i WIERINGERMEERN1EUWS UIT DE RAAD. KRINGNIEUWS. PRAATMIDDAG. KOOS VORRINK KOMT. SPOED IN EEN KWARTIER. Om kwart voor drie pre cies opende burgemeester Loggers en las, als gewoon lijk staande het gebedsfor mulier voor, waarna hij, me- de namens de bevolking van deze gemeente, de Konink lijke familie geluk wenste met de verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix. De spoedzitting van de raad vond zijn oorzaak in de eerste plaats in de even- tuële opheffing van een voetpad in Slootdorp. In de vorige vergadering van de raad werd de opheffing van dit pad, en het uitbreiden van een aan Struik in Sloot- dorp toebehorend perceel aangehouden, omdat enkele raadsleden van mening wa- ren, dat opheffing voor een bepaalde categorie mensen in Slootdorp last zou kunnen j veroorzaken. In de tweede plaats betrof het een aanvraag van Schot- te in W.-werf om hem een perceel grond te verhuren. Dit perceel grond is echter gelegen nabij een terrein, j dat op de in voorbereiding j zijnde uitbreidingsplannen1 is bestemd als Katholiek centrum. Wat betreft de opheffing van het voetpad langs Struik stellen B. en W. voor tussen het tweede en het derde hui- i eenblok van de Kerkstraat een nieuw voetpad in de plaats van het op te heffen te maken. De voetpaden tus sen het tweede en het der de, en die tussen het derde en het vierde huizenblok van de rechterkant af, zou den dan kunnen vervallen. Men zou dus een nieuw voet pad aan gaan leggen, en daarentegen 2 anderen la ten vervallen. De Heer de Bruyne wou de zaak nog eenvoudiger maken. Het eerste voetpad van de Noordkant af zou z.i. even eens kunnen vervallen. De .Voorz. zag er wel wat in, en besloot, het over te nemen als voorstel van B. en W., waarmede de beide wethouders accoord gingen. Het derde voetpad kon even min genade vinden in de ogen van de hr. de Bruyne. Ook dit voetpad ging dezelf de weg als het eerste, en stierf dezelfde dood. Tenslotte restten dus slechts 2 voetpaden, één tus- 'sen het tweede en het derde huizenblok van de Noord kant af, en één tussen het tweede en derde huizenblok van de Oostkant af. Op de vraag van de heer Addens, wie voor de kosten van de te maken afrasterin gen op zou draaien, deelde de voorzitter mede, dat dit z.i. ten laste moest komen van de eigenaar, dus in dit geval van de stichting Bouw bureau de Wieringermeer. De raad kon zich met de opheffing van de voetpaden verenigen. De kwestie Schotte De voorzitter deelde mede, dat de vraag was, of het bedrijf van de heer Schotte geen hinder zou veroorza ken. indien op het nabij ge legen terrein de school zou worden gebouwd, die daarop in het uitbreidingsplan is geprojecteerd. B. en W. zijn echter voornemens aan de te verlenen hinderwetver gunning zodanige voorwaar den te verbinden, dat geen hinderlijk lawaai behoeft te worden gevreesd. Schotte heeft in een onderhoud met de gemeente-architect ver klaart, tegeri de op te leggen voorwaarden geen bezwaren te hebben. De plannen voor het Katholieke complex in W.-werf zullen opnieuw naar Prof. Bruin worden gezon den, teneinde te worden herzien. Er zal dan een in dustrieterrein worden gepro jecteerd, naast het Katho lieke centrum. Beide delen zullen dan met bomen en ander groen vaii elkaar wor- I den gescheiden Op een vraag van de Heer Feikes naar de kosten, die de extra uit te voeren wer ken zullen vergen, deelde; voorzitter mede, dat deze, zoals gebruikelijk is, ten laste van de ondernemer, dus van Schotte, zullen ko men. De heer Feikes bleek ook nog niet helemaal gerust over de voorwaarden, die B. en W. aan de hinderwets vergunning zouden verbin den. De Voorzitter stelde hem echter gerust, omdat Schotte verklaard heeft deze te zul len aanvaarden. De Heer Zoodsma vroeg of Schotte tegen deze voor waarden nog in beroep zou kunnen gaan. Voorzitter zei, dat dit na tuurlijk mogelijk was, maar dat de voorwaarden, die B. en W. zullen stellen, door de Kroon in hoger beroep steeds zijn gehandhaafd. Hij verzekerde echter de heer de Bruyne, die zich eveneens j over de voorwaarden enigs- zins ongerust, bleek te ma ken, toe, dat de voorwaar den tot een minimum zou den worden beperkt. De hr. de Bruyne zou gaar- I ne zien, dat binnen een j straal van 200 meter van de te stichten kerken, scholen i e.d., zogenaamde „gevoelige gebouwen", helemaal geen inrichtingen zouden mogen worden gebouwd, die onder de hinderwetzouden vallen.! De voorzitter zegt, dat een en ander ook de bedoeling van B. en W. is. Prof. Bruin zal worden verzocht de zaak gezond op te lossen, ook met het oog op de bepalingen van de hinderwet. De heer van Dam meent tenslotte, dat tegen het voor- j stel van B. en W. dan geen enkel bezwaar kan bestaan. Z.h.st. wordt het voorstel dan ook aangenomen. Hierna sluiting. Kerkdiensten W.-meer. I ZONDAG 8 FEBRUARI. 1 NED. HERV. GEM. Slootd. 1.30 u. Ds. Germans. Bed. H. Doop. M.meer 10.30 u. Ds. Germans Bed. H. Doop. W.werf 2 u. Ds. Vink. Opperd. 10 u. Ds. Kioosterm. Midw. 10 u. Ds. Buiskool. Abbekerk 10 u. Ds. Vink. Twisk 10 u. Ds. vd Neut. M.blik 10 u. Ds. Wesseldijk van Alkmaar. GEREF. KERK. Slootdorp 9.30 uur Dienst. Slootd. 4.30 u. Ds. v. d. Wielen. M.meer 9 uur Ds. v.d. Wiel M.meer 2.30 u. W.werf 10 uur Ds.v W.werf 2.30 uur Ds. j GER. KERK Art. 31 K, .O/ Cantine De Terp. W.werf 11 en 3 uur Ds. F. Tollenaar. Houdt 5 en 6 Maart a.s. vrij voor de Bazar Muziekvereniging te Middenmeer in HOTEL SMIT. BESTRIJDING VAN DE BRUTALE HUISMUS. Het is bekend, dat een ie- I der die een open kapsehuur of boerderij bezit, veel hin der heeft van de grijsgrauwe huismus. In 't bijzonder bij en in de omgeving van de graanpakhuizen kan dit soms ergelijke vormen aannemen. De P. D. te Wageningen heeft zich thans bereid ver klaart de bestrijding van de mus op zich te nemen en j heeft zich hierbij d.e hulp j verzekerd van de Ratten- commissie. Natuurlijk verwacht de j Commissie ok de hulp van onze landbouwers. U kunt U voor deelname aan de bestrijdingsactie opgeven bij de Heer L. Haverkamp, Kol- hornerweg te Middenmeer, Tel. No. 88. Het bestrijdingssysteem is vrij eenvoudig. U zoekt een kleine oppervlakte in uw schuur van 2x2 meter, die U afzet met gaas. Dit hokje moet 20 Febr. a.s. gereed zijn. Hierin strooit men geduren- de 3 a 4 dagen gewone ver giftigde tarwe. Op 28 Febr. a.s. komt dan iemand van' óc P.D. bij alle lokvoer- rennetjes zwaar vergiftigde j tarwe strooien. Bij ongunstig weer wordt dit enkele dagen later. Ge lijktijdig wordt dan bij de pakhuizen de grote klap uit gedeeld. Aan deze actie is door de P. D. echter één voorwaarde verbonden. Een ieder dient zich hier ten volle achter te scharen daar anders niet voor 100% succes bereikt wordt. De kosten kunnen geen bezwaar zijn, deze zul len slechts 50 ct. per boer derij bedragen. Het ongerief en de schade die de mussen veroorzaken is veel groter, dan dit bedrag. Onmiddellijke opgave is gewenst, daar op 10 Febr. de P.D. uitslag van de actie verwacht. In een volgend No. van dit blad vindt U nog bijzonderheden. nadere BENOEMING ONDERWIJZER Aan de Chr. Nat. School, hoofd de Heer Roolvink te Middenmeer, werd heden benoemd tot onderwijzer de Heer J. Jellema te Ferwerd. CONTACT - COMMISSIE TERUGGEKEERD. Zoals de leden van de Landbouw Organisatie in de W.-meer bekend zal zijn is er weer een Contact-Com missie uit de Stands Orga nisaties teruggekeerd, voor overleg met het Domeinbe- heer. De Commissie verzocht hiermede de betrokken le den, voor die aangelegenhe den, waarvan bespreking met het Domeinbeheer nood zakelijk is, zich schriftelijk te wenden tot de secretaris der Commissie, de Heer J. Dijkstra, Zeugweg J 67, Wie- ringerwerf. OP NAAR DE PROTEST VERGADERING R.O.S. TE MIDDENMEER. Ter ondersteuning van de actie die Stichting Recht- vaardige Oorlogsschade W.- meer, welke, gelijk bekend op 11 Febr. a.s. in Hotel Smit te Middenmeer een protest vergadering heeft belegd, om zich door een deskundi ge spreker te laten voorlich ten, roept thans ook het be stuur der Middenstands Ver eniging W.meer haar leden op tot een bezoek aan deze: buitengewoon belangrijke vergadering. Allen, die het met het nieuwe Wetsontwerp tot regeling der Oorlogs slachtoffers niet eens zijn worden op deze protestver gadering verwacht. Voor bijzonderheden ver wijzen we belanghebbenden naar de in dit nummer voor komende advertentie. PROPAGANDA - AVOND „VOLKSONDERWIJS" Afd. Wieringermeer.' De afd. W.-meer van Volks- onderwijs zal op Zaterdag- j avond 14 Febr. een propa- ganda-avond houden. Een tweetal sprekers, o.a. een tweede Kamerlid, zal het1 woord voeren, terwijl de Heer Lode van Gent de aanwezi gen met een camera zal brengen in de binnenlanden der Belgische Congo. Een mooie kleurenfilm opgeluis terd door negerzang. Het spreekt vanzelf dat de leden van Volksonderwijs met hunne dames allen komen, doch ook andere belangstel lenden worden gaarne ver wacht. Men raadplege voor nadere bijzonderheden de in dit nummer afgedrukte advertentie. RATTEN - COMMISSIE. De eerste grote bestrijding heeft in de polder plaats gevonden. Ingekomen klachten over minder goede uitwerking zullen worden onderzocht, terwijl die bedrijven een nabehandeling krijgen. De iesultaten mogen be vredigend genoemd worden. Zij die nog .finirat" voor hun bedrijf 'nodig hebben kun nen dit op de bekende adres sen verkrijgen. Het ligt in de bedoeling dit Voorjaar een 2e behandeling over de gehele polder toe te passen. De landbouwers kunnen dezer dagen een kwitantie verwachten. Het zal de taak van de penningmeester ten zeerste vergemakkelijken, indien deze bij de eerste aanbieding voldaan wordt. Noordholiands Noorderkwartier. Voorzitter Bruins kon Maandagmiddag 29 leden van de hengstenvereniging welkom heten in Hotel Smit waar de jaarvergadering werd gehouden. De Secretaris de heer K. J. Kaan moest helaas melding maken in zijn jaarverslag van het verscheiden van het actieve bestuurslid, de heer R. J. Waiboer. Met genoegen kon worden geconstateerd, i dat tal van fokkers in de t polder zijn teruggekeerd. De I vooruitzichten voor de paar- denfokkerij zijn ondanks ver doorgevoerde mechanisatie 1 van de landbouw niet ongun stig. De financiële toestand bleek gunstig te zijn. Van het totaalbedrag aan dekgeld ad f 20.282.kon een winst- saldo van f 6.081.94 worden' geboekt. Het dekgeld voor paarden van leden werd voor dit jaar teruggebracht van f 90 tot f 41.voor paarden van niet'-leden f 110.— tot f 56.—. De in 1947 aangekochte nieuwe auto heeft de ver voerkosten niet onbelangrijk gedrukt. De heer Hakvoort stelde namens de controle-commis sie voor de penningmeester te dechargeren. Hetgeen ge schiedde. Het bestuur werd aange vuld met de heer Jb. Geer- ligs (vacature R. J. Waiboer), terwijl de heer K. J. Kaan werd herkozen. De heer A. P. de Miliano werd in de controle-commis sie gekozen. Ongeveer 1 Maart zullen twee personen met de hengst rondgaan. Voor paarden, die buiten het werkgebied van Noorderkwartier zijn onder gebracht, worden de extra reiskosten doorberekend. Na afloop der vergadering zat men aan een gezellige Brabantse maaltijd, waar voor in een volgend jaar het rundvlees ongetwijfeld zal worden vervangen door paar- denbief. BEDRIJFSVOORLICHTING. ONTWATERING. Mededeling No. 352. HET TORENUURWERK. Het torenuurwerk te Wie- 1 ringerwerf werd deze week onderhanden genomen voor een algeheel herstel. JAN SCHOUTEN. De plaatselijke afd. der A. R. Kiesvereniging heeft bericht ontvangen, dat de Voorz. der Tweede Kamer fractie, de heer Jan Schou ten op 15 Maart a.s. in Hotel Smit een spreekbuurt komt vervullen. Het kringbestuur der W.Meer deelt U mede, dat besprekin gen zijn gevoerd met diverse instanties over verstrekking van vrije kost en beperkt ver voer, het huren van Kribben, strozakken, dekens, tafels en banken en het zo nodig in or de maken van een verblijfs- gelegenheid' op sommige boer derijen voor de pl.m. 6C0 ar beiders, welke in de schuren bij de boeren zullen moeten worden ondergebracht. Over vrije kost en beperkt vervoer kan nog geen defini tieve uitspraak gedaan worden, echter heeft dit een goede kans van slagen. Betreffende het liggingsmate riaal etc. geldt hetzelfde re sultaat. Over deze zaken volgt nog een nadere mededeling. Wat betreft het nog in orde brengen der verblijfsgelegen- heden, is de Dienst Wederop bouw bereid gevonden om in beperkte mate oude bouwma terialen beschikbaar te stellen, I waarvan dan onder toezicht 1 van een opzichter van de Dienst voor belanghebbenden een zodanige gelegenheid kan worden gemaakt. Belanghebbenden dienen zich op korte termijn met hun voor stellen te wenden tot ons kan toor, dat voor doorgave zal zorg dragen. Het maken van één af twee vcrblijfsgelegenheden per groep moet natuurlijk worden aan bevolen. Namens het Kringbestuur, j D. STOMPEDISSEL. Nu de winter tot op heden toe nog steeds open weer geeft, gepaard gaande met af en toe vrij veel neerslag is een goede waterafvoer der gronden een eerste vereiste, i Dat deze afvoer op diverse percelen niet altijd even vlot verloopt, behoeft hier geen betoog. Speciaal in de Sec ties L, J en M komen op di verse kavels plekken voor, waar bij zware regenval wa ter op het land staat of de grond papperig nat is. De oorzaken kunnen hier twee ërlei zijn, nl. of de grond is slecht doorlatend, zodat het water niet vlug genoeg weg kan, of de drainage func- j tioneert zeer onvoldoende. Veelal gaan belde ongun stige factoren samen met de bekende nadelige gevolgen. Wat de doorlatendheid van de grond betreft kunnen nog weer enkele factoren genoemd worden, waardoor deze doorlatendheid ongun stig wordt beïnvloed. We noemen hier bij voorbeeld de echte slempgronden (veel voorkomende bij grond- I soort 4) waar de verhouding zand- en kleideeltjes zoda-1 nig ongunstig is, dat de grond in natte perioden to taal dichtslaat en practisch geen water doorlaat. Verder; hebben we gevallen waar de i bovengrond nog wel goed I doorlatend is, doch waar op 1 304050 cm een schelp- laag voorkomt, welke prac tisch alle waterafvoer ver hindert. Ook vinden we wel erg natte gronden, welke bovenop goed doorlaten, doch waar op zekere diepte een vaste, veelal zure klei laag voorkomt welke ook zeer slecht doorlaat. De neerslag zakt hier slechts langzaam doorheen en heeft grote moeite om de drains te bereiken. Vooral in peri oden van kort op elkaar volgende zware regenval komt de piasvorming te voorschijn. Dit is te verkla ren doordat na enkele dagen van zware regenval, op een slecht doorlatende grond, deze geheel met water verza digd wordt, en op zeker mo ment geen waterberging meer bezit. Komt nu op nieuw regenval, dan is pias vorming met alle nadelige gevolgen hiervan onvermij delijk. Hoewel deze plasvor- ming uitsluitend in de win termaanden te voorschijn komt, kan het toch op an dere tijden bij uitzondering voorkomen. Iets dergelijks namen we waar in 1942 toen in Juli bijna 48 uur aan een stuk regenval voorkwam en door piasvorming plaatselijk; grote schade aan de veldge- I wassen speciaal de aardap- j pelen werd veroorzaakt. Dit zijn evenwel uitzonderingen, welke de regel, dat de mees- te last wórdt ondervonden gedurende de herfst en win, i ter, dus in perioden met veel i neerslag en weinig verdam- ping, bevestigen. Niettemin moet de slechte waterafvoer dezer pecelen als een groot nadeel worden bezien, omdat deze natte I grond verzuurt en verslempt, in de regel pas laat in het I voorjaar bewerkt kan wor- den en doorgaans een zeer matig gewasje oplevert. Wat; kan gedaan worden om in deze toestand enigszins ver betering te brengen Naarmate de oorzaak der slechte afwatering verschil lend is, zullen ook de maat regelen ter verbetering ver- schillen kunnen zijn. Zoals j gezegd is het evenwel in de I regel een samengaan van factoren, waardoor een even- tuële verbetering ook weer meer gecompliceerd wordt... Een voorbeeld hiervan is b.v. de aanwezigheid van rood- I bruine- ijzerafzetting in en om de drains waardoor deze slecht functioneren, ja zelfs areheel verstopt geraken. Daar komt dan bij dat de gronden waar deze afzet- tingen voorkomen in de re-1 gel ook zeer slecht doorla- tend zijn, vanwege voorko mende vaste klei of schel penlagen in de bodem, of vanwege het feit dat- de grond totaal dichtslempt. We komen dan ook tot de conclusie dat een directe verbetering der ontwatering in deze gevallen niet een voudig is. Wat de ijzerafzet ting in de drainbuizen be treft, dit kan het beste be streden worden, door min stens tweemaal per jaar de uiteinden der drainreeksen, (waar de ijzerafzetting door de inwerking der zuurstof het grootst is) met rotan of ander buigzaam materiaal door te steken. Hierdoor wordt voorkomen dat de buizen aan de uiteinden to taal dicht komen te zitten en wordt t.o.v. de wateraf voer zeer goed werk gedaan. Het is dringend noodzakelijk dat in de gebieden met ijzer- afzet aan deze zaak voldoen de aandacht wordt besteed. Is de verstopping der drains reeds zover gevorderd, dat grote schoonmaak noodzake lijk is, dan doet men beter contact te zoeken met Hof- man's drainreinigingsbedrijf te W.-werf. Alles vraagt tenslotte onderhoud, ook drainage Hoewel de Fa. Hofman reeds met 8 toestellen in de polder werkt, is zij druk be zet waarmede men rekening dient te houden. Is de grond slecht doorla tend als gevolg van schelp- lagen en kleilagen, dan is het. enige middel tot verbete- ring, deze lagen te breken, door woelen, of wat beter is, ze door diepploegen naar boven te halen en door el kaar te mengen. In vele ge vallen is hierdoor een uit stekende verbetering in de ontwatering bereikt. Zit de slecht doorlatendheid der gronden meer aan de opper vlakte, tengevolge van een ongunstige verhouding der gronddeeltjes t.o.v. van el kaar, waardoor de grond dichtslempt, dan is organi sche bemesting het enige middel tot verbetering. Door regelmatige aanwending van groen- of stalmestbemesting wordt het humuscomplex in deze gronden verhoogd, het samensmelten der grond- deeltjes tot een slempige massa wordt steeds minder, de structuur komt in de juis te vorm en de doorlatend heid verbeterd. Wel zal men er rekening mee moeten houden dat dit geen proces is van enkele jaren, doch men is op de goede weg en lenig aan zal verbetering optreden. BREED. Voor de laatste maal in het winterseizoen 1947/43 zal door de Ver. voor Bedr. Voorlichting een praatmid dag voor de leden worden gehouden, op Donderdagmid dag 12 Febr. a.s. des nam. 2 uur in Hotel Smit te Mid denmeer. Op deze praatmiddag zul len enkele korte inleidingen gehouden worden terwijl de aanwezigen in de gelegen heid worden gesteld diverse onderwerpen naar voren te brengen en hierover van gedachten te wisselen. Gezien het belang van deze bijeenkomsten, ver wachten wij ook thans weer een grote opkomst van de leden. Het Bestuur. Flevo Nieuws. Programma voor Zaterdag 7 Februari 1948 D.TB. 4—Flevo 2 3 uur Oudkarspel. Adspiranten. Flevo a Alcm. Victrix b Middenmeer. 2.30 uur. Junioren. Flevo aAlcm. Victrix Middenmeer 3.30 uur. Zondag 8 Februari 1948 N. Niedorp 4Flevo 3. N. Niedorp 2.30 uur. U KOMT NATUURLIJK OOK

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3