WIERINGER NIEUWS WAARHEEN? WESTERLAND Ouder-avond OL School Onder grote belangstelling werd Vrijdagavond een goed geslaagde ouderavond gehou den, uitgaande van de ouder commissie der OL School te Westerland, Hoofd de Heer Cornelissen. Voorz, J. H. Dekker open de deze bijeenkomst en spratc zijn dank uit voor de goede opkomst. De notulen, samengesteld door Mw. Veuger, werden door afwezigheid van de secr., gele zen door P. Ottens Oz, De Heer Cornelissen doet hierop enige mededelingen, o.a. dat, dank zij de gunstige uit slag der textielpunten-inzame ling, het handwerkonderwijs weer hervat kan worden. Voor de verzamelde 242 punten kan heel wat worden aangeschaft en daardoor heeft Mej. Meule veld weer volop gelegenheid de meisjesjeugd van Wester land de eerste beginselen bij te brengen van het hanteren van naald, schaar en brei- pen. De Heer Cornelissen prees voorts nog de door verbouw aangebrachte verbeteringen aan het schoolgebouw. Door meer lichttoevoer is het in de voorste lokalen reeds gezelliger wonen, terwijl men hoopt op verbetering der achterste lokalen. De Heer P. Portegijs bleek een bekwaam financier te zijn.' Hij wist n.1. een ruim f 59.- voor een volgend jaar te re serveren. Voor het beheer werd hem dank gebracht. Het Sint Nicolaasfeest. Besloten werd dit kinder feest te organiseren op 6 De cember in Hotel ,,Het Wapen van Wieringen." Het feest zal worden opgeluisterd door een goochelaar-buikspreker, waarvan bekend is, dat deze in zijn soort een specialist is. Een zestal dames werd be last met lijsten rond te gaan. Aangezien )Sinterklaas-sur- prises, door tijdsomstandighe den nogal vrij duur zijn, sprak men de wens en verwachting uit, dat bij het tekenen der lijsten ook daarmede rekening zal worden gehouden. Na afhandeling van dit zake lijk programma, werd daarop het woord verleend aan de Heer Edzes, Vertegenwoordi ger der Vereniging „Veilig Ver keer", welke een lezing hield over Veilig Verkeer, een en ander toegelicht met lantaarn plaatjes. De vele verkeersproblemen en ongevallen maakten dit on derwerp bijzonder actueel. De Heer Edzes, een specia list op dit terrein, begon met te constateren, dat er thans dagelijk nog gemiddeld 3 men senlevens worden geofferd aan het snelverkeer. Was voor de oorlog het aan tal zwaar gewonden circa 15000 per jaar, dit hoge cijfer steeg in 1946 tot circa 25000 gewonden. Dit cijfer, aldus spr., moei naar beneden. Daarop gaf de Heer Edzes aan, waardoor dit is te berei ken, n.1. door het opleiden massaal voor verkeersexamen en verkeers-diploma's. Met voorbeelden werd ge demonstreerd hoe men zich te midden van het snelverkeer „wel" en ook „niet" mag be wegen, op straffe van aanrij dingen of „een bon." Met velerlei voorbeelden werden de diverse verkeer» borden behandeld, oorts het gevaarlijk oversteken op kruis punten gewezen werd op het grote gevaar van fietsende kinderen beneden de 12 jaar, enz. Spr. deed een dringend beroep op de ouders en ook op het -onderwijzend perso neel, hun volle medewerking te verlenen aan dit euvel, ter bestrijding van de grote geva-j ren en de propaganda te helpen verbreiden. Een warm applaus was de, beloning voor deze, van grote deskundigheid getuigende lezing Onderscheidene personen ga ven zich op als lid van „Vei lig Verkeer." Gedurende de pauze werd het schoolwerk der kinderen bezichtigd, waarvoor, van de zijde der ouders, vanzelfspre kend, intense belangstelling was Het was reeds laat, toen de Heer Cornelissen, zéér zeker i als tolk van alle aanwezigen besloot en de Heer Edzes en' zijn medewerker hartelijk dénk bracht voor de mooie en astu-l ele lezing en de aanwezigen voor de opkomst. Leden van O.K.K. welke mogelijk geen programma heb-1 ben gekregen, kunnen dit op de dag der uitvoering aan de zaal in ontvangst nemen. Leden, welke verhinderd zijn op Zaterdag of Zondag, kunnen deze dag omwisselen. Het bestuur van O.K.K. VERGADERING „NUT EN GENOEGEN." In Hotel Centraal te H.- hoef was Zaterdagavond on der leiding van Voorz. Mooi de Pluimvee- en Konijnen- fokvereniging „Nut en Ge noegen" in vergadering bij een. De opkomst was matig toen Voorz. met een kort openingswoord het welkom toeriep. Na de notulen, gelezen door de Heer de Jong, welke zonder bemerking onder dankzegging werden vastge steld, kwamen enige ingeko men stukken ter tafel, o.m. mededeling van een nieuw in te voeren systeem toeken ning N. M. B.-prijzen. Hier uit blijkt dat in de toeken ning een meer soepeler toe passing wordt gebracht, hetgeen aan de mededingers bij te houden tentoonstellin gen ten goede komt. Het merendeel der ingeko men stukken we<rd overigens voor kennisgeving aangeno men. Door de Heer de Wit, werd namens de commissie voor het nazien van de rekening der jongdierententoonstelling gunstig gerapporteerd. V raagprogramm a tentoonstelling- Den Helder. Voor deze, in December te houden tentoonstelling, waaraan door Wieringen als club wordt deelgenomen, bestond reeds thans goede belangstelling. Ruim 20 exemplaren werden, staande de vergadering toegezegd, terwijl nog onderscheidene toezeggingen werden ver wacht. Voorz. feliciteert daarop de prijswinnaars met de behaalde prijzen der jong- dierendag, waarvan tevens de prijsuitreikingen plaats vond. Bezoek Intern. Pluimveeten toonstelling, te houden medio Januari in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam. Voor een eventueel bezoek dezer tentoonstelling gaven zich reeds 13 personen op. Om de betaling der reiskosten te vergemakkelij ken werd op voorstel van de Heer de Wit een spaar systeem ingevoerd, ad f 0.50 per week. Gegadigden kun nen zich hiervoor aanmelden bij de Heer de Wit, welke zich bereid verklaarde voor de incasso te zullen zorg dragen. RONDVRAAG. De Heer Pool-Wit vraagt Inlichtingen over de wissel bekers. Besloten werd de ze bekers, hoewel Wieringen zelf geen tentoonstelling houdt dit jaar, deze op de club-tentoonstelling te Den Helder, uitsluitend toe te kennen aan de leden-mede dingers (sters) van „Nut en Genoegen". Hierna sluiting. Er gaven zich 2 nieuwe leden op. Kerknieuws. NED. HERV. GEM. Vrijdag 31 October Herdenking Kerkhervorming. 7 uur Hippo en 8V2 uur Wes terland door Ds. v.d. Winden en de Heer Deen. 7Va uur Den Oever door de Hr. v. d. Berg en de Heer v. d. Horst. In beide dien sten extra collecte. DOOPSGEZ. GEM. Vrijdag 31 Oct. 's av. 8 uu-r Jongerenkring. Alle leden present. 8 uur Repetitie Kerkkoor. Donderdag Grote Openb. Bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Westerland. 30 October Uitv. in Hotel Smit te Middenmeer met het verzetstuk „Oranje Hotel." 1 en 2 November uitvoeringen O.K.K. te Hippolytushoef. 4 November Jubileum-avond Bouber in Cinema de Haan met „Schoffie." EEUWFEEST Polder Waard Nieuwland Hoewel men dit eeuwfeest in soberheid wil gedenken, heeft het bestuur van de Pol der toch gemeend hier-' aan een enigszins feestelijk karakter te moeten geven. Zaterdagmiddag a.s. zal het bestuur recipiëren, waar ie der welkom is en des avonds zal voor de ingelanden en verdere genodigden, eveneens in Hotel de Haan een gezel lige bijeenkomst plaats heb ben, waar een resumé van de inpolderingsgeschiedenis en de verdere levensloop van Waard Nieuwland zal worden gege-; ven, terwijl een vrolijk pro gramma zal worden aangebo den. Laat op die dag in de Polder Waard Nieuwland en officieële gebouwen de vlag wapperen. Immers de polder is van de Gemeente een be langrijk en tevens vruchtbaar onderdeel. We zijn verzocht de ge nodigden opmerkzaam te ma ken, dat wegens de beperkte plaatsruimte, de uitnodigingen strikt persoonlijk zijn. BENOEMD TOT MELKCONTROLEUR St. BOEK - CONTROLE. Onze plaatsgenoot), de Heer T. Tigchelaar te H.- hoef werd heden benoemd tot 2e controleur-stamboek houder te Opmeer-Spanbroek De Heer Tigchelaar genoot zijn opleiding bij de Heer A. de Graaf, Hoofd-contro- leur te H.-hoef. ONDERWIJS. Naar we vernemen, zal de Heer H. C. Blom uit Eefde, 15 Nov. a.s. zijn functie als onderwijzer aan de OLS te Oosterland aanvaarden, waar een einde zal komen aan een vacature, die HF/2 maand on vervuld is gebleven. Tonegido - uitslagen. Zondag, speelde een combi natie Dames 1 en 2 tegen een HAV-combinatie. Het was een mooie vlotte wedstrijd met Ton. iets sterker, waardoor ze dan ook met 3-1 wonnen. De midvoor van het 2de maakte 2 mooie doelpunten de rechtsbinnen van het le één, waartegenover HAV een maal wist te scoren, R. Kooij raakte geblesseerd, waardoor ze na rust in het doel ging en Veenstra in de voorhoede. Doordat de uitgenodigde he ren niet opkwamen, was Tone gido, afd. heren vrij. Uitslag verloting Tonegido. Bij de j.f. Zaterdagavond gehouden trekking van de door Tonegido uitgeschreven verloting, werden op onder staande nummers prijzen ge wonnen 2873 1477 4160 522 2834 2744 5288 1275 1911 276 3337 795 2134 1334 1757 1186 1858 2137 4266 4247 2074 68 1875 5707 403 3736 359 5328 2439 457 1211 2573 2194 1032 5436 720 1014 2736 2204 2241 454 368 2064 4602 1550 727 1240 2558. De hoofdprijs viel op lot nummer 2873, De prijzen kunnen worden afgehaald bij H. vd Schaaf, Kapper, ad Poelweg W.land. POLITIE. Verloren een padvindersriem, een rood ge kleurde wollen sjaal en een portemonnaie inh. f 1.50 en een rokerskaart. Gevonden een glacé dames handschoen, een blauw met geef gekleurde sjaal en een portemonnaie inh. enig geld en een paar beeldjes. Inl. bij de Gem.-Bode. Een inrichting voor Kraamverpleging in Oosterland Naar ons ter ore kwam, bestaan er plannen om voor onze gemeente te komen tot het stichten van een inrich ting voor kraamverpleging. Het initiatief daartoe gaat uit van het bestuur van de plaatselijke afdeling van „Het Witte Kruis", dat de mede-J werking heeft gevraagd van het gemeentebestuur en van de Nederl. Hervormde -Kerk voogdij. Het is n.1. de bedoe ling deze inrichting onder te brengen in de Ned. Herv, Pas torie te Oosterland, die in ver band daarmee enkele verande ringen zal moeten ondergaan, welke uiteraard grote kosten met zich zullen brengen. Contributieverhoging zal dan ook wel niet kunnen uitblijven Het ligt voorts in de bedoe ling een tweetal kraamver zorgsters aan te stellen, die de verpleging op zich zullen nemen. Onnodig te zeggen, dat deze inrichting, nu door de woningnood vele, vooral jonge gezinnen zo klein be- behoefte zal voorzien, behotfte zal voorzien. We spreken daarom de wens uit, dat bovengenoemde plan nen zullen slagen, ZIJN ARM GEKNEUSD Onze plaatsgenoot, de Heer C. J. Molenaar, rietdekker, viel bij de boerderijbouw van het dak en kneusde daarbij een arm. Enige weken gedwongen rust zal zeker het gevolg zijn. Succes - Nieuws. Uitslagen van de op Zondag gespeelde wedstrijden Succes 1Swift 1 00 Alkm. Boys 3Succes 2 21 Succes 3—Kaagvogels 2 2—3 Succes 4Geel Zwart 2 18 Schagen BSucces A 04 W.waard ASucces B 130 Het le elftal verscheen te gen Swift met een gewijzig de voorhoede Schmitt be zette in verband met een kwetsure, van Hollander, de midvoorplaats, terwijl v. d. Veen op de linksbinnenplaat-s was opgesteld inplaats van van der Welle. Veel schot zat er echter nog niet in. De Amsterdammers speelden in het veld beter voetbal dan Succes, alleen beschikten zij niet over schutters. De S.- achterhoede gaf bovendien niet veel schietkansen. On danks het betere veldspel had Succes de beste scorings kansen. Zowel voor als na de «rust werden enige opge legde kansen om zeep ge bracht Met een overwinning zou Succes echter wel iets meer gekregen hebben, dan zij verdiende en daarom kunnen beide partijen met de uitslag tevreden zijn. Scheidsrechter Hoek had geen moeilijke taak en de wedstrijd verliep in een uiterst sportieve sfeer. Succes 2 ondervond door de verandering in het le elftal de terugslag daarvan en ook haar voorhoede bracht er tegen Alkm. Boys 3 niet veel van terecht. Het zou echter niet juist zijn om alleen de voorhoede de schuld van de nederlaag te geven Door het hele elftal werd met te weinig elan ge speeld om kans op succes te hebben. Het 3e elftal verloor on danks een 2—1 voorsprong met 32 van Kaagvogels. Enige zwakke ogenblikken in de achterhoede gaf de be zoekers de overwinning. Paarlberg c.s. kregen te gen Geel-Zwart, dat over 'n goed elftal beschikt, geen been aan de grond. We had den niet op een overwinning- gerekend, maar zo'n grote nederlaag, dat valt ons van jullie wel een beetje tegen heren. De adspiranten A deden het beter en kwamen met een keurige 40 overwin ning uit Schagen terug. Co- nijn nam alle goals voor zijn rekening. Wat echter te zeg gen van de B.-tjes, die door W.waard A liefst met 130 werden afgedroogd. Had dat niet een beetje anders ge kund jongens. Uit de uitslagen blijkt de ze keer weer duidelijk, dat de training nog geen overbo dige luxe is. Donderdagavond rekenen wij op een grote opkomst hoor. Vergadering „Witte Kruis" afd. Wieringen. Verhoging contributie aangenomen. Maandagavond hield het „Witte Kruis" in Hotel Cen trum haar jaarvergadering. Het vertrouwen in de be- stuursleiding blijkt ook dit keer weer bijzonder groot te zijn, Van de 1500 aangesloten leden schitterden er 1488 door afwezigheid, zodat de Voorz., de Heer D. Minnes, aan slechts 12 personen, w.o, Dr, Beeker alsmede het Bestuur £n het ere-lid, de Heer v, Kalsbeek, het welkom kon toeroepen. Spr. uitte zijn misnoegen over deze opkomst, gezien de belangrijkheid der agenda. HEIDEHEUVEL. Wegens de oorlogs- en na- oorlogshandelingen konden de „Witte Kruis"-verenigingen geen gebruik meer maken van de inrichting het herstellings oord, „Heideheuvel." Thans echter nu dit gebouw na tal loze vergeefse ver zoeken weer wordt vrij gege ven, verkeert alles schijnbaar in een zodanig verwaarloosde toestand, dat de eerste her- stelkosten zouden komen op f 450.000.- De later voorgestelde om bouw tot sanatorium zou nog f 200.00,- meer kosten, naar raming f 650.000.- Het Hoofdbestuur vraagt daarom een jaarlijkse bijdrage van f 0,25 per lid. Met vrij mandaat worden naar de algemene vergadering van 16 Dec. a.s. afgevaardigd de Heren D. Minnes en J. C. de Haan, J. C. de Vries en R. Post. Het bestuur denkt de zaak zo te regelen, dat een be- stuurs- en een gewoon lid worden afgevaardigd, terwijl de 2 daarop volgende personen als reserve worden benoemd. Bestuursvoorstel contributie verhoging. Het Bestuur komt met een voorstel de contributie, welke thans f 3.- per lid per jaar be draagt, met f 2.- te verhogen en op te voeren tot f 5.- Voorop dient gesteld dat hierin in de toekomst niet is begrepen de kraamverzorging, want dit wordt beschouwd als onderafdeling van het „Witte Kruis." Het bestuur acht een verho ging onvermijdelijk i.v.m. le gebrek aan goed materiaal; 2e de steeds stijgende materi- aalprijzen, terwijl voorts werd opgemerkt dat aan de beide fungerende en lofwaardig wer kende verpleegsters, ruim de jaarlijks te innen contributie a f 3.- per lid aan salarissen en sociale lasten wordt uitge keerd, hetgeen evenwel aller minst te hoog werd geacht. Kan een contributieverhoging niet doorgaan, aldus deelt het bestuur mede, dan zou het al ternatief moeten worden aan vaard, dat de verenigingen in de toekomst weer met één ver pleegster zouden moeten wer ken, hetgeen geografisch ge zien onmogelijk is, doch ook voor de patiënten onvoldoende zou zijn. Ook denkt het bestuur met de vrijkomende middelen, wel ke door een verhoogde contri butie ontstaan, op niet al te langen termijn te Den Oever een magazijn met verplegings- middelen te openen. Het voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen, terwijl besloten werd het be drag in twee keer per jaar te doen innen. De kraamverzorging vraagt, aldus Voorz., stijgende aan dacht en wij zien ons genood zaakt, hieraan uitbreiding te geven. Er moeten 4 kraamver pleegsters komen. Hierover zal men zich, ook in verband der financieële positie der vereni ging, nog nader moeten bera den. De Rondvraag bracht nog enige opmerkingen ter tafel overr het soms vrij ruwe ge bruik van hulpmiddelen. Gewezen werd op een ge val van misbruik van een lig- tentje dat ogenschijnlijk meer dienst deed als draaimolen, dan voor het doel waarvoor het was bestemd. Het bestuur zal op een en ander streng toezicht houden. Hierna sluiting. WIERINGERMEER De komende Raadsvergadering. Uit de agenda voor de a.s. Vrijdag belegde Raads vergadering stippen wij het volgend aan. Ingekomen stukken. De Raad de«r gemeente Diever richtte een adres aan de Voorzitter van de Minis terraad, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het ver schil in loonpeil tussen stad en platteland, met het ver zoek maatregelen te beramen om deze verschillen op te heffen. B. en W. adviseren adhae- sie te betuigen. De gemeentebegroting 1947 is door Ged. Staten goedge keurd. Gemeenterekening 1946. De Commissie van onder zoek, bestaande uit de He ren Horst en van der Molen hebben de rekening onder zocht, geen aanleiding ge vonden tot het maken van opmerkingen en adviseren deze voorlopig vast te stel len. Begroting 1948. B. en W. bieden het ont werp aan om deze in de af delingen te doen onderzoe ken. Wijziging begroting 1947. Een uitvoerige wijziging van de gewone dienst is no dig om deze in overeenstem ming met de werkelijkheid j te doen zijn. De post ijsbesbrijding leert ons, dat deze kosten in de j afgelopen winter ongeveer f 15.000.— hebben bedragen alleen al voor de gemeente wegen. De post voorschotten van allerlei aard ten behoeve van het Rijk ad f 150.000. is wel erg summier toegelicht door B. en W. Hierover zul len ongetwijfeld vragen worden gesteld. Ook de kapitaaldienst moet enige wijziging ondergaan. De salarisverordening ge- meentepersoneel en de in structie voor de gemeente geneesheer behoeven enige ondergeschikte wijziging zulks op verzoek van hogere instanties. Benoeming Gemeente arbeider. In de vacature L. Kiewiet, die tot bode-concierge van het raadhuis werd benoemd dient een arbeider 2e-klasse van gemeentewerken te wor den benoemd. Op de aanbe veling van B. en W. staat als eerste L. Hage te Wie- ringerwerf, thans werkzaam bij de wederopbouw (afd. II) en als tweede J. Boekholt te Wieringen. Vervoerkosten schoolkin deren. B. en W. stellen voor een vergoeding tot een nader genoemd percentage toe te kennen aan A. Boltj es, L. Hoevenaars, G. Keegstra, L. Kiewiet, J. J. Leijten, J. Lan- ting en K. de Rooij. Landbouwhuishoudschool. B. en W. stellen voor de verbouwing van de nood- school te Slootdorp op te dragen aan de laagste in schrijvers, te weten Firma Kieviet en Impink te Me- demblik, timmerwerk f 4572 Schildersbedrijf Kingma te Leeuwarden, schilderwerk f 433, en Firma Gebr. Ponsen te Weesp, aanleg electrische geleidingen f 870. Het valt ons op, dat geen enkel bedrijf uit onze ge meente tot de laagste in schrijvers behoort. Plannen voor de winter. Voor de bestrijding van de gladheid op de gemeente wegen beschikt de gemeente thans over één zaadstrooier. Voor het sneeuwruimen is geen groot materiaal meer aanwezig de enkele achter- spanploegen zijn in het af gelopen winterseizoen on bruikbaar geworden. B. en W. stellen voor een tweede zandstrooier en twee voorspanploegen aan te schaffen, waarvan de kosten op ongeveer f 7200.worden geraamd. Al bij al weinig schokkends. Zie vei volg pag. 8.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 2