WIERINGERNIEUWS VERVOLG RAAD WIERINGEN. WAARHEEN? FLINKE HULP Comm. v. Schooltoezicht. Herbenoemd werden de Heren H. de Jong en P. Jongkind. Boomaanplantingen. De afd. Wieringen van de V.V.V. heeft gevraagd boom- aanplantdagen te organise ren. Blijkens een rapport van het Staatsbosbeheer zijn aldus B. en W., de klimato logische omstandigheden voor bomengroei hier zeer ongunstig Men verwacht er weinig heil van. De wegen zijn veelal te smal voor boombeplanting. De Heer Bosker acht het motief dat het hier niet groeien wil niet steekhou dend. In de W.-meer is het ook vlak en daar groeit het prachtig. In de Poelweg, de Wester ling e.d. is voldoende ruim te voor beplanting. Ook langs de Rijksweg zien we prach tige resultaten. Spr. dringt er op aan de boombeplan tingen niet tegen te gaan en daartussen ook kreupelhout aan te leggen. Voor luwte geeft 't zo nog niets. De Voorzitter zegt dat er weinig plantmateriaal te krijgen is. Er is reeds een proef genomen en B. en W. willen wel doorgaan. Spr. vindt het jammer dat. men hier de toppen uit de bomen haalt b.v. bij boerderijen. De Heer Bosker Plant materiaal is er genoeg in formeert U eens bij oe firma Kruit in de W.meer. In de vergadering van het Heem raadschap scheen men ook al tegen boombeplanting langs de nieuwe wegen te zijn. Men was bang clat ze last veroorzaakten bij volge laden graan- en hooiwagens Hoe dan overal elders Weth. Bontkes wil nog zijn instemming betuigen met hen die de jonge aanplan tingen in Belterlaan er. Molgerdijk in bescherming nemen tegen vernielingen door de jeugd. Dit gaat in de goede (richting. B. en W. zijn gaarne bereid aan verfraai ing van verschillende punten in de gemeente mee te wer ken. Voor wenken van inge zetenen houden wij ons aanbevolen. De Heer Kooij. De boeren zijn niet tegen beplanting Integendeel. Wel is er op aangedrongen geen bomen te plaatsen langs bouwland en op smalle wegen liefrlj aan één kant. De Voorzitter zegt dat heus wel zal worden doorgegaan, met verfraaiing door aan planting, ook van heesters maar in bescheiden omvang zodat er wel geen boom- plantdagen gehouden kun nen worden. Verzoek om subsidie voor Proefschooltuin „West- Friesland" te Hoorn. Van de Ver. Proefschool- tuin is een verzoek ingeko men om een jaarlijkse sub sidie. Hoewel het nut dezer proeftuinen voor fruit-, groenten- en zaadteelt niet wordt ontkend, achten B. en W. een rechtstreeks belang voor de gemeente of een groot deel der ingezetenen hier niet aanwijsbaar. Voorgesteld wordt het ver zoek af te wijzen. Aldus besloten. De volgende 23 punten gingen snel onder de hamer door o.a. Ben. onderwijzeressen. Tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Hippolytushoef (vacature Mej. de Groot) werd benoemd Mej. A. v. d. Sleen te Dalen en tot 7e leer kracht Mej. E. J. Krebbers te Hengelo (O.) Armvoogden. Herbenoemd werden de Heren P. Bakker Hz.. J. Bak ker Mz. en J. Kooij Cz. RONDVRAAG. De Heer Rodde vraagt in lichtingen over het voorstel Centraal Sportveld. De Voorzitter Wij voelen er wel iets voor maar er moet nog nader overleg ge pleegd worden. Er komt een praatje bij De Heer de Visser vraagt handdoeken en zeep voor de scholen. In Den Helder heeft men dat ook gekregen. (Voorz. zegt onderzoek toe). Voorts vraagt spr. of er bij de a.s. feesten iets voor de kinderen kan worden ge daan. De Voorz. antwoordt dat de Oranje-Veren. Midden- en West-Wieringen reeds een crediet gevraagd heeft. Men wil een grootse opzet maken, onthaal der kinde ren en kinderfeesten staan daarbij op het programma Spreker vraagt of men zich in principe met subsidiever lening kan verenigen. Over het bedrag kan gepraat wor den als de plannen zijn uit gewerkt. Accoord. De Heer Bosker wijst op de grote noodzaak van ves tiging van industrie, ook om in de toekomst te ver wachten werkloosheid op te POSTDUIVENVEREN. „DE LUCHTPOST." j Zondag j.1. had een con- coursvlucht plaats op St. Quentien (Frankrijk) 360 K.M. De duiven werden te 11 uur gelost en de eerste vogel arriveerde te Wierin- gen te 17 uur, 2 min. 0 sec. De binnenkomst der duiven had in de navolgende op volging plaats W. de Waal, H.-hoef 1 de Groote, Den Oever 2 van Loon, Wieringermeer 35 N. Helsloot, H.-hoef 6; H. Kaan, H.-hoef 4—7. Volgende week Donderdag avond op Den Oever van 78 uur inkorven voor d? vlucht op Post St. Maxense (Frankrijk). Trajectlengte 435 K.M. v* De Voorzitter. W; moeten dan toch wachten tot het najaar. Men heeft :n het va- cantieseizoen li vji* geen wegverbeteringen nut 't oog- op 't vreemdelingenverkeer. De Heer Kooij. Met deze behandeling i.viakt- men in de zomer het beste werk. 't Moet war m zijn. Kan de raad niet di" et besluiten De Voorzat.er We zullen toch ee*: eens moeten on derzoeken om met een voor stel te kunnen komen. Er komt uiw weer een raads- verga -ring. De e. Kooij Ja, maar er is hu bij. We kunnen niet lang wachten. Ik reken er op dat dan in die volgende ver- nadering de zaak afgedaan kan worden. (Wordt toege vangen. - H De Voorzitter zegt dat de gemeente Wieringen er in- De Heer Kooij roept voorts derdaad gunstig voor gele- medewerking in voor het gen is flinke wegen en goed verkrijgen van een beschut- vaarwater. Spreker wil hier- ting voor de paarden op het over in openbare vergadering woonwagenkamp, geen mededelingen doen, De Heer Bosker had ver wacht dat B. en W. de raad wel hadden ingelicht over de kwestie arankvergunning Wed. Koorn. Er is toch een uitspraak geweest. De VoorzitterInderdaad hebben Ged. Staten ons t.a.v. de weigering der ver gunning in het gelijk gesteld. Niet echter wat betreft de schrapning van de naam van Wed. Koorn van de lijst. Zij zal dus weer als no. 1 moe ten worden geplaatst Wij zijn het echter niet niet de ze uitspraak "eens. B. en W. hebben dus besloten in ho ger beroep te gaan De Heer Bosker informeert naar de begroting 1948. Het jaar is haast half om. Dc Voorzitter zegt dat deze spoedig tegemoet kan worden gezien. De Heer Bosker wijst er op dat men vanuit de Elftstraat met grote auto's moeilijk de Koningstraat kan inrijden. Als het hek bij de woning van Mej. G. Bakker een me ter achteruitgezet wordt is dc zaak opgelost. Voorzitter zegt onderzoek toe. Voorlopig is in verband met de woningnood ook weer bewoning toegestaan voor het perceel van Jonker. In de toekomst wil de gemeen te dit huisje aankopen en afbreken. Wegverbetering De Heer M. Kooij „Er is al veel gesproken over ver betering van de wegen en vorig jaar is het er i.v.m. materiaalschaarsfce bij geble ven. Tot mijn genoegen heb ik ueconstateerd dat er iets gedaan is. De gaten zijn ge dicht. en 't is aardig opge knapt. maar 't is niet afdoen de. Volgens deskundigen is er echter nog wel iets te bereiken, n.1. door een sprae men - teerbehandeling die I niet zo kostbaar is. Naar schatting f 20.000 f 25000.- De weg behoeft dan niet ge heel opgebroken want de onderlaag is goed. Maar zij wordt door deze behandeling weer mooi vlak. In Texel heeft men er goede resulta ten mee gehad. Weth. Bontkes is eveneens voor dierenbescherming maar zegt dat medelijden met deze paarden misplaatst is. Als de wagens aankomen worden de beesten direct op de Laan gejaagd om de kost te zoeken. De heren wagen bewoners nemen niet eens de moeite om een afschei ding te maken of de beesten vast te zetten zodat ook wel eens in de volkstuintjes wordt gegraasd. De Belterlaan is niet de plaats voor een kamp. Laten we liever een andere plek zoeken dan zijn we in 't dorp van de misère af. De Heer Borgdorff dringt aan op beter toezicht op de max. snelheid voor auto's en motoren in de dorpen. Er wordt véél te hard gere den. Voorts vraagt spreker of B. en W. nog iets kunnen mededelen over de verbin-» dingen met Wieringermeer. Spr. dringt er op aan de be middeling van Ged. Staten in te roepen opdat deze zaak niet zo eenzijdig wordt be zien. De Voorzitter herinnert aan het besluit van de Raad van W.-meer. Inderdaad was Wieringen en ook W.meer meer gebaat met 2 eenvou dige bruggetjes. Men kent nu de motieven die tot her- OOSTERLAND. DE VUILNISMISèRE. Reeds lang is er, ook on langs weer in de Flevobode, geklaagd over de papier- en andere rommel, die met de sterke wind vaak over de omgeving verspreid wordt. De mensen, die met het op halen van het vuil belast zijn, ccen hun best om het euvel zoveel mogelijk te be- H. perken, maar onder de ge- L- geven omstandigheden is er weinig aan te doen en zal er naar een betere oplossing gestreefd moeten worden. Gok in de j.1. Zaterdag ge houden vergadering Van het Jeugdherbergbestuur kwam de "kwestie ter sprake. Im mers, de indruk die de trek kers krijgen van de entou rage van de Jeugdherberg -oa geen fraaie zijn, wan. ook de reukorganen worden niet altijd aangenaam ge prikkeld. Een voorlopige op lossing, althans verbetering' meende het J. H.-bestuur te zien in 't verplaatsen van de vuilnisopslagplaats naar het Westen, naar het tweede gat achter Vatrop. De eige naar, de hr. W. Hermans heeft daar geen enkel be zwaar tegen. Wanneer dan ook nog het huisvuil van de inwoners van Oosterlana opgehaald wordt (binnen kort zal een lijst ter teke ning van een desbetreffend verzoek worden aangeboden) kan aan het genoemde euvel paal en perk worden ge steld.. Overigens zal o.i. af doende oplossing eerst ver kregen kunnen worden als van gemeentewege een mo derne vuilnisauto wordt aan geschaft, waarmee het huis vuil van heel Wieringen wordt opgehaald. Wanneer dit vuil dan op een centraal punt wordt gedeponeerd, ver van de dorpen gelegen, en er bovendien bomen omheen worden geplant, zal het landschap niet al te veel worden ontsierd. En de volksgezondheid is er mee gebaat In aansluiting hierop kwam in dezelfde vergade ring ter sprake het denk beeld van de voorzitter, de hr. C J. Bosker,, om het grote Oostelijke gat om te toveren tot een modern zwembad. Hopelijk kunnen we hier later nog eens op terug komen. In elk geval verdient dit denkbeeld gro te aandacht, want inderdaad bestaat in onze gemeente aan een dg. inrichting be hoefte. Feestavond Motorclub. WAAR BLEVEN ONZE MOTORRIJDERS Voor de vijfde maal voer de de R.K. Toneelvereniging „De Ypelaars" het drama „Ik heb Gezondigd" op, dit maal hiertoe uitgenodigd door de motorclub Wieringen en Omstreken. De opkomst van het publiek was zo ge ring. 45 personen, dat aanvankelijk werd besloten, de uitvoering niet te laten doorgaan. De Voorzitter dei- motorclub drukte zijn te leurstelling uit over de Mr. A, B. ROOSJEN OVER „Hoe moeten wij toch stemmen Daartoe uitgenodigd door de plaatselijke A.R. Kiesver eniging sprak Vrijdagavond in „Concordia" te H.-hoef de Heer Mr. A. B. Roosjen, lid der Tweede Kamer der St. Generaal. Voorz. J. A. Borgdorff heette aanwezigen welkom en leidde de spreker in. De Heer Roosjen de vraag stellend „Hoe wij moeten stemmen", constateerde dat de aanleiding tot de verkie zing van 1866 en 1948 paral lel loopt doordat beide ke ren de Indische zaak de oor zaak was Tegenover het verwijt dat de A.R. vaak ze star en te reactionair is en een te conservatieve politiek voert en volgt stelde spr. het woord van Groen van Prin steren dat men niet de cultuur boven moet- stellen r^och de zedelijke en stoffe lijke welvaart van de Javaan. Deze draad loopt reeds van midden vorige eeuw tot de dag van heden door de A.R. politiek. Zelfs Dr. Beel geeft dit toe. Aan de hand van het A.R. program weerlegt spr. zeer duidelijk de onwaarachtig heid der door sommigen ge voerde critiek op het welbe kende A.R. standpunt in de Indische kwestie. De K.V.P. is zo zeide spr. onder het juk der P. v. d. Arbeid doorgegaan, terwijl eerstgenoemde Partij een kruistocht proclameert te gen het communisme. Zelfs de P. v. d. Arbeid besteedt aan deze bestrijding veel aandacht, zo fel dat de Heer de Goes van Naters een ver-, wijt slingert naar andere partijen alsof de P. v. d. Arb. in deze strijd alleen staat. De P. v. d. Arbeid echter al dus spr. is wel een heel zwakke bestrijder van het communisme doordat deze partij zelf te veel opportu nistische tendenzen voert. Het ene kind der revolutie verslind altijd het andere immers. Hoewel het gebeur- de in Tsjecho Slowakije door de P. v. d. Arb. van de da ken verkondigt wordt drij ven beide groepen op de voedingsbodem van het ma nifest van Karl Marx waar door beiden zijn revolutio naire partijen De wortel van beider the orie is het „ongeloof" en het „geloof" is haar sterke be strijder. Het merendeel zoekt de oplossing uit moeilijkheden niet uit God doch in de mens, ter- wijl het kwaad slechts valt te bestrijden in de wortel. Daarom zeggen wij het altijd nog met Groen van Prinsteren tegen de revolu tie „Het evangelie." Wan neer ons volk dit verstaat en 1 doorleeft is het voor hem geen vraag meer hoe te stemmen, doch dan stemt men A. R. Deze partij streeft naar een Prat. Chr. volks deel en niet voor anderen te beknotten. Terwijl Rome op marcheert moeten wij ons volk wijzen op de bindende kracht der reformatie tot getuigenis op sociaal en maatschappelijk terrein en geen negatieve doch positie ve doelstellingen najagen inzake ïndië, buitenlandse politiek, onderwijs, radio, landbouw, bedrijf en welke sociale voorzieningen ook. Na nog breedvoerig te hebben gewezen op het ge vaar dezer regering van ex perimenteren en het gevaar voor socialisatie hetwelk on sociaal is waaruit volgt de toenemende geldsmijterij en de steeds groter wordende staatsalmacht stelt spr. daartegenover het verzet der A. R. tegen deze afbraak, een verzet echter dat tevens streeft naar positieve op- bojiw. De A.R.-partij wil een principiële volkspartij zijn en weet te leven op de grondslagen der beginselen. Spr. besloot zijn kernach tig betoog met de opwekking mee te vechten voor wel vaart en opbouw van ons Vaderland en zich te verzet ten tegen het toenemend gevaar dat ons Nederland naar de afgrond gaat. stel van de Poldersteigerbrug slechte opkomst van de le- hebben geleid. Men moet in de raad van Wieringermeer echter niet zeggen dat Wie ringen in de bruggenkwestie 10 jaar ten achter komt en dat we hier nu pas wakker worden. De zaak is dat reeds den 12 man) en stelde de aanwezigen voor de keus spelen of niet-spelen. Tot het eerste werd besloten. I 0 Hoewel het spelen voor een vrijwel lege zaal zeer moeilijk is, hebben de Ype- dat de Wieringermeer laars de verwachtingen over- 2 Juni Verg. Kiesveren. Wieringer Belang (café Centraal.) 2 Juni Verg. Chr. Hist. Unie in Hotel Smit. 3 Juni Vergadering Veren. v. Vreemdelingen Verkeer in zaal Concordia, H.-hoef. 3 Juni Jaarvergadering v.v. Succes in Hotel de Haan. werd drooggelegd deze kwes tie is bekeken met verschil- lende ingenieurs. Dezerzijds is toen aange drongen op een verbinding achter Hippolytushoef. Dit is toen niet gebeurd in ver- band met een overeenkomst met de Polder Waard Nieuw- land. Spr. is er echter van over tuigd dat de verbinding ach ter Hippolytushoef er toch wel zal komen. Verbreding van de wegen in de Wierin germeer acht spr. totaal overbodig omdat er toch geen zwaar verkeer zal ko men. Als zodanig is verbre ding van de Hippolytushoe- verweg zinloos. Zwaar ver keer zou toch in de Polder Waard Nieuwland vastlopen. Spr. weet nog niet hoe men zich het herstel van de bei de andere bruggen heeft ge dacht. Hierna sluiting. troffen. Zowel de inhoud van het stuk als de wijze waar op het gebracht werd, waren volkomen in staat, het pu bliek van begin tot eind te boeien. De hoofdrollen werden uitstekend vertolkt door Mevr. N. Klaver-Boersen (Emma) en de Heer W. Beemsterboer (Georgé). Verder mogen wij mej. Joh. Rasch als Bep, de heer J. Mol als de zoon Bob, de heer H. Uijthof als oom Ba rend en Mej. R. Mortier als Daatje wegens hun subliem spel niet onvermeld laten. De figuur v. Galen (C. Lui ken) was minder geslaagd, maar ook deze speler zal eerst de nodige routine moe ten opdoen. Zo was het dan toch nog een knus avondje doch we geven de motorclub toch wel in overweging Tiaar uitvoe ringen wat vroeger in het seizoen te geven. DE LIJKAUTO ZAL SPOEDIG KOMEN Naar wij vernemen zal de door de begrafenisvereniging „De Laatste Eer" aange schafte lijkauto over enkele dagen worden afgeleverd. De prachtige wagen die er als nieuw zal uitzien zij wordt momenteel in een lak-spuit-inrichting behan deld zal worden geplaatst bij de Heer J. Mooi aan de Gemenelandsweg die' tevens als chauffeur zal optreden. AJs de wagen er is zal eerst blijken welk een prach tige aanwinst dit voor de actieve begrafenisveren. is. Zoals bekend wordt dit kostbaar bezit gefinancierd door de verkoop van rente loze aandelen van f 5.On der de ieuze „ieder lid één aandeel" is reeds met de verkoop begonnen. Het spreekt vanzelf dat men ook méér aandelen kan kopen om dit nuttige werk te steu nen. Het geld is niet weg Ieder jaar op 1 Januari wordt een aantal certificaten uitgeloot en de eigenaar ont vangt zijn geld terug. Het is dus mogelijk dat men 1 Ja nuari a.s. zijn hieraan be stede f 5.of veelvoud daar van alweer terugkrijgt. In 10 jaar is alles afgeschreven. Steunt dit werk en koopt aandelen opdat ook „De Laatste Eer" haar financiële verplichtingen kan nakomen. NIEUWE AARDAPPELEN VAN EIGEN TUIN. Onze plaatsenoot de Heer S. Bais te Westerland oogst te medio Mei reeds de eerste aardappelen uit eigen tuin. Hoewel zeer vroeg voor deze omgeving haperde er niets aan kwaliteit alsmede kwan titeit. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de Heer J. ten Brinke, Slingerweg Hippolytushoef, slaagde de zer dagen te Den Haag voor examen Aannemersbedrijf. Voorwaar een mooi resultaat. POLITIE. Gevonden: een schootsvel. Verloren: een zwart ge kleurde vulpen. Inl. bij de Gem.-Bode. TE KOOP een cylinder SCHRIJFBUREAU als nieuw, een 2-persoons zwaar Engels LEDIKANT en een z.g.a.n. VLOERKLEED. KLAAS GROET, Wieringerwaard Tel. 298. TE KOOP EEN WOONSCHIP, liggende Kanaalweg Mid- denmeer. Te bevr. bij L. C. BAKKER, Kerkstraat 20, Middenmeer. BIEDT ZICH AAN ALS CHAUFFEUR V.g.g.V. Brieven o.l. D. aan v. Zand- wijk's Advertentie Bureau, Wieringerwaard. GEVRAAGD voor alle voorkomende werk zaamheden. Leeftijd 20—30 jaar. Flink loon. Aanmelden Hotel „Het Wa pen van Medemblik." Eilandjes. Verloren een zilv. ring, Zeeuwse knoop, aan Den Oever. Aandenken. Ter. bez. A. v.d. Walle, Beursdijk 7. Te koop een z.g.a.n. Zomermantel, grijs, z.p. Oosterklief 11, Wieringen. Bietenwieders gevraagd. N. Tijsen, Oosterklief, Wie ringen. Telefonisch aangesloten ONDER No. 13 DE HAUKES. J. TOREN, Dam 2, Westerland.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2