Het spook der werkloosheid WIERINGER NIEUWS Heemraadschap WAARHEEN? Wieringen Vervolg ZOEKT U EEN WASSERIJ? „DE VALK" Met enige bezorgdheidpen, toch doen de gevolgen namen wij de laatste weken j van een meer langdurige kennis van het feit dat een1 werkloosheid zich op veler- Van de arbeiders en hun gezinnen wordt dan een groot offer gevraagd n.1. de scheiding van gezin en ge zinshoofd voor soms lange tijd, doch wij menen dat dit ook door het dan •ruimer vloeien der inkomsten, beter is dan het geestdodende nietsdoen. In vele plaatsen, b.v. Sliedrecht, treft men iets dergelijks aan. Ook daar zijn de mannen soms weken, ja soms maanden van huis. Het zou zeker de moeit: Gevraagd naar de kosten, deeldJs Voorz. mede dat als kosten in rekening zullen gebracht worden de „meer waarde" der percelen „voor' en „na' ophoging, hoewel al les za. uitgevoerd worden met Rijksubsidie. De gemaakte bezwaren te gen demping d'er dijksloot ble - ken niet steekhoudend. door Waarl_Stf.mmin?.Ian Cia. i oorz. de verzekering gaf de arbeiders te dien opzichte da; de kavelsloten zullen werken ver hie-r vandaan of vele maanden werkloos- betrekkelijk groot aantal arbeiders in deze gemeente als werkloos stond ingeschre ven. Gelukkig konden vorige week de laatsten uit de Overbruggingsregeling war den genomen. Tot dusverre had, na de oorlog, de werk loosheid onze gemeente (be houdens in de winter bij onwerkbaar weer) niet ern lei wijzen gevoelen. Wij be-heid hoeven er slechts op te wij- Enkelen hebben zen hoe moeilijk het thanshet antwoord al reeds voor de huisvrouwen is doch zich aan te van een vol weekloon rond te voor het houtka; komen. Vermindering der j Duitsland, inkomsten, soms enige maan- Wij denken ecV den lang, zal deze moeilijk heden vergroten en waar het een groot aantal betreft, bovendien haar terugslag kochl. Met deze ielden*m>lkc van stig geplaagd. Eerst warenvinden op andere categoriën er de opruimings- en her- der bevolking, als midden- stelwerkzaamheden in de stand enz. Wieringermeer en daarna Verzwakking der financiën nam de ruilverkaveling l der ingezetenen verzwaart steeds een groot aantal over- ook op allerlei gebied de uit- tolhge werkkrachten op. Nu gaven der gemeente terwijl deze laatste werkzaamhedenhaar inkomsten verminde ten einde lopen beginnen I ren. Wel zijn de kosten der eens te peilen en een pos.- doorgetrokken wor<fen tot de tief antwoord te krijgen oo ,ingsfol zodat a(watering de vraag „Wat wilt ge. hiJdoor niets verandert. De door afgraving der dtijk- kruin vrijgekomen landerijen zu^en voorlopig verpacht wor- i1 •-311JK ^en en jater zQ mogelijk' dijkgrond prima hoedanig- en ui hek? blijkt, kunnen onderschei den complexen laag land wor-' niet in den herschapen tot vrucht- li het baar land, eventueel sloten werk in het bui- iland. Ook eveneens mecte gedempt, in ons eigen land zullen on- Het ingekomen rapport der getwijfeld voldoende groie Gront Mij. spreekt van vrijko- objecten worr' .1 uitgevoerd,men van circa 140oo kub. me- waar plaats vcor onze men-ter grond, hetwelk van c.a. Sen is. 150 meter afgegraven dijk Evenals di Sliedrechter- vrijkomt. De dijksloot zou ge en HaTdinx' "lder rijswerkers dempt en een nieuwe grens de eerste plaats aa zich hier echter weer ver schijnselen af te tekenen die bedenkelijk veel op hier wel bekende en minder gewaar deerde vooroorlogse toestan den gelijken. Wieringen bezit ontegen zeggelijk nog altijd een ar beidersoverschot, dat, zoals gezegd, tijdelijk binnen de gemeente kon worden opge vangen doch dit thans weer huiten de gemeente emplooi zal moeten zien te vinden. Te velen zijn echter aange wezen op seizoenwerk. Wij hebben veel goede re denen om aan te nemen dat gedurende de komende zo mermaanden, het land-., tuinbouw- en bloembollen- bedrijf in de naaste omge ving alFe beschikbare werk krachten zal opeisen, terwijl bij de a.s. oogst zeker van oen tekort sprake zal zijn. Toch is het er in te zien dat gedurende de wintermaan den het werkloosheidsspook weer in ernstige mate over Wieringen zal dalen terwijl de toestand reeds zodanig is dat ook in de overgangs tijden, voorjaar en herfst, niet voor allen op werk mag worden gerekend. Inderdaad geen prettig vooruitzicht. Ook in het bouwvak is de sifcuat&e weinig rooskleurig. Van plaatselijke bouwnijver heid is nog steeds niets ge komen.. Vestiging van indus trie laat op zich wachten. Uitvoering van grote wer ken, ter plaatse of in naaste omgeving, ligt niet in het verschiet. Overbruggingsuitkeringen voor 99% van de gemeente afgewenteld. Is er een oplossing Reeds vroeger heeft men zich in Wieringen ernstig bezig gehouden met de vraag hoe deze moeilijkheden wa ren te ondervangen. Men meende in afvloeiing der overtollige werkkrachten het middel te hebben gevon den om de situatie te verbe teren. De regering hechtte haar goedkeuring aan een regeling krachtens welke het mogelijk was voormalige Zuiderzeewerkers naar hun plaats van herkomst te doen terugkeren. Slechts weinigen maakten daarvan gebruik. Thans, ruim 15 jaren na het beëindigen der werken, (wij behoeven niet. nader uit een te zetten dat de toe vloed cn blijvende vestiging van arbeiders in die tijd Wieringen het arbeider; genieten Wieringer grond werkers velen hebben zich al op landarbeid ingescha keld; ren zeer goede repu tatie I: lar waar grondwerk van enige betekenis moet wo d.cn verricht, moet plaats ge; aakt kunnen worden vco»* deze geschoolde wer- !;r s. Getracht zou kunnen oorden deze groepen voor- vang te verlenen vooral ook op Rijkswerken. Moge deze zaak eens ter dege worden bekeken. Dit is een ernstige zaak waarvan het wel en wee van grote groepen onzer bevolking af hangt. Over enkele maanden reeds komen weer vele ar beiders vrij. NU is het de tijd bij de Regering en andere instan ties aandacht voor onze pro blemen te vragen opdat men als de tijd daar is, gereed is. Tenslotte zouden w.ij nog willen wijzen op de wense lijkheid, ja noodzakelijkheid ook maatregelen te treffen vraagstuk bezorgde) zijn de- °m de geestelijke morele en ze mensen zodanig met lichamelijke verslapping als Wieringen vergroeid geraakt1 gevolg van langdurige werk I...1, f J V. rtf- IA rïAT/.| T O niofipn sloot alsdan gegraven. Krachtens het bovengenoem de rapport der GrontMij. zou er voor de in uitzicht gestekte plannen ruim voldoende grond aanwezig zijn. Het voorstel wordt tenslotte goedgekeurd, voorzover betreft de Stroeër- en Hoornd'ijk. Voor de H.hoeverdijk zal bij bevoegde instanties nog toe-, stemming moeten gevraagd worden, om alsdan ook daar- med'e de laaggelegen gronden in de dorper koog te verbe teren. Vaststelling begroting dienst jaar 1948. De begroting werd goedge keurd en vastgesteld onder restrictie d'at de omslag 1948 gelijk blijft per ha. aan de omslag 1947, De begroting sluit met een totaal van ontvangsten en uitgaven van f 36965.38'A;. Voor de komende wegver- betering blijkt nog voldoende grintmatieriaal ter beschikking dat wij dit middel niet op nieuw zouden durven aanbe velen. Er mag ook weinig heil van worden verwacht. Het is voorts zeer de vraag of de regering ook thans nog in dezelfde geest zai willen medewerken. Inmiddels heb ben zich nieuwe problemen, n.1. die der huisvesting, op geworpen. Om dezelfde reden rok zal een vrijwillig vertrek in ruime mate van hen die menen in andere gemeenten meer bestaanszekerheid te kunnen vinden thans vrijwel onmogelijk zijn. Hoewel er iets onlogisch schuilt in het feit dat zij die gedurende het grootste deel van het jaar buiten de ge meente werken en hierbij doelen wij speciaal op de Wieringermeer en toch niet in hun werkgemeente wonen, deze toestand zal moeten worden aanvaard. In hoofdzaak is slechts voor vaste arbeiders plaats in de polder. Toestanden zoals hiervoor geschetst treffen we ook in anders gemeenten aan maar •och valt niet te ontkennen dat Wieringen nog steeds in een uitzonderlijke loosheid het hoofd te bieden. Welke wegen daartoe open staan willen wij in een vol gend artikel eens belichten. de biljart-prof hasselman speelt in Hotel De Haan Vrijdagavond gaf de biljart crack. de Heer Hasselman uil Amsterdam, voor een groot publiek in Hotel de Haan enige bijzondere staaltjes van zijn „kennen" en kunnen op het groene laken. Op een totaal van 600 gaf hij aan zijn tegenspeler De jacht op beunhazen. Geklaagd wordt over het noga,! vrij veelvuldig voorko- mend'e optreden van onbe voegde jagers. Het bestuur zal ten deze streng toezien en advies uit- biengen aan het Gem. be stuur, waardoor de politie ten deze ingeschakeld kan wor den en tevens toezien op de deugdelijkheid van gezegelde vergunningen Aldus besloten. Sommige leden maken be zwaren tegen de huidige hef fingen der totale grote. Het blijkt n.1. dat de aan slag nog is gebaseerd op toe stand 1947. Wordt geant woord, dat dit jaar met ver mindering der landopper vlakte nog geen rekening ge houden kan worden. Het volgend jaar komt de originele oppervlakte uit, 450 waarnaar dan tevens de aan slag gericht wordt. Barelds, onze Daarna werd de begroting 'erdedigde de goedgekeurd. car. voor. De Heer H. plaatsgenoot, Wieringer eer. Onder grote spanning wer- RONDVRAAG, den de verrichtingen, veelal De Heer M. P. Lont meent in bijzondere behendigheid, uit dal door aanleg nieuwe wegen gevoerd, gevolgd, en het eind in het Noorden, niet voldoen resultaat gaf de navolgende de sjanen zijn aangelegd, waar verhouding door waterafvoer sterk stag- Hasselman 600 car. tegen neert. i H. Barelds 125 car. Hassel-( Voorz. adviseert een ver man maakte per serie een ge- zoek in te dienen bij de PI. middelde van 19.3, terwijl on- Ruilverkavelingscommissie positie 7e plaatsgenoot het tot een De Heer N. Mulder Dzn..' verkeert. De groei der be- I gemiddelde bracht van 4. licht de situatie toe, doch volking is in tijden van i De hoogste gemaakte se- geeft de verzekering dat af-: hoogconjunctuur te snel ge- 1 ries bedroegen van Hassel- voer in orde komt door de I gaan. een ontwikkeling man 197 tegen H. Barelds Gront Mij. waarmede de plaatselijke hoogste 15. Meerdere leden klagen over bedrijvigheid geen gelijke j dit euvel, wat Voorz. de ver- Gevolgen. I tred heeft gehouden. Zolang] Na afloop werden op het, zuchting doet ontvallen, het Het moge dan al zijn dat de Overheid daarvoor nog groene laken door deze prof. jammer te vinden dat deze de sociale voorziening bij begrip toont zien Wij nog een nog onderscheiden fantasie- verbetering om technische re- werkloosheid thans door de kleine mogelijkheid de werk- stoten gemaakt op veelal on- den niet altijd aanstonds mo- Overbruggingsregeling zoda- loosheid voor Wieringen begrijpelijke wijze. I 2e*jjk was- enigzins te beperken, n.1. Het was voor de biljart-] Wel werd gewezen op het het inzetten met voorrang spelbeoefenaars een pracht- veelal op Wieringen voorko- van Wieringer arbeidersco- avond, lonnes op grote werken. nig is geregeld dat de door werkloosheid getroffenen en hun gezinnen op bevredi gende wijze worden gehol- 1 28 Mei Verg. R.K. Volkspartij W.-meer in Hotel Smit. Spreker Prof. Mr. C. P. Romme. h.hoef. predikant beroepen Ter voorziening in de vaca ture Ds. M. Schenkeveld, werd door de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier, bij accla matie beroepen Ds. H. J 01- deman te Den Helder. mende oneffen land, waardoor technische storingen vrijwel niet te voorkomen zijn. aldus, meent men. Voorts werd de „noodzaak' en „plicht" bepleit de nieuwe sjanen aan weerszijden be hoorlijk af te rasteren, zulks ter bescherming van het tail- lud. Gewezen werd op de a.s. en nieuw komende keur, waarbij ook op dit punt dege lijk zal gelet worden. Blijven betrokken aange landen weigeren afrastering aan te brengen, aldus stelt men voor, dan zal afrastering aangebracht worden op kosten der eigenaars. Besloten werd, terwille der noodzaak, het afrasteren der sjanen aan weerszijden ver plichtend te stellen en offi- cieële afkondiging hiervan le plaatsen in de plaatselijke pers Medegedeeld werd dat ten antwoord op gestelde vragein de benodigde stuwen ter rege hng o'er waterstand spoedig i aangebracht worden, hoewel 1 de Heer N. Mulder de vrees uitspreekt dat sommiigè stu wen wel eens verplaatst moe ien worden. In antwoord op een vraag, hoe het te verklaren valt datj in sommige sloten het inge stroomde water zodanig ver vuild is dat dit door de dieren niet kan worden opgenomen, meent men dat dit in bepaalde] grondsoorten zit, hoewel dit euvel, naar wordt verwacht, spoedig oplossen zal. De Heer M. P. Lont wil de stekels aan de nieuwe wegber men tijdig zien bestreden, zo dat deze geen zaad kunnen brengen en zich verplaatsen. Voorz, hoopt op algehele medewerking van aangelanden' hoewel keur hierop nog ont breekt. Een lid vraagt vergoeding voor het opgraven van potten. Deze zal, na indiening nota worden gehonoreerd. De Heer P. C. Lont alsook anderen klagen over de ver-] meende onbillijke straatbelas-l tiné. Voorz. vreest dat hieraan,' doordat de verordening van Ged. Staten afkomstig zijn moeilijk te tornen valt, „Tijd is tijd" heren C. V. Koorn bepleit de noodzaak en plicht om op tijd i ter vergadering te komen. Spr. wil een reglement van orde zien ingesteld, waardoor j laatkomers uitgesloten worden jvan presentiegelden. Hoewel door Voorz. wordt beaamd dat het laat komen! hinderlijk kan zijn, hoopt deze echter alsnog dat in de prak-| tijk voldoende rekening ge houden zal worden om dit eu vel zonder bindende maatrege len op te heffen. De Heer J, Veerdig atten-' deert op het toenemende ver-] werken van meer water door aanleg en uitbreiding riole ring, hetwelk de stroomreke-, ning belangrijk doet stijgen, j Waar hier een groot ge-] meentebelang wordt gediend, zag hij gaarne dat ook het Gem. bestuur in deze kosten zouden bijdragen. Voorz. is dit euvel niet ont gaan en zal dit bepleiten. De hr. S. Lont-Vet wil wa- teropvoer a.d. Noord gaarne spoedig uitgevoerd zien. N. Mulder wijst op de beno-i digde stortbalken, welke spi/e dig aangebracht zullen wor den, hoewel, naar spr. vreest, j hieraan nog wel enige techni-' sche problemen kleven. Voorts vraagt spr. of de ou de weg naast diens boerderij spoedig uitbesteed zal worden. N. Mulder wijst op het reeds lang hangende probleem1 der verbetering van bestaande wegen hoewel aanbrenging nieuwe sjanen bijzonder ur gent blijft. Uitvoerig werd stilgestaan over het „waarom" bestaande wegen niet hersteld worden. Sommigen adviseren en zéér terecht, alsdan na oplevering de zaak niet over te nemen. Op de vraag van S. Lont- Vet. of er ook rechten zijn in de keuze der dammen, blijkt, dat er om elk perceel één dam mag aangelegd worden. Bestuursmededelingen. Voorz. doet mededeling dat mogelijkheid bestaat een ge deelte der riolering Gesterweg, vanaf Hofstraat tot het pand der Wed. H. Bakker aan de Gemeente te kunnen overdra gen. Bestaat hiervoor animo dan kan het bestuur een daar toe strekkend verzoek indie-( nen, waarbij dan tevens ook. alle rechten voor het Heem raadschap vervallen. Conform besloten. De leeftijd der sterken be reikt In verband met het feit dat dit jaar een 3 tal bestuurs leden de eer te beurt valt de „leeftijd der sterken'' n.1. 70 jaren zullen bereiken, hetwelk tevens inhoudt, dat deze als dan vervangen moeten wor den, feliciteert Voorz. hen hier bij reeds. Voor een volgende vergade ring zal men dus moeten uit zien naar opvolgers. Tenslotte deelde Voorz. nog mede, dat zij, die geen vol doende watertoevoer in sloten of sjanen hebben, dit dienen te rapporteren bij het bestuur der Ruilverkaveling. Hierna relevert Voorz. nog de overname e'lectrisch gemaal Hoelmerkoog, waarvan foto's zijn gemaakt. Als curiositeit werd elk lid een foto van het nieuwe ge maal aangeboden, hetgeen door de Hoofdingelanden bijzonder geapprecieerd werd. Hierna dankt Voorz. voor de betoonde beangstelling. de ge- gevoerde besprekingn en sluit deze bijzonder gezéllige ver gadering. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woensdag 19 Mei n.m. 8 u. Zusterkring H.-hoef. Donderdag 20 Mei nm. 2 u. Zusterkring Den Oever, ten huize van zr. Koorn-de Wit. Vrijdag 21 Mei nm. 8 uur gezellig samenzijn voor jon gere zusters, H.-hoef. NED. HERV. GEM. Woensdag 19 Mei 8 uur Zusterkring Westerland. Mr. A. B. ROOSJEN KOMT SPREKEN. Naar wij vernemen, zal Mr. A. B. Roosjen, lid vd Tweede Kamer der Staten-Generaal op Vrijdag 28 Mei a.s. optreden voor de A.R. Kiesvereniging in „Concordia" te H.-Hoef. Als onderwerp zal de heer Roosjen behandelen ,.Hoe stemmem wij Nadere mededelingen volgen per advertentie. PRACHTIG SUCCES. van de Wieringer Zangverenigingen. Op 2e Pinksterdag behaal den op het Nationaal Zancon- cours te Rotterdam Excelsior van Den Oever in de le afd. een eerste prijs met 325 pnt. en het Dameskoor een Ie pr, met 346 punten met een com pliment van de jury. Dit was 't hoogst aantal punten dat over het gehele concours behaald werd. Zang en Vriendschap be haalde een eerste prijs, waar door zij tevens promoveerde tol de eerste afdeling. Hulde aan de zangers en aan de directeur cte Heer Van Glabbeek. Uitvoerig verslag in volgend nummer. BROODRANTSOEN IETS HOGER Naa<r wij uit betrouwbare bron vernemen, wordt over wogen om op vrij korte ter mijn het broodrantsoen te verhogen. Hoewel de gehele zaak nog niet in kannen en kruiken is, kunnen wij nu al wel mededelen, dat het geen bijzonder grote verhoging zal zijn. Over de vraag hoe de zaak distributie-technisch zal worden geregeld, is men het ook nog niet eens. Wij komen ELKE WEEK de WAS HALEN EN BRENGEN en staan voortdurend onder controle van het proefstation voor de wasindustrie. Dit garandeert U een mi nimum aan slijtage. Stoomwasserij Noorderkade 67, Alkmaar Telefoon 3776.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2