WIERINGER NIEUWS EEN PRACHTIGE DAG. WAARHEEN? Bijzonder geslaagde feestdag. Overweldigende belangstelling. Koningin Juliana - bank overgedragen. De Kroningsfeesten te Hippolytushoef mogen bij zonder geslaagd worden ge noemd en de gehele burgerij heeft daarmede intens mee geleefd. 's Middags omstreeks 2 uur trokken honderden naar de Kogerweg om getuige te zijn van de overdracht van het gedenkteken, ter herin- nering aan deze dag opge- richt. Behalve de ouderen waren daar grote groepen kinderen met versierde wa- gent j es, fietsen, autoped's etc. verzameld. Ook de Bur gemeester en Mevr. Kolff, de gemeente Secretaris de heer C. F. van Duin en de vrijwel voltallige gemeenteraad wa ren aanwezig. Omstreeks half drie open de de Kon. Harmonie de plechtigheid met het spelen van het Wilhelmus waarna de Voorzitter van de Oranje- Vereniging, de heer N. H. Klomp een rede uitsprak. j Na een welkomstwoord herinnerde spr. aan de be langrijke gebeurtenis in de afgelopen week, schetste de betekenis van de Oranje dynastie voor ons regerings- bestel cn sprak er zijn vol doening over uit dat de be volking zich met zo grote overgave voor de feestviering heeft ingezet. Spr. vervolgde Bij de op zet van de feesten is gezocht naar een mogelijkheid de gebeurtenis van vandaag tot ieder te doen spreken. En omdat niet allen in de gele- genheid kunnen zijn in Am sterdam persoonlijk indruk ken op te doen die onverge telijk aan deze dag verbon den moeten blijven is de ge dachte gerijpt een blijvend aandenken aan deze dag tè stichten. Wij hebben daarbij zonder ons doel voorbij te streven ook een oogmerk van prac- tisch nut in aanmerking ge nomen en de bankvorm ge kozen. Wij kwamen hiertoe nadat we hadden kennisge nomen van de plannen van de gemeente om deze weg wandellaan en het hier ach ter gelegen kooibos tot wan delpark te maken. Als steeds behoefden wij niet vergeefs een beroep te doen op de heer H. Schoon beek, die met grote toewij ding enige ontwerpen heeft gemaakt. Bij de verwezenlijking van het- gekozen plan hebben wij een "buitengewone medewer king van de burgerij onder vonden, zowel financiëel als materieel. Behalve de ruime gelde lijke steun van vele ingeze tenen. waarmede in feite een grondslag was gelegd, voor de oprichting bestond deze medewerking uit lc. het belangeloos ver vaardigen van het smeed werk door de plaatselijke smeden, de heren Luijt, Smit en Kreijger 2e. het belangeloos ver vaardigen van de banken door de aannemers J. C. de Vries en Jac. Smit. 3e. het belangeloos ver richten van het schilderwerk door de heer J. Bruul. 4e. het belangeloos be- schikbaar stellen van 5 zak ken cement door de aanne mersfirma L. Schotte, alhier. 5e. het belangeloos ver zorgen van het bloemwerk door de bloemist J. Q. Mo lenkamp in samenwerking met de bloemist de Hr. J. Posthumus. 6e. Het geven van advie zen en het uitwerken van de details door de Heer Schoon- beek en voorts de daadwer- kelijke hulp van de gemeen te-opzichter de Heer Poel en zijn dienst. 7e. het door de gemeente j verzorgen van de entourage van dit terrein. 8e. het belangeloos druk ken van de door ons ten verkoop aangeboden steen tjes, door de fa. G. J. Bosker en dan.... Uw aller bijdra gen in de oprichtingskosten door de aankoop van deze steentjes. Zo ondervonden wij van alle zijden steun en gij allen dan bij deze onze hartelijke dank. Het is van U allen wat hier aanstonds in gebruik en aan Uw goede zorgen kan wor den overgedragen, in saam horigheid docr onze gemeen schap gesticht, waarmede het woord van onze schei dende vorstin „Eendracht maakt macht" in de practijk is gebracht. De uitvoering zelve is niet zo gemakkelijk gegaan. Steen was moeilijk te krijgen en dit alles heeft de Heer Zwa- nink, die ik ook nog wil dankzeggen voor de keurige oplevering, veel hoofdbre kens gekost. Gij moet dit aanstonds zien in een passende omge ving wanneer de gemeente deze weg heeft beplant en hiervoor een keurig gazon heeft aangelegd. Gij moet nog eens terugkomen als ook de grote diep-rode tegels als afdekking van het metsel werk zijn aangebracht. (Deze tegels waren thans nog niet te verkrijgen). Ja, gij moet nog eens te rugkomen, veel terugkomen, en hier uitrusten van Uw wandeltochten. Gebruikt deze bank veel, het is Uw bank, maar, misbruik haar niet. Wij weten het-, het is ver leidelijk een wandeling over de muurtjes te maken. Jon gens en meisjes doe dit niet. Wij -weten het, er is van U allemaal een steentje bij, maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat U Uw eigen steentje met Uw naambord je gaat versieren of met Uw handtekening. Laat dit blijven een waar dig gedenkteken. Ik zou U dan willen voor stellen voor de aanduiding van dit gedenkteken niet meer te spreken van monu ment, maar van „Koningin Juliana Bank" terwijl ik onze gemeenteraad in over weging zou willen geven (eventueel het heemraad schap) ook deze weg om te dopen in Koningin-Juliana- laan. Mag ik thans onze Burge meester verzoeken de Ko ningin Juliana Bank te ont hullen en haar namens de burgerij van de Oranjever eniging te aanvaarden. Vervolgens nam de Burge meester het voor het op schrift 6 September 1948 geplaatste dundoek weg. Z. Edelachtb. zeide daar na met bijzonder groot ge noegen dit gedenkteken te willen aanvaarden. Spr. prees het genomen initiatief dat weer tot verfraaiing van de gemeente heeft, geleid en noemde het ontwerp van de Heer Schoonbeek buitenge woon geslaagd. „Eenvoudigy fris en fraai." De gedane suggestie deze bank Koningin Juliana Bank en de nieuwe Kogerweg Ko ningin Julianalaan te noe men had spreker's volle in stemming en naar spr. ver onderstelde ook van de ge meenteraad. Ook de burgemeester deed daarna een beroep op allen in zonderheid de jeugd, dit gedenkteken niet te ontsie ren. Nogmaals betuigde spr. zijn oprechte dank aan de Oranjever. voor dit mooie geschenk. Na het spelen van het Kro ningslied door de Kon. Har- monie was deze plechtigheid beëindigd en concentreerde j alle belangstelling zich op de kinderoptocht. Er was bui- tengewoon veel werk van i gemaakt en de jury, bestaan- j de uit Mevr. M. Kooij-van I Savooijen en de Heren Noor- j den en Groendijk had dan ook een zeer zware taak. j Niettemin verliep alles vlot.1 De muziek luisterde de j gang door ons dorp met vro- lijke klanken op, het w&S goed weer en de stemming opperbest. Onderweg werden tracta- ties uitgereikt. 's Avonds om 7 uur zongen de gezamenlijke zangver%ni- gingen o.l.v. de Heer v. Glab- i beek op het terrein achter j Wed. Bruul in de Koning straat. Verschillende num mers werden op keurige wij ze vertolkt en o.i. was het „Kent gij het land" het best geslaagd. Vervolgens speelde Har monie o.l.v. de Heer Boon een reeks populaire nummers die bij het publiek, dat ten- 1 slotte in zeer grote getale aanwezig was, bijzonder wer den gewaardeerd. Om 10 uur trok een dui zendkoppige menigte naar de beton weg om het vuur werk te bewonderen. Het was een waardig slot van deze dag. Daarna bewoog de enorme mensenmassa zich weer dorpwaarts waar in vrolijke stemming het. feest werd voortgezet. De feestverlich ting brandde in volle glorie. Inzonderheid gold de be langstelling het aardige bal- champêtre in de Beltstraat. Soms was het gebouw nog ce klein allen te verzwelgen. Het. was een prachtige dag en Wieringen kan trots zijn op deze luisterrijke viering. Prijzen kinderoptocht. Groepen ie pr. Kinderen EngelGarrelts f 5 le pr. kinderen S C. Tijsen f 5.-. Wagentjes le pr. Kinde ren H. Lont Dz. f5; 2e pr. Marianne Kooij Inneke Klomp f 3 3e pr. Kinderen Jb. Kuiper f 2 4e pr. Kin deren Blom f 1.50 5e pr. j Kinderen Schneider f 1.- en idem Jb. Engel f 1.-. Autopeds le pr. Marian ne Joosten f 3 2e pr. Jeann. Numan f 2.50 3e pr. Mar- tien Metselaar f2; 4e pr. Jantje Halfweeg f 1.50 5e pr. Ma ja de Koning f 1.-. Wandelgroep le pr. Melk meisje. Tineke v. Bloemen dal f 3 2e pr. Roodkapje, Marianne de Jong f 2.50. Fietsen le pr. Meisjes G. Om is f 5 2e pr. Platschorre f 3 3e pr. Kinderen J. Blom f 2.50 4e pr. Trijnie Koorn f 2 5e pr. Marco de Haan f 1.50 6e pr. C. Koelma f 1. J. Boven, Hensen. J. Doves, Marcol. de Haan, Gerie Kui per, Nike Dijkstra, Tineke Rotgans. Gerrit Zuidema, Cor Metselaar. Nely Half weeg, G. Meijer. Gert Rasch, i Piet de Graaf, J. Metselaar, Frans Doesburg en Grietje Jonk allen f 1. Prijzen af te halen bij de Heer D. Nieuwbuurt, Kerk- plein. Bovendien kunnen alle overige deelnemers/sters aan bovengenoemd adres nog een verrassing in ontvangst ne men. 12 September Handbal- en Atletiekwedstrijden op het Tonegido-terrein te Westerland. KLEUTERSCHOOL OOST WIERINGEN. Maandag 13 Sept. wordt de school weder geopend. De vet bouwing is achter de rug en de school staat weer hecht en sterk op haar benen. Tevens zij hier vermeld dat i.v.m. de van gemeentewege verkregen steun, het school-| geld moest worden verhoogd, zodat dit thans is 50 cent per week per kind en 80 cent per twee kinderen vanaf 1 Sept Ook voor de Kleuterschool kinderen zijn versnapering-bon nen ontvangen, daarvoor is een en ander besteld. Het Bestuur heeft besloten dit de kinderen te verstrek ken op de eerste schooldag, Maandag 13 September. POLITIE. Verloren een zilverbon. en een rijwieltas met inhoud. Gevonden een portemon- naie inh. enig kleingeld een jongensjasje. Inl. bij de Gem.-Bode. DEN OEVER, „FLORA" KOMT UITSTEKEND VOOR DE DAG. De vereniging „Flora" t« Den Oever leeft weer op. Ook de voorzitter, de hr. C. Tij sen Mz. getuigde daarvan Za terdagavond in z'n openings woord, waarbij hij een kort historisch overzicht gaf van de periode van op- en neer-' gang in de vereniging. Zag het er verleden jaar niet zo best uit, de tentoon stelling 1948 liet zien dat „Flora" weer over het dode punt heen is. De grote ijver, waarmee de hr. M. Tijsen Cz. aan het werk is gegaan om de planten en bloemen in te zamelen, is daaraan zeker niet vreemd. Hij oogstte daarvoor de dank van het Flora-bestuur. Bij een rondgang door de tentoonstellingslokalen (de bloe men waren opgesteld in de juist gerestaureerde Kleuter- j school) kwamen we tot de conclusie, dat de keurmees- teis, de heren Gebr van Amesfoort uit Den Helder i wel een heel moeilijke taak moeten hebben gehad bij het aanwijzen van de prijswin naars. Want de planten zagen er alle haast even verzorgd uit. Wel een bewijs, dat in- zenders(sters) hun best hadden gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Naast de door „Flora"' zelf uitgegeven planten, waren er ook vele eigen mooie exem plaren, waarvan we noemen de „Ster van Bethlehem", (in gezonden door de hr, A van Sabben) met een wolk van bloesems. Ook waren er keurige groe pen. zoals van de heren A. Bakker (cacteeën) en D. Ver- faille. Eerstgenoemde liet ook zien, hoever hij al gevorderd was in de kunst van de Azia tische bloemschikkiiig. Verder waren er mooie groepen van afgesneden bloe men Memoreren we tenslotte (we moeten ons beperken) de inzending van 't bloemenmaga' zijn Houwing als vertegenwoor' diger van de beroepskwekers. De elders afgedrukte lijst vermeldt nadere bijzonderhe den. De tentoonstelling was zeer zeker een bezoek waard en velen hebben dan ook van de gelegenheid daartoe gebruik gemaakt. Vermelden we nog, dat bij de opening de onvermoeibare leden van „Apollo.' enkele» nummers muziek ten beste gaven. HARDDRAVERIJ MET BOERENPAARDEN. Ter afwisseling had „Flo ra Zondagmiddag aan de Ston ieleidijk een hardrijderij met boerenpaarden georganiseerd. Vijftien paarden verschenen aan de start. De uitslag van de wedstrijd, die door een talrijk publiek' werd bijgewoond, luidde als volgt le prijs f 50.- plus me daille de heer J. Bakker Sz.. Gestei weg, Den Oever 2e prijs f 25 plus medaille: de heer Jn. iSmid Pz Kliever weg, W.-Meer. 3e prijs f 10 de heer H. Hermans, Den Oever. 4e prijs f 5 de heer O. de Haan, H.Hoef. Enige toeschouwers, niet voldaan over de rustige „dra verij". loofden tenslotte nog twee prijzen van f 7.- uit voor een echte wedren. Zeven paaiden verschenen tegelijk aan de start. Na een spannende race wa ren de heren C. Lont Mz en S. Koorn Vz. de gelukkigen. Tijdens de wedstrijd speelde „Apollo", deze keer onder lei ding van de heer Jn. Bak- Rer Sz,, opgewekte entre- acte-muziek. Het fonds voor de kanker bestrijding profiteerde mede van de grote belangstelling, want de helft van de toegangs prijs werd door het bestuur van Flora" daarvoor beschik baar gesteld. Een sympathiek gebaar UITSLAGEN Flora-Tentoonstelling Begonia Semperflorens 1 Wiggeöt Tijsen Mz., 2. Jb ten Bokkel 3. S. Bak ker 4. M. Gorter; 5, Wed,. W. Snooij 6. M. Tijsen Cz.;1 7 M. Tijsen Jz.; 8. S. Kooij 9. M, de Haan; 10. D. Blaau- boer; 11, P. Blankman. Primula 1. M. Kooij; 2 D. Hegeman; 3. Jb. Molenaar ;i 4, C. Bais; 5. J. Hegeman;' 6. Mart, Tijsen Bladbegonia's:l. M. de Haan 2. Wm. Keijzer; 3. P. Bakker. Elbz.; 4. J. Zomerdijk; 5. Mart.' Tijsen; 6. J, Poel Az.; 7. Koos de Vries. Asplenium 1. M Kooij 2 J. Koster; 3. J. ten Bokkel 4. A. de Haan; 5. W. Kaan 6. W. Heijblok. Mooist gekweekte plant 1 H. Grootemaat; 2. A. Kok 3. S. Bakker Sz.; 4. J. Schou- wenaar; 5. J. Bakker-v. Eeke- len; 6. P. Hermans; 7, J. de Krijger; 8 M. Tijsen Jz. 9. Jb. Molenaar; 10. C. Rot gans Pz. Plantengroepen 1. A. Bak ker; 2. D. Verfaille; 3. H. Grootemaat; 4. Wed E. Rot gans; 5. A. Bakker; 6. J. Schouwenaar; 7. S. Bakker Sz.; 8. Wed. C. Tijsen. Groepen afgesneden bloemen 1 A. Bakker; 2 Jb. Koorn; 3. N. Kool. Hangplanten 1. Adr. van Sabben; 2, Koos de Vries, rie Koorn; v. J Klein Jnz. j Bouquettent Schoolkinderen: 1. Jb. Tijsen Gerbrandz; 2. Ge! rie Koorn 3. J. Klein Jnz. 6 SEPTEMBER IN DEN OEVER. Op de dag van de inhuldi ging van Koningin Juliana is Den Oever beter voor de dag gekomen dan de 31e Augustus, toen de feestvie ring daar opvallend sober was De bewoners vati Voor straat en Dijkslraat hebben de handen ineengeslagen en ge noemde straten een fleurig aanzien gegeven. 's Morgens had' op initiatief van enkele dames en met medewerking van het Oranje- comil'é een kinider-optochf plaats, die uitstekend geslaagd mag heten. Meer dan 160 kin deren meldden zich aan met hun versierde fietsen, wagen-' tjes, enz, Er was veel werk verricht om zo mooi mogelijk voor de dag te komen en men had er alle eer van. Naast meer eenvoudige versieringen waren er ook verschillende aardige ideeën uitgewerkt. De jury, bestaande uit de .dames Mw Engel-Numeijer en Mej. Gr. Bosker Od. en de hr. C. van Kalsbeek, had dan cok een moeilijke taak. Velen gingen er echter met een prijs naar huis (er waren er 52 be schikbaar Door een verwis seling der nummers (de jury noteerde de nummers van de deelnemers inplaats van de namen) ontging aan Jaap en Meijc' Tijsen Sz.. die met hun ersbedrijf het hoogste aantai jurten behaalden, de le prijs. Het is niet goed mo-' gelijk alle prijswinnaars te noemen. Volstaan we daarom met dit eerherstel. Voorafgegaan door bij zulke gelegenheden nimmer ontbre kende Harmonie „Apollo", die vrolijke marsen blies, trok de kleurige stoet door de straten van Den Oever. Dank zij de royale medewer king van de Oeverse midden standers, konden alle kinde ren ruimschoots van versnape ringen worden voorzien Hul de 's Middags verzamelden de schoolkinderen van Den Oever en Oosterland zich in de zaal „Wiron" van de hr. D. Lont waar door het filmbureau Nie stadt uit Hilversum, naast een drietal grappige tekenfilms, de jubileumfilm „Vijftig jaren' I werd vertoond, die de kinde ren een beeld gaf van de veranderingen die zich tijdens de regering van H.M. Konin gin Wilhelmina (van Wie ook verschillende beelden op het doek verschenen) op allerlei terrein in ons land hebben voltrokken. Het geheel, aangeboden De gecostumeerde voetbalwedstrijd. Een vermakelijke vertoning. Het was Zaterdagavond diuk in het anders zo rustige Oosterland. Het feest begon al met de aftocht van het Oosterlander elftal. De koste lijk verklede spelers trokken eerst naar Den Oever om de gasten af te halen. Ook dat Oeverse elftal wekte in z'n potsierlijke verschijning de lachlust der kijkers. Met mu ziek voorop (daarvoor zorgde zoals immer de onvolprezen Harmonie „Apollo", onder haar directeur, de heer Van Glabbeek) trokken -de „Kraai en" en de „Spreeuwen" geza menlijk naar het terrein van de heer M. Heijblok, Na de aftrap trokken de elftallen (het kunnen ook vijftienlallen geweest zijn) ten strijde, tot groot vermaak van het talrijke publiek. Aan de spelregels werd niet altijd de hand gehouden, et werd zo lussendoor ook wel eens gehandbald. De dokter met z'n ve'rpleegsters moesten er af en toe aan te pas ko men, maar een emmer water of een portie lucht via fiets pomp en stofzuigerslang ver richtten wonderen. De spelers hielden er tenminste geen blij vend letsel van over. Alles verliep in vrede De keeper van Oosterland had zelfs nog de tijd om de baby een schone luier om te doen. Ook de punten werden broederlijk verdeeld, want de uitslag was 3-3, Zo ging het ook met de prijs. Overigens was het net echt. Zelfs de reportagewagen met als verslaggever de heer Js. Boskr Oz. was aanwezig. Hij gaf zijn geestig commen taar op de gebeurtenissen bin nen en builen de zaagsellijnen Tijdens de wedstrijd zorgde hij met „Apollo" voor vrolijke muziek. Na een opwekking van de heer J. Boon, om het goede doel te steunen, waarbij hij wees op het koninklijke voor beeld, werd in de pauze ge collecteerd voor het fonds kan kerbestrijding. Deze collecte bracht het mooie bedrag van f 96.- op. Aan het einde van de match sprak de heer A. van Sabben woorden van dank voor het Oosterlander initia tief en hij bood de heer Heij blok de door het bloemenma gazijn Houwing beschikbaar gestelde bloemen aan als blijk van waardering voor diens belangloze medewerking. Ook de heer Boon sprak woorden van dank aan allen die hadden medegewerkt het feest zo vlot een gezellig te doen verlopen. In 't bijzonder richtte hij zich tot Apollo'' en tot Mw. Wagemaker-Smit en de heren Heijblok, Oedzes en Bosker. Na de prijsuitreiking trok de stoet weer terug naar Den Oever om de opening van de bloemen-tentoonstellig „Flora" bij te wonen. Oosterland had z'n feest ge had en de Oosterlanders heb ben laten zien, wat gemeen schappelijke inspanning vermag. Waar de heer Boon, zelf correspondent voor de Flevo Bode, zich steeds op de ach- tei grond houdt, verzoeken wij de Redactie onze dank aan de heer Boon te willen mel den. Hij toch is de stuwkracht in alles wat er te Oosterland gebeurt; ere, wie ere toe komt Enige Oosterlanders. door het Oranje-Comité, viel zeer in de smaak. Na afloop kregen de kinde ren versnaperingen mee naar huis, waarvoor door de distri- butiedienst extra-bonnen wa ren verstrekt. De kindermagen hebben deze dag dus wel het een en nader te verwerken gekregen. Hoe het zij, het was Maan dag een ware feestdag voor de jeugd. De kinderen, zowel als de volwassenen uit de Dijkstraat zetten de feestelijkheden vooit in de vorm van kinder en volksspelen, terwijl 's a- vonds een gemaskerd bal werd gehouden.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2