WIERINGERMEERNIEUWS RAAD WIERINGERMEER. BRIEVEN VAN SLUIS I. Op Zaterdagmiddag, 2 uur kwam de Raad der gemeente Wieringermeer in openbare ver gad'ering bijeen, en, hoe kon het anders, deze stond in het teken van de troonsafstand van H,M. de Koningin en de troonsbestijging van 1LK.H. Prinses Juliana. Na de opening en de voor lezing van het gebedsformu lier, ias Burgemeester Loggers de zojuist ó'oor H.M. Koningin Juliana uitgevaardigde procla matie voor. Daarna sprak hij aldus Mijne Heren leden van de raad. Zo heeft dan de belang rijke geschiedkundige gebeur tenis plaatsgevonden, waarbij Koningin Wilhelmina haar plaats heeft ingeruimd voor Koningin Juliana. 31 Augustus jJ. was het 50- jaren geleden, dat Koningin Wilhelmina geroepen werd tot Haar hoge verantwoordelijke taak van Koningin der Neder landen en met ingang van van daag, vier September, heeft Prinses Juliana deze taak van Haar Moeder overgenomen. Een voor de geschiedenis van ons land en volk wel zeer be langrijke gebeurtenis. De Kroonsafstand van een geliefde vorstin; 't einde van 'n gezegen c'e regeringsperiode, en 't be gin van 'n regering, waarvan geheel ons volk de beste ver wachtingen koestert Ik heb gemeend er goed aan te doen U, heren led'en van de raad, juist op deze gedenk waardige dag in vergadering bijeen te roepen, opdat ik in de gelegenheid zou zijn als voorzitter van Uw college, in het openbaar, niet slechts U- we gevoelens, doch ook die van de burgerij, die gij verte-' genwoordigt, te kunnen ver tolken ten opzichte van deze uitzonderlijke gebeurtenis in ons volksbestaan. Het is niet mijn bedoeling U daartoe in een uitvoerige rede ó'e betekenis van de ach ter ons liggende 50—jarige re geringsperiode te schetsen. In woord en geschrift is daaraan de laatste weken overvloedig aandacht geschonken. Begrij-j pelijk Nu over de herden king de schaduw viel van haar heengaan, hebben zich in elk rechtgeaard Nederlander de gedachten vermenigvuldigd. Wat in de laatste dagen wel! heel duidelijk aan de dag is' getreden, is het grote en die pe vertrouwen, dat het gehele' Nederlandse volk Koningin Wilhelmina in toenemende ma le heeft geschonken. In de gesprekken van Con- fucius stelt een leerling zijn meester vragen over doeltref fende regeringsmaatregelen. V Antwoord luidt: voldoende voedsel, voldoende bewape-J ning en het vertrouwen; van het volk". Als er dan' verder gevraagd wordt buiten welke men het, door volstrek te noodzaak gedwongen, stel len kan, is het wederwoord ..stel het buiten bewapening, stol het buiten voedsel (van oudsher moeten immers allen sterven) maar zonder vertrou wen in de vorst kan een staat niet bestaan." Voorwaar, in de woorden van deze Chinese wijsgeer, schuilt diepe waar heid. Het volk van Nederland -ik herhaal het - heeft in zijn vorstin zijn vertrouwen gesteld De Nederlandse staat is er wel bij gevaren. En als wij ons de vraag stellen, waarin de oor sprong ligt van dat vertrou wen, dan is slechts één ant woord mogelijk. In de onver zwakte trouw, waarin Konin gin Wilhelmina onafgebreken haar hoge roeping heeft ver vuld. Bij de viering van het 4e eeuwfeest van de gehoorte van Prins Willem van Oranje heeft Dr. II. Colijn aan de Va der des Vaderlands de navol gende eigenschappen toege schreven: onbaatzuchtigheid, voorzichtige behoedzaamheid, niet te breken volharding in hopeloos schijnende strijd, toe wijding, die ook het marte laarschap niet schuwt," Onbaatzuchtigheid, behoed zaamheid. volharding en toe wijding zijn ze ook niet de eigenschappen van Koningin Wilhelmina geweest En heeft zij daardoor niet steeds de geest van Willem van Oranje in haar regering uit- j gedragen Nooit heeft' zij zich zelve j gezocht,, Steeds was het be lang van land en volk, richt snoer van haar handelen. In volharding is zij een "lichtend voorbeeld voor onsj allen geweest. In het bijzon der wel in die jaren van ho-j peioos schijnende stiijd tegen de Duitse overweldiger. Al deze eigenschappen, zij werden gevoed door een sterk geloof svertirou wen. Geen toespraak, die zij tot ons, haar landgenoten in blij-! de of in droeve dagen hield, of bemoediging, gesproten uit een diep en innig geloof klonk ons er uit tegen. En zo is zij geworden - wij mogen het uitspreken zon- cier van goedkope of senti mentele Oranje verering ver dacht te worden - tjt de grote nazate van de Vad'er des Vaderlands. De grote nazate aan we wij, naast God, die ons in haar gezegend heeft, diepe dankbaarheid verschuldigd zijn Een dankbaarheid, die het Nederlandse volk, dus ook j ons bewoners van dit nieu we land, verplichtingen op legt. Tot deze verplichtingen mogen wij NU in de allereer ste plaats wel rekenen, dat wij gehoor geven aan haar ernstige en dringende verma ning, die zij in haar ontroe rende radioboodschap, waarin zij haar troonsafstand mee deelde, liet horen „Eendracht en nog eens eendracht Moge ook de bevolking van Neerlands jongste gemeente deze vermaning ter harte ne- Mijne heren, leden van de raad, namens het college van burgemeester en wethouders, stel ik U de navolgende tele grammen te verzenden Aan PRINSES WILHELMINA Amsterdam. De raad der gemeente Wie ringermeer, heden 4 Septem ber 1948 in openbare verga dering bijeen, betuigt Uwe Majesteit, namens de gehele bevolking, eerbiedig hulde en dank, en bidt U toe dat God U op Uw verdere levensweg moge zegenen en behoeden. De raad voornoemd, LOGGERjS, Voorzitter, j NAP, Secretaris. Aan KONINGIN JULIANA Amsterdam. De raad der gemeente Wie-' ringermeer, heden 4 Septem-' ber 1948 in openbare verga-! dering bijeen, zich tot tolk makende van de gehele bevol king, betuigt Uwe Majesteit eerbiedig hulde en geeft uit- d'ukking aan oprechte gevoe lens van aanhankelijkheid en! trouw jegens Uwe Majesteit' en Haar Huis en bidt U Gods zegen toe bij de vervulling van Uw hoge en verantwoor delijke taak De raad voornoemd, LOGGER:S, Voorzitter, NAP, Secretaris. Met de telegrammen bleek de raad zich geheel te kun- nen verenigen zij werden1 terstond na afloop van de vergadering doorgeseind De heer Addens. op zijn verzoek het woord verkrij- gende, betuigde zijn instem- ming met rede en telegram- j men. Hij wil er op wijzen, dat Koningin Juliana van morgen een beroep beeft ge daan, speciaal op de jeugd.1 Hij verklaart zich er van j overtuigd, dat deze jonge gemeente, niet zijn meren- deels jeugdige raadsleden, Haar alle steun zullen verle nen, die een goede Nederlan der kan geven. Zijn sympa thieke woorden oogstten een welverdiend applaus I De notulen gaven geen stof tot praten, de ingekomen stukken evenmin. Het voorstel tot het verlenen van subsi die aan de V.V.V. „Wieringermeer", waarover in de vorige ver gadering de stemmen waren gestaakt, veroorzaakte nog enige discussie. De heer Ad dens bleef bij zijn voorstel, de voorwaarde, waarbij wcïdt bedongen dat de ge meente een vertegenwoordi ger in het bestuur kan aan wijzen, te doen vervallen. Hij achtte deze voorwaarde niet democratisch. De voorzitter verklaarde aan het voorstel niets te heb ben toe te voegen, waarna de heer Breebaart opmerkte, het on-democratische van een vertegenwoordiging van de gemeente niet in te zien. Ware het inderdaad niet- democratisch, hij zou het hebben bestreden, maar in dit kon hij geen kwaad zien. De heer Zoodsma wil aan het voorstel niet meer woorden verspillen, daarvoor vindt hij de kwestie te onbelangrijk. Alleen wil hij opmerken, dat hij in geen geval volgend jaar aan dit subsidie wil zijn gebonden. t Per slot van rekening bleek de hele kwestie, zien wij het goed, op een misverstand te berusten. De heer Addens veronderstelde, dat, met de vertegenwoordiger, die vol gens de statuten van de V.V.V. vanwege de gemeente zitting zal hebben in het bestuur, mee, twee door de gemeente benoemde leden in het bestuur zouden zete len. Dat bleek echter geens zins de bedoeling. Met. één vertegenwoordiger hield de zaak op. Het voorstel Addens Zoodsma tot het doen ver vallen van de omstreden voorwaarde van de gemeente werd vervolgens verworpen. Alleen de heren Addens, van der Molen, Zoodsma en Horst stemden voor, de rest tegen. Met alleen de stemmen van de heren Addens en Horst tegen werd het voor stel van B. en W. vervolgens aanvaard. Een voorstel tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling ter behartiging van gemeenschappelijke perso neelsaangelegenheden werd vervolgens na enige bespre king aangenomen, evenals het voorstel tot verbetering en aanleg van paden op de algemene begraafplaats. Een voorstel tot wijziging van de kinderbijslagveror dening Wieringermeer kon de tongen zelfs in het geheel niet in beweging krijgen. Zij kwamen echter weer los bij het voorstel tot verho ging- van de huur der poliÊicwoningen te M.-meer en Sloot- dorp. De heer Addens vindt do voorgestelde huur (f 6.- per week) in geen verhouding staan tot de andere wqningjhureii in deze gemeente. Tegen de huur zelf heeft hij geen enkel bezwaar, alleen de huren van de andere wo ningen acht hij veel te hoog. Hij verwacht van de arbei ders klachten te horen, als zij vernemen, dat de Burge meester voor f 6.per week woont, terwijl zij zelf meer moeten betalen. Hij wil deze huur dus verhogen, of de andere huren verlagen. Üe heer Klop toont zich eveneens nieuwsgierig naar de verhouding tussen de wo- ninghuren van enerzijds de ze woning, en anderzijds de woningen van de stichting. De Burgemeester merkt op, dat de zaak moet wor den gezien, zoals die er nu eenmaal bij ligt. Met de huur van deze woning is men ge bonden aan de situatie, zo als die in Mei 1940 bestond, omdat dit perceel precies ge lijk is opgebouwd als het toen bestond. Bii herhaling is bij het prijzenbureau aan gedrongen op verhoging van deze huur, en eindelijk en ten lange leste is dit voor stel uit de bus gekomen. Verder moet worden opge merkt, dat deze woning in derdaad vrij staat, maar dat daarentegen de m3 inhoud der andere woningen van het bouwbureau aanmerke lijk groter is dan die, welke de Burgemeester thans be NA ONS ORANJEFEEST 1948. Luitjes Beste Slechts één ding over heerste de laatste weken onze gemoelderen -Oranje- Ik kocht Jubileum - sigaret ten en Gesien gebruikte uit sluitend „Oranje - Boven1" - lucifers. Zelfs het feit, dat de Kerkstraat bijna geheel be woond is, werd' verdrongen naar de achtergrond. Behal ve dan bij de betrokkenen zelf. Iinmers hun gezichten straalden van dubbele vreugde Wat een prachtig feest heb ben we gehad -- Ons Oranje- Comii^ heeft zich op een bui tengewone wijze van zijn taak gekweten, Alle hulde aan voorzitter Spikman en zijn staf van puike medtewerkers. En onder die medewerkers denk ik allereerst aan de man nen van S.D.G., o.l.v.de wak kere L. Versluis. Zij open-1 den d'e dag met een reveille vanaf de toren, zij speelden tijdens de optocht, zij speel den op het terrein, bij de kin- I derfeesten en bij het feest van j de groten, zij speelden met j „vaart en élan". Als el weer fancy-fair gehouden wordt, is onze laatste cent voor een nieuw instrument, j Struik, de electrische man, werkte met zijn geluidsinsial- I latie hard mee tot het welsla-( gen van het feest. - Zo deed ook het weer Een fleurige rij wagens, fiet sen, autopets, tippelaars, voor- I afgegaan door de rijvereniging i een deel er van slingerde zich d'oor Slootdorp. Bij het geïmproviseerde podium werd I halt gehouden. Voorzitter Spik man sprak het openingswoord en sprak vooral zijn vreugde j uit over het feit, dat de Bur- I gemeester als vertegenwoordi- ger van Hare Majesteit h j Slootdorp het d'efilé wilde af- 1 nemen. Hij verzocht de Burge meester de gelukwensen van Slootdoip te willen aanvaar den en die wensen telegrafisch over te brengen aan onze ge-' eerbiedigde Vorstin. We zongen samen het Wil helmus en Wilt heden nu tre- j den. Dan d'ankt de Burgemees- ter voor de gelukwensen en l wees op het grote karakter van onze Koningin. Met een driewerf hoera sloot de Bur gemeester zijn symphatieks toespraak. De optocht ging door het hele dorp. En de jury begon te transpireren van de warm te en de moeilijke taak. Df uitslag hiervan is Verenigingen: 1, Zonnestraal ties, leidster Annie Wbudlstra: 2 Vlug en Vaardig, leider Piet' Gutker Kindergroepen: 1. de Kinderen Stuiveling; 2 Appeltjes van Oranje .kinde ren Spikman; 3. kinderej v.d. Kooi, Wierweg. Enkelingen Ouderen le en 2e prijs niet toegekend. 3e prijs Tiny van Bohemen. j Enkelingen kinderen, fietsen 1. Netty Venhuizen; 2. Peter Woudstra; 3. Anny Brander horst. Enkelingen kinderen, autop. 1. Jan Bijsterveld; 2 Elly! Leeuwenkamp; 3 Sellma Koorn (een fijne taart 1! Na de optocht trok .ieder naar het feestterrein, dat - gele gen tussen de boompjes - ide aal te noemen is. Er hing een gezellige sfeer d'oor de ver siering, door de verlichting, door de diverse tenten, door de vlaggen, door de d'raadaf- zetting, door de stropakkeu om het terrein heen, die dienst deden als rustbanken.-- De kinderspelen verliepen in goe de orde en deden talrijke lach salvo's over het terrein schal len. --Mijnheer Bakker had zijn inleidend woord gespro-j ken waarin op echt pakken de wijze onze Moeder des Va derlands werd herdacht. De gedetailleerde uitslagen van de spelen zijn Blokjesrapen meisjes 6-7 i. 1. Thea Greidanus; 2. Lia van Heerwaarden; 3. Zwanny Pos- tema; 4. Rietje Bogers; 5, Ans je van der Heijden; 6. Ca- thrien Galema. Zaklopen meisjes 8-9 jaar. j 1. Grietje Spikman; 2. Wija Stuveling; 3. Vera van Heer waarden; 4. Gabie Dijksma; 5. Alie Smid; 6. Bertha Struik 7. Nellie Bos; 8. Pietje Wie- gersma. Eiervechten meisjes 10-11 j. 1. Jenny Tiesinga; 2 Betsie Koster; 3, Ria Juurlink; 4. Lu- cie Reitsma; 5. Jo Greidanua j 6. Els Spikman; 7. Follie Men- ninga; 8. Renske Zuidema; 9. j Agatha Brattinga. 10 Gé Hei- da. ,,Haal de trein" meisjes 12-13 j 1. Lena Veldt; 2. Betty Rot gans; 3. Sara v.d. Kooi; 4 Dieuwke Okkema; 5. Hennie Spikman; 6. Annie Bakker 7, Dina Roozendaal; 8 Aai je van der Zwaag. Koekhappen, jongens 6-7 j. 1 Sjoerd IJdema; 2. Teun ten Kate; 3, Albert Westhof; 4. Jan Tiesenga; 5 Theo Scholten Bloempottenrace jongens 8-9 1 Jan van Ledden; 2. Simoa van der Kooy; 3 Eelke Wol- bers; 4. Henk van Schaik; 5. Wim Hakvoort; 6. Jan Hak- vcort; 7. Bernhard Hakvoort; 8. His v.d. Kooi; 9. Arie v.d. Kooij, Hindernisrace, jongens 10-11 1. Gerrit Bandringa; 2. Piet Schalkwijk 3, Gerard v.d. Heijden; 4. Henk Hiddink; 5. Klaas Brak; 6. Dik v.d. Gie- sen; 7. Rinus Lockx. Zakslaan, jongens 12 - 13 j. 1. Theo v. Bohemen; 2. Kees Ursem; 3. Jan de Zwart; 4. Ad. Bogers; 5. Nan Koorn; 6. Tony Hoilink; 7. Jan Win ters; 8. Simon Hoffer; 9. Jo nas Jacobi. Wat wij zo prachtig vonden, was het grote aantal prijzen, en ze waren mooi ook. De Uranje-vereniging heeft zich blijkbaar op het juiste stand punt gesteld: „Allereerst moet het feest voor de kinderen slagen"!. Rijk voldaan na de reuze tractatie en er komt nog meer!) trokken de kinderen om 1 uur huiswaarts. Om 2 uur stroomde het ter rein al weer vol, nu voorname lijk met ouderen, die zich grijs of niet grijs - met haar of zonder haar met flinke om vang of zonder flinke omvang^ van alle zorgen bevrijd op de Volksspelen wierpen als eer tijds de Romeinen. We hadden daverend veel leut. 't Kon niet beter De uitslagen zijn: Zaklopen ongehuwde Dames 1. Dora van Heerwaarden; 2. Jo van Loon; 3, Roelie Spik- woond. Overigens is ook het bouwbureau bij het bepalen der huren gebonden aan de voorschriften van het rijk. De heer Addens vraagt, of de hurender noodwoningen zijn goedgekeurd. Hij blijft de verhouding finaal scheef achten, en meent, dat met verschillende maten wordtgeme ten. De voorzitter merkt op, dat de huren van de woningen in Middenin eer rog slechts voorlopig zijn bepaald. De andere huren zijn alle vast- 1 gesteld in overeenstemming met aanwijzingen uit „Den Haag." De heer de Bruyne vraagt zich af, hoe het onderling verschil in de woninghuren van de stichting bouwbureau 1 moet worden verklaard. Tus- sen woningen in Wieringer- werf en Middenmeer bestaat 1 een aanmerkelijk verschil. De voorzitter zegt, dat over i de hele huurgeschiedenis nog slechts heel weinig kan worden gezegd. Er zitten in- I derdaad zodanige verschillen in de woninghuren, dat het publiek dat onbevredigend moet achten. Het verschil tussen de woninghuren in Wieringerwerf en Midden- meer verklaarde hij uit het verschillende tijdstip, waar- op zij werden vastgesteld. Overigens is afwachten de boodschap. De heer de Bruyne merkt op deze manier maar weinig van het streven van het Rijk de huren te bepalen zoveel mogelijk overeenkomstig de basis Mei 1940, en vraagt zich af, of de gemeenteraad bij de vaststelling der huren niet eens een woordje kan meespreken. Voorzitter moet hem echter die illussie ontnemen We kunnen er onder de tegen woordige omstandigheden niets aan doen, aldus spr. De raadsleden verenigden zich tenslotte met het voor stel. De rest van de agenda kon vlot worden afgedaan. Aan het Sint Werenfriduslyceum te Hoorn word besloten sub sidie te verlenen, de veror dening op de heffing van vermakelij kheidsbelasting on derging een kleine wijziging, evenals het besluit tot ver breding van de Sluisweg. Een voorstel tot wijziging van de begroting 1948 werd goedgekeurd, behoudens een gedeelte, dat door de voor zitter voor de bespreking werd teruggenomen. (Betrof aanschaffing grasmachine. De aanschaffing hiervan is uitgesteld tot de behandeling van de begroting 1949). De gemeenterekening over 1947 werd vervolgens inge diend. Door de raad werden de hgren van Dam, Klop en Breebaart aangewezen als commissie van onderzoek. De afdelingen werden ver volgens geloot. In de eerste afdeling kwamen terecht de heren Addens, van der Mo len, Hofmeijer en Feikes, in de tweede afdeling de heren Klop, Stoel, de Bruyne en Van Dam, en in de derde, uit slechts 3 personen be staande afdeling de heren Breebaart, Zoodsma en Horst. Een voorstel tot het toe kennen van een gratificatie aan het gemeentepersoneel over 1948 kon de medewer king van de raad eveneens verwerven, waarna de verga dering door de voorzitter werd gesloten. De heren gingen echter niet naar huis, dan na een gezamenlijke dronk te heb ben gewijd aan de scheiden de en de nieuwe Koningin Ringsteken op jeep (prach tig) F Mw. Staal; 2. Mw. Leeuwenkamp; 3. Mw. Homan Kruiwagenrit, 1. Froukje j Homan met haar broer 2. De Koning en zijn ega 3. Gonnie de Vries en Bou- ke de Jong. Kussengevecht 1. Jan Kern meren; 2, N. Klazinga 3. P. van Bohemen. Hardlopen met hindernis sen. 1. J. Staal en echtgen. 2. Roel de Vries en dame; 3. B. Homan en dame; 4. E. vd! Zwaag en dame. RONDE VAN SLOOTDORP Het grote evenement de Ronde. Zenuwachtig maar correct hielden de baancom missarissen d'e weg vrij. Emotioneel en in een zeer hoog tempo werd gereden. Een paar tijen gaven het geheel een cachet van echtheid. Gesien stond te bib beren, zei ze, als ze de bocht omgingen. Na de derde ronde storm de een kopgroep van vijf op 1 de eindstreep af De uitslag was tenslotte 1. Jaap Gut- ker in 11 min., afst. 6 Km. 2 Piet Bakker in 11 min. een 1 sec. Beiden hebben schitte rend ingelopen 3, Jo Mien- tjes in 11.1.1 4. E. van der Zaag in 11.1.4 5. Struik j in 11.1.5. De race was zoals blijkt uit de uitslag, buitengewoon fel en spannend. We gingen naar huis, aten I onze boterham haastig, want I om 7 uur begon de gecostu- meerde voetbalwedstrijd Mid- denstand tegen VI. en V. - DWO combinatie. Och men sen, wat hebben we gelachen I Jammer, dat ik alles in ander halve zin moet neerschrijven. De uitslag was 1-1, dus de fles cognac werd gedeeld*. Vervolg pag 4

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3