hkabt Ro&dkapje WIERINGERMEERN1EUWS Amsterdamsche Bank N.V. - Incassobank N.V. OP ELK BEDRIJF MINSTENS ÉÉN ROBURWAGEN. Kerkdiensten W.-meer. SPELDEPRIKKEN bedrijfsvoorlichting. De vermoedelijke correctie der pachtprijzen Vragen aan de Minister. Het Tweede Kamerlid Van der Weijden (K.V.P.) heeft aan de Ministers van Ver keer en Waterstaat, van Fi nanciën en van Landbouw Visserij en Voedselvoorzie ning schriftelijk de volgende vragen gesteld 1. Is het waar, dat de pachten der Staatsdomeinen in de Wieringermeer en de Noord-Oostpolder binnen kort belangrijk verhoogd zullen worden en dat som mige pachten aldaar dan tot ongeveer f 200 per H..A zul len kunnen oplopen 2. Indien dit juist is, wil len de ministers dan mede delen, hoe dit in overeen stemming is te brengen met de algemene loon- en prijs politiek der regering 3. Geschiedt deze verho ging in voldoende overleg met de pachters zoals in het Pachtbesluit is voorgeschre ven, en heeft deze verhoging de goedkeuring van de Grondkamers, zoals voor alle wijzigingen in de pacht is voorgeschreven 4. Zijn de ministers be reid deze verhoging niet te laten ingaan vóórdat aan deze voorwaarden is vol daan Kaatsen. De Kaatsvereniging „Wie ringermeer en Omstreken" hield Zaterdagmiddag j.1. op het sportterrein te Midden meer onderlinge ledenwed- strijden. Een achttal partu ren dong in een halve com petitie mede om de 3 prijzen De harde wind vergde het uiterste van de spelers bij de opslag. Niettemin werd ei- verwoed gestreden en wij hebben genoten van de ir het Fries klinkende kreten als een bal juist „buiten perk" of „uitgeslagen" werd. De winnaars waren le pr. (scheerdoos) Hof, Prins, de Bruin 2e pr. (boekwerk) Kooistra, Lautenbach, G. Boomsma 3e pr. (6 lepel tjes) R. v.d. Wal, Hiemstra, Akkerman. Over 14 dagen begint de onderlinge zomercompetitie en Friese spelkenners raden we. aan eens een kijkje op het terrein te gaan nemen. NIEUWE VERPACHTINGEN VAN DE JACHT. De verpachting van <3e jacht in de W.-Meer vindt ge-, regeld voortgang. Konden wij enige tijd gele-i den <?e verpachting van de percelen 7, 9 en 10 vermelden, thans zijn de velden 1 en 2 aan de beurt. Het jachtveld 1, gelegen in •een gedeelte van sectie E on der Wieringen, groot pl.m. 1490 ha., werd' verpacht aan een combinatie van 8 perso nen, voornamelijk wonende te Bloemendaal. Jachtveld 2. ten Noorden van W werl gelegen, dat ge deelten van de secties E, F en I en beslaat 'n oppervlakte van pl.m. 1690 ha. heeft, werd verpacht aan een combinatie van 6 personen, voornamelijk wonende te Heemstede. De verpachting geschiedt voor beide voor de tijd van 3 jaar en wel yan 1 Febr. '48 tm 31 Jan. 1951, De mogelijkheid bestaat ver der, om na afloop van dit tijcï-j vak de gepachte percelen op-! nieuw te pachten voor een pe riode van 3 jaar. Tot jachtopziener voor per-j ceel 1 is aangesteld de Heer C. Bais te Wieringen, terwijl voor perceel 2 werd aange steld d'e heer J. vd Sluis te Wieringerwerf. BEPALING UURLOON. 1 De werknemers in de Wie ringermeer delen mede, dat volgens officieel bericht van de Rijksbemiddelaar^ het uur loon is bepaald op 80 cent. Betreffende de tarieven is nog geen beslissing genomen en te dien aanzien moet het oude contract gehandhaafd worden. Ingebruikneming nieuwe Geref. Kerk. Zondag j.1, kon de Geref. Gemeente te W.-werf weer voor het eerst in het eigen en nieuwe bedehuis opgeroe pen, na ruim drie jaren daar uit verdreven te zijn geweest, j Voor deze eerste dienst, in| dit nieuwe Kerkgebouw had Ds. Post zijn tekst gekozen van de Judasbrief de versen 20-21, met de woorden ..Maar, geliefden, bouwt gij uzelven op uw allerheiligst ge loof, biddende in de Heilige Geest; bewaart uzelven in de liefde Gods, verwachtende de barmhartigheid van onze Here Jezus Christus ten eeuwigen leven," Tot thema koos de Pastor-' loei: „Gemeente bewaak U zelf," Onder de aanwezigen merk ten we op, de Gem. architect,' de Heer Postema; de Gebrs.' P. C. Tuin, aannemers van het Kerkgebouw, te 't Zand alsook de koster <?er Ned. Her vormde Gemeente, de heer G. Baart. Het nieuwe gebouw, dat tot stand kwam onder leiding van de Heer H. de Graaf, voorz. Bouwconimissie Oosterterp- weg, en waarvan de architec tuur berustte bij het architec tenbureau Dekker en Koster te Schagen, werd1 gebouwd door de fa. Gebr. P. C. Tuin, aan nemers te 't Zand. Deze wis ten er gezamenlijk een mooi gebouw van te maken. De orgelbouw werd uitge voerd door de fa. Spiering. Het schilderwerk werd uit gevoerd! door de fa. C, J.1 Kingma te Leeuwarden, terwijl de stoffering door een plaat selijke middenstander, de hr.' J. vd Kooi te Slootdorp, tot volle tevredenheid! werd opge-' leverd, De fa. Heringa te Utrecht wist op het gebied van Cen trale verwarming iets nieuws te scheppen, doordat hier een electrische verwarming werd aangelegd, welke vloer en wanden verwarmd, enig in de lande Slechts een luttel aan tal minuten voor de aanvang der diensten behoeft men in te schakelen en het gehele gebouw is. zo nodig, verwarmd Het aantal zitplaatsen werd thans opgevoerd, met inbegrip gaanderij tot 650 stuks. Al met al een prachtige NED. HERV. GEM. Slootd. 10 u. cd. v.d. Werf. Slootd. 2 u. Mej. v.d. Hoven Gezinsdienst. M.meer 10.30 u. Geziensd. Mej. v.d. Hoven. M.meer 2 uur dhr. Tymstra. 1 W.werf 10 u. Ds. Vink. 1 W.werf 2 uur cd. v.d. Werf. i Opperdoes 9.30 uur Ds. Kloosterman. H.A. Opperd. 2 u. Ds. Kloosterrn. Dankzegging. M.blik 10 u. dhr. H. Stuiver. j M.blik 5.30 Ds. v.d. Neut. Twisk 9.30 u. Ds. v.d. Neut. j Lamb.sch. 2 uur Ds. Vink. j Midw. 9.30 u. dhr. Pietersen. I GEREF. KERK W.werf 9.30 Ds. Fijn v. Draat W.werf 3 u. Ds. Fijn v. Draat Slootd. 9.30 Ds. Meijering. Slootd. 2 u. Ds. G. Meijering. M.meer 9 uur Leesdienst. M.meer 3.30 u. Ds. Meijering. GER. KERK Art. 31 K.O. Cantine De Terp. W.werf 11 en 3 uur Ds. Blokland v. Rotterdam. Alle Hervormde houders van RIJVERGUNNINGEN OP ZONDAG met het oog op kerkbezoek in de Wieringermeer, gelie ven zich met hun vergun ning te melden voor het ver krijgen van verlenging bij Ds. J. Vink, die daartoe zit- t-ing houdt óp MAANDAG 31 MEI a s. 's morgens tussen 9 en 10 uur in de consisto riekamer van de Herv. Kerk te Slootdorp. Ook zij, die op hun eerste aanvrage nog geen vergun ning tot rijden op Zondag ontvingen worden verzocht zich opnieuw persoonlijk te melden op dezelfde tijd en plaats. OPDRACHTEN. De fa. Jb, Kingma en Zn. heeft een aanvang gemaakt met de bouw van een dors- machineloods met werkplaats, aan de Industrieweg No, 16 te Middenmeer, voor rekening van d'e firma S. Haitema te Vrouwenbuurstermolen. Met de eerste werkzaamhe den voor de bouw van een woonhuis aan de Brugstraat te Middenmeer voor rekening van de Heer D. Pijper te Midden meer, is de fa. Wassink van Garderen dezer dagen begon nen. aanwinst voor ons dorp, waar op de Gemeente W.-Werf trots, doch tevens zéér dank baar voor mag zijn. van Spatter Spotspiegel. HET VOORTUINTJE VAN WIERINGERWERF. Het lijkt wel Lingadjati! Er zijn voorstanders en er zijn tegenstanders. Men spreekt van 't „aangeklede" voortuintje en van het „naakte" voortuintje en de kinderen speelden in het „werkelijke" voortuintje. Het werkelijk vreselijk nare naakte gemeenschap pelijke tuintje heeft thans plaats gemaakt voor het aangeklede gemeenschappe lijke voortuintje. Ditmaal zijn het geen Beel of Jó'sikman, die voor de aankleding van de naaktheid zorgdragen, maar de man nen van kwekerij „De Terp" sinds enige tijd de Zondagse naam van het bedrijf van de heer J. Kruit.. Als de oppositie nu maar niet gaat voetballen op de aankleding van de gemeen schappelijke tuin. Maar och dan weet de gewapende macht wel hoe ze dat moe ten inkleden. SPATTER DE KOOLZAADPERCELEN. Mededeling No. 366. De laatste tijd worden de Door ons werden en worden koolzaadtelers door verschil lende brochures en mede delingen er attent op ge maakt, op het grote gevaar der parasieten welke het gewas voor een groot gedeel te of totaal kunnen doen vernietigen. In dit verband wordt door meerdere verbouwers aan dé Voorlichtingsdienst de vraag gesteld, is het inderdaad no dig om tot een bestrijding over te gaan. Op 21 Mei werd door de Rijkslandbouwconsulent voor de Fijne Zaden een bezoek gebracht aan de Wieringer meer en meerdere percelen koolzaad geobserveerd. Wij zijn toen tot de conclusie ge komen, dat het niet nodig wordt geoordeeld om tot een bestrijding over te gaan. Autobus waarheen is uw vlucht Deze vraag stelden vorige j week de inzittenden van een i N.A.C.O.-bus, welke op eer bepaald kruispunt in de Wieringermeer van de ge bruikelijke route afweek j Zowel bestuurder als con- ductrice bleken onbekend in j het land van de Wieringer- meer, zodat de chauffeur zijn car verder op aanwij zingen van de gezamenlijke inzittenden op het rechte spoor moest houden. Toeval. In de' Drentse hoofdstad Assen had in het begin van deze week een inwoner van de Wieringermeer bijna een aanrijding. Door krachtig remmen kon een botsing voorkomen worden. Wie schetst evenwel de verwon dering van onze polder be woner toen hij, uit z'n wa gen stappend om de andere automobilist te „berispen" tot de ontdekking kwam dat deze eveneens afkomstig wa< uit.de Wieringermeer. Wat is ons wereldje toch klein Nieuwe Vereniging. Naast de Chr. Vrouwen en Boerinnenorganisatie en de Bond van Plattelands vrouwen zal binnenkort ook worden opgericht een afde ling Wieringermeer van de Katholieke Vrouwenbond. dagelijks enkele percelen opgenomen en tot heden practisch geen snuitkevers gevonden. Wel ziet men in de koolzaadpercelen ver spreid enkele koppen bezet met luizen. De regen van de laatste dagen heeft hierop een gunstige invloed gehad, zodat bestrijding op het ogenblik niet noodzakelijk wordt geacht. Ook de aan tasting van de rupsjes in karwij vinden wij over het algemeen niet verontrustend. In Groningen (waar men meer ervaring heeft op dit gebied) wordt zelfs door er varen telers beweerd, dat wanneer de aantasting niet te ernstig is, dit zelfs de grofheid van het zaad ten goede komt, en zodoende de uiteindelijke opbrengst hier niet onder behoeft te lijden. Wij zouden de telers dan ook willen adviseren, niet alleen op aanraden van de loon- sproeiers tot behandeling over te gaan, doch het gewas zelf terdege op aanwezigheid van insecten te controleren, waarbij enkele exemplaren niet verontrustend hoeft te zijn. E. C. TIMMER. DE ^WETTIG GEDEPONEERD BRENGT U BESTE JONGENS EN MEISJES, De middenstand en de Wederopbouw - finan cieringsregelingen. Vervolg. De heer Brautigam meent, dat geen gebod kan worden opgelegd. Wel kan worden opgetreden tegen aannemers, die zwarte prijzen in reke ning brengen. De heer Ridder blijft be twijfelen of kan worden ge bouwd tegen f 37.50 per m3, terwijl de heer Brautigam meent, dat het kan, mits men de eisen van soberheid niet overtreedt. Doet men dat. dan gaat het natuurlijk extra kosten. Hij haalt een voorbeeld uit de praktijk aan, waaruit zou blijken, dat het zelfs nog voor minder kan. De heer Kingma ziet groot verschil tussen theorie en praktijk. Hij" vraagt verder, of deze norm geldt zowel bij de bouw van middenstands als arbeiderswoningen, en zou verder gaarne weten, of het architec tenhonorarium bij deze f 37.50 is inbegrepen. De heer Brautigam beant woordt de laatste vraag ont kennend. Deze kosten zijn er dus niet bij inbegrepen. Over de al dan niet-juist- heid van de bouwprijzen meent hij verder, wegens niet voldoende ter zake des kundigheid, niet verder te moeten discussieren. De heer Koolhaas betwij felt tenslotte, of de waarde van de thans herbouwde panden inderdaad groter is dan de waarde van de in 1945 verwoeste panden. Ver der meent- hij dat een niet- oorlogsslaehtoffer in een gunstiger positie komt, als een oorlogsslachtoffer, als zijn renteloze crediet door algemene huurstijging klei ner wordt. Ook acht hij contractuele vastlegging van rentevergoe ding, en kwijtschelding over 10 jaar beter, dan een be lofte van het Rijk. De heer Kruit wil ook de door het Rijk të betalen rentevergoeding vastleggen. De heer Brautigam meent dat de verhouding tussen huurbelasting en verande ring van het renteloze cre diet in een rentedragend cre diet vrijwel gelijk zal zijn, zodat in dit opzicht de oor logsslachtoffer niet in een ongunstiger positie komt dan de met-oorlogsslachtof fer, die huurbelasting moet betalen. Of de thans her bouwde panden minder waarde of althans niet meer waarde zouden hebben, clan die, welke in 1945 zijn ver woest, kan hij niet beslissen. T.a.v. de opmerkingen over het vastleggen van Rijksver- plichtingen in een contract wijst hij op de crediet-over- eenkomsten, welke met be langhebbenden worden ge sloten, en indien een derge lijke overeenkomst niet wordt aangegaan, op de brief aan belanghebbenden, waarin toch ook alles wordt gere geld en vastgelegd, óók de kwijtschelding van het niet- rendabele gedeelte der bouw kosten na 10 jaar. Roodkapje komt en jullie kunt haar gratis gaan zien. De Enkabé-winkeliers willen jullie eens verrassen en hebben het haar gevraagd. I Ze brengt haar Grootmoeder en de wolf en al de anderen, tot de elfen uit het bos toe mee. j Ga bij een Enkabé-winkelier sparen en jullie kunt straks i alle figuren uit dat mooie sprookje gaan bewonderen, zonder dat het je iets kost. Als wij samenvatten, wat door de heer Brautigam is medegedeeld, en wat door de getroffen middenstanders is gevraagd, dan menen wij dat deze lezing inderdaad heeft duidelijk gemaakt, van welke gedachten het Rijk uitgaat, bij bepaling van het bedrag der credieten, en de verdeling daarvan in ren teloze en rentedragenden. Echter, een opmerking me nen wij nog te moeten ma ken, en wel deze. De herr Brautigam heeft de regelin gen, die thans gelden, voor iedereen volkomen acceptabel geacht. Wij kunnen dit al leen maar toegeven, indien het beginpunt van de finan cieringsregeling, de kern waar alles om draait, juist en billijk was. En wij betwij felen, mèt de getroffen mid denstanders, of dit het ge val is. Deze kern is naar on ze mening het bedrag per m3, dat door het Rijk wordt aanvaard. Behoeft men in derdaad niet meer te beta len, als dit bedrag, mits men uiteraard de nodige en bil lijke soberheid betracht, dan is de regeling juist. Moet men meer betalen, beslist noodzakelijk meer betalen dan is de regeling onbevre digend. Van aannemerszijde wordt beweerd, dat, indien inder daad met deze soberheid re kening wordt gehouden, men noodzakelijk aanmerkelijk boven deze prijs moet ko men, vooral in deze gemeente met haar hoge kosten, ver bonden aan betrekking van arbeiders van elders. En is zoals wij in het begin van ons verslag reeds hebben gevraagd, inderdaad reke ning gehouden met de stij ging der prijzen van de bouwmaterialen, een stijging die zich,, althans wat ver scheidene belangrijke mate rialen betreft voortzet Zou het wellicht aanbeveling verdienen met de bevoegde instanties met betrekking tot deze vastgestelde prijs in overleg te treden Wij wachten eventuele verdere actie van de middenstands vereniging met belangstel ling af. MOEDERS, Het zo aantrekkelijke sprookje Roodkapje laten wij door een le klas gezelschap uit Den Haag hier opvoeren. Uw kinderen kunt U er rustig naar toe sturen en wij advise ren U, ga zelf mee. Het is beslist de moeite waard. Kosten zijn er niet aan verbonden. De kaarten worden beschikbaar gesteld aan kinderen die hun snoepbonnen van nu af tot aan de voorstelling bij een Enkabé-winke- lier in Gilda-artikelen besteden en daarnaast eens per maand, dat is totaal 3 maal, een half pond Vruchtcnhagel kopen. U ziet, er zijn geen voorwaarden aan verbonden, die moei lijk zijn te voldoen en daarom laat Uw kinderen genieten van Roodkapje en ga zelf ook. DE ENKABE-WINKELIERS P. F. HAMSTRA, Wieringerwerf. EVERT SLOOTHAAK, H.-hoef. Middenmeer Wieringerwerf. Correspondentschap Wieringerwerf. Kantoor dagelijks geopend van 918 uur. Tevens elke Woensdag zitdag op de Beurs te Middenmeer. Alle bankzaken, zoals het verstrekken van credieten aan Landbouw, Handel -en Industrie. Aan en verkoop Effecten. Alle assurantiezaken. Fa. ANT. HUIBERTS, Breezand N.H. Tel. 314. woensdags op de beuks te middenmeer.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3