WIER1NGERMEER NIEUWS UIT DE RAAD VAN DINSDAG j.1. O.m. kwamen aan de orde SUBSIDIE V.V.V. B. en W. schreven Het bestuur der Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Wieringermeer" verzoekt in zijn adres van 2 Maart jl. om ook voor het jaar 1948 in het genot van een subsi die uit de gemeentekas te worden gesteld. Blijkens de overgelegde begroting worden de uitga ven over dit jaar geraamd op f 2400.terwij] aan nor male inkomsten (contribu ties en verkoop van folders) wordt verwacht een bedrag van f 850.zodat het ge raamde tekort f 1750.— be draagt. Uit. de overgelegde reke ning over het jaar 1947 blijkt evenwel, dat dit jaar een vrij aanzienlijk overschot heeft opgeleverd, voldoende om het tekort, dat voor 1948 is geraamd, te dekken. Op deze grond zijn wij van oordeel, dat er geen aanleiding be staat aan de Vereniging in dit jaar een bijzondere sub sidie te verlenen. Aan de andere kant ach ten wij het evenwel noodza kelijk dat de vereniging, die in deze gemeente een zeer belangrijke taak heeft te vervullen, haar werk kan voortzetten op een gezonde financiële basis. Wij zijn daarom van oordeel, dat zij, behalve op de contributies van haar leden, moet kun nen rekenen op regelmatige bijdragen van de daarvoor in aanmerking komende li chamen, in casu ook van d< gemeente." Voorgesteld wordt aan de vereniging, onder zekere voorwaarden tot wederop zegging een jaarlijkse bij drage van f 150.- te verle nen. Over dit voorstel staakten de stemmen. Men was niet tegen subsidieverlening doch de hier aan verbonden voor waarden vond men, gezien 't geringe bedrag, te bezwaar lijk. Ook vond men het juister geen vast subsidie te verle nen doch de zaak telkenj are te bezien. B. en W. zegden toe hier omtrent van nader advies te zullen dienen. Verordening- tot regeling van het verbouwen van aardappelen in de Wie- ringermeer. Artikel 1. 1. Het is verboden aard appelen te verbouwen van rassen, voorkomende op de lijst, welke door de gemeen teraad telkens voor een jaar wordt vastgesteld. 2. De vaststelling van de in het vorige lid bedoelde lijst geschiedt jaarlijks ten minste zes maanden vóór de aanvang van het jaar, waar voor zij moet dienen. Zij wordt, binnen acht dagen na hare vaststelling, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing neder- gelegd en hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Van de nederlegging en verkrijg- baarsteïling geschiedt open bare kennisgeving. Artikel 2. Het is verboden voor de teelt van aardappelen poot- goed te 'gebruiken, hetwelk niet is goedgekeurd in de klassen A, B of C door de Nederlandse Algemene Keu- ringdienst (N.A.K.) Artikel 3. In bijzondere gevallen kunnen burgemeester en wethouders, na de commissie, bedoeld in artikel 6, te heb ben gehoord, van de bepa lingen van artikel 1, eerste lid en artikel 2 ontheffing verlenen. Aan deze onthef: fing kunnen voorwaarden worden verbonden. Artikel 4. Indien op een met aard appelen beteeld perceel aardappelenplanten voorko men, welke zijn aangetast door een virus- of enige an dere ziekte, is de verbouwer verplicht deze planten, wat de vroege en middelvroege soorten betreft vóór 25 Juni en wat de overige soorten betreft vóór 10 Juli, te ver wijderen. Burgemeester en wethou ders kunnen van deze ver plichting, de in artikel 6 be doelde commissie gehoord, een bijzondere of algemene, al dan niet voorwaardelijke, ontheffing verlenen, indietfi naar hun oordeel bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven. Artikel 5. Hij, die aardappelen ver bouwt, is verplicht op vor dering van burgemeester en wethouders, binnen vier en twintig uren a. over te leggen het schriftelijk bewijs van goed keuring van klasse A, B of C door de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst N.A.K. van het eigengeteelde, aan gekochte of op andere wijze verkregen en uitgeplante pootgoed b. beschikbaar te stellen een monster van ten hoog ste 200 knollen van het eigengeteelde, aangekochte of op andere wijze verkregen en uitgeplante pootgoed. Artikel 6. In de uitvoering van deze verordening worden burge meester en weth. bijgestaan door een commissie, waarvan de leden door hen worden benoemd en ontslagen. Artikel 7. 1. Elke overtreding of niet naleving van een der bepalingen van de artikelen 1, le lid, 2, 4 en 5 wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of I geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. 2. Overtreding of niet- j naleving van een der bepa- j lingen van de artikelen 1, I le lid, 2, 4 en 5 kan tevens werden gestraft met open- j baarmaking van de rechter- lijke uitspraak. Artikel 8. Behalve de in artikel 141 van het wetboek van straf- vordering bedoelde personen j zijn met het opsporen van de overtredingen dezer ver- j ordening de daartoe door I burgemeester en wethouders aangewezen controleurs van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (N.A.K.) be last. Artikel 9. Deze verordening kan wor den aangehaald onder de titel „Aardappelteeltveror- denfng Wieringermeer." Zij treedt in werking op 1 Juli 1948. Met ingang van die dag vervalt de „aardap pelteeltverordening Wierin germeer", vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Febru ari 1940. Hieronder volgt de lijst, bedoeld in artikel 1 dei* aardappelteeltverordening Wieringermeer, geldende voor het jaar 1949 Hijst van i aardappelrassen, welke in de Wieringermeer in 1949 niet mogen worden verbouwd), i 1. Lichte Rode Star i 2. Lichte Industrie 3. Triumph 4. Zeeuwse Blauwe 1 5. Zeeuwse Bonte fi. Opperdoezer Ronde 7. Bloemgraafje 8. Belle de Fontanay i 9. Böhm's Allerfrüheste Gelbe. Over dit voorstel werd uit voerig gedebatteerd doch met I enkele wijzigingen tenslotte I aanvaard. De data genoemd I in ait. 4 zullen jaarlijks door U. en W. vastgesteld worden I terwijl hieraan ruimn be kendheid (a.o. door huis aan j aan huis verspreiding) zal 1 moeten worden gegeven. Nadere bijzonderheden in ons volgend nummer. AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING bij de Distributiedienst te Middenmeer tot 30 JUNI. Wij maken onze lezers nog even attent op de gelegen heid om werkkleding te ver krijgen tot 30 Juni a.s. Dit geldt voor personen, die na 31 Januari 1948 geen werk kleding meer hebben ont- vangen, en die werkzaam zijn in een zelfstandig be roep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkleding dragende arbeiders, mits dat beroep voorkomt in de be- i roepenlijst. De werkgevers moeten op de betreffende aanvraag- j. formulieren van hun arbei- j' ders de werkgeversverklaring invullen en tekenen. Is men zelfstandig werkzaam, dan schrijve men in de werkge- versverklaring „zelfstan- l digg" SPELDEPRIKKEN van BRIEVEN VAN SLUIS I. Vorderingen woningbouw. Bouwbureau - woningen. Uit het verslag over de vorderingen van de herbouw der woningen van de Stich ting Bouwbureau ..De Wie ringermeer," uitgebracht per 1 Juni j.1. blijkt, dat gedu rende de maand Mei de vol gende resultaten werden be reikt a. Wieringerwerf. Alle huizen, 41 in de Meeuwstraat 37 in de Stern straat en 17 in de Raadhuis straat, zijn thans herbouwd, en wederom bewoond. b. Middenmeer. Reeds in ons vorige verslag hebben wij medegedeeld dat het timmerwerk in de hui zen aan de Havenstraat ge reed was gekomen. Hier zijn geen verdere vorderingen gemaakt. In de Torenstraat kunnen we wel enige voortgang con stateren. De nummers 51 en 53 kwamen gereed voor de stucadoor, in de nrs. 43, 45, 47 en 49 werd het stueadoor- werk voltooid, evenals in al- i le overige oneven nummers i van cie huizen aan deze straat. Het verste zijn ge- vorderd de no.'s 11, 13, 15 en 17, waar het timmerwerk ge- reed kwam. Ook aan de an dere zijde van genoemde straat is er enige voortgang. De binnenwanden werden nl. gesteld in de nrs. 2652, derhalve in 14 woningen. c. Slootdorp. Kunnen we over de vorde ringen in Middenmeer niet erg enthousiast zijn, in Sloot- dorp gaat 't beter. Alle per celen aan de Kerkstraat en de zgn. lange Brink zijn nu gereed voor de stucadoor. Het stucadoorswerk is verder al in enige percelen voltooid, nl. aan de Kerkstraat in de j no's 1 tot 15 en 2 tot 20, en aan de Brink in de percelen 4349. Ook aan de andere kant van de Brink is de bouw behoorlijk opgescho ten. In de nrs. 1020 (6 st.) werd de vlieringvloer gelegd, de nrs. 2232 kwamen wa terdicht. Verder geen nieuws van de huizen aan de Sloot weg. Spatter Spotspiegel. Van insecten emigratie en aardappelvelden. Schijnbaar leven we thans in de insecteneeuw, evenals onze voorouders geleefd heb ben in de gouden eeuw. De insecteneeuw kon ook wel eens een gouden eeuw worden, althans voor spuit- mkMelen-fabrikanten of hou ders van helicoptéres. In ieder geval aan insecten geen gebrek. IJsselmeermug, Colorado-ke- vexg Koolgalmug, bladluizen, enz. enz. vragen om beurten de aandacht. Spatter geeft gaarne de in stelling van een insecten-emi- ^ratie-bureau in overweging. Ik wilde het echter thans niet hebben over emigratie, maar over ons Ministerie van Landt) ou w. Begrijpt U. hoe het mogelijk is dat de grote pers bericht dat de Wieringermeer geen „GROTE" aardappelvelden be zit? Ik was juist zo trots iets te weten over Bintjes, Al- pha's enz. en nam kennis van stamselectie, ex Virus, phy- tophthora infestans (o, wat een moeilijk woord) toen ik bovenstaande officiële mede deling las. Het wordt tijd, dat de WV of een andere vereniging in de polder eens een maaltje nieu we aardappelen naar Den Haag stuurt, vergezeld van een een opgave van het aantal H.A dat in de Wieringer meer met aardappelen be bouwd is. (Reclame en service!) Voor alle zekerheid zou ik er een lijstje bijdoen van het, aantal sproeikarren d'at in de polder aanwezig is, dan zal men tevens begrijpen. dat de insecten bij_ ons geen schijn van kans krijgen. SPATTER. I Zondag 20 Juni. Beste lui.leS: Alhoewel het leven nog steeds duur is, zijn we nog goed gezond. En dat is al een ding om blij en tevreden te wezen. Gesien zucht wel eens, als er weer iemand aan de deur komt met een lijst. En altijd voor een goed doel, maar potd'ikkie..waar is de grens En hoe moeten we aan sparen komen? Als dan ook ons aller vriend P. I,. nog een dringend beroep op ons doet Enfin, daar hebben ze buiten ons dorp meer last van! Och ja, in een van onze grote kranten las ik het vol gende schone bericht „In een blok van vier kleine nood- woninkjes in Slootcüorp, is de 49ste bewoner geboren. Als de 50ste komt, gaan de vlaggen' uit. Als nu Minister In 't Veld eens afkwam met een voor- rangsbewijs voor herbouw. Dat is daar heel hard nodig." Ja, zo stond 't bericht er. Rustig Gesien aan 't opnoeme en ik aan 't turven maar toen we Brink West en Noord, en Kerk straat en Schoolstraat en Kruisstraat gehad hadden, wa ren we al ver over de vijftig heen. Dan rekenden we niet eens de Terpstraat, waar fam. Stuiveling zijn 9e dochter in ontvangst nam. Nee, dat be richt was „pech" maar 't vervelende is, je ga nu twijfe len aan al die berichten. Ja, dan dat bewijs van voorrang Tjonge, hoelang staat de Kerk straat al niet de wachten. De Uitvoerder zegt, dat alles K aar ligt, maar 't schiet geen cent op. Ze gaan nog achteruit, j Van de week mikte een sch'1- der zomaar eens een ruit stuk, i omdat ie kwaad was. Lijkt rre een gezellig heer thuis De Brink is nu haast even ver als: de Kerkstraat, Waarom ma-, ken ze zon rij huizen niet af? BEDRIJFSVOORLICHTING. BESTRIJDING VAN LUIS IN ERWTEN. Mededeling No. 371. PLATTELANDSVROUWEN Als U de kop van dit be richt leest, verwacht U natuur lijk weer het één en ander te lezen over een bijeenkomst van de damesleden. Dit is ech ter deze keer nu eens niet het geval, want de dames, veelal gelukkige Moeders, heb ben nu Zaterdag eens een leuke Kleutermiddag op touw gezet voor alle kinderen tot de leeftijd van 8 jaar. Begrijpelijk dan ook, dat het in de zaal van Hotel Smit schalde van al die opgetogen kinderstemmetjes. Spelletjes werden met el kaar uitgevoerd, terwijl een poppenkast aanwezig was, waarin een echte Jan Klaas- sen en Katrijn elkaar het le ven zuur maakten. Ook werden de kleintjes op een lekker glaasje limonade onthaald. Onze Plattelandsvrouwen moeten meer van dergelijke middagen organiseren, want de glunderende gezichtjes der kleintjes na afloop, hebben het bewijs geleverd dat het bij hen zeer in de smaak ge vallen is Vergadering op a.s. Donderdag. A.s. Donderdag worden de dames verwacht in de Huis-, houdschool te Slootdorp, waar de Directrice een inleiding zal^ houden. In tal van gewassen komen bladluizen voor maar niet; altijd is het nodig tot bestrij ding over te gaan, terwijl het ook voorkomt dat een behandeling geen resultaat oplevert, omdat de luizen niet worden geraakt. Nu thans echter de aantasting van luis op de groene erw ten zodanig ernstig is dat hierdoor aanzienlijke schade kan ontstaan, menen we een behandeling van het gewas te moeten adviseren. Diverse middelen kunnen hiervoor worden aangewend. Doch voor een effectieve be strijding kan nicotine wor den aanbevolen. Er wordt dan genomen 1 liter zuivere nicotine (9598%) op 1000 1. water. Hierdoor worden practisch alle insecten ge dood. Toevoeging van 'n uit- vloeier is gewenst. Deze stof veroorzaakt een verlaging van de oppervlakte-spanning met als gevolg, dat de vloei stof niet in druppels samen trekt, maar als een dun laagje het bladoppervlak blijft bedekken. Door toevoe ging van een goede uitvloeier kan tevens de werking van de bestrijdingsmiddelen iets worden verbeterd en dus het; resultaat gunstiger worden. Vooral voor luizenbestrijding kan dit van belang worden geacht. Men dient bij een behandeling met zuivere nicotine er rekening mede te houden dat dit middel zeer giftig is. Men dient dan ook zorg te dragen dat men a. de nicotinedamp niet inademt b de nicotine niet met de huid in aanraking komt, aangezien het door de huid heen kan worden opgenomen c. de nicotine niet in de maag krijgt d. verwisseling met andere stoffen voorkomt. Jeugdige personen en niet- rokers late men bij voorkeur niet met nicotine werken. Bespoten gewassen mogen in geen geval binnen zeven dagen als dierlijk of mense lijk voedsel worden gebezigd. Voor vergiftiging van het later te oogsten erwtenstro behoeft o.i. geen vrees te bestaan. Tegen luis zijn ook enige stuifmiddelen in de handel. Het spuiten werkt echter in het algemeen be trouwbaarder dan het stui ven, zodat, we momenteel aan spuiten de voorkeur ge ven ondanks het feit dat dit minder gemakkelijk is uit te voeren. Ook het gebruik van Derris stuifpoeder is tegen bladluizen minder werkzaam dan spuiten. Bij informatie bij de Plan- tenziektekundigen Dienst werd ons medegedeeld dat door proefnemingen was aangetoond dat speciaal te gen de groene erwtenluis ook met een D.D.T.-olie-emulsie zeer gunstige resultaten wa ren verkregen, zodat dit even werkzaam als nicotine kon worden beschouwd. Dit j laatste geldt dus niet voor alle luissoorten in het alge meen, doch speciaal tegen de groene erwtenluis, terwijl er uitdrukkelijk op werd gewe zen dat het niet van alle D.D.T.-spuitmiddelen, doch alleen van de D.D.T.-emul- sies, kan worden gezegd. H* t was bij de genomen proef gebruikt in een 0.2% oplos- sing d.w.z. 2 1. emulsie (met1 20% D.D.T.) in 1000 1. water. De dodende werking is min- der snel dan nicotine en dus kunnen de resultaten slechts na enkele dagen worden be oordeeld. De nawerking van j D.D.T.-emulsie is echter groter dan nicotine, aange- j zien dit eerder verdampt en j dus spoediger is uitgewerkt. De pyrethrine bevattende j handelspreparaten bleken minder effectief tegen de j groene luis dan nicotine en D.D.T.-emulsie, zodat aan de laatst genoemde bestrijdings middelen de voorkeur moet worden gegeven. Ter verkrij ging van een goed resultaat is het zowel voor nicotine als D.D.T.-emulsie nodig dat de luizen goed geraakt worden. Ze moeten als het ware met de vloeistof omspoeld wor den. Men gebruike dus niet' te weinig vloeistof en zorge er voor dat ook de bladon derzijde goed geraakt wordt. E. OOSTERHOFF. Ik weet het niet. En wie wel7i De middenstand komt terug, maar op andere plaats, fa- Kroeze neemt het pand van Meeuwsen erbij, maar begint nog niet (ons haar is nog te kort Meeuwsen en Struik bouwen op de plaats van 't oude Postkantoor Fa. Roozendaal verhuist naar de Koningin Emmaweg, bij Spik- man. W. van Leeuwen (voorh. Van Oers) bouwt op de zelf de plaats, maar krijgt een gro ter winkel. Van onze drogist weet ik niets af. Onze Brandweer had peck in Anna Pauowna. Nog meer oefenen mannen, anders dfur- ven we niet rustig slapen. En ik liet mijn garage nooit als reclamezuil gebruiken voor de verkiezingen Dat is anders wat hé. Al die plakkaten Lijst 1, lijst 2, lijst 3.... en.... mocht de reeks zich nog uit breiden, dan geef ik de plak kers in overweging, ook in Wieringerwerf aan het werk te gaan, waar men, mits sy stematisch wordt gehandeld, het probleem van het gemis aan huisnummerbordjes, met een tot oplossing kan brengen! En iedere dag stapels pam fletten en dergelijke in de brievenbus. Ik geloof, dat we een heel gelukkige toekomst tegemoet gaan ,want alle par tijen willen het allerbeste met ons. Dus dat zit rustig! Zo doende is het misschien te ver klaren dat op het huis van de nieuwe dominee met grote letters stond „Stemt lijst 1' Samenwerking op brede basis heet dat, geloof ik. Als ik in de gemeenteraad zat, zou ik vast interpelleren over „het in bewaring houd'en van arrestanten", want in Slootdorp, waar de enige cel van de Polder is, zijn we lang niet gerust op het GOED be waren van a-sociale knapen. Begrijp goed op de celdeur zit één gewoon grendeltje. Laatst twee knapen zomaar foetsie. Geef ze eens ongelijKl Straks vinden we onze politie onthoofd in bed Mevr. B. de B. heeft sinds de fancy-fair een kippenfarm. En het is vast een renderend zaakje. Vorige week raapte ze een ei van 105 gram Enige ijverige a.s. bewoners van de Kerkstraat zijn al bezig aan het opknappen van hun achtertuintje. Zo voorlijk als in Middenmeer, waar al een vereniging van a.s. huurders is opgericht, zijn ze in Slootdorp niet. De diverse tuinen in ons dorp zien er goed uit; ze zijn volgens de regels van de kunst bespoten tegen de Co loradokever en Vriend Jonge- jan is iedere avond aan het sellecteren, teneinde ook in ons dorp een goed ras aard appelen te kweken. Ook de tuin van de Huishoudschool vertoont enige groene spriet jes zo hier en daar steext een slaboon voorzichtig z'n kopje boven de grond, De meisjes hebben er anders wel zin in. Ik zag Vrijdag, toen ik om half zeven thuiskwam van mijn werk, nog twee famkes ijverig aan 't wieden. Het sportveld wordt kaler en kaler, maar de 7-kamp tus sen „Vlug en Vaardig" en DWO was prachtig. Maandag speelt de Coöperatie tegen de Middenstand en het Kamp te gen de N.K.J.B. En zo gaan we door tot de grasmat hele maal bouwland is. Leve de sport Ik wil eindigen met groot goed nieuws de Oranje-ver eniging heeft een schitterend programma in elkaar weten te zetten. U zult allen versteld staan en ik ook, want meer weet ik er niet van. Volgende keer de rest, zei het Bestuur tegen me. Gegroet Vrienden en Vriendinnen, Het ga jullie goed, KEES en GESIEN. NOG EVEN GEDULD. Onze medewerker Mercu- rius heeft geschreven, dat met de bouw van een loods voor de Heer S. Haitema aan de Industrieweg het laatste bedrijfspand voltooid was. Dit is echter een vergis sing, daar de Fa. J. Koolhaas voorheen nog een 3e pand be zat achter het reeds weer herbouwde woonhuis. Wanneer dit herrezen is, zal de gebouwenreeks van de Industrieweg weer geheel compleet zijn.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3