Financieringsregeling woningbouw 1947 MIDDENSTANDERS BRIEVEN UIT INDIË. TWEEDE BLAD FLEVOBODE. Zaterdag 15 Mei 1948 No. 51. Is bouwen krachtens deze regeling aan te bevelen Kan men er met behulp van haar bepalingen „uit ko men Nu het schijnt of enkelen van plan zijn met behulp van deze regeling te gaan bouwen, kan het geen kwaad de perspectieven die de rege ling biedt, nog eens nader te bezien. Zoals bekend, kan men krachtens deze regeling voorschot en/of bijdragen krijgen, die worden toege kend door de minister van wederopbouw en volkshuis vesting. In de eerste plaats rijst de vraag wie kunnen van deze regeling gebruik maken De mogelijkheid blijkt voor ve len te bestaan. Artikel 2 der regeling noemt namelijk particulieren of instellingen (het laatste is nogal vrij vaag), en publiekrechtelijke lichamen zowel als semi- publiekrechtelijke lichamen, dus zowel kerkgenootschap pen als coöperatieve vereni gingen, en zowel particulie ren als overheidslichamen. Kunnen ook oorlogsslacht offers bij de vervulling van hun herbouwplicht van deze regeling gebruik maken Inderdaad de bepalingen der financieringsregeling worden zelfs automatisch toegepast bij de financie ring voor dat gedeelte van een pand, dat. zij wensen te herbouwen, dat de opper vlakte van het pand van vóór de inundatie overtreft. Wordt een perceel dus groter opgetrokken dan het vóór de inundatie was, dan behoort voor dat overtreffende deel van het bouwwerk de bepa lingen der ..financieringsre geling woningbouw i947" automatisch te worden toe gepast. Denkt U om de vergade ring van 21 MEI a.s. 's mid dags 2 uur in Hotel Smit te Middenmeer Spreker de hr. Brautigam, Hoofd-fin. der Wederopbouw. Onderwerp Schaderegeling Het Bestuur. Een tweede vraag is wat kan worden gebouwd Arti kel 4 zegt, dat bijdragen en voorschotten in de regel slechts zuilen worden ver strekt- voor woningen, welker klassificatie - inhoud niet meer dan 500 m3 bedraagt. Bij het bouwen van wonin gen met bedrijfsruimten mag de inhoud van de bedrijfs ruimten niet meer dan 500 m.3 bedragen. Kunnen ook alleen bedrijfsruimten wor den gebouwd Neen. Er moet woonruimte bij zijn. De regeling is bedoeld om de woningbouw te bevorderen, en niet om het bouwen van bedrijfspanden aanlokkelij ker te maken. Men kan dus niet volstaan met een gedeel te van een perceel aanvan - kelijk ene, en later een an dere bestemming te geven. Een deel van het te bouwen pand zal uitdrukkelijk voor woonruimte moeten worden bestemd. Een andere vraag is, of men thans een deel van een pand kan bouwen, en later eveneens met behulp van deze regeling, de rest. Ook op deze vraag blijkt het ant- I woord ontkennend te moe ten luiden. Men bouwt, of, men bouwt niet. Uitbreidin- gen van een met behulp van de financieringsregeling wo ningbouw gebouwd perceel kunnen dus niet met behulp van deze regeling tot stand worden gebracht. Men zij uitdrukkelijk ge waarschuwd voor het te vroeg beginnen met bouwen. Men loopt grote kans de aan spraken op, de veelal niet onbelangrijke jaarlijkse bij dragen te verliezen, door on tijdig met de bouw te begin nen. Zeer belangrijk is, welke bouwkosten men in rekening mag brengen. Bij een inhoud van 300 m3 of minder zijn de bouwkosten f 34.in dien de borstwering hoger dan 1 m is; is zij lager dan 1 m. of juist een meter dan zijn de bouwkosten f 35. per m3. Voor elke 25 m3 in houd boven de 300 m3 wordt de toegestane prijs per m3 f 0.25.lager dan boven is vermeld. De extra-funde- ringskosten worden eveneens vergoed (b.v. bij een paal- fundering)Als normaal wordt beschouwd een funde ring van 1.25 m onder de grond. Voor financiering van de stichtingskosten, welke be staan uit de totale grond- kosten plus de totale bouw kosten. moet men tenminste over 15% dezer kosten de beschikking hebben. Ten hoogste 70% van de stich tingskosten kan men elders als eerste hypotheek opne men. Het rijk tenslotte is in geval van noodzaak bereid 15% der stichtingskosten voor te schieten, tegen 4% rente en 2% aflossing per jaar. Echter, en hierop ves tigen wij de aandacht, een voorschot kan slechts wor den verstrekt, indien en voor zover men op aannemelijke gronden kan bewijzen, dat men niet op andere wijze de nodige geldmiddelen kan krijgen. Geheel anders staat het met de jaarlijkse bijdrage. Deze bijdrage is bedoeld als een rentevergoeding over het. niet-rendabele deel der bouwkosten. Men krijgt deze 4% rente van de niet-ren dabele bouwkosten gedurende 10 jaar (bij wijze van uit zondering over 15 jaar), en vervolgens krijgt men, op grond van een alsdan op te maken berekening, de niet- rendabele bouwkosten volle dig uitgekeerd. Het is duidelijk, dat niet terstond tot uitkering der niet-rendabele bouwkosten kan worden overgegaan op grond van de daaraan voor het Rijk verbonden financiële consequenties. Hoe berekent men tenslot te deze jaarlijkse bijdragen? Van de huuropbrengst trekt men af de jaarlijkse lasten, welke men moet berekenen met inachtneming van door de minister in de financie ringsregeling opgestelde nor men. Zo moet onderhoud op 12% van de huur worden berekend, risico op 7% der huur, huurderving op 2% enz. J Door het aftrekken van de i jaarlijkse lasten van de huuropbrengst krijgt men de j netto-opbrengst. Van het bedrag der totale j bouwkosten trekt men ver- I volgens af het bedrag der rendabele bouwkosten, welk laatste bedrag geacht wordt te zijn de netto-opbrengst gedeeld door 0.04656. De uitkomst van deze aftrekking is het bedrag der niet-ren dabele bouwkosten, 4% van dit bedrag maakt de jaar lijkse bijdrage uit. De wijze van berekening van de huur opbrengst is als volgt. In de eerste plaats berekent men de gereduceerde lasten, dat zijn de belastingen op het peil van 9 Mei 1940. Hierbij telt men J/a% o van de gere duceerde bouwkosten. De ge reduceerde bouwkosten wor den als volgt berekend bij de aankoopkosten van de grond, welke kosten vrijwel overeen komen met die van 9 Mei 1940, telt men de kos ten van het bouwrijp maken van deze grond. Indien dit bouwrijp maken is gebeurd na 9 Mei 1940, dan is van belang, of dit bouwrijp ma ken materiaals intensief, arbeids intensief of materi aals- en arbeidsintensief in gelijke verhouding is ge schied. Bij materiaals inten sief bouwrijpmaken worden de kosten van het bouwrijp maken door 2,25, bij arbeids intensief bouwrijp maken door 1.75 en bij materiaals en arbeidsintensief in gelijke verhouding door 2 gedeeld. De gereduceerde kosten van bouwrijp maken en de aan koopkosten van de grond vormen samen de grondkos- ten. Tenslotte worden de wer kelijke bouwkosten gedeeld door 3 en dan heeft men de gereduceerde bouwkosten. Bij de gereduceerde las ten, de kosten van water en Vs% o der gereduceerde bouwkosten worden tenslot te nog geteld 4% der geredu ceerde grondkosten (d.w.z. aankoopkosten grond plus gereduceerde kosten van het bouwrijp maken) en 0.04656 van de gereduceerde bouw- j som, en men heeft bij week- woningen 77/100 en bij maandwoningen 76/100 van de huur per jaar, welke door de minister toegestaan wordt. Bij woningen met bedrijfs ruimte wordt in de praktijk (o.a. in de gemeente Den Helder) aldus gehandeld men neemt de werkelijke in houd van de bedrijfsruimte op. Stel dat deze is 100 m3. Bij de inhoud van de wo ningruimte wordt nu geteld 2/3 van de inhoud der be drijfsruimte, dus 67 m3. Het aldus verkregen totaal ad 167 m3 wordt volledig voor de berekening der huurwaar de in aanmerking gebracht. G. BEDRIJFSVOORLICHTING. Mededeling No. 363. ZAADTEELT VAN WITTE KLAVER. Verschillende malen is er reeds in de pers en ook via de radio op gewezen, dat Nederland nog steeds een aanzienlijk kwantum klaver zaad uit, het buitenland moet in voeren om geheel in eigen behoefte te kunnen voorzien. En als er gesproken wordt over invoeren dan betekent dit deviezen. Nu zijn het niet alleen de de viezen die het land voor het invoeren van klaverzaad daarvoor beschikbaar moet stellen maar daar komt vol gens ervaringen nog bij, dat het klaverzaad afkomstig uit het buitenland in meer dere gevallen mindere re sultaten te zien geeft dan het inlands zaad. Zo zijn er dus gegronde redenen om hier in eigen land deze teelt te stimuleren. Nu willen we het in dit artikel niet heb- ben over de risico's, de prij- j zen, bemesting, uitbreiding j van de teelt e.d. maar eens even bekijken hoe men een stuk witte klaver welke er op het ogenblik ligt be handelen moet om hier zaad van te winnen. Voor het al lergrootste deel hangt de opbrengst af van de weers omstandigheden. Droge jaren zijn voor de zaad teelt van klaver van grote waarde. Een vraag die over deze teelt vaak wordt gesteld is kan ik op een akkerbouwbedrijf zonder vee ook klaverzaad Het zal onze lezers interesseren, hoe het onze „jongens" in Indië vergaat, hoe zij daar leven en werken. Wij stellen ons dan ook voor ongeveer één keer per maand de inhoud weer te geven van een brief van één onzer militairen, een gewoon soldaat, verblijvende in de tropen. De eerste brief, ligt in een dal, en bestaat uit een achttal huisjes van bamboe waarin ongeveer 80 man liggen. Onze soldaat verblijft thans in Pangkalan, onge veer 35 km ten Z. O. van Krawang (in West-Java). Hij schrijft hoe ze met vrachtauto's tot 3 km achter Krawang zijn gebracht, waar de Tji-Taroem, een rivier, die ten Zuiden van Ban- doeng ontspringt, en ten Oosten van Batavia in de Javazee stroomt, werd, over gestoken. De veerpont- be stond uit een tweetal prou- wen, met daarover een vloer van bamboe. Met jeep en al trok men naar de overkant, waar Teloek Djambe, een voorpost van ons leger, ligt. De tocht werd voortgezet, maar na enige tijd bleek de weg zó slecht te worden, dat men er niet met een auto op kon rijden. Echter, in Kobak Wiroe stonden pakpaardjes voor verder vervoer gereed. Door drie schoten in de lucht werden ze gerequireerd, en na ongeveer een Ve uur kwam men er mee aanzetten. Daar de weg voortdurend slechter werd, bleef de onbeladen jeep telkens steken, zodat ze tenslotte door een dertig man, de geweerriemen aan elkaar geknoopt, moest wor den getrokken. Tenslotte arriveerde men in een kampong. Bebbek genaamd, waar gelukkig een stevige drietons vrachtwagen klaar stond, om al hotsend en stotend de troep naar Pangkalan te vervoeren. Het kamp in Pangkalan dachten betrokken, van wie De aanvoer van proviand 1 geschiedt door de lucht, daar, j zoals men uit het vooraf- j gaande wel begrepen zal hebben, over land geen ge regelde aanvoer mogelijk is. Iedere Zaterdag en Dinsdag komt dan ook een Dakota- vliegtuig, en gooit- rijst, ge droogde aardappelen, meel, boter, suiker, zout, biscuits, groente-in-blik enz. enz. uit, alsmede olie en benzine. Op korte afstand is een vlieg veldje aangelegd, waar elke Zaterdag een dokter met een Protestantse of Roomse geestelijke landt. Wat de militaire situatie betreft, als gevolg van de „Renville" - overeenkomst blijkt het ook in de omgeving van onze „verslaggever rus tiger te zijn geworden. On geveer 200 F.N.I.-soldaten hebben zich op grond van deze bijeenkomst gemeld. Ze brachten zelfs nog een paar „rampokkers" (plun deraars) mee De inzameling van pakket ten blijkt ook voor deze sol daat goede gevolgen te heb ben gehad. Hij heeft ten minste „een pracht pakket" van de Vrijz. Ned. Herv. Vrouwenvereniging uit de Wieringermeer ontvangen.1 „Zoiets doet je weer goed", merkt hij op. Een volgende keer hopen wij meer van hem te vertel len. I winnen zonder dat het ge was eerst behoeft te worden geweid. Het antwoord wat hierop gegeven kan worden is, dat men witte klaver met succes eerst kan maaien m.a.w. men is niet uitslui tend aangewezen dat de wit te klaver eerst moet worden geweid. Er zijn zelfs telers (ervaren) die beweren, dat wanneer gemaaid wordt een hoger opbrengst kan worden verkregen. Weiden. Zoals de landbouwers be kend is, dient niet langer te worden geweid dan tot het laatst van Mei uiterlijk begin Juni. Nu is het wel heel mooi, om een vastgestelde datum aan te geven tot zo lang kan ik weiden, maar het is beter niet alleen naar de datum te kijken maar zelf regelmatig het gewas in de gaten te houden. Het bekij ken van het gewas bestaat hieruit, dat wanneer de bloemknoppen komen, men moet ophouden met weiden, want anders vreet het vee deze af. Er moet voor ge zorgd worden dat wanneer het land „stil" komt te lig gen de mesthopen worden opgezocht (niet slechten) anders weer te forse groei met te veel blad. Hierna verdient het aanbeveling het land te rollen. Het on kruid moet worden verwij derd, anders krijgt men moeilijkheden met de keu ring. Als laatste punt over het weiden, zij opgemerkt dat de banen, welke door het vee zijn veroorzaakt (vooral is dit het geval wanneer met paarden wordt beweid. Min stens een dag of tien tevoren wordt gemaaid vóórdat het vee uit de klaverweide wordt gehaald. De methode van maaien voordat het land „stil" komt te liggen. Deze manier van zaadwin ning heeft- bij meerdere te lers gunstige resultaten ie zien gegeven. Vooral wan neer men land heeft, welk in een goede voedingstoe stand verkeert, kan maaien voordelen bieden boven wei den, omdat door maaien een schraler gewas wordt verkre gen dan bij weiden. Een te schraal gewas komt uiterst zelden voor. Zoals bij de methode van beweiden reeds is opgemerkt, geldt ook bij het maaien van het gehele perceel, dat het land ten minste 10 dagen vroeger moet worden behandeld dan bij het weiden dus plm. 15 20 Mei. Tijdstip oogsten. Dit voorname deel der zaadwinning vraagt kennis van zaken en ook vooral er varing. Hoewel het tijdstip van oogsten moeilijk is te omschrijven wil ik toch trachten hier omtrent iets te vertellen. Wanneer na de bloei de bloemen beginnen af te sterven en de knoppen bruin worden, is het zaak het gewas dagelijks goed te observeren. Men wrijft dan dagelijks enige knoppen met de hand uit. De meerderheid der zaden moet. beginnen te verkleu ren, dan is het gewas klaar om te worden geoogst. De zaden welke verkleuren wor den goed. Groene zaden blij ven te fijn. Verschillende verbouwers maaien nogal eens te vroeg, dit geeft ver liezen. In vroeger jaren oogstte men het algemeen vroeger omdat door vroeg maaien het zaad van mooier kleur is. Van zaad van min der kleur hoeft de kiem- kracht echter niet minder te zijn. Oogsten. Dit geeft nogal wat risico, omdat bij enkele natte da gen de oogst voor een groot gedeelte verloren kan gaan. Het zaad kan dan spoedig gaan uitlopen. Bij het oog sten wordt gewoonlijk ge bruik gemaakt van de gras- maaimachine. Aan deze ma chine worden geen zwadbor den bevestigd, want anders worden de zwaden dikker en het risico vergroot, zoals boven omschreven. Het voor deel van de maaimachine zonder zwadborden is dat de knoppen omhoog komen te liggen, waardoor bij gunstig weer in 1 dag het gewas klaar :s om te worden opge- ruiterd. Wanneer men niet te veel massa heeft, en de weersomstandigheden zijn gunstig, dan behoeft niet- te worden gekeerd. Het keren moet meer als een noodzake lijk kwaad worden be schouwd, omdat dit meestal zaadverlies geeft. Ruiteren. Hieraan moet de nodige aandacht worden besteed. Men bouwt eivormige rui ters, dus niet eerst op de hoeken stapelen. Wanneer men een erg kort gewas moet opruiteren, kan het nood zakelijk zijn en is tevens aan te raden om gebruik te ma ken van een dubbel stel stokken. De ruiters moeten niet te dik worden gemaakt. Na het ruiteren, is voortdu rend de controle hieraan ge wenst. Na het bezakken der ruiters worden de gaten weer opgevuld, onder de ruiters wordt- geharkt en dit boven op gelegd. Binnenhalen. Hoe lang het gewas op rui ters zal moeten blijven staan, hangt vanzelfsprekend ge heel van de weersomstan digheden. Er moet voor wor den gewaakt, dat na het binnenhalen geen broei op treed. Bij ernstige broei kan de gehele partij waardeloos worden. De methode van binnenhalen kan gelijk ge steld worden, met andere fijne zaden, dikwijls ziet men ook, dat het gewas ge woon als hooi wordt opgela den. Bij dit systeem verdient het aanbeveling niet bui ten de wagen te laden, om zoveel mogelijk zaadverlies te voorkomen. Als laatstf punt over het binnenb.c." zij opgemerkt, dat het aa veling verdient dit gf onder in het vak te zodat er een flinke pe komt. Het moet niet fcv in een hoekje of op koezolder worden gezet. Hfe w-ordt dan taai en dorst daardoor veel slechter. Het buitengewoon droge jaar 1947 werden enkele per celen van het land af ge dorst, dit is echter een uitzondering. Meestal wordt dit 's winters uitgevoerd bij vriezend weer. Van belang is, dat er een bekwame machi nist bij de machine aanwe zig is, die voor een juiste af stelling voor de machine zorgdraagt. Het dorsen van witte klaver kost nogal veel arbeidsloon. Wellicht kan een klaverzaadwrijver op- arbeidsloon besparen. Over de klaverzaadwriiver zelf ho pen we t.z.t-, nader op terug te komen. Wij brengen de telers onder de aandacht dat deze teelt moet worden oo gegeven aan het Bedrijf schap (voor het bepalen van de import behoefte» tevens is aangifte voor de keuring verplicht. In beide gevallen wanneer meer dan 15 are/ wordt geteeld. Bij contract teelt zorgt de firma vooif aangifte. E. C. TIMME7 - POLITIE. Gevonden 1 koppel-ri 1 vulpen, 1 zakmes, 1 pt dedek, 1 beige damestr^ dames horloge met flV band, 1 pr. regenpijpen11 handtasje. Verloren 1 br. lereP01/ temonnaie, 1 actetas, zadeldek, 1 porte:riinale inh. geld. 1 uitlaat vj m°~ tor. 1 portemonnaie nf- zilveren broche m roa steentjes en dubbeltj» arm band. Inl. Politie Middelteer. POLITIE. Verloren 1 stof j|s, wikkeld om wat kim ge reedschap en een, start van een motorrijwifl, Arte- Inl. Politie Slootiorp.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3