WIERINGERMEER NIEUWS UIT DE RAAD. —^al- Om ruim half twee open de burgemeester Loggers de vergadering. Na voorlezing van het gebedsformulier las de burgemeester een nieuw jaarsrede voor, waarvan reeds een uittreksel in ons blad werd gepubliceerd. De heer Feikes zegt burge meester en wethouders van harte dank voor hun be moeiingen in het belang dezer gemeente. Er is veel gebeurd, er staat nog veel meer te gebeuren. Hij sprak de wens uit, dat de saamho righeid en de samenwerking Zoals die bestaat sinds het functionneren van de defi nitieve raad, bestendigd zul len blijven. De voorzitter dankt ver volgens de heer Feikes na mens B. en W. voer deze woorden. Bij het aan de orde stellen van de notulen sprak de heer Zoodsma de wens uit, j dat burg. en weth. er naar j zullen streven zo veel mogelijk ingezetenen in te schakelen bij de wederopbouw van de j gemeente, zulks naar aanleiding van aanbestedingen aan mensen van buiten de polder. De voorzitter zegt dit gaarne toe, indien ook B. en W. de nuttigheid en wense lijkheid daarvan in het be paalde geval zal blijken. De ingekomen stukken ge- ven geen stof tot praten, en 1 evenmin het voorstel tot wijziging van de gemeente- rekening over 1944, een voor- j stel tot wijziging van het' besluit van 22 Maart 19471 inzake het verhuren van noodwoningen, en een voor stel tot het aangaan van een rekening-courant overeen komst met de N.V. Incasso- bank over 1948. Een voorstel tot aanschaf fing van een vuilnisauto gaf de Heer Klop aanleiding te vragen, of met het huisvuil niet tevens het tuin vuil enz. kan worden opgehaald. Voorzitter zegt toe dit in B. en W. nog eens te zullen overwegen. Een voorstel tot subsidi ëring van de volkshogeschool te Bergen bracht de tongen geducht in beweging. De Heer Breebaart stelt voor het subsidie van f 25.- op f 40.- te brengen. De Hr. Zoodsma bleek een juist tegenovergesteld stand punt in te nemen.. Hij vraagt zich af, of de gemeentelijke belangen wei zo nauw bij het werk van de volkshogescho len is betrokken, dat het ge ven van subsidie is gerecht vaardigd. Hij althans meent van niet, en is er derhalve tegen. De heer Dam is bang voor de conse quenties en is er op grond daarvan tegen. De heer Feikes is 't weer met de heer Breebaart eens. Men hoort vaak klachten over daling van het moreel van de jeugd als gevolg van de bezetting. Laten we nu de gelegenheid, die de volks hogescholen bieden om de jeugd weer op het rechte spoor te brengen aangrijpen. Voor alle lagen der bevol king en voor iedere gezindte staan de volkshogescholen open. Hij is ook voor verho ging van het subsidie. Ko men er meer verzoeken, om subsidie van volkshogescho len, dan moet die maar een deel van dit subsidie heb ben. De heer Stoel ^ziet geen nut van volks hogescholen en kan zich principiëel niet met Feikes verenigen. Voor tel van personen van chris telijke huize zijn de volks hogescholen wegens hun humanistische inslag niet aanvaardbaar. Voorzitter merkt op, dat de deur van andere aanvragers open blijft staan B. en W. zijn uitgegaan van deze gedachte dat ook andere volkshogescholen om I subsidie kunnen gaan vra gen. De heer de Bruyne merkt op, dat in 1947 subsidie - verzoeken van plaatselijke ver enigingen werden af gewezen. Hij zou toch in elk geval nog eerder subsidie aan een plaatselijke vereniging wil len toestaan dan dit ver zoek. De heer Breebaart is het met de heer Stoel eens, dat de basis der volksho gescholen moet worden verbreed. Hij ziet in enkele volks hogescholen een politieke richting gehuldigd, die ze ker de zijne niet is, zoals die van het democratisch- socialisme in Bakkeveen en van het communisme ergens in de provincie Groningen. De volkshogeschool in Ber gen is echter wel goed, en op die grond acht hij subsi diëring wel wenselijk, daar de idee van de volkshoge school hem wel sympathiek is. Op de vraag van de heer Giesen of er dan niet een vereniging, een centraal be stuur, is, antwoorde de heer Breebaart bevestigend. Er hangt echter veel af van de personen, die op een bepaal- de volkshogeschool leiding geven. De heer Stoel komt ten slotte enigzins terug op zijn beslist afwijzende houding, en erkent, dat volkshoge-1 scholen inderdaad hun nut kunnen hebben. Voorz. splitst tenslotte het voorstel in 2 delen 1. zal de gemeente subsidie geven aan de volkshoge scholen 2. Wat zal het bedrag van het subsidie zijn f 40.- als door de heren Bree baart en Feikes voorge steld f 25.- als door B. en W. voorgesteld. De hr. van Dam verklaart, vóór te zullen stemmen, in dien het subsidie voorlopig voor 1948 alleen, zal worden verleend. Na stemming wordt ten slotte het voorstel van B. en W. aangenomen, met dien verstande, dat het subsidie wordt toegekend voor het jaar 1948, dus niet jaarlijks. Hierna stelde voorzitter aan de orde een voorstel tot vaststelling van een subsidie verordening voor het kleu teronderwijs. De heer de Bruyne, ziende op de gevolgen van de ver ordening, is bang, dat misschien wel 10 kleu terscholen zullen worden gesticht, en verzoek om subsidie zullen doen. Voorzitter deelt mede, dat het de overtuiging van B. en W. is, dat het kleuteronder wijs moet worden gestimu leerd, wijzend cp de nog wel vele jaren bestaande nood woningen. Dc aanwezigheid van kleuterscholen is dus veel noodzakelijker na de inundatie dan ervóór. Ko men er meer kleuters, dan zullen meer scholen nodig zijn. Overigens, de verordening kan altijd worden gewijzigd indien er ongewenste conse quenties uit voort mochten vloeien. De heer Stoel blijkt ook veel voor kleuteronderwijs te voelen. Zullen we de ver- j ordening maar niet voor 2 jaar gaan vaststellen, dan kunnen we de consequenties I beter overzien. Voorz. acht vaststelling voor een bepaalde periode, bv. 3 jaar, geen bezwaar, i maar vraagt zich af waar om dit nodig is, waar de verordening, in dien nodig, altijd kan worden gewijzigd resp. ingetrokken. De heer de Bruyne ziet in de kleuterscholen allereerst een belang voor de dorpen, waar de noodwoningen bui ten de dorpen staan, hetgeen onder hilariteit, de voorzit ter de vraag ontlokt hoeveel noodwoningen er in W.werf staan. PARTIJ vd VRIJHEID Vrijdagavond hield de afd. W.-Meer van deze partij een ledenvergadering in Hotel bmit te Middenmeer, onder, voorzitterschap van de Heer| G. Schuiringa. Het voornaamste punt vorm de de bespreking van samen voeging met de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (Partij Oud.) Met algemene stemmen werd een dienaangaand bestuurs voorstel aangenomen. De naam der partij stond echter aan felle critiek bloot en men zal aan het Hoofdbe-J bestuur voorstellen, deze te willen wijzigen in Democra tische Partij. Voor de eventueel dit jaar; te houden tussentijdse Kamer-: verkiezingen werden diverse plattelands-candiidaten naar voren gebracht. De Heer S. Breebaart hield vervolgens een inleiding over de uitbreidingsplannen der ge meente W.-Meer, waarop zich een interessante discussie on der de aanwezigen ontspon. Unaniem was men van oor deel, dat vrijheid van vesti ging in de polder mogelijk moet zijn, zonder dat van ho gerhand een bepaalde dwang wordt opgelegd. Men zou tevens gaarne zien dat de grond in de W.-Meer j spoedig in gemeente-eigendom overging, waarna pas eenzui-' vere toestand op dit terrein zou kunnen ontstaan. Met dank aan de Heer Breebaart, sloot Voorzitter Schuiringa deze huishoude lijke vergadering. Flevo Nieuws. De Zaterdag bracht ons slechts halve winst. Het 2e wist het te W.Werf niet tot een overwinning te brengen en leed een 1-0 neder laag tegen het toch heus niet sterke NOC uit Alkmaar. Het 4e deed het voor de competitie beter en versloeg in M.-Meer Andijker Boys 2 met dezelfde cijfers. De opkomst van enkele spelers was weer eens slecht. Ongetwijfeld zal de nederlaag van het 2e hieraan wel ge deeltelijk te wijten zijn. BEDRIJFSVOORLICHTING. TEELTAFBAKENING IN DE W.-MEER. (Mededeling No. 351). (Vervolg). Het bezwaar, dat de veror dening geen minimum sub sidie zou kennen, blijkt reeds te zijn ondervangen, daar de verordening wel degelijk een minimum-aan tal kleuters eist, voor een school voor subsidie in aan merking kan komen. Het voorstel van burg. en weth. wordt tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel tot het ver lenen van subsidie aan de kleuterschool te Midden- meer, direct na de toepas sing der zojuist aangeno men verordening, wordt eveneens aangenomen. De vraag van de heer de Bruy ne naar een localiteit, werd door de voorzitter beant woordt door mede te- delen dat de betreffende vereni ging daarvoor zelf had te zorgen. Een voorstel tot verhuring van een gedeelte van het voetpad langs de N. H. kerk j te Slootdorp aan H. Struik, j werd <joor de voorzitter te rug genomen, daar zeer groot verschil van mening bleek te bestaan ten aanzien van de vraag of het voetpad tussen het perc. van II. StruÏK te Slootdorp al dan niet van belang was voor het plaatselijk verkeer. De heren Zoodsma en Klop bleken namelijk de mening toegedaan, dat dit1 wèl het geval was, in tegen stelling met wat door Burg. en Weth. was medegedeeld. De heer Zoodsma maakte zich verder ongerust over het feit, dat Struik reeds van het pad gebruik maakt, dat alles reeds in kannen en kruiken zou zijn, zodat de raad alleen nog maar ja heeft te "knikken, i De voorzitter deelt mede, dat niets minder het geval 1 is, met Struik is nog geen enkele definitieve afspraak gemaakt. De heer Zoodsma acht ver der art. 5 der concept-huur overeenkomst niet juist. Daarin wordt aan Struik de verplichting opgelegd het terrein steeds vrij te houden I van onkruid, èn voorkomen de distels enz. voor de bloei af te maaien. Distels zijn ook onkruid I meende de heer Zoodsma, zodat het aan de bloei ko men daarvan door het eerst bepaalde al onmogelijk wordt gemaakt. (Hilariteit). Punt 14 van de agenda, een voorstel tot verhuring van grond aan L. Schotte, I kon, wegens bezwaren van de heer Stoel en andere raadsleden niet worden aan- genomen, daar door deze verhuring het terrein van de heer Schotte op slechts 30 a 40 meter van de school af 1 zou komen te liggen. De heer Stoel drong op spoedige behandeling der aangelegenheid aan daar deze zaak al een hele poos j poos aanhangig is. De Voorzitter zei spoedige behandeling toe. Punt 15 werd van de agen- da afgevoerd, daar de N.V. v.h. Kingma en Zn. geen prijs schijnt te stellen op dit terrein. Een voorstel terzake het verlengen van de huur van een perceel grond, bestemd voor woonwagenterrein aan de Nieuwesluizerweg te j Slootdorp en een voorstel tot wijziging van de 3e supple- toire begroting voor 1947 werden aangenomen. Een voorstel tot benoeming van een lid der commissie j tot wering van schoolver zuim ontlokte kritiek van de heer Breebaart, die'j meende dat in deze com missie het vrouwelijk element vertegenwoordigt be hoort te zijn. Voorzitter blijkt het gevoe len van de hr. Breebaart wel te delen, maar er werd in de vacature mej. Hom burg een onderwijzer be noemd, en hij achtte het onjuist de vacature van lid van bedoelde commissie on vervuld te laten. Bij stemming bleek, dat alle raadsleden hun stem op de candidaat, de heer Brink man, hadden uitgebracht. De regelen, welke de raad moet vaststellen in verband met de uitvoering van de woonruimte-wet ontlokte .nog al enige discussie, voor namelijk door het gebruik van het woord „wederop bouw", hoewel de Voorzitter verklaarde, dat hieronder moet worden verstaan het weder op gang brengen van de gehele maatschappelijke structuur waaruit bleek dat dit woord in zeer ruimen zin moet worden opgevat, werd, teneinde alle misverstand te voorkomen, dit woord te ver vangen door een ander, het welk, de bedoelingen van 15. en W. duidelijker weer geeft. Artikel 4 der voorgestelde regelen, bevattende een op somming van personen, die in het algemeen voor een vestigingsvergunning in aan merking komen, werd uitge breid met een categorie land- 1 arbeiders en vaklieden, die voor een normale gang van het bedrijfsleven noodzake lijk zijn. Uitdrukkelijk werd er de aandacht opgevestigo, dat burg. en weth. uiteraard bevoegd zijn in voorkomende gevallen vergunningen te weigeren. Het houdt dus een algemeen „gebaar" in, geen I recht. I Een aantal verzoeken om i tegemoetkoming aan ouders in de kosten van het ver voer hunner leerplichtige kinderen werden vervolgens toegestaan, enkele andere afgewezen, een en ander overeenkomstig het voor- I stel van burg. en weth., ge- j nomen van een bespreking j in comité. De grote hap voor de mid dag, de gemeentebegroting voor 1948, bleek ten slotte maar een klein hapje te zijn. Hieruit mag dus worden ge concludeerd, dat de behan- ling schriftelijk en mondeling in de afdelingen reeds gron dig was voorbereid. Vrijwel zonder enige bespreking werd zij, zonder wijziging aange nomen. Om 4 uur reeds kon de voorzitter de openbare ver gadering sluiten. AFSTANDEN. Tenslotte volgen hieron der nog de afstanden, welke bij de zaadteelt ingevolge de teeltafbakening - regeling steeds in acht moet worden genomen tussen de verschil lende gewassen. Deze afstanden hebben dus in de eerste plaats bete kenis in gebieden, waarvoor een voorrangsregeling voor de betreffende gewassen geldtdaarnaast echter ook voor gebieden, waarvoor een uitsluitende regeling geldt, (waarin dus slechts een be paald gewas met uitzonde ring van andere gewassen mag worden geteeld). TUINBONEN. Tussen driemaal wit en andere rassen 100 m Tussen blanke rassen en groenzadige rassen 50 m Tussen blanke, witkiemige rassen onderling 10 m Tussen blanke, zwartkiemige rassen 10 m Tussen witkiemige en zwartkiemige rassen 50 m Tussen groenzadige rassen onderling 10 m Spinazie Tussen kroesbladige en glad- bladige rassen 800 m Tussen scherpzadige en rond- zadige rassen 400 m Kool. Tussen verschillende soor ten 800 m Tussen verschillende ras sen 400 m Wortelen. Tussen grove en fijne ras sen 800 m Uien. Tussen rode en blanke ras sen 800 m Bieten. Tussen suikerbieten en voe derbieten 300 m Tussen suikerbieten en kro ten 800 m Tussen voederbieten en kro ten ook 800 m Voor de goede orde zij nog opgemerkt, dat in de keu ringsvoorschriften van de N.A.K. en N.A.K.G. nog af standen zijn bepaald voor verschillende rassen, welke in bovenstaande teeltafbake- ningsregeling niet zijn op genomen. De telers zijn tegenover deze keuringsdiensten ge houden om bedoelde afstan den in acht te nemen zij maken echter geen deel uit van de teeltafbakeningsrege- ling. NASCHRIFT. In verband met de vele discussies en vragen die wor den gesteld t.o.v. de verge- lingsziekte in suikerbieten, menen wij goed te doen, (vooral nu er een definitieve afbakening van diverse ge wassen tot stand is geko men) de volle medewerking in te roepen van alle bieten- zaadtelers om steeds overleg te plegen met de buren die suikerbieten verbouwen, op welk gedeelte der kavel een perceel wordt uitgeplant. De bietenzaadtelers kun nen hiermede de verbouwers van suikerbieten van dienst zijn m.h.o. op de vergelings- ziekte. Uit onderzoekingen die de laatste jaren in verband met de vergelingsziekte zijn ge daan, kwam duidelijk tot uiting, dat percelen welke Oostelijk van een perc. zaad- bieten waren gelegen een hoger percentage vergeling te zien gaven. Dit wil nog nietzeggen, dat dit uitsluitend als oor zaak kan worden genoemd, maar het geeft toch weer een aanwijzing, waarmede men rekening kan houden, bij een e.v.t. keuze der per celen. Over de vergelingsaffaire is het laatste woord zeer ze ker nog niet gezegd, maar wij hopen echter door jaar lijkse onderzoekingen de vele factoren die bij de vergeling een rol spelen tot oplossing te kunnen brengen. E. C. TIMMER. Huisvesting Bouwvakarbeiders. Met het gereedkomen van een afzonderlijke keuken barak is de gehele barak te Middenmeer beschikbaar j gekomen voor de huisvesting van bouwvakarbeiders. In totaal kunnen hier thans 64 mensen worden gehuisvest. Voorts betekent een eigen kookgelegenheid een aanmer kelijke verbetering van de voeding. Door het vervoer van Oost- waard naar Middenmeer was het eten namelijk niet zo smakelijk dan uit de pot van eigen kok. De keukenbarak werd ge bouwd door de Fa. Bobeldijk en Smit. Kampbeheerder Booy krijgt zo langzamer hand een gehele nederzet ting langs de Westfriese Vaart. KATH. VOLKSPARTIJ. Vrijdagavond om half acht belegt de K.V.P., afd. Wie- ringermeer een bijeenkomst der Katholieke Jongeren in de restaurant-zaal van Ho tel Smit te Middenmeer. De Jongerencommissaris van de K.V.P. Drs. J. Schip horst zal daarbij het woord tot de Jongeren richten. Exploitatie noodslachtplaats In de exploitatie van de noodslachtplaats te Slootdorp, die tot dusver niet geheel rendabel was, is per 1 Janu ari j.1, een wijziging gekomen. De bedrijfsvoerende ver eniging, waarvan vrijwel alle pachters lid waren, heeft haar werkzaamheden gestaakt, terwijl de slager D, P. Wil lig de exploitatie voor eigen rekenting heeft overgenomen. JACHT EN VISSERIJ. In 1947 werden ter ge meente-secretarie afgegeven 10 grote jachtakten, 9 kleine visakten en 4 hengelbewijzen, terwijl 37 bewijzen van beta ling der bijdrage tot verbe tering van de visstand wer-j den verstrekt aan hengelaars, i BAGGERWERK. Nog voor het einde dezer maand zal aanbesteding wor den gehouden van het bagger werk van de Hoekvaart vanaf de sluis lot de Oostermidden- meerweg, de Lage Midden- meertocht en de MedembliiC- kertocht. EEN MEEVALLER. Door de samenwerkende bouwvakarbeiders- organisaties werden in de eerste week van Januari in alle kampen in de polder onderpakken uitge reikt aan de kampbewoners. In totaal werden op deze wijze 782 stuks uitgereikt. Elk pakket was puntenvrij en kostte slechts f 5.50, Begrijpelijkerwijze werd deze geste zeer op prijs ge steld. De verdere inpoldering. De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor West- Friesland heeft er bij Minis ter Vos op aangedrongen, het oorspronkelijke plan te handhaven en niet eerst de Z. O. Polder, maar eerst de Z. W. Polder droog te leg- gen. „Vlug en Vaardig" Alle vast 1 gestelde wedstrijden werden wegens terreinafkeuring afge last. VERGADERING van Grontmij Arbeiders op Donderdag 22 Jan. in Café Veerdig, H.hoef Belangrijke bespreking'. Opkomst dringend gewenst. De gekozen kern. GEVRAAGD wegens huwelijk van de tegenwoordige, tegen half Februari een NET DIENSTMEISJE, voor d. e. n. S. A. DUIJNKER, Koningstraat 47, H.-hoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3