WIERINGERMEER NIEUWS RAAD WIERINGERMEER. ZOEKT U EEN WASSERIJ? „DE VALK" STAAT TER DEKKING STIENTJES CERES P. V. d. ARB. VIERDE HAAR 1 MEI - FEEST. MINISTER MANSHOLT ALS GAST EN SPREKER AANWEZIG. Wij zijn vanavond bij el kaar gekomen om voor de eerste maal na de inundatie de 1 Mei-dag weer in onze eigen gemeente te herden ken, aldus Voorzitter Holl v. d. afdeling Wieringermeer, in zijn openingswoord. De eerste Mei, dag van bezinning, het feest v. d. arbeid, dat de afdeling 8 jaar geleden voor het laatst in de polder kon vieren." Wij heten vanavond speciaal de jonge ren onder ons van harte welkom en zijn verheugd dat zij dit feest met ons ouderen, mee willen vieren. Zij moeten straks het werk van de ouderen voortzetten, niet met de armen over el kaar gaan zitten, want er wacht hen een zware en moeilijke, maar grootse taak. Wij moeten het democratisch socialisme blijven uitdragen tot heil van ons volk. Hiermede was de vergade ring geopend en zongen de aanwezigen de socialisten mars, met begeleiding door Mevr. Feitsma en Mej. v. d. Hoven. Vervolgens kon de Heer Holl met grote vreugde par tijgenoot Mansholt welkom heten, die na reeds in Schie dam gesproken te hebben, i deze dag onder zijn oude vrienden wilde vieren. Hij verleende Z. E. gaarne het woord, waarna Minister Mansholt op rustige toon een 1 Mei-rede uitsprak. De Minister schetste de betekenis van de 1 Meidag, een dag, waarop wij steeds weer moed putten om verder te gaan. Vervolgens kwam de doorbraak ter sprake. ,,Hoe meer onze politieke te genstanders roepen, dat deze volkomen mislukt is. des te j meer komt bij ons de over- tuiging, dat deze niet mis- 1 lukt is, ja zelfs volkomen geslaagd mag heten." Wijze van regeren.; Er is natuurlijk geen spra ke van, aldus Min. Mansholt, dat ons land op socialistische wijze geregeerd kan worden. De lijn is hiervoor door de Partij wel aangegeven, maar we zijn nog lang niet, waar we willen zijn. De minister wees vervolgens op de moei lijkheden, die zich voordoen in de R. K. Volkspartij, maar de partij wordt, ondanks spanningen tussen rechts en links, gestuwd in de rich ting van een progressieve partij. Een nieuwe constellatie tekent zich af, die beloften inhoud voor de toekomst. Als wij terugblikken op 1945 zien wij, dat wij veel bereikt hebben het productiepeil. Ons land is verarmd uit dé oorlog gekomen, onze indus- trie, koopvaardij, verkeer en landbouw heeft veel schade geleden, maar de productie i is thans groter dan voor de oorlog. Dit danken wij in de eerste plaats aan onze arbei ders. Zij staan gelukkig ach ter ons en dit- werd wel zeer duidelijk bewezen, toen de 3 grote vakorganisaties in Oct. '46 de loonstop aanvaard hebben. Dit heeft de sociale rust in ons land bewaart. De E.V.C. heeft getracht dit te doorbreken, maar het is hen niet gelukt. Het Communisme. De Communisten wensen geen opgang in ons land, en velen zijn misleid of worden nog misleid. Hierbij wees de minister op Tjecho-Slowa- kije. Wij, de P. v. d. A., wensen het herstel van de welvaart, een eerlijke verdeling van de productie en het- nationale inkomen. De distributie. Na in 't kort de maatrege len van zijn ambtsgenoten Drees en Lieftinck nader te hebben toegelicht beweerde de minister, dat distributie nodig is, ook voor die artike len die misschien wel van de bon kunnen, omdat dit de nodige rust voor de consu ment en een eerlijke verde ling verzekert. Men klaagt veel over een tekort aan textiel, maar het is in andere landen niet veel beter dan bij ons. De minis ters Vos en Huysman zijn niet geslaagd in hun plan nen dit aanzienlijk te ver beteren, aangezien zij moes ten strijden tegen onwillige fabrikanten. Nationaal Kabinet. Het lijkt de minister on mogelijk, om na de verkie zingen tot een nationaal kabinet te komen. Alleen die partijen kunnen regeren, die een progressieve politiek voe ren, anders -raken we de steun van de arbeiders kwijt; Ook Indonesië zou hierbij niet gebaat zijn. Inderdaad er zijn fouten gemaakt, maar door eindeloze debatten in de 2e Kamer hebben wij ge aarzeld, en zijn dikwijls 5 over 12 aangekomen. Prof. Schermerhorn. Deze man wordt door onze politieke tegenstanders ver guisd. maar het was de man, die, op 't moment-, dat do Ned. Regering niet meer wist hoe te handelen, de beide partijen in Batavia weer bij j elkaar wist te brengen. Wij moeten bereid zijn in Indonesië de hand uit te steken, zo niet, dan is een breuk onvermijdelijk, die voor beide volken heilloos zal zijn. De Benelux. Wij beleven thans het tijd perk, waarin de wereld in 2 kampen verdeeld is. Aan de ene kant Amerika en aan de andere kant Rusland. Er is thans geen sjorake meer van een Vredesverdrag over Duitsland. De 2 machten staan feller tegenover elkhar dan ooit. Maar er zijn licht punten. Er is in W. Europa een groeiend besef tot sa- wenwerking ontstaan. De Benelux betekent iets in 't Intern, spel. Roosevelt heeft de lijn uit gestippeld, die thans wordt doorgetrokken. Wij moeten offers brengen i om West Europa op de weg naar herstel te voeren. Marshall plan. Denk niet, dat- nu het eer ste schip tarwe in Rotterdam is aangekomen, wij het broodrantsoen kunnen ver hogen.Wij moeten ons beper kingen opleggen. De kost gaat voor de baat uit en we moeten alle krachten in spannen om de productie te verhogen. Rusland. Het slechte in de mens heeft in Rusland gezegevierd. De Gestapo heeft millioenen voor het executie peleton gevoerd. Het volk dorst naar vrijheid en naar werk op eigen bodem maar zij staan i onder een machtsapparaat, waar het Duitse, kinderspel j bij is. Wij moeten tegenover Rus- land en de communisten niet j negatief maar positief den ken. Wij moeten niet steeds op Tjecho Slowakije wijzen maar met een welvaartspoli - tiek komen. Dit is de taak, die voor ons ligt. Wij moeten internationaal samenwer-1 ken om niet vermorzeld te worden. De welvaart in ei gen land verhogen door de productie op te voeren. Wij wensen geen staats socialisme maar ook geen vrijheid als voor de oorlog. De wet publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ligt klaar, waarin medezeggenschap op sociaal en economisch terrein tot uiting komt. Mr. Out!. Mr. Oud verklaarde dezer dagen, dat hij aan de rege- j ring deel wenste te nemen om de K.V.P. te helpen de P. v. d. A. af te remmen. Maar we laten ons niet af remmen. We zullen daarom sterk uit deze verkiezingen te voor schijn moeten komen. Sterk wil nog niet zeggen met grote zetelwinst maar metl geen ve-rlies. 2 a 3 zetels ho-[ pen wij echter te winnen. I Kerkdiensten W.-meer. ZONDAG 9 MEI. NED. HERV. GEM. Slootdorp 10 u. dhr. Tijmstra. Slootd. 2 u. Mej. v.d. Hoven. M.meer 10.30 Mej. v.d. Hoven M.meer 2 u. dhr. Tijmstra. W.werf 10.30 W.werf 2 uur Ds. Vink. Opperd. 2 u. Ds. Kloosterman. M.blik 10 u. dhr. J. C. Göbel. M.blik 5.30 u. Ds. v.d. Neut. Twisk 9.30 uur Ds. vd Neut. H. Doop. L.b. Schaag 10 uur Ds. Vink. Oostw. 9.30 Ds. Kloosterman GEREF. KERK Sl.dorp 9.30 u. Ds.* Meierink. Bev. cd. G. Meierink Hz. Slootd. 2 u. Ds. G. Meierink; Intrede. M.meer 9 u. Ds. vd Wielen. M.meer 2 u. Leesd. 2e collecte Ereschuld en dankb. W.werf 9 uur Ds. J. Post. W.werf 7 uur Ds. J. Post. GER. KERK Art. 31 K.O. Cantine De Terp. W.werf 11 en 3 uur Ds. Jansen van Hoorn. Middenmeer. B.V.O.-BEZOEKERS GRATIS BEURSTOEGANG. Het bestuur der Graan - beurs deelt mede, dat zij die zaken bij de B.V.Q, heb ben af te handelen, op ver toon hunner oproepingskaart geen entrée behoeven te betalen voor *n bezoek aan de Graanbeurs. Schoenen zijn van de bon. Met ingang van heden 7 Mei is de distributie van schoenen opgeheven. Wij komen ELKE WEEK de WAS HALEN EN BRENGEN en staan voortdurend onder •controle van het proefstation voor de wasindustrie. Dit garandeert U een mi nimum aan slijtage. Stoomwasserij Noorderkade 67, Alkmaar Telefoon 3776. TER OVERNAME van particulier CHEVROLET- SEDAN 1934, in prima staat, met rijver gunning. Te bevragen HENDRIKS, Breed 35, Hoorn. Tel. 4324 (K 2290.) DE N.R.S. STIER V. de bekende Pytsje's Ceres Adema R. P. S. M. 1.11-3603-4.04-159-313 2.11-4544-3.88-192-314 V.M. 5.11-6616-3.94-285-298 M.M. 7.11-6841-3.80-283-333 Dekgeld f 25.en voor onge registreerd vee f 10. J. SLAGTER, Slootdorp. Een langdurig applaus be- loonde de minister voor diens helder en gloedvol betoog. De Heer'Holl bracht na mens de afdeling dank aan de minister en was blij, dat deze bereid was gevonden naar Middenmeer te komen. Na de pauze droeg Mevr. Joustra een 3-tal gedichten j voor, zong de Heer v. Vegten aan de piano, begeleid door Mevr. Feitsma en las Mej. v. Hoven enkele komische schetsen De Heer Holl deelde nog mede dat de eerste ronde voor de actie „Niet praten, maar doen" in de polder f 291.51 had opgebracht. De Heer Dijksma bedankte het afdelingsbestuur voor de uitnodiging aan de Vak bondsafdeling. De eerste Mei viering in de Wieringermeer behoorde weer tot het verleden. Vervolgens kwam het geval Hoekin ga in behandeling. De heer Ad- dens, die zich, zoals reeds gezegd, in deze vergadering geducht weerde, meent, dat Hoekinga te zeer in zijn be langen wordt aangetast, hoe wel hij de motieven van B. en W. over het algemeen zeer wel kon billijken. De benzi nepomp te plaatsen achter het trottoir, vond hij echter zonder meer zonderling. In- plaats van een verkeersob stakel op te ruimen, wordt er juist een gevormd, door dat de mensen of moeten wachten, alsof ze voor een spoorboom staan, of om de auto over de rijweg moeten lopen, hetgeen gevaarlijk is, en du»voorkomen moet wor den. De heer de Bruyne wil zoe ken naar een tussenoplos sing. Ook hij wil Hoekinga niet te zeer duperen. Zou b.v. geen oplossing kunnen wor- I den verkregen als in Sloot dorp bij Bosker en Leeuwen- I kamp, of zou niet gelijk de inrit naar de Sportweg ver- i beterd kunnen worden, gelijk met een voor Hoekinga be vredigende oplossing. De heer Klop kan weinig lijn in de voorstellen van B. .en W. ontdekken hier wordt het gazon „taboe" voor de pomp verklaart, en elders wordt een service station opgericht in het bos je van Middenmeer. Hij is 't verder met B en W wel eens, dat de pomp er alleronge lukkigst staat, maar ook hij zou gaarne een andere op- lossing zien. De heer Breebaart merkt op, dat de pomp achter het trottoir voor de belanghebbenden nauwelijks zichbaar is. Voorzitter verdedigt het voorstel van B en W uitvoe rig. Hij haalt in dit. verband de voorschriften aan, volgens welke de belanghebbende maatschappijen voortaan bij het plaatsen van benzine pompen zullen handelen. Hij wil daarmee overigens niet zeggen, dat B. en W. nu ook maar door dik en dun de zienswijze van deze maat schappijen volgen. Dat Hoe kinga te zeer aangetast zou worden in zijn rechten, kan hij niet toegeven. Immers, als Hoekinga een zaak koopt met een tijdelijke vergun ning. dan mag aangenomen worden, dat hij bij het be palen van de koopprijs met het tijdelijke karakter dezer, vergunning rekening houdt. Overigens merkt hij op, dat-1 het plaatsen van een pomp niet wordt verboden de j pomp kan elders worden ge- plaatst. Door deskundigen wordt de omzet van plaatse lijke pompen voor 70% tot j 80% geschat niet zozeer op gunstige ligging e.d., maar I op de plaatselijke clientèle, dus op verkoop aan mensen, i die ook bij Hoekinga zullen willen kopen, als de pomp j minder gunstig zou staan. Verder is het ook hier een afwegen van algemeen en j persoonlijk belang het alge meen belang meent hij hier voor te moeten laten gaan. Hij kondigt verder aan, dat- in de eerstvolgende raads vergadering een voorstel van B. en W. ter tafel zal wor den gebracht om grond aan Hoekinga te verhuren ten behoeve van het plaatsen van deze pomp, dit laatste naar aanleiding van een opmerking van de heer Addens, die verklaarde zijn stem niet aan het j voorstel te zullen geven, j als geen tekening zou worden getoond, waarop de nieuwe plaats van de pomp zou zijn aangege - ven. De voorz. zegt, dat B. en W. met een niéuw voorstel kunnen komen, zodra dit- is aangenomen. Op dit nieuwe voorstel zal uiteraard de plaats aangegeven worden, waar de pomp zal worden gebouwd, en dan kan zijns inziens hierover nog voldoen de gediscusseerd worden. Hij ziet in het voorstel van B. en W. een synthese tussen algemeen en persoonlijk be lang in het algemeen be lang moet de pomp van die plaats worden verwijderd terwijl in het persoonlijk be- lang van Hoekinga deze toe gestaan zal worden elders opnieuw een pomp te bou wen. Het voorstel van de heer de Bruyne om deze kwestie op te lossen als bij Bosker en Lèeuwenkamp in Slootdorp kan niet opgaan, omdat de situatie in Sloot dorp nu eenmaal heel an ders ligt als hier. Met de stemmen van de heren Breebaart. Klop en de Bruyne tegen wordt het voorstel van B. en W. ten slotte aangenomen. in de eerstvolgende vergadering zal derhalve een nieuw voor stel tot het - verlenen van een privaatrechtelijke ver gunning tot plaatsing van zijn pomp op of achter het trottoir ter tafel worden ge bracht. Tot zolang wordt zijn tegenwoordige vergunning verlengd. Tenslotte kwamen in be handeling de voorstellen tot het verlenen van privaat rechtelijke vergunningen aan resp. het expeditiebedrijf v/h. Gebr. de Boo N.V. voor het stichten en exploiteren van een benzinelaadstatdon te Middenmeer, en het gara gebedrijf C. Klare te Mid denmeer van een benzine tankstation aan de Brug straat. Beide voorstellen brachten de gemoederen van de „vroede vaderen" geducht in beroering. Het bleek name lijk, dat een groot aantal geruchten en praatjes de ronde hadden gedaan, waar uit zou moeten blijken, dat het gemeentebestuur of le den van 'het gemeentebe stuur niet steeds volkomen te goeder trouw waren ge weest. Het is dan ook alles zins begrijpelijk dat de voor zitter in deze prijs stelde op een openbare behandeling van deze aangelegenheid, die de raad feitelijk plaatste midden in de concurrentie strijd tussen petroleummaat- schappijen, zulks teneinde de onjuistheid van geruch ten e.d aan te kunnen tonen. Wat toch was het geval Door de Gebrs. de Boo èn door Klare waren bij het, gemeentebestuur reeds lan ge tijd geleden verzoeken ingediend om vergunning! van de gemeente grond ce mogen huren, zulks ten be hoeve van het stichten van tank- of zelfs service-stati ons. Op een door Klare ge daan verzoek moest destijds door de supervisor afwijzend worden beschikt, omdat toen nog niet gezegd kon worden, waar eventueel pompen zou den kunnen verrijzen, daar zelfs de voorbereiding van het uitbreidingsplan toen nog maar in zijn kinder schoenen stond. Later, toen deze meer definitieve vor men kreeg, is de heer Klare gewaarschuwd, dat alsnog tot indiening van een ver zoek kon worden overgegaan. Nu wenste zowel de Caltex- maatschappij (de Boo) als Klare een service-station te vestigen. Beide verzoeken werden vrijwel gelijktijdig; gedaan, alleen het voorstel voor de Boo kon iets eerder uit de bus komen, omdat dit eerder klaar was. De super visor was tegen het vestigen van 2 inrichtingen in de bebouwde kom, vandaar deze plaats voor de Gebrs. de Boo. Het aanvankelijk door hen ingediende plan is later nog weer gewijzigd het was veel te wijds opgezet, maar uiteindelijk is dus dit voor stel uit de bus gekomen. Er is overeenstemming over be reikt tussen belanghebbende, de supervisor en B. en W., zodat toen dit voorstel kon worden opgemaakt- De afwikkeling met het geval Klare heeft iets langer geduurd. Gisteren is Klare nog bij hem, de burgemees ter geweest, met een verte genwoordiger van de A.P.C. Hij kon toen een plan indie nen, waarover overeenstem ming bestend tussen alle 4 partijen, zowel dus met Klare, als de A.P.C. als de supervisor. Met spoed is toen alsnog dit concept-voorstel opgemaakt, juist op het ver zoek van de vertegenwoordi ger van de A.P.C. en Klare zelf. B. en W. waren tot de indiening van dit voorstel juist daarom bereid, ornaat daardoor bij voorbaat aan getoond zou worden, dat geen enkele reden was voor de I veronderstelling, dat Klare minder juist behandeld zou worden dan de Boo. Voorz. wijst er uitdrukkeüjk op, dat ook Klare dus met dit plan instemt. Zoals bekend, was in het voorstel betreffende de Boo een service-station opgenomen, en in dat betr. Klare een tankstation. De heer Addens meent, dat aan Klare de eerste ge legenheid tot vestiging van een station moet worden ge geven. Daarna wil hij de Gebr. de Boo vragen, of die nu nog prijs stellen op deze vergunning. Voorzitter wijst er op, dat j alle instanties het over de ingediende plannen eens zijn. Er is geen enkele grond I om de zaak aan te houden. Beide plannen zijn precies gelijk behandeld, alleen de behandeling van dat van de gebrs. de Boo was iets eerder I afgelopen. De behandeling i van de aanvraag van Klare kon pas worden voltooid na de verzending v.d. raadsag. De heer de Bruyne heeft zich blijkbaar geërgerd aan een destijds gegeven ant woord van B. en W. op de vraag van Klare, waarom door hem geen vergunning kon worden verkregen. Het antwoord van B. en W. was i namelijk geweest de vrij la conieke mededeling, dat Klare daarvoor niet in aan merking kwam. Voorzitter meende, dat de gronden fei telijk weinig ter zake had den gedaan. De heer van Dam meent, dat een smeerkuil bij een garage hoort en niet bij een benzinestation. Hij meent, dat de smeerkuil derhalve bij Klare hoort. De heer Stoel blijkt vrij wantrouwend te zijn wat be treft het instemmen van de heer Klare met het thans ingediende voorstel. De voor zitter toonde zich, als te begrijpen, met dit wantrou wen weinig ingenomen en vraagt, of de heer Stoel soms wil beweren, of hij, de voor zitter, onwaarheid heeft ge sproken, hetgeen de heer Stoel toch blijkbaar ook weer niet zonder'meer wou zeggen. De heer Addens wil er maar niet langer om heen draaien, en vraagt, of inder daad alle verzoeken en brie ven in B. en W. behandeld zijn. Hij wil in deze weinig verkwikkelijke zaak gaarne volledige klaarheid zien ge bracht. De voorz. begrijpt, eigenlijk niet wat aan deze voor B. en W. zo helder als glas zijnde zaak voor raadselachtigs zit. Er zijn hier 2 gegadigden beiden zijn B. en W. even lief. Alleen de vraag, waar de Boo zou komen, was eer der opgelost, dan die, waar Klare zou komen, vandaar de iets sneller verlopende voorbereiding van het geval de Boo. Gisteren is door een vertegenwoordiger van de A.P.C. verklaard, dat de ben zinepomp bij de zaak van Klare hoort. B. en W. wen sen zich buiten de concur rentiestrijd te houden. Zij menen, dat Klare recht heeft op uitbreiding van zijn be drijf. Dit recht is ook door B. en W. verdedigd. Ook de heer Giesen licht i.v.m. een vraag van de heer Addens een en ander toe, waarmede de Heer H. Smid instemde. De voorzitter is blij, dat deze zaak nu in een openbare vergadering wordt behan deld. Iedereen kan nu dus vernemen, hoe de vork-in de steel zit. De vertegenwoordiger van de A.P.C. en de heer Klare is gevraagd, of ze op een smeerkuil prijs stellen. Het antwoord heeft ontkennend geluid. De heer de Bruyne vindt de oplossing niet bevredi gend. Bovendien komt het tankstation voor de panden van Wassink. De heer Feikes acht een smeerkuil en smeerbrug in het belang van' de gehele polder, en wil op inschake ling daarvan in het bedrijf van Klare bij laatstgenoem de aandringen, indien hij dit zelf niet alsnog mocht ver zoeken. Bij stemming verklaarde de heer de Bruyne zich tegen beide voorstellen terwijl de overige leden er alsnog hun sanctie aan geven.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3