WIERINGERMEER NIEUWS UIT ONS HANDELSCENTRUM. Het mooie herfstweer van de laatste dagen bevordert een snelle afzet van aardap pelen en bieten. De haven van Middenmeer krijgt da gelijks grote hoeveelheden van deze producten te ver werken. Waagmeester Braak is een onmisbare schakel in dit afleveringsproces, daar me nige vracht over de weeg brug aan de Kade gedirigeerd wordt. Havenmeester Kossen re gelt de inlading, aangezien de ruimte van de Havenkade evenals vorig jaar weer on voldoende blijkt te zijn. Doortrekking hiervan kan ik slechts warm aanbevelen. Aan de overzijde van de Haven is Staatsbosbeheer bezig met het wieden van onkruid en het omspitten van de grond rondom de nieuwe aanplant. Het zal echter nog wel verscheidene jaren duren, alvorens het bos van de geleden schade hersteld is. Alleen bij de ingang zijn nog enkele bomen behouden gebleven, die echter tegen stormweer niet bestand zijn. Verschillende daarvan heb ben reeds de geest gegeven. Ook de bruggen rondom Middenmeer krijgen weer eens een nieuwe verflaag. Voorlopig nog de grauwe, grijze grondkleur, maar bin nenkort, indien het goede weer aanhoudt, zal ook de pot glansverf er wel aan te pas komen. De bedieningshuisjes ver keren in het eerste Weder- opbouwstadium. Kozijnen en deuren zijn gesteld, maar ook hier laat de definitieve bouw zich wachten. Ik gebruik met opzet „ook", aangezien aan de Brugstraat eveneens de ko zijnen enz. reeds enkele weken gesteld zijn, terwijl er verder niets gebeurt. Sneller vordert de bouw van het woonhuis voor Ho tel Smit, waar rappe handen reeds tot de eerste verdie ping met het metselwerk genaderd zijn. De bakkerij van Kok wordt thans met man en macht standigheden wel eens een prutterige staangelegenheid kan worden. Over onze marktkooplui gesproken. Wist U, dat de Vishandelaar iedere Woens dag reeds voor het sluiten der markt uitverkocht is Vis neemt dus in de polder een vaste plaats op de dis in. Het gemis aan van gemeen tewege beschikbaar gestelde overdekte marktstallingen zal zich bij slechte weersom standigheden ongetwijfeld doen gevoelen. Zou materi- aalschaarste ook hier de oor zaak zijn Met berghout kan toch wel wat bereikt worden. M.i. verdient dit de volle aandacht van ons ge meentebestuur. De markt te Middenmeer verdient, de me dewerking van gemeentewege in ieder geval. Wordt hier wel voldoende aandacht aan besteed De storm in de Torenstraat is weer geluwd lezers Voor oningewijden zij vermeld, dat de aanwezige bouwvak arbeiders vorige week met ontslag gedreigd hebben. Oorzaak Het eten in het kamp Middenmeer zou van onvoldoende kwaliteit zijn. Bij controle bleek dit wel iets overdreven, maar er is enige verbetering toegezegd. Mij is het echter nog enigzins onduidelijk, daar over de kampen Slootdorp en Wie- ringerwerf niets dan lof klinkt. Gelukkig bouwt men nu weer verder en enkele blok ken zijn thans reeds tot vlieringhoogte gevorderd. Menig gezin ziet reikhal zend uit naar herevacuatie. In de Havenstraat heeft men 3 blokken onder de pannen. Aan de afwerking gebeurt echter totaal niets. Moet dit nu noodzakelijk tot Mei '48 wachtenHet komt mij vreemd voor, maar de wo ningbouw schijnt nu een maal traag te moeten ver lopen 3 Burgerwoonhuizen aan de Sportweg maken hierop een uitzondering. Binnen en kele dagen zullen zij onder de pannen zijn, wat geens zins wil zeggen, dat zij nu binnen enkele weken be woonbaar zijn. In ieder ge val zit er hier wèl schot in. Naar verluidt heeft onze afgewerkt. Het glas is reeds p]aatselijke voetbalvereniging- ingebracht en Verachter een toewijzing van oud hout gekregen voor de bouw van een nieuw kleedlokaal. Deze bouw zal grotendeels moeten gebeuren door eigen leden, maar deze zien de tijd toch gedeelte van de Brugstraat,naderren, dat de 2 schuren doen st-ucadoor, loodgieter en timmerman de rest. Met de bestrating van het „beursplein", de onofficiële naam voor het middelste Kerkdiensten W.-meer ZONDAG 19 OCTOBER. NED. HERV. GEM. Slootd. 10.45 Ds. Germans M.meer 2 uur Ds. Germans W.werf 10.30 Ds. Vink. M.blik 10 u. dhr. G. C. Dun. M.blik 5.30 u. Ds. v.d. Neut Voorb. H. A. Opperd. 9.30 Ds. Kloosterm. Opperd. 7 uur Twisk 9.30 u. Ds. v.d. Neut. H. Doop. Lamb.sch. 9 uur Ds. Vink. Oostw. 7 u. Ds. KI. Wassink. GEREF. KERK. M.meer 9.30 Ds. v.d. Wielen M.meer 3.30 Ds. v.d. Wielen Slootd. 9 u. Ds. J. Dijkstra van Hoorn. Slootd. 3 uur Ds. Dijkstra. W.werf 8.45 u. Ds. J. H. Post. W.werf 2 uur Ds. Post. GER KERK Art. K.O. in Cantinekamp Terp W.werf 11 u. Ds. G. Spijker van Urk. W.werf 3 uur Ds. Spijker. is men nog niet begonnen, j Toch is het dringend nood- i zakelijk, dat dit werk zo snel mogelijk ter hand genomen wordt, aangezien het in de winter bij slechte weersom- op het sportpark „gelukkig" zullen verdwijnen. Zij pas sen niet in het kader van „dorps-verfraaing." MERCURIUS. Wordt het Hotel hersteld? Sinds het droogvallen de Wieringermeer wordt dorpsbeeld van Slootdorp nog ongunstig be-invloed door het zwaar gehavende Hotel ,,De Wieringermeer" op de hoek van de Brink, waarvan het herstel door allerlei omstandig heden nog niet ter hand kon worden genomen. Naar wij vernemen zijn door het architectenbureau Dekker Ter rechtvaardiging Ondergetekende maakt bekend dat zij van het Tri bunaal de bevestiging heeft ontvangen, dat zij vijf maanden ongegrond van haar vrijheid is beroofd. Zij geeft diegenen, die haar ar restatie hebben bevordert, hiermede de gelegenheid tot nadenken, terwijl zij haar oprechte dank betuigt aan allen, voornamelijk het Be wakingspersoneel voor het in haar gestelde vertrouwen en die haar het Kampleven zo dragelijk mogelijk hebben gei^aakt. DINA KATT - Lunemann, vroeger Wiegweg F 56, Slootdorp. Oudesluis, Oct. 1947. EEN MOOIE AVOND VAN HET NUT. Het Nutsdepartement Wie ringermeer gaat het seizoen openen. Door allerlei om standigheden laat het wei nig van zich horen, maar Maandag 20 October a.s. zal in Hotel Smit te Midden meer de eerste bijeenkomst worden gehouden. De tradi tie getrouw komt natuurlijk allereerst de jaarvergadering aan de beurt, die sinds 1943 niet is gehouden. Op de jaarvergaderingen zorgde 't bestuur altijd voor een bijzondere attractie. Zo zal het deze maal wel een zeer bijzondere aanvulling zijn van de agenda. Het is het bestuur namelijk mogen gelukken de bekende politie- scheikundige Dr. van Led den Hulsebos, naar Midden meer te krijgen die na het huishoudelijk gedeelte (om 8 uur) een inleiding zal hou den over het onderwerp „Wetenschappelijke Speur- kunst", een en ander toege licht met lichtbeelden. Eigenlijk behoeven we over deze inleider niet meer te, schrijven. Zijn naam is al een aanbeveling op zich zelf. Opgemerkt wordt dat deze Lvond uitsluitend toeganke lijk is voor leden van het Nut boven de 18 jaar. BESLUIT WEDEROPBOUW- TOURNOOI. In de cantine van het kamp Slootdorp vond Don derdagavond de feestelijke sluting plaats van het gedu rende de zomermaanden ge houden wederopbouw-voet- baltournooi. De heer Blijenburgh had gezorgd voor de organisatie waardoor behalve alle voet ballers uit de kampen, die aan het tournee hebben deel genomen ook het gezelschap Omerba uit Amsterdam aan wezig was, dat de sportieve mannen een gezellige avond BURGERLIJKE STAND. Tijdvak 7 t.m. 13 Oct. 1947. Geboren Neeltje Doro- thea, d.v. H. Goedegebuure en A. W. Mulder Maria Jo- hanna Isabella, d.v. A. Th. F. J. Koenraadt en M. H. C. de Schutter Leendert, z.v. L. Hooijkaas en A. van Veen. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geen. LOOP DER BEVOLKING. Tijdvak 7 t.m. 13 Oct. 1947. Igekomen A. H. Dekker, Oostertnerpweg K 8, uit Goes J. de Vries en gezin, Schelpenbolweg E 41, uit Wieringen S. Kaan, Kolhor- nerweg C 15, uit Winkel M. Kaan, Kolhornerweg C 15, uit WinkelKI. Schenk en echtg., Kolhornerweg C 15, uit Winkel Wed. M. C. W. JansenReijers en gez., Oos- terkwelweg L 18, uit Medem- blik F. J. Ketelaar, Ooster- kwelweg L 18, uit Medem- blik A. A. Zijlmans en gez. Oostermiddenmeerweg K 50, uit Westwoud J. G. Jong, Oostermiddenmeerweg K 50, uit Schermerhorn D. den Engelse, Ulkeweg B 42, uit Oldehove H. Heurter, Ulke weg A 34 uit Raamsdonk. Vertrokken L. N. H. Jans sen, van Wierweg F 52 naar MaastrichtJ. E. Rinsma, van Schelpenbolweg E 32, n. LeeuwardenJ. de Kraker, van Kruisstraat (Slootdorp) naar Den Helder R. Postma, van Oosterkwelweg L 20 naar Workum G. J. Kraaijvan ger, van Wagendwarspad K 74 naar Wehl B. G. Casteel, van Oosterkwelweg L 28 naar Epe G. J. Huisman, van Oudelanderweg D 70 naar Venhuizen A. G. Schotman, van Zeugweg L 29 naar Di- darn P. J. Vriesman en gez, van Ulkesluis naar Wierin gen J. Betsema, van Noor- derkwelweg J 62 naar Gaas- terland J. Klinker en gez. van Achterom 23 naar Wie- ringerwaard A. C. de Zeeuw van Nw. Sluizerweg B 31, n. Zaamslag J. Smid, van Ul keweg B 51, naar Den Hel der. BEDRIJFSVOORLICHTING. AARDAPPEL - ZEEF - TRANSPORTEUR. Mededeling No. 353. koeien bij, doch ook een kwan Vhent èr Hen ""Tal bTd" ^"ate! bezorgde met prima muziek voederpositie zo weinig moge-j en zang goede conference lijk vee, dat minder productief en vrolijke schetsen, is, op stal zetten. Men had t De gezamenlijke boeren verwacht dat de handel in hebben aan de oproep van melk- en kalfkoeien deze dag, de heer Stompedissel een beter zou zijn dan de vorige! goed gevolg gegeven, waar- week, maar dat was niet zoJ door de heer Blijenburg aan De handel had een stroef ver, het kampioenselftal, te we- loop, vrijwel prijshoudend, ten elk der spelers een prrjs De handel in geldekoeien' m nature kon uitreiken Zo en Kostër"~te ~'Schagen de'plan j was niet veel beter Voor de e^fnd»met nen uitgewerkt tot herstel van handelaars m deze dieren is, levende haan, eeil anaer met het Hotel en zal waarschijnlijk! het nog steeds een geluk, dat aanvang met de Centrale er nu nog maar binnenkort een de werkzaamheden worden ge-, is. Er komen dan ook weer maakt. Voor boter, een derde met eieren, anderen met spek enz. Deze geste van de boeren graskalveren voor het leven i werd zeer op prijs gesteld. r. I TVo RnrcrorviPPQTPr K ül' het Slootdorpse ver-j enigingsleven zal het gereed-, komen van het Hotel een be langrijke verbetering beleke- nog op de gastvrijheid in de de omgeving zijn aangewezen, De Burgemeester, Kape laan Dekker en de heer de de markt, het leeft dus weer op. De leveringsbunnen waren in geen geval duurder,! Rooi gaven van hun belang- I n.1. 3 a 4 cent per Kg. De han| stelling blijk door de gehele j del in paarden was kalm. Dej avond bij te wonen. !n' I beste paarden prijshoudend,! Jammer was het, dat door Voorlopig evenwei zal men De oudere magere paarden, een misverstand de ambte- «i...:j j- naar Bel. naren-elftallen van Contact eië. Beste slachtpaarden zijn nogj tTiet aanwezig konden^ zijn, prijzig.. Grote trek naar veu, lens was er niet, daar is laatste tijd weinig leven 'n. SCHAGEN Marktoverzicht. Namens de voetballende 'de| bouwvakarbeiders sprak een hunner zijn dank uit voor - Voor de Centrale werden overgenomen 175 koeien 9 Stieren, 63 pinken, 25 graskal markt, wat de handel betreft veren, 27 nuchtere kalveren,! beter zou zijn, dan de vorige De prijzen zijn ook wel wat het gebodene en voor de laag. De verwachting was dan aardige verrassingen in de ook, dat het op de wolvee-, vorm van prijzen. 135 schapen. Er werd weer een aantal koeien overgenomen, dat viel konijnen matig, hennen worden j weken maar groot, alhoewel de prijzen werden] wee^ duurder, hoogste notermg, dat Slootdorp. BENOEMD. Onze oud-plaatsgenoot, de Heer J. Aij, is, na proefspel, benoemd tot solo-altist van de Haarlemse Orkestvereni ging. De Heer Aij behoort nu tot de 4 grootste artisten van ons land. Naar de Soloplaats dongen 8 candidaten mede. Voor de Heer Aij een zeer groot suc ces, na twee jaar soloaltist te worden. Proficiat Heer Aij Medemblik. VOOR IIET GOEDE DOEL, De onlangs gehouden lijst- collecte ten bate van „Stich ting 1940'45" bracht in onze gemeente op f 1094.10. Aan jaarlijkse bijdragen van contribuanten werd ont vangen f 584.50, terwijl bij de tekening van het felicita- tieregister bij de geboomte van Prinses Marijke en de verkoop van wedstrijdpro gramma's tijdens de afgelo pen winter gehouden lange- baanwedstrijden resp. f 93.58 en f 22.12 werd geïncasseerd. Medemblik heeft met deze totale jaarontvangst van f 1794.30 de haar opgelegde aanslag van f 1500.over schreden. Uit de gegevens Naar aanleiding van een ingekomen vraag betreffen de bovenvermeld werktuig op de werktuigencommissie, werden hieromtrent enige inlichtingen elders ingewon nen aan het terugontvan gen schrijven van het Rijks- Landbouw - consulentschap Drenthe is het navolgende ontleend Door het betuurs van de vereniging voor bedrijfsvoor lichting Assen Zeijerveld e.o. werd in samenwerking met de werktuigencommis sie van de Stichting voor de Landbouw, Gewest Drenthe en de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst een demon stratie georganiseerd met een aardappefzeeiÊtranspor- teur naar een ontwerp van den Heer J. C. Begeman te Wildervank welke machine is gebouwd door de Heer B. Hoving, Drouwenaarst-raat No. 12 te Stadskanaal. De aardappelteelt, welke in de veenkoloniën en op verschillende andere plaat sen een uiterst belangrijke plaats inneemt, vraagt veel arbeid, niet alleen bij de verzorging en het rooien, doch ook bij de aflevering. De Heer Begeman heeft nu een machine ontworpen met het doel de aardappelen voldoend schoon te leveren, in een schip of op een wa gen met minder arbeid. De Bouw. Op een wagentje van buis- constructie welke voorzien is van vier kleine slingerwie- len is in een schuin opwaart se richting gemonteerd een houten raam van 5 m. lengte. Aan elk eind van dit raam is een houten rol be vestigd, terwijl aan de zij kanten op regelmatige af standen kleine rolletjes zit ten. Over deze rollen loopt een band zonder eind van gaas van bijzondere con structie, waarop op regelma tige afstanden houten ri cheltjes zijn bevestigd. Aan het ondereind zijn op het raam schuine opstaande randen aangebracht waarin de aardappelen worden ge schept welke dan door de gazen band met houten ri cheltjes worden omhoogge bracht. Aan het boveneind van het raam is in schuin bene denwaartse richting een houten zeef bevestigd welke op gemakkelijke wijze in verschillende hoogten kan worden versteld. Hierover rollen de aardappelen in de wagen terwijl, als ze in een schip moeten, er nog een tweede zeef bij wordt aan gekoppeld. Het geheel is draaibaar op het wagentje bevestigd en op gemakkelij ke wijze kan de transporteur in een vlakke stand worden gedraaid. Beoordeling. De aardappelen (Vran) waarmede de machine werd gedemonstreerd zaten nog in de kuil zoals ze de vorige herfst waren gerooid. Zoals begrijpelijk war enze vrij erg gekiemd en zaten dan ook tamelijk vast. Ook bevatten ze nogal vrij wat zand, dit was echter wel droog. De omstandigheden waarin de aardappelen verkeerden wa ren dan ook niet normaal en kon als ongunstig worden beschouwd. De capaciteit van de ma chine is voldoende. Het bleek dat vier scheppers niet zo vlug konden scheppen of de machine kon de aardappelen nog wel verwerken. Ook kwamen de aardappelen voldoende schoon op de wa gen. Het verplaatsen van de machine is bijna even ge makkelijk als van een gewo ne aardappelzeef. Als de aardappelen van de transporteur op de zeef kwamen was het zand nog niet geheel verwijderd, mis schien mede door dat de aardappelen onder ongunsti ge omstandigheden verkeer den. Het nog aanwezige zand ging dan echter wel door de zeef, zodat de aardappelen, voldoende schoon op de wa gen kwamen. Bij aflevering in het schip kon dit echter een bezwaar zijn doordat er dan een gedeelte van het zand in de wijk terecht komt. Ook bij de aflevering op de wagen of een auto is dit een bezwaar. Wordt de zeef boven een wagen of auto geplaatst, dan is er ook kans dat er nog wat zand door dat gedeelte van de zeef gaat wat zich boven de wagen bevindt en zodoende weer tussen de aardappelen terecht komt. Wordt de zeef op de rand van de wagen geplaatst dan zal er geen zand tussen de aardappelen komen maar dan geeft dat moeilijkheden om de wagen regelmatig af te laden. Het beste is daarom dat het zand zo vroeg mogelijk geheel op de transporteur wordt ver wijderd. Dat zal misschien kunnen worden bevorderd door richeltjes op de gazen band iets lager te maken. De aardappelen zullen dan iet& meer etryg rollen wat het zeven zal bevorderen. Hoewel de capaciteit wat kleiner zal worden, zal deze dan ook nog wel voldoende zijn. De ruimte waarin de aardappelen worden ge schept is niet voldoende groot. Door deze iets te ver groten vallen er minder aardappelen voorbij, wat vlugger werken bevorderd. Een motor van twee pk bleek ruim voldoende te zijn en daar deze motor gemak kelijk verplaatst kan wor den kan deze ook voor de aandrijving van een sorteer- machine worden gebruikt. Hoewel aan de machine nog enige kleine vérbeteringen Flevo - Nieuws. Programma voor Zaterdag lllwuv G F'evo 4 - ZCrC 2 3.30 uur op! alg Poven omschreven kun- het terrein M.-Meer. nen worden aangebracht, Flevo a - DTS b 2.30 uur id. Alcmaria Jun. - Fleovo Jun.j om 4 uur. Programma voor Zondag a.s. wer- I gehandhaafd, dus handel kalm. was f 12.- Oude kippen, Hieruit blijkt wel dat men De met de oproepen momenteel tig, .niet zuinig is. Er waren wel ^ware biggen tot f 35,- Er was bezocht, als we gewend zijn heel wat beste vette weide-leven meer vraag. Handel in de laatste tijd. handel in biggen was ma. lichte biggen vanaf f 10,-, beste tot f 4.50 pgr De markt was niet ,tuk de ontvangsten over dat jaar druk f 3665.44 bedroegen, dus ruim twee maal zo veel als dit jaar. Flevo 1 - VZV 2 om 2 uur op cerrein W.-Werf. Wiron 3 - Flevo3. Tijd ci> plaats worden nader bekend gemaakt. Ook de bewoners van Wie-' ringerwerf kunnen dus a.s.( Zondag hun plaatselijke ver- j eniging op het terrein aldaar aanmoedigen. Beide punten moeten in dej Meer blijven en wij rekenen op de 3e overwinning in suc cessie, Het 4e kan zich Za terdag herstellen van de sma delijke nederlaag van vorige week. Aanpakken oudjes De adspiranten kunnen voor een verrassing zorgen, terwijl de junioren, indien zij aan pakken, hun tweede overwin ning boeken. Het 3e gaat strijd tegemoet, enthousiasme een zware, Maar met ook hier een goed resultaat niet uitgesloten. nen belooft zij een goede king. Tot zover het verslag. In een begeleidend schrijven wordt de veronderstelling geuit, dat deze transporteur voor pootgoed te gebruiken zou zijn, gezien het feit dat zeef, bodem en transporteur geen schuddende beweging maken. Tevens wordt hier de wen selijkheid naar voren ge bracht eerst de aardappelen een schudrooster te laten passeren alvorens ze via de transporteur worden opge voerd. Het zal echter noodzake lijk zijn, de inschephoogte laag te houden wat de be diening zeer vergemakkelijkt Bij de machine van Bege man is deze hoogte 65 cm. Materialenpositie is ook hier oorzaak, dat nog niet uit voorraad kan worden gele verd. Namens de Commissie, E. OOSTERHOFF.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3