WIERINGERMEERNIEUWS RONDOM D E U.L.O. - SCHOOL. Medemblik. DISTRIBUTIEDIENST SCHAGEN. Nu van Wieringerzijde in ons blad van vorige week week Zaterdag de kwestie der terugkeer van de U.L.O.- school is belicht menen wij goed te doen ook onze stem daarover te laten horen. Daarbij stellen wij voorop, dat het gebouw der Wierin- germeerU.L.O. op 17 April 1945 slachtoffer is geworden van een Duitse misdaad. Dat het mogelijk was de U.L.O.-school als zodanig in Oosterland onder te brengen is ook van Wieringermeer- zijde ten zeerste gewaardeerd. Vanzelfsprekend zal vroeg of laat tot re-evacuatie worden overgegaan. Overplaatsen is in dit verband niet het juiste werkwoord. Omtrent het tijdstip van deze re-evacuatie zijn er ver schillende factoren die hier op van invloed kunnen zijn. Vanzelfsprekend speelt een goed gebouw en voldoende ruimte daarbij de hoofdrol. Op de Terp in Wieringer- werf is daartoe de daar aan wezige arbeidersbarak in gereedheid gebracht. Inmiddels zijn hier 2 van de 5 lokalen in gebruik bij de school van de Heer Holl. Deze school heeft na de droogmaling van de Polder reeds zwaar met plaatsruim te gesukkeld en sukkelt hiermede nog. Het zal nog geruime tijd duren alvorens het defini tieve gebouw voor deze school gereed is. Zou het nu geen aanbeve ling verdienen tot aan dit tijdstip de gehele barak op De Terp in gebruik te geven aan de Heer Holl Het zou het onderwijs van deze school ongetwijfeld ten goede komen. Wat betreft de U.L.O.- school verdient het wel aan beveling te vermelden, dat op 16 April 1945, 90 leerlin gen uit de Wieringermeer tegen 50 leerlingen van Wie- ringen waren ingeschreven. Voor de toekomst van de Wieringermeer-U.L.O.-school behoeft dus, eventueel zon der Wieringen geen vrees te bestaan. Zonder Wieringen is een school met 4 leerkrachten verzekerd. Maar waar vóór de on derwaterzetting een goede harmonie bestond vragen wij ons af waarom deze na de reévacuatie niet meer mogelijk zou kunnen zijn. In Wieringen bezoeken thans 60 Wieringer leerlin gen de Wieringermeer U.L.O. September 1946 waren daar •32 nieuwe aangiften, waar van er thans nog 17 over zijn. Deze zijn in de genoem de 60 begrepen. Dit jaar wordt een nieu we aangifte van 20 en vol gend jaar van 23 Wieringer- leerlingen verwacht. In aanmerking nemende, dat de normale slijtage 70 bedraagt zal in het gunstig ste geval een U.L.O. kunnen worden gesticht met 3 leer krachten. Gevolg hiervan dus is dat twee klassen steeds gecombineerd onder wijs zullen genieten met de daaraan verbonden bezwa ren van weinig mondelinge beurten en een onrustige sfeer in de klas. Hiertegenover staat de af stand naar Wieringerwerf.^ Bij een oplossing van het vervoerprobleem b.v. door middel van een autobusver voer staat daar het voordeel van een school met meer leerkrachten en dus beter onderwijs, dat dan ook alle leerlingen ten goede komt. Blijkens de eerder genoem de artikelen zou de stichting de Wieringermeer - school voornemens zijn per 1 No vember de U.L.O.-school te rug te doen keren, hetgeen overigens niet vaststaat. Dan wordt het. de vraag of reeds een oplossing voor het vervoer is gevonden, want dan zullen de Wieringer- leerlingen of althans een gedeelte daarvan min of meer gedwongen worden naar Wieringerwerf te gaan. Na het vorenstaande me nen wij in deze een midden weg te zien in dier mate dat met terugkeren van de Wie ringermeer-U.L.O. wordt ge wacht tot het begin van de volgende cursus, die begin September 1948 aanvangt. In die tussentijd kan wellicht een goed overwogen ver voerplan worden voorbereid, eventueel met subsidie, ter wijl Wieringen de tijd heeft zich rustig te beraden zon der overijlde dingen te doen. Bovendien heeft de Wierin- germeerschool te Wieringer werf gedurende die tijd een behoorlijke schoolruimte totdat de nieuwe school ge reed is. De Wieringermeer- redactie. GESLAAGD VOOR LEARES COUPEUSE. Onze oud - plaatsgenote Mej. N. A. Doppenberg thans te Hilversum, slaagde dezer dagen voor coupeuse-lerares aan de I.L.M.O. te Hilver sum. Mej. Doppenberg werd kort daarna aan dit Insti tuut benoemd tot lerares. Flevo - Nieuws. Uitslagen van Zondag en Za terdag j.1. Winkel 3 - Flevo 1 1-8 Flevo 3 - Niedorp 3 Niedorp niet opgekomen, Flevo ads, - S.S. ads, 2-3 Flevo jun. - Bergen jun. 0-2 Jong Holl. 2 - Flevo 2 3-2 Andijker Boys 2 - Flevo 3 2-2 Het eerste zette dus zijn overwinningenreeks voort, door Winkel 3 met maar liefst 7 doelpunten verschil te kloppen. De voorhoede is dus wel in staat doelpunten te fabriceren. Succes 3 verloor van Kaag vogels, waarmede Flevo zich als naaste concurrent van BKC doet gelden^ Zondag a.s, is de big match in Anna Paulowna, waar zij de koploper BKC in eigen ho-' me gaan bestrijden. Jongens, dit is onze enigste kans op een kampioenschap. Indien er aangepakt wordt en niemand verstek laat gaan geven wij jullie een goede kans. De gehele Flevo-aan- hang rekent op jullie. Doe je best en sleep de punten mee naar Middenmeer. Het tweede verspeelde zijn kans op een mogelijk kampi oenschap in Alkmaa.r Was dit nu nodig heren De adspiranten en junioren deden hun uiterste best, maar konden het beide niet tot een gelijk spel of overwinning brengen. Speciaal de junioren wedstrijd was het aanzien ten volle waard. Er werd van bei de zijden pittig voetbal ge speeld, met Bergen als de meest technische ploeg. Wij zijn echter met de ju nioren op de goede weg, en de jongens gaan begrijpen dat Flevo met verlangen uit-! ziet naar jonge pittige krachten' Techniek en balbehandeling dient echter nog grondig aan-' geleerd te worden. Zo nu en dan rammelt het wel eens, maar vooruit gaan we. Het 4e speelde weer eens gelijk en weet zich in haar afdeling goed te handhaven. Het 3e wachtte vergeefs op Niedorp 3, maar deze heren lieten verstek gaan. Programma voor 2 Nov. a.s. BKC 2 - Fevo 2 12 uur. Succes 5 - Flevo 3 12 uur. Zaterdag 1 Nov. 1947 Flevo 2 - Andijker Boys De overige elftallen zijn vrij HANDBAL-NIEUWS. De dames van de Hand bal-vereniging „Vlug en Vaar- dig" gaan Zondag a.s. naar Kol horn, om daar Zwaluwen te be zoeken. Een sterke tegenstander,' maar succes is niet uitgesloten. BURGERLIJKE STAND Van 17 t.e.m. 23 October. Geboren geen. Ondertrouwd Theodorus Roozendaal, oud 19 jaren, van beroep landarbeider, wonende te Medemblik en Trijntje Portdijk, oud 17 ja ren, zonder beroep, wonende te Abbekerk. Getrouwd en Overleden Geen. NED. HERV. GEM. 31 Oct. Opperdoes 19 uur Ds. Kloosterman. Herv. Dienst. Medemblik Herv. Kerk 19.30 uur Ds. v. d. Neut en Ds. Sweepe. Interkerk. Herv. Dienst. C. J. van Ledden Hulsebos hield interes sante Nutslezing. Het Nut bracht belang rijke plannen ter tafel, o.a. het stichten van Fröbelscholen en een Nutsbibliotheek. Het was van de Mij. tot 't Nut van Algemeen, departe ment Wieringermeer een goede gedachte aan de al gemene vergadering een le zing te verbinden. De verga dering werd hierdoor ruim bezocht, zodat het bestuur haar plannen in bredere kring kon bespreken. Ir. Ovinge kon dan ook in zijn openingswoord een groot aantal leden een welkom toeroepen in de kleine ver warmde zaal van Hotel Smit. De agenda bracht de ge- gewone punten, als notulen, jaarverslag, door de Voor zitter zelf, een bestuursver kiezing en mededelingen, waarna de gebruikelijke rondvraag een laatste ha- merzwaai moest brengen. Dit gebeurde echter niet alvorens Ds. Germans bij acclamatie tot bestuurslid werd gekozen, in de vacature ontstaan door het bedanken van de Heer K. van Galen, die op kundige wijze de financiën beheerde. Ir. Ovinge bracht de Heer van Galen de verdiende hul de, welke hem als scheidend bestuurslid toekomt. Het zittende bestuur werd eveneens bij acclamatie her kozen. Door de Heren Kroeze en Van Vegten was de kas ge controleerd. De vergadering dechargeerde de penning meester. Komende aan het punt mededelingen, bleek dat het bestuur enkele verstrekken de plannen in petto had. Dit betrof in de eerste plaats het stichten van Fröbelscho len in de 3 dorpen De ver gadering was met het be stuur van mening, dat dit onderwijs ook in de polder ter hand genomen dient te worden, als voorbereiding van het lager onderwijs. Dit zal echter veel kosten met zich mee brengen, aangezien men zonder subsidie van gemeentewege enz. er niet komt. De kosten moeten per kind f 26.per jaar bedra gen. Besloten werd een com missie van 9 personen uit de 3 dorpen aan te zoeken, om de plannen van het Be stuur aan een nader onder zoek onderwerpen. Eveneens werd het plan tot het stichten van een Bibliotheek in handen van een nader te benoemen commissie gelegd. Het De partement Wieringermeer stelt uit haar kas een bedrag van f 300.beschikbaar voor de eerste aanschaf van boeken, maar boeken zijn duur in deze tijd. Wil men elke lezer een keus in eigen smaak bieden, dan moet het aankoopbedrag groter wor den. Een voorstel van de Heer Woldering leek ons niet zo heel gek. Genoemde Heer wilde de mogelijkheid schep pen, renteloze aandelen uit te geven, die na enkele ja ren uitgeloot worden. Dit Plan verdient de steun van de gehele Wieringer- meerbevolking, aangezien een goede leesbibliotheek voor de culturele opbouw van onze polder onmisbaar is. (Red.) Daarna was het de taak van de voorzitter om de heer C. J. van Ledden Hulsebos in te leiden wat met een hartelijk woord geschiedde. De Heer Hulsebos deed zich dadelijk kennen, als iemand die een gezelschap op gezel lige wijze weet te onderhou den. Stof was er bij hem vol doende aanwezig, en te over. Over Wetenschappelijke DE STRIJD TEGEN RAT EN MUIS. Ten gevolge van de bijzonder droge zomer is het aantal mui zen en ratten in de Wieringermeer sterk vermeer derd, De „Rattencommissie" is dan ook druk doende plannen voor de komende strijd tegen dit ongedierte te beramen. Evenals vorige jaar zal ook deze winter in overleg met de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen gezocht worden naar de beste en voordeligste methoden. Het bestrijdingsmid del „Fini-extract" is nog steeds gratis verkrijgbaar op de be kende adressen. De Rattencommissie, welke verleden jaar op initiatief van de Voorlichtingsdienst werd ingesteld, houdt zich ten zeer ste aanbevolen voor eventuele klachten of opmerkingen. Zoals bekend, bestaat de commissie uit de heren W, Postema, G, Veenhuis, L, Haverkamp, M. Dijksma, W. Hoes, Ir. L. R. Wentholt, Ir. L. R. Dijkema, G, P. Kistema- ker, A. Biesheuvel en J. Breed Bestrijdt rat en muis In schuur en huis Speurkunst valt veel te ver tellen en op populaire wijze, aangevuld met lichtbeelden werd de bezoekers een tip van de sluier der Crimine- logie opgelicht. Elk voorval in ons blad hervertellen zou ons te ver voeren. Papier blijft voorlo pig de Krant nog zorgen baren. U kunt er echter van ver zekerd zijn, dat elke bezoe ker in spanning heeft mee geluisterd naar de vaak griezelige maar ook interes sante verhalen, die Van Led den Hulsebos ons op de juiste wijze wist te vertellen. Of het nu misdaad, in braak, of brand betrof, op elk terrein in de politiewe- reld spelen, „stille getuigen" een voorname rol. De taak van .de Heer Hulsebos was het deze „stille getuigen" aan 't praten te krijgen. Vele misdaden enz. konden opgehelderd worden, door middel van deze getuigen. Vele interessante gevallen passeerden de revue en zon der dat men het bemerkte, wees de klok vijf voor half twaalf aan. Tot slot van zijn causerie gaf van Ledden Hulsebos de aanwezigen een goede raad mee naar huis. „Mocht U ooit als eerste op een plaats van misdaad, inbraak of brandstichting aanwezig zijn, blijft dan met uw han den overal af. Dit verge makkelijkt de taak van de politie bij het zoeken naar stille getuigen. Het. kleinste kleinigheidje kan iemands schuld of onschuld bewij zen." „SPAART DE SPOREN." Een langdurig applaus beloonde de spreker en op Ir. Ovinge rustte de thans gemakkelijke taak, van de spreker hartelijk dank te brengen voor zijn boeiende lezing. Naar wij vernemen be staat het voornemen, dat de Heer van Ledden Hulsebos in Maart '48 nogmaals voer het Nut naar Middenmeer komt. teneinde een vervolg op deze avond te kunnen geven. Strooiavond. Een bewoner van een der Kwelwegen, welke deze week na een late vergadering huiswaarts keerde, bemerkte in de lichtbundel van zijn fietslamp, die de avondmist doorboorde, een fraaie bloemkool op het wegdek. Na honderd meter rijden, wederom een exemplaar van dit heerlijk gerecht. Nog eens honderd meter weer zoiets. Met als gevolg, dat op de tafel van de Kwelweg- bewoner en diens buren de volgende dag bloemkool prijkte. De vele en zware groente transporten, welke de laat ste weken door de polder rijden, zijn waarschijnlijk niet vreemd aan deze strooi- avondmanieren. AANVRAGEN RIJWIELEN. De Rijwiel - aanvragen, welke tot op heden zijn inge diend, zijn vervallen verklaard, i.v.m. het invoeren van nieuwe formulieren en een andere beoordelingswijze. Steeds de eerste 10 DAGEN van de maand, kunnen aanvragen worden ingediend, door die personen, die voor de uitoefening van hun beroep, of het bezoeken van een school, zijn aangewezen op een Rijwiel en daarbij voldoen aan de gestelde eisen. Personen, die NA 1 NOV. eenmaal hebben aangevraagd, behoeven dit NIET voor de 2e maal te doen. BEDRIJFSVOORLICHTING. Kort verslag over de vlasplukmachines in de Wieringermeer, oogst 1947 5. De Claeys. Een viertal landbouwers beschikte over een ouder type plukmachine, de Claeys, type Soenens. Deze machine heeft twee plukelementen met een schijf diameter van 52 cm. en is verder met een Massey Harris bindapparaat uitgerust. Aangezien we dit type als verouderd beschouwen zul len we hierover kort zijn. In de eerste plaats werd als bezwaar gevoeld dat de beide plukelementen niet zoals bij de grotere meervou dige machines naast elkaar, doch iets achter elkaar zijn gemonteerd. Het verschil be draagt 7 a 8 cm. Het vlas van beide plukelementen wordt afzonderlijk opgevoerd en daarna samengevoegd op de bindtafel. Bij het onver mijdelijk verschil in stoppel einden veroorzaakt door een plukschijf als gevolg van trekken over een breedte van 40 cm, komt dus nog extra het verschil in stand der plukschijven, wat aan de gemaakte schoven zeer duidelijk waarneembaar is. Dit is dan o.i. ook wel de re den waarom men van dit systeem is afgestapt en deze in België niet meer worden gemaakt. De vrije ruimte tussen trekriem en de punt van de naald is slechts 40 cm zodat, mede door de grotere aan voer, als gevolg van grotere trekbreedte en het snellere werken van het bindappa raat, hieraan niets kan wor den gecorrigeerd. Ook bij deze machine is het bindap paraat moeilijk in te stellen op de gewenste hoogte. 6 C.B. Veel overeenkomst met de zo even genoemde machines vertonen de door het C.B. te Rotterdam uit Engeland geïmporteerde plukmachines van het fabrikaat Boby, waarvan er in de Wieringer meer een vijftal gewerkt hebben. Het zijn allen gere viseerde machines die om de een of andere reden van de hand zijn gedaan. De ma chines zijn zwaar gebouwd en maken een solide indruk. Het verschil in de plukschij- De komende Raadsvergadering. Vervolg. Na afloop der Raadsverga dering welke op Vrijdag a.s. zal worden gehouden zullen de Raadsleden kennis kunnen nemen van de ontwerp-uit- breidingsplannen. Laten we hopen, dat deze kennisma king met deze voor de toe komst van onze gemeente en zijn bewoners zo hoogst be langrijke plannen gunstig moge zijn. Het tijdstip van het ter tafel komen van de stukken is wel eigenaardig genoeg gekozen na het ver trek van de pers. Of zouden B. en W. evenals de gemeente Velscn de plannen in bro chure vorm willen uitgeven om er e ruimst mogelijke be kendheid aan te geven ORANJE - HOTEL. De eerste abonnements avond van Hotel Smit wordt morgen-, Donderdagavond gegeven. Pierre Balledux staat U borg voor een onver getelijk dramatisch toneel stuk. Een stuk realiteit uit dg vaak reeds vergeten el lende van de oorlog. ven is hier echter nog iets groter, n.L 9 cm., terwijl de schijf diameter 50 cm be draagt. Het zojuist genoem de euvel geldt dus ook hier nog in iets sterkere mate. De bandenmaat van deze machines is 4 x 17 wat on der natte omstandigheden en op lichte grond te klein van volume mag worden ge acht. Ook dit is een machine met niet veel toekomst. 7. Claeys type 1927. Voor zover we hebben kunnen nagaan zijn er een tweetal dezer machines in de Wieringermeer aanwezig. Het opgebouwde bindappa raat is van het Fabrikaat Massey-Harris. Deze oude machine maakt een zeer goede indruk. Bij het bezien van de technische gegevens valt op dat deze machine eigenschappen bezit waar van naderhand is afgewe ken, terwijl hier thans weer op wordt teruggekomen. We noemen hiervan o.a. dat ook hier reeds met één plukschijf en wel met een diameter van 90 cm wordt gewerkt. Tevens is de helling der schijf zo danig als thans weer wordt benaderd. De breedte der trekriemen is 10 cm terwijl men deze daarna vanaf 5 3/4 reeds weer tot 8 cm heeft opgevoerd. Een wielaf- stand tot het staande vlas van 25 cm en een zwad breedte van 1.90 m. 8. Claeys, „Normandie." Importeur de Fa. W. Wil link te Hilversum. Van dit type hebben er 7 in de Wie ringermeer gewerkt. Ze zijn uitsluitend ingericht voor het gebruik achter een mo tortrekker. De Normandie is uitgerust met 5 plukele menten. Werkbreedte 190 cm. Het vlas wordt door een tweetal tegengesteld draai ende rubberriemen, ter breedte van 8 cm, geklemd en in schuine richting mee naar boven genomen, waar het door een drietal dwars in de machine geplaatste af- voerbanden zijdelings in een zwad op de grond wordt neergelegd. Deze wijze van trekken leent zich speciaal voor een verdere bewerking van het vlas volgens de Vlaamse methode. De capa citeit van deze machine is zeer groot, terwijl het vlas netjes in zwaden wordt neergelegd. De indruk is wel dat het vlas onder grotere druk wordt getrokken dan bij de eerst genoemde ma chines. Ook bij deze machi ne is de rijping van het ge was van grote invloed op de snelheid van werken. Op stoppingen in de afvoer kwamen vrijwel steeds voor in percelen welke nog onvol doende plukrijp konden worden geacht. 9. Claeys „Vlaanderen." Hiervan waren 4 machi nes aanwezig. In principe zijn beide machines, Vlaan deren en Normandie beide gelijk van constructie. De „Vlaanderen" werkt echter met drie elementen waar door de werkbreedte 115 cm bedraagt. Zeer belangrijk voor het goed werken alsmede voor het behoud van de machine is het regelmatig en nauw lettend smeren. Daar het voor de Normandie 120 smeer punten betreft is dit zonder moeite en tijd zeker niet mogelijk.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3