WIERINGERMEER NIEUWS HET PROGRAMMA VOOR MORGEN. Morgens 9 »ur De vlag in top. Op het Raadhuis te Lutje-Kolhorn wordt de vlag gehesen door de Burgemeester. Op het Domeinkantoor door de Rent meester - Dijkgraaf. Voorts vlaggen de gemalen Lely en Leemans, de scholen en kerken enz. en natuurlijk elke Wieringermeer- der voorzover de driekleur voorradig is. 's Avonds 7.30 uur: Grote herdenkingsbijeenkomst in de beurszaal van Hotel Smit. Sprekers Ir. C. Krijn] voorzitter der Commissie Wederopbouw Wiéffinger- meer en Burgemeester Loggers. De avond zal verder gevuld worden door „Contact." HET HERSTEL VAN DE BOERDERIJEN. De Sint in de Polder. Wiellicht vanwege de grote afstanden in de polder, was Sinterklaas Vrijdag reeds vroeg aanwezig om een be zoek te brengen aan de schc>' ten. Zowel op de scholen van de heren Burger en Bakker, Aalders en Roolvink, als die van Muilwijk en Holl bracht de Sint met Piet een bezoek. De school van de heer Holl had voor de ontvangst van dit tweetal de beschikking ge kregen over de Cantine van het Werkkamp de Terp. Hiervan zond onze corres pondent ons het onderstaand verslag. Vrolijke kinderstemmen weer klonken door het Rijkswerk kamp „de Terp" Vrijdagmid dag, waar anders onze Weder- opbouwers hun sonore klantcen laten weerschallen. De cantinezaal is geheel ge vuld met de kinderen der „Wieringermeerschool", die vol epanning wachten op de komst van Sint Nicolaas met zijn on afscheidelijke knecht, terklaaslieoeren, van „het klop Het hele repertoire der Sin- pend hart" tot „de zak van de Sint" werd afgewerkt. Dan stijgt de spanning ten top; daar arriveert de eerbiedwaar dige grijsaard en maakt zijn entrée, terwijl luid een wel komstlied weerklinkt. Na een kort welkomstwoord van het Hoofd der School, richtte de oude bisschop van Myra zich tot de jeugd en on derhield zich met enkelen in het bijzonder. i Na een tractatie en enkele liederen, kregen enige „debu-j tantjes" gelegenheid hun Kun nen aan het publiek te tonen.; Ondertussen was het moment' weer aangebroken waarop del goede Sint moest vertrekken] om zijn drukke bezigheden voor die dag te vervolgen. Dankbaar gestemd, mede vanwege de vele goede gaven die de Sint ter verdeling had achtergelaten, werd hem een afscheidslied toegezongen, on der welk gezang de oude bis schop met zijn zwarte knecht de zaal verliet. Buiten wilde de storm een| grapje uithalen, door te probe ren met mijter en baard van Sintendaas aan de haal ie gaan, maar de goede man wist het onheil te voorkomen. Vervolgens kwam het op treden van Remidol en Co., welke heren met een leuke scène van Jan Klaassen en Katrijn in de poppenkast en een hele serie goocheltoeren, de jeugd wisten te boeien en tot geluidsvol enthousiasme te brengen. Wat leefden de klein-! tjes en de groten mede met Jan Klaassen en zijn tradi tionele ega de zaal dreunde er van. En wat een liefhebberij om de goochelaar te helpen en de kneepjes van het vak te Ieren, 't Leek zo gemakkelijk, maar.... Dat het hoofd der school de sigaretten achter het oor en onder de kin groei den, had ook nog nooit ie mand ontdekt. Na de voorstel-1 Cing bleken overigens kiem en groeikracht op dat punt, tot zijn grote teleurstelling, ook weer verdwenen te zijn. Het programma, afgewisseld met tractaties, werd vlot afge werkt en veel te gauw naar de zin van het jeugdige publiek, kwam het eind. Met nog een „zoete" verrassing, en voor de kleinsten een geschenkj.e trok ken allen voldaan huiswaarts,, druk „ïedenerend" over deze middag. De oudercommissie en het personeel der school, zulks hiertoe door Sinterklaas aan' gezocht en zijn stille „mede werkers" in de gelegenheid gesteld, kunnen over deze feest middag tevreden zijn_ De overige Sinterklaasbezoe ken verliepen ongeveer op de zelfde wijze, zodat wij met dit verslag zullen volstaan. 's Avonds en 's nachts zet te de Sint zijn tocht voort over de daken der noodwonin gen enz., waarbij de talrijke Wieringermeerkinderen de no dige verrassingen werden be zorgd. Stoute kinderen waren er dit jaar bijna niet, AANRIJDING. Toen de monteur, de Heer H. Monshouwer uit H.-hoef zich V-rij dagmorgen per mo torrijwiel naar het werk begaf werd hij in een bocht op de Slootweg door een hem tegemoet komende vrachtwa gen aangereden, welke juist in de bocht door het gladde wegdek slipte. Het gevolg hiervan was dat een vinger van de linkerhand van M. brak en een rib werd ge kneusd. De vrachtauto kwam in de sloot terecht terwijl het motorrijwiel gehavend op de wegberm lag. De motorrijder reed ge lukkig met een matige snel heid. Geknoei op Zuivelbedrijf. Ambtenaren van de C.C.D. brachten bij een onderzoek, ingesteld op een zuivelbe drijf te Hoenderlo, knoeierij en op grote schaal aan het licht. In de eerste plaats bleek een hoeveelheid melk van ruim 12.600 liter zonder bon te zijn afgeleverd. Bo vendien was er een onver klaarbaar tekort van ruim 7700 liter, terwijl ca 4500 L. in voorschot aan slijters was afgeleverd. Voorts was een hoeveel heid boter van 800 rantsoe nen zonder bon verkocht, terwijl op margarine-bonnen 1100 rantsoenen boter was afgeleverd. Ten slotte bleek ook ten aanzien van boter een onverklaarbaar tekort te bestaan van bijna 3100 rantsoenen. Hiernaast was zonder toe wijzing ruim 200 kg ijspoeder gekocht tegen f7.per kg (dit is f 5.65 boven de vast gestelde prijs). Bij de berei ding van consumptie-ijs werd in de afgelopen zomer ca 5 a 6000 liter ondermelk gebruikt, welke hoeveelheid werd verantwoord als te zijn teruggeleverd aan veehou ders. De administratie bleek in een wanordelijke toestand te verkeren, terwijl de ont vangstformulieren voor in levering van distributiebe scheiden werden vervalst, teneinde de controleurs om de tuin te leiden. Proces-verbaal werd op gemaakt. KLIEVERHOF ONDER HANDEN AANBESTEDING. Op 5 December j.1. had in het Domeinkantoor de on derhandse aanbesteding plaats voor het definitief herstel van de boerderijen gelegen op A 41, B 22 en B 31, die in regie reeds ge deeltelijk zijn hersteld. Er werd als volgt inge schreven J. Kingma t. M.meer f 28980 L. Schotte, H.-hoef f 2?698 A. Breed, Hoogwoud f 32000 Kramer en de Wit Avenhorn f 49800 De begroting bedroeg f 29000.Eventuele gun ning zal nader bekend ge maakt worden. Veren, voor Bedrijfsvoorlichting in de W.meer. Mededeling No. 346. Uitknippen en bewaren. TARIEVEN LOONPLOEGEN, GRAANMAAIEN, SPROEIEN ENZ. In verband met de veelvuldige vragen welke tot ons gericht worden betreffende de geldende tarieven voor ploegen, maaien, sproeien enz. publiceren wij hier de tarieven voor zover deze ons bekend zijn. Deze tarieven zijn in 1946 door de Provinciale Voedselcommissaris ge publiceerd, en nog steeds van kracht. TABEL I. Ploegen Minder Van Van 3.5 Meer dan 1—3.5 tot dan 1 ha. ha. 7 ha. 7 ha. Stoppelpl. tot 10 cm f 28 f 24 f 22 f 20 Winter- en zaaivoeren 1020 cm. I 32 f 28 f 25 f 24 20—30 cm. f 37 f 32 f 29 f 27 Dieppl. 3040 cm. f 65 f 56 f 50 f 48 4050 cm. f 97 f 88 f 79 f 75 meer dan 50 cm. f 127 f 123 f 115 f 109 TABEL II. Eggen Minder Van Van 3.5 Meer dan 1—3.5 tot dan 1 ha. ha. 7 ha. 7 ha. Schijf eggen 1 x i.d. lengte en 1 x in de breedte f 28 t 25 f 23 f 21 Schijf eggen 1 x f 14 f 13 i 12 f 11 Tractoreggen 1 x in de 1. en 1 x in de breedte 1 17 f 15 f 14 f 13 Tracto-reggen 1 x f 9 f 8 f 7 f 7 TABEL in. Tractor-maaien Minder Van Van Meer met zelfbinder dan 1—3.5 3.5 tot dan 1 ha ha 7 ha 7 ha rond- rond- rond- rond- maaien maaien maaien maaien v. één v. één r. één v. één kant kant kant kant Granen, zaden en f 38—47 f 3341 f 30—38 f 28—35 peulvr. (m. uitz. van bonen, koolzaad en gras) Bonen f 46—58 f 40—50 f 36—45 f 34—43 Koolzaad f 44—55 f 38-48 f 34—43 f 32—40 Wat de tarieven voor aardappelsproeien betreft, ver melden we nog dat deze door een hiertoe ingestelde com missie in 1946 als volgt zijn vastgesteld. Vergoeding sproeikar f 3.50 per ha Arbeidsloon voor bediening f 3.50 Vergoeding paard 3. Sproeimiddel coloradokever f 4.— aardappelziekte f 7.50 Totaal f 21.50 per ha J. BREED. Gemeente Wieringen. COMPETITIESTAND in staartgroep van 3 C Succes 10 3 2 5 8 K. V. V. 10 1 4 5 6 D. E. C. 11 2 2 7 6 V. V. Z. 10 2 1 7 5 KINDERZEGELS. St. Nicolaas is juist voorbij en de meeste kinderen van Wieringen zullen toch wel de vreugde van dit familiefeest gekend hebben. Bedenk dankbaar door de gedachte aan de vreugde van uw eigen kinderen, Wieringers, dat er zoveel kinderen rondlopen die de echte kindervreugde missen. Voor hun verzorging en opleiding is veel geld no dig, daarom zijn in Decem ber kinderzegels te koop. Koopt ze royaal Bijna allen zult gij ze aangeboden krij gen en zo niet ga er dan zelf op uit en haal voor één keer aan het postkantoor kinder zegels i. p. v. gewone zegels. Wiron - Nieuws. Tegen veler verwachting slaagde Wiron er Zondag middag in het versterkte Helder 4 in eigen huis, over tuigend met 31 te verslaan. Een vijftigtal supporters, die mee waren getrokken naar de jutterstad, waren getuige van een wedstrijd, waarin over het geheel geno men de gasten de toon aan gaven. Reeds direct na de aftrap kwamen de Wierin gers in de aanval en ont stond op het Helder-doel een zekere druk, die met uitzondering van enkele ogenblikken, de gehele wed strijd is blijven bestaan. Na ongeveer vijfentwintig minu ten spelen bracht Gruis de bal' uit een corner prachtig voor het doel waarna de als majdvoor opererende Hols met een goede kopbal zijn club de leiding bezorgde. Zes minuten later zagen de gast heren kans een doorbraak te forceren en de partijen weer op gelijke voet te bren gen. Met de stand 11 ging de rust in. Na ae thee bleef het spel- beeld onveranderd. Steeds een aanvallend Wiron waar tegen Helder zich hardnek kig verdedigde. De gastheren konden echter niet voorko men, dat reeds zeven minu ten na de hervatting van Eekelen aan Wiron voor de tweede maal een voorsprong bezorgde. Met een harde schuiver, waarnaar de doel man vergeefs dook, bracht hij de stand op 21. Twin tig minuten later stelde Holst met een prachtig schot de overwinning veilig. Helder hield moedig vol doch alle pogingen om het initiatief over te nemen strandden op de hechte Wiron--verdedi ging en zonder verdere doel punten kwam het einde. De verdere uitslagen lui den Wiron 2Geel Zwart 3 61 Wiron b—Helder d 0—3. Test-avond in „Concordia" te HL-Hoef. Donderdagavond a.s, is in „Concordia" te H.-Hoef een spelregel en test-avond georga niseerd in overleg met „Tone- gido" en „Wiron." Ook wor den aldaar de adspiranten ver wacht. Het is een bijzonder leerzame avond en vooral het testen, d.i. willekeurige vragen stellen aan diverse spelers en speelsters, is zeer interessant. Alle leden van Tonegido en Wiron worden te 7.30 uur in „Concordia" verwacht. De leiding berust bij de Heer H. Enklaar. Prijzencommissie W.-Meer Bovengenoemde Commissie is Woensdag 3 December 1947 door de Burgemeester op het Nood-Raadhuis, te Lutje-Kol horn, ge-installeerd. Nadere mededeeingen over doel en werkwijze der com missie zullen spoedig volgen. Het pontje over de de Hoge Kwelvaart Het herstel van het pontje met het plaatsen van lan- dingshoofden, werd opgedragen aan N.V. Daalders' Aanne mersbedrijf te Alkmaar. Medemblik. BURGERLIJKE STAND Tijdvak 1 t.m. 6 Dec. 1947. Geboren Christoffelina Willemina, d.v. Pieter Jager en Maria Janse. Ondertrouwd Cornelis Roos, 32 jaar, chef-perser, wonende te Haarlem en Geertruida Kuipers, 24 jaar, hulp i. d. huishouding, wo nende alhier Petrus Rui tenburg, 60 jaar, transport arbeider, wonende alhier en Elisa Pietersma, 45 jaar, zonder beroep, wonende al hier. Getrouwd geen. Overleden Marijtje Breet, oud 52 jaar. Fa. RIENTS WESTRA, SEXBIERUM Tel. 224 BIEDT AAN Gras- en Klavermengsels voor blijvende weide, w.o. het zeer gewilde mengsel „RAUWERDA." Vraagt bij ons samenstelling en prijs Ook 2 a 3-jarige Kunst- weidemengsels. Tevens Westerwolds-, Italiaans- en Engelse Graszaden. Rode-, Witte-, Lucerne- en Hopperupsklaver. Pootaa-rdappelen van de Friese klei op Voorjaarsleve ring. Vertegenw. A. TERPSTRA, Hippolytushoef, Telef. 92. VERKEERSVLIEGERS VROEGER EN NU. De tijden veranderen, en wij veranderen met de tijden. In de luchtvaart verande ren de tijden heel snel. Er is bijvoorbeeld een tijd ge weest en die ligt nog niet eens zo heel ver achter ons dat de K.L.M. maar een heel kleine maatschappij was met slechts enkele, ge huurde, omgebouwde oorlogs vliegtuigen, en als enige luchtverbinding een dage lijkse dienst op Londen, die bij minder gunstig weer niet eens gevlogen werd. Dat was in 1920, en dat was het eer ste begin van wat nu een wereld - onderneming is ge- Worden. Degenen, die in die dagen het risico durfden ne men om luchtdiensten te on derhouden, moesten wel grote optimisten zijn, met een welhaast onbegrensd vertrouwen in de toekomst van de luchtvaart. De vlieg tuigen, die voor het vervoe ren van passagiers en goede ren beschikbaar waren, bo den niet het minste comfort BIEDT ZICH AAN NET MEISJE, voor dag en nacht. Liefst in of omgeving W.meer. Brieven aan A. MEIS, p.a. J. I. de Groote, Bakkerij Middenmeer. het waren omgebouwde ver kenners of bommenwerpers, waarin de zitplaatsen geheel open waren. Voor deze toe stellen was echter gebruiks mogelijkheid gevonden en de vele oud-oorlogsvliegers gre pen graag de gelegenheid aan om hun in de oorlog geleerde nieuwe beroep in vredes-tijd te blijven uitoe fenen. Ook enthousiasten, die het financieële risico wil den dragen, waren er wel te vinden. Zo verschenen dan in dd twintiger jaren de verkeers- vogels in de lucht en voer den hun 2 of 3 passagiers en een handjevol goederen van de ene stad naar de andere. En de voormalige bommen werper-piloot of jachtvlieger had weer een bestaan, geluk kig een rustiger bestaan dan tevoren. Instrumenten bezaten de ze vliegtuigen practisch niet. Het kompas vertoonde door lopend afwijkingen tengevol ge van de vele in het vlieg tuig aanwezige metaaldelen en vooral omdat het vlakbij de motor was aangebracht, Vervolg Zie achterzijde».

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1947 | | pagina 3