WIERINGER NIEUWS BRIEVEN VAN SLUIS I. WIERINGERMEER DE VERSPREIDING VAN DE BEVOLKING IN DE WIERINGERMEER. (II). BIEDT ZICH AAN HUISHOUDSTER WAARHEEN? Kerkdiensten Wieringen ZONDAG 8 AUGUSTUS Wieringer Kermis ZEER DRUK MODE-SHOW NEW LOOK De voorspelling, dat minis ter Lieftirik zulke gaten in de schatkisten der burgers had geslagen, dat de lust tot kermishouden wel zou zij ri vergaan, is gelogenstraft. Het was druk, zowel in de inrichtingen van vermaak als op straat, al vormde de muziek op het Kerk- en Marktplein van draaiorgels en luidsprekers, die vlak naast, elkaar stonden, nu juist geen streling voor het oor. Daar tussen door drong dan nog de woordenvloed van de standwerker, die zich voor de microfoon verstaan baar trachtte te maken door al die geluiden te over schreeuwen. Maar niet waar, met Kei- mis houdt men van lawaai en drukte; was dit lawaai en waren die sinistere geluiden er niet dan zou men het als „een dooie kermis" bestem pelen. Zondag geleek het in de straat wel een mode-show van New Look. Het heerlijke weer maak te de mantels overbodig en in allerlei kleurschakeringen kwamen de japonnetjes met „lange rokken" voor de dag. 't Merkwaardige was dat er vele japonnen van verschillende eigenaressen gelijk van maaksel waren en de dames dan teleurgesteld fluisterden: „daar gaat mijn jurk." De heren namen het min der nauw en de meesten lie pen in hot overhemd met opgestroopte mouwen en opengeslagen, boord. Luchtig en practisch en helemaal geen verdriet, als een ander een zelfde kleur overhemd had; Al met al was het een vro lijke boel en werd heel wei nig van wanklanken gehoord Het weer was prachtig tot de laatste dag middernacht, toen een piasbui het signaal 1 nu is het welletjes, al lemaal opgehoepeldEn inderdaad, in allerijl werden de tenten gesloten en waren de straten als schoongeveegd TERUG IN 'T VADERLAND Maandagmiddag keerde na een afwezigheid' van ruim twee jaren in onze gemeente terug de O.V.W.er soldaat B. Fei lt ers. Hij bracht zijn diensttijd door in West-Indic. Middenstands-examen. Op het te Alkmaar gehou den examen Algem Handels kennis (Woensdag 4 Aug.) slaagden Mw. G. de Haan- Bosker en de hr. A. Geluk. De eerste wist het hoogst aantal punten te behalen, n.1. 55. Beiden waren leerlingen van de heren Iloogvcrst en de Graaf. Geslaagd voor liane!els- diploma en typen. Onze plaatsgenote, Mej. R. Waardenburg te H.hoef, slaagde dezer dagen met goed gevolg voor het Han delsdiploma en typen. Mej. Waardenburg wist bü typen 194 slagen te maken, terwijl 175 voldoende was. Zij werd opgeleid door In stituut „Mercurius" te Den der. H.HOEF. STRAATPREDIKING. Zaterdag 7 Aug. om 8 uur straatprediking op het Kerk plein te Hippolytushoef Diverse sprekers. Opgeluis terd door muziek en/of zang JUBILEUM GEMEENTE-OPZICHTER Op 1 Aug. vierde onze ge- ,meen>tte-opzichter, de Heer C. P. Poel, zijn zilveren ambtsjubileum, Bescheiden als deze jubilaris is,o! wenste hij er geen rucht baarheid aan te geven, Toch is deze dag niet onopgemerkt voorbijgegaan en werd hij te midden der gemeente-ambte-( naren door de burgemeester in zeer waarderende woordten toegesproken. Tevens werd hem daarbij van al de ambtenaren tezamen een stoffelijk huldeblijk aange, boden. Wij willen onze felicitatie daarbij voegen en hopen, dat de heer Poel zijn functie nog jaren in gezondheid mag ver vullen. Succes - Nieuws. Op Zondag a.s. zal het ge restaureerde terrein opnieuw in gebruik worden genomen, bij welke gelegenheid het le elf- tal zijn krachten zal melen met die van de Alkm, Boys, welke ploeg dit jaar uit de 2e klas is gedegradteerd. Niettemin zijn de capacitei ten van de Aikmaarders nog van dien aard, dat Succes er de handen wel meer dan vol aan zal hebben. Met de competitie in aan-i tocht, zal deze wedstrijd mis, schien een weerspiegeling ge-l ven van de kracht van het huidig le elftal, dat met een proefopstelling in het veld komt. Gezien de weinige belang stelling aan de dag gelegd voor de training, verwachten wij van Succes geen daveren-] de prestatie. De exploitant van het Eigen' Gebouw, de Heer Halter, heeft voor de winnaar van deze wedstrijd een medaille beschut! baar gesteld. Laat dit voor de! Successers een aansporing zijn! om extra hun best te doen, j In de laaltst verschenen Sportkroniek stond reeds het pogramma voor de eerste com petitie-wedstrijden. Dit luidt voor Succes als volgt 12 Sept. Succes- Alw, For ward. 19 Sept, ADO 20 - Succes, 26 Sept, Succes - WE 3 Oct, Vitesse '22 - Succes 10 Oct. Succes - BKC 17 Oct. KW - Succes 24 Oct, Succes - Helder 7 Nov. Beverwijk - Succes 14 Nov. Succes - Zilvermeeu- POLITIE. Gevonden: een bruine cein-l tuur. Verloren: een nieuwe bruine' damesschoen, een dubbele rij-' wieltas, een portefeuille inh.| f 8,-; 8 textielkaarten, 4 snoep] Kaarten, 2 gecomb. kaarten en enige bonnen. Inl. bij de Gem NED. HERV. GEM. H.-hoef IOV2 uur dhr. v. d. Berg. Westerland 2Va uur dhr. v. d. Berg. Den Oever 7.30 uur dhr. v. d. Berg. DOOPSGEZ. GEM. Hippolytushoef voorm. IOV2 uur Ds. A. P. Goudsbloem. EVANGELISATIE: H.-hoef 10 uur Dhr. O, Deen. Dep Oever 10 uur dhr. A. v.d. Horst. >r t Slootdorp, 5 Aug. 1948 Beste luitjes. Op de verjaardag van Prin ses „Irene" wil ik jullie graag schrijven. Natuurlijk hoop ik dat jullie de oogstdrukte goed zult overleven en dat je even als Gesien en ik lekker fit bent. Van „fit" naar „vitten' is maar een pas (variant op de Fransen) en omdat ik Ne derlander ben, wil ik zo graag vitten en kankeren. Vandaag echter wil ik dit laten, Want op een verjaardag past geen gekanker en trou wens er zijn verschillende prettige nieuwtjes uit de af gelopen vier weken te be richten. Dat begon al met het snelle mpo waarin opeens gebouwd erd. Dat werd tijd ook, want duurde „bar en bar" lang, I Enfin, 't ging opeens „bar snel. Jammer dat Domdterdag I 29 Juli de mensen er mee op- hielden. Ik geloof van terecht Als je hard werkt en je gaat een week uit je familie-, leven vandaan, heb je recht op een goed loon en een rege ling als „je mag in accoordj werken maar niet meer ddn 10 pCt. boven normaal ver dienen", vind ik onzinnig. Doch ik zeg er meteen bij: ik ben geen ambtenaar, d'us ik heb er geen verstand van. Op de bureaux immers wor den die zaken geregeld. Gelukkig is hel nu de bouw vakvacantieweek en de kan sen dat het werk hervat wordt, staan goed, Kees Kaptein heeft op fees telijke wijze zijn zaak offi cieel geopend. Druk bezoek, veel bloemen en een stra lende familie, die oprecht blij is, weer terug te zijn. En wij zijn ook blij en feliciteren de fam. Kaptein van harte met hun ..joyeuse rentrée' in de prachtig vernieuwde zaak, 's Avonds was er feest en1 we dronken ons dronken aan! >dte onvolprezen bonvrije melkj En dan het grote nieuws; I De Kerkstraat heeft ook aan! de Oostzijde bewoners gekre gen! De gelukkige bewoners zijn aan de Zuidzijde [van de van de straat <?us) w onen Ds, Meijerink en mees ter Froma. Aan de Noordzijde fik hoop dat ik nu de wind streken goed vermeld heb) wo nen families Groeneveld, van Zinderen, Schipper, Diele man (de bakker, dus niet de H.hoef (dir de Heer H. C,| paardenfokker, hoewel die ze Schneider) slaagden dezer <5a- ook wel bruin kan bakken, gen de heren heb ik horen zeggen) Ver- J. Brandsma E, Huijbers en sluis (van „S.D.G."^ 'Hoeve- J. Kaptein j naars, Deijkers en Van Dijk. De examens te Alkmaar] Vooral de familie Deijkers worden voortgezet, heeft een zware verhuizing (VERVOLG.) Waarom geen wijzigingvastlag, en de boeren hun CHR. GEREF. KERK. Gebouw Land in Zicht Den Oever 10 en 3 uur dhr. G Visser. GEREF. KERK. H.-Hoef 10 uur LEESDIENST H.-hoef 7.30 Ds. G. Meiecink van Slootdorp Den Oever 10 uur Ds. Bed. H. A. Den Oever 3 uur Ds. Dankz. LEGER DES HEILS. Zaal Moeijes. 10 uur Heiligingsdicnst. 2.30 uur n.m. Zondagschool. 7.30 uur Verlossingsdienst Leider Br. de Heer uit Den Helder. R. K. KERK H.-HOEF. Zondag 8 Aug. 12de Zon dag na Pinksteren. Om 7.15 de H. Mis voor de leden van de R.K. Landarbeidersbond. en om 9.30 voor de Parochie 's Avonds om 7 uur geen Lof. Geen ontspanning in de zaal. De hele week de H.Mis om 7.30 uur. Dinsdag- en Donderdag avond om 7.30 uur Lof. Donderdagmorgen om 9.30 uur gezongen Huwelijksmis voor Siemonsma-Van Es. DEN OEVER Zondag 8 Aug. 12de Zon dag na Pinksteren. De H.H. Missen om 7.30 en om 9.30 OostriiX* de Hoogmis. Na de H.Mis Litanie van het H. Hart. gehad, omdat ze in W.Waard eefst alles met een schuitje naar <ite weg moesten bren gen, en 't regende ook nog... Aan die kant komt er ook een gemeenschappelijke tuin, 't Zou goed staan. Krijg je' ook geen woorden met ct'e bu ren van „jouw tuin deugt niet, alles is veel te hoog!' Als ik lieg,' lieg ik in com missie wat betreft die tuin. De mensen zijn best in hun schik met de huizen. Over huur wordt niet gesproken. Misschien zou 't vlieringluikje groter kunnen, 't Is maar 50 bij 60 als ik 't wel heb. Ln er woonden in de Kerkstraat men sen, die een grotere middel lijn hadden. Stel je voor dat ze halfweg bleven steken. Dan zou onze brandweer nog uit moeten ruk ken met de takelwagen. Juffrouw van Harlingen heeft haar zilveren feest ge vierd met veel zang, tyoneel, EEN PRACHTIG RESULTAAT De collecte voor de nood lijdende jeugd in de gehele wereld, georganiseerd door het Nederlands Comité van „Unitedi iNations' Appae[l for Children,, (UNAC)t is in déze gemeente een succes geweest. De opbrengst» was p.,1. f 1338.74. Hulde aan de organisator der collecte, de heer Wes- termann, en de vele collec- trices in de polder, en hen die verder nog aan de col lecte hebben medegewerkt. JAARVERGADERING DER BEURSVERENIGING Onder voorzitterschap van Successen Van Handelsschool. de Handelsschool te 42 jaar. bij weduwnaar of man alleen. 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Brieven Agent Flevo- j Bode, lett. D., Dijkstraat 8 Den Oever. Woning te ruil 3e bovenhuis te Amsterdam Zd., huur f 4.25. voor woning te Wieringen, Inlichtingen Hoofdstraat 3, H. Hoef. TE KOOP Motorrijwiel Raleigh, in goede staat. Loopt prima. Billijke prijs A. DROST, Molenweg, A 69 Slootdorp. Cinema de Haan Zaterdag 8 uur. Zondagmiddag 3 nur Film „Jeugd op Drift." Cinema de Haan: Zondag en Maandag 8 uur Film Voor Beulen geen genade. Zondag a.s. Bal in Café ,t Centrum (H. Veerdig. 12 Aug publieke Verkoping in Hotel Smit ;te M.Meer. van het poiderplan na dc inundatie Men heeft zich in de loop van 1945, toen „de Meer" nog onder water stond, uiteraard dikwijls afgevraagd, in wel ke toestand de polder zou worden aangetroffen als het water zou zijn weggemalen. Dat men na het droogvallen een geheel nieuw polderplan zou kunnen opstellen, leek wel heel onwaarschijnlijk. Wijzigingen van de oude toestand werden echter mo gelijk gehouden. Inmiddels is echter geble ken, ,dat de wegen in goede staat verkeerden, en dat dit eveneens kon worden "gezegd van de vaarwegen, hoewel die uiteraard gebaggerd moes ten worden. De tochten en sloten waren soms nog in zeer goede staat, soms ook was de toestand slechts matig, en in een enkele maal moest zij als slecht worden gekwalificeerd. De drainage daarentegen func tioneerde, over het geheel genomen, goed. Daarmedé ligt voor de toekomst meteen het polderplan vast. De woonkernen immers dienen aan weg en vaarwater te lig gen, .en niet op de een of andere willekeurige plaats. De vrijheid van handelen werd derhalve hierdoor al grondig beperkt. Nog meer werd dit het geval, daar im mers de verkaveling, die reeds een vergaande detail lering van het polderplan is, eigen gronden weer in ge bruik konden nemen. Tenslotte, bij het droog vallen stenden nog huizen overeind, die weer in bruik bare staat waren te brengen; er stonden kerken, die aan stonds weer dienst konden doen. Er was vooral ook dat gene, wat in de grond zit de fundamenten der wonin gen en grotere gebouwen, de buizennetten van waterlei- leiding en riolering, de tele foonkabels. Op basis van de prijzen van 10 Mei 1940 kan men de waarde van wat ge spaard bleef reeds op ca. f 500.000.per dorp stellen, bij nauwkeurige taxering wellicht iets hoger zelfs. En hoe het ook moge zijn, wan neer de plaats der dorpen zou worden veranderd zou hetgeen men aan waarde van deze resten nog had, alleen dan weer elders in dezelfde staat zou kunnen worden herbouwd als men een bedrag zou besteden, dat overeenkomst met de vervangingswaarde, dus in elk geval met bedragen, twee tot drie maal zo groot. Bovendien is het duidelijk, dat als men een geheel nieuw kernsysteem had ontworpen, dit tevens voor talrijke mid denstanders een wijziging van de klantenkring zou be tekenen. Sommigen zouden er op vooruit, anderen op achteruit gaan. Er zouden wellicht geheel nieuwe con currentieverhoudingen wor den geschapen. Dr. Groen- bloemen en cadeaux Nu, de o'e Heer H. de Graaf, kwam de hulde was verdiend, En de Vereniging voor de Graanhan- schoollokalen glommen tegen del .,W'.-Meer op 3 Aug. jJ. je op, cAink zij de bewonde- in Hotel Smit in jaarvergade- renswaardige Willem Hoes en "né bijeen, zijn mannen. Als die lokalen' voorz. memoreerde in nu maar niet vergeten worden zijn openingswoord de vele De Huishoudschool is uit ge nioeilijkheden der leden [han- weest, doch vergat twee da- laars en landbouwers), in dit mes. In Middenmeer werd het verband wijzende op de tijd- ontdekt en toen maar weer te- rovende administratieve romp rug naar Slootdorp, waar de slomp, als gevolg van de ve- twee dames elkaar snikkend lerlei overheidsbemoei-ingen. stonden te troosten I SPr- éaf als ZÜQ mening te Van~ de Oranjefeesten we- kennen dat de ontplooi-ing ten we nog niets. Alleen wat van het particulier initiatief geruchten hoor je, maar daar een nationaal belang is. kunnen we niet op af1 gaan.! Verder stond spr, stil bij 't Zal mij benieuwen. 't Is de speciale moeilijkheden der anders prachtig één grote oorlogsslachtoffers uit de Wie Oranje-Vereniging Wat zal 't ringermeer en wees op de tis gesmeerd gaan! Ik hoop, dat cale maatregelen üe zwaar, de Wederopbouw, afd. Monu- ja veel te zwaar op het be- mentenzorg, subcommissie van drijfsleven drukteen.^ de onderafd. gemengd stenen- Ten slotte noemde spr, de ijzeren werken, kamer 18, drie lichtpunten de bevolking is maal kloppen, hel vlaggen- actief en paraat, de stand van monument op de Brink nog in de oogst is bevredigend, en orde brengt. De achttien beno aIs hel binnenhalen der oogst digde formulieren zijn al naarj door goed weer begunstigd Den Haag! j wordt, belooft de kwantiteit Aan 't' slot wensen wij de en kwaliteit van de opbrengst nieuwe bewoners van de Kerk goed te worden, straat sterkte in hun strijd te- secretaris deelde in zijn gen de natuur-elementen in verslag mede, dat het aantal hun achtertuin. Enkelen heb- leden momenteel 495. en dat ben die elementen af be- deï donateurs 150 bedraagt, dwongen, waarvoor Kees eer- Verder waren 7500 kaarten biedig zijn petje van zijn bij- aan beursbezoekers verkocht, na gladde knikker licht Het Dc boxen, zoals die voor- was voor Gesien aanleiding keen in de beurszaal aange- om haar echtvriend nog eens' bracht waren, zullen spoedig te wijzen op zijn plichten als klaar zijn, man en vader inzake het' Uit het verslag van de pen- kweken van primaÜre levens' behoeften, Kees tracht in die geest te handelen, maar 't valt net mai Het beste, mensenl KEEJS en GESIEN man acht. het dan ook geen wonder, dat de middenstand in de Wieringermeer met het oog op de onzekerheden, wel ke een ingrijpende wijziging zou meebrengen, zich voor het behoud der drie bestaan de dorpen heeft uitgespro ken. De toekomst van de polder. Op grond van eigen bere keningen en die van ir. A. Vondeling meent dr. Groen man veilig aan te mogen ne men, dat het zielental van de Wieringermeer nog zal groeien tot 12.000, wellicht zelfs tot 15.000. De vraag is nu waar moeten deze mensen worden ondergebracht Welk ge deelte van deze toekomstige bevolking zal in de dorpen, en wellicht gehuchten moe ten worden gehuisvest, welk gedeelte zal buiten de ker nen komen te wonen. Daar in deze gemeente alle zelf standige land- en tuinbou wers bij hun bedrijf wonen, gaat het er alleen om te be palen, hoeveel landarbeiders- i gezinnen buiten de kernen komen te wonen. Dit is een kwestie van beleid, ningm. de Heer K. Schenk, bleek c?at de financieële toe stand der vereniging gunstig is. De controle-commissie rap porteerde dat boeken en be scheiden van de penningm. in orde waren bevonden. In de plaats van het aftre dende lid' van de controle-oom missie, de heer Th. Koomen, werd de Heer H. M. Bosker benoemd. Het bestuur werd bij accla matie herkozen, In verband met de geringe opkomst, werd besloten in het vervolg niet meer te vergade ren vóór de aanvang van de Beurs. Schager Markt. Op de gehouden weekmarkt waren aanvoer cn prijzen 25 Paarden f 500 tot f 800 4 Veulens f 100-f 140 6 Stie ren Centrale: 17 Mag. Gelde koeien f 350-f 500; idem Vette Centrale; 10 Kalfkoei- en f 600-f 675; 42 Nuchtere Kalveren; 68 Schapen, mag. f 80-f 107 18 idem Vette Centrale; 123 Lammeren f 30-f 42 3 Bokken en Gei ten; 19 Biggen f 40-f 65 41 Konijnen f 13-f 15; 74 Kippen f 6-f 15 ;Haantjes f 0.50-f 2.50. TE HUUR een Landbouwtractor In ons slotartikel zullen wij trachten de mening van ("tc™^t,0"a: '«chibar.- Dr. Groenman, wat betreft I £c"' Geschikt voor alle wer- de te volgen kolonisatiepoli- tiek weer te geven, terwijlaanbevelend daarin tevens zullen wordenGarafre B00D' Medembl.k. vermeld de motieven, welke hij aanvoert bij de bepaling van de plaats, welke als Ondergetekenden houden hoofdplaats van de polder zich beleefd aanbevolen zal moeten worden be- voor het schouwd. Het gaat hier dus om het afwegen van de mo- Maaien van graan tieven. die voor en tegen1 Middenmeer en Wieringer- W. E. PARLEVLÏET. werf kunnen worden aange- Wieringerwaard, Tel. 216 voerd, P, en M. van Splunter, Twisk.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2