lezoskt de FANCY FAIR in Hotel Smit op 21,22 en 23 Mei a.s. WIERINGERMEER NIEUWS OPENING LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SLOOTDORP. Financiering van herstel en wederopbouw. Op Vrijdag 21 Mei a.s. om twee uur nam. zal op uitno diging van de Middenstands vereniging Wieringermeer de heer Mr. J. Brautigam, hoofd van de afdeling Fin. Economische Zaken van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting spreken over de financiering van het herstel en de herbouw van door oorlogsgeweld getroffen panden. De bijeenkomst heeft plaats in Hotel Smit te Middenmeer. Van bepaalde zijde maakt men ons erop attent, dat in verband met het gepubli ceerde in ons blad van Za terdag j.1., eventuële beroep schriften tegen vermeende te laag vastgestelde Rijksbij dragen, uitsluitend moeten worden ingediend bij de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting (Bureau Bezwaarschriften), te 's-Gra- venhage, en wel binnen een termijn van 30 dagen na vaststelling. Derhalve niet bij het in dat bericht genoemde admi nistratiekantoor Ridder te Schagen. Vanzelfsprekend kan des gewenst elk administratie kantoor bemiddelend optre den voor zijn clientèle. TENTOONSTELLING GRAFISCHE KUNST Op 18 Mei a.s. zal in Hotel Smit te Midctenmeer een ten toonstelling van grafische kunst van arbeiders uit de ar beiderskampen worden gehou den. Deze tentoonstelling zal van 2-3 uur voor de schooljeugd en van 3-4 uur voor ouderen toegankelijk zijn. 's Avonds om 8.30 uur zal de Heer Troelstra een lezing ever grafische kunst houden. BURGERLIJKE STAND (Tijdvak 28 April10 Mei.) Geboren Antoni Reinder, zv G. J. Hiddink en G. J. Nijkamp Gerarda Johanna, dv H. v. d. Veen en G. G. Grisnich. Gehuwd Gerrit van Til, oud 27 jaar, landbouwer, en Hendrika Adriana Woets, oud 26 jaar, zonder beroep, beiden wonende alhier Ja- cob Bood, oud 64 jaar, sluis wachter en Trijntje Boerman oud 57 jaar, zonder beroep, beiden wonende alhier Sjoerd Elgersma, oud 23 jaar, landarbeider en Henderika Gruis, oud 21 jaar, dienst-1 bode, beiden wonende alhier; i Peter Smits, oud 53 jaar, landarbeider en Elizabeth1 Deijnum, oud 30 jaar, huis houdster, beiden wonende j alhier Bauke Siemonsma.j oud 23 jaar, landarbeider, Kerkdiensten W.-meer. (Ie Pinksterdag). NED. HERV. GEM. Slootdorp 10 uur Slootdorp 2 uur Ds. Vink. M.-meer 10.30 Ds. Vink. M.meer 2 uur Cand. vd Werf intrede als hulppr. W.werf 10.30 uur W.werf 2 u. Ds. v.d. Neut. Opperd. 10 u. Ds. Kloosterm. M.blik 10 u. Ds. vd Neut. Twisk 9.30 u. Mej. vd Hoven Abbek. 10 u. dhr. Tijmstra. Midw. 9.30 u. Ds. Klein Wassink. GEREF. KERK Slootd. 9.30 u. Ds. Meierink. Slootd. 2:30 u. Ds. Meierink. M.meer 9 u. Ds. vd Wielen. M.meer 3.30 u. Ds. J. Post. i W.werf 9 uur Ds. Post. W.werf 3 u. Ds. vd Wielen. GER. KERK Art. 31 K.O. Cantine De Terp. 11 en 3 uur Dienst. (2e Pinksterdag). NED. HERV. GEM. Opperd. 9.30 u. Ds. vd Neut. M.blik 10 u. Ds. Kloosterm. Slootd. 10 u. dhr. Tijmstra. M.-meer 10.30 Mej. vd Hoven W.werf 10.30 u. Ds. Vink. GER. KERK. Slootd. 9.30 u. Ds. Meierink. M.meer 9 u. Ds. vd Wielen W.werf geen dienst. GER. KERK Art. 31 K.O. W.-werf geen dienst. wonende te Wieringerwaard en Catharina Bakker, oud 21 jaar, zonder beroep wo nende alhier. Overleden Antoni Rein der Hiddink, oud 3 dagen. Uitbreiding Busdienst. De NACO-busdienst lijn E welke om kwart vóór zeven uit Hoorn vertrekt en om 7.35 vanuit Medembük, rijdt sinds Maandag j.1. op werk dagen via Middenmeer door naar Wieringerwerf, aan komst 8.10. Deze bus rijdt daarna via Verbindingsweg, Zeugweg en Zuiderkwelweg terug naar Medembük, aan komst 8.45. 's Middags op werkdagen vanuit Medembük, vertrek 16.15 Via Zuiderkwelweg, enz. naar Wieringerwerf (17.00), vandaar via Middenmeer (17.10) naar Medembük, Hoorn en Purmerend. Deze uitbreiding van de busdienst betreft z.g. „Groepsvervoer". Passagiers kwnen hiermede worden vervoerd indien plaatsruimte aanwezig is. Op Woensdag en Zaterdag middag vertrekt bovendien om 11.45 van Medembük via dezelfde route als boven een bus naar Wieringerwerf (13.00) vandaar eveneens via Middenmeer (13.10) te rug naar Medembük en ver der door naar Hoorn en Purmerend. Bovenstaande ritten wer den ingesteld in verband me; 1 het vervoer van schoolkinde ren vanuit het oostelijk deel1 van de polder naar Medem bük, terwijl te Wieringerwerf werkende personen die mo- j menteel nog te Medembük wonen hiervan eveneens ge bruik maken. Hiermede is LOOP DER BEVOLKING. (Tijdvak 28 April10 Mei.) Ingekomen W. Wesseüus, Molenweg A 54, uit Wonsera- deel H. Kraft en gez.. Raad huisstraat 22, uit Winkel u Sprecher, Koggenrandweg D 87, uit Zwitserland. Vertrokken C. J. M. Boo- gerd en echtg., van ndw. Lutjekolhorn naar Schagen P. J. Jacobs, van Wagen- dwarspad K76, naar Epe J. Germans en gez., v. Sport- I weg 5 naar Enschede a. Keijzer - Hoogschagen, van Kooltuinenweg a 41, naar Anna Paulowna M. Nlete- rau, van Westertferpweg F 76, naar Rotterdam W. Beers, van Waardbrug, naar Barsingerhorn T. Crans, v. Meeuwstraat 41, naar Lan- gedijk D. Manten en echtg., van Noorderdijkweg L 75, naar Hilversum H. G. Bui- tink, van Waardweg a 9, naar Voorst O. C. v. d. Graaf, van Hippolytushoe- verweg F 11, naar Dordrecht; G. Groot, van Fazantstr. 14, naar Enkhuizen Th. M. W. Brinkhof, van Oosterkwel- weg L 14, naar Wijhe J. S. Blij dorp, van Oudelander- weg D 64, naar Haarlemmer meer G. yan Til en echtg., van Molenweg B 81. naar N. O. Polder G. Dijkstra, van Noorderdijkweg L 68, naar Wielingen. tevens een bescheiden begin j gemaakt met de verlossing uit zijn isolement van het oostelijk deel van de Wierin germeer. Medemblik. SCALA THEATER In de laatste grote Wereld oorlog geraakte Hans Werfel Amerikaans romanschrij ver in krijgsgevangen schap. Hij beloofde alhoe wel zelf Atheïst 'ongelovige) aan Onze Lieve Vrouwe van Lourdes, de geschiedenis van haar wonderbare ver schijning aan Bernadette Soubrirous te Lourdes te boek te zuüen stellen, als hij uit gevangenschap zou geraken en heelhuids thuis zou komen. En hij wérd be vrijd en hij kwam heelhuids thuis, hield z'n belofte en schreef het boek het boek „Het Lied van Bernadette", hetwelk de bekende radio spreker Pater Henri de Gree- ve noemde een weldaad voor de mensheid en waar van de film, gemaakt naar dat boek, ae meest grootse en grandioze film is, ooit ge maakt en tevens de leer zaamste, zowel voor gelovige, als voor ongelovige. Deze film werd met niet minder dan met vijf Academy Owards bekroond. Van Vrij dag 14 Mei tot en met Don derdag 20 Mei geeft Scala Theater Medemblik, U gele genheid deze prachtige film die U ruim 3' 2 uur onder zijn bekoring houdt, te zien. Laat deze gelegenheid om iets zeldzaams moois te zien niet voorbij gaan. Toegang voor alle leeftijden. Zie verder adv. in dit blad. ten bate van de R.K. Ontspanningsvereniging D.W.O. In aanwezigheid van taihet kort het volgende van genodigden en vele ou ders vond Maandag j.1. de opening van de lagere land- bouwschool in Slootdorp plaats. Burgemeester Loggers In een op 30 Juli 1946, op initiatief van het gemeente bestuur, in het stadhuis van Alkmaar gehouden bijeen komst van vertegenwoordi gers van de drie landbouw- hield hierbij een openings-1 organisaties in de Wierin- germeer, vergezeld van verte genwoordigers der hoofdbe sturen, werd, na de overige besprekingen de volgende conclusie genomen „Met het oog op de moei lijke omstandigheden waar onder voorlopig zal moeten worden gewerkt, zien de aanwezigen de wenselijkheid in van samenwerking met betrekking tot het lager landbouwonderwijs. De sa menwerking zal het beste kunnen geschieden door een stichting in het leven te roepen, waarvan het bestuur rede, welke, vooral omdat eerst kort geleden de land- bouwhuishoudschool werd geopend, kort gehouden zou worden. Hij sprak aldus Nog maar enkele weken zijn voorbijgegaan, sinds het bestuur der stichting voor landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuishoudonderwij s in de Wieringermeer, het grote voorrecht üad in dit zelfde noodgebouw over te gaan tot opening van de le landbouwhuishoudschool en weer zijn we hier bijeen, nu voor de opening van de zal bestaan uit 7 leden. Een zo lang verbeide lagere landbouwschool voor deze gemeente. Het stichtingsbestuur stelt het op hoge prijs, dat gij al len van zijn uitnodiging om deze opening bij te wonen, wel gevolg hebt willen ge ven. Uit zijn naam heet ik U allen dan ook gaarne wel kom. In het bijzonder waar deert het wel de aanwezig heid van de heer Ir. van Vliet, Directeur van het Landbouw onderwijs* van het Departe ment van Landbouw en Vis serij de Commissie van Wederopbouw Wieringermeer en de heren'Predikanten en der leden wordt benoemd door het gemeentebestuur voorts benoemt elke organi satie twee bestuursleden." Op 2 September 1946 volg de ondertekening der stich tingsakte en kon men einde lijk alle aandacht richten op de verkrijging van een lage re landbouwschool. Op 20 Augustus 1947 volg de van de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de toezegging van subsidie voor de inrich ting en voor de jaarlijkse exploitatieuitgaven. Sollici tanten voor de betrekking van Hoofd werden nu opge roepen, doch het opmaken van een voordracht vorderde Geestelijken, als welker ver- meer tijd, dan aanvankelijk tegenwoordigers mej. van der Hoven en pastoor Lan- gedijk aanwezig waren. Ter gelegheid van de ope ning van de landbouwhuis houdschool op 5 Februari 1948, mocht ik in mijn inlei dend woord uitvoerig in gaan op de geschiedenis van de stichting, welke deze scholen exploiteert. Teneinde niet de kans te lopen dat men mij verwijt dat mijn verhaal eentonig wordt, zal ik het toen gesprokene niet volledig herhalen. Ter oriën tering van hen, die op 5 Fe bruari 1948 niet tot de aan wezigen konden behoren, in verwacht werd, als gevolg van de bijzondere aard der stichting. Op 19 December 1947 werd een voordracht aan het de partement verzonden. Eerst op 12 Februari 1948 kwam van de Directeur van het Landbouwonderwijs de mede deling, dat hij zich met de opgemaakte voordracht kon verenigen. Hierbij ontbrak de komische noot niet. De heer van Vliet wachtte op toezending onzerzijds van de sollicitatiestukken. Wij vroe gen ons af wat duurt dat lang Zouden er bij de heer van Vliet bezwaren tegen de voordracht bestaan En intussen lagen de stuk-', ken veilig geborgen in de aktetas van de heer van Vliet, in de onveilige han den van de dief, die de tas j uit diens auto stal. Doch al- les kwam gelukkig terecht. De tas, de stukken en de verklaring van de accoord- bevinding. In een gemeenschappelijke vergadering van de Commis sie van Toezicht en Bestuur, op 20 Februari 1948, werd de heer Mook, hoofd ener la gere school te Tijnje met ingang van 1 Mei 1948 be noemd. En zo is na een lange pe riode van overleg, bespre king, voorbereiding, enz. dan nu het ogenblik aangebro ken waarop de school offi ciéél kan worden geopend. Wij waarderen het zeer mijn heer van Vliet, dat U op ons verzoek, deze opening wilt verrichten. Alvorens U daar toe in de gelegenheid te stellen is het mij een be hoefte, allen die aan de tot standkoming dezer school een werkzaam aandeel heb ben gehad, namens het stich tingsbestuur, hartelijk te bedanken. Dank, die wel zeer in het bijzonder geldt U mijnheer van Vliet, voor de grote medewerking, die wij bij de uitvoering van on ze plannen vanaf de aan-j vang van U mochten onder vinden de heer Rinsema, voor de adviezen, die wij van hem mochten ontvangen bij de benoeming van het hoofd, en de inrichting der school U mijnheer Postema, voor de wijze, waarop gij als ge meente-architect opnieuw bewezen hebt de rechte man op de rechte plaats te zijn, door te zorgen, dat de her inrichting dezer school ge heel in overeenstemming met de wensen van het be stuur op tijd haar beslag heeft gekregen. Zo is dan nu het ogenblik van de opening aangebroken. Wij zien nu niet langer te rug, doch moeten ons op de toekomst richten. Hoe zal het met deze lagere landbouwschool gaan De verwachtingen zijn hoog gespannen, doch wat zij worden zal hangt voor i een belangrijk deel af van hen, die voor de verdere gang van zaken mede ver antwoordelijkheid dragen. I Dat zijn in de eerste plaats de leden van de commissie van toezicht. Wij hopen, en vertrouwen, dat zij met de leden van bestuur en het hoofd der school op vrucht dragende wijze zullen sa menwerken. Het bestuur acht het voor de school van zeer groot belang, dat gij Ir. Cor- stiaensen 't voorzitterschap van de commissie van toe zicht hebt willen aanvaar den. Bij het onderwijs, dat aan deze school, in dit nieu we en modern geoutilleerde landbouwgebied zal worden gegeven, dient immers bij zondere aandacht te worden geschonken aan de mechani satie der bedrijven. Welnu, wie zal het hoofd daarin beter kunnen voor lichten, en met opgedane ervaringen van dienst kun nen zijn, dan gij, die belast zijt met de leiding van de proefboerderij voor land bouwwerktuigen. De belan gen van het onderwijs aan deze school beveelt het be stuur gaarne bij U aan. De verantwoordelijkheid voor de gang van zaken be rust echter hoofdzakelijk bij het hoofd der school. Mijnheer Mook op grond van verkregen inlichtingen prijst het bestuur zich ge lukkig, dat. gij Uw benoe ming tot hoofd hebt willen aannemen, ondanks de bij zondere aard der stichting. Wij weten, dat gij U er van bewust zijt, dat ge een mooie, maar moeilijke taak hebt aanvaard. De stichting, wel ke de exploitatie der school verzorgt heeft tot grondslag de volkomen erkenning en eerbiediging van elkanders godsdienstige en kerkelijke begrippen. Uw onderwijs zal dus moeten worden gegeven met strikte inachtneming van deze grondslag. Wij hopen, dat van het onderwijs, dat op deze on der Uw leiding gestelde lage re landbouwschool zal wor den gegeven, ook in dit op zicht steeds een goede roep zal uitgaan. Van de medewerking van bestuur en commissie van toezicht kunt U verzekerd zijn. Mijnheer van Vliet, mag ik U thans verzoeken, tot de opening dezer school te wil len overgaan De heer van Vliet wenste vervolgens het gemeentebe stuur, het bestuur van de stichting geluk met de op- I richting van deze school, j die naar zijn mening in een behoefte zal voorzien, hoewel I het uiteraard theoretisch i onderwijs betreft, sluit dit geenszins uit dat het geheel op de praktijk gericht kan zijn. Hij hoopt dat de heer Mook de medewerking van ouders en het vertrouwen der leerlingen zal verkrijgen. Na zijn beste wensen aan 1 bestuur en hoofd te hebben uitgesproken, opende hij de school door het overhandi gen van de sleutel aan de heer Mook. Hierna las de voorzitter een ingekomen schrijven van de heer Heerink voor. De heer Heerink, thans woon achtig te Winterswijk, was vroeger hoofd ener school en landbouwonderwijzer in de ze gemeente. In dit schrijven wenst de Heer Heerink U ganse boe rengemeenschap van de polder van harte met het feit van de stichting van deze landbouwschool geluk. De behoefte aan betere the oretische scholing dan een gewone landbouwwintercur- sus geven kan. was er reeds jaren. Met minder dan een goede Lagere Landbouw school, de eenvoudigste vak school voor de boer, kan, I aldus de heer Heerink, de j Wieringermeer het niet stel len. Ik twijfel er niet aan, of de school zal een be- langrijke paats in de boerengemeenschap in nemen. De lagere landbouwschool heeft het voordeel dat de vorming van de jonge boer direct aansluit op de lagere school en biedt gelegenheid de noodzakelijke theoretische kennis naast arbeid in de praktijk op te doen. Te vens is zij een prachtig fun dament voor het opdoen van meerdere theoretische vak kennis, bv op een landbouw- winterschool. „Moge de school onder Gods zegen bloeien en medewerken aan de vor ming van een bekwame en vooruitstrevende boe renstand besloot de heer Heerink zijn schrijven. Hierna werd thee aange - boden, terwijl door de land bouwhuishoudschool gebak ken koekjes werden gepre senteerd. De heer Mook richtte zich vervolgens in een toespraak tot Ir. van Vliet, het school bestuur maar vooral tot de ouders en leerlingen. Van de ouders vroeg hij vooral morele steun, vooral bij perioden van inzinking bij de leerlingen. De leerlingen spoorde hij aan tot Studie en het beha len van een diploma, dat ook op latere leeftijd van be lang kan zijn. Vervolgens kwam ir. Cor- stiaensen, voorzitter van de commissie van toezicht aan het woord. Hij gaf een uit eenzetting van de wijze, waarop deze commissie meent haar taak op te moe ten vatten. Hierbij zal dc nadruk op de praktijk vallen. Namens de besturen van de organiserende verenigin gen voerde de heer Van der Veen (c.b.t.b.) het woord. Deze wenste de gemeente in het algemeen geluk met de totstandkoming van deze school in de polder. In deze dank betrok hij in het bijzonder de voorzitter, burg. Loggers, die hij, mede namens het stichtingsbestuur, dank bracht voor de onver moeide ijver waarmede hij aan de totstandko ming van deze school heeft gewerkt, dank, welke zich mede tot de heer Nap, de gemeente secretaris, uitstrekte. Na de heer van der Veen voerde de heer Giesen na mens de l.t.b., de heer Hof- meijer namens de arbeiders, en de heer Engel namens de ouders het woord. De laatste memoreerde de tijd, dat hij de Zuiderzee als visser bevoer. Het trof hem, dat deze landbouwschool in Slootdorp staat, z.i. een his torische plaats. Eertijds, toen de Wierin germeer nog deel uitmaakte van de Zuiderzee, lag hier de boei die de juiste koers aangaf opdat men niet terecht-zou komen op de zandplaten bij de Kooltuinen. Spreker hoop te dat deze landbouwschool de weg zal bepalen van de genen, die haar zullen bezoeken. De voorzitter dankte ten slotte met enkele woorden voor de vele goede wensen, en sloot hiermede de bijeen komst.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 5