WIERINGERMEERNIEUWS Kerkdiensten W.-meer. DISTRIBUTIEDIENST SCHAGEN. Bevrijding. Gelijk de lente dubbel mooi is. wijl zij veelal voorafge gaan wordt door een barre winter, zo waardeert men het hoge goed de vrijheid, te meer na een tijdperk van tomeloze terreur en tyrannie. Zó hebben wij het allen aangevoeld, en het is goed op de bevrijdingsdag, niette genstaande vele onvervulde wensen en veel naschrijnend leed, zich te bezinnen op de gedachte, dat het een zegen is als vrij en goede Neder landers te mogen samen- en medewerken aan de opbouw van ons geteisterd vaderland. Ook de bewoners van de Polder weten van oorlogs leed, maar.... óók van we deropbouw Immers „Een volk dat leeft, bouwt, aan zijn toekomst Wat zal die toekomst brengen Dat weet niemand. „In 't verleden ligt het heden" men kan niet ver wachten dat het volkeren - leven, na lange jaren het beeld te hebben vertoond van een bruisende zee, reeds spoedig zou gaan gelijken op een lieflijk meer op windstil le avond. „Ied:re tijd heeft zijn strijd." Ook de onze heeft zijn speciale vraagstukken, die enerzijds onze volle toe wijding en krachten vragen, terwijl men anderzijds er voor waken moet dat de energie niet verlamd wordt uit be zorgdheid voor de toekomst. Immers „Vrees is zulk een slechte raadgeefster. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad." „In 't verleden ligt het heden in 't nu wat 't worden zal." De handen dus ineenge slagen om een zodanig heden te verkrijgen, hetwelk goede mogelijkheden biedt voor de toekomst. Eendrachtig werke men samen aan het herstel van Nederland, en in ons gewest, als onderdeel daarvan aan de herrijzenis van de Wie- ringermeerpolder, opdat deze grootser en schoner worde dan vóór zijn ondergang 5 Mei 1948 G. LOOP DER BEVOLKING. Tijdvak 10—27 April 1948. Ingekomen,: H. Houwing, Alkmaarseweg C 27, uit N.O. PolderF. Hoeksma en echtg., O.middenmeerweg M 17, uit Smalligerland L. d. Hollander en gez., Raadhuis straat 36, uit Wieringen J. T. W. Brouwer, Wierweg F 56, uit Brummen G. Booms- ma, Nieuwesluizerweg 2, uit Nieuwe Niedorp H. den Hollander en echtg., Raad huisstraat 36, uit Wieringen; G. Groot, Fazantstraat 14, uit Enkhuizen G. J. B. Brus, Tussenweg H 31, uit Eibergen A. J. van 't Erve. Schelpenbolweg E 41, uit Didam H. A. Herweijer en gezin, O. - middenmeerweg K 65, uit Medemblik M. M. Scholten, Westerterpweg F 72. uit TexelG. B. M. Smit en gez.. Wagenpad H 54, uit Medemblik C. Westdorp en gez., Raadhuisstraat 38, uit Wieringerwaard W. H. Let te, Fazantstraat 9, uit Kat wijk L. Zijlstra en echtg., a.b. Oosterterptocht uit Dan- tumadeelH. Venema, Schelpenbolweg F 28, uit WonseradeelS. v. d. Zee en echtg.. Sportweg 15, uit OostdongeradeelC. P. Hoed, Sternstraat 7, uit Twisk E: v. d. Laan en gez., Groetweg C 3c, uit Wie ringerwaard H. Kruize. Alk- maarsebrug a.b. uit Belfeld; J. v. d. Sluis en gez., Molen weg B 83, uit Spanbroek W. Jagtenberg en gez., Klie- verweg J 6, uit Wieringen J. Korver en gez.. Raadhuis straat 26. uit Winkel. Vertrokken geen. Verslag 1 Meifeest met rede van Minister Manslolt, moest wegens plaatsgebrek blijven verstaan. Nieuws van Vlug en Vaardig. Vlug en Vaardig blijft tweede klasser Het Heren-elftal trok Zondag naar Krommenie voor de promotiewedstrijd tegen Concordia Haarlem dat de onderste plaats in de le klasse bezette. Om 8.30 uur trok men met de bus naar Alkmaar, en verder met de trein naar j Krommenie. Om 11.45 uur ving de wedstrijd aan. De toss werd gewonnen door Concordia, dat verkoos vóór de wind te spelen. Na 2 mi nuten kreeg doelverdediger Struik reeds het nakijken, 1—0. 11 Minuten later weer een doelpunt van Concordia (20). 2 Minuten later een mooie doorbraak van Vlug en Vaardig (2—1). Hierdoor moed gekregen trok VI. en V. weer ten aanval en ook dit keer kreeg de Concordia- doelman geen kans 22. Concordia dat technisch be ter speelde, scoorde opnieuw doch VI. en V. dat alles op alles zette, wist weer gelijk te maken (33). Even voor de rust doelde Concordia nog eenmaal, zodat de rust met 43 inging in 't voor deel van Concordia. Deze stand was voor VI. en v. hoopvol, daar zij tegen wind hadden gespeeld. Na de rust vond Concor dia al direct na de uitgooi het doel 53. Nu was het gedaan met VI. en V., het verband raakte zoek, vooral in de achterhoede, nog 4 maal kreeg doelman Struik het nakijken, deze was er ook uit na de rust. VI. en Vaardig wist nog 2 maal te doelpun ten, door aardige doorbra ken, zodat de eindstand 95 in het voordeel van Concor dia werd. Door deze overwinning handhaaft Concordia zich in de eerste klasse, terwijl VI. en V. nogmaals in de 2e klasse zal moeten spelen. Zoals reeds gezegd, Con cordia speelde beter en was vooral in techniek een stuk beter dan Vlug en Vaardig. Het verschil in klasse, was dan ook duidelijk zichtbaar en voor VI. en Vaardig is het beter nog maar een jaar in' de 2e klasse te spelen, om 1 meer ervaring op te doen. Oefenen Heren, stuk voor stuk, want er mankeert zo hier en daar nog wel iets aan. Hoe gaarne we deze wedstrijd ook gewonnen hadden gezien, het is beter zo. De Elftal-Commissie. RUITERNIEUWS. Zaterdagmiddag a.s. worden de streekwedstrijden van Dis trict Noord-Holland-Noord van de L.R.V. op het Sportterrein te Middenmeer gehoud'en. 92 ruiters nemen deel. Dit ruiterfestijn begint om 9 uur met individuele dressuur proeven. Namiddags vinden de dres- suurproeven voor 4- en 8-tal- len plaats, alsmede het indivï- dueel en groepspringen. Daarna volgt prijsuitreiking 'en parade. HEMELVAARTSDAG (6 Mei) NED. HERV. GEM. Opperd. 9.30 Ds. Kloostem. M.blik 10 u. Ds. vd Neut. Slootd. 10 u. dhr. Tijmstra. M.meer 10.30 Ds. Vink. W.werf 10.30 Mej. vd. Hoven. GEREF. KERK Slootd. 9.30 Ds. Postema em pred. te Enkhuizen. GEREF. KERK. W.werf 9 uur Ds. Post. M.meer 9 uur Ds. vd Wielen GER. KERK Art. 31 K.O. Cantine De Terp. 11 uur Ds. Tollenaar van Den Helder. Opening Lag. Landbouwschool. Op 10 Mei a.s. des nam. te 3 uur zal de Lagere Land bouwschool te Slootdorp officiéél worden geopend. Vervolg Raad. Flevo Nieuws. Verrassende zege. De eerste ronde van het Kaagvogelstournooi werd voor Flevo een succes. Met 2-0 werd het Schager S.R.C., (2e klasej verslagen. Door doelpunten van Jager en Bouma werd deze stand verkregen en onze jongens hebben het vooral na de rust tegen het hoger spelende SRC zwaar te verduren gehad. Een prijs is vast en zeker verdiend, maar de volgende week moet uitgemaakt worden of het de hoogste of de laagste, zal worden. De winnaar van de andere ronde „Beemster" is dan de tegenstander. Jeugdleider J. Bouma ont ving Zaterdag het diploma door de Bond hiervoor inge steld. Zaterdagmiddag spelen de a en b-adspiranten thuis te gen Kaagvogels a en b. Aanvang 3 uur. De voorzitter verklaarde tot zijn spijt, niet in staat te zijn deze vraag te beant woorden. De heer Addens verklaar de zich vastgeklampt te heb ben aan het einde der nota, waarin B. en W. verklaren, dat het beter is een niet vol maakt, dan helemaal geen uitbreidingsplan te hebben. De voorzitter verklaarde, dat de onrust en het onge duld der raadsleden eveneens leeft onder B. en W. Een spoedige indiening der uitbrei dingsplannen te bevor deren, blijft hun doel. Het volgende voorstel be trof een ontwerp tot wijzi ging der bouwverordening, zulks in verband met de vele in deze gemeente gebouwde noodwoningen. Het ontwerp deed de heer de Bruyne de verzuchting „de noodzaak is ons opgelegd" slaken, een opmerking, waar mede allen het zonder twij fel eens waren. Het resultaat bleek dan ook het ontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de voor zitter verklaart had, dat het hier meer betrof het voorbe reid willen zijn van B. en W. op de toestand, die zou ont staan, nadat de geldigheids duur van de volgens het „ketenbesluit." verleende vergunningen, zijnde 5 ja ren, was afgelopen. Alsdan moet de bouwverordening zodanige bepalingen bevat ten, dat het mogelijk is, krachtens deze verordening vergunning tot het bouwen, lees, in stand houden, van deze „woningen van beperk te levensduur" te verlenen. De wens van de Heer de Bruyne, dat de bouw van noodwoningen niet zou wor den bevorderd, leeft eveneens bij B. en W. Voor het ver slappen van de controle op de noodwoningen behoefde de heer de Bruyne eveneens geen vrees te hebben. Hier voor zou afdoende worden ■gezorgd. Nóg onlangs was re dezer zake een rapport door de gemeentearchitect opge maakt. Het voorstel tot herstel van de Terpweg bracht de raad in de impasse, dat ener zijds het zware verkeer over de B-wegen behoort te wor den geweerd, anderzijds, dat dit met het oog op de hier aan voor de gemeente ver bonden consequenties feite lijk niet kan geschieden. Wel verklaarde de voorzitter op een vraag van de heer de Bruyne, dat een niet-onbe- langrijke rijksbijdrage in het herstel van deze weg mag worden verwacht, waar het i hier een parallelweg van de j rijksweg betreft. De raad I bleek het met B. en W. eens te zijn het gevraagde cre- diet ad f 12.500.voor her- I stel en herbestrating van de Terpweg werd verleend. j Het volgende voorstel van deze rijke agenda betrof heti herstel van de tengevolge van de inundatie beschadigde dorpsstraten. Op een vraag van de heer Feikes, of plannen bestaan de dorpsstraten te ver breden antwoordde voorzitter ont kennend, hoewel hij gaarne toegaf, dat de breedte van de meeste dorpsstraten te gering was. Hij betwijfelt echter, of de raad er eventueel in zou slagen plannen tot verbre ding der straten, waarmede uiteraard belangrijke finan ciële offers zijn gemoeid, goedgekeurd zou krijgen. De heer Addens toont zich een voorstander van parkeerverboden aan de ene zijde van de 4 weg. Zofcis het nu is, is het soms een hopeloze toestand. De auto's staan kris kras door elkaar. De voorzitter wil deze sug gestie gaarne overwegen, en voelt ook veel voor een één richtingsverkeer in bepaal de straten. Op deze manier streven wij hetzelfde doel na, als de heer Feikes voor ogen staat, en het kost niets. Het voorstel van B. en W. om voor herstel van straten en voetpaden een crediet van f 62.000.- uit te trekken, werd vervolgens z.h.st. aan - genomen. Het voorstel van B. en W. j tot herstel van de muziek tent werd minder gunstig i ontvangen. De heer Addens erkende gaarne de culturele waarde, maar vindt, dat het nu niet de tijd is voor de bouw van dergelijke objecten. Thans, nu nog zoveel mensen in noodwoningen wonen, en er nauwelijks materiaal is, om de hoognodige slaapkamers bij te bouwen, nu de mensen als het ware uit hun Zweed se noodwoning puilen, vindt de heer Addens het geen tijd om materiaal uit te geven voor herstel van dergelijke objecten, hoezeer het cultu rele nut ervan ook vast moge staan. (Instemming.) De heer Zoodsma merkte verder op. dat één muziek tent toch altijd nog maar een noodoplossing is. Feite lijk behoort in elke bebouwde kom een tent te komen. Ove rigens is hij het geheel eens met de heer Addens, dat het voor dergelijke bouw thans de tijd niet is. Tenslotte meent hij, dat in dit op zicht ook een taak voor de particulieren is weggelegd. De heer Feikes verklaarde zich solidair met de heren Addens en Zoodsma en even als de heer Breebaart. De verdediging van de voorzitter vermocht het voor stel niet meer te redden. Slechts met de stemmen van de heren Klop, Smid, Stoel en de Bruyne vóór, werd het voorstel verworpen. De heer Giesen meende alsnog, na bezwaren van de heer Addens te hebben over wogen, tegen te moeten stemmen. Het voorstel om voor een bedrag' van f 33.050' f 13.450.- nieuw brandweer materiaal te kopen, ontlokte, vooral op het eerste gezicht, nogal enige bezwaren. De heer Addens veronder stelde tenminste, dat alle raadsleden van van de bedragen zijn geschrokken. Hij vraagt zich af, of hst nu werkelijk nodig is, dat terstond tot aanschaffing- van al het opgesomde brand weermateriaal dient te wor den overgegaan. Hij vraagt zich af, of het nodig is, dat in Wieringerwerf thans 2 spuiten worden onderge bracht. Kunnen we niet met één volstaan Hij veronder stelt, dat zij ingeschakeld zullen worden bij de blus sing van boerderij branden, doch hij merkt in dit ver band op, dat bij dergelijke branden in de regel weinig anders is te doen, dan na blussen. Zeer zelden zal het tevens nodig blijken te zijn. belendende percelen nat te houden, wegens de grote on derlinge afstanden. Tegen de fcrandassurantiebelastin?. die B. en W. voornemens blijken te gaan heffen, heeft hij principiële bezwaren. Ook de heer de Bruyne wil Na-uitreiking schoenenbonnen. Kinderen, geboren in de jaren 1932 t./m. 1945 of in Januari of Februari 1947, die in het bezit zijn van de inlegvelbon 604, komen van 3 t/m 7 Mei nog in aanmer king voor een schoenenbon. liever wachten met aan schaffing van 2e spuit tot dat met de eerste ervaring zal zijn opgedaan. De voorzitter houdt ten slotte een gloedvol pleidooi i voor het voorstel. Hij merkt op, dat de brandweerorgani satie thans onvoldoende is. Hier, aldus de voorzitter, is een terrein overgelaten aan de zelfwerkzaamheid van de raad. Met betrekking tot de organisatie van de brand weer verkeert de gemeente in een buitengewoon moei lijke situatie door de uitge strektheid der gemeente, met als gevolg, dat tot nu toe doeltreffend optreden bij boerderij branden niet mo gelijk is geweest. De inspec teur van het brandweerwe zen te Haarlem is met de gemeentelijke hoofdbrand meester de polder doorge- weest. De zaak is opgenomen, met als gevolg dit voorstel. Aan het voorstel liggen 2 gedachten ten grondslag in Wieringerwerf en Midden- meer moeten snelle eenhe den worden geconcentreerd, die tot taak hebben op te J treden bij boerderijenbran- den. In de tweede plaats moet de brandmelding be- j langrijk verbeterd worden. Thans zijn wij aangewezen op degenen, die doorverbin ding hebben, maar er moet naar dag en nachtopenstel- ling van het kantoor in Mid denmeer werden gestreefd. De enige wijze waarop de uitzonderlijke moeilijkheden met succes het hoofd kan worden geboden, is aan schaffing van goed en snel materiaal, en dat kost geld, veel geld. De zaak is echter finantiëel verantwoord. Maar, aldus spreker, dan moeten ook alle bronnen worden aangeboord, alle mo gelijkheden, die in de ge meentewet zijn gegeven, worden benut. Tot deze mo gelijkheden behoort een brandassurantiebelasting. De heer Stoel verklaarde zich alsnog voor het voor- stel. Hij achtte het- behoud van boerderijen enz. van een zo 'groot belang, dat niet moest worden geschroomd voor de brandweer belang rijke offers te brengen. In dien men met behulp van het nieuwe materiaal in kan slagen maar een keer een boerderij, al was het ook maar gedeeltelijk, te behou den, dan had men reeds een belangrijk deel dezer kosten indirect terug. De heer Addens blijft ech ter pessimistisch gestemd wat betreft de mogelijkheden tot behoud van boerderijen, die eenmaal door het vuur zijn aangetast. Ook de heer de Bruyne staat tegenover brandblus- sing in boerderijen vrij scep tisch. De constructie vaii de boerderijen is zodanig, dat in de regel maar weinig is te behouden. Ze zijn nl. of afgedekt met riet, of met pannen, waaronder riet. Hij meent-, dat we ons van nieuw materiaal niet al te veel voor moeten stellen. In elk geval zou hij eerst één wa- I gen aan willen schaffen, ten- einde te onderzoeken, hoe deze in de praktijk bevalt. De heer van Dam acht het snelle doorgeven van bran den een eerste vereiste, en wil maatregelen nemen, om deze te bevorderen, b.v. door het aanbrengen van kaartjes naast het telefoontoestel, en het uitbreiden van het aan tal doorverbindingen. Overi gens kan hij zich met de heel de Bruyne verenigen, even als de heer Hofmeijer. De voorzitter merkt op, dat men bij aanschaffing van i een spuit, die b.v. in Wierin gerwerf zou worden gestati- onneerd, in Middenmeer nog j niet uit de brand is. Nog onlangs moesten hoge kosten worden gemaakt ten behoeve van het te Middenmeer on dergebrachte slechte en langzame materiaal. De sug gesties van de heer van Dam heeft het gemeentebestuur I reeds geheel ter harte geno men de kaartjes zijn reeds bij de drukker. Bij boerderij - brand zal misschien niet alles kunnen worden be waard, maar we moeten toch in elk geval trachten zoveel mogelijk te behouden. De heer Addens hoopt, dat opgetreden zal worden, èn door het domeinbeheer, èn door de politie tegen het ro ken in de schuren. De heer Breebaart vraagt, wat de consequenties van doorverbindingen zijn. Voorzitter zegt, dat men dan direct Middenmeer, en niet eerst Alkmaar kan krij gen. Bovendien kunnen er méér doorverbindingen ko men. Na de toezegging van de voorzitter,, dat de tweede spuit niet zal worden aan gekocht voordat de eerste zal hebben bewezen te vol doen, en dat politie en do meinbeheer ter zake van het roken in schuren zullen wor den gewaarschuwd, verklaar den zich, bij hoofdelijke stemming, alle leden met het voorstel accoord. Het volgende, eveneens zeer belangrijke voorstel be trof het gebouw van gemeen tewerken. Men wil in dit gebouw onderbrengen ge meentewerken, de brand weer, en tevens een dienst woning voor de voorman van gemeentewerken bouwen, terwijl het gebouw tevens van centr. verw. zal worden voorzien. Ligt in de bedoeling de administratie tijdelijk in dit gebouw onder te brengen, m.a.w. Lutjekol- horn zal worden ontruimd. De voorman van gemeente werken dient- tijdelijk in Sternstraat 1 te blijven, en in de dienstwoning wordt dan tijdelijk de secretarie gevestigd, terwijl bovendien voorlopig de werkplaats van gemeentewerken ingericht zou moeten worden tot tijde lijke raadzaal. Betekenende veranderingen zou een en an der niet behoeven te ver oorzaken. De kosten van dit alles werd geschat op f 113000.—. Na uitvoerige besprekingen werd dit voorstel aangeno men. Geen stof tot praten gaven de voorstellen tot verhuring van grond aan J. W. Cre- mers, aan de Coöp. Aank. Ver. W.meer, aan de N.V. yh. A. Kingma en Zn. en de Coöp. Weegbruggen Veren. „Ieder het Zijne." Een voor stel tot verbreding van de Sluisweg in Slootdorp kon eveneens, na de opmerking van de voorzitter, dat speci aal in de Kon. Emmaweg het éénrichtingverkeer zou wor den bevorderd, de algemene goedkeuring weg dragen. Tenslotte kwamen in be handeling de voorstellen tot het verlenen van privaat rechtelijke vergunningen aan resp. het expeditiebedrijf v.h. gebrs. de Boo N.V. voor het stichten en exploiteren van een benzinelaadstat-ion te Middenmeer, en het gara gebedrijf C. Klare te Mid denmeer van een benzine tankstation aan de Brug straat. Beide voorstellen brachten de gemoederen van de „vroe de vaderen" geducht in be roering. (De uitvoerige dis cussie over dit onderwerp plaatsen wij in ons volgend nummer.) Bij stemming verklaarde de heer de Bruyne zich tegen beide voorstellen terwijl de overige leden alsnog hun sanctie aan geven. Het voorstel van B. en W. tot beëindiging van het dra ma van de Poldersteigerbrug oogstte warme instemming van de raad. Het werd met algemene instemming zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vervolgens sloot voorzitter deze hoogst belangrijke raadsvergadering om onge veer 17.30 uur, onder dank zegging voor opkomst en medewerking.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3