WIERÏNGEK NIEUWS HED. DE VRIES WAARHEEN? VERPACHTING JACHT. N.V. W. A. SCHOLTENS DE ZAAK OBREEN. Volgens door ons ter be- voegder plaatse ingewonnen inlichtingen is de uitspraak in de zaak H. v. d. Speek Obreen wederom 14 dagen uitgesteld. Aanbesteding Vanwege de hoofdingeni eur-directeur van de Zuider zeewerken werd aanbesteed het onderhoud van de Af sluitdijk tussen Wieringen en Zurich met gebouwen, j terreinen en sluizen bij Den j Oever en Kornwerderzand enz. over 1948. De hoogste twee inschrijvers waren tificeerd. i N.V. Zanen en Verstoep, Den Voor de 26 bezoekers van Haag, f 683.000.—, Gebr. v. de Pluimveetentoonstelling oord, Rotterdam, f 663.000. in het R.A.I.-gebouw te Am- De laagste drie inschrijvers sterdam werd de st-arttijd p. Daalders Aannemings Mij bepaald op 7 uur vertrek te Alkmaar f 552.900.—, J. v. „Nut en Genoegen" Wieringen. Wieringer konijnen- en kippenfokkers maakten op de Helderse tentoonstelling een prima beurt. Grote prijs uitreiking aan de vele win naars. Zaterdagavond vergader de bovengenoemde Vereni ging in Hotel Centraal te H.-hoef. Voorz. de Heer J. Mooi wenste de vele aanwezigen op fokgebied een goed jaar. Ingekomen stukken. Eni ge ingekomen stukken wer den voor kennisgeving geno- DOOPSGEZ. GEMEENTE. Vrijdag 4.30 Lees^- en Ver- telclub. 8 uur Zusterkring Hippo- lytushoef. De eerste bijeen komst in .1948. Komt allen. De catechisaties zijn weer begonnen. Maatsch. Uitv. Zuiderzeewer-1 Na de rust, welke met ken (M.U.Z.), Den Haag 0—0 inging, was het alles f 524 000 I Zandvoortmeeuwen wat de Terzelfder plaatse en tijd' klok sloeg. Vooralsnog wist werd nog aanbesteed 't on- j de S.-defensie alle gevaar te derhoud van de Rijkszeewer- ken op en om Wieringen, Balgzanddijk en -kanaal met kunstwerken tussen Van Ewijcksluis en Den Oever en gedeelten wegen op de Af sluitdijk en bij v. Ewijcksluis. Hoogste inschrijfster fa. J. M. Samson, Zoeterwoude, f 174.985.De twee laagste: Fa. Bosker te Hippolytushoef, Wieringen, f 133.100.P. Daalders Aannemingsmaat schappij te Alkmaar f 128.300. Ruilverkavelingswerken Namens de plaatselijke commissie voor de ruilverka- Cinema de Haan te H.hoef. d. vlies, Sliedrecht f 546.950, hopeloos. Prijsuitreiking der behaal de prijzen op de Nationale tentoonstelling te Den Hel der door Voorz. Mooi. Van de 53 inzendingen konijnen werden er bekroond met Z.Z.G. 2, Z.G. 15, G.G. 10, G 12, V.G. 7. Er werden in deze rubriek uitgeloofd 23 eerste prijzen, 6 tweedeprij- zen en een derde prijs. Van de 18 inzendingen hoenders behaalden 2 exemplaren het praedicaat G, 1 V.G. Toege kend werden aan de Wierin- gers één eerste en één twee de prijs. Rubriek Eenden, inzendin gen 2. Toegekend één eerste en één tweede prijs. Duiven 13 inzendingen. Behaald werden 10 eerste, en één tweede prijs. Totaal werden door leden van Nut en Genoegen behaald 35 eer ste prijzen, 9 tweede prijzen en één derde prijs. Deze inzenders waren alle leden van Nut en Genoegen. PoolWit te W.waard won de wisselbeker met herinne ringsmedaille. Nellie Hoep, Vatrop, medaille, M. P. Lont H.-hoef, medaille, H. B. Dij ken, W.meer, medaille. Dokter de Groot, prijswin naar met duiven. Voorts prijswinnaar J. Geerling, A.- Paulowna, W. Groot, Wie- ringerwaard, H. J. de Jong, H.-hoef, J. Jager, Haukes, Burgemeester L. C. Kolff, G. Verbeek, H.-hoef, A. de Wit H.hoef, en anderen. Onder deze prijzen bevin den zich ere en eerste prij zen, de wisselbeker, medail les en/of luxe voorwerpen. Voorz. meent te weten dat de Holl. Mij v. Landbouw een tentoonstelling organiseert dit najaaj\jyaarbij onze Ver eniging dan kan worden on dergebracht. De heer A. de Wit vindt Sept., (vermoedelijke ten toonstelling) een ongeschik te tijd, doordat de dieren dan niet klaar zijn voor de tentoonstelling. A. J. Swaerts meent dat een landbouwtentoonstelling zonder pluimvee en konijnen niet compleet is en advi seert wel mede te werken. Voorz. ziet er een morele plicht in om, ingeval de Holl. Mij v. Landb. medewerking vraagt, deze ook te verle nen. Besloten werd af te wach ten wat de Holl. Mij v. land bouw zal doen en komt t.z.t. daarvan een verzoek, alsdan een houding te benalen. Nadat door de Hpci- Pool- Wit nog werd bepleit mof het oog op het organiseren der jongdierendag met an dere Verenigingen overleg te plegen over de vaststelling- van een datum, hetgeen het bestuur toezegde sloot Voorz. deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. POLITIE. Gev. een zwart glacé dameshandschoen en een paars wollen herenwant, Succes - Nieuws. Uitslagen, van Zondag j.I. Succes 1Zandv.m. 02 W. Frisia 3Succes 2 1—0 Z.D.H. 1Succes 4 34 ZAP 5Succes 5 11 ZDH aSucces a 11 De behaalde resultaten van het le en 2e elftal zijn wel zeer teleurstellend. Mede door de overwinning van V.V.Z. is de positie van het le elftal zeer slecht gewor den. De wedstrijd tegen Zandvoortmeeuwen bood overigens weer niet veel perspectieven voor de toe komst. Voor de rust werd er door Succes in het veld wel aardig gespeeld, maar het afwerken van de aanval was bezweren. Toen men echter een moment de Z.-linksbui ten vrij spel liet, was het tegelijk 01. Cor Lont ging toen in de voorhoede, maar ook diens gezwoeg vermocht het wedstrijdbeeld niet te veranderen. De S.-voorhoe de was tegen de achterhoede der gasten lang niet opge wassen. Na een slechte uit trap van Rotgans pikte een der Z.-spelors de bal op en plaatste deze over de keeper in het verlaten doel 02. De rest ging uit als een nacht kaars. De wedstrijd van het 2e bood ook al niet veel aan a.s. door de N.V. Grondmaat schappij te Zwolle worden aanbesteed het maken van aardebanen met bijkomende werken en aanbrengen van een gewalste fundering in die banen behorende tot de in uitvoering zijnde werken van ruilverkaveling. BRIDGE - NIEUWS. Aan de in Schoorl gehouden bridge-drive werd ook weer deel genomen door enige Wieringer koppels. Het paar Kuiperv. d. Velde slaagde er in een le prijs te behalen, terwijl BlaauboerSpaan der nog een 3e prijs in de wacht wisten te slepen. Naco-ramp eiste toch nog Wieringer slachtoffer. Het vernemen van het noodlottig ongeval met de N.A.C.O.-bus op de onbe waakte overweg te Breezand verwekte ook te Wieringen .grote consternatie. Dagen lang is over niets anders gesp-roken. Onder de reeds dadelijk gemelde drie ge dode slachtoffers bevonden zich echter geen Wieringers. Wèl was Minie de Jong, de conductrice, die onder de bus vandaan werd gehaald, met een schedelbasisfractuur naar Den Helder vervoerd en voor haar leven werd ge vleesd. Wij kunnen thans mededelen dat haar toestand iets beter is, Ook de chauf feur kwam er goed af. In de nieuwsbulletins die in pers en radio verschenen was steeds sprake van een onbekende vrouw die kort na aankomst in het Zieken huis was overleden. Zelfs werd een signalement om geroepen. Groot was weder om de verslagenheid toen werd vernomen dat dit slachtoffer was geïnten- tificeerd als te zijn de jonge Mw. T. Holtjer-Seekles, moe der van 1 kindje van 4| maanden, uit H.-hoef veling zal in J>egin Januari trekkelijks, waaraan de har- i Wind veel schuld had. Succes begon tegen de sterke wind in en moest zich on middellijk tot verdedigen bepalen. Voor de rust werd Slikker één keer gepasseerd. In de tweede helft was Succes sterker, maar de Enk- huizenaars verdedigden fa natiek, terwijl bovendien van te grote afstand werd ge schoten. Door deze neder laag is de kans op de bo venste plaats voor het 2e vrijwel verkeken. Het 4e elftal behaalde op nieuw een zeer verdienstelij ke overwinning. Het eerste treffen tussen de Z.D.H.- adsp. en die van Succes bleef onbeslist. Voor de opstelling der di verse elftallen zie men in het vervolg de publicaties in de reclamekast van Cinema de Haan. Voor de op Zondag a.s. te spelen wedstrijd Succes 1 B.K.C. 1 vindt voorverkoop van plaatsen (ook voor de tribune) plaats op a.s. Zon dag op het terrein van 11 12 uur v.m. Tonegido - Nieuws. Tonegido 1 dames-Vrone 1 0-5 In een zeer slecht gespeelde wedstrijd heeft onze dames-, ploeg van het eerste, Zondag een verpletterende nederlaag ge-incasseerd. Met 3 invalsters werd de strijd tegen Vrone 1 aange| gaan, 2 hunner hadden 's-mori gens al gespeeld. Het frappeerde echter dat enige der speelsters waarvoor ingevallen was, langs de lijnj stonden. Hier klopt ietis niet en de dames zullen dit moeten er-' kennen, terwijl ze het geheel sportiever moeten bezien. Scheisrechter Huitinga leid de zeer slecht en gaf blijk, de spelregels niet volkomen te beheersen^ De wijze waarop hij D. Wie ringh het veld uitzond, kon moeilijk verdedigd worden, Vrone is door deze 5-0 over UIT DE OUDE DOOS. Een muis met een lange staart De kermis van Wieringen was op Pinksteren 1792 weer bar gezellig geweest. Men had gezongen, gedanst, ge vrijd, om er lange tijd over te praten. Er was ook stevig gedronken, helaas door ver- scheidenen wat al te stevig. En als je dan een beste bor rel op hebt, nietwaar, dan dat moet je nuchter ontgel den De nacht van de laatste der beide kermisdagen liep ten einde. De Junizon zond haar eerste stralen over Hippo's huizen en de kermis was geëindigd. Maar dat was niet naar de zin van een stelletje jonge mannen, die met nog wat plakkers bijeen waren in het café De Oran jeboom. En of het nu in de drank, met zo ruime mate genoten, zat of dat er onweer of storm in de lucht zat, de heren werden kwaadaardig en baldadig. De kasteleines, Dieuwertje Jansd. Maars, en de veldwachter Herman Brandsen, trachtten de ge moederen te kalmeren. Te vergeefs De diender lag zo op straat en bleef, zijn machteloosheid inziende, liever maar wat uit de kat- tevoeten en Dieuwer zag onder woeste bedreigingen al haar glaswerk uit het buf fet halen en tot splinters vertrappen. Er bleef geen kelkje over. Toen kwamen de flessen, gezien het geno- tene meer lege dan volle, aan de beurt, niet om ver trapt, doch om door de rui ten gegooid te worden. De klanten, die aan deze „vro lijke keuken" geen deel had den, vluchtten, duikende voor de snorrende projectie len, naar alle zijden, natuur lijk zonder hun gelag te betalen, de schadepost aldus nog groter makende voor de arme Dieuwertje, die, toen de inventaris van „de Oran jeboom" in een volslagen ruïne veranderd was, met haar dienstmaagd alleen achterbleef, gelijk Job op zijn mesthoop. Maar, wat je dronken doet, neem je het "zo nauw niet meer, dan durf je, als je een beetje aangemoedigd wordt, alles en dan doe je dingen, die je anders niet doen zou. De gang zat er nu in en het troepje woestelingen trok naar „De Rode Leeuw" van Cornelis Jansz. Smit. Het Te koop aangeboden moderne Duitse NIEBER PIANO, zwart gepolitoerd f 1175. DE WIT, Westerstraat 37, Enkhuizen. Telef. 254. ONMISBARE ZAKEN voor de Visser Enkhuizer Almanak, voor de landbouwer Starings Almanak, voor de Zakenman Bureau - Kalender. Voer de huisvrouw Huishoudboek, voor iedereen Zakagenda 1948. Bosker's Boekhandel H.-hoef Middenmeer. was nu omstreeks vijf uur geworden en Kees had nét zijn laatste klant zien ver dwijnen, toen de wilde ben de binnenrukte. Een kwar tier later was er in De Rode Leeuw geen ruit meer heel en de ramen bestonden 'nog slechts uit kozijnen, waar de banken, die om de dans vloer hadden gestaan, half uit hingen. En nog was er geen einde aan het wilde bedrijf Voort ging het, naar 's Lands Welvaren van Ma- nus Captein. De deur was op slot, Manus was te mel ken en Catharina Braakman, zijn vrouw, lag te bed en wilde niemand binnenlaten. De belegering nam een aan vang. Met voeten en met stenen werd getracht de deur te forceren. Een onheilspel lend gekraak liet zich horen en Kaatje nam in haar on dergoed, blootsvoets de vlucht, door de achterdeur het land in, om Manus te halen. Intussen begon het ver stand in sommige der ver hitte koppen terug te ko men en verschillende kna pen slopen naar huis, zodat de bende gestadig kleiner werd. Het vervolgens bezoch te adres was de woning van Jan Peereboom, opzichter van 's lands werken op het eiland. Hier werd hevig op de luiken geslagen en uitda gend geschreeuwd „Blik semse Peer, weer bin je, kom erres uut „De Peer" gaf aan de uitnodiging geen ge volg en dus was hiervan de lol gauw af. Maar, de heren werden moe van al hunne krachttoeren en daarom Ha daar kwamen twee wagens aan De paarden werden bij de kop gegrepen. „Ho, we moete meerijje „Nei jonges, een are keer, want we binne met kêês la den." Toch sprong het troepje op de wagens en er we-rd meegereden tot het huis van Pieter Bestevaar, waar gelost moest worden. Helaas, de „kêês" was er niet best afgekomen, er wa ren exemplaren bij, die ge kneusd of gebroken waren. Thans was het mooi ge noeg voor de meesten en op drie na dropen de helden af. Drie man, Pieter Nannings KI., Jan R. en Jacob 8. ver volgden hun zegetocht, thans naar Den Oever. Daar arri veerden zij om acht uur in De Witte Zwaan. Piet zei grijnzend tegen Jan, dat het er hier anders uitzag dan in Hippo, want daar TANDARTS, Emmastr. 40, Alkmaar PRAKTIJK HERVAT Spreekuur 1.303 uur. Telefoon 3813. GEVRAAGD EEN NET MEISJE voor dag of dag en nacht. G. DOPPENBERG, Klieverweg E 84, Slootdorp. waren geen ruiten meer in ;de herbergen. Dit was hefe sein voor de laatste helden daad van het edele tweetal. De ruiten gingen door mid del van flessen met roeden en al naar buiten. Jacob was naar huis gegaan. Op de zitting van 27 Nov. 1792 kwam de zaak voor Baljuw en Schepenen. De baljuw, vertegenwoordiger van het hoge gezag, Jacobus van Pomeren, zat voor en trad op als aanklager, de schepenen, vertegenwoordi gers der burgerij, gekozen uit de voornaamste ingeze tenen, waren de rechters. De baljuw verzocht machti ging tot het arresteren van Pieter Nannings K. en van Jan R., naar zijn mening de hoofdmannen van de rel. Waren deze knapen zoek. dan zouden ze met klokgelui en aanplakbiljetten worden gedagvaard. Werden ze op gepakt, dan konden ze wor den losgelaten, mits ze op handslag beloofden, bij eer ste oproep voor de vierschaar te verschijnen. Tevens wenste de baljuw advies te zien ingewonnen van de rechtsgeleerden L' Epie en Rijser te Alkmaar. De schepenbank ging hier mee accoord. Op de zitting van 4 April 1793 waren de leeuwen in lammeren veranderd. De bei de beklaagden verzochten nederig en deemoedig om van de hele geschiedenis geen criminele zaak te ma ken, opdat zij en hun familie niet die schande behoefden te dragen, terwijl zij overi gens gunstig bekend ston den. Als men er een civiel proces van maakte zou alles door bemiddeling van den baljuw wel tot een accoord met benadeelden, mishandel den en beledigden komen. De baljuw stelde voor, de zaak in zijn handen te stel len voor nader onderzoek en om er zo mogelijk een civiele kwestie van te maken. De schepenen stemden toe en de zaak van Pieter Nz. K. en Jan R., die klaarblijkelijk „goed over de brug" geko men zijn, ging de doofpot in. Toch was de geschiedenis nog niet uit. Op de zitting van 27 Juni 1793 kwam de baljuw op de proppen met de getuigenverklaringen van de woeste daden, toen meer dan een jaar geleden. Er was hem nl. gebleken, dat Pieter D. en Klaas D. zich in „De Rode Leeuw" bijzonder on derscheiden hadden door met flesjes de ruiten te ver brijzelen onder het gebrul van „Zo moet je doen, zo moet je doen Dit was op wekking der anderen tofc gewelddaden, aanzetten tot muiterij en als zodanig een zeer ernstig feit. Gehoord de bovengenoemde Alkmaar- se rechtsgeleerden, verzocht de schepenbank op 18 Dec. 1793 aan de Staten van Hol land, Pieter D. en Klaas D. te veroordelen tot een ver banning van hun eiland voor- de tijd van drie jaar. De broeders verzochten om ge nade. Of de straf uitgevoerd is, weten wij niet.... Aldus sprak men honderd vijftig jaar geleden op Wie ringen recht. Verl. een paar blauwe meis jeswanten met wit randje. Inl. bij de Gem.-Bode Zo heeft deze vreeselijke| Naco-ramp toch nog een het meest gebaat, i Wieringer slachtoffer ge- hoewel ook Gita geen halve kost en onze deelneming gaatmaatregelen nam door HOC 2 uit naar de zo zwaar getrof- met een nederlaag te fen familie. 7 Januari begint ULO-school te Oosterland. 8 JanuariVerg. Bijenvereniging. Film „Het Leven der Bijen. 8 Januari spreekt dhr. L. Dijkhuis voor de Afd. Holl. Mij van Landb., afd. W.-meer over Suriname. 17 Januari verg. Hotel Smit over Fabrieksaardappelen. overmeesteren, waardoor deze ook nog in de running bleef. Heren 1 speelde tegen Ymond 1 en won deze, vrij eenzijdig gespeelde wedstrijd met 13-3, zich daardoor weer vaster nestelende op de twee de plaats, De dames van het 2e verlo ren volgens verwachting met 6-1 van DTS 1. Deze kwamen wel zeer on volledig uit. TE KOOP wegens vertrek naar het buitenland EEN FIAT 500, (wegluis) technisch prima in orde, evenals bekleding, lakwerk en banden EEN LANICA, 4 pers., 4 port., techn. in keurige staat, eeer zuinig, laag gewicht en muurvast op de weg. Prijs billijk. Brieven onder no 2 W.-meer Redactie W.-wer€. Door de Rentmeester der Domeinen in de Wieringer- meer te Wieringerwerf, zal worden VERPACHT de jacht op 10 percelen in de Wieringermeer, samen groot 19050 ha. Pachtvoorwaarden, enz. verkrijgbaar te zijnen kantore, a f 1.per stel, (girorek. 425028). De Rentmeester voornoemd, Ir. A. OVTNGB. Belangstellenden worden uitgenodigd tot het bijwonen van ^een vergadering in HOTEL SMIT TE MIDDENMEER op Zaterdag 17 Jan. 1948, 's middags 1 uur, ter bespreking „verbouw" van fabrieksaardap pelen en de „afname" in de campagne voor '48. AARDAPPELMEELFABRIEKEN FOXHOL, (Gr.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2