WIERINGERMEER NIEUWS RAAD WIERINGERMEER. D1STRIBUTIEDIENST SCHAGEN. Met forse slag opende de voorzitter, burgemeester Log gers, om twee uur de verga dering. Na voorlezing van het ge bedsformulier deelt de voor zitter mede, dat de heer Van der Molen wegens on gesteldheid de vergadering niet hij kan wonen, terwijl de secretaris, de heer Nap, eveneens wegens ziekte af wezig is. Hij spreekt de bes te wensen uit voor het her stel van beider gezondheid. De notulen worden onge wijzigd goedgekeurd. De meeste der ingekomen stukken geven geen aanlei ding tot het maken van op merkingen. De hr. Zoodsma vraagt, of de verhuring van de nood woning in overeenstemming is met het antwoord, door B. en W. destijds gegeven op een vraag van de heer Bree- baart, namelijk dat deze woningen bestemd zijn voor huisvesting van gemeentelijk personeel. De voorzitter antwoordt bevestigend. Bij de verhuring aan de Wed. Ten Kate-Dam is de voorwaarde gesteld, dat zij huisvesting moet verlenen aan gemeentelijk personeel. Een voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeen terekening' 1946 wordt aan genomen. De aanbieding van de ge meente - begroting voor het jaar 1947 geeft geen aanlei ding tot het maken van op merkingen, en evenmin een voorstel tot vaststelling van twee suppletoire begrotingen voor 1947, behoudens een vraag van de heer Zoodsma in verband met volgnummer 155. Zouden de uitbreidings plannen niet door de com missie wederopbouw Wierin- germeer worden vastgesteld De voorzitter antwoordt, dat de toestand aanvanke lijk zeer verward was. Thans heeft deze zich gekristalli seerd, en is besloten, dat het gemeentebestuur aan Wie- ger Bruin opdracht zou ver strekken de uitbreidings plannen op te maken, zodat een logische aansluiting op de plannen van de commis sie wederopbouw was ge waarborgd. Een voorstel tot wijziging van de salarisverordening en een tot wijziging van de instructie van de gemeente geneesheer gaven geen stof tot praten. Een voorstel in zake verzoek om tegemoet koming, als bedoeld in arti kel 13 der lager-onderwijs- wet 1920 gaf evenmin aan leiding tot discussie, behou dens een vraag van de heer de B-ruyne naar de wijze van berekenen der bijdrage. Een voorstel tot gunning van de verbouw der nood- school te Slootdorp ten be hoeve van het landbouwon derwijs deed bij de heer Ad- dens de vraag rijzen of de firma Kiewiet en Imping te Medemblik zich in de oorlog wel onbe sproken had gedragen. Bij hem bleek daarover enige twijfel te zijn gerezen. De voorzitter antwoordt, dat aan de ontvangen ambte lijke inlichtingen door B. en W. geen bezwaren tegen de ze firma konden worden ontleend. Leveren bestaande voorschriften bezwaren op, dan zullen alsnog de vereiste maatregelen wor den getroffen. De heer Zoodsma vraagt, waarom de ingezetenen geen werk is gegund, en of daarvoor een bijzondere reden is. De voorzitter antwoordt, dat hiervoor geen bijzondere redenen bestaan. Ook aan enkele inwoners is prijsop gaaf verzocht. Op grond van de gedane aanbiedingen kunnen zij niet in aanmer king komen. Een voorstel tot het ver lenen van een crediet voor het aanschaffen van mate riaal voor het ruimen van sneeuw en het bestrijden van gladheid gaf de heer Zoodsma aanleiding te vra gen naar het toegezegde rap port van de gemeente architect over het onderhoud der gemeente - wegen. Hij vraagt, of het niet wenselijk zou zijn het Heem raadschap op te dragen deze wegen gedurende de winter berijdbaar te houden. De voorzitter maant ech ter tot voorzichtigheid. De kwestie van het onderhoud der gemeentewegen is nog in behandeling, en het is hiet raadzaam om reeds thans in dit verband een overijls voorstel aan de raad te doen. Zeer binnenkort zal een onderhoud plaats vin den met de dijkgraaf en de heemraden, en de daaruit te trekken conclusies zullen worden verwerkt in een voor stel aan de raad. De kwestie nadert echter zijn „ontkno ping." Maar, ook indien het on derhoud afgewenteld mocht worden, zal toch goed mate riaal beschikbaar moeten blijven voor de dorpen, en aan goed materiaal bestaat thans groot gebrek. De heer Zoodsma vraagt of voorspansneeuwploegen wel voldoende zijn voor het ruimhouden van de weg. De voorzitter antwoordt ontkennend, maar verklaart, dat ook hier nog alles „in öespreking" is. Hij geeft ver der een overzicht van de samenwerking, die momen teel tussen verschillende lichamen bestaat. De heer Feikes vraagt of nu wordt voorgesteld om nieuw materiaal aan te schaffen, dan wel of leger- materiaal zal worden aange kocht. Dit laatste blijkt niet het geval te zijn. Wel zullen echter, aldus deelt de voor Zitter mede, wederom buil dosers ingeschakeld moeten worden. De Heer Horst vindt, dat het sneeuwruimen ontzettend veel gekost heeft en wel voornamelijk door het vervoer van overtollige sneeuw per vrachtauto, en hij meent, dat dit goedkoper had gekund. De voorzitter merkt echter op, dat het vervoer per auto alleen in het begin van de winter heeft plaats gehad later niet meer. Toen kon het trouwens ook niet meer. Het- is toen aan de wegkan ten gegooid. De Heer Horst meent zich te herinneren, dat vervoer van sneeuw later in de winter toch ook nog per auto ge schiedde, althans in de dor pen. Ook dat blijkt zijn ver klaring te hebben. De riolen in de dorpen waren name lijk uiteraard niet in staat deze sneeuwmassa's af te voeren. De Heer Zoodsma uit de wens, dat het overleg tussen de verschillende instanties, waarvan de voorzitter sprak, zal leiden tot betere toestanden dan in de afgelopen winter, toen werd geconstateerd, dat b v. de ene instantie halver wege een weg met ruimen op liet houden, omdat de rest van de weg bij een an dere instantie in onderhoud (vas. De voorzitter verklaart daarvan overtuigd te zijn. Reeds om half drie sluit de voorzitter vervolgens de openbare vergadering. EEN WASBORD GELIJK is het straatwerk van de Terpstraat ter hoogte van het Ir. Smedingplein Dit is kennelijk gevolg van de inundatie als wel van het enorm zware verkeer dat te genwoordig door de polder rijdt. Hier dient noodzakelijk een stukje straat vernieuwd te worden. DE CHR. NAT. SCHOOL. De Chr. Nationale School te Middenmeer zal Donder dag a.s. in gebruik genomen worden. Donderdagmorgen zullen de kinderen de school weer gaan bevolken, terwijl ou ders en belangstellenden die avond voor een bijeenkomst worden uitgenodigd. Nuts - bibliotheken. Omtrent de plannen om te komen tot de oprichting van Nutsbibliotheken in de drie dorpen in de polder vernemen wij nog het vol gende Op verzoek va nhet Nuts- Bestuur heeft een kleine Commissie, bestaande uit de Heren G. G. Loggers, burge meester, Ds. Vink, Ned. Herv. predikant en P. de Jong, Hoofd der U.L.O.-schooi, zich bereid verklaard om in de drie dorpen de organisa tie van deze bibliotheken ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat elk der Leden van deze Commissie zich in zijn woon plaats zal doen bijstaan door nog enkele personen. Deze „Centrale" Commis sie zal in overleg met het daarvoor aangewezen Be stuurslid, Ds. Germans, de aankoop van boeken verzor gen. De boekenkisten van de Centrale Vereniging voor Reizende Bibliotheken feijn inmiddels aangekomen. De ze collectie, die voor elk der dorpen 100 boeken om vat, zal door aankoop wor den aangevuld met nieuwere werken. Daar de aankoop van boe ken veel geld vraagt en het hier een groot belang be treft vor de polder-samen leving, zal waarschijnlijk ook een beroep op de polder bewoners worden gedaan voor finantiële steun. Daar naast. zal worden gevraagd om één of meerdere boeken voor dit goede doel te willen afstaan. Het spreekt vanzelf dat iedereen van deze boe kencollectie gebruik zal kun nen maken, zodat men een algemeen polderbelang van de eerste rang dient, door zijn volle medewerking aan dit doel te geven. DE BEURSFILM. a.s. Donderdagavond zal de film, die vorig jaar 6 No vember ter gelegenheid van de heropening van de Graan- beurs werd opgenomen door Mevr. Levend voor een aan tal genodigden worden ver toond. Vanzelfsprekend ge schiedt dit in hotel Smit. Het is een aardig idee van het Beursbestuur op deze wijze de verjaardag van de hernieuwde beurs te vieren. BURGERLIJKE STAND. Tijdvak 21 t/m 27 Oct. 1947. Geboren Geert Jan, z.v. E. Vogelzang en J. Bron Piet, z.v. P. Reitsma en A. Koopmans Franciscus Jo- hannes Anthonius, z.v. J. C. van VÜsteren en J. M. Boer kamp Gerdientje, d.v. W. Osinga en H. B. Pezie Hen drik Abraham Jan, z.v. C. v. d. Burg en J. Verkerk. Ondertrouwd Henrikus Antonius Veenhuis, oud 26 jaar, boekhouder, en Theo- dora Gijsberta van Haaren, oud 27 jaar, zonder beroep, beiden wonende alhier. Gehuwd-: Willem Renge- nier Hoeksema, oud 26 jaar, landbouwer en Peterdina De kens, oud 23 jaar, zonder beroep, beiden woneiide al hier. Overleden Geen. BENOEMD. De heer J. Leguit opzichter bij de Wederopbouw alhier werd benoemd tot opzichter bij de woningbouw Monni kendam. KRINGNIEUWS. Aanvrage - Telerspremie. Aangezien enkele landbou wers tot heden nog geen telerspremie hebben aange vraagd voor hem en zijn ar beiders, wordt in de week van 8 t.m. 13 November 1947, alsnog de gelegenheid gege ven om dit aan te vragen. Aanvragen hiervoor, welke na dit tijdvak gedaan zullen worden, zullen niet meer in behandeling worden geno men. Indien deze landbouwers geen aanvraagformulier meer in hun bezit hebben kunnen deze alsnog op het kantoor fran de Plaatselijk Bureau houder te Middenmeer af gehaald worden. Het Gemaal Lely. Wanneer men vanuit de Wieringermeer de stad Me demblik nadert, wordt het oog getroffen door een machtig bouwwerk, het ge maal „Lely" In de Meidagen van 1940 werd dit reeds van verre zichtbare gebouw in allerijl van een camouflage- kleur voorzien, teneinde het voor aanvallen vanuit de lucht te behoeden. Alhoewel de toen aange brachte kleur door weer en wind reeds voor een deel was verdwenen, was het fraaie aspect van voorheen nog niet weergekeerd. Thans zijn arbeiders van het aannemersbedrijf Cris- tiani en Nielsen uit Den Haag bezig met het verrich ten van een aantal herstel werkzaamheden aan dit ge maal, genoemd naar de man, wiens leven gewijd was aan de Zuiderzeewerken, Ir. C. Lely. In deze werkzaamheden is tevens begrepen het weder om aanbrengen van de vroe gere kleur, zodat de Lely weer in zijn oude glorie wordt hersteld. Vorderingen woningbouw in de dorpen. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat thans enige vaart is ontstaan in de woningbouw in de drie dorpen van de Wieringer meer. Zo blijken in de maand September in Slootdorp vier percelen in de Kerkstraat (nrs. 1, 3, 5 en 7) waterdicht te zijn gemaakt, terwijl van de vier volgende percelen aan die straat (de nrs. 9, 11, 13 en 15) het metselwerk kon worden voltooid. Van vier andere percelen, ook aan de Kerkstraat in Sloot dorp (de nrs. 17, 19, 21 en 23) werd de vlieringvloer af gemaakt. Van een achttal percelen aan de Kerkstraat kon tenslotte de verdieping- vloer werden voltooid. (Kerk straat nrs. 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20). Ook in Middenmeer blijkt flinke vooruitgang te be speuren. Van een tiental percelen aan de Havenstraat (nrs. 17 t.m. 26) werd het metsel werk niet alleen voltooid, maar deze percelen werden ook waterdicht gemaakt. Van de percelen Havenstraat nrs. 13 t.m. 16 kwam de vlie ringvloer klaar. In de Torenstraat werd van de percelen nrs. 31, 33, 35, 37, 39 en 41 de vliering- vloer voltooid, terwijl van een tiental andere percelen aan die straat (de nrs. 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27 en 29) de vlieringvloer kon wo-rden afgemaakt. In Wieringerwerf is de wederopbouw het verste ge vorderd (althans wat de percelen van de stichting bouwbureau de Wieringer meer betreft) 17 percelen aan de Meeuwstraat blijken thans klaar te zijn voor be woning, een enkele kan nog niet wo-rden uitgegeven. Het zijn de nrs. 27, 29, 30 t/m. 43 en 45. Van de percelen Meeuwstraat nrs. 1, 3 en 5, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en de nrs. 2228 (6 stuks) kwam het timmerwerk gereed. Ook in de Sternstraat wer den goede vorderingen ge maakt. In 13 percelen werd het stucadoorwerk voltooid (Sternstraat 17, 19, 21, 23 en 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50 en 52) van 7 andere perce len (nrs. 22, 24, 26, 28, 30, 32 en 34) kwam men klaar met het stellen der binnenwan den, terwijl men daar nu ge reed is voor de stucadoor. Van de percelen Sternstraat [13 en 15 werden eveneens de binnenwanden gesteld, van 2 andere perc. (Stern- straat 7 11) het metsel- werk voltooid, terwijl zij verder waterdicht werden gemaakt, werd en van 9 an dere percelen, ook aan de Sternstraat, (nrs. 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20) de vlie ringvloer werd klaar ge maakt. Zou aan deze versnelling in het tempo van de weder opbouw de van alle kanten geuite kritiek geheel vreemd zijn BIJZONDERE ARBEID. In verband met de nieuwe werkwijze voor Bijz. Arbeid, waarbij de aanvraagformulieren voor ZWARE of GIF TIGE arbeid, vervallen zijn verklaard, dient iedere WERKGEVER, voor hem of zijn personeel die voor boven genoemde toeslag in aanmerking komt, nieuwe formulie ren af te halen in de week van 1014 November a.s. Op onderstaande dagen en plaatsen, worden deze for mulieren wederom ingenomen en de toeslag DIRECT uitgereikt. Dit laatste, geldt eveneens voor VUTTE arbeid, en indi viduele aanvragen giftige- of zw. arbeid waarvan de formulieren reeds zijn ingeleverd en NIET vervallen zijn. Zij, wier geslachtsnaam begint met O. Nieöorp Maandag 17 November de letters A t.m. H Maandag 24 November a.s. de letters I t.m. Q Maandag 1 December de letters R t.m. Z Nw. Niedorp Dinsdag 25 November de letters A t.m. M Dinsdag 2 December de letters N t.m. Z Barsingerhorn Woensdag 19 November GEHEEL Warmenhuizen Donderdag 20 November A t.m. H Donderdag 27 November a.s. I t.m. Q Donderdag 4 December a.s. R t.m. Z Dirkshorn Vrijdag 21 November a.s. A t.m. G Vrijdag 28 November a.s. H t.m. M Vrijdag 5 December a.s. N t.m. Z Schagen Dinsdag 18 November a.s. A t.m. H Vrijdag 21 November a.s. I t.m. Q Donderdag 4 December a.s. R t.m. Z Schagerbrug Maandag 17 November a.s. A t.m. H Maandag 24 November a.s. Maandag 1 December a.s. Middenmeer Dinsdag 18 November a.s. Donderdag 20 November a.s. Dinsdag 25 November a.s. Woensdag 26 November Dinsdag 2 Dec. A t.m.K bedrijven boven 15 pers. Woensdag 3 Dec. L t.m. Z. 15 St. Maartensbrug Woensdag 19 November A t.m. H Woensdag 26 November a.s. I t.m. Q Woensdag 3 December a.s. R t.m. Z Winkel Donderdag 27 November a.s. GEHEEL Wieringerwaard Vrijdag 28 November GEHEEL. Het is nodig, bij het afhalen der toeslagkaarten, stamkaarten van alle werknemers te overleggen. I t.m. Q. R t.m. Z A t.m. G H t.m. M N t.m. T U t.m. Z de Flevo Nieuws. De big-match in afd. F tussen B.K.C. 2 en Flevo 1 is na een sensationele wed strijd in een 2—2 gelijk spel geëindigd. Talrijke supporters hebben hun club vergezeld en zij zullen van de reis naar Anna Paulowna geen spijt gehad hebben. Van 't begin tot het einde was Flevo in de aanval en doelman Kok had het niet moeilijk. Zijn college in 't B.K.C.-doel kreeg veel meer werk, en wij kunnen gerust schrijven, dat deze doelman de wed strijd voor B.K.C. uit het vuur heeft gesleept. Flevo begon met het ster ke windvoordeel, direct na de aanvang met keurig op gezette aanvallen de B.K.C.- achterhoede te belagen. Zo als reeds gezegd, slaagde de B.K.C.-doelman er in zijn doel schoon te houden. Het succes kwam echter aan de andere kant toen een keihard schot van korte af stand slechts ten dele ge keerd kon worden. Niet ont moedigd trapte Flevo weer af en het was Leyten, die na goed aangeven van Varke- visser de gelijkmaker wist te scoren. Na de rust eenzelfde spel- beeld. Flevo, tegen wind spelend, wist regelmatig het spel op de B.K.C.-helft te I houden. Uit een keurige dribbel van Schoneveld wist Bouma juist een gaatje te vinden, om met een boog- balletje de doelman te pas seren. Dit gaf Flevo de nodige steun en tot 3 minuten voor 't einde bleef de stand 21 voor Flevo. De B.K.C.-keeper was echter in goede vorm. Het fatale moment kwam juist 3 minuten voor 't ein de toen de B.K.C.-linksbin nen uit een voorzet de stand met een kopbal op 22 bracht. Enkele minuten daarna floot de matig leidende Heer Flapper het einde. Flevo had pech gehad. Ditmaal had de tegenpartij geluk. In deze wedstrijd kwam duidelijk naar voren, dat en Flevo en B.K.C. voor deze kl. veel te sterk zijn. Flevo was deze middag echter niet ge lukkig. Alle spelers hebben zich stuk voor stuk tot 't uiterste ingespannen en juist dit enthousiasme is iets wat we bij Flevo moeten hebben, om in de toekomst hogere klassering te berei ken. Overige Flevo-uitslagen Flevo 2Andijker B. 1 31 Succes 5Flevo 3 24 WIERINGERMEER. Afvoer van producten. De afzet van suikerbieten uit de polder verloopt naar omstandigheden vlot. Het aan bod van scheepsruimte is niet groot, maar toch voldoende om de dagelijkse afladingen te kunnen verwerken,. Minder vlot verloopt de af zet van pootaardappelen, daar er momenteel een groot te kort aan wagons bestaat. De Ned. Spoorwegen kunnen de oproep van wagons niet voldoende verwerken, zodat het dagen kan duren, alvorens men een wagon beschikbaar stelt. Verschillende gereed liggen de balen poters blijven om deze reden, te lang in schu ren opgetast, zodat er spruit- vorming ontstaat, zelfs bij ver schillende partijen in die ma te, dat ze opnieuw over een sorteerder behandeld moeten worden. Dit is voor de verbouwer een schadepost en voor de handelaar geeft dit moeilijk heden met de kopers, die veelal op spoedige levering aandringen. Verwacht mag worden, dat het wagontekort over en kele weken wel minder zal worden, daar de grootste af- zetperiode dan voorbij is. HET LEVEN IN DENEMARKEN en ZWEDEN. Dit onderwerp en da,n speciaal het leven op het platteland zal Mevr. Visser- Ven uit Bergen a.s. Vrijdag avond behandelen in een gemeenschappelijke vergade ring van de plaatselijke af delingen van de Holl. Mij van Landbouw, de Bond van. Plattelandsvrouwen en de Plattelandsjongeren. Tevens zal de film worden vertoond van de Zweedse Volkshoge school Farna. Een en ander in Hotel Smit.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3