WIERINGERMEER NIEUWS NAPRAAT EN NOG WAT. Wieringerwerf, 13 November 1947, pen is een kostbaar straten- en rioleringsplan waarvan de financiering nog wel eens hoofdbrekens zal kunnen kosten. Elders in ons blad worden de plannen meer gedetaileerd besproken. Het veertiende Raadslid. Van de weinige vergade ringen die onze „jeugdige" raad (dit slaat niet op de raadsleden) vanaf zijn ont staan tot heden heeft gehou den, is de vergadering van 31 October j.1. te zien als een record. De raad zag kans in minder dan 25 minuten de agenda af te werken, waar schijnlijk als gevolg van een zekere nieuwsgierigheid naar de uitbreidingsplannen. Ge zegd moet worden dat ook de burgemeester hierin wel enigszins de hand had door een zo korte agenda te pre senteren. Over de gemeenterekening 1946 wenste men niet meer te praten en de begroting voor 1948 boezemde de raad 's voorhands nog weinig be lang in, dat komt pas na bestudering van de memorie van toelichting welker ver schijning spoedig werd toe gezegd. Wijzigingen van de begro ting van het lopende jaar waren ook niet zó ingrijpend, dat ze een debat van enige omvang konden uitlokken. Een wijziging van de sala risverordening en ene van de instructie van de gemeen te - geneesheer-(en), blijk baar is dit een twee-eenheid, want de agenda sprak in enkelvoud), benevens een voorstel om gedeeltelijk het vervoer van een aantal schoolkinderen te bekostigen gingen na een enkele opmer king onder de hamer door. Een der leden, die zeer waarschijnlijk abonné van ons blad is, informeerde naarstig naar het verloop van de aanbesteding van de verbouwing der noodschool. De voorzitter kon hem echter geruststellen. Plaatselijke aannemers schrijven te hoog in. De wens naar iets meer openbaarheid bij dergelijke gemeentelijke aangelegenhe den kwam in de vraag ech ter tot uiting. Het juiste ver- loop der besteding werd de raad echter niet bekend. De f 7200.voor doel treffender materiaal ter be strijding van gladheid en sneeuw werden pas afge staan nadat de raad de voorzitter had laten beloven dat het sneeuwruimen, in dien dit mocht voorkomen, beter georganiseerd zal wor den dan in de voorbije win ter. En toen volgde het slot. NOG WAT. De uitbreidingsplannen. Als blijk van waardering en vertrouwen werd de pers door de voorzitter toege staan, de toelichting op de uitbreidingsplannen, te be luisteren, het debat dat zou volgen en waarin zeker meer copy zat, vermocht echter niet copy op te leveren aan- j gezien dit niet publiek was. Na een inleiding door de voorzitter gaf Prof. Wieger Bruin als ontwerper een, niet van humor ontblootte, toelichting op de plannen die in de vorm van tekenin gen oP schaal 1 1000 werden vertoond. Vanaf de tribune was een en ander echter niet I erg duidelijk, het betoog van de ontwerper vergoedde ech- ter veel. Duidelijk bleek scheiding te zijn gemaakt tussen „arbeiders en land-j arbeiders" terwijl eveneens1 goed uitkwam in welke ver houding het aantal arbei derswoningen in elk der dorpen gedacht is ten aan zien van de overige bebou wing. In Slootdorp is dit overwegend in W.werf ech ter ondergeschikt. Qua aan leg kon Middenmeer ons het meest bekoren. Door verleg ging van het centrum in Wieringerwerf benoorden de Ned. Herv. kerk komt een van de belangrijkste gebou wen in den polder n.1. het Domeinkantoor aan de rand van het dorp te staan. Ook de oplossing van de Raad huisstraat is niet gelukkig gevonden. Voor wie komen hier de grote uitgaven die j het verleggen van de zuide lijke straat zullen vergen Een gevolg van de ruime open bebouwing in alle dor BENOEMD. De Heer R. Baas opzichter- tekenaar bij de tweede afde ling van de Dienst Wederop bouw Wieringermeer werd in gelijke functie benoemd bij het bouw- en woningtoe zicht der gemeente Wormer. De Heer A. Lüders, te kenaar bij de Wederopbouw alhier werd in gelijke func tie benoemd bij de Rijksge bouwendienst/ te Den Hel der. ST. MAARTEN WERD GEVIERD. Storm en regen heeft een deel der Wieringermeer jeugd niet kunnen weerhouden om op 11 November j.1. het oude gebruik van het St. Maartenvieren in ere te houden. Alhoewel de regen oorzaak was dat geen papieren lam pions gebruikt konden wor den, bleek de regen niet in staat om het enthousiasme van de jongens te doven en gebruikten zij stallantaarns als lichtjes. BURGERLIJKE STAND Tijdvak 4 t.m. 11 Nor. 1947. Geboren Ali, d.v. G. J. Huurneman en G. J. Harm- sen Gijsbert Willem, z.v. H. J. van Hemert en P. van Tuijl. Ondertrouwd Jacobus Moerman, oud 26 jaar, land arbeider en Dieuwke Crans, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende alhier. Gehuwd Henrikus Anto- nius Veenhuis, oud 26 jaar, kantoorbediende en Theodo- ra Gijsberta van Haaren, oud 27 jaar, zonder beroep, beiden wonende alhier. LEESBIBLIOTHEEK HERLEEFT. Bij de onderwaterzetting van de polder was het een gelukkige omstandigheid, dat de Chr. Leesbibliotheek te Slootdorp was onderge bracht in de toren van de Ger. Kerk aldaar. Van de ongeveer 1000 de len zijn er nog ruim 600 over. De overige 400 boeken wa - ren bij de lezers. Een klein gedeelte hiervan is reeds teruggebracht, doch wanneer men zijn kasten nog eens wil nasnuffelen zullen erl ongetwijfeld nog tal van verloren gewaande boeken I terugkomen. Inmiddels is men reeds zover gevorderd, dat blijkens advertentie in dit nummer weer met de uitgifte kan worden begonnen. LOOP DER BEVOLKING. Tijdvak 4 t.m. 11 Nov. 1917. Ingekomen R. v.d. Wal en gezin, Meeuwstraat 37, uit WinkelW. de Vogelaar en Echtg., a.b. den Oeversevaart uit Wieringen W. Steen bakker en gez., Meeuwstraat 24 uit Medemblik G. W. Verlaan en echtg. Nw. Slui- zerweg B 28, uit Hilversum W. de Boer, Nw. Sluizerweg A 17, uit Aduard J. Mus- ters en gez., Meeuwstraat 27 uit Spanbroek D. Troost en gez., Noorderkwelweg J 63, uit Opperdoes J. Pladdet en gez., Meeuwstraat 35, uit BarsingerhornJ. de Jong en gez., Meeuwstraat 25, uit WinkelJ. de Peinder en gez., Meeuwstraat 26, uit Zijpe C. J. de Boer en gez., Praamweg G 39, uit Wierin- gerwaard N. Bakker en gez. Kerkstraat 20 Middenmeer, uit Leeuwarden C. Rijk en gez., Schelpenbolweg F 35, uit Wieringen. Vertrokken L. Hage, van Nieuwesluizerweg A 17, naar Zwitserland A. J. Gielink, van Waardweg A 9, naar Diepenveen. Kerkdiensten W.-meer ZONDAG 16 NOVEMBER. NED. HERV. GEM. Slootd. 1.30 Ds. Germans. M.meer 10.30 Ds. Germans W.werf 2 u. Ds. Vink. Opperd. 9.30 Ds. Kloosterm. M.blik 10 u. dhr. Stuiver. M.blik 5.30 Ds. v.d. Neut. Twisk 10 uur Ds. v.d. Neut. Lamb. sch. 10 u. Ds. Vink. Oostw. 10 u. Ds. Boers. H. Doop. GEREF. KERK. Slootd. 9 u. Ds. Schweitzer van Wijk aan Zee. Voorber. H.A. Slootd. 3 u. Ds. Schweitzer. M.meer 9 u. Ds. v.d. Wielen M.meer 2.30 u. Ds. v.d. Wielen W.werf 10 uur Dienst W.werf 4 uur Dienst GER. KERK Art. 31 K.O. in Cantinekamp Terp 11 en 3 u. stud. K. Deddens van Kampen. HoII. Mij van Landbouw Yoedselcommissaiis de Veer sprak. Autopech van de voorzit ter was de reden van het openen der vergadering door de vice-voorz. de heer Addens. Ter gelegenheid van de afscheidsreceptie bij het vertrek van de heer Lienesch zullen de Voorz. de heer Van Zadelhoff en de secretaris, de heer N. R. Doornbos de afd. vertegenwoordigen. Al dus wenste de vergadering. Het mantelcontract, leverde stof tot praten op voor de heer H. R. Smit, die een overzicht gaf van de wijzigingen, die daarin zijn ontstaan. Spr. attendeerde erop, dat landarbeiders, woonachtig in een door de boer beschik baar gestelde woning in geen geval huur behoeven te be talen. Zodra huur wordt geïnd heeft de pachter bij ontslag van de arbeider geen recht meer op deze woning, daar deze dan onder huur woning inplaats van bedrijfs woning wordt gerangschikt. Pensioenregeling enz. Voorzitter Van Zadelhoff gaf vervolgens een uiteen zetting van de pensioenre geling voor landarbeiders, welke ressorteert onder de Stichting voor de Landbouw. Uit de verschillende organi saties zal een kring worden gevormd tot welker secreta riaat de arbeiders zich t.z.t. voor opgave kunnen wenden. Het voltallige bestuur heeft op 13 dezer de vergadering van het Hoofdbestuur te Amsterdam bezocht. De heer G. P. Kistemaker werd ge kozen tot lid van de Com missie van Toezicht op het Landbouwonderwijs. In de contactcommissie tiussen Rentambt en pachters wer den de heren K. Schenk voor akkerbouw en J. Hoog- schagen voor weidebouw gekozen. Ook uit andere or ganisaties zullen hiervoor leden worden gekozen. De Loonbelasting. Bij de rondvraag kwam de loonbelasting weer eens ter sprake. Men zal het Hoofdbestuur verzoeken bij het! Ministerie van Finan ciën stappen te ondernemen om te komen tot vereenvou diging van deze verplichte ingewikkelde administratie. De Heer de Veer, die dan het woord verkreeg sprak over „Landbouw en Overheid", waarvoor blij kens de vele vragen na af loop 'van deze rede, veel interesse bestond, speciaal wat betreft de prijsbereke ning door het LEI. BENOEMD. Tot bode bij het Alkm. Ziekenfonds werd uit een groot aantal sollicitanten voor het rayon Wieringer meer benoemd in de vaca ture J. Smit, onze plaatsge noot de heer E. Vogelzang, thans in functie b. h. Le- vensmiddelenbedrijf van P. F. Hamstra te W.werf. Voor de inundatie had de Heer Vogelzang een fotogra fisch atelier te W.werf. Nederlands Volksherstel helpt Door het Fonds Noodge- bieden van Nederlands Volksherstel is ter beschik king van deze gemeente ge steld een uitkering van f 11.000. Dit bedrag is als volgt verdeeld f 200.aan de afdeling van het Witte Kruis ter be kostiging van magazijngoe deren ter vervanging van die, welke doc*r de inundatie verloren gingen f 2.000.aan de Stichting land- en tuinbouw en land- bouwhuishoud - onderwijs ter bekostiging van de voor bereiding van de totstand koming van een lagere land bouwschool en van een huis houdschool en tot dekking van de niet door overheids subsidie te bekostigen ex ploitatieuitgaven f 500.aan de vereniging voor vakonderwijs ter beta ling van de kosten van aan schaffing van werktuigen en materialen ter vervanging van die, welke docr de inun datie verloren gingen f 1.500.aan de voor de inundatie bestaande vereni gingen voor kleuteronderwijs ter bekostiging van de aan schaffing van materialen, meubilair en leermiddelen ter vervanging van die, wel ke door de inundatie verlo ren gin gen f 1.000.aan de voetbal vereniging „Flevo", de lan delijke -rij vereniging „De Wieringermeerruiters", de R.K. handbalclub D.W.O. te Slootdorp en de gymnastiek vereniging „Vlug en Vaardig" eveneens te Slootdorp, voor de betaling van kosten van aankoop materialen. f 4.000.aan het gemeen tebestuur ter vorming van een fonds voor de bouw van een wijkgebouw, be stemd als bestuurscentrum van wijkverpleging, consul tatiebureau en vergaderlokaal ten dienste van het vereni gingsleven op sociaal en so ciaal-cultureel gebied. Middenmeer Purmerend. De Naco deelt ons heden mede, dat ingaande a.s. Maandag de lijn Purme rend Hoorn M.-blik naar Middenmeer wordt doorgetrokken. De eerste bus uit Middenmeer ver trekt om 8.10 uur naar Purmerend, vervolgens gaat er elk uur een bus in die richting. KAMERLID GROEN SPREEKT. Zondagmiddag a.s. zal in Hotel Smit een vergadering worden gehouden van de afd. W.meer van de K.V.P. Het. Tweede Kamerlid Jac. Groen zal daarbij spreken over De Loon- en Prijspoli tiek. Men zie verder adv. in dit blad. MELDT UW ONDERDUIKERS. Nu is er geen gevaar bij. Wij vestigen nog even de aandacht op de advertentie en ons bericht in het num mer van vorige week Zater dag, waarin een commissie uit de vroegere onderduikers een oproep doet aan de vroe gere duikadressen om de naam en het adres van hun „pleegkinderen" op te geven. Zij stellen het op prijs te zamen een blijk van waar dering aan onze polderbevol king te schenken. Het zou jammer zijn wanneer Uw onderduiker(s) daarvan niets zou (den) weten. Geef1 hun naam en adres nog he- den op aan de Wieringer-1 meer-redactie te Wieringer werf. DE VOLKSAUTO. Op de j.1. gehouden Beurs- dag werd door de fa. Duijn- ker te Hippolytushoef een z.g. „Volksauto" tentoonge steld en gedemonstreerd. Het. handige wagentje had veel bekijks en dit type zal let terlijk en figuurlijk zijn weg wel vinden. EERVOL ONTSLAG. Bij Koninklijk Besluit van 7 November j.1. is met ingang van 1 December 1947 aan Ir. L. R. Wentholt, Inspec teur bij de Staatslandbouw- bedrijven op zijn verzoek eervol ontslag verleend. BEDRIJFSVOORLi CHTïNG. Een enkele opmerking naar aanleiding van het bouwplan voor 1948. Mededeling No. 345. Een van de belangrijkste en tevens ook een van de mooiste onderdelen van de bedrijfsvoering op een ak kerbouwbedrijf is wel de samenstelling van het bouw plan. Hierbij krijgt de boer volop de gelegenheid zijn bekwaamheden als leider van het bedrijf te tonen. Het is echter ook een van de moeilijkste opgaven waar voor hij zich gesteld ziet. Men moet rekening houden met tal van factoren, zoals grondsoort, bemestingstoe stand, risico verdeling, ar beidsverdeling, gezonde vruchtopvolging en finan- tiële uitkomsten van het be drijf. Het is eigenlijk zo dat men als boer niet alleen de techniek van het bedrijf vol ledig moet beheersen, doch ook moet men het nodige inzicht hebben in de econo mische en de politieke situ atie niet alleen van ons land, doch van de wereldhuishou ding. En aangezien daar in zovele onoverzichtelijke fac toren zitten, blijkt achteraf heel vaak dat men bij het opstellen van het bouwplan fouten heeft gemaakt. Dat is steeds zo geweest en dat zal ook altijd zo blijven. Het streven dient er echter op gericht te zijn het risico zo gering mogelijk te doen zijn. Het lijkt, ons daarom van belang nog eens op enkele punten te wijzen. In de eerste plaats dan stellen wij voorop, dat een landbouwbedrijf geen fa briek is, die het ene jaar koppen en schotels maakt en het volgend jaar, als daar meer mee te verdienen valt, de gehele productie om schakelt op bijv. borden of melkkannen. En toch begint het daar iets op te gelijken, wanneer wij horen dat som mige boeren, aangetrokken door de hoge prijzen welke de vlaskooplui bieden, zich laten verleiden om een der de, of de helft, ja soms hun hele bedrijf met vlas te be bouwen. Daartegen moeten wij met de meeste klem waarschuwen, omdat dit een ongewenste speculatie be tekent, waar grote gevaren in zitten. Een dergelijke handelwijze druist lijnrecht tegen elke opvatting aan een gezonde vruchtwisseling in, geeft voor de betrokkene het risico van een gokker, die alles op één kaart zet en moet niet alleen gevaarlijk voor de man zelf, doch ook voor zijn omgeving worden genoemd. Om eens een voor beeld te noemen. Wanneer een dergelijke speculant m volgende jaren op pootaard- appelen „gaat spelen" en hij zal dat enige jaren achter- j elkaar overdrijven, dat loopt j dan zonder twijfel fout, doordat bjj vermenging (door opslag) krijgt of z'nj grond besmet met aaltjes. Wanneer bekend zou wor den dat in een bepaalde pol der aaltjes voorkomen in de aardappelen dan zullen de kopers de voorkeur geven j aan andere gebieden. En volkomen terecht. De naam van het betreffende gebied is er veel meer mee gebaat, wanneer de kopers weten dat daar serieus geboerd wordt en dat men er alles doet om met een gezonde vruchtop- volging te trachten een zo gezond mogelijk product afj te leveren. Zo is het- ook met vlas. De kopers komen nu nog graag. Maar, wanneer door kort zichtigheid, en als zodanig wil ik die overdreven vlas bouw bestempelen, na enige jaren de grond met vlasbrand besmet zal zijn, dan is het uit met de trek van de ko pers. En zij zullen gaan naar andere gebieden, waar beter vlas te krijgen is en waar minder risico is met j vlas. Het gaat er om de goede naam die men heeft i verkregen te houden en dan moet men niet gaan specu- leren op de boven genoemde j wijze, want dan is men die i goede naam heel spoedig j kwijt. Wij hebben reeds vaker gewezen op de gevaren van de overdreven graanbouw. Thans herhalen wij dit voor de vlasteelt. Wij gaven als richtlijnen voor een gezonde vruchtopvolging, waarbij te vens rekening is gehouden mef arbeidsverdeling, risico verdeling enz. aan, dat men 0.t moet streven naar een bouwplan waarin 1. Niet meer dan 1/3 wordt ingenomen door granen. Dus eens in de drie jaar is beter dan eens in de twee jaar. 2. Aan hakvruchten, zoals aardappelen en bieten een vrij ruime en vaste plaats wordt ingeruimd van onge veer 1/3 deel der oppervlakte. 3. Ongeveer 1/3 deel be stemd wordt voor de teelt van andere gewassen zoals de handelsgewassen, peul vruchten enz. 4. Men zal het bedrijf moe ten indelen in een bepaald aantal vaste percelen en hierop met een zeker aantal gewassen van de nodige verscheidenheid een rotatie moeten kiezen, die de best mogelijke waarborgen biedt voor goede opbrengsten en gezonde gewassen. 5. Met vlas mag men zeker niet vaker dan eens in de zes jaren op hetzelfde per ceel terug komen. 6. Ook met erwten moet men de eerste jaren voor zichtig zijn, (voetziekte e.d.). Voor dit gewas kieze men bij voorkeur een perceel in goede vruchtbaarheidstoe- stand bijv. groenbemesting. 7. Men moet streven naar een groenbemesting van eens in de twee jaar. Eens in de drie jaar moet min stens een beste groenbemes ting worden ondergeploegd. Dit kan geschieden als groenbemestingsklaver on der granen of vlas, doch men houde ook rekening met het zaaien van wikken, in- carnaatklaver of stoppel knollen na vroege gewassen als pootaardappelen, spina zie, wintergerst, erwten. 8. Men tele na vlas geen erwten, bieten, spinazie, blauwmanen of andere ge wassen, welke in het voor jaar met een fijne kiem bo ven komen. b. Men tele na erwten geen vlas. c. Na bieten geen spinazie en ook niet omgekeerd. d. Na koolzaad of koolra pen, en kool geen vlas. Het is natuurlijk niet mo gelijk het bouwplan steeds volgens een zelfde strakke lijn uit te voeren. Wij geven echter deze richtlijnen om dat het o.i. absolute nood zaak is, dat men volgens een zeker systeem gaat werken. Men heeft wel eens ge meend, dat na de invoering van de kunstmeststoffen, de boeren geheel vrij zouden zijn geworden in de keuze van hun gewassen en het opmaken van hun bouwplan. M.a.w. dat zij het bouwplan geheel zouden kunnen ih- richten met het oog op de marktprijzen. Dit is beslist onjuist. En evengoed als men voor 80 jaar nog volgens een bepaald vruchtwisselings- systeem werkte, waar bij het braakjaar onmisbaar was, aeeft men ook thans nog rekening te houden met bepaalde voorwaarden, waar aan het bouwplan moet voldoen, wil men de produc tie over het geheel zo hoog mogelijk opvoeren door het vruchtbaarheidsniveau van de grond op een hoog peil te krijgen en te handhaven. Dat hiervoor het bijhou den van een bouwboek een absolute noodzakelijkheid is behoeft natuurlijk geen ver der betoog. Ir. L. R. DIJKEMA. Te koop aangeboden een pracht Ford V 8. Prima wagen. 2-deurs. Te bevragen bij W. POTT, Parklaan 15, H.-hoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3