WIERINGERMEER NIEUWS s. o. P. WE GAAN DE NACHTSCHUIT IN. Waarmede zal men ons onledig houden Met de intrede van de herfst gaat men zich weer interesseren voor hetgeen in de komende maanden de zo nodige afwisseling zal bren gen. De een zal dit zoeken iri eenvoudig vermaak, de an der in onschuldige ontspan ning, een derde in een stre ven naar meer culturele verheffing. En hiermede staan we midden in een probleem. Het grote probleem van het platteland, dat groter is naarmate de bevolking ver spreid is. In onze polder geldt dit laatste wel zeer sterk. Wij schreven reeds eerder, dat het platteland stukken achter staat bij de stad en dat de overheid zich te dien opzichte aan te ver doorge voerde zuinigheid schuldig maakt. De onderwaterzetting van de polder, voorafgegaan door jarenlang sloopwerk van onze Kultuurbrengende oos terburen, de langzame reëva- cuatie. het zijn alle. factoren geweest, die de culturele ont wikkeling van onze polder bewoners in sterke mate hebben geremd. Maar nu zitten we in de periode van opbouw. Deze opbouw voltrekt zich mate- riëel op vrij grote schaal. De culturele opbouw verdfent daarnaast wel onze speciale aandacht. Wij weten dat op het gebied van het onderwijs materiëel reeds veel is be reikt, hetgeen niet belet., dat het onderwijs een geduchte knauw heeft gekregen. Het kerkelijk leven is weer aardig op gang, ondanks gemis aan gebouwen. De geestelijken en predikanten hebben de jeugd weer bij elkaar gekre gen, al zijn er nog vele be woners niet terug. Het ver enigingsleven komt langzaam weer enigszins naar voren. Het zakenleven daaren tegen, de organisaties op velerlei gebied in het be lang van landbouw en be drijfsleven zijn dit alles ver vooruit. Hier is het directe eigen- of gemeenschappe lijk belang op materieel ge bied doorslaggevend. Wat echter te zeggen van het culturele leven in deze periode van opbouw, speci aal voor hen die hun school jaren reeds geruime tijd achter de rug hebben Het is duidelijk, dat hier voor wat gedaan dient te worden. We hebben gelukkig enige actieve verenigingen, die naar hun beste kunnen trachten ons zo nu en dan iets goeds te bieden. We horen van plannen van het Wieringermeer Klein Toneel, dat een toneelspel zal opvoe ren, van de Katholieke To neelvereniging D.W.O., die zelfs drie stukken hoopt te brengen en van „Contact," dat toneelplannen in wor ding heeft. Er zijn weer eni ge zangverenigingen en er wordt muziek gemaakt door onze beide fanfarecorpsen. Doch al deze verenigingen hebben dit gemeen, dat zij bij al het enthousiasme van de leden een chronisch geld gebrek hebben. Ondanks dit doet men zijn best en pro beert er iets goeds van te maken. Met het terugkeren van nleer bewoners en hef voortschrijden van het ma- teriëele herstel zal dit on getwijfeld gelukken. We vernemen verder zake lijke plannen van de Heer Smit, die beroepsgezelschap pen naar de polder wil ha len. Bij serieuze selectie zal hiervan ongetwijfeld iets goeds terecht kunnen ko men. Daar is verder het Nut. Het departement, dat eens het grootste was van ons gehele land, telt nog ruim driehonderd leden, een be vredigend aantal, dat nog aanzienlijk stijgen kan. Het Nut heeft er naar gestreefd het betere, maar vooral het beste naar hier te laten ko men. We denken aan de avond met Nel Oosthout en aan andere hoogstaande avonden. Hier werd iets aparts geboden, dat veel geld kostte, maar hoe werd 'erop gereageerd De avond met Willem van Capellen en Kommer Klein was de be langstelling uitermate te leurstellend. Helaas Want niet vaak is men in de gele genheid zo iets moois zo dicht bij huis mee te ma ken. Wij weten, de winter was streng, doch niet voor iedereen was dit een excuus. Wederom heeft het Nut een programma opgesteld. Naar hetgeen wij ervan ver namen belooft het wederom eersterangs te worden wat de keuze betreft en wat de entrée's betreft ook voor de kleine beurzen. Laten wij hopen, dat deze winter het gebodene dé belangstelling zal ondervinden di<? men er redelijkerwijs van mag ver wachten. Nog meer is er. Misschien lopen we op reeds gekoes terde voornemens vooruit, doch wij doen dit dan in de verwachting, dat de plan nen spoedig verwezenlijkt zullen worden. We hebben hier in de pol der dringend behoefte aan een bibliotheek voo? de vele lange winteravonden. We kunnen verder nog het een en ander gebruiken, dat ons geestelijk op een hoger plan brengt. Goede lezingen, mu ziek- en zangavonden, cul turele films en wat dies meer zij. Wie zal de kat de bel aan binden Het is de moeite van het proberen zeker waard. Wat betreft de verdeling van de avonden in Hotel Smit, en hiermede willen wij besluiten, dient o.i. door de verschillende verenigingen etc. noodzakelijk eenig con tact te worden gehouden, daar het gevaar niet denk beeldig is, dat men de ene periode te veel en de an dere veel te weinig krijgt aangeboden, met het on vermijdelijk gevolg van fi nanciële stroppen. Een cen traal of overkoepelend or gaan zal in dit opzicht nut tig kunnen zijn. Vreemdelingenbezoek. D. W. 0. - Nieuws. Hooivordering 1947. Op 2 October is een nieu- we hooiverordening in wer- J king gekheden. Deze veror- dening is in wezen een ver- j eenvoudiging van de Hooi- j verodening 1945. De in deze laatste verordening voorko mende artikelen betreffen de vergunningen voor het kopen en verkopen van# hooi en het vervoersverbod voor hooi werdeh reeds eind 1945 buiten werking' gesteld. Aangezien er echter geen kans bestaat, dat genoemd vergunningsstelsel en ver voersverbod voor hooi op nieuw in het leven zullen worden geroepen, achtte het Bedrijfschap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder het ge wenst, de verordening op nieuw en in vereenvoudigde vorm te concipiëren. Krachtens de Hooiverorde- ning 1947 is een ieder ver plicht, om op door het Be drijfschap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder, te bepalen wijze en tijdstippen, desver- langd opgave te verstrek ken ten aanzien van voor raden en handelingen met hooi. Ook is een ieder ver plicht, om desverlangd een bepaalde hoeveelheid hooi ter beschikking te houden van genoemd Bedrijfschap en/of in te leveren bij een door het Bedrijfschap aan te wijzen natuurlijk- of rechtspersoon of maat schap. Déze ter beschik king houding en inlevering kunnen worden gevorderd bij aigemeene bekendma king of door afgifte van een schriftelijke last. Deze „Hooiverordening 1947" is gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad No. 76 van 1 October 1947. Zelfs in de herfst. Behalve de elders in dit blad genoemde Engelse we- deropbouwfunctionarissen brachten afgelopen week tal van buitenlanders een bezoek aan onze polder. Eerst waren het de leden van „The Young Farmers Club" die de polder door kruisten. De gezamenlijke landbouworganisaties boden dit gezelschap in hotel Smit een lunch aan. Voorts The International Conference of Social Works, welke te Den Haag wordt gehouden. Bovendien ondervonden we belangstelling van een groep Franse boeren en zelfs van een aantal Amerikaan; farmers. Het hoogt? punt vorniï wel de ontvangst van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, dat momenteel zijn eeuwfeest viert. Dit feest ging vanzelfsprekend gepaard met een excursie van een groot aantal leden naar het puikje van Ingeni eursprestaties de Wierin-» germeer en de Afsluitdijk. In Hotel Smit dineerde het feestvierende gezelschajp. Ook een 60-tal Belgische Architecten bracht nog een visite, waarbij speciaal de boerderij enbouw de aandacht trok. Ir. Ovinge leidde hen rond en diende vele vragers van repliek. SLOOTDORP. SCHAAKCLUB* Woensdagavond jl. vond de eerste bijeenkomst van de nieuw te vormen Schaak club plaats. De opkomst was nog niet groot. Afgesproken werd de Maandag aan te houden als clubavond. De plaats van samenkomst zou nog nader worden bekend gemaakt. Ook met de naam der club werd nog even ge wacht. Eerst nieuwe leden was het parool. Er zijn in Slootdorp en omgeving scha kers genoeg. MIDBENMEER. Door aannemer Klein is dezer dagen te Middenmeer een aanvang gemaakt met de herbouw van de geheel verwoeste woning van Hotel Smit. Het front van Hotel Smit, zal na het gereedkomen van deze woning, vanaf de brug gezien, een verfraaiing on dergaan, die ook haar stem pel zal drukken in het dorps beeld: BEDIENINGSHUISJES. Met de" herbouw van de 3 brughuisjes in en om Mid denmeer is bereids begon nen. De fundering is reeds on der handen genomen, zo dat wij mogen verwachten, dat deze kleine bouwwerken over enkele maanden weer in gebruik genomen kunnen worden. De herbouw geschiedt door' de N.V. Kingma te Sloot- dorp. BE SCHILLENBOER KOMT. Ten antwoord aan „Mar ia", waarin deze aandrong op de terugkeer van de schillenboer, kan thans wor den medegedeeld, dat deze bijna stratklaar is voor de Wieringermeer. De schillen boer hoopt a.s. Zaterdag voor het eerst en d.a.v. elke Za terdag de huismoeders van de schillen te verlossen. Wel wil hij gaarne enige mede werking vragen, aangezien hij in één dag de gehele pol der, d.w.z. Slootdorp, Mid denmeer en W.werf moet bezoeken, verzoekt hij vrien delijk de beschikbare schil len aan de weg te willen plaatsen. We twijfelen niet of dit komt natuurlijk dik in orde. MUTATIES WEDEROPBOUW. De Heer A. G. Groot te Beverwijk werd aangesteld als opzichter bij afd. I. Flevo - Nieuws. Uitslagen van Zondag 5 Oct. Flevo I—Kaagvogels 2 21 Flevo 3Kaagv. 3 0 ARCHITECTENHONORARIA. Zondag 5 Oct. ontvingen de beide dameselftallen hun tegenstandsters uit Hoorn. D.W.O. I speelde een mooie wedstrijd. Reeds na enkele minuten wist Jannie Bruin een puntje te zetten. Het spel golfde nu steeds heen en weer tot kort voor hetn einde D.O.S. de stand gelijx maakte. D.W.O. II—D.O.S. III was eveneens een vlotte wedstrijd welke onze dames tot een 3^—1 overwinning wisten te brengen. Goed zo, meisjes. Zondag a.s. gaan we naar 't Zandt. We hopen dat we het er niet minder en liefst nog beter zullen afbrengen. Onder deze afkorting schuilt de nieuwe Stichting Ontwikkelingscursus voor het Platteland, opgericht door Kon. JsTed. Landbouw Comité, de ver. tot stiehting van Volkshogescholen de Nted. Bond van Plattelandsvrou wen, de Bond van Kleine Boeren en de Plattelands organisaties. De S.O.P. stelt zich ten doel het instellen en bevor deren van cursussen voor he't platteland. Een der werkzaamheden van de S. O. P. zal bestaan in het organiseren van mon delinge cursussen voor het door de „Stichting Diploma Boekhouden en Bedrijfsleer van de georganiseerde Land bouw" ingestelde examens. Medewerking van het Ned. Ond. Instituut te Groningen met haar jarenlange erva ring is verkregen en inmid dels is de leraar van het N.O.I., de Heer Burger te Slootdorp reeds met de vor ming van een cursus begon nen. Op 15 Oct. wordt de eerste les gegeven en eind Maart of begin April volgt het examen. SLOOTDORP. Wist U, dat ..Slootdorp naast D.W.O. nog een tweede handbalvereniging bezat. De gymnastiekvereniging „Vlug en Vaardig", die voor de innundatie allerwege in de polder grote bekendheid ge noot, beoefent momenteel 'met een 30-tal leden de steeds meer terrein winnende handbalsport, in afwachting van het beschikbaar komen van geschikt gymnastieklo kaal, om ook weer de oude sport op te nemen. De Heer J. Bijpost zwaait hier de Voorzittershamer. Bijgestaan door Mej. Besse- ling als secretaresse en de Heer Gutker als penning meester rust op dit dagelijks I bestuur de ongetwijfeld moeilijke taak, deze jonge vereniging, door de eerste jaren met haar vele kin derziektes door te loodsen. Men is, de grote reisaf standen in aanmerking ge nomen, toch zo brutaal ge weest, met een dames- en herenelftal voor de door het Ned. Handbalverbond geor ganiseerde competitie in afd. j West in te schrijven. Het eerste competitiesucces be haalden j.1. Zondag de da- més in Groot Schermer, waar zij de sportieve strijd hadden aangebonden, met S.D.L. ter plaatse'. Met kleine cijfers, 21, wist men na een spannende strijd de overwinning te be halen. 2 punten rijk keerden de dames dolgelukkig pol- derwaarts. Wij wensen V. en V. nog veel succes in de komende wedstrijden. BENOEMD TOT HOOGLERAAR. Bij Koninklijk besluit, van 5 September 1947, no. 20 is met ingang van de datum, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen, om onder wijs te geven in bouwkunde en stedebouw 'de heer W. Bruin te Amsterdam. Zoals bekend, is de heer Wieger Bruin door het ge meentebestuur van Wierin germeer belast met het ont werpen der uitbreidingsplan nen, en is hij tevens inge schakeld als supervisor bij de beoordeling van aanvra- -7 gen om bouwvergunning. Op verzoek van taltij ke particuliere bouwers plaat- sen wij hieronder een OVERZICHT BETREFFENDE DE HONORERING VAN DE ARCHITECT bij particuliere bouw, welke tot Juli 1947 zijn bepaald of vastgesteld. De architecten bepaalden hun honorarium tot Mei 1940 op basis van ae Alge mene Regelen AR. 1932, welke opgesteld waren door de Maatschappij tot bevor dering van de Bouwkunst en de bond van Nederlandse Architecten BN.A. Het honorarium wordt in hoofdzaak gevonden uit per centages welke zijn vastge steld voor bouwsommen van af f 3000.—. Bovendien zijn de bouwwerken ingedeeld in drie klassen te weten Klasse A omvat bouw- werken van eenvoudige aard Klasse B omvat bouw werken, waarbij de ruimte- verdeling van grotere bete - kenis is of met meer eisen rekening moet worden ge houden. Klasse C omvat bouw werken van bijzondere aard, afzonderlijke interieurs. De architect geeft bij de aanvaarding van de op dracht aan, in welke klasse hij het desbetreffende werk rangschikt. Bouwwerken van eenvoudige aard zijn b.v. woonhuizen, bedrijfsgebou wen, garages, e.d.' Hieronder volgen enige voor veel voorkomende bouwsommen in tabelvorm in klasse A Bouw- Honora- Werkte- som rium keningen f 3000 8.50%, 1.75% 6000 7.90 1.58 9000 7.50 1.52 12000 7.30 1.46 15000 ?.15 1.42 20000 6.75 1.33 25000 6.45 128 30000 6.25 1.24 Onderverdeeld voorlopig ontwerp 10%, uitvoerings- ontwe-rp 40%. Opmerkingen In tussen liggende bouwsommen moe ten rechtlijnig worden geïn- terpeleerd. Voorbeeld Voor een huis je van f 3000.was voor de oorlog een honorarium verschuldigd van 8 1 i-> X 3000 is f 225.aan werkte keningen 1.75 X 3000 is f 52.50. Bovendien mogen reiskosten, telefoon en der gelijke kosten in rekening werden gebracht, terwijl omzetbelasting in het hono rarium is begrepen. De kosten aan loon, perso neel, sociale lasten, levens onderhoud enz. zijn vanzelf sprekend^ ook voor de archi tecten sterk gestegen. Het loon b.v. is 2 x zo hoog, sociale lasten van 1% geste gen tot plm. 11%. Nu zijn er architecten die de tegen woordige bouwsom herleiden tot de bouwsom op 1939 en hierover berekenen, andere' namen de gehele werkelijke bouwsom als basis, zodat het honorarium sterk stijgt, daar de bouwsommen 31 tot 4 >fr,die van 1939 bedra gen. Deze chaos van bereke ningen moet worden gere geld. vandaar dat er een honorariumcommissie docr de B.N.A. is ingesteld. Deze commissie heeft haar werkzaamheden nog niet beëindigd, maar, hangende dé uitslag heeft de BN.A. in haar ledenvergadering van 15 Maart 1947 te Utrecht de volgende regeling aangeno men „Hangende het sa menstellen van de honorari um-tabel, waarmede ver- Paardenmarkt. Schagen, 6 Oct. 1947. Aanvoer en* prijzen als volgt140 paarden en 17 veulens V/s jarige paarden f 250—450 2V-2-jarige paar den f 400—600; Rijtuig-, f 800—1250 Oudere paar den f 300—700 Beste slacht- paarden f 500—800 Veulens f 100—200 Hitten f 300— 1100 Handel goed. EEN STERKE HENGST Bij de te Schagen gehouden verrichtingsproeven voor dek hengsten, behaalde de warm- bloedhengst „Goliath", in ei gendom der H'igsten Vereni ging „Witeringermeer" het B- praedicaat. moedelijk nog enige tijd ge moeid zal zijn, stelt de Honorarium - Commissie de ledenvergadering voor, het honorarium voor particulie re bouwwerken waaronder wordt verstaan bouwwerken waarbij men niet van Over- heidszijde aan een honora riumregeling is gebonden) de Algemene Regelen A. R. 1932 ongewijzigd aan te hou den, voor'bouwsommen tot en met f 100.000.terwijl het voor bouwsommen daar- - boven toegestaan is het honorarium met ten hoogste 15% te verminderen." Het College van Algemene Commissarissen voor de We deropbouw in Nederland heeft aanwijzingen gegeven voer het honorarium, en wel in hoofdzaak A. Architecten - regeling voor her- en nieuwbouw. B. Architecten - regeling voor herstelwerk. Deze aanwijzingen zijn van kracht voor Wederopbouw- werken, waaronder verstaan moet werden die werken van wederopbouw, waarvoor een bijdrage uit 's Rijks kas wordt verstrekt of waarbij van 's-Rijkswege andere financiële faciliteiten wor den verleend. A. Architecten - regeling voor her- en nieuwbouw le de architecten moeten aanhouden de „Architecten honorarium regeling c.a. 1946 voor wederopbouwwer- ken 2e de regeling bepaalt dat aangehouden moet wor den de „Algemene Regelen" betreffende de honorering enz. de A.R. 1932, aangevuld per 1 November 1938, met ondergeschikte wijzigingen 3e. tot berekening van cj.ë aan te houden bouwsom moet de bouwsom 1939 ver menigvuldigd werden met de factor 1.75, deze bouwsom, wordt de fictieve bouwsom genoemd, de raming der bouwkosten behoeft de goed keuring van de Minister. Het reeds genoemde huisje van f 3000.— met een honorari um van 8Va% en in geld uit gedrukt. f 255.wordt nu dus f 3000 x 1.75 X 8.05 id. f 422.62' j aan honorari um. De onderverdeling van het honorarium is gewijzigd te weten Onderdeel voorl. ontw. uitv. ontw". bestek begroting voeren van zonder aanbe steding 35% B.Architecten - Regeling voor Herstelwerk Dit hono rarium is als volgt opge bouwd le Grondslag' architecten- regeling 1932 klasse A 2e Wanneer niet anders nodig wordt geoordeeld dan het ma^en van een bestek, het volgens dit bestek op dragen en controleren van herstelwerkzaamheden en ^en hoogste het vervaardigen van één of enkele schetsen werdt de honorering vastge steld op 50% van het uit 1 bepaalde honorarium. 3e De verhoging van. 30% voor „verbouwingen, herstel lingen en uitbreiding" als bedoeld in art. 9 van de j A.R. 1932 wordt niet toege- j past. Daarentegen heeft geen i herleiding van de werkelijke bouwkosten tot een fictieve op de voor-oorlogse kosten getaxeerde bouwsom plaats; 4e. Indien opmetingen moeten worden gedaan c.q. aanbestédingswerk of detail- tekeningen moeten worden vervaardigd, zullen voor het verrichten en in tekening brengen van opmetingen al leen de werkelijke gemaakte kosten worden vergoed en voor de overige werkzaam heden slechts een door het Hoofd van het desbetreffen de Bureau vast te stellen gedeelte van het volgens klasse A van de tabel, voor komende in de A.R. 1932, verschuldigde percentage. Voorbeeld Als het betref fende huisje van f 3000.— bouwsom 1946 nu f 6000.- schade heeft en wordt dit hersteld aan de hand van de oorspronkelijke tekening dan is het honorarium (f 6000.— 2) X 7.9% is f 237.—. A.R. Coll. A.C 1932 1946 10% 15% 40% 35% 10% 10% 5% 5% directie met of 35%

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3