WIERINGERMEER NIEUWS DISTRIBUTIEDIENST SCHAGEN. De R.K. Vrouwenbond is herrezen. Een prettig gegons van stemmen kwam ons tegemoet toen we Donderdagmiddag Smit's kleine beurszaal be traden. Een zestigtal dames was naar Middenmeer geto gen om mee te helpen aan de heroprichting van de R.K. Vrouwenbond. Pastoor Langedijk wachtte in de garderobe de vele vrouwen op en op zijn vergenoegd gezicht was af te lezen dat hij blij was met deze flinke opkomst. Na zijn openingswoord gaf hij al spoedig het woord aan Juffrouw van Schaïk, uit Haarlem, die als titel van haar inleiding had gekozen „Waartoe dient de R.K. Vrouwenbond Het ant woord op deze vraag luidde „Met behulp van de Bond de Katholieke beginselen be ter te leren kennen en deze beginselen uitgewerkt in het gezin te brengen.." Vervolgens kan de Bond helpen waar nood is. Indivi duele hulp blijft prachtig, maar georganiseerde hulp sorteert meer effect. De in leiding was zeer mooi en zeer duidelijk, mede door voordracht en vele practijk voorbeelden. Rector Broer kreeg hierna het woord en met behulp, vooral van Pauselijke ency clieken en toespraken toon de hij zeer duidelijk nog eens aan hetgeen Juffr. van Schaïk had betoogd. De pun ten die de inleidster kort had genoemd, vonden in warme bewoordingen een volledige uitwerking bij Rec tor Broer. „Tua res agitur" was de kern van het betoog. „Het gaat om onze eigen zaak." Weest dus waak zaam. Blijft niet afzijdig staan. Voor eenlingen is geen plaats in de huidige maat schappij. Naar het woord van Z.H. de Paus moeten wij onze Vrouwenbond zien als het middel om de stro mingen die de huiselijke haard bedreigen tegen te houden en de positieve Ka tholieke waarheden door te geven aan het nageslacht. Spr. eindigde met de wens dat de Wieringermeer, die zulke model-boerderijen heeft, ook een model R.K. Vrouwenbond zou krijgen. Na het heerlijke kopje thee besprak Pastoor het huishoudelijke gedeelte, hoofdzakelijk over het te vormen bestuur. Allen zijn nog niet terug Van het oude bestuur waren er slechts een paar leden. Pastoor wilde een voorlopig Bestuur aanwijzen om dan later een definitief bestuur zelf te laten kiezen. ,.De moeilijkheid", zo zei Pas toor. „zit 'm niet in het ge brek aan bestuursleden, maar in het teveel aan goe de krachten, want iedereen hier is bekwaam om be stuurslid te zijn". Deze woor den deden alle dames na tuurlijk veel goed en met een kleur van genoegen, (doch niet alleen om die woorden), werd afscheid genomen en was de herop richting der Vrouwenbond een feit. Als we een tip mogen ge ven er is pas een Vaderdag ingesteld. Zou de goede vie ring daarvan niet een actie punt kunnen zijn (Siga ren en zo U.L.O.-SCHOOL te WIERINGERWERF Reeds vele aanmeldingen. Voor de verschillende klassen van de U.L.O.-school te YVieringerwerf hebben zich nu reeds 50 nieuwe leer lingen aangemeld. D;t aan tal zal waarschijnlijk nog groter worden, wanneer ;n de loop van dit jaar Sloot- dorp en Middenmeer weer bewoond zullen zijn. Leraar benoemd Tot tiidelijk leraar in de li chamelijke oefening is aan de U.L.O.-school te Wierin- gerwerf benoemd de br. .Toe. Schuit, die in gelijke functie werkzaam is aan de UL.O.- scholen te Winkel en te Nrd. Scharwoude. Verslag Oprichting Bestuurdersbond. Maandag 31 Mei j.1. hield de Algemene Bond van Amb tenaren in samenwerking met de Algemene Ned. Land arbeiders Bond een leden vergadering in Hotel Smit, Middenmeer. Voorz. Smit opende deze vergadering en sprak zijn vreugde uit over de samen werking tussen deze twee afd., die nog tot nu toe maar de enigste zijn hierwij zullen hopen dat spoedig ook de andere afd., zo als de Bouwvak-, Metaal-, en Bakkersgezellenbond kunnen worden opgericht, en zich dan aansluiten in onze ge lederen. Hierna gaf spr. het woord aan de Heer Vermeulen, propagandist van het N.V.V., die voor deze avond, het doel van een Bestuurders- bond of wel een agentschap uiteenzette. In spr.'s openingswoord liet hij dan ook blijken, hoe voornaam en hoe na hem dit oprichten en het bestaan van deze bond aan het hart lag. Ook werd naar voren gebracht hoe op het ogen blik 29 verschillende organi saties, waaronder ook het vliegende gedeelte der K.L.M. zijn aangesloten, en over koepelt is in het N.V.V. Een bestuurdersbond kan veel, en weinig doen dit ligt ten slotte aan het be stuur, die hier een groie taak op haar schouders heeft. Het jeugdwerk is ten slot te een zeer belangrijk onder werp, en vooral hier in de polder, waar vermoedelijk nog veel ter rein braak ligt meent spre ker, maar dit vraagt grote offers. Ook zijn wij tegenwoordig in nauwe samenwerking met de RK. en Chr. Bestuurders- bonden, een raad van overleg kan worden aangesteld, die dan gezamenlijk met elkan- der worden besproken. Hierna wordt een bestuur gekozen welke uit 3 best.- leden A.B.V.A. en 2 best.- leden van de A.N.L.B. be staat en wel de heren J. Bij- post._P. Smit. J. Kossen, H. Post. en G. Visser. Voor het T.B.C.-fond stelt zich de heer G. Kesselaar al hier bereid, dit op hem te nemen, wat in dankzegging wordt aangenomen. In overleg met de aanwe zigen wordt een naam geko zen voor de pas opgerichte bond en wel W.M.B.B. Wieringermeerse Bestuur ders Bond welke de zelfde naam draagt als die van voor de oorlog. Hierna wordt door Voorz. Smit deze vergadering ge sloten. GAAT DE GYMNASTIEK VERENIGING TE W.WERF HERRIJZEN Met genoegen verwijzen wij 1 naar <?e advertentie, voorko mende in dit nummer, betref fende de oprichtingsvergade- i ring van de gymnastiek ver eniging „Lenigheid en Kracht te Wieringerwerf. We hopen dat het de initia tiefnemers (oud-bestuursleden) gelulcken mag, de iifdeling nieuw leven in te blazen. en zo weer een element aan te brengen in de Wieringer meerse samenleving, dat moei lijk kan worden, gemist. Immers, wat jong is, wil gaarne zijn krachten uiten en versterken. Men wil zich uil leven. doch men moet er steeds voor zorgen dat dit ge- schiedt op een zodanige wijze dat het leven er niet uit gaat! I Welnu, de gym biedt een pracht gelegenheid tot harmo nische lichaamsontwikkeling en tot opvoering van het uithou dingsvermogen. Ook denken we aan de a.s. jubileumfeesten. waar derge lijke verenigingen meestal een flink aandeel in hebben. Dus jongeren feu ook ou- deren) allen naar de oprichtings vergadering van „Lenigheid en Kracht" Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. Onderhandse aanbestedingen. De uitslag van enige in het Domeinkantoor te Wierin gerwerf gehouden onder handse aanbestedingen is als volgt le. Het zinkwerk aan de boerderijen H 13, 17, 20 en K 43 M. Geertsma, W.werf f 2751 Beemsterboer, Wie- ringen f 2785 Berkhout, Medemblik f 2996 fa. Zoete lief, Den Helder f 3050. 2e Electrische installaties in 14 boerderijen langs de Oosterkwelweg, benevens in J 9 G. A. Struik en Co., Wieringerwaard f 3975 Ro- zendaal, Medemblik f 4050 Bodifee, Medemblik f 4160 Gebr. Ponzen, Weesp f 4097 Swier en Roozen, Amsterdam f 5004.- De vetgedrukte bedragen zijn de laagste. De gunning zal nader bekend gemaakt werden. Chr. Bond van PI. Vrouwen en Meisjes-afd. W.Meer Op 10 Juni werd er in de Landbouwhuishoudschool te Slootdorp, 's middags 2.30 uur een lezing verzorgd door Mej.' N. N. Colijn, met het onder werp „Spreken en voordragen Spr. hield een zeer duide lijk en boeiend? betoog en toonde aan dat onze taal niet een dood iets is, maar dat zij leeft en daardoor ook. steeds veranderd^ Zo is de taal, welke wij tegenwoordig spreken, kort en krachtig, in tegenstel ling tot vroeger, toen men in veelheid van woorden iets placht te zeggen. Spr. bepleitte vooral gewoon te spreken, dus niet aanstel-j lerig en toch ook vooral niet slordig. Als wij ons zó aanwen; nen goed Nederlands te spre ken, zullen wij ook niet angstig zijn als wij eens in het pu-; bliek moeten spreken. Hierna vertelde Mej. Colijn kOg iets over de techniek van het spreken en met enkele^ voorbeelden wees zij ons er op, hoe slordig wij vaak ver schillende letters uitspreken. Hierna vertelde zij nog iets over voordragen o.a. dat dit geen toneelspelen is, maar het met de stem tot uitdrukking brengen van de bedoeling van de dichter. Na deze causerie werden vele vragen gesteld. Mej. Colijn las na de be antwoording daarvan, verschil lende mooie gedicn'en, waar van zeer werd genoten. Mw. Ocstenbrug dankte spr, hartelijk voor het gebodene. j Ook Mj. Radeker kwam 'nog een woord van dank toe, voor de ondervonden gastvrijheid, j Plet slotlied was „Rust mijn ziel, uw God is Koning", waar na de presidente voorging in dankgebed. Hierna was nog gelegenheid de school te bezichtigen, waar van de dames gaarne gebruik maakten. D. W. 0. - Nieuws. Geel Zwart op visite. Donderdagavond kwamen de beide dameselftallen van Geel - Zwart uit 't. Zand de j strijd aanbinden tegen de beide DWO-elftallen. Geel-Zwart was technisch verre superieur. Weliswaar had DWO 1 drie invallers, maar ook bij een volledige ploeg was ae nederlaag niet te vermijden geweest, 't Plaatsen en vooral 't opstel- j ien was bij Geel-Zwart be ter. Met de «rust was de stand 0—1. Na de rust kwamen er met behulp van de wind nog drie goaltjes bij, zodat de eindstand 04 was. Eén puntje had DWO echter wel I verdiend, want er werd hard gewerkt. D.W.O. 2 en Geel-Zwart 2. die hierna slag leverden, hebben beide zeer enthou-1 siaste en buitengewoon hard j werkende speelsters. maar I 't plaatsen en 't opstellen is zeer slecht. Steeds waren er minstens 15 speelsters bij elkaar. En als de keepers niet aan haar doel gebonden v/aren, geloof ik stellig dat ze zich ook in 't strijdvewopl hadden geworpen. Vóór de rust wist Tiny van Bohee- men met een goede worp DWO de leiding te «reven en na de rust verhoogde dezelf de Tiny met een onhoudbare worp de stand tot 20, waarmee het einde kwam. DE BRANDWEER NAM GEEN RISICO. Woensdagavond' 9 Juni ver gaderde de brandweer in Hotel Smit te Middenmeer. We vermelden dit niet om verslag te geven van het op deze vergadering verhandel de, want het was een be sloten bijeenkpmst, maar wel om even de activiteit van het corps te memoreren. Men was n.1, met een vol ledige uitrustii^S ter verga dering getogen, terwijl man schappenwagen en Fordspuit voor Hotel Smit waren opge steld. Blijkbaar wilde men niet ten tweede male ver rast worden, zoals dit op 22 Maart ,jl. gebeurde toen brand uitbrak in de J^apschuur op D 52, terwijl de voltallige brandweer in Hotel Smit vergaderde. Men moest toen eerst naar W.Werf om een spuit op te halen Met ingang van Maandag 13 Juni werd de volgende wijziging gebracht in de uitreikdagen voor BAKKERS. Barsingerhorn Dinsdag 8.3012 uur Middenmeer Dinsdag 911 uur. In verband met bovenstaande wordt de wekelijkse zitdag te Nieuwe Niedorp in café Hees, des Maandags gehouden. WERKKLEDING. In het tijdvaak van 14 tot 30 Juni zal gelegenheid wor den gegeven tot het afhalen en indienen van individuele aanvragen voor werkkleding door personen die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met min der dan 5 werkkleding dragende arbeiders, welk beroep moet voorkomen in de beroepenlijst, en wel door personen die na 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvan gen. De Massey Harris Pony. Als derde kleine vierwie lige landbouwtrekker is thans de kleine Massey Harris Pony op de markt versche nen. Aan de hand van de ontvangen circulaire kan hierover het volgende wor den medegedeeld. Volgens technische gege vens is de Pony uitgerust met een lichte viercylinder Continental zijklep-benzine motor. De cylinderinhoud is 1015 cm3 en dus iets meer dan de Fatmall Cub (975 cc). Aan vermogen wordt ver meld 12.6 pk aan de riem- schijf bij 2000 omwentelingen per minuut. Het aantal om- wentelingen van de motor is door middel van een -regula teur te regelen van 1000 1800 toeren per minuut. Bij afstelling op 1600 omwente lingen zal het vermogen aan de schijf dus, globaal bere kend, komen op 4/5 van 12.6 10.1 pk. en dus weer als de meeste motoren 10 x de cylinderinhoud in liters. De rij snelheden zijn resp. 4.4 km, 5.8 km en 11.3 km per uur. Hoewel niet vermeld, vermoeden we dat deze ge- 1 gevens zijn gebaseerd op het maximum-toerental. Bij la ger toerental zal het motor- vermogen en ook de snelheid evenredig dalen. De motor heeft accu-ontsteking met automatische vonkregeling. De enkelvoudige plaatkop peling wordt doei* de voet bediend. De smering wordt verzorgd door een oliepomp, dus druksmering zoals van een moderne trekker mag worden verwacht. Ook de oliebadluchtreiniger is aan - wezig. De voorwielen voeren de bandenmaat 4 x 15 en zijn om wisselbaar, waardoor twee spoorbreedtes, n.1. 1.12 en 1.29 m. verkregen worden. De achterwielen zijn verstel baar van 1.04 tot 1.75 m. en hebben naar keuze banden maat 8 x 24 of 9 x 24. Ze kunnen afzonderlijk worden afgeremd, waardoor kort draaien wordt bevorderd. De draaicirkel is niet vermeld. Als gewicht wordt opgege ven 688 kg. hetwelk door wielgewichten en waterbal- last in de banden tot 1000 kg kan worden opgevoerd. Het toerental is als van alle normale trekkers plm. 540 omwentelingen per minuut. Het vermogen aan de haak is niet vermeld, doch er j wordt opgegeven dat hij in staat is een éénscharige ploeg goed te kunnen trek ken. De practijk bij toepas sing in onze omstandighe- j den zal dit moeten bewijzen, j Naast de ploeg kan een maaibalk, een 9-tands culti vator en een schijven egge, voorzien van 10 schijven, worden bijgeleverd. Het aan brengen van een schoffel- raam wordt nog overwogen. E. OOSTERHOFF. PREMIEKEURING Middenmeer. De uitslagen van de op j.1. Donderdag gehouden pre miekeuring waren in de ver schillende rubrieken aLs volgt Hengstveulens, geb. voor 15 April 1948 „Kluko v.d. Volharding" f 10.-, fok-eig. Jb. Geerlings A. Paulowna „Piet v.d. W.- rneer", f 7.50, fok.eig. J. P. Dieleman M.-meer „Veulen" f 5.-, fok.-eig. Ant. Moors, W.werf. Merrieveulens, geb. voor -5 April 1948 „Annie v. Ulkehof" f 7.50, fok-eig. J. Brak, Slootdorp „Faizona", f 5.-., fok-eig. E. Bruins. Slootdorp „Gonda v. d. Lagekwel f 5.-, A. P. de Milliano, W.werf „Gon- ny v.d. Zuidrand" f 2.50, J. Onderdijk, M.-meer „Jaan- tje v. W.werf' f 2.50. H. de Graaf en Zoon, W.werf „Sara van 't Lotmeer" f 2.50 K. Schenk, A. Paulowna. Merrie veulens, geb. na 15 April 1948 „Bea", f 7.50, fok-eig. A. P. de Miliano, W-werf „Sly- nia" f 7.50,fok-eig. J. H. Bos- ker, Slootdorp „Marianne" f 5.-, fok-eig. H. C. Vaandra ger, M.-meer „Gerda v. d. Schervenweg" f 2.50, E. C. A. Hopmans, W.werf „Veulen" f 2.50, W. de Feijter, M.meer. 1-jarige merriën, gr. maat. „Liontine v. Ulkesluis" f 20.-. K. J. Kaan, A. Pau lowna „Frieda v. Pr. Mar griethoeve" f15.- T. Mulder W.werf„Hardine v. Ulke sluis" f 12.50, K. J. Kaan, A. Paulowna „Afina v. Ul kesluis" f 10.-, K. J. Kaan, A. Paulowna „Iwonne v.d. Zuidrand" f 7.50, J. Onder- dijk, Middenmeer. 1-Jarige merriën, kl. maat. „Erna" f 15.-, fok-eig. J. H. Bosker, Slootdorp „Liesje v. W.meer" f 10.- J. P. Dieleman, M.-meer „Grafientje v.d. Stern" f 7.50 eig. H. J. A. Hakvoort, Sloot dorp. 2-Jarige merriën, gr. maat „Elfrida" f 15.- fok.-eig. W. de Feijter, M.meer „Ag- nes v. Pr. Margriethoeve", f 10.-, fok-eig. T. Mulder, W.werf „Elvira v. St. Kruis" f 5.- eig. D. J. v.d. Heuvel, A. Paulowna..Mirza" v. Pondak Rawa" f 5.-, eig. J. v. Wijk, M.meer. DE HERV KERK TE W.WERF In de herfst van het vorige jaar moest men het herstel werk aan de buitenmuren van de Herv. Kerk te W.werf sta ken wegens gebrek aan de daarvoor benodigde stenen. Thans heeft men déze werk zaamheden weer kunnen her vatten, daar de stenen inmid dels gearriveerd zijn. Binnen afzienbare tijd zal hel kerkje nu weer haar oude uiterlijk terug hebben. 2-jarige merriën, ld. maat. Carmencita v.d. Hoek" f 25.-, eig. Wed. R. L. Wal- boer. A. Paulowna „Lord" f 15.-, eig. R. C. Vermunt, M.-meer „Margo" f 10.-, fok-eig. A. v.d. Heijden, Slootdorp „Gerda v.d. Rad- boudhoeve" f 5.-, fok-eig. A. P. Hermes, M.-meer„Ca- milla" f 5.-, fok-eig. E. Bruins Slootdorp. 3-Jarige merriën, kl. maat. „Alba v. Ulkesluis" f 20.-, eig. Gebr. Zijlmans, W.werf „Contesse" f 10.-, fok-eig. R. C. Vermunt, M.meer „Er na" f 5.-, eig. St.bedrijf B 42, M.-meer „Jo v.d. Lagekwel" f 5.-, fok-eig. A. P. de Milli ano, W.werf „Bella v. N. c/duijland" f 5.-, fok-eig. Gebr. Kerckhaert. M.meer „Juliana" f 5.-. fok-eig. J. H. Bosker, Slootdorp. 3-Jarige merriën, gr. maat. „Alida v.d. Volharding", f 20.-, pl. leren hoofdstel aangeb. door v. Wijck's Za delmakerij, Slootdorp, fok- eig. J. Geerlings, Anna Pau lowna „Pauline" f 20.-, fok- eig. H. A. Giesen, M.meer „Emma v. Kolhorn" f 10.-, fok-eig. Adr. Spaans, Kol horn „Nellie v. d Terp- weg" f 7.50. eig. J. Brak Slootdorp „Jolanda de Bannelinge" f 7.50, fok-eig. W. de Feijter, M.-meer „Charlotte" f 5.- eig. R. C. Vermunt, M.-meer „Nellie" f 5.-, eig. P. K. Francis, Burgerbrug „Julia v.d. Vol harding" f 5.-, fok-eig. Jb. Geerlings, A. Paulowna „Cort. v.d. Zeeland" f 5.- fok-eig. J. v. Wijk, M.meer. 47-jarige merriën, kl. maat. „Alide v. W.meer" f 40.-, fok-eig. A v.d. Heijden, Slootdorp „Tado v.d. Lage kwel" f 30.-. fok-eig. A. P. de Milliano. W.werf „Ada v.d. O. Terp" f 30.-, fok-eig. A. J. v. Strien, W.werf „Toosje" f 25.-, eig. Gebr. Zijlmans, W.-werf „Dadin- da" f 25.-, fok-eig. H. de Graaf en Zn., W.werf „Gre- ta v.d. Ulkesluis" f 20.-, fok- eig. K. J. Kaan, A. Paulowna; „Margriet v. Kluko" f 20.-, eig. H. J. A. Hakvoort, Sloot dorp „Nerva d. Amice" f 15.-, eig. J. Geerlings, Anna Paulowna„Draga" f 15.-, eig. J. Onderdijk, M.meer „Erna v. Kolhorn"fl0.-, fok- eig. Adr. Spaan, Kolhorn „Caline v. 't IJselmeer" f 10.- fok-eig. J. de Schutter, Wie ringerwerf „Boline v. Aar denburg" f 7.50, eig. E. Bruins, Slootdorp „Beatrix v. Schuttershof" f 7.50, eig. J. Geerlings. A. Paulowna „Elvira" f 5.-, fok-eig. St. l.b.bedr., W.werf„Irene v. 't Lotmeer" f 5.-, fok-eig. K. Schenk. A. Paulowna „Ol- ga v. Ulkesluis" f 5.-. fok- eig. K. J. Kaan, A. Paulowna; „Clara" f 5.-, eig. K. Schenk, A. Paulowna. 47-j. merriën, gr. maat. „Emma" f 40.-, eig. W. de Feijter, M.-meer „Agaath v.d. Waard" f 30.-, eig. Wed. R. L. Waiboer, A. Paulowna „Claira v. Cultura f 30.- fok-eig. J. W. Lammers, M.-meer Paulina v. Cul tura" f 25.-. fokk. eig. J. W. Lammers, M.meer „Anda- letto" f 25.- fok-eig. J. H. Bosker. Slootdorp „Gloria v. Melo" f 20.-, eig. A. v. d. Heijden. Slootdorp „Mirza v. Pr. Margriethoeve", f 20.-, fok-eig. T. Mulder, W.werf „Lina v.d. Herenpolder" f 15 M. J. Koenraedt. Medemblik; „Ida" f 15.- fok-eig. St.l.b.- bedrijf K 8, W.werf „Cazi- na" f 10.-, eig. J. Brak, Slootdorp„Cora v. Bea- trixhoeve" f 10.-, fok-eig. W. A. Blij dorp. M.meer. Merriën 8 jaar en ouder, gr. maat. „Juliana v. W.meer" f 20.-, fok-eig. J. P. Dieleman, M. meer „Réna" f 15.-, eig. A. v.d. Heijden, Slootdorp „Nora Maretta" v.d. Pr. Margr.hoeve f 10.- f fok-eig. T. Mulder, W. Werf; „Her- mina" f 5-, eig. G. Schui- ringa, M.-meer „Gr. v. Dier- kensteen" f 5.- eig. A. P. de Milliano, W.werf „Trui" f 5.-, eig. J. Onderdijk, Mid denmeer. Merriën 8 jaar en ouder, kleine maat. „Amalia" f 20.-, eig. Ant. Moors, W.werf „Jose v. Re pelsvoort" f 15.- eig. A- v.d. Heijden, Slootdorp; „Galine v. Zuidzande" f15.- eig J. On derdijk, M.meer „Beppie v. 't IJselmeer" f 10.—, fok-eig. J. de Schutter, W.werf „Cilia" f 10.-. eig. H. C. Vaandrager. M.meer..Mar- tha v. d. Hoek" f 5.-, eig. A. j. v. Strien, W.werf „Gerda" f 5.-, fok-eig. H. de Graaf

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3