 29 September tot en met 4 October werden' op de Oeverse afslag de onder! staande hoeveelheden vis aan gebracht: x Bot 2086 Kg.; snoekbaars 2820 j Kg; witvis 122 Kg paling1 12594 Kg schol 13594 Kg schar 1851 Kg tarbot 183 Kg; tong 10O7 Kg wijting 826 Kg;] kabeljauw 296 Kg; schelvis' 21Ó7 Kg hake 17 Kg; poon! 343 Kg; rog 5 Kg; puf 1380Kg' wulken 870 Kg. Sport en Spel. Uitslagen van Zondag j.1. Succes 1 K.V.V. 1 5—1 H.R.C. 4 Succes 2 2—2 Oosterend 1Succes 4 20 N. Niedorp 4Succes 5 06 Succes AHelder B 32 Succes B Helder C 0—4 In een vooral voor de rust aantrekkelijke wedstrijd slaagde Succes 1 er in om K.V.V. met niet minder dan 51 klop te geven. Voor de rust werd èr doc-r beide elf tallen behoorlijk gespeeld, maar tot doelpunten wist men niet te komen, ofschoon de kansen er wel waren. Bij Succes werd wel geschoten, maar de zuiverheid liet veel te wensen over. Na de rust dacht Succes er echter an ders" over. Eerst was het Hollander, die van een mis sen van één der K. achter- waartsèn profiteerde en de. K.-keper met een vliegend -schot passeerde. K. was nau welijks van de schrik beko men of het was Rotgans, die hem voor de tweede maal passeerde. K. begon toen energiek aan te vallen en het was uit een corner, fraai door de middenvoor geno men, dat zij er in slaagde, de achterstand tot 21 te rug te brengen. Succes vatte het -toen wel een beetje ge makkelijk op, waardoor K. het spel kon verplaatsen. Bijna werd dit fataal. Het S.-doel kwam onder zware druk en de gasten slaagden er zelfs in om Slikker voor de tweede maal te passeren. De scheidsrechter had ech ter een of andere onregel matigheid geconstateerd en annuleerde dit doelpunt. Succes was toen blijkbaar weer wakker geschrokken en nadat eerst Rotgans een buitenspeldoelpunt had ge fabriceerd was het Bos die de stand op 3—1 bracht even later gevolgd door een 4e doelpunt van Rotgans. Kort voor het einde slaagde Bos er in de K.-keper met een hard schot voor de 5e maal te passeren. Met de stand 51 kwam het einde. Rest ons nog te vermelden, dat de S.-defensie een puike wedstrijd heeft, gespeeld. In de halflinie was het Hart man, die op een uitstekende wedstrijd kan terugzien. Veerdig verdient alle lof voor de wijze waarop hij de ge vaarlijke K.-midvoorscha duwde. Over de voorhoede willen wij niets zeggen. Zij scoorde 5 doelpunten, wat wil je nog meer. Het 2e elftal hield zich aan onze voorspelling en speelde tegen H.R.C. k in derdaad gelijk. Het was geen grootse wedstrijd en beide elftallen zagen kans een strafschop te missen. Vol gende week tegen West- Frisia 3 doen we hét weer beter mannen. Afgesproken Het vierde koi\ het met een gehandicapt elftal tegen Oosterend 1 niet bolwerken en verloor met 2—0. Kom op luidj es van het vierde. In het afgelopen seizoen wer den jullie aan alle spelers ten voorbeeld gesteld en nu hebben jullie ons al twee keer in ons hemd laten staan. Het jeugdige vijfde deed het 'beter en sloeg N. Niedorp 4 kanloos met 60. Flink zo boys. Wij hopen, dat jullie de prestatie van het oude vijfde zuilen evenaren. Succes A gebruikte geen consideratie met Helder B en stuurde de wit jakken met een 32 nederlaag naar Den Helder. Helder C nam hiervoor wraak en sloeg de Succes- hope met 40. Komen de senioren deze week allemaal weer op de training Jits heeft nog een "verrassing in petto. Uitslagen V.V, Wiron. Wiron 1 zag Zondag kans een harer meest gevreesde tegenstanders, n.1, ZDH 1 in eigen huis met 2-0 te verslaan. Ook Wiron 2 nam beide punten mee naar huis. Ze won van Texelse Boys 2 met 4-3. Wiron a - HRC b, 2-1 Wiron b - HRC d, 0-3. TONEGIDO-NIEUWS. Tonegido verloor op alle fronten. Ton, 1 heren speelde te Haarlem tegen Rapiditas 1 en verloor met 13-1. Piet Wjg- bout in het doel was gewel dig, anders was 4© nederlaag nog groter geweest. Trouwens opk de halflinie en backs speelden een beste partij. De voorhoede was niet zo op dreef als anders. We misten het samenspel, Ton. 1 dames speelde even eens te Haarlem en kwam uit tegen Gita 1, Ook zij moesten in de Haarlemmer dames hun meerdere erkennen en verlo ren met 7-2. Veenstrain het doel was de kluts wat kwijt, terwijl onze twee beste -doelpuntenmaak- sters streng werden bewaakt en de overige voorhoedespeel sters de hun geboden kansen niet benutten. Ton. 2 heren speelde thuis tegen Vlug en Vaardig 1 en ook zij verloor met 8-2. Dit was een goede wedstrijd. Er speelden 7 nieuwelingen in mee 'en deze deden het niet slecht. Jan Jansen in het doel was best. De twee tegenpunten werden gemaakt door Trompetter en Kaleveld. Al met al een zwarte Zon dag voor Tonegido- Voetbaluitslagen. 2e Klas Alkm. Boys—Hilversum 2—4 T.O.G. Alcm. Victrix 21 A.F.C. West-Frisia 28 3c Klas Hollandia A.D.O. '20 42 De Germaan G.V.O. 2—3 Helder Vitesse 23 Zaandijk Ripperda 4—1 H.F.C. H.R.C. 1—0 B.K.C. De Meteoor 04 Swift Zandv. m. 0—2 D.E.C. D.C.G. 0—2 4e Klas Schagen J.V.C. 1—0 Texel Watervogels 13 W.waard St. George 3—1 In de afd. van Succes II, le kl. N. H. Bond Alcm. D. L. S. 2 2—4 I Alkm. Boys 3-Schagen 2 1—2 .7 October Mien Labberton spreekt in Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. 10 October Evangelisatieavond in het gebouw der Herv. Evangelisatie te Hippolytushoef. Zondag 12 October Ruiterdemonstratie op terrein aan de Kogerweg te Hippolytushoef. De volgende dag heel in de vroegte gooide Mack de trossen los. Zeevogels dartelden spééls om het schip en de stralende zon, die weer een frarme dag verzekerde, 1 was nu niet langer een vijand. Over de reeling gebogen, zagen de mannen de kust verdwijnen van het land, waar ze zoveel hadden meege maakt en waar ze maar op het kantje af aan allerlei gevaren waren ontsnapt. De tempel van Kwunghozuchtte Dick, „och paps, hoe lang zpu je daar wel niet gezeten hebben, als wij je niet waren komen halen „Nou, ik denk net zolang als nodig was om het ant woord af të wachten, of men voor ons een enorm hoog losgeld wilde betalen," antwoordde zijn vader peinzend. „En als men nu eens ontkennend had geantwoord wilde Dick weten. „Dan hadden ze ons waarschijnlijk beschouwd als on nutte en zelfs gevaarlijke ballast en Op dat moment waarschuwde de koperen scheepsbel, dat het ontbijt gereed was. De kust werd reeds nevelig het avontuur was ten EINDE.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2