Brand te Westerland. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur brak plotseling brand uit in de werkplaats van de motor- en rijwielhersteller P. Idema te Westerland. De heer Idema welke met een lasapparaat aan een re paratie werkte, werd even een ogenblik weggeroepen en nadat hij na enige min. weer terugkwam, zag hij tot zijn ontzetting dat een gedeelte der werkplaats reeds in brand stond. Hoewel nog gepoogd werd het te blussen viel hier niet meer aan te denken daar de vlammen snel om zich heen grepen en in benzine en banden een prooi vonden. Spoedig waren velen op de been om de helpende hand te bieden terwijl ook het woonhuis, hetzij op primi tieve wijze, nat werd gehou den. Toen de brandweer arri veerde, welke vrij spoedig ter plaatse was, kon men al leen nog nablussingswerk verrichten. In dit pand waren o.m. een aantal motorrijwielen en fietsen aanwezig ter repera- tie. De schade beloopt in de duizenden. Verzekering dekt de schade. De Landb. en Middenst. tentoonstelling te Wieringen op 17, 18, 19 en 20 Sept. ENIGE BIJZONDERHEDEN: De terreinen van fam. Bos- ker en Rustenburg (naast Dr. de Groot) zijn afgehuurd voor de tentoonstelling; ze liggen geheel achter de huizen en bomen, dus mooi luw. Het terrein Rustenburg is bestemd Moor -het- tentoon te stellen vee en paardien. Op het terrein Bosker ko-, drie grote tenten n.1. één NOGMAALS berichtgeving betreffende ziekte en overlijden. DORPEN. DE ULO-SCHOOL TE WIERINGEN Een totaal misleidend richt voor granen, ooft, bloemen en planten; pluimvee en konijnen .de,r,Veï":en__Pr.0.!leenTevattên naam, vooriet- ters, stamboeknummer, en Door de minister van ma rine is een regeling getrof fen met betrekking tot de berichtgeving betreffende ziekte en overlijden van de naaste familiebetrekkingen aan militairen der zeemacht Deze regeling komt op het volgende neer. Omdat de postverbindin gen geen zekerheid geven dat berichten van overlijden en ernstige ziekte (levens gevaar) van echtgenoten, (pleeg-)ouders, (pleeg-)kin deren, broers, zusters en verloofden van de militai ren tijdig de betrokken mi litairen van de zeemacht bereiken, worden dergelijke berichten door de hiaiin^^|aewoon(je woningen, verbindingsdienst als dienst telegrammen doorgeseind. Deze berichten mogen al- WIERINGERMEER STORM OVER DE Het ruwe weer op de afge lopen Zondag heeft ook hier en daar in onze dorpen nog al wal schade veroorzaakt. Vooral de jonge bomen wa ren tegeja de Windvlagen, niet bestand en verschillende hiervan braken bij de stam af. Ook de in aanbouw zijn de percelen kwamen nogal beschadigd uit de strijd. Ramen met pas ingezet glas werden uit de kozijnen gesla gen, zodat hier materiële schaa'e werd aangericht. Om maar niet te spreken van de schade in bloemen en groentetuinen bij de reeds gen." [De bijenveren, zal haar stand op het terrein krijgen); dan een tent voor stands Mid- denstandsbedrijven en de derde tent wordt benut als consumptie- en danstent. Verder komen er stands voor landbouwwerktuigen op 't ter rein er verder vermakelijkhe den: als zweefmolen, lucht- schommel, gebak- en schiet-j tent, fietsmolen [voor de kleintjes) enz De eerste dag is dus de ten toonstelling van vee en paar- c'en de 2e dag concours hip- pique voor één, twee en vier spannen en prestaties pl. rij veren; de 3e dag volksspelen n de 4e dag reclame-optocht ke_ Nu nog mooi weer bestellen j 1 ,i i j en dan zullen 't voor Wierin- eender dagbladen Éen en p]e. omtrent de ULO-School te Wie zierige dagen worden, ringen, dient te worden recht gezet. Daarin staat toch, dat zich slechts 25 leerlingen voor die school hebben aangemeld. Dit moet zijn 42, Verder, dat deze school "ie Hippolytushoef zal komen, in de lokalen van de V.G.L.O.- scjhool. Dit ligt ook niet in het voornemen. De bedoeling is, de school voorlopig te Ooster land te houden. Cursus E. H. B. 0. DE NIEUWE GROEPSCOMMANDANT In de plaats van de vertrok ken groepscommandant der Rijks politie te Middenmeer [dhr. H. den Hartigh) is thans dhr. Doornbos tot zijn opvolger be noemd. rang of kwaliteit van de ge adresseerde, en datum en oorzaak van overlijden of levensgevaar. Alle verdere toevoegingen worden ge schrapt. Aanbieding van het bericht dient te geschieden door een familielid of de verloofde van de militair. Indien dit door omstandig heden onmogelijk is, dan kan het ook door een ander geschieden, maar dan dient kinderen, aannemelijk te worden ge--| Ook Hamstra te maakt, dat gehandeld wordt namens de familie of de verloofde. De berichten dienen ver der te 'worden aangeboden aan de Burgemeester, die voor onmiddellijke doorzen ding aan de minister van marine zorgt. Dit najaar zal de cursus EHBO, waarvoor bij de be- ginnejingseursus veel animo bestond, worden vervolgd. Men verzoekt ons te willen mededelen, dat zij, welke nog niet in het bezit van lesboekjes zijn, dit bij Mej. Ti'. Kaayk te H.-lioef te wil len opgeven, waarna ds boekjes a f 1.75 kunnen worden besteld. SUCCESSEN HANDELS SCHOOL. Bij de voortgezette exa mens te Alkmaar slaagden nog voor het Middenstands diploma de dames N. en D. Lont (Hippo) en de Heer A. Lont (Stroe), cursisten van de Handelsschool te Hip polytushoef (dir. de Heer H. C. Schneider). DEN OEVER. Op 't kantje af. Van 'f Zeekamp, dat een marineschip te Den Oe ver is gehuisvest, waren Zondag een drietal sloepen bemand met jongelui op 't IJsselmeer gaan zeilen. Dooi de plotseling opstekende storm werd er één tegen de havendam geworpen en twee verkeerden al spoedig op 't Meer in nood. De motorsloep van 't kamp kon niets uitrichten en der halve voer het vissersschip van J. Kost-er ter redding uit, die de sloepen met beman ning gelukkig behouden in de haven kon brengen. DE VERSPREIDING VAN DE BEVOLKING IN DE WIERINGERMEER. (VERVOLG.) Waar moet de toekomstige 4750 zielen kunnen zijn. Er bevolking van de Wieringer- resteert dan voor de dorpen meer worden gehuisvest In een gezamenlijk inwonertal ons vorig artikel is er reeds I van ca 7000, of. bij een to- op gewezen, dat de pachters tale bevolking van ongeveer alle op hun bedrijf zijn on- 15.000 zielen, ca. 10.000. Als dergebracht. Het gaat dus I men nu bedenkt, dat Sloot-. RECLAME-ACTIE De Enkabé-kruideniers heb ben een reclame-actie op touw gezet, en verstrekken de' kopende moeders waarcSebon-1 nen voor het bijwonen van een speciale middag voor de W:.Werf is lid van de Enkabé en ook de W.-Meer wacht dus een kin-' dermkMag. Deze staat gehou den te worden op Vrijdag 13 Aug. a.s. 's middags 2 uur in Hotel Smit te Middenmeer, 1 Wij veronderstellen, dat .Roodkapje en de Wolf" de kindëren wel enkele uren piettig bezig kunnen houden. RECTIFICATIE. In ons nummer van Zater dag hebben wij in het verslag van de Beursvereniging ver-| meld. dat er besloten is, de1 vergaderingen .voortaan niet' meer vóór de aanvang van de Beurs te houden. Dit is echter nog niet be sloten, dloch dit plan werd wel in beraad gehouden, teneinde de vergaderingen beter bezocht, te krijgen, COLLECTE. Aan het comité der geza- melijke militaire fondsen" ce j Amsterdam, 2e Wetering- plantsoen 19, is door B. en W. bij hun besluit van 4 Aug. jl. vergunning verleend tot het mogen houden van een speldjescollecte, met bussen, in het tijdvak van 1 tot H September a.s. OPBRENGST COLLECTE PRINS BERNHARD FONDS.1 Dit jaar kon men in win- kels een vrijheidswimpeltje j kopen, en dat bij de over de post toegezonden anjers spel- den. Zoals te verwachten was, valt de opbrengst van een dergelijke collecte nooit mee. Men bereikt er lang I niet alle mensen mee, en als j de winkelier niet enige pro- I paganda maakt, hetgeen vaak niet gebeurt, dan wor den de busjes vergeten. De opbrengst is dan ook slechts f 42 43. Wel wat povertjes dus WIERINGEN. GESLAAGD. Maandag j.1. slaagde te Alkmaar voor het Midden standsdiploma (Alg. Han delskennis) de heer Koos de Ridder. Hij was opgeleid dooi de heren de Graaf en Hoog- vorst. nog in één dorp te vereni gen Door deze vereniging van functies zou men ongetwij- feld offers moeten brengen, j zowel financiële als sociale, j In dit geval zou het bete kenen of wel het bverbren gen van de graanbeurs be- nevens verschillende pak- huizen en winkels van Mid-- om de landarbeiders. De onderzoekingen ten behoeve van de kolonisatie van de Noordoostpolder hebben uit gewezen, dat van arbeiderszijde de wens van de land bouwers, dat althans de eerste vaste arbeider in de nabijheid van het bedrijf woont, redelijk wordt geacht. dorp. Middenmeer en Wie- ringerwerf tezamen ca. 2500 zielen telde, dan is het, meent dr. Groenman, toch wel voor iedereen duidelijk, dat tot nieuwe kernvorming moet worden overgegaan. Hoewel bovenstaande berekeningen, naar dr. Groenman opmerkt, slechts een zeer globaal ka rakter dragen, en er derhal ve steeds een grote mate van marge aanwezig is, moet men toch wel tot de conclusie komen, Het is dan dus nog de vraag, hoevbel andere vaste en los-vaste arbeiders men buiten de kernen wil huis vesten. Hier zijn de wensen van boeren en landarbeiders met elkander in strijd. Het komt dr. Groenman redelijk voor, dat de wensen van de landarbeiders hier zwaarder moeten wegen, omdat in het nieuwe land al in zoveeh op zichten goed voor de boeren is gezorgd. Indien men in beginsel door de gehele pol der heen de eerste vaste ar beiders in de buurt der boerderijen laat wonen, en bovendien bij de bedrijven, i een tweetal kernen kunnen groter dan plm. 50 ha, ook worden gesticht. Bij de be- nog woongelegenheid schept paling van de plaats van op voor een tweede vaste arbei- deze kernen .moet rekening der, is naar zijn mening be- worden gehouden met het hoorhjk aan de verlangens verkeersnet, de arbeiders ier boeren tegemoet geko- behoefte der omliggende men, terwijl aan de andere j boerderijen, het landschap, kant toch een groot deel der ;de ondergrond, enz. De schrij- vaste en los-vaste arbeiders j ver acht het. echter op de in de dorpen komt te wonen. duur ook zeer zeker mogelijk, Als alle bedrijven van 20 ha da£ ook deze oplossing nog en groter een vaste arbeider, j onvoldoende is. Als men n.1. die gehuwd is, by de boer- een gemiddelde grootte aan deryen krygen te wonen, dat nieuwe kernen moeten worden ge bouwd. Vervolgens komt de vraag, waar deze kernen zouden moeten verrijzen, aan de orde. Als men nagaat, in hoeverre de bestaande dor pen de polder bestrijken men kan in dit verband aan houden een afstand van 4 km uit de kom dan is het gebied van de oostrand wel heel slecht bedeeld. Het wil ons voorkomen, dat hier nog worden daarmede ca. 350 gezinnen buiten de woonker nen gehuisvest. Daarbij kun nen worden opgeteld een 70 extra gezinnen voor de be drijven van 50 ha en groter. Men verkrijgt dan de volgen- POLITIE. de opstelling voor de 'gezin- I nen buiten de dorpen en ge- Verloren een militaire ba- huchten boeren 530. arbei- ret cn een bruine lage heren ders 420. in totaal derhalve schoen, maat 44. omtrent 950 man. Inl. bij de Gem.-Bode. De totale gezinssterkte zou WAARHEEN7 12 Aug publieke Verkoping In Hotel Smit {te M.Meer. Vrijdag 13 Augustus Uitvoering Roodkapje. neemt van 1500 zielen per dorp, dan wordt de gezamen lijke dorpsbevolking 7500 zie len, d.w.z.: in het gunstigste geval juist het aantal, dat moet worden ondergebracht. En dan heeft men .dorpen met ca. 1500 inwoners, dus vrij grote dorpen. Denkbaar is. dat in sectie D. in het Zuiden van de polder, nog een gehucht zal worden ge schapen. Welk dorp dient het hoofddorp te zijn Thans zijn de administra tieve en economische func ties over twee dorpen, over Wieringerwerf en Midden meer. verdeeld. Is het moge lijk deze beide functies als denmeer naar Wieringer werf, ofwel het overbrengen van gemeentehuis, domein kantoor en tal van ambte naarswoningen naar Mid denmeer. Men kan zeggen, dat noch Wieringerwerf, noch Midden meer het geografisch mid denpunt van de gemeente is. Van belang is echter, dat Middenmeer onmiddellijk grenst aan het gebied der grote akkerbouwbedrijvcn, terwijl bij Wieringerwerf vele kleine bedrijven liggen. Hier moet het verschil in transportmiddelen een rol gaan spelen. Uit sociale overwegingen moet men het centrum verplaatsen in de richting van de kleine be drijven. Men kan derhalve toch zeggen, dat Wieringer werf meer aan de eis van centrale ligging voldoet. Het argument voor de iets gunstiger ligging van Wie ringerwerf wint aanmerke lijk aan kracht door de ge bleken noodzakelijkheid in het Oosten van de polder alsnog twee kernen te stichten. Het staat vast, dat Wieringerwerf in korter tijd vanuit de 4 overige kernen kan worden bereikt, dan Middenmeer Door de stich ting van nog twee woonker nen komt Wieringerwerf centraler te liggen. Er kan niet genoeg de nadruk op worden ge legd, dat het Oosten van de polder nog tot volle ontwikkeling moet komen, en dat de toestand, zoals die bij het uitbreken van de oorlog was, niet die was, waarmede bij het opmaken van plannen rekening moet worden gehouden. Het ach terland van Wieringerwerf zal dichter bevolkt worden, en daardoor in belangrijk heid toenemen. Welke plaats tenslotte is het economisch zwaarte punt? In een agrarische ge meente als deze is dat mom lijk aan te geven. De grootr ste landbouwbedrijven lig- gen ten Zuiden en Zuidwes I ten van Middenmeer doch j ligt. daar nu ook het econo misch zwaartepunt Als men uit zou gaan van de arbeidsintensiteit, kan men ook het omgekeerde bewe ren. Ook van de bepaling van de plaats, waar de graan beurs wordt gehouden als economisch centrum, kan niet zonder meer worden uitgegaan. Het belangrijk ste van de graanbeurs is niet de localiteit, waar zij wordt gehouden, maar het onderling contact van de pachters, en men dient zich dus af te vragen waar kan deze beurs het beste wor den gehouden Dat zij door de toevalligheid, dat Middenmeer een voor sprong bezat boven Wierin gerwerf, in Middenmeer is gekomen, is geen bewijs, dat deze plaats ook inder daad het gunstigste ligt. Als men zegt, dat Mid denmeer vóór de inundatie het economisch middenpunt was van de Wieringermeer, dan berustte dit, behalve op cle aanwezigheid van de beurs, op het naar verhou ding grote aantal winkels en pakhuizen, en op de drukke scheepvaart. De verwoestin gen tengevolge'van de inun datie hebben enige grotere vrijheid echter mogelijk ge maakt, dat winkels cn pak huizen naar Wieringerwerf worden overgebracht. Boven- dien staat in Wieringerwerf I het kapitale dpmeinkantoor, j dat zeer zeker nog een waar- j de van plm. f 150.000.— j (oude prijs) vertegenwoor digd. Hierdoor slaat de ba lans nog meer ten gunste van Wieringerwerf door. De ontwikkeling van Mid- denmeer als scheepvaart centrum is tot nu toe buiten beschouwing gebleven. Er is reedS*op gewezen, dat op het punt der waterverbindingen de polder niet voltooid is, zodat het dus bij een zuivere voorstelling van zaken niet juist is, om de kwestie van de dam in de Wieringerwerf- vaart in het geding te bren gen. Deze dam, die de ont wikkeling van Wieringerwerf belemmerd heeft, moet er' komen, ongeacht de keuze van de hoofdplaats. Men moet daarentegen rekening houden met .de situatie, dié zal ontstaan, als er in de Wieringerwerfvaart. een sluis komt te liggen, waardoor Wieringerwerf en het gehele oostelijke gedeelte van de polder uit zijn isolement wordt verlost, Samenvattende, conclu deert dr. Groenman, dat Wieringerwerf als hoofddorp 1 de voorkeur verdient boven "Middenmeer. P. DRUKTE BOVEN DE AXLXANISCHE OCEAAN Het is tegenwoordig druk boven de Atlantische Oce aan. Niet minder dan 276 geregelde vluchten per week worden thans uitgevoerd tussen Europa en Amerika, waarbij ongeveer 10.000 pas sagiers kunnen worden ver voerd. Zes Europese en vier Amerikaanse maatschappij en voeren deze diensten uit. Onder de Europese maat schappijen neemt de KLM een eervolle plaats in met totaal 24 vluenten per week Toch zijn deze vluchten nog niet voldoende cm aan de grote vraag naar passa ge vooral naar West-In- dië te kunnen voldoen. Behalve de twee geregelde KLM diensten naar Curacao via New York, is het nood zakelijk gebleken om twee extra vluchten uit te voeren Met de normale diensten naar Curacao, de dagelijkse passagiers diensten en de driemaal wekelijkse vracht diensten naar New York, zullen de KLM-vliegtuigen dan in 8 dagen tijds, dertig maal het noordelijk deel der Atlantische Oceaan oversteken. IN TWINTIG UUR TWEE MAAL OVER DE OCEAAN. Ook het Zuidelijk deel der Atlantische Oceaan tussen Afrika en Zuid Amerika, wordt druk gevlogen. De KLM vliegt regelmatig vier maal per week dit traject. Dezer dagen vloog een ge charterde KLMmachme van Amsterdam naar Parijs, waarin een groep Mennonie ten met bestemming Ascun sion in Paraguay aan boord ging. In Dakar werd van bemanning verwisseld. Ge zagvoerder de Laat vloog die machine over naar Na- tal in Brazilië. Daar kwam wederom een nieuwe beman ning aan boord die het vliegtuig naar Paraguay bracht. Gezagvoerder de Laat wachtte 4 uur in Natal en vloog met de uit. Monte video huiswaartskerende lijn machine weer naar Dakar in West Afrika. Toen hij daar aankwam; bleek, dat hij in 20 uur 2x de Atlanti sche Oceaan was overge stoken. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en wethouders van Wieringer meer is bij hun besluiten van 4 Augustus j.1. vergun ning verleend aan J. Dieleman, Kolhorner- weg C 16, te Middenmeer tot het uitbreiden van een nood woning met een studeerver trek (vergunning ingevolge het „ketenbesluit 1924") de Amstelbrouwerij N.V., Mauritskade 14, Amsterdam, voor het bouwen van een schuurtje bij de in aanbouw zijnde tijdelijke woning en café aan de Terpstraat in Wieringerwerf de provincie Noordholland (provinciale waterstaat), Haarlem, Nieuwe Gracht 17, lot het herbouwen van een dubbele brugwachterswo* ning bij de Alkmaafse brug bij Middenmeer M. van Damme, Kanaal- weg 21. Middenmeer, voor het herbouwen van een wo ning aan de Kanaalweg 21 te Middenmeer F. van Hoeve, Dorpsstraat, Barsingerhorn, tot het bou wen van een noodgarage bij het perceel Raadhuisstraat 68 te Wieringerwerf het heemraadschap „de Wieringermeer", Ir. Sme- dingplein 1 (domeinkan toor), voor het. herbouwen van een dubbele brugwach terswoning bij de Midden- meerbruf in de Slootweg J. Vos, Havenkade, Mid denmeer. voor de herbouw van het woon- en winkel pand Brugstraat 9. Midden meer (voorwaardelijk) de N.V. Exploitatiemaat schappij „de Bron", Berg en- Dalseweg 114, Nijmegen, voor de herbouw van het hotel café-restaurant Brink 64, Slootdorp C. van Hoeve, Brinkweg, Wieringerwerf, tot het bou wen van een noodgarage aan de Brinkweg in W.werf Wed. A. Doornbos-Groen- dijk. Schagerweg, tot het herbouwen van de woning Brugstraat 34 te Midden meer (voorw.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2