WIERINGERMEER NIEUWS N.I.W.I.N - NIEUWS. DE HEER DIJKHUIS SPRAK VOOR DE H. M. VAN LANDBOUW. De in deze gemeente ge houden inzameling ten be hoeve van de Kerstpakket ten van de N.I.W.I.N. slaag de volkomen. Zo volkomen, dat de opbrengst het aantal Soldaat R. „Verzoek ik U de harte lijke groeten over te bren gen aan de Wieringermeer- bevolking, wiens adres ik bij het leuke N.I.W.I.N.-pakket ontving. Nogmaals veel dank en een stevige handdruk van beschikbaar gestelde zegels U allen onbekende, doch verre overtrof. Het plaatse lijk comité zal aan dit sur plus nog een bestemming moeten geven. We geloven niet mis te tasten, indien wij veronderstellen, dat dit over schot geheel ten goede zal komen aan de jongens over zee, afkomstig uit de Wierin- germeer. Het gunstig resultaat der inzameling (aanmerkelijk mee-r gevers dan zegels) bracht moeilijkheden met het vermelden van de na men der afzenders. Moeilijk heden, die het comité op loste doc-r op alle pakketten als afzender te vermel den „Van de Wieringer- meerbevolking" per adres het Plaatselijk N.I.W.I.N. - co mité. Talrijk zijn de brieven, die nu van hen, die met een pakket van de Wieringer- meerbevolking gelukkig wer den gemaakt, ontvangen worden. Het is niet doenlijk, de inhoud van al die brieven weer te geven. Een enkel ci taat Vaandrig J. van A. „Ik vind het een zeer pret tig idee, dat dit en andere pakketten werden geschon ken door de bevolking van goede vriend." terblijven hier in Indië. Tot ziens in Holland." Hieraan behoeft niet ge streek en niet door een par- twijfeld te worden. Ook in Konijnenfokvereniging „HET NIEUWE LEVEN." Op de voor Zaterdag j.1. uitgeschreven vergadering, uitgaande van bovengenoem de vereniging, in Hotel Smit te Middenmeer, waren slechts enige bestuursleden aanwezig, zodat deze verga dering niet kon doorgaan. Waar bleven de leden Is de animo, juist nu de vereni ging weer herbouwd moet j worden, nu zodanig ver flauwd, dat een vergadering wegens gebrek aan belang stelling moet worden uitge- steld Toe, konijnenfokkers j slaat de handen ineen, waardoor op en uitbouw der mooie vereniging verwezen-1 lijkt kan worden. Voor lid maatschap kan men zich R. Kolhorn, p.a. H. Heidema: O. M.-meerweg, W.-werf. Bataljonscommandant, reserve - luitenant - kolo nel v. O „Thans gaan wij na 2 jaar en 4 maanden verblijf in de tropen naar huis ep 20 van mijn jongens zullen hier voor goed rusten in de bo dem van Indonesië, waarvan 11 gesneuvelden. Wij allen laten ze met een bedroefd hart achter en hopen alleen, dat ze niet voor niets gevallen zijn, en dat anderen onze taak zul len beëindigen, tot heil van deze Indonesische volken, en het Nederlandse volk, waar onder ook behoren de schreeuwers, die ons zo dik wijls miskenden, maar die vergaten, dat het in Holland zo gemakkelijk is een grote mond op te zetten, maar zelf eens onder de tropenzon op patrouille matsten gaan. Gelukkig waren er ande ren, die ons sterkten, en daaronder behoorde U Mijn hartelijke dank en een voorspoedig 1948. En blijf met uw gedachten bij de ve-Wanneer wij de thans ge- len, die ook in 1948^ nog ach- j heel bewoonde Meeuwstraat EERVOL ONTSLAG. De Hoornse Crediet- en Effectenbank heeft aan haar correspondent te Midden- meer, de Heer G. Vos, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. In zijn plaats is aangesteld de Heer D. de Jong, (Accoun tantskantoor Germans) te Middenmeer. NIEUWE AANWINST. De vloot van rederij Kaan Asjes te Middenmeer ontving dezer dagen versterking in de vorm van het nieuw aan geschafte 5e beurtmotor schip, dat onder de toepas selijke naam „Wieringer- meer I" in de vaa^t gebracht opgeven bij de secr.jle Heerwerd. Het schip meet 80 ton en is speciaal geschikt voor stukgoederen. OP EN OM DE TERP. OPEN VOORTUIN. te gaan. Zoiets slikt men in de internationale politiek Daar is een vergadering; niet. Zou het in die nieuwe Meeuwstraat- dan wel kun nen. Wij zijn er benieuwd naar. Het staat bij mij vast, dat de Meeuwstraat, wanneer het doorgaat, een lans heeft gebroken voor een duurza me vrede,waarop de Ver enigde naties jaloers zullen zijn. En dat de steeds in hoogte verschillende hegjes niet terugkomen, dat zal niemand betreuren. Of het moest iemand zijn die zijn tuintje heeft verwaarloosd i geweest in de Chr. School, waarbij de huisvaderen ge dwee in de wel wat te kleine schoolbanken zijn gaan zit ten en waar de Burgemeester en de Rentmeester, waar schijnlijk niet in deze, maar in andere kwaliteit- les heb ben gegeven over de open voortuin. Suriname bezit emigratiemogelijkheden. 10.000 ha. Vruchtbaar land kunnen in cultuur gebracht worden. Het zeer slechte weer en gen en sterke nieren, ook het ongewone aanvangsuur over een sterk hart beschik- [7 uur) hebben vermoedelijk ken, terwijl langdurige zware vele landbouwers thuis ge- arbeid aan de Europeaan ont houden, maar het deed Voor- houden moet worden, zitter Zadelhoff ongetwijfeld Besmettelijke ziekten worden veel genoegen, toch nog onder de inlandse ruim 200 aanwezigen welkom veelvuldig huis Dijk- tijds te mogen heten. De bezoekers keerden afloop stellig voldaan waarts, nadat de Heer huis hen in enkele uren op vlotte en gezellige veel verteld had, over studiereis naar Suriname. Zijn lezing werd verduide lijkt door een serie lantaarn plaatjes, die alle afgedrukt zijn van door de Heer D, ge maakte foto's. De volslagen duisternis in de zaal en de zeer uitge breide lezing, maakte het onmogelijk een en ander woor delijk voor U te verslaan, maar we zullen ons beperken bevolking aangetroffen, spe ciaal de phinaria [olifantsbe- na nen) heerst onder 65 pCt. dezer mensen Komende aan het eigenlijke doel van zijn lezing, deelde wijze spreker mede, dat in de kust- zijn strook een oppervlakte van 10.000 ha. klaargemaakt kan warden voor Nederlandse boe ren, die naast machines -ook over verstand dienen te be schikken. Deze 10.000 ha. zullen ver deeld moeten worden over 110 landbouwers, die dan een ons ^oec*e bron van inkomsten nnrl bunnen verkrijgen. Op deze 90 a 100 ha. moei tot' F1,St a'S hoofdproduct be- schouwd de voornaamste bijzonderheden .scnoV.wd worden. Minstens 60 ticulier. Het geeft direct een zekere band tussen mij en anderen en die bevolking. Als ik later nog eens in de Wieringermeer kom, kan ik direct denken van iedereen, die ik daar zie „Kijk, die vrouw, of die man heeft nog bijgedragen aan mijn Kerst pakket 1947." 't Is net of je daij al kennissen bent." Soldaat J. M. van G. „Het was niet zozeer het kerstpakket, doch het adres, dat mijn gedachten in be- j slag nam en deed terugden- I ken aan de jaren, die achter ons liggen. Ik zelf kom uit Amsterdam en maakte ?n 1944 verscheidene malen een tocht naar de Wieringer- meerpolder, om daar, niet als voor de oorlog de graan velden te aanschouwen, maar nu om voedsel. En met mij trokken duizenden en duizenden mensen naar de polder, opgejaagd door de overweldigers, en opgejaagd door het scherpe zwaard „de honger". Steeds werden deze mensen geholpen on danks de grote moeilijkhe den, zelfs werden zij die buiten de polde* niet meer veilig waren voor de Duitse Laars, opgenomen en in be scherming genomen. Doch ook deze ellende was nog niet genoeg, in zicht van de be vrijding vernielde deze laars de dijken en het zoute water stroomde binnen, alles met zich meesleurend waar men jaren en jaren aan had ge werkt. Doch de Wieringer- meerbevolking wist niet van stilzitten en met vereende krachten wat hij was n.1. „Neerlands Trots." 1948 zal de Wieringermeer- bevolking meeleven met de jongens over zee. D. W. O. - Nieuws. Op 6 Januari kwam de volledige Contactraad bij een. Aanwezig waren tevens 8 vertegenwoordigers dei- onderafdelingen, om aan 't begin van het nieuwe jaar docr een gedachtenwisseling nog eens duidelijk het doel en de werkwijze van de ge hele vereniging uiteen te zetten. De vertegenwoordi gers brachten verslag uit van hun onderafdeling. Al gemeen bleek dat de finan ciën geen reden tot klagen gaven. De opkomst der leden kon beter. Teneinde het con tact onderling te verstevi gen werd besloten 1 Februari een Contactavond te houden, waarbij ook de donateurs vrij toegang hebben. Alle leden worden verzocht hun beste beentje vóór te zetten met| wat hem of haar goed ligt. Sommigen menen, dat het een kijk-avond is of een luister-avond, het is echter een doe-avond. Hetgeen naar voren gebracht wordt, moet vóór 27 Januari inge diend zijn bij de Heer Bur ger, Schoolstraat Slootdorp. Als beschermheilige van geheel D.W.O. (dus niet al leen van de afd. Sport werd gekozen de Heer H. Don Bosco, de alzijdig begaafde en de man die zich opofferde juist voor de jeugd. doorwandelen, ben ik het er mee eens, dat hier wel het een en ander opgefleurd mag worden. En ware het jaar getijde anders gedoopt, dan zou menigeen hier reeds zijn best hebben gedaan om zijn tuin een vrolijk aanzien te geven. Juist, daarom is dit jaar-I getijde wel geschikt om er! eens over te praten. In del vakbladen wordt een open voortuin do laatste tijd vaak' gepropageerd en de foto's' van zulke tuinen in een be- i bouwde straat gaven heel' aardige beelden. Er komt Inmiddels is Staatsbosbe heer druk in de weer om het dorp aan beplanting te hel pen. De windschermen ach ter de woningen werden weer aangebracht in de vorm van rijen jonge boompjes. Ook werd ruimschoots ge poot langs het mooie wan delpaadje naar de Terp, ter wijl de Terp zelf rondom eveneens royaal werd voor zien. Zelfs het Betondorp mocht in deze gaven delen. Een ha. dient men hiermede te be bouwen. De overige bunders moeien dan over sinaasappe len, cacao, cocos en gras ver deeld worden. Naast deze" 10.000 bunder liggen nog ettelijke bunders te wachten op goede bewer king. Kunstmest is in Suriname weinig nodig, daar de grond voldoende kali bezit W el kan er over enkkele jaren een gebrek komen aan fosforzuur. De landbouwers, die straks - om de boerderijen te gaan bevolke diene <?8 t'ïin WOr?taantal jonge bomen in de _van Fazantstraat beloven hier In Suriname blijkt dat spe- - I ciaal rijst [paddi) één van de beste producten kan zijn. Rijst vraagt veel vocht, maar door middel van irrigatie ts dit geen onverkomelijke moei lijkheid. De rijst wordt in Su riname veelal door handen arbeid geoogst, maar omzet ting naar mechanische kracht kan ook hier veel verbetering brengen. Men kan rijst n.1. zeer goed met de combine afrijden, daar het stro een lengte heeft van 50 cm_ Het vochtgehalte aangewezen worden van een met de combine dorsen partij rijst kan men dienen echter allereerst een in de droge periode door mid- drietal maanden een door gangshuis te vertoeven, ten einde met klimaat, cultures en bevolking nader kennis te maken. Hun gezinnen kunnen het dan later nakomen, daar ook .„nd,woningen, scholen, enz. nog waar kunstmatig drogen '/er- gebouwd dienen del van koude lucht terug brengen van 21 pCt. tot 14 pCt., daar de lucht in deze periode zzer droog is, wat veel verschil geeft met combinewerk in ons land, straat goed zichtbaar en schept een vlot geheel. Er is om zo te zeggen wat het aanzien der straat betreft alles voor. speciaal voor het planten van bomen. Doch er is ook een keer- zijde aan deze mooie medaille. het volgend seizoen enig schoons te brengen, hetgeen de waslijnen, tot dusverre j alleen nog moesten doen, zij het in de letterlijke bete- kenis van het woerd. Waar op de hiervoren ge schetste wijze veel zorgen eist Naast rijst vindt men veel boomcultures, sinaasappel en cocos, Het is een goede burger- aan de beplanting worden gewoonte om het mijn en besteed spreekt de hoop uit, het dijn netjes met paaltjes dat de jeugd niet langer aan -j:-- het jonge goed gaat staan zwiepen tot het breekt, doch hier met de vingers afblijft. en draadjes aan te geven. Links, rechts, voor en achter. Dan kan men precies ge waar worden, wanneer die belhamels van de buren weer eens in jouw gebied aan het wroeten zijn en of de kleine meid van de overkant net, dat mooie bloempje van jouw afplukte. Wanneer men van deze scheidslijnen af gaat zien, isdat niet meer precies na Op 31 Januari (Don Bos- werd deze polder, J co's feestdag) is er een al gemene ledenvergadering van de afd. Sport en op En naast deze taak verricht 1 Februari algemene H. Com munie te Middenmeer voor alle afdelingen met daarna een kop koffie in Hotel Smit. De sport, afd. heren, heeft een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer W. van Leeuwen, kruidenier te Sloot- dorp. Ook de Zangafd. heeft een nieuwe voorzitter, n.1. Tds Adema. Zijn voorganger ver trekt binnenkort naar Ca nada. Dan dreigt de voorzitter van Toneel de Polder ook te zij nog een groot iets, het Thuisfront voor de jongens in Indië. Mag ik daarom aan U allen medewerkers (sters) van het plaatselijk N.I.W.- I.N.-comité en aan de ge hele bevolking van de W.- meer mijn hartelijke dank en volle waardering uitspre ken voor dit prachtige werk en in het bijzonder voor het mooie' Kerstpakket, dat bij mij zeer in de smaak geval len is." „Soldaat A. J. de II. ein digt aldus „Lang leve de Koningin, Lang leve de N.1. W.I.N., lang leve de Wierin- germeerbevoiking. P.S. Wanneer U soms een correspondentievriendin tegenkomt dan houd ik mij gaarne aanbevolen. De har- 1 telijke groeten en de beste wensen in 1948". den kunnen het te laten hollen. Als straks de Huishoudschool en de Land bouwschool beginnen wordt het nog erger. Hier ligt een zeer nuttige taak voor het gemeentebe stuur, want een sportveld is absoluut onmisbaar. Enkele pessimistische ge luiden aangaande de mede werking van Gemeente in zake Sport werden gehoord. Men kan zich echter niet voorstellen, dat in zo'n mo derne gemeente als de Wie- ringermeer een zo redelijke vraag als het aanleggen van een goed sportveld geen ge hoor zou vinden. De Toneelafd. deelde mee, dat de eerstvolgende Paro chieavond plaats vindt op 11 April. Als spel is gekozen het bekende „Hof ter Ho ven", een toneelbewerking gaan verlaten, waaruit blijkt van Marie Koenen's roman ae bodem ook katoen, suiker werkt. te Worden. I Spreker ziet voor Suriname >r ook een goede toekomst, |ndien zoals Nederland een groot gedeelte terwijl der producten afneemt of be- cacao en koffie voortbrengt. De arbeidsvoorziening is evenals elders, ook hier niet royaal, er wordt veelal ge werkt met Javanen, Brits In- dieërs en Bosnegers. De loonstandaard ?s zeer laag, het dagloon bedraagt on geveer f 1.50. De negerbevjl- king leeft zeer primitief, waar mede deze lonen gedeeltelijk verklaard worden. De arbeidsmarkt voor de landbouw ondervindt veel con currentie van de tijdens de oorlog toegenomen winning van bauxiet-erts. Voor de Europeaan is het klimaat nu niet direct gunstig te noemen. Het is induvidueel geheel verschillend of men hiertegen bestand is. Men moet naast sterke lon- PARTIJ VAN DE VRIJHEID Deze plaatselijke afdeling belegt Vrijdag 16 Jan. een ledenvergadering in Smit. welk een gevaarlijk baantje het is voorzitter te zijn. Het handbalterrein te Slootdorp wordt regelmatig gebruikt door de schoolkin deren, zeer tot schade van het terrein. „Vlug en Vaar dig" had, naar verluidt, (Gegadig- j reeds een klacht ingediend, adres van De heer Burger verklaar- deze soldaat bekomen bij de, dat. het onmogelijk was het Plaatselijk N.I.W.I.N.- om een kleine 300 kinderen comité van W.-meer). op de verkleinde speelplaats „De andere." verzoekt voor de pauze mede werking van de afd. Zang. De secretaresse der zang leek dit zeer goed toe en zegde toe, er werk van te maken. Voer zangliefhebbers van af 15 jaar is het mogelijk lid te worden van de afd. zang. De moderator sloot deze zeer nuttige bijeenkomst laat in de avond. De Raadhuisstraat zowel als de Terpstraat vorderen na de genoten vacantie van de bouwers opnieuw. Kwam de Hervormde kerk aan de binnenkant gereed, de Gere formeerde Kerk ondergaat wekelijks aanzienlijke vor deringen. De tijd is waar schijnlijk niet ver meer af, dat ook dit en dan nog wel aanzienlijk uitgebreide be dehuis in gebruik kan wor den genomen. Ook aan de R. K. kerk wordt in flink tempo gewerkt. De zweven de muren kregen weer steun, terwijl eveneens aan een uitbreiding wordt gebouwd. Van welingelichte zijde ten vermeldt "de verzekert men mij thans, dat een bespreking spoedig ook aan het herstel tuele fusie met van de torenuurwerken zal worden begonnen. Het was eerst sedert kort-, dat men daarvoor een geschikt adres kon vinden. Een zorgenkindje is nog de huisnummering in het dorp, terwijl de verlichting van de Meeuwstraat en de Stern- straat noodzakelijk op korte termijn ter hand dient te worden genomen, wil men niet met verstuikte voeten daarin of daaruit komen. Om van de moddertroep nog De regisseur maar niet te spreken. Naar my melcj^ zaj echter aan de trottoirs met spoed wor den gewerkt. MARJA. W.-werf, 10 Jan. 1948. Voor de rijstpellerijen en cacaofabrieken in ons lani komt dan weer veel werk, terwijl wij ook andere pro ducten zoals fruit en cocos- vet hier heel goed kunnen ge bruiken. Er zijn echter nog Vele moei lijkheden op te lossen, alvo rens alle plannen verwezen lijkt kunnen worden. Met steun van onze regering die nen we echter de aldaar te bieden kansen met beide han den aan te grijpen. De vele vragen werden door de Heer Dijkhuis naar genoe gen beantwoord. W.ij waren het geheel met Voorzitter van Zadelhoff eens, toen deze na afloop der le zing zijn hartelijke dank na mens de aanwezigen uitsprak. PAS OP UW SCHAPEN In de nacht van Woensdag op Donderdag werd een der schapen van pachter P. J. M. as.i Kessels van L 74 van de Hotel1 Noorderdijkweg door één of meer honden aangevallen. Naast de gebruikelijke pun-| Hoewel^ ernstig gewond, zal „VLUG EN VAARDIG" In verband met de zware regenval werden de wedstrij^ den eveneens afgelast. agenda over de w Oud en de candidaatstelling voor de vermoedelijk in 1948 te houden tussentijdse Kamer-1 verkiezing. Ook de gemeentelijke uit-; uitbreidingsplannen zullen wor den besproken. SLOOTDORP. het even- in leven groep schaap waarschijnlijk nog zijn te houden. Ds. Veenhuizen komt spreken over „De Wedergeboorte.'f In het kader van de propa gandacampagne, heeft de Geref. Mannenvereniging te Slootdorp op Woenslag 14 Ja nuari des avonds om 8 uui in de Geref. Kerk een bijeen komst belegd, waar Ds. Veen huizen van Amsterdam zal spreken over het onderwerp: „De Wedergeboorte." Allen, die belang stellen in het werk van onze Mannen- veren., en dit z< onderwerp willen beluisteren, zijn van harte welkom Storm aan de Oude Zeug. Tijdens de storm van Zon dag liep het IJsselmeerwatur dat normaal een stand van 40 N.A.P. heeft, op tot een hoogte van 30 -f N.A.P. De golven die bij wijlen meer dan 2 meter tegen ce Wieringermeerdijk opTTèpen, raakten hier en daar zelfs de grasmat van de dijkskruin. De korte dam van de haven aan de Oude _Zeug was ge heel onder waTer. Flevo - Nieuws. Met de Graaf als invallend doelman voor H_ Veenhuis, keerde ons tifëede met een 1-8 nederlaag uit Enkhuizen terug. D.I.N.D.U.A. bleek te belangrijkesterK voor de P!oeö- De overige wedstrijden wer- i den afgelast in verband met De Kerk zal verwarmd zijn. de slechte terreingesteldheid

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3