WIERINGERMEER NIEUWS HET WITTE KRUIS HET AFSCHEID VAN Ds. GERMANS. Het Kerkgebouw van cle Ned,opbouwwerk in onze gemeente. Herv. Gem. te Middenmeer,; Voor de tweede maal neem waaruit de beide tijdelijke ik thans afscheid van Ueerst schotten verwijderd waren, was te Cubaard, nu in de polder, geheel gevuld, toen Ds. Ger- waar ik vooral door Uw toe-| mans de kansel besteeg om doen gekomen ben_ Deze keer voor de laatste maal als Voor- valt het me wel heel moeilijk, ganger van de gemeente Wie- maar in Enschedé wacht U een ringermeer in de dienst des taak, die Gij met Gods hulp Woords voor te gaan. j moogt aanvatten. Als schriftlezing had Ds. Ger- Namens de kerkeraad werd mans de geschiedenis van ,,De Ds. Germans een pas versche- verloren Zoon" Luc. 15 11-24 nen boekwerk over zijn nieuw, gekozen, terwijl de tekst der arbeidsveld Twente toegezegd.' piediking wa$ Joh, 14 8 en 9. Op verzoek van Ds. Vintc De vraag van Thomas „Toon Zong de gemeente Ds. Ger-I ons de Vader en het is ons ge-1 mans de zegenbede van Psizi noeg" en het antwoord van toe, Jezus „Ben ik zo langen tijd Burgem. Loggers stelde de met ulieden en hebt gij Mij vraag of het wel nodig was niet gekend Die Mij gezien dat Ds. Germarts vertrok. Een| heeft, die heeft de Vader ge- onvriendelijke vraag aldus gezien en hoe zegt gij: Toon spreker, die echter veel ge- ons de Vader I steld is. Zij trekt de verhou-' Als we om ons heen zien dingen scheef, want wij mogen' is God voor ons een raadsel, dankbaar zijn voor hetgeen U Als God onze Vader is, waar- in de Polder gedaan hebt. In dit om grijpt Hij in deze wereld nieuwe gebied was U een niet in Om een antwoord te kampvechter voor een. vernieu- vinden haalde Ds. Germans het wing van de geest. Hierbij be- voorbeeld aan van de vader perkte Uw arbeid zich niet al- uit de gelijkenis van de verlo- leen tot het kerkelijk werk, ren zoon. De zoon krijgt van maar strente zich uit over de de vader de vrijheid. Is het gehele polder. Onze beste misbruik, dat de zoon daarvan^ wensen vergezellen U naar En-, maakt, aan de vader te wij-; schedé. ten De vader wil slechts ge-1 Ds. Germans dankte de hoorzaamhéid uit vrije wil. Hij sprekers voor hun vriendelijke wacht trouw op de terugkeek woorden. Ds. Vink en Burgem. naar het vaderhuis. De we'g Loggers tverden dank gezegd door de eigenzinnige mens in voor dé zeer prettige samen- het Paradijs afgesloten, is door werking. Spreker wenste Ds. de Vader, die Zijn Zoon gaf aan, Vink, die voorlopig alleen voor het Kruis, weer geopend. Bij het gemeentewerk komt te de gratie van het Kruis, waar in God zijn liefde tot de men sen toont, -bestaat deze wereld nog. Komt tot bezinning, de weg naar het Vaderhuis staat open. staan, kracht en geduld toe. Vervolgens richtte Ds. Ger-1 mans woorden van afscheid' tot kerkeraad, ringpredikan-| ten, gemeente, kosters, organis ten en kerkvoogdij. Een speciaal woord richtte Na afloop van de dienst Ds. Germans nog tot de jeugd.' richtte Ds. Vink als eerste der ,,Weest vast overtuigd dat je sprekers, het woord tot de Jezus toebehoort in leven en scheidende leraar. Met ge- in sterven. Houd je daaraan mengde gevoelens nemen wij vast en laat de kerk zich nooit afscheid aldus spreker. Dank- over jullie behoeven te scha baar voor het vele werk door men. Schraag de kerk met je U in onze gemeente verricht, jeugdig enthousiasme, maar ook met-weemoed om Uw Na het zingen van Gez. 116:4 vertrek. Wij zullen Uw ga- keerde de gemeente huiswaarts, ven, kennis en bekwaamheid doch niet dan na met een hand missen in classis, ring, kerke- druk persoonlijk van Mw. en raad en gemeente. Gij hebt Ds. Germans afscheid genomen een begin gemaakt met hette hebben. W. K. T. weer op de planken. Onze plaatselijke toneel vereniging „Wieringermeer Klein Toneel" geeft Zater dag 24 April a.s. liaar 2e en laatste Uitvoering in Hoté'1 Smit van seizoen '47'48. Na het ernstige „Onder één dak" en gezien de ge brachte toneelavonden in de polder, die practiseh alle ernstig van inhoud waren, heeft men thans een klucht op 't programma staan. „Tot Wederdienst Bereid" is een zo op het oog weinig voorspellende titel, maar in dien U het spel ziet, zult U ervaren, dat er mensen zijn, die zich wel eens wat te gauw het lot van anderen aantrekken, waardoor zij in j verwikkelingen geraken. Deze klucht staat voor sei- i zoen '47'48 bekend als de meest opgevoerde, dus kun nen we gerust schrijven, dat U een avond onbedaarlijk kunt lachen van de malste j situaties. Zie adv. in no. van j.1. Za terdag. INTERNE VERBOUW VAN 'T GYMNASTIEKGEBOUW Dezer dagen kwam men in 't Gymnastiekgebouw al hier gereed met het aan brengen van een vierde vak verdeling, ten behoeve van de Keuringsdienst Nrd. Hol land, welke thans tussen P.T.T. en Distributiedienst, werkruimte heeft verkregen. Het kleine lokaaltje achter de Hal, waarin voorheen de N.A.K. zetelde, schijnt aan de P.T.T. te worden toegewe zen. VOETBAL TE W.-WERF. Donderdagavond om half zeven zal op het sportterrein te Wieringerwerf een ont moeting plaats vinden tus sen W.A.C. en N.O.C. (Naco- Ontspanningsclub. Aanvang der wedstrijd half ■even. LOOP DER BEVOLKING TOT 9 APRIL. Ingekomen B. H. Dijken en gez., noodw. Lutjekolliorn, uit WinkelC. Groot, Klie- verweg J 40, uit Heerhugo- waard J. A. Bergmans en gez., Medemblikkerweg H 65, uit Medemblik M. Bouma- Faber, noodw. Sportweg, uit MedemblikA. G. Andries- sen, Oosterkwelweg L 28, uit Nieuwer AmstelP. Brattin- ga en gez., Sternstraat 10, uit SpanbroekW. H. Schoorlemmer, Oostermid- denmeerweg K 50, uit Raal- te J. H. Kieft, Schelpen- bolweg E 52b, uit Rotterdam T. Houkes en echtg., Meeuw straat 29, uit Ooststelling- j werf H. C. Gaalswij k, Oos- terkwelweg L 12, uit Haar lemmermeer B. A. van Zan ten en gez., Raadhuisstraat 66, uit Amsterdam A. M. Kant. Kooltuinenweg A 43, uit WinkelJ. H. de Jonge, Schervenweg K 23, uit Gro ningen A. J. Korbela, Me demblikkerweg K 72, uit Groningen A. J. Korbeld, Medemblikkerweg K 72, uit N. O. Polder; Wed. T. Sla- ger-Nolet, Fazantstraat 9, uit BarendrechtR. C. de Jong, Meeuwstraat 25, uit WinkelG. Timmer, Groet- weg C 8b, uit Beemster. Vertrokken C. Donker sloot en gez., van woonark Groetkanaal, naar Winkel C. van Elsacker, van Stern straat 25, naar Wemeldinge J. G. Stevelink, van Wierweg F 56, naar Denekamp F. Haanstra en gez., van Oos- termiddenmeerweg M 17 naar LeeuwarderadeelW. Hui- zinga, van Kooltuinenweg A 41, naar Amsterdam P. M. Bais, van Wierweg E 21, naar Den Helder C. v. d. Burg en gez., van Noorder- kwelweg J 70 naar Strijen P. A. Hoffer, van Westerterp- weg F 70, naar Voorhout. De Vroede Vaderen. In verband met de voor bereiding van te behandelen punten blijkt het niet mo gelijk de eerstvolgende raadsvergadering op 23 dezer te beleggen, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag. Deze vergadering is thans bepaald op Vrijdag 30 April a.s. nam. 2 uur. DE P. J. G. VOOR 'T VOETLICHT MET „BOERENSTRIJD. Druk bezoche uitvoering in Hotel Smit te Middenmeer. De P. J. G., afkorting van Plattelands Jongeren Ge meenschap, welke zich ten doel stelt, de band onder de plattelands jongeren te ver sterken en het gemeen schapsgevoel te stimuleren, waagde zich Donderdag avond op 't toneel met een origineel plattelands- to neelspel „Boerenstrijd". Dit spel tekent de strijd van de kleine keuterboer van voor de oorlog, die door geld zorgen gekweld in handen valt van een geldschieter, die zich netjes genoeg acht, om de eens bedongen rente in zorgelijke tijden te verdub belen. Gelukkig heeft ook dit spel'een happy-ending. In dat geval treedt de uit huis verwezen zoon, die agent geworden was inplaats van boer, op als reddende engel en de zon kon weer schijnen over de hofstede „Nooit Gedacht." De schrijver K. Bergsma blijkt wel iets van 't boeren leven in slechte tijden af te weten, alhoewel het stuk vooral in het 3e bedrijf wel eens te veel uitgeplozen was, waardoor het gevaar ont stond, dat het bij een traag tempo wat taai kon worden. Aan dit gevaar is ook de. P. J. G. niet ontkomen en het juiste tempo kon men niet te pakken krijgen. Wij hadden graag wat meer vaart in het \spel gezien, waardoor de opvoering aan kwaliteit zeker gewonnen had De voorzitter verzocht bij de aanvang clementie voor de spelers (debutanten), zodat wij ons ditmaal willen onthouden van critiek op individuele prestaties. De rolkennis was bij enke le spelers niet feilloos, wat ook het bovengenoemde tem po remde. Toch willen we ons niet onthouden van en kele lofuitingen. De gehele groep heeft zijn uiterste best gedaan het spel te laten leven, en ge tuige het gesnik in de zaal aan het slot van het 2e be drijf is men hierin geslaagd, inderdaad het werd een be hoorlijke uitvoering. Zonder de anderen tekort te willen doen willen we Dijks hoorn (J. List) en Mieke Slemp (Mej. D. Tjalma) ex tra noemen, terwijl ook de vertolker van de zeer moei lijke hoofdrol v. Vliet, (K. Kistemaker) verdienstelijk spel bracht, in aanmerking genomen, dat' juist deze rol, j het stuk diende te dragen, wat o.i. zonder toneelroutine een iets te zware opgave was voor de Heer Kistemaker. Het publiek beloonde de spelers met een dankbaar applaus en de regisseur Ds. Vink ontving voor zijn vele werk een bloemenhulde. Vóór de opvoering van „Boerenstrijd" zagen we nog' een komische éénacter „Theun solliciteert voor kos ter" en werden we aange naam verrast door een ac cordeonkwartet, dat enkele nummers als muzikale om lijsting ten beste gaf. Voorzitter Gorter zorgde voor het gesproken woord met propagandistische in slag. Eén tip voor komende uit voeringen willen we onze Verenigingsbesturen niet onthouden „Maak nooit een verlotingsuitslag bekend tussen de bedrijven van een tooneelstuk, het haalt de spelers uit hun concentratie en ontneemt de bezoekers de extase, waarin zij zoals nu tijdens het 2e der 3 bedrijven gekomen zijn." Donderdagavond werkte dit bepaald storend Afsclieid van een Vriend. In een speciale Kerkdienst in haar Kerkgebouw te Mid denmeer, nam de Ned_ Herv. Gemeente van de Wierin germeer Zondag afscheid van haar Herder en Leraar Ds. Germans.' Hoezeer ook welgemeende wensen hem en zijn gezin naar de gemeente van En schedé zullen vergezellen, het was een teleurstelling voor velen van deze predi kant afscheid te moeten ne men. Ook voor Ds. Germans zal het moeilijk geweest zijn deze beslissing te moeten ne men, groot Vriend als hij is van onze polder en zijn be woners. Hoewel hij hier vijf jaar werk zaam mocht zijn, Vas deze periode ongetwijfeld de meest bewogene uit zijn leven. Het was volop oorlog toen hij zijn inirede deed en hij trof zijn Gemeente in zorgen aan. Vastberaden is hij zijn werk van geestelijke opbouw aangevangen, niet vermoe dend, dat de onderwateH zetting van de polder en de volledige evacuatie der be volking, dit werk ten zeer ste zou verzwaren. In zijn werken en streven in de Wieringermeer, heeft Ds. Germans zich veel vrien den mogen verwerven en, velen prijzen zich gelukkig met de vriendschap van deze eenvormige hardwer kende pionier, ook buiten het verband der Kerk. Ook wij betreuren het ver- trek van Ds. Germans, wiens geestelijke bijdragen jj in dit blad algemene waar- dering mochten ondervinden. Besluiten wij met onze wen- sen te voegen bij de vele, dat het Ds. Germans en zijn gezin goed moge gaan in zijn nieuwe gemeente. Voor hetgeen Gij voor ons als polderbewoners mocht doen, kunt Gij U verzekerd achten van onze waardering en dank, dominee I De Redactie. Bakkerij Kok heropend. „Middenmeer leeft weer." „Wat 'n reuze taart, ik heb hem geschat op minstens 10 pond", vertelde mijn buur vrouw. Natuurlijk was na een der gelijke mededeling mijn nieuwsgierigheid gewekt, toen ben ik maar vrijmoedig de deur binnengestapt bij Bakker Kok. Het boek werd opengeslagen door mevrouw zelf en weloverwogen heb ik toen het door mij geschatte gewicht ingevuld, op een neuslengte gevolgd, door de vromfr van onze groenteman. Getroffen werd ik, toen ik opkijkend uit- het „raad- maar-raak-boek", de bloe- menschat om mij heen zag. De winkel stond er vol van en zelfs op de moderne ijs kast C'n pronkjuweel), ston den enkele hortensia's. Aannemer Wassink, de man die de zaak herbouwd heeft, schoot juist de achter deur in, toen ik vroeg wie de winkelbetimmering geleverd had. Dit bleek de firma Minks uit Leeuwarden te zijn en deze kan trots zijn op dergelijk werk. Mag ik schilder Jannenga vergeten Neen Ook hij had een werkzaam aandeel in de afwerking van winkel en bakkerij. In de etalage stond naasf die bewuste taart een werk stuk van Kok's banketbak ker, de Heer v. Lienden, ge heel gemaakt van suiker met de trotse titel „Middenmeer leeft weer." PLATTELANDSVROUW Afd. Wieringermeer. Voor de leden van de PL Vr. afd. Wieringermeer zal 1 tijdens de demonstratie van de Prisma Kleufentabletten op 26 April a.s. gelegenheid I zijn tegen inlevering van punten, wol te bestellen, keuze uit 10 kleuren. Afd. Wieringermeer. Alg. Ledenvergadering op Dinsdag 27 April a.s. nam. 8 uur in Hotel Smit te Middenmeer. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningm. 5. Rapport kascommissie. 6. Voorstel tot wijziging art. 3 Huish. Regl. (9 inpl. van 7 bestuurs leden). 7. Bestuursverkiezing. Ver kiezing lid kas-comm. Mededelingen. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. HET BESTUUR. Het ontbreekt onze Mid denstanders gelukkig niet aan moed. Het was voor BakkerKok en echtgenote een mooie dag. 'k Ben benieuwd, wié de taart krijgt Zwerver. BEDRIJFSVOORLICHTING. Mededeling No. 360. Q DE KOOLZAADGLANSKEVER. EEN AUBADE. Onze Zangvereniging heeft na haar succesvol debuut op de Ouderavond van de Chr. School een tweede succes behaald. Vrijdagmiddag brachten zij een aubade aan het bruidspaar NiehofOosten- brug, twee leden van de zang, die die dag in 't huwe lijksbootje traden. Het viel bij de bruilofts gasten wel in de smaak POLITIE. Verloren door postbode een motorhandschoen. Inl. Politie Slootdorp. IIET CAFE TE W.-WERF. Maandag j.I. zijn arbeiders van de Chemische Fabriek Smit en Hollander begonnen met de bouw van "liet nood- café-restaurant dat te Wie ringerwerf zal verrijzen. OUDERAVOND CHR. SCHOOL M.-MEER. Eén der lokolen van de Chr. School was Woensdag avond goed gevuld met ou ders van leerlingen dezer school, voor het bezoek aan de jaarlijkse ouderavond. De Voorzitter der Ou dercommissie, de Heer Nie hof, opende op de gebruike-, lijke wijze met gebed, waar na het Chr. Zangkoor te Middenmeer enkele nummers o.l.v. Dirigent Broer ten ge hore bracht in de hal van de school. Gezongen werden o.a. het Bonds- en Zendingslied. Mr. Roolvink hield vervol gens een lezing over het on derwijs aan de jeugd, waar na in de pauze thee en koek werden gepresenteerd en de ouders gelegenheid kregen het werk van de kinderen te bezichtigen. Het tweede gedeelte werd gevuld met enkele voor drachten door Mr. Brink man en het vertonen van lantaarnplaatjes over Italië, door het hoofd der School, de Heer Roolvink. Ds. v. d. Wielen sloot de ouderavond na samenzang met gebed. Hoewel de koolzaadglans- kever op het moment dat we dit neerschrijven nog niet is geconstateerd in de Wie- ringermeer, kan het om na- der te noemen redenen ge wenst worden geacht dat thans tot een bestuiving of bespuiting vaii de koolzaad velden wordt overgegaan. In de eerste plaats zullen we met vrij stellige zeker- heid de boosdoeners zeer binnenkort kunnen verwach ten, te meer daar ze in de omliggende gebieden o.a. Wieringen en Anna Paulow- na reeds zijn waargenomen. Verder is de ontwikkeling •van hét'gewas momenteel nog van dien aard dat hier- I in zonder veel moeite een bestrijding kan worden uit gevoerd. Het koolzaad groeit door en wordt derhalve een bestrijding in dit opzicht steeds minder uitvoerbaar te achten. In de derde plaats is het met het oog op de bijen en andere insecten van veel belang dat de bestijding vóór de bloei wordt uitgevoerd, waardoor aan deze uiterma- te nuttige bestuivers geen schade van betekenis wordt 1 aangericht. Het is van be lang er op te letten dat de bijen niet onmiddellijk op een behandeld perceel wor den losgelaten, doch dient hier mede enige dagen te worden gewacht. Naar men ons mededeelde acht Dr. Ir. A. Minderhoud, de Rijks- landbouwconsulent te- Wa- geningen twee dagen zelfs voldoende om geen schade meer aan de bijen te veroor zaken. Hoewel we deze me dedeling niet in twijfel trekken, zouden we veilig heidshalve een wachttermijn van 4 a 5 dagen willen advi seren. Tenslotte is ook de gewij zigde prijsverhouding oor zaak dat wordt geadviseerd geen risico te lopen en thans een behandeling uit te voe ren. De bestrijdingsmiddelen zijn sinds vorig jaar in prijs gedaald, terwijl daarentegen de prijs van het koolzaad is gestegen. De bestrijding kan zowel met Derris, D.D.T. of 666-houdende middelen in spuit- of stuifvorm worden uitgevoerd. Men houde zich hierbij aan de gebruiksaan wijzing, die op de verpakking vermeld staat. De tweede vijand die bij aanwezigheid bestreden moet worden is de koolzaadsnuit- kever, een dof grijs gekleurd kevertje, die na de bloei zijn eitjes afzet in de jonge hou wen. De larven die uit deze eitjes komen zijn oorzaak dat de zaadjes voor een deel worden vernietigd. Het voor tijdige openspringen van de houwen wordt nog bevordert, doordat galmuggen van de gelegenheid, hen door de snuitkevers geb'oden, gebruik maken en ook hun eitjes in de houwen afzetten. Deze bestrijding heeft alleen met 666-houdende middelen enig succes te wachten", aangezien deze snuitkever vrijwel on gevoelig is vbcr D.D.T. Meent men reeds bij de eerste be strijding van de glanskever eveneens snuitkevers waar" te nemen dan verdient een behandeling met een 666- houdend middel aanbeveling. In het andere geval zal een dergelijke bestrijding na de bloei moeten worden uitge voerd. Zoals gezegd kan zowel een bespuiting als een be stuiving worden uitgevoerd. Voor bespuiting zijn de nor male sproeimachines ge schikt, terwijl voor de be stuiving een stuifapparaat aanwezig moet zijn. Hiervoor zijn eenvoudige bandappa raten en ook motorstuivers in de handel. Ons is een ge val bekend dat met- een handstuifapparaat 4 ha per dag werd behandeld bij een werkbreedte van 2 m. Men lette er op dat men zowel voor spuiten als stuiven het juiste middel aanwendt. Zo moet men b.v. bij het sproei en gebruik maken van 5 kg spuitmiddel met een hoog gehalte bv. 25% en bij stui ven 2530 kg stuifmiddel van plm. 5%. Gaat men nu sproeien met-5 kg stuifmid del dan is het gehalte aan werkzame stof veel te gering en omgekeerd een bestuiving van 25 kg sproeimiddel te kostbaar. Men let-te dud steeds op of men een spuit- of een stuifmiddel nodig heeft. Tot slot een waarschuwing In verband met de bijen. Voer nimmer een bcstui- ving of een bespuiting uit in een gewas, dat in voile bloei staat. De eerste bestuiving na de bloei dient in de avond uren te worden uitgevoerd omdat dan de nadelige ge volgen voor de bijen, die de laatste bloemen bevliegen zo gering mogelijk zijn. S OOSTERHOFF, v

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3