WIERINGERMEER NIEUWS o, Hl hetwelk de afrastering be- OP EN OM DE TERP. PASEN. Meeuwstraat eveneens Er was dank zij het fraaie genot van een lenteweer heel wat drukte in lijke voortuin, de 'gemeenteleden brachten om het Paasfeest te herdenken, om in eigen kring de plaats waar tot voor het wonder der opstanding te.de zware bodem van de beleven. Anderen en dat ringe kwantum bietenzaad beter en gelijkmatiger in de rij te verdelen dan de ma chines volgens het schuifrad systeem. Let er vooral op dat bij het opeenzetten (verdunnen) ten minste 70.000 planten het per ha. blijven staan. Dit gemenschappe- garandeert U de hoogste de kilo-opbrengst per ha. aan loof (veevoeder) en bieten aan de fabriek) terwijl het gehalte door wordt waarvan onze polder. Daar waren de' voorbereidingen reeds zijn ge verschillende kerkdiensten, die'troffen, ook al zijn alle bewo-j (leverbaar product tesamen nets nog niet zo enthousiast, Tenslotte viel ons oog op| e-r zeer gunstig kort beïnvloed. Tracht vooral Uw ver- werkvolk te overtuigen van plaatsbare muziektent lag, aan' de noodzaak van het behoud er het einde van de Verbindings-J van 70.000 planten per ha. Met het oog op de verdere BEDRIJFSVOORLICHTING. ELECTRISCHE WEIDEAFRASTERING. Mededeling No. 357. veel, hebben de Paasdagen be- weg. Deze schijnt weer her- nut voor een tochtje in hun steld te wordten. of nieuwste Chevrolet, Buick hoe die op onderzeeboten lijkende rijdende etalages ook rijkte ,,Soli gemerkt mogen zijn. En menig j gen horen tochtje leidde dan door onzej polder, die zodoende niet over; .gebrek aan belangstelling te klagen had. Tal van ouders en andere familieleden benutten de feest dagen voor een bezoek aan hun kinderen en verwanten in de Wieringermeer, als gevolg waarvan menig dialect in ver sterkte mate aan de wandel was, langs de vele opbouw I werkzaamheden, het wieden Zouden- we hiervan af spoe-, en vooral het rooien, is het - dig het met instrumenten ver-, dikwijls gewenst de rijenaf- Deo Gloria" mo-l stand op te voeren. Tot 50 MARJA. W/Werf, 29 Maart 1948. cm. afstand tussen de rijen Nu het voorjaar weer na dert, en daarmede de afras tering der verschillende te beweiden percelen de aan dacht van de boer weer komt vragen, menen wij goed te doen de electrische weideaf- rastering eens nader te be kijken. Temeer daar er op het gebied van de-electrische afrastering iets nieuws is, en een veekering van prik keldraad als regel in het voorjaar een vrij grote post onderhoud met zich mee brengt. Vele veehouders zul len zich dan ook de vraag kan men gerust gaan, mits (pellen, of misschien nu de men er voor zorgt dan 4 tijd gekomen is, om een elec,- Verslag Filmavond Suikerbietenteelt voor de Ver. v. Bedrijfs voorlichting te Middenmeer. Aan de korte inleiding en opvolgende toelichting op de resultaten, waarbij als Vanzelf film van Dl'. I-r, J. J. Eshuis mijn oog op Wieringerwerf was l.i, dir. v. d. Centrale Suiker l planten per strekkende me- ter in de rij te laten staan, i (70.000 per ha. ROOIPERIODE. Beschikt men over een bruikbaar rooiapparaat dan j heeft tiet afgelopen jaar ge- trische weideafrastering aan te schaffen. Wat het gebruik van de electrisphe weideafrastering betreft, zouden wij willen opmerken, dat er in de prac- tijk vele tevreden gebruikers teerd daLmên^deTiLen'moet teitsbedrijf op als stroomle- verancier. Men heeft dan steeds een constante stroom stoot op de afrastering, en geen last van storing. Het opladen en onderhoud der onder laten wij dan ook en kele punten volgen, die bij de afrastering aan de orde komen. De als regel vrij lichte ijze ren of houten palen worden op 12 tot 15 meter van el kaar geplaatst, waaraan door beugel of schroef de isolato ren worden bevestigd. Ver schillende soorten isolatoren zijn er in de handel n.1. iso latoren met klem, isolatoren met kruissnede in de kop, accu's vervalt, geen uitga- en isolatoren met gleufsne ven Voor nieuwe batterijen enz. vragen Deze toestellen viagcu .- minder toezicht en bevallen nIJun Iee ls u draad voldoende op de aan de zijkant. De twee laatste soorten verdienen de 1 vobrkeur. Voor paarden en één een daardoor in de practijk aan- J"**® ™lu"enaf:_ merkeliik hpf.pr Was bat. ^OOgte van Pk*l. <5 gericht. Met de familie aan de wan del, bezig met uit te leggen wat er is te zien en wat zoal vernield is, ontdekt Mij. te Amsterdam ontlenen we nog het volgende EENKIEMIG ZAAD. Door gebruik te maken van er éénkiemig zaad (gezeefd) de kan men in de periode van gids zelf toch ook weer nieuwe het opeenzetten (verdunnen) dingen. Zo ziet hij. dat de R.K. Kerk koppen terwijl ze nog in de grond staan en eerst daarna lichten (rooien). Na de mededelingen van Ir. Dijkema over het gebruik van' bietenlichters - kopap- paraten wil ik deze machines liever laten rusten. Wel wil ik hier nog eens even naar voren brengen dat het ge bruik van de machines een - e.en aanzienlijke werkbespa- j verlaging van „de rooitarie ring verkrijgen. Afnankelijk' - flinke vleugel bijkrijgt, van de werkmethode, met die al aardig in de hoogte rijst, cle lange hak of met de kor- dat de werkplaats van Schotte schrepel werkend, be- ook reeds vordert, dat Hoek- draagt deze besparing in stra naast zijn nieuwe pakhuis werktijd tot 30 a 40%. En ook al een loods op zijn vroe- dat is voor dit (zo in een gere fundering heeft staan, en kort tijdbestek) Uit te voe- dat er heel wat graaf- en hei- ren werk van het grootste werk is verricht voor de riole- belang. ring van de nieuwe industrie- Zaal van dit* éénkiemig W1ijc' zaad niet meer dan 7 kg. p. Jammer genoeg is er nog ha en zaai zo ondiép moge- niets geschied1 om het vernielde lijk, zo, dat uit het zaadje bosje van meneer Pastoor in: met een miiiimum energie zijn vroegere glorie te herstel- verbruik een kiemplantje len. De patrijzen die er ondanks j kan groeien. Vanzelfsprekend dat, toch nog huizen, zijn niet meer zo veiilg als heen. Aan het bos ten moet dit zaad om te kiemen voor-, 0p de zaaidiepte goede aan sluiting aan de vochtige Noorden gronddeeltjes vinden. Het van WAV erf is gelukkig meer kiembed moet dus met zorg zorg besteed. Behalve het worden klaargemaakt. kweekrpateriaal van het Staats bosbeheer is ook een groot ge deelte aangeplant. De Hervormde Kerk zal bin zaaien. Op vlug-slempend - korstig land kan men beter normaal I handelszaad (meerkiemig) nenkort o,ok verder kunnen wor den afgewerkt, nu de ontbre kende gevelstenen zijn gearri veerd. De Geref. Kerk nadert met rasse schreden zijn voltooi-ing. Aannemer Tuin levert hier een knap stukje werk. Toch dreigt er voor de oplevering nog stag natie en wel door vertraging in de aflevering van het meu bilair. De W.meerschool daarnaast Besteedt de uiterste zorg aan het afstellen van Uw ven met 30% mogelijk maakt. De Wieringermeer- ruiters. 8 Mei a.s. zal de polder in het middelpunt van de rui- gen neg te wensen overlaat. Wat zijn hiervan de oorza- keft In de eerste plaats moeten wij bedenken, dat er vele boeren zijn die verge ten. dat een electrische af rastering van stroom voor zien wordt door een speciaal toestel, dat zorgt voor het geven van de stroomstoot. Dit toestel is te vergelijken met een motor, en juist als bij een motor, moet men af en toe eens kijken of de zaak nog goed werkt. Hoe vaker een toestel een speci ale voorziening nodig heefu of defect is, hoe ontevrede ner de gebruiker zal zijn. Om een juist beeld te krijgen van de electrische weideaf-1 eerst merkelijk beter. Was het andere jaren nog zo, dat al leen in de provincies Gro ningen en Noord-Brabant, de aansluiting op het licht- net werd toegestaan, thans mogen ze op alle eiectrici- teitsbedrijven in Nederland worden aangesloten. Wel stellen de electriciteitsbedrij- ven bepaalde eisen waaraan de toestellen moeten vol doen, wat zeer begrijpelijk is. Goedgekeurd zijn o.m. de Deense merken. „Stöö" ge ïmporteerd door de Fa. Ree- sink te Zutpjien, plm. f 130.-. Van dit merk zijn ook typen in gebruik die nog door ac cu's gevoed worden. „Nervus" type E.H.N. 6 ge ïmporteerd door de Fa. •Heesters te Haren bij Ois- terwijk (N.Br.) pfijs plm. f 100.—. Bij aanschaffing van deze toestellen moet men bedenken dat alleen een erkend installateur deze toestellen mag aansluiten op het lichtnet, terwijl te vens vooraf een vergunning bij het betrokken electrici- cm., voor kalveren en schapen span nen we er nog een bij op plm. 35 cm. Bij voorkeur wordt er gebruik gemaakt van glad gegalvaniseerd draad ter dikte van plm. 3 mm. Prikkeldraad geeft als regel minder goede resulta ten, daar het vrij spoedig roest, en dan minder goed de stroom geleid. Een uit zondering wordt er echter gemaakt bij een afrastering voor varkens. Hier kan men het best gebruik maken van een nieuwe prikkeldraad, en deze op een hoogte van plm. 20 cm. spannen. Voor het afsluiten van dammen ge bruikt men een draa^L die van de ene kant voorzien is van een' haak die past in het oog dat daar voor aan de andere kant (dampaal) is bevestigd. Om de draad ge spannen te houden en los te maken is de haak voorzien van een porceleinen of hou ten handvat plus veer. Daatf het van belang is de draden flink te spannen, zullen hoekpalen steeds stevig ge- teitsbedrijf moet worden gehoord moeten worden. Dit tersport 'komen te staan. Op rastering willen wij deze dag zullen op het sport- nagaan welke soort toestel ji pi- 71 in terrein aldaar streekwed strijden worden gehouden. Hieraan, zal door vele ver enigingen van het district Noordholland-Noord wor den deelgenomen. Voor de middag zal men individuele prestaties kunnen bewonde ren, terwijl de middaguren zullen worden gevuld met dressuurproeven van acht tallen en springwedstrijden zowel individueel als groepsverband. len er zijn. Wij kunnen dan direct drie soorten toestellen onder scheiden, welke allen een stroomstoot geven n.1. die gevoed worden door een ac cu, door een batterij (droge) en die op het lichtnet wor den aangesloten. Stroomleverïng een accu. door aangevraagd. Clandestiene aansluiting zal streng ge- strafd worden. Het enige be zwaar dat men aan deze toestellen zou kunnen zien is, dat men steeds een stroomdraad vanaf de boer derij (lichtnet) naar het af te rasteren perceel moet hebben. Toch menen wij dat dit bezwaar ruimschoots op- zelfde geldt ook voor dam- palen. Voor het spannen der draden kan men in de han del z.g. draadspanners krij gen die men b.v. tussen ie dere 200 a 300 meter afras teringsdraad kan monteren. Door gebruikmaking van deze spanners kan men ten alle tijde de draden bij span nen. De electrische weideaf- weegt tegen al de narighe- rastering is zeer gevoelig den die men b.v. met een accu zou kunnen ondervin- voor kortsluiting d.w.z. de stroom wordt gemakkelijk HET RUITERBOEK Hippische vraagbaak. zaaimachine. De nokkenrad BOSKER's BOEKHANDEL zaaimachines blijken dit ge- H.-hoef Middenmeer. „NAPRAAT." permiteren de zaak te dan nu. Overigens W.-Meer, 27 Maart 1948 B. en W. het zeer eens met Wi'aarschijnlijk in verband ae interpellant, zo eens zelfs, 1 met de Goede Vrijdag was dit- dat men in afwachting van deze maal de raadsvergadering, op interpellatie al bij de ontwer- Woensdag gesteld. De agende per op spoed had aangedron-j ontlaïen "worden^met Bij toestellen die door een accu gevoed worden, moet men de accu zo nu en dan laten opladen. Meestal komt dit op een ongelegen ogen blik als in de hooitijd bij een veeboer of iets dergelijks. De gevolgen zijn denkbeeldig enkele dagen zonder stroom, ihet uitbreken van het vee Overigens b.eUen ^Olgen Wanneer men gebruik maakt van een 6 volts auto accu, bestaat bovendien nog het gevaar dat deze te ver het den. In een ongunstig geval afgeieid naar de aarde. Het wanneer b.v. het af te raste- is dus zaa^ 0Tn, wanneer de ren perceel, achter op de ka- draaö dicht langs de grond vergt heel' wat meer tijd. Hierj die, w,eI, een( behoorlijk aantal gen En daardoor viel er uit-, j dat bescha- 'onderdelen telde, bevatte ech- eindelijk niet veel meer oven spoed: ter geen zeer opvallende pun- te praten. I ten. Dit bleek ook al hieruit I dat 3 der leden verstek lieten Ook de vragen van dig'd wordt. Momenteel komen er nik- heer keiaccu's in de handel die mocht wel wat meer "worden betracht. De Sternstraat is thans op, - een enkele uitzondering na be der leden verstek lieten je Bruijne krijgen een schrif- ongevoelig zijn voor te ver -woond en deelt naast de ®aan en nemen beslissin teIijk vonnis in de vergadering ontladen. Wel moeten deze gen met geruste harten over- Jje beloofd werd tussen 15 en regelmatig worden opgela- U"" - den n.1. plm. 1 keer in de de 2 maanden. Het grootste be- He1 zwaar is echter de aanschaf fingsprijs, die plm. f 105. zal bedragen waar dan nog een toestel bij komt. „De Voetbalfilm" in de polder. Onze plaatselijke voetbal vereniging Flevo is er in ge slaagd de trainingsfilm van de Engelse Football Associa- tion in Middenmeer te laten vertonen. Deze film, in sportkringen „De Voetbalfilm" genaamd is maanden met de K.N.V.B. in Zeeland op reis geweest en met enorm succes voor bij na alle Zeeuwse verenigin gen vertoond. Deze winter heeft de film gedraaid voor vele Westelij ke verenigingen en men heeft ook hier veel uit deze 2V2 uur durende film kun nen leren. Bekende Engelse Voetbal lers als Male, Hapgood, Hibbs hebben aan deze film mee gewerkt en deze internatio nals met vele andere tonen U Voetbalspel en Voetbal training in de finesses. Voor deskundige voorlichting zorgt de Heer Groenteman, K.N. V.B. scheidsrechter. Ook handballers zullen van deze film genieten, aan gezien 2/3 van de getoonde oefenstof ook in hun tak van sport te pas komt. 26 April a.s. draait de film in Hotel Smit te Midden meer. lieten aan de rest. de vergadering nog belangrijk genoeg om stof tot praatje te geven. Allereerst was daar het ere doctoraat van Ir, Smeding, bij Toch was 20 April a.s. Tenslotte kreeg ook na"i agenda nog een beurt, meeste ging direct onder de hamer van de voorzitter door. Het subsidieverzoek van het ons allen welbekend als een! fjut voor haar bibliotheek gaf der directeuren van de vroe- nog enige stof tot debat, bene- gere Wieringermeerdirectie, vens het voorstel om een com- lerwijl velen van ons ook wel missie in le stellen tot het vor met hem te maken hebben ge- <jieren Van woonruimte. De sa- had, toen hij hier tijdelijk <fe menstelling werd een geheel an de magistrale scepter zwaaide. dere dan oorspronkelijk de Het was van onze Burge- bedoeling was en we kunnen meester zeer terecht gezien, ons voorstellen, dat men wel dit ere-doctoraat in zijn ope- een beetje huiverig staat te- ningswoord te memoreren, en genover een plaatsnemen in een de betrokkene in de openbare; dergelijke commissie. raadsvergadering namens de bevolking geluk te wensen metj ^aj inwoners vinden, die be deze welverdiende beloning op; reilj bleken eventueel een Droge batterijen. Deze batterijen die de toe stellen voeden, hebben in de practijk vele tevreden ge bruikers. Ze geven als regel 2 hoogstens 3 maanden stroom, tenzij de fabrikant een schriftelijke garantie geeft voor een langere le vensduur. Men zal van deze droge batterijen dus min stens twee in een zomer moeten gebruiken, daar ze niet meer kunnen worden dergelijk „varken te wassen" of! opgeladen. Wanneer men nu Gelukkig kon men een zijn levenswerk, Vervolgens was daar de in-' „de koe 'bij de horens te pak-' zorgt steeds een batterij terpellatie van het raadslid ken te nemen", overigens ook reserve te hebben, geraakt Stoel, \^elke op één na akfct, in de hoop, dat het nooit zo- men niet zonder stroom, stemmen meekreeg, als bewijs ver zal behoeven te komen. dat men de trage gang van Toen was er ook gelijk het drijfzekerder maakt. De prijs zaken betreffende de uitbrei- slot, o, nee, nog niet precies, dingsplannen algemeen betreurt, want een der raadsleden ne- In het voorlopig antwoord geerde nota bene het „Regle- (het definitieve komt schrif- ment van orde" door zomaar, telijk) haalde de voorzitter de voetstoots, een mondelinge vorige uitbreidingsplannen aan vraag te gaan stellen over een als voorbeeld, dat uitbreidingsi brug die er. zijn njoest en er plannen wel meer veel tijd nog steeds maar niet is, vragen.. Echter toen was er! Het scheelt natuurlijk veel as er niet de urgentie van thans,'wie een dergelijke vraag stelt, toen was er niet een gelijk- in dit geval was het onze nes- tijdig herbouwplan waar veel tor, en die mag een potje bre- haast bij is, en toen was er ken, dus kreeg hij een prompt bovendien een „Bouwverbod.' Men kon het zich toen beter] der droge batterijen be draagt momenteel plm. f 70.— a t 80.— en wanneer er dan twee in een zomer gebruikt worden komen wij op t 150— alleen aan stroom verbruik. Op het lichtnet. Naast de hierboven om schreven stroombronnen, worden er op het ogenbbk toestellen in de handel ge bracht die op het lichtnet igena antwoora. kunnen worden aangeslc^ Het veertiende raadilid. Hierbij treedt bevredigend antwoord. vel ligt zou men de stroom draad vanaf boerderij langs de slootkant kunnen span nen. Als spanpalen zou men dan heel geschikt gebruik kunnen maken van ruiter- stokken. Men kan hier dan een flinke afstand van paal tot paal maken (plm. 15 m.) terwijl tevens de draad op een flinke hoogte blijft, waardoor geen riet of gras er tegen aan kan groeien. Het stroomverbruik van de ze toestellen is slechts 4 watt, •zodat wanneer alleen de weideafrastering is aange sloten, deze de meter niet in beweging zalbrengenm. Hoe lang de levensduur iwvan deze toestellen zal ons de toekomst nog moeten leren. Volgens Deense berichten zou het 7 tot 10 jaar zijn, in welke richting de hier opgedane ervaringen ook wijzen. Lengte der afrastering. Hierover lopen de menin gen soms. nog zeer uiteen. Volgens sommige handela ren zou hun toestel 20 tot 30 km draad onder stroom kunnen zetten, maar in de practijk blijkt dan vaak dat de stroomstoot op deze lan ge afstand te zwak werdt. en vooral in het. najaar het dik- behaarde jongvee er onge stoord door heen loopt. Voor een accu en droge batterij zouden wij dan om aan de veilige kant te blijven niet verder willen gaan dan 6 a 7 km. Terwijl toestellen die op het lichtnet kunnen wor den aangesloten 10 tot 12 km goed kunnen bedienen. Hoe maken wij zelf de afrastering. Het zelf maken van eèn afrastering is betrekkelijk eenvoudig. Volgens sommige handelaren echter, zou het nodig zijn dat zij de eerste aanleg verzorgen om de vele voordelen ten volle uit te buiten. Maar wanneer ze dan aan het werk gaan, blijft er als regel van een goedkope afrastering niet veel meer over. Vrij veel boeren gaan er dan ook toe over zelf de afrastering te maken. Hier- gespannen is. het gewas on der de draad kort te houden. Als regel zal bij te beweiden percelen het vee daar wel voor zorgen, maar zal men bij niet te beweiden perce len de afrastering niet on der stroom zetten. Tenslotte nog een waar schuwing. De electrische af rastering is niet gevaarlijk, wanneer men gebruik maakt van .een toestel dat door een werkelijk vertrouwde fabri kant geleverd wordt. Zelf gebouwde toestellen zijn echter levensgevaarlijk en daarom moet dan ook met nadruk gewaarschuwd wor den tegen het gebruik er van. Wanneer hier dan ook ongelukken mee gebeuren, kan men vervolgd worden met. zo als het heet „dood door schuld" en de straffen die daarop staan zijn niet gering. J. C. MIEDEMA. Moderne Service „Als het getij verloopt, verzet men cle bakens De Heer Klare, garage- en machihewerkplaatshouder te Middenmeer heeft blijk ge geven zich weten aan te passen aan de behoefte van deze tijd. Teneinde zijn „Service" op alle teiTein door te voeren, besloot deze zakenman met een speciale bestelauto, waarin meege voerd alle, maar dan ook alle artikelen waarmede de mechanisch gedreven land bouw - bedrijfsvoering van doen heeft, de landbouwers op het bedrijf te gaan be zoeken. Ongetwijfeld zal de ze, voor onze polder geheel nieuwe methode, onze land bouwende bevolking ten goe de komen, omdat, men op deze wijze „a la minute" kan worden bediend waar door kostbare- reizen kunnen worden vermeden. We wen sen de Heer Klare die de tijd goed blijkt te verstaan, hiermede veel succes. Voor nadere bijzonderhe den raadplege men de adr. in het nummer van Zater dag j.L

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3