PROTESTVERGADERING 10 M. nieuw Balatum Stichting Rechtvaardige Oorlogsschade. De Keer Hanegraaf wekte ieder op zich in massa achter de Federatie tc stellen. Ontwerp nog steeds teleurstellend. De Heer Koolhaas, Voor zitter der afd. W.-meer, opende te plus minus 2.15 u. de vergadering die goed be zocht was. Hij bracht naar voren, dat z.i. het nieuwe wetsontwerp vrijwel geen veranderingen bevatte. Basis 1940 blijft als uitgangspunt gehandhaafd. Hierna gaf hij het woord aan de Heer Hanegraaf van de Landelijke Federatie. j Deze begon met de opmer king, dat na 2Va jaar wach ten. eindelijk een wetsont werp gereed is. Het ontwerp noemde hij echter buitengewoon te leurstellend. Willen wij dan meer heb- i ben dan gns toekomt Neen maar wij verlangen dat men ons recht doet, daar basis 1940 ongeveer 1/3 tot 1/4 van de werkelijke schade bedraagt. De uiteindelijke beslissing i van een goede regeling voor j materiëele oorlogsschade rust op ons parlement. Wij moeten trachten de i Kamerleden gunstig tebe- j Invloeden, teneinde resulta- I ten te bereiken. De Federatie heeft ge- tracht rechtstreeks contact op te nemen met de betref- 1 fende departementen. Mi nister Lieftinck heeft ver- j schillende malen beloofd vóór het ontwerp met de 1 Federatie in overleg te tre- den, maar van dit overleg is niets terechtgekomen. De gehele regeling is zui- ver ambtelijk, terwijl de in structies" geheim zijn. De ge troffene laat men stapels formulieren invullen, waarna men een papiertje thuis krijgt, waarop een veel lager bedrag is aangegeven, dan gedacht werd. Tot overmaat van ramp is dit bedrag niet na te reke nen. Gaat men in beroep dan komt men terecht bij de zelfde instanties, die U ech ter niet. vertellen, hoe zij aan de getallen komen. Wij worden niet behan- deld, zoals in een rechtstaat als de onze dient'te geschie den. Veelal is de uitvoering der besluiten regelrecht in j strijd met het besluit zelf. Spreker verzoekt echter met klem aan alle getroffe- nen toch samen te blijven werken, opdat de bevoegde instanties onze rechtspositie beter onder 't oog zullen zien. Schaderegeling. Hoe is de vergoeding gere geld Basis Mei 1940 wordt als grondstelling aangehou den, met uitzondering van verschillende soorten schade, die helemaal niet in aanmer- i king komen. De prijzen zijn thans 2 a 3 maal zo hoog als in 1940. Spr. noemde een dergelijke vergoeding dan ook onzin. Als argument hoort men veelal, dat indien men meer geeft dan thans het geval is er inflatie ont staat. Dit zegt men echter geheel zonder bewijs. De laatste tijd hoort men dit argument minder gebruiken. Er is niemand die zal beamen dat. men de minst draagkrachtigen niet wat meer mag uitkeren dan de meest draagkrachtigen. maar dan moeten wij ook eens even zien naar het grond recht, dat op eigendoms recht is gebaseerd. Bij onteigening van een stuk grond voor gemeente lijke of staatsdoeleinden wordt men toch ook volledig schadeloos gesteld, zonder dat men daarbij vraagt of TJ klein- of grootgrondbezit ter bent. Dit dient- men ook te vol gen bij de oorlogsschade, men moet niet afwijken van een bepaalde lijn. Wij verlangen volledig herstel en staan op het standpunt, dat dit mogelijk is. De bestaande schade moet omgewenteld worden over ons gehele volk. Huisraadscbade. Zij, die huisraadschade hebben, zullen bij aanneming van de nieuwe wet nog -- 70 tot 100% ontvangen t.ot een maximum van f 11250. plus een eventuele bijdrage voor de gezinsgrote. De nieuwe huisraadschade regeling in het ontwerp is voor kleine mensen een belangrijke verbetering, waar bij voorop gesteld dient te worden, dat de uitvoering niet van het ontwerp mag afwijken. Er zitten ook nog bezwa ren aan deze regeling, im mers zo men bij de waar- j dering van de schade op Mei '40 een fout gemaakt heeft. Zo zal de fout zich thans verdubbelen, daar de nieuwe regeling zich bij de oude vaststelling aansluit. Huizen en Bedrijfs panden. Eveneens gunstiger is de regeling geworden voor wo- ningen die vóór Mei '40 be neden f 5000.en woningen met winkel of ander bedrijf, i dis beneden f 8000.ge- bouwd hadden kunnen wor- den. Hierbij dient te worden aangetekend, dat deze wo ningen door de eigenaar zelf bewoond moesten zijn of door zijn kinderen vanaf Mei '40. Dan kan men op behoor- j lijke wijze herbouwen, zon- der diep in de zorgen te stappen. Juist de aantekening om- trent bewoning geeft hier j moeilijkheden, daar een groot percentage woningen J beneden f 5000.verhuur- 1 de woningen waren. Dan komt men weer in het I schuitje van de credieten, i die zodanig zijn, dat men j er van afziet te herbouwen.1 Nu bouwt de overheid hui- zen, niet uit het wederop- bouw-potje, maar men boekt dit op de post Volkshuisves- j ting. Bedrijfswoningen boven! f 8000.alweer basis '40, komen eveneens onder de credietregeling, met alle be- zwaren van dien. Nu kan het gebeuren dat een juwelier, die kapitaal- J krachtig is en een klein pand bezat zonder veel moei- te kan bouwen, terwijl een niet kapitaalkrachtige gara gehouder, meubelhandelaar j of caféhouder zich diep in de schuld moet steken, om dat hij om dijn brood ce verdienen over een groter pand moet beschikken. De Minister volgt hierbij dus een zeer willekeurige lijn. Bedrijfsschade Deze komt er van alles het slechtste af, daar de wet deze schade nauwelijks er kent. De minister schermt met het herstel van nationale welvaart, maar vergeet daar bij dat niemand meer be hoefte heeft op volledig her stel dan de man die een bedrijf heeft. Zoncler dat bedrijf kan hij geen bestaan vinden. Met Bedrijfsstilstand wordt hele-; maal geen rekening gehou - den. Met de bedrijfsuitrusting is het helemaal droevig ge steld. Neemt men de waarde. 1940, vermindert met de af schrijving dan heeft men vandaag de dag een 10 tot 15 voudig bedrag nodig, om dezelfde materialen aan te1 schaffen. Wat wil de federatie De Federatie wil volledig herstel der oorlogsschade en anderzijds het bedrag bren gen waar het nodig is. Vol ledig herstel is mogelijk door verschuiving der vermogens. Alle bezit van niet getrof fenen dient te worden afge roomd om zo de schade te vergoeden. Slechts dan kan de oorlogsgetroffene weef I i Kerkdiensten W.-meer. ZONDAG 15 FEBRUARI. NED. HERV. GEM. Slootd. 1.30 Ds. Vink. M.meer 10.30 Ds. Vink. W.werf 2 uur Ds. Germans. Opperd. 10 u. Ds. Kloosterm. Opperd. 7 u. Ds. Kloosterm. M.blik 10 u. Ds. vd Neut. M.blik 5.30 u. Ds. vd Neut. Oostw. 10 u. Ds. Germans. GEREF. KERK. M.meer 9 uur Ds. v.d. Wielen. M.meer 2.30 u. Slootd. 9.30 u. Cand. Meulemans van Hilversum. Slootd. 3 uur Cd. Meulemans. W.werf 10 uur Ds. Post. W.werf 2.30 uur Ds. Post. GER. KERK Art. 31 K.O. Cantine De Terp. 11 en 3 uur dienst. concurreren met de niet getroffene. Wij hebben schade gele den, aldus spreker, en het benodigde bedrag moet wor den opgebracht. Door sparen en hard wer- 1 ken komt men er niet. O- verschot dient weggenomen te worden. De schade wordt bij belastingverhogingen 50 jaar lang betaald door wer kende mensen. Wij menen dat het anders kan en wel door verschuiving der ver mogenstoestand. Wat doen we nü Zult U zich afvragen. Moeten we zonder meer protestvergade ringen houden Wij moeten inderdaad in de Eerste en Tweede Kamer onze stem laten horen. De Federatie zal dit doen en heeft dat gedaan. Een ieder moet meehel pen en zijn stem laten ho ren, overal waar dit te pas komt. Men moet in Den Haag merken, dat men niet ac- coord gaat met het nieuwe ontwerp. Schrijft U gerust maar eens een brief over Uw moeilijkheden aan een lid van de Eerste of Tweede Ka mer. Inderdaad is de huidi ge regeringsperiode voor on ze Ministers zeer moeilijk, maar waarom houdt de re gering geen overleg met de oorlogsslachtoffers zelf. Spr. eindigde zijn uitvoe rig betoog met de woorden, U moet ons steunen want' zonder uw steun komen we er niet. In massa bereiken we meer,- dan U als enke ling." Na de pauze deelde de Heer Ridder mede, dat bij de uitkering aan Midden standers de winkelbetimme ring niet uitbetaald was. Vóór 1 Maart kan men alsnog deze schade opgeven. De Middenstanders dienen 1 hiervoor hun aannemer of! architect in de arm te ne- men, opdat de schade opj basis '40 zo spoedig mogelijk I aan hem opgegeven wordt. Dit betreft dus alleen de toe- stand in Mei 1940. Hierna werden verschil- j lende vragen door de Heer i Hanegraaf op bevredigende en kundige wijze beantwoord, j Het zou te ver voeren, deze vragen alle voor U op schrift te stellen. De Heer Koolhaas dankte namens de vergadering spre ker voor zijn böferijpelijk be toog, waarna een bestuurs voorstel tot het'zenden van! een telegram aan de Kamers en de Ministerraad met 1 stem tegen onder applaus! aangenomen werd. Moge de Federatie slagen in haar plannen om iedere oorlogsgetroffene volgens recht, zijn schade volledig, te herstellen. De tekst van het telegram vindt U vermeld op de voorp. 3e Abonnements-Avond 1 in Hotel Smit. School der Dapperen. Er wachtte de bezoekers van deze avond! bij de ingang een kleine teleurstelling bij het bekend worden van de mededeling, dat dloor ziekte op 't laatste nippertje het „Ik herinner me Moeder" geen doorgang kon vinden. Van. Dal sum zou van Dalsum niet zijn, indien hij niet in samenwer king met c?e Heer Smit gezorgd had het publiek toch iets an ders en eveneens van goed gehalte te brengen. Zijn „School der Dapperen' was inderdaad waardig om als remplacant te dienen, Het zestal heren is pr in geslaagd dit spel op sublieme wijze voor het voetlicht te brengen. Het daverend applaus met voetgetrappel bewees dit aan het einde der voorstelling voldoende. Voor een uitvoerige recen sie verwijs ik U gaarne naar dat van één onzer vorige nura mers, waar ik mij volkomen bij aansluit. J, B. SPELDEPRIKKEN van Houdt 5 en 6 Maart a.s. vrij voor de Bazar Muziekvereniging te Middenmeer in HOTEL SMIT. „VLUG EN VAARDIG' I Zondag 15 Februari speien de Heren een thuiswedstrijd tegen Tonegido 2_ De uitwedstrijd tegen deze ploeg bracht een 8-2 overw'n- ning voor ons, dus we hebben goede hoop op een overwin ning. Blijft echter waakzaam, heren. We hebben een reputa tie hoog te houden, want nog steeds zijn we ongeslagen De dames spelen Zondag niet. Die komen dus kijken, want U weet, dat U daar veel van j kunt leren SI L J ARTWEDSTRIJD In het werkkamp de Terpi wordt een biljart-competitie gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestaat van de zijde der buitenpol- j derse bouwvakarbeiders. AANBESTEDING. In het Domeinkantoor te W.Werf, had Donderdag de aanbesteding plaats voor het opstellen van 32 open beton nen veküschuurtjes voor de tuindersbedrijven. Ingeschreven werd als volgt:! J. Bruin te Bobeldijk f 21.950' Kievit en Impink, M.blik 17.297 A. Rustenburg, M.blik - 15.448 J. Kingma, M.-meer - 13.477 A. Breed, Hoogwoud - 13,1% L. Schotte, H.hoef - 12.95S Uil de besteding blijKl, dal' de plaatselijke aannemers be-! hoorlijk kunnen meedoen. BOELDAG SLOOTDORP. Dinsdag had onder zeer grote belangstelling ten over staan van Notaris Koomen uit W.-waard, de aangekon digde boeldag plaats ten huize en ten verzoeke van de naar Canada vertrekkende landbouwer O. Vroom. De uitgebreide landbouwinven- taris ging tegen forse prijzen j vlug van de hand evenals ook de huishoudelijke inboe del, het vee en de paarden. Dit boelhuis, begonnen om 9.39 uur, duurde bijna tot de avond. Het werd gehouden op echt ouderwetse wijze, want chocolademelk en koek werden op het erf verkocht. RECTIFICATIE. Ons wordt medegedeeld, dat in de bekendmaking over de uitgifte van woonruimte in de Wieringermeer mede opgenomen had moeten zijn, dat een pachter slechts dan; de beschikking over een herbouwde of te herbouwen definitieve arbeiderswoning buiten de dorpen krijgt, in dien deze niet is toegewezen aan een andere pachter en de voormalige bewoner niet) terug komt. Op de laatste beperking die niet was op genomen wordt de aandacht gevestigd. BAZAR MUZIEK VEREN In de organisatie van de; op 5 en 6 Maart a.s. te hou den Bazar der Chr. Muziek vereniging „Soli Deo Gloria"! komt thans enige lijn. Van diverse zaken in en ook bui- ten de polder werden bereids j reeds flinke toezeggingen 1 ontvangen, terwijl nog di verse instanties hun steun toezegden. Zelfs de K.L-.M. j gaf enige vrij biljetten voor rondvluchten, welke door de bezoekers der Bazar zullen kunnen gewonnen worden, i 14 Stands zullen worden op gezet, zodat er voor ,.elck wat wils" is, terwijl ook de schooljeugd Zaterdagmid-1 dag 6 Maart diverse attrac- ties zal kunnen bijwonen. Al met al biedt de toekomsti ge bazar vele perspectieven, zodat we niet twijfelen of het bezoek zal daardoor sterk worden gestimuleerd. Spatter Spotspiegel BOELDAG. Er zijn van die bijzondere da gen in 's mensen leven, die men niet gauw vergeet. Daar toe behoort zeker ook de boel dag. Zo n dag was Dinsdag. Terwijl oude en jonge Jan verkocht werd, bij de naar Ca nada vertrekkende pachter Vroom drentelde daar een bij na duizend-koppige menigte rond. De meeste koop-, enkele verkooplustig. 'k Ben er niet zo erg tuk op sinds i*c op zj'n boeldag, die wij „erfhuis" plachten te noemen, door tegen elkaar opbieden een gescheurde ijzeren pot aan mijn broek hield voor zes en vijftig gulden en het fatale kwartje.» Maar het kan verkeren zei Brederode en zo ook Dinsdag Daar verscheen een klein model tank op het toneel. 't Ding, voorzien van prima mo tor en rupsband was voor vele doeleinden geschik*. De eigenaars, die twee en een half mille voor t grijpen hadden, zouden hun geluk op het boelhuis te beproeven. De afslager veilde om streeks het middaguur toen het koopgrage publiek al aardig was gedund om de inwendige mens te gaan versterken, waar toe ook de eigenaars huis waarts waren. En daar werd me dat oor- logsgeval voor een revolutie- prijs van tweehonderd en zes tig gulden, - dus voor pim. 10 pCt. van de waarde ver kocht, betaald en weggere den. Wie schetst de gemoedstoe stand van de ontgoochelde vo rige eigenaars, toen zij op het boelhuis terugkwamen, 't Zal je toch gebeuren. 'k Vergeet ook nooit die ijzeren pot. SPATTER. JAARVERGADERING CONTACT. Donderdagavond fcverd onder presidium van de heer Mr. Th. A. J. Vosters de jaarlijkse ledenvergadering gehouden in Hotel Smit. Uit het jaarverslag, dat door de Secretaris, de Heer A. J. J. Bakker werd uitge bracht bleek, dat enkele po gingen om prominente spre kers te ontvangen helaas mislukten door de langdurige winter Zowel de Voorjaarscontact- avond als de 11 December- herdenking mochten als goed geslaagd worden geme moreerd, evenals de Con tact-speurtocht. Op steeds meer belangstelling mochten de dam-, schaak-, bridge- en ping-pong - onderafde lingen zich verheugen. De afd. voetbal wist het af de- 11 ngskampioen.schap te be halen, terwijl ook: de hand balclub levensvatbaarheid bleek te bezitten. De voorzitter maakte deel uit van het voorlopig Oranje comité, de penningmeester was ais vertegenwoordiger der ambtenaren opgenomen in de plaatselijke afd. der Stichting Rechtvaardige Oorlogsschade. Het aantal leden steeg tot 187 De penningmeester, de heer Florijn kon melding maken van een batig saldo van f 480.06, ondanks het feit. dat de uitgaven ad f 1596.61 de ontyancsten ad f 1371.07 met f 225.54 hebben overtroffen. In de vacature ontstaan door het verlaten van het sfmbtenarencorps door de toekomstige pachter, de Heer J. Breed, werd de heer H. W. Kok met grote meerderheid gekozen. De heren Mr. Th. A. J. Vosters. A. J. J. Bakker en P. A. Florijn werden bij ac clamatie herkozen als Voor zitter, Secretaris en Penning meester, nadat zij volgens rooster waren afgetreden. Voor het nieuwe vereni gingsjaar werden verschil lende plannen besproken. Na het officiële gedeelte werd de avond gezellig be sloten met hersengymna stiek, een gedicht, voorge dragen door de heer Mohr, terwijl de gratis verloting van een fraaie Buwalda- fcaart vooral de dames ten goede kwam, dank zij de spontane geste van de win naar de Heer Belgraver. HF.T PONTJE. Woensdag is het Pontje over de Hoge Kwelvaart ge reedgekomen. In ons volgend nummer komen wij hierop nog even terug. De U.LO.-school. In zijn vorige week gehou den vergadering heeft het Bestuur der Stichting Wie- ringcrnieerscholen besloten de ULO-school, die momen teel nog te Oosterland op Wieringen is geëvacueerd, onder te brengen in de op de Terp aanwezige verbouwde barak, zodra de Wieringer- meerschool, welke te W.werf in aanbouw is de lagere schoolklassen kan opnemen. VOLKSONDERWIJS Belanghebbenden wekken wij gaarne op tot een bezoek aan de heden Zaterdagavond te houden propaganda-ver- gadering van Volks-Onder- wijs, afd. W.-meer. Een twee tal sprekers van naam zal het woord voeren, terwijl tevens Lode Gent komt met een kleurenprojectie der Belgische Congo. De verga dering vangt aan te 7.30 uur in Hotel Smit te M.-meer. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen we naar de in het nummer van j.1. Woens dag voorkomende adv. WIERINGEN. TERUG UIT DE TROPEN Woensdag j.1. keerde de dpi. A, I. Reijerse na een ver blijf van 2Va jaar in de tropen, gedemobiliseerd in het ouder lijk huis te Den Oever terug. Het was een hartelijk weer zien. Den Oever had de vlaggen uit en toonde veel belangstel ling. Ook het bestuur van <Je Band Ned.-Indië bezocht de iam. R. R., die bij de bevrij- ding van het Zuiden in Zeeland verbleef, sloot zich daar onmid dellijk aan bij de Prinses Irene brigade. Hij was een der eer sten, die met het Zeeuwse ba taljon naar Indjë vertrok. De thuisreis maakte hij met de Johan van Oldenbarnevelt. Ook onze gelukwensen Adriaan met je behouden '.huis komst en hartelijk welkom. Naar wij vernemen, is ook de dpi. P. Koster uit H.hoef I per vliegtuig op de thuisreis. Hij wordt elk ogenblik te rugverwacht. TE KOOP prima BOXCAMERA, 6x9. KODAK, zo goed ais niewv. Br. onder letter R. aan Bos teers Boekh. H.-hoef. Hebt U TEENMANDEN nodig voor Selectie Wij verzoeken U, als voor heen, ons uw aantal manden op te geven, dan is U zeker op tijd te zijn. Tevens het adres voor verzinken van Teilen, Was ketels, Watertanks enz. Aanbevelend, GEBR. TEN BRÏNKE, Teï. 53, Hippolytushoef. Aan de Chr. Nat. School te Slootdorp wordt zo spoedig mogelij k GEVRAAGD een Schoolschoonmaker- maakster) Gegadigden gelieve zich schriftelijk met opgaaf van verlanga loon, enz. te wen den tot het Hoofd der School Brink 51, Tel. 120, die ook inlichtingen verstrekt. TE KOOP wegens overcompleet met een prachtig nieuw VLOERKLEED (Terra met grijs), 2 kanten liggen (na 6 uur). Laan 2. Westerland. TE KOOP een staand BOEKENKASTJE. Te bevr. Kremersweg 1, Hip polytushoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3