WIERINGER NIEUWS Cr. W.F.J. v. UIT DE OUDE DOOS ZOEKT U EEN WASSERIJ DE VALK" W. A. DE HERDER Het a,S- Toneelconcours Rcct>f'cal'e Middenstands- examen. Nu de Kermis voorbij De heren Hoogvorst en De Graaf maken ons er op at tent, dat de heer E. v.d. Laan weliswaar een goed examen heeft afgelegd (hij behaalde 48 punten en kwam daarbij onder de 3 hoogsten), doch hij behaalde niet het hoogste aantal pun ten. Het maximaal aantal punten dat men theore- tisch kan behalen bedraagt 6 x 10 is 60. is, beginnen de diverse toneel clubs met de instudering van hun stukken, want half Oc- tober moet de eerste draai en. Vóór 1 Aug. hebben de deelnemers aangifte gedaan van hun stukken. Hieronder laten wij een overzicht daarvan volgen. 16 en 17 October toneel groep O.K.K. met ,Levens- >chaduwen." 6 en 7 Nov. toneel groep „Amicitia" met: „Son tia" (Fabricius) en 21 November „De Vrije Groep" met „Villa de Vreugd" (Fabricius) 11 en 12 December „Har monie met „Haar laatste wil" (vd. Heiden en Bakker) 15 en 16 Januari D.W.O. (W.-Meer) met „Het ver- Leden spreekt." 29 en 30 Januari W.K.T. (W.-Meer) met ..Muggen om de kaars" H. de Wilde) L2 en 13 Februari „Excel sior" met: Wroeging" (Guill. Dumont) 26 en 27 Februari „Apollo" met „Pomarius" (Mr. van ^ossum) De muziekavonden van .Harmonie" en ..O.K.K." te Eippolytushoef worden te vens voorzien van een der eerstgenoemde toneelstukken Verder zal „Avanti" na af oop een Ere-uitvoering ge ven in Cinema de Haan (2 Maart.) „De Ypelaars" hebben ach tot hun spijt wegens Eorce majeure moeten terug j ringen, trekken, hetgeen wel jam- j Monteurs ner is. De W-Meerclub „D.W.O. bleek onmiddellijk bereid ïaar plaats iri te nemen. De Jury, welke de deelne mende clubs hebben geko men, luidt Mw. P. Rezelman te Anna Paulowna de heer Goetsch eer, leraar HBS te Alkmaar; Praktijk Boekhouden! Onze plaatsgenoot, de hr. A. Hulsebos te Den Oever, slaagde dezer dagen met goed gevolg voor het Staats Henk examen praktijk Boekhou den. Dé Hegr Hulsebos werd opgeleid door de Heer J. Boon, leraar te Den Helder. VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND Tijdens de algemene ver gadering van de Veren, ter bevordering van het -vak onderwijs in West-Friesland werd medegedeeld, dat voor deze scholen zijn geslaagd P. A. v. Boheemen, school Wieringen. Van het leerlingenstelsel zijn de uitslagen van het eindexamen A-opleiding. Timmerlieden H. van de Haven, Wierin gen J. C. Bais, Wieringen. Smeden J. Jager, Wie- Wieringen. Dijkstra, Visafslag Den Oever. ie heer V. Vendelo, leraar Bot 6.824 Kg. 0.60-0.30. De vermelde prijzen alle per pond. ..yceiim te Den Helder en •egisseur van de Lyceist, al laar als reserve treedt op ie heer Holsmuller, oud le raar HBS te Alkmaar. Het wedstrijd-comité heeft il heel wat voorbereidend verk verricht. Nu zullen de tonelisten lan de gang gaaft. Aanvoer in de periode van 19 tm 24 Juli 1948. Paling 23113 Kg 3.21 a 0.90 Snoekbaars-1073 Kg. 0.86-0.60 Baars 812 Kg. 0.22-0.20 zijn Wij wensen hun veel suc pes met hun studie en spre ken de hoop uit, dat ze dit maal hun allerbeste beentje zullen voorzetten. „De Luchtpost." Uitslagen postduivenvlucht Van de op j.1. Zondag ge houden wedvlucht postdui ven vanaf Kath Waver, Bel gië. 2051 '-i K.M., waren uit slagen en binnenkomst der vogels als volgt HET ZEEKAMP OP DEN OEVER. Zoals wij reeds hebben medegedeeld, zal van 7 tot en met 16 Aug. a.s. het Ma rine-vaartuig Hr. Ms. „Cas- tor" komen te liggen in de haven van Den Oever. Gedurende deze tien da gen zullen 100 jongens, le den van het Nationaal Jon geren Verbond, genieten van zon, zee, wind en water, en zal de „Castor" hen herber gen. Behalve een aantal toch ten op de Noordzee, de Wad denzee en het IJsselmeer, zullen de jongens ook toch ten maken op Wieringen en staat een rondleiding door de Wieringermeer op het programma. DEN CEVER. Middenstands-examen. j De volgende cursisten, leei Tingen van de hh. R. Joi- rie* en J. Kuiper, slaagden dezer dagen voor hel Mid denstandsexamen ;te Schagen: H. Garrelts, J. P. Hegeman,1 II. de Krijger, J van Oost- terhout en C, Wigbout. Laatstgeinbemde behaalde het hoogslb aanjjal pun ten, n.I. 50 NED HERV. ZUSTERKRING OOSTERLAND Woensdagavond a.s. des avonds 8 uur, bijeenkomst. DOCPSGEZ. GEMEENTE. Vrijdag 6 Aug. -Repetitie Kerkkoor. Alle leden present. POLITIE. Gevonden een sleuteltje en een portemonnaie inh. enig kleingeld. Verloren een broodkaart stamkaart en rokerskaart, een portemonnaie inh. f4.- een portemonnaie inh. f 3.25 een portemonnaie inh. f 20 en een portefeuille inh. fo to's, welke tegen beloning is terug te bezorgen. Inl. bij de Gem.-Bode. Officiële bekendmaking Ter gemeentesecet-arie van Wieringen kan geplaatst worden een mannelijk of vrouwelijk AMBTENAAR in tijdelijke dienst, met kans op vaste aanstelling. Alleen zij, die voldoende vóóropleiding (u.l.o. of mid delbaar onderwijs) hebben genoten, kunnen in aanmer king komen. Aanmelding uitsluitend schriftelijk vóór 15 Augus tus a.s. aan de Burgemeester van Wieringen te Hippo- lytushoef. DISTRIBUTIEDIENST SCHAGEN. UITREIKING BONKAART 810. \V lERINGERWERF. In afwijking van de stem peling op de achterijde van bonkaart 808, zal de afgifte van bonkaart 810 plaats hebben op 10 Augustus de letters A tm K 17 Augustus de letters L tm Z MIDDENMEER. De na-uitreiking van bon kaart 810 zal te Middenmeer plaats hebben op 20 Augus tus. WEGGELOPEN een klein Cypers poesje. Gaarne terug te bezorgen bij G. POPPEN, Hoofdstr. Hippolytushoef. 1-13 2 4-5 Helsloot, H,hoef G. Pal huis, H.hoef W. Pathuis, Haukes N. Helsloot. H.hoef R. Holtjer, H.hoef H. de Grote. Den Oever 8-10 H. Kaan, H.hoef 11-15 G. Mast, H.hoef 12 T. Nicuwe'nburg, H.hoef 14 Aankomst le duif 10,38.57. terwijl de laatste vogel kwam neerstrijken te 10.53-0 uur. Voor deze vlucht was door Mw. J. Hollander-Melgers een pond paling beschik baar gesteld. Volgende week vlucht op Vilvoorde, België, afstand 225 Km. Inkorven a.s. Donderdag van 7-8 uur te Den Oever. Zij, die iets gevoelen voor de duivensport en eventueel Thans laten we de lang- vervlogen tijden eens varen en verplaatsen ons in het jaar 1906, een jaar, dat nog velen zich zullen herinne ren. Schout en schepenen zijn reeds lang van het toneel verdwenen en tot stof ver gaan. doch hun nakomelin gen leven nog op het eiland hunner voorvaderen. Op de plaats van den schout-bal juw zetelt burgemeester Cavaljé en inplaats van de schepenbank staat een ge meenteraad hem bij, zij het dan ook met andere be- o n q 1 voegdheden dan de schepe nen. Met de rechtspraak heeft de Raad niets meer te maken. De burgemeester is, <tls de schout, hoofd der po litie en hulpofficier van jus titie. De politiemacht, cle sterke arm, bestaat uit één man, slecht bezoldigd, slecht gewapend en overladen met werk. Over de bezoldiging zullen we zwijgen. Slecht uitgerust en gewapend, dat was onze veldwachter zeker, als men maar denkt aan de helm, die hij niet op kon hebben en, de revolver met de doos on bruikbare patronen. En het werk? Daarover oordele men zelf en make eens vergelij kingen. Deze man was poli- V*\7 VI Lli V I.110JJU1 l. v.11 T - T 1 een prijsje zouden willen af tieman en bode gelijk en 1. 1. r.1 1 rt Al, A AU staan, hetgeen uiteraard zéér wordt geapprecieerd, kunnen daartoe inl. inwinnen bij H. Kaan, Mekkenstuinweg, H.hoef. Voorvluchten jonge duiven op Donderdag 5 Aug. op Aartswoud Maandag 9 Aug. Purmerend Donder dag 12 Aug. Amsterdam moest toezicht houden en de openbare orde handhaven op het gehele eiland, met geen ander vervoermiddel dan zijn eigen benen, tenzij hij eens meerijden mocht met een boer. Eerst vanaf 8 Au gustus 1906 kreeg hij verlof om zo nodig een fiets te hu ren, een verlof, waarvan hij Zaterdag 14 Aug. Gouda en i slechts een matig gebruik Zaterdag 21 Aug. op Dord- maakte, hoogstens tweemaal recht. per week. Gelukkig kwam I hij niet voor ernstige dingen Inkorven voor al deze te staan, hoewel hij in bo- vluchten bij H. Haan van vengenoemd jaar nog 55 7-8 uur. Zaterdags van processen-verbaal opmaak- 12-1 uur. I te. Welke waren de Wieringer misdrijven Lezers, bereidt U niet voor op gruwelijke dingen, daar was geen sprake van. Kwajongenswerk, bal dadigheid, dronkenschap, vechtpartijtjes en strand- jutterij vormen de hoofd schotel. Het zal U wellicht interesseren en voor de ou deren, thans, voor zover ze nog leven, een meer of min der aangename jeugdherin nering vormen, als ik U enige voorbeelden geef. Kwa,jongenswerk. Een jon gen van Kee R. en andere knapen hadden een vierwie lige kar van Duijnker tegen het hek van Nan W. gere den, dat de brokken er af vlogen. Dat nam Nan niet en met vrouw L. als getuige moest de veldwachter de daders onder handen ne men. Een andere keer had Jan R., zoontje ener wedu we, het zoontje van V. B. met een mes of mesje be werkt. Alvorens het jonge mens hier een gewoonte van begon te maken, trad de diender op en deed dus uit stekend opvoedend werk. Strandjutlerij. De zee heeft in het Wieringer leven altijd een grote rol gespeeld. Een enkele maal als vijandin optredend, door een men senoffer te vragen, is zij gewoonlijk de grote vriendin, die velen brood, zelfs soms welvaart, gaf en geeft. Maar ook is zij wel eens verleid ster tot strafbare dingen. Alle eeuwen door heeft de bevolking onzer kusten het als de gewoonste zaak van de wereld, als een recht, be schouwd, dat aangespoelde zaken de vinder toekomen. Helaas, de wetgever is het er niet mee eens en stelt het zogenaamde jutten zelfs strafbaar. Dat ondervonden Dirk K„ Jaap de H., Willem H„ Jan N., Gerrit R. en Jan B„ die de lust niet had den kunnen weerstaan, een aangespoeld „houtje" in te pikken, in de vorm van bat tings, balken en scheepslui ken. A. P. had het nog een beetje erger gemaakt en was 't V.G.L.O.-KAMP OP DE „BESTHMENERBJERG." Woensdag was de grote dag aangebroken waarop alle leerlingen al maanden lang gewacht hadden: de tocht naar Ommen. De bus van C. de Haan bracht ons in ruim drie uur naar ons nieuwe verblijf, dat voor ons allen, nog on bekend was. Hoe zou 't daar zijn 't Antwoord werd on middellijk gegeven, toen we er aankwamen schitterend Stel U voer, een terrein van 1400 ha., bestaande uit bos, heide- en zandvlakten. En in die bossen de tenten kampen van de jeugd uit alle streken van Nederland, ja, zelfs van daarbuiten. Onder een fikse hagelbui (heus moeders, uw jongens overdrijven niet, als ze de hagelstenen zó groot aan duiden) werden de 3 tenten opgeslagen. En daarna on middellijk de omgeving ver kennen en de fietsen vanuit Ommen halen, die keurig op tijd arriveerden. De eerste avond was ru moerig. Kan 't ook anders bij elkaar slapen in een tent in een donker bos, vrij van alle dagelijkse schoolbeslom meringen. En de volgende morgen spookten er reeds j om 5 uur een paar rond de tenten, die vlug weer naar de strozak teruggestuurd werden. En dan die volgende zali ge dagen. Fietsen, wandelen, zwem men, uren lang zwerven door een van de prachtigste 1 gedeelten van ons land kastelen te zien, die je fan tasie wakker roepen en ou de tijden doen herleven. O, Ridder, wat zul je nog vaak denken aan dat prach tige zwembad van mijnheer de baron bij kasteel Eerde, waar jij helaas je vermoei de ledematen niet in mocht afkoelen. En wat zwom je zalig ln de Vecht, vooral in het middengedeelte! In deze 6 dagen kampe ren komen leerlingen en leerkrachten dichter bij el kaar. Dan kom je eigen schappen van je leerlingen tegen, die je op school nooit ontdekt; dan blijkt de man van de slechtste sommetjes de fijnste en. handigste knul te zijn. En wat een pracht van een geest heerst er. Afschuiven komt niet voor: we helpen elkaar en zijn één. En de laatste avond het kampvuur, tussen de prach tige dennen, met leuke lied jes en geschiedenissen om van te rillen. Dank zij dë prachtige hulp van de Wieringer be volking, die wij 'hierbij har-» telijk dankzeggen, hebben de leerlingen een sluitstuk van hun schooltijd gehad, dat klonk als een klok. Maar ook onze dank aan de twee geleidsters die vrachten brood moesten klaar mnipn. Het valt heus niet meeom per dag 30 bro den te snijden, te besmeren en te beleggen. Maandag stonden de ge zichten niet zo vrolijk; dol graag hadden we nog een week in dit prachtige oord doorgebracht. Maar Keppel was precies op tij£ en bracht ons weer veilig thuis. WIERINGERWERF. OPENING NOOD-CAFé. Naar wij vernemen zal de opening van dit café (ex ploitant de Heer Neep) aan het einde dezer week plaats vinden. Nogmaals De beplanting in de Torenstraat Vandaag viel ons oog voor de zoveelste maal pp de lege plekken aan het be-- gin van de Torenstraat, waar nog slechts 2 boompjes tot heden de strijd over leefd hebben. De ontstane gaten zijn in de avonduren voor de vele wandelaars zeer gevaarlijk en het lijkt ons gewenst, dat deze zo spoedig mogelijk ge vuld worden, opdat zich geen persoonlijke ongeluk ken zullen voordoen. Practijk Neus-, Keel- Oor- en Oog arts, waargenomen door Dr. C. E. GOMPERTS GEEN SPREEKUUR van 4 tot en met 23 Aug. JONGE MAN op die wijze clandestien ei genaar geworden van een kist rubber. Baldadigheid. In die tijd was 'n bekend kermisbedje „Op de kermis vind je rare zaken, Dat je met je hoofdje in de war zou raken." Daarom liepen einde Juli Klaas D„ Kees M., Willem K„ Ap W Kees S. en nog een paar anderen een ver baaltje op. Maar ook andere dagen bracht het jeugdige vuur soms enkele jongelui tot minder gewenste aardig heden. Zo hadden op een ongelukkige avond Meijert K., Jan B. en Simon B. een huis bestormd, een raam opengeschoven enz., alles in vereniging. Simon had er zelfs de deur finaal uitge trapt. Getuigen hadden hem, met de trots van een verove raar, in het open gat zien staan. In de verte leek hij wel wat op Napoleon aan het eind van een gewonnen veld slag. Andere delicten. Jan N. maakte zich bij herhaling schuldig aan ongeoorloofde practijken met vleeswaren en M. T. had zich te verant woorden voor een drankwet overtreding. Duistere zaken. Een paar keer gebeurden er op Wie ringen dingen, die waard ge weest waren behandeld te worden door den beroemd- sten detective aller tijden, de Engelsman Sherlock Hol mes, of, om korter bij huis te blijven, door Ome Keesje, die toen in de kracht van zijn jaren was. Zoals in alle detectiveverhalen de offi ciële politie te kort schiet, zo kon ook hier onze brave veldwachter de problemen niet oplossen. Op een Zon dagavond in September, des avonds om half twaalf reed Jacob K. op de fiets bij de Hollebalg rustig huiswaarts, toen hij plotseling door een persoon, die in een sloot zat, met stenen bekogeld werd. Vermoedelijk had Jacob al een goede avond achter de 19 jaar, dipl. R. L. W.school zoekt arbeid bij bekwaam landbouwer. Br. onder no. 7 Adm. Flevo- bode „Villa Waterkeer" te Westerland. rug, maar nu bofte hij ge weldig. want hij werd niet geraakt. Wie was de dader en waarom Weet gij het, lezer, ik weet het niet. Maar nog geheimzinniger was het lossnijden der ge- zeelde zeven koeien van Jan B Ach, ware er toch een der grote detectives uit die tijd geweest, die uit een af druk van een vuile hand op de wartels, uit de rafeltjes van het afgesneden touw of uit een afgekauwde pruim tabak de identiteit van de boosdoener had weten vast te stellen Het was op een schone Augustusmorgen om half vijf, dat Cornelis B. op het weiland kwam om de beesten te verzetten. Stel u echter zijn schrik en veront waardiging voor, toen ze alle zeven los liepen en de touwen aan de kop en aan de pinnen waren afgesneden. De getuigen konden niet veel licht verschaffen. Het wa- j ren Kees V., Piet K. en Jan B„ die vermoedelijk in de buurt woonden. Zij had den omtrent half drie horen schoppen of slaan te gen of op de pinnen. Ze had den nog gedacht„Nou, nou, Jan of Kees is d'r ok vroeg bai. Hai het zeker "kiespain had of zok of zok in toe is ie d'r maar uutgaan." Men kwam er niet verder mee. Lezers, ik heb u als een film de Wieringer „misdrij ven" van een goede veertig jaar geleden het oog laten passeren. Onwillekeurig is bij mij de gedachte opgekomen na het lezen dezer geweldi ge dingen Is de wereld na veertig jaren, met betere levensvoorwaarden, met be~ tere onderwijsmethoden, met veel verenigingsleven, met pogingen van allerlei aard om groot en klein tot betere mensen te maken, na veer tig jaar „beschaving", in werkelijkheid beter gewor den dan zij toen was Laten wij echter niet wanhopen, doch volhouden met te trachten, een waarachtig betere mensheid te krijgen. Wij komen ELKE WEEK de WAS HALEN EN BRENGEN en staan voortdurend onder controle van het proefstation voor de wasindustrie. Dit garandeert U een mi nimum aan slijtage. Stoomwasserij Noorderkade 67, Alkmaar Telefoon 3776. Tandarts heeft spreekuur TE MIDDENMEER VOORTAAN IEDERE DON DERDAG VAN 3 5 UUR; TE HIPPOLYTUSHOEF: MAANDAGMIDDAG 2—3 u. DINSDAG, WOENSDAG EN DONDERDAG 9—10 uur. VRIJDAGMIDDAG 2—3 uur Gevraagd - net PENSION voor 4 a 5 dagen per week. Bij voorkeur Wieringerwerf. Br. onder no. 4-7 Wierin- getrmeerredactie Flevobode te Wieringerwerf. Biedt zich aan net persoon 19 jaar vrij van dienst plicht, voor tractorwerk in de W.M., liefst intern. Brieven letter R. drukke rij van dit blad. Gevraagd een leerjongen om te worden opgeleid het Kappersvak bij C. de HAAN, DEN OEVER.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2