WIERINGERMEER NIEUWS HET OPENBAAR LICHAAM DE WIERINGERMEER. Op 1 Januari j.1. was het tien jaar geleden, dat de gemeente Wieringermeer werd gevormd door het in werking treden van de wet van 31 Mei 1937, Stbl. 521, tot instelling van een open baar lichaam de Wieringer- Deze wet stelde in een be stuurscommissie, een dage lijks bestuur, en een voor zitter, organen, die kunnen worden vergeleken met de tegenwoordige gemeenteraad, het college van burgemees ter en wethouders, en de burgemeester. Het belang rijkste verschil tussen deze organen is wel, dat de orga nen van 1938 door de Kroon werden benoemd, terwijl thans uiteraard de verkie zing van de gemeenteraad en van de wethouders langs democratische weg direct of indirect door de bevolking zelf geschiedt. Tot leden van bovenbe doeld dagelijks bestuur wer den benoemd de heren Ir. S. Smeding, A. C. de Graaf en P. C. J. Peters, terwijl, naast deze personen, tot leden van de bestuurscommissie wer den benoemd de heren mr. A. J. Backer, de latere NSB- commissaris voor Noordhol land, C. L. de Bruijn, A. C. moest worden ingediend, „houdende een voor zoveel nodig gewijzigde regeling" van de thans getroffen re geling, maar kon reeds niet in 1938 een normale gemeen telijke bestuursorganisatie worden opgezet De regering meende, dat het tijdstip om daartoe over te gaan, nog niet was aan gebroken. De bevolking dacht er anders over. Door alle politieke partijen werd een actie op touw gezet, tenein de de inwoners alsnog actief deel te geven aan het be stuur hunner gemeente, en hun „die rechten werden toegekend, welke door ons volk terecht als een der eer ste burgerrechten werd be schouwd.". Hoe groot de invloed van deze actie van de bevolking is geweest, is niet precies te zeggen. Zeker is wel, dat zij in geen geval gering was. In April 1939 werd een request aangeboden aan de ministers van binnenlandse zaken, van financiën en van waterstaat. De instelling van een (nor male) gemeente Wieringer meer blijkt reeds door de minister in het voorjaar 1939 te zijn overwogen, daar ook naar zijn mening tussen de aanvankelijk min of meer los naast elkander levende ingezetenen in de laatste de Graaf, Mr. A. F. Kamp,jaren een sterk gevoel van H. Leyten, A. van Oers, bur- saamhorigheid was ontstaan gemeester Peters van Me-1 x 1 1 demblik, Ir. S. Smeding en Beroepen. Daags vóór Oudejaar ontving' Ds, J. Germans, Ned. Herv. Predikant te Middenmeer, een beroep naar de gemeente En schedé. Wieringerwerf. Onder de kap. De eerste twee blokken in de Terpstraat van de daar in aanbouw zijnde dubbele ambtenarenwoningen, zijn thans onder de kap. HET LAATSTE BLOK arbeiderswoningen in de Raad huisstraat aan de Noordzijde, nadert haar voltaoi-ing. De percelen, voorheen be woond door de families Zijl stra en Bruin, worden niet meer opgebouwd, waardoor meer ruimte overblijft voor het toekomstige hotel, SPELDEPRIKKEN van Spatter Spotspiegel. IN GOEDE HARMONIE UIT ONS HANDELSCENTRUM. Ons eerste praatje in 't Wederom verdwijnt hier mede één der sporen van de inundatie onzer polder. Brinkman en Niemeijer heeft haar loods onder de nieuwe jaar mag ik niet be- pannen en wanneer deuren ginnen, alvorens mijn lezers aangebracht zijn en de stu- Broederlijk vereend zaten en lezeressen ter gelegenheid cadoor gereed is, kunnen tijdens de op 11 December j in Hotel Smit te Middenmeer gehouden bijeenkomst de burgemeesters van Wierin germeer, Wieringen en Me- demblik bijeen. Burgemeesters, behoudt deze goede harmonie en slaat nog heden de handen inéén, om de band tussen Uw ge meenten te verstevigen door op korte termijn te geraken tot opruiming van de opsta- kels welke een goede band tussen deze gemeenten on mogelijk maken. mijn van de jaarwisseling beste wensen te aangeboden. Want er blijft nog veel te wensen over. Speciaal zij, alle soorten landbouwwerk- hebbën tuigen aldaar worden opge slagen. Tot zover mijn wederop- bouwgedeelte, maar er zijn die nog steeds buiten onze! P08 andere berichten te poldergrenzen vertoeven, I Middenmeer. hunkeren ongetwijfeld naar ^"er P°lltle olv- 't ogenblik, waarop zij naar Hartigh en zijn mannen mag ons kleine, maar intieme weI.ee"?. worden genoemd, dorp kunnen terugkeren. Hierbij denk ik o.a. aan r het regelen van het drukke Zeker, het hjkt in de ver- ver|,eer op onze wekelijkse te weer meer op een dorp,beursdag en het opsluiten nn Ho Amhminr m Tlouaw - nu de ombouw straat en Torenstraat bijna .0,nl„0 r voltooid is, en ook de Brug- het oog straat onder aannemershan- gericht op de Poldersteiger-1 w»* numpu brug en op de Medemblikker J1'J jeugdige en populaire poli tiemannen, die dezer dagen Toch een noodcafé De plannen voor het nood- haarspeldbocht, café hebben, naar wij vemo- F.ens zal er missunieii uuk men. vaste vorm aangenomen. een tijd komen, dat wij in de "1" Laten we hopen, dat hei spoedig zal verrijzen. van zwarte pieten. Het spijt mij dan ook, dat wij vermoe delijk tijdelijk afscheid moe ten nemen van twee onzer J. Venhuizen. Hoewel deze bestuursvorm onder normale omstandig heden zeker niet ideaal zou worden genoemd, bestonden, naar het oordeel van de re gering,'in deze gemeente zo danige omstandigheden, dat zij de gekozen vorm recht vaardigden. Immers, in de eerste plaats was de samen stelling der bevolking nog vrij eenzijdig, en nog weinig geconsolideerd, doordat zij uit zeer verschillende delen van het land was samenge komen. Bovendien was de dichtheid van die bevolking nog zeer gering, terwijl een basis voor onderlinge aanra king, waaruit een regelma tige zelfstandige vertegen woordiging kon voortkomen, ontbrak. Ook de aanvanke lijk nog geringe hechtheid van de band. die de bewoners met het nieuwe gebied ver bond. achtte de regering een bezwaar. Overigens betekende de nieuwe regeling een belang rijke stap vooruit vergeleken bij de daarvoor bestaande toestand, toen deze gemeente krachtens de wetten van 30 Juli 1926, Stbl. 244 en 24 Mei 1928, Stbl. 158 voorlopig was ingedeeld bij de rand gemeenten Medemblik, Wie- ringen,, Anna Paulowna, Barsingerhorn en Winkel, maar voornamelijk bij de beide eerstgenoemde ge meenten. Naast deze be stuursvorm bestond nog de uit de heren Ir. Smeding, Ir. F. P. Mesu en Ir. A. L. H. Roebroek gevormde direc- De jacht wordt verpacht. Gaarne verwijzen wij onze lezers naar de advertentie in, dit blad, volgens welke voor het eerst na de inundatie de jacht wederom zal worden' verpacht. Ook van de zijde der polder bewoners bestaat er thans veel belangstelling voor In gedachten zien we de eerste volgens de wet gescho ten haas al op onze redactie tafel deponeren bij wijze van prijmeur. 'Een goed verstaan der ONGEVAL Door de gladheid geraakte de heer M, Geertsma uit Wie ringerwerf, vorige week Dins dag van de Groninger straat-1 weg in de wegsloot. Met een hersenschudding en enige vleeswonden kon de heer G. naar familie worden vervoerd en j.1. Zaterdag thuis worden gebracht. De auto bekwam aanzien lijke schade. Verbinding over de Afsluitdijk Met genoegen zagen we j.1. Maandag de eerste bus uit Heerenveen bij het Ir. Sme- dingpein stoppen. Tal van reizigers stonden reeds te wachten om van deze gelegenheid gebruik te maken terwijl bovendien in de Wie ringermeer een opgewekt verenigingsleven viel te be speuren. Er werd een commissie in gesteld door de minister van waterstaat, en deze commis sie kreeg tot taak de instel ling van de (normale) ge meente voor te bereiden. Ir. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur - directeur van de rijkswaterstaat werd voorzitter, terwijl o.a. Ir. Smeding, Voorzitter van het openbaar lichaam, dhr. A. Blaauboer, secretaris van de voor ®e" snelle verbinding gemeente Wieringermeer, en I naar Alkmaar en over de Ai sluitdijk. C. L. de Bruyn, secretaris van de Wieringermeerdirec- tie- leden waren. Het is het rapport van de ze commissie geweest, dat de grondslag heeft gelegd voor het op 25 Januari 1940 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot instelling van de reeds in 1938 als eind doel genoemde gemeente au tj- Wieringermeer. Nadat het op 12 April d.a.v. z.h.st. door de Tweede Kamer was aan vaard, bereikte het nog juist voor het uitbreken van de oorlog onze Eerste Kamer. De oorlog maakte aan al le arbeid van onze volksver tegenwoordiging een einde. Voorlopig scheen de kans op instelling ener afzonder lijke gemeente dan ook ver loren. Echter, bij besluit van de secretarissen - generaal van binnenlandse zaken, van wa terstaat en van financiën van 4 Juni 1941 werd de gemeente Wieringermeer als nog ingesteld. Hiermede zou eindelijk de gemeente wor- tie van de Wieringermeer- den gebracht onder best uurs polder, welke tot taak had het in cultuur brengen van het nieuwe land en de soci aal-economische opbouw daarvan. In dit alles kwam dus in 1938 wijziging. De bestuurscommissie, wier taak werd omschreven als „de verzorging van al die gemeentelijke belangen, welke binnen het gebied noodzakelijk op uniforme wijze moet geschieden, of waarmede belangrijke uit- vormen. zoals die in alle ove rige gemeenten van Neder land golden. Echter, weder om stak de vijand een spaak in het wiel. Bij de beruchte verordening 152/1941 van 11 Augustus 1941 van de rijkscommissaris werden de gemeenteraden naar huis gezonden. Verkiezing van de eerste raad in de Wieringer meer zou dus niet plaats MUTATIES WEDEROPBOUW Met ingang van 1 Febru ari a.s. werd op diens ver zoek aan de heer H. G. van Steenwij k, eervol ontslag verleend als chef der Afd. Vervoer wegens vertrek naar elders. Gaarne maken wij onze landbouwers nog even attent op de sluitingsdatum voor de aangifte van uw winter granen. 15 Januari is de laatste dag, waarop uw percelen worden ingeschreven. Certi ficaten dienen bij de aan gifte te worden overgelegd. Ook op de Beurs kan men aan een gereserveerde tafel bij de N.A.K. terecht. kolommen van dit blad kun nen schrijven Ze dronken een glas, maar ze lieten de zaak niet zoals-ie was SPATTER. OPDRACHT. Aan de Betonindustrie Zwammerdam werd door de Commissie Wederopbouw Wieringermeer de vervaardi ging opgedragen van ruim 7000 M2 betonzolders voor boerderijen tot een bedrag van f 84000. Middenmeer. DAT WAS EEN TAAIE KIP. De aannemer J. Kingma alhier miste tot zijn grote teleurstelling reeds dagen lang één van zijn beste leg kippen. Zou deze trouwe legmachine zich schuil hou den of was zij op een of andere wijze ontijdig aan haar eind gekomen Dezer dagen echter, (de kip was reeds 24 dagen spoorloos) was men bezig een betonmo len te verplaatsen, waarach ter zich een gereedschapskist bevond, die, toen men het deksel opendede reeds lang vermiste en doodge waande kip bleek te bevat ten. Het kippetje had zich kennelijk zelf opgesloten in de gereedschapskist, waar van het deksel was dichtge- ontbreekt het reeds lang ver buis nog weinig kan worden gedaan. naar Bilthoven vertrekken voor het opdoen van nog meer politionele kennis. Brouwer en Jager hebben Men heeft reeds vele data met veel enthousiasme in genoemd, wanneer deze wo- hun vrije tijd de kleuren van ningen bewoond zouden kun- de Wieringermeer hoog ge nen worden, maar die zal ik maar niet meer noemen. In de Torenstraat zijn de huizenblokken elk van een mannen houden, door in Flevo een goede partij voetbal ten beste te geven. Tot spoedig andere soort steen gebouwd. Het laatste blok ter rechter- De beide laatste beursda- gen van 't jaar waren matig zijde kon zelfs niet verder bezocht. Vele landbouwers dan zolderhoogte gebouwd hebben de feestdagen blijk- worden, aangezien deze baar nog buiten de polder steensoort in de polder uit- doorgebracht, geput is. i De omrastering van het Genoeg hierover en snel Flevoterrein wordt momen- naar een prettiger afdeling teel gerepareerd, opdat dit van onze wederopbouw ge- sportveld in de toekomst sprongen, n.1. de particuliere wederopbouw. Denk nu niet lezer, dat dit allemaal op wieletjes loopt, ook hierin ontstaat nogal eens stagna tie. Een der dubbele woningen van aannemer Wassink is dezer dagen bewoond door een nieuwe onderwijzer aan de Chr. Nat. School, de Heer worden. weer een keurig aanzicht zal krijgen. Een ding dat verbetering behoeft, is wel het urinoir bij het Beursplein. Door de inundatie is het bovenge deelte weggespoeld. Het lijkt mij, dat voor de dorpsver- fraaiing dit bovenstuk er weer opgemaakt dient te Brinkman. De andere is gereed voor de schilder, evenals de wo ning voor de bedrijf schef van Van Waveren's Graan handel aan de Industrieweg. Ook het kantoor van de Fa. Koolhaas is nagenoeg gereed, terwijl gewerkt wordt aan het woonhuis van deze firma. De twee grote loodsen aan slagen. Het valt te verstaan de Industrieweg van de Fa. dat de kip, welke wel in Kwant, en de Fa. Haitema sterk vervallen staat, doch schieten behoorlijk op en nog in leven was, ondanks met een open winter zal men de gedwongen hongerstaking van 24 dagen, liefderijk werd opgenomen. Ze kreeg een heerlijk plaatsje achter de kachel en werd vertroeteld met lekkere hapjes. Ook zal, gezien de daarmede bereikte resultaten, het volkomen uitgehongerd kipje, dat reeds de eerste tekenen van her stel geeft, wel spoedig tot de iegproductie terug keren, tot grote vreugde van haar bezitter. tikel van het Kon. Besluit van 12 April 1945 tot tijde lijke voorziening in het be stuur van de provinciën en gemeenten het- bestuur in deze gemeente uitgeoefend door burgemeester en wet houders. Bij beschikking van de commissaris der Koningin van 28 Juli 1945 werden, op voorstel van de burgemees ter. de heren H. A. Giesen, G. Smid en S. Breebaart lot wethouders benoemd. Daar naast werd een uit 13 leden bestaande adviescommissie benoemd, bestaande uit de heren S. Breebaart, F. J. A. Uitslag aanbesteding. Op Maandag 22 December j.1. vond op*het Domeinkan- toor de onderhandse aanbe steding plaats voor het ma ken van het binnentimmer- en metselwerk in 18 boerde rijen in 2 percelen en in massa, en welPerceel I de boerderijen H 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60 en 62 Perceel II de boerderijen K 21, 23, 25, 27, 29, 37, 39, 41, 43 en 45. Er werd als volgt inge schreven H. Moes, Niekerk II f 90770 Philips Bouwbe drijf Haarlem II f 96640 J. Geusebroek, Medemblik I deze ook spoedig in gebruik kunnen nemen. Tenslotte heeft aannemer Wassink een begin gemaakt met de heropbouw van de landbouwsmederij van de Heer Hoekinga. De lantaarnpaal op het Beursplein brandt gelukkig weer, zij het dan, dat hij thans naar een iets minder kwetsbare plek is overge bracht. Aanvankelijk werk te deze paal nogal aansteke lijk op autobumpers Er valt verder weinig uit ons dorp te melden en ik besluit met de mededeling aan Kees en Gezien, dat de lampen alhier prima bran den. U denkt toch ook om Uw rijwiel, als U een uitvoering of vergadering in Hotel Smit bezoekt Of naar Zuidema, of in handen van de politie. MERCURIUS. 2 Januari 1948. Nieuwe Telef.-nummers te Wieringerwerf. Knip dit uit en leg het in Uw telefoongids. Arbeidsbureau G. Bronner, Schoenhandel H. Buwalda. Bakker J. Bakker, H.hoeverweg P. de Caluwé. Zeugweg, Landbouwer J. W. Cremers, Garage E. Dam, Drogisferij „De Klaproos" L. Feikes, Meeuwstr. 4 Strohandel de Graalf, Fazantstr. C. Gutker, H.hoeverweg, Landbouwer R. Hoekstra, Brandstoffenh. H. J. Holl, Hoofd Wierin- germeerschool P. v. Doorn, H.hoeverweg, Landbouwer J. Harshagen Incassobank BURGERLIJKE STAND Van 30 Dec. '47 tm 4 Jan. *48 Over bovengemeld tijdvak I zijn geen aangiften betreffend© 26 de burgerlijke stand gedaan. 27 i 511 Loop der bevolking. 93 Van 30 Dec. '47 tm 4 Jan. '48 I 59 Ingekomen Th. vd Zwaag 90 en gezin, Schervenweg K 29 uit Twisk F. M. J. Ansing 72 en gezin, Alkmaarseweg C 27, uit Hoogwoud L. A. Boom- 110 ma en echtg., Poststr., uit 100 Het Bildt, Fr. L. F. W, Poodt en gezin, Tussenweg 109 H 31 uit Opperdoes J. C. J. 17 Jansen en gezin, Kolhorner- I weg C 21 uit Hoogwoud 85 D. Crans en gezin, Ulkeweg B 41 uit Zijpe N. Lont en 94 gezin, Oosterkwelweg L 13, 89 uit Wieringen H, Germs en gezin, Klieverweg j 4 uit Wi© f 47051 II f 61300 Kramer p, de Jong, Hfd. ULO School 12 ringen A. van Vliet, Terp- kunnen vinden. Voorthan van Dam, C. Dekker, Ir. L. zou de burgemeester regeren, R. Dijkema, L. Feikes, H. A. bijgestaan door wethouders. Ook na de bevrijding kon gaven gemoeid zijn, een en ^en jn ^eze gemeente geen ander teneinde een geleide-normale bestuursverhoudin- lijke overgang naar de nieuw te-stichten gemeente te vor men", sloeg de hand aan ploeg. gen worden geschapen, im mers, wel werden overal in den lande raadsverkiezin gen gehouden, maar In de wet werd weliswaar wie moesten de raad van als einddoel aangegeven een deze gemeente kiezen? Als, nieuw te stichten gemeente, gevolg van de schandelijke inwoners van de Wieringei- en bepaald, dat uiterlijk vijf inundatie door de vijand jaar na haar dagtekening, woonden slechts enkele men- De normale gemeente Wie dus in elk geval voor 1 Juni sen in de gehele gemeente, ringermeer was gevormd. 1942, een voorstel van wet Derhalve werd krachtens ar- H. POL. Giesen, G. Hofmeijer, J. W. Lammers, Ir. A. Ovinge, G. Smid, J. Smit, D. Troost en J. Vos. Pas op 26 Juli 1946 kon in deze gemeente geschieden, waarnaar reeds in 1939 door de bevolking krachtig werd gestreefd voor het eerst in haar geschiedenis kozen de en de Wit, Avehorn I f 43160 -K. Kikstra. Klieverweg, J. Bruins, Bobeldijk I f 48.800 Landbouwer I II f 66300 J. Bot, Medem- 1 K. N. Muylwijk, Hoofd blik I f 78.900, II f 99800,! Chr. School massa f 178700; J. Kingma, Ir. A. Ovinge, Rentmeester i Middenmeer I f 49640, II1 Ds, J, Post f 60888, massa f 109570.—. K. v. 't Riet, Slager I De begroting bedroeg voor M. van Schagen, Wester I f 54200 II f 72900 massa terpweg, Tuinder f 127000.—. Het werk is inmiddels aan de laagste inschrijvers ge- I gund. Flevo - Nieaws. Uitslagen van j.1. Zondag Flevo 1 - Petten 3 6-3 Met enkele invallers was dit een zeer verdienstelijk ge-, R y<J Wa,_ Meeuwslr. 37 speelde wedstrijd. A Zeema„, Havenweg SRC 3 - Flevo 3 3-1 S. J. Zoodsma, Schelpen- Een zeer onvolledig derde bolweg moest helaas het delve*. weg 6 uit Wi.Waard A. Kem 30 peneers en gezin, Sternstr. 48 uit Langedijk A. C. de 106 Geus en gezin, Sternstr, 44 uit 18 Zijpe J. de Jonge 'en gezin 68 Sternstr_ 50 uit Zijpe C. J. 4 Bos, Slootweg E 5 uit Wog- num P. M. Bais, Wierweg 22 E 21 uit Den Helder. J. Timmermans, Graanhandel Vertrokken: J_ E. Steijne, Havenweg 32 van Oudelanderweg D 63 naar P. Uitdewilgen, Klieverweg Graauw c.a. J. H. Rei^ van Landbouwer 74 Schagerweg G 12 naar Emmen; K, de Vries, Klieverweg, J. H, Schenk en echtg. van 60 woonark llaukessluis naar Haar 105 lem F. Krottje, van Molen- 19 weg A 70 naar Het Bildt, Fr.; C. Homburg^ van Poststr, 10 39 naar 's-Gravenhage J. Buij- 77 ling, van Koggenrandweg D 90 83 naar 's-Gravenhage C. J, Branderhorst, van Slootweg 55 E 27 naar Harvey Iowa, USA} Landbouwer H. Veenstra Werkkamp „De Terp" J, P, Willemse, Klieverweg, Landbouwer onderspit Andere opgaven in ons vol- R. J. Jilderts, van Wiagenpad gend nummer. 'H 58 naar Frankrijk^

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3