Financierings regeling WIER1NGERMEER NIEUWS Woningbouw 1948 SLOOTDORP Zoals velen bekend is, kwam in 1947 de „financie ringsregeling woningbouw 1947" tot stand. Krachtens deze regeling was het mogelijk voorschot ten en bijdragen van het Rijk te krijgen in de kosten van de bouw van nieuwe woningen. Deze regeling is uitvoerig behandeld in ons nummer van 15 Mei '48, waarnaar wij verwijzen. Thans is deze regeling ver vangen door de „financie- «•ingsregeling 1948" Op enkele van de belang rijkste punten willen wij de aandacht vestigen. a. Inhoud der te bouwen woningen. Krachtens de regeling '47 mochten de woningen in to taal ten hoogste 500 M3 de bedrijfsruimten eveneens ten hoogste 500 M3 inhoud hebben. Thans is bepaald, dat de totale inhoud van de woning, dus met Inbegrip van kelder, schuur en even tuele bedrijfsruimte, 500 M3 niet te boven mag gaan. De totale inhoud van wo ning met bedrijfsruimte is dus van 1000 tot 500 M3 te ruggebracht. In het algemeen zal finan ciering van woningbouw docr particulieren thans geheel zelfstandig moeten geschie den, indien de totaalinhoud 500 M3 overschrijdt. Hierop bestaan 2 uitzonde ringen lc. Indien een duidelijke scheiding bestaat tussen wo ning en bedrijfsruimte, kan voor de bouw van de wo ning met nevenruimten van de financieringregeling 1948 gebruik worden gemaakt, en de bedrijfsruimten buiten beschouwing worden gelaten Als voorbeelden van derge lijke bouw noemen wij een woning boven garage of werkplaats. Indien dus in dat geval de totale inhoud van woning met garage en werkplaats groter is dan 500 M3, dan kan voor de bouw van de woning alleen van de finan cieringsregeling gebruik wor den gemaakt, mits een dui delijke scheiding bestaat tus sen woning en bedrijfsruim- i te. 2c. Aanvragen die voor 30 Augustus a.s. bij het ge- meentebestuur worden inge diend, worden beoordeeld naar de bepalingen van de J „financieringsrcgeling wo ningbouw 1947, althans o.a. wat betreft de inhoud der te bouwen woningen. Dient men dus vóór 30 Au gustus a.s. zijn aanvraag bij het gemeentebestuur in. dan kan men een woning bouwen met ten hoogste 500 M3 in houd, met bedrijfsruimte met eveneens ten hoogste 500 M3. Diegene, die een flink per ceel met bedrijfsruimte wil len bouwen, en daarvoor de in uitzicht gestelde Rijks- j steun wensen te ontvangen, dienen zich dus te haasten! Jaarlijks bijdragen. Jaarlijkse bijdragen in de niet rendabele bouwkosten kunnen worden toegekend voor ten hoogste 10 jaren. Hoe worden deze bijdragen berekend Van de goedgekeurde bouw kosten van het perceel wor den afgetrokken de exploita tiekosten, welke in de finan cieringsregeling worden ge noemd, en waarvan tevens het toegestane bedrag in die regeling wordt bepaald. De exploitatiekosten zijn: i a. belastingen, welke op het gebouwde zullen rusten; j b. kosten van waterver bruik, doch alleen als deze kosten volgens plaatselijk ge bruik voor rekening van de verhuurder komen j c- de premie brandverze kering mag t. hoogste ió%g van de, natuurlijk goedge keurde bouwkosten bedra gen d. voor huurderving, be heer en administratie mag men ten hoogste 5% van de basishuur nemen. Deze basis huur wordt door de minister ♦bepaald op het bedrag, voor welk een gelijksoortige wo ning op 9 Mei 1940 kon wor j den verhuurd e. voor onderhoud mag men berekenen 22% van1 het verschil tussen de onder d bedoelde basishuur en het bedrag der erfpachtscanon f. 41/i% rente over de grondwaarde, of, in deze gemeente, het bedrag der' erfpachtscanon Heeft men nu van de goed gekeurde bouwkosten deze j exploitatiekosten afgetrok- keh, dan heeft men de net- to-opbrengst en deze netto- opbrengst is op haar beurt weer gelijk aan de annuiteit over 50 jaren van de renda bele bouwkosten tegen 1 4 Het verschil tussen deze I rendabele bouwkosten en de i totale goedgekeurde bouw kosten vormt de niet-ren I dabele bouwkosten. De jaarlijkse bijdrage nu is gelijk aan een door de mi nister vast te stellen percen tage, dat zoveel mogelijk ge lijk moet zijn aan de gemid deld geldende hypotheek- j rente. Voorlopig is dit per centage bepaald op 4 pCt. Tot zover de jaarlijkse bij drage. En nu het voorschot Waarin kunnen voorschot ten worden verleend, en tot welke bedragen Onder de oude regeling van 1947 was bepaald dat deze ten hoogste 15% der stichtingskosten zouden mo gen bedragen. Ook in de nieuwe regeling wordt aan dit maximum vastgehouden. Er wordt verder -in bepaald, dat deze voorschotten aan de gemeente zullen worden verleend, dus niet rechts- streeks aan belanghebben den. De gemeente verstrekc de lening dan weer, onder verband van tweede hypo theek, aan belanghebbenden De gemeente moet zich ech ter aansprakelijk stellen voor de betaling van rente en aflossing door de belang hebbenden. Verder zal een voorschot slechts kunnen worden ver strekt, indien de eigenaar niet pp andere wijze de no dige geldmiddelen kan ver krijgen, terwijl bovendien moet vaststaan dat- de voor de bouwkosten benodigde ar beidskrachten en materialen tijdig beschikbaar zullen zijn. Tenslotte zullen de voorschotten slechts voor een tijdvak van ten hoogste 10 jaren worden verstrekt. Samenvattend kan men dus zeggen le. voor het bouwen zelf kunnen voor de financiering van dat bouwen voorschot - ten worden verstrekt tot een bedrag van ten hoogste 15% der stichtingskosten. Uiteraard dienen deze kos ten te worden terugbetaald, tegen vergoeding van 4% rente; 2e. in de exploitatie van de woning worden van Rijks W£ge bijdragen verstrekt, zulks ter opheffing van de als gevolg van de ocriog sterk gestegen bouwkosten. Deze bijdragen bedragen, als boven gezegd, 4% der niet- rendabele bouwkosten. Over de wijze, waarop voorschotten en bijdragen dienen te worden aange vraagd, merken wij alleen op, dat men zich, alvorens plannen te gaan maken, dient te overtuigen of bou wen binnen het aan de ge meente toegezegd woningcon tingent mogelijk is. Daarna kan men een schetsplan la ten ontwerpen, en deze, met Kerkdiensten W.-meer. ZONDAG 8 AUGUSTUS NED. HERV. GEM. Slootd. 10 u. dhr. Tijmstra. Slootdorp 2 u. Mej. vd Hoven M.Meer 10.30 u. Ds. Vink. M.Meer 2 u. dhr. vd Werf W.werf 10 u. dhr. vd Werf W.werf 2 u. Ds. Vink Huw. Inz. Opperd. 9.30 Ds. Kloosterm. M.blik 10 u. Ds. Wesseld'ijk. Twisk 9.30 u. dhr. G. J. vd Bogerd Mi<h\ oud 9.30 u. Geen dienst Lambertschaag 10uur dhr. J. de Jong GEREF. KERK M.-Meer 9 u. Ds Dijkstra, van Hoorn. M.meer 3.30 u. Ds. Dijkstra Slootd. 9.30 Ds. G. Meierink Slootd. 2.30 Ds. Meierink W.werf 9.30 u. Ds. J. H. Post W.werf 3 u. Ds. J. H. Post GER. KERK Art. 31 K.O. W.werf Ned. Herv. Kerkgeb. W.werf 8.30 en 5.30 Stud. K. Deddens van Kampen. GEMEENTE-REINIGING Met ingang van de vol gende week zijn dó! dagen voor het ophalen van hdt huisyuil als volgt vastge steld Woensdag W.Weri, Donderdag Middenmeer Vrijdag Slootdorp. WIE WIL NAAR DE JUBILEUMFEESTEN IN AMSTERDAM J Onder auspiciën van"'het comité Kroningsstad 1948 worden in Amsterdam ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina en van de inhuldiging van H.M. Ko ningin Juliana, verschillen de feestelijkheden voorbe reid in de week van 31 Aug. tot 6 Sept. a.s., waaronder een jubileumspel in het Olympisch Stadion op 31 Aug. van 3-5 uur. Men hoopt, dat H.M. de Koningin hierbij aanwezig kan zijn. Daar de aanvragen voor plaatsbewijzen van de zijde der Amsterdammers reeds vrij aanzienlijk zijn, heeft het Comité Kroningsstad '48 getracht te voorkomen, dat voor de inwoners van ge meenten in andere provin ciën geen plaatsen meer be schikbaar zouden zijn. Men is n.1. van mening, dat deze manifestatie een nationaal karakter behoort te dragen. Om dit te bereiken is een deel der plaatsen voor be zoekers van buiten Amster dam gereserveerd, en dit naar evenredigheid van het inwonertal verdeeld over al le gemeenten in Nederland. Voor deze gemeente zijn 10 plaatsen beschikbaar, door het Comité te verdelen over de volgende- rangen Ere-t-ribune f 7.60 per plaats Marathon-tribune f 6.10 p. p.; beneden zijvak ken f 4.60 per plaats; boven zijvakken f 3.10 p.p. en staanplaatsen f 0.85 p. p. Vóór 10 Augustus a.s. moet aan de Burgemeester zijn medegedeeld, of men dit jubileumspel wil bijwonen, en, indien dat het geval mocht zijn, waar men wenst te zitten. SLOOTDORP. Een „eervolle vermelding" Op de Maandag j.1. te Op meer gehouden landbouw tentoonstelling, waaraan verbonden een concours- hippique, wist onze plaats genoot H. Luinenberg, met zijn fokmerrie „Honta" in de rubriek eenspannen een „eervolle vermelding" te be halen. technische omschrijving en een begroting, bij het ge meentebestuur in tweevoud indienen. Het gemeentebe stuur zendt de plannen I door naar de hoofd-ingeni- I eur-directeur van de volks- huishoudvesting te Haarlem Als deze zich in beginsel met het plan kan verenigen, doet hij daarvan mededeling aan het gemeentebestuur en aan belanghebbende. Deze laatste kan dan met bouwen beginnen hij is dan vrijwel zeker, dat de tekeningen, technische omschrijving enz., die hij nu definitief in moet dienen, en welke door het gemeentebestuur naar Den Haag worden gezonden, de goedkeuring van ..den Haag" weg kunnen dragen. Begint men echter te bou wen voor de voorlopige goed keuring is verkregen, dan verspeelt men zijn aanspra ken op Rijkssteun. P. DRUKTE IN M.-MEER De eerste partijen vlas wor den momenteel per schip naar de 'bestemmingsplaatsen in Zeeland en België verladen De haven ligt behoorlijk' vol met allerlei schepen, ter wijl dt schippers op de beurs ee^Prachtje trachten te krij gen. Ook de weegbrug heeft het di uk, daar veel graan uit de combines over deze brug ge wogen wordt. Ned. Chr. Bouwvakaib.-Bond 29 Augustus j.1. werd een afdeling Wieringen-Wieringer meer opgericht. Het bestuur is a!s volgt ra- mengesteld A. Kingma, Mekkenstuin- weg, H.hoef, Vocrz. A, de Kroon, Meeuwstr. 13, Wierin-j gerwerf, secretaris; A. Westra, Van Hengelstr. 24, H.hoef, pen ningm. Bouwvakarbeiders, sluit U aani 1 Het Bestuur. OPENING NOODCAFE WIERINGERWERF De opening van dit Café zal a.s. Zaterdagmiddag, 3 uur, door de Burgemeester geschie den. GESLAAGD. Voor het Middenstands diploma slaagden nog de he ren J. Winter, Meeuwstraat en K. Boezema, Hoornseweg,, opgeleid aan de Midden standscursus te Wieringer- werf, uitgaande van de Mid denstandsvereniging Wie- ringermeer. BONKAARTEN- UITREIKING We herinneren er onze le zers aan dat voor wat betreft WIERINGERWERF de uitrei king zal plaats vinden Dinsdag 10 Aug. Letters A tm K Dinsdag 17 Aug lettei s L tm Z Plaats van Uitreiking Domeinkantoor van 9 - 14.30 Wat MIDDENMEER betreft kan men zich houden aan de datum gestempeld op de ach terzijde der kaarten. Flevo Nieuws. Zaterdagmiddag speelt Fle vo Z 1 tegen Breezand, op het terrein te W.Werf. De wedstrijd vangt aan om half vier. EEN MOOIE PROMOTIE Na de heer vd Wiel gaat thans ook de heer J. Wie- berdink, de Bouwkundige Afdeling van het Rentambt verlaten. De heer Wieberdink aan vaardde n.1. een benoeming als gemeente-architect té Sleen in Drenthe. In verband met de olie winning gaat Sleen een goe de toekomst tegemoet, en de nieuwe» functionnaris wacht daar aantrekkelijk werk. Voor de Dienst Wederop bouw Wieringermeer bete kent zijn vertrek het verlies van een actief groepsopzichter Middenstands-Cursus. Dinsdagavond j.1. waren leraren en geslaagde leerlin gen van deze cursus in het leskokaal te W.Werf voor 't laatst bijeen, ook de commis sie uit de Middenstands-ver eniging was aanwezig. De leider, de hr. Holl, wenste de cursisten geluk met hun diploma's en sprak de wens uit, dat zij in het leven mogen slagen als middenstanders. Het Zilvéren feest van Juffr. v. Harlingen. VERVOLG De Heer Burger, het Hoofd der School, opende de resp. tie als voorz. van het feest comité. In sympathieke bewoor dingen schetste hij de grote verdienste van Juffr. van Harlingen. Vooral haar pio nierswerk roemde hij, ten bewijze waarvan hij een schrijven van de Inspecteur Dun voorlas, de man die de jubilaresse in de begintijd zo veel heeft meegemaakt. Aan de woorden van hul de verbond de Heer Burger woerden van dank namens alle collega's en deed deze woorden vergezeld gaan van een practisch cadeau, ge schikt om de samenkom sten van de collega's aange namer te maken. Voorzitter Peters bracht eveneens hulde aan de jubi laresse en sprak vooral de erkentelijkheid ..uit van het Bestuur, die nooit tevergeefs heeft gerekend op Juffrouw van Harlingen. Ook hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een cadeau, n.1. de uitgave „Vijftig jaar", handelend over het regeringstijdperk van Koningin Wilhelmina. Evenals de vorige spre ker, bracht ook Burgemees ter Peters hulde aan Mevr. van Harlingen, die ondanks haar hoge leeftijd, haar dochter bijstaat en haar huishoudelijke plichten trouw vervult. De vice-voorzitter der Ou dercommissie bracht de dank der Ouders over en vertolkte deze dank doo«r het aanbieden van het gro te voorleesboek van Van der Hulst, waarmee de jubi laresse buitengewoon blij was. Burgem. Loggers sprak namens het Gemeentebe stuur. Óp welsprekende wij ze toonde hij aan, hoe ge rechtvaardigd het deze keer was. hulde te betuigen aan Juffr. van Harlingen. Haai- bijna 17 jaar werken in de Meer heeft een onuit wisbare stempel gedrukt op honderden door haar opge voede gemeentenaren. Een bloemenmand moest j de dank der gemeente ver tolken. Inspecteur Feringa had zich van de examenzaal we ten te bevrijden, juist om dat ook hij overtuigd was van de onschatbare ver dienste van de feestelinge. Als officiële vertegenwoor diger van het Rijksschool- toezicht kon hij getuigen van de zeer goede indruk die een bezoek aan de klas van Juffr. van Harlingen steeds achterliet. De oud-leerlingen brach ten bij monde van Mej. To Kemmeren, hartelijk dank voor het genoten onderwijs en voor de wijze lessen van haar ontvangen. Een prachtige schaal en en een wandbord (Makku- mer aardewerk) plus een grote vaas bloemen, spra- ken van de vreugde en dank der oud-leerlingen. Mr. Hcerink, de man die 14 jaar als Hfd. der school met de jubilaresse had sa mengewerkt, wist nog eens duidelijk ons van de waar lijk grote verdiensten van van de feestelinge te over tuigen. Zijn cadeau (en boek werk) volgde spoedig. Tenslotte brachten Mhr. i Holl en Mhr. Aalders, resp. Hoofd te W.-Werf en Mid denmeer, hulde aan hun col lega, die zij zeer hoogachten Uit sympathie overhandig den ook zij een herinnering. De jubilaresse nam nu zelf het woordt. Zichtbaar ont roerd dankte zij allen zeer hartelijk. De hulde die zij zich niet verdiend achtte, had al haar verwachtingen verre overtroffen. De voorzitter sloot met' de woorden van de grote Jan Ligthart op Juffr. van Harlingen toe te passen „Opvoeden is een kwestie van^liefde, geduld en wijs heid en waar de eerste heerst, zijn de beide ande ren aanwezig." Zo is het bij Juffr. v. Har lingen. Moge de jeugd nog jaren lang van haar gaven genie ten! Nieuwe boerderijen in de N.0.-Polder In September zal in de Noordoost-polder de bouw van 121 nieuwe boerderijen ter hand worden genomen. De opdracht hiertoe is ge geven aan de NV Schokbeton te Kampen. Men hoopt deze boerde rijen in September 1949 te hebben voltooid. Het gehele bouwbedrijf van de W.meerdirectie (afd. Noord - Oostpolderwerken) zal bij deze bouw worden in geschakeld, want de vervaar diging geschiedt onder ei gen toezicht. Ofschoon de materiaal-po sitie nog niet gunstig is, hoopt men de moeilijkheden, hieruit voortvloeiend, toch te overwinnen. De boerderijen zullen alle naar een systeem, dat door de directie van NV Schok beton is ontworpen en de naam Raat-systeem draagt, worden gebouwd. Van de 4000 woningen, welke in het nieuwe land op het bouwprogram staan, zullen voorlopig 20 stuks worden gebouwd. Het volgend jaar hoopt men dit aantal tot 350 op te voeren. ANALYSE UITSLAGEN SUIKERGEHALTE BIETEN Bij het eerst verzonden, op 27 Juli ter analyse onder zoek aangeboden suikerbie ten-monster aan de Fr. Gr. Coop. Suikerfabr. te Gronin gen, werd een suikergehalte geregistreerd van 14.4 pCt. Op een bezetting van Lach. tigduizend planten per ha. wogen 10 bieten 2.2 Kg. Volgens insiders is dit ge halte, gezien het huidig sta dium, goed te noemen, hoe wel verwacht wordt dat dit de laatste dagen nog aan merkelijk zal zijn gestegen. BOUWVERGUNNINGEN. Van verschillende nieuw- bouwplannen in de polder hebben wij terloops reeds melding gemaakt. Thans is door Burgemees ter en Wethouders van Wie ringermeer op 15 Juli j.i. de officiële bouwvergunning verleend aan Mevr. de Wed. A. Haver- kamp-Groendijk voor heb wederopbouwen van een wo ning en het bouwen van een garage, plaatselijk be kend Schoolpad 3, Midden- meer N.V. Timmermans me el- en graanhandel, Alkmaar, tot het uitbreiden van een pakhuis aan de Havenstraat nr. 9 te Wieringerwerf de rentmeester der domei nen in het rentambt Wierin germeeer, te Wieringerwerf, tot het herbouwen van een boerderij met woning aan de Schelpenbolweg nr, E 41; de vereniging tot stich ting en instandhouding van Christelijke Scholen voor l.o. en u.l.o. in de Wieringer meer, tot het geheel ver nieuwen van een woning aan het Schoolpad nr. 1 tö Middenmeer de N.V. v.h. Kingma Zn., Oldegaliliëen 58b te Leeuwar den, tot het bouwen van een houtloods n de Sluisweg te Slootdc: M. Geerstma, Sternstraat 25 te Wieringerwerf, tot het herbouwen van een woon- en winkelhuis te Wieringer werf, Stern.straat 25 de stichting bouwbureau de Wieringermeer, teAmster dam (directie) tot het her bouwen van 4 middenstands woningen, resp. Raadhuis straat 9, 11, 13 en 15. KRINGNIEUWS. ADVIES DOORBETALING C- De Sociale Commissie vd Stichting vd Landbouw, dis trict W.-Meer, adviseert de landbouwers, om met de a.s. feestdagen hun VASTE en LOSvaste arbeiders door te be talen. Met vaste en losvaste arbei-f ders worden die arbeiders be doeld, welke geen vacantieDoa nen krijgen. Verder wij:t deze commissiö er nog op, dat deze dagea niet als snipperdagen gerekend mogen worden. j

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3