WIERINGERMEEK NIEUWS HET VRIJE WOORD! D. w. 0. - Nienws. KLEUTERSCHOOL HIPPOLYTUSHOEF. Ratten- en Muizen- bestrijding. De tijd breekt weer aan, dat het ongedierte de wo ningen gaat opzoeken. De commissie voor de ratten en muizenbestrijding acht het daarom van belang de aandacht weer te vestigen op het bestrijden van deze parasieten. Volgens de gege vens, die thans bekend zijn, mag de bestrijding, die dit voorjaar uitgevoerd is, een succes genoemd worden. Veel klachten over ratten en mui zen, zijn er momenteel dan ook nog niet. Men blijve echter op zijn quivive. Mocht men ratten of muizen con stateren dan wende men zich direct tot de commissie. De bestrijdingsmiddelen staan gratis tot uw beschik king. U kunt deze afhalen bij de Heer L. Haverkamp, Kolhornerweg, Middenmeer Tel. 88. Indien nodig kunt U ook de Heer Grin ontbieden. De kosten hiervan bedragen f 8. De commissie roept verder aller medewerking in, om het ongedierte te blijven weren. In dit verband ves tigt zij nog even de aandacht op enkele onbetaalde con tributies van de vorige be strijding. Om een en ander met succes te kunnen uit voeren is het van het groot ste belang dat iedereen ook aan zijn financiële verplich tingen voldoet. De secr.- penn. neemt daarom de vrij heid een dezer dagen over de openstaande posten per kwitantie te beschikken. Wilt TJ deze kwitantie per eerste aanbieding voldoen CHR. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Afd. Wieringermeer. Donderdag 14 October j.l. hield bovengenoemde vereni ging een bijeenkomst in Ho tel Smit te Middenmeer. Na de gebruikelijke ope ning der vergadering kreeg Freule Wittewaal van Stoet wegen het woord om ons te vertellen over haar reis naar China en over de Vrouwen uit het Oosten. Allereerst deelde zij mee waar zij geweest was. Spre kend over de Chinese maal tijd. wees ze er op hoe moei lijk het was om het eten met 2 lange, dunne stokjes naar binnen te krijgen. Oolc sprak de Freule over het. onderwijs in Chinahet grootste gedeelte van de be volking van het platteland kon niet lezen, schrijven of tellen. In Singapore is er voor Chinezen een geweldig druk bezochte school ge sticht, die niet alleen door kinderen bezocht werd, maar ook door volwassenen. Verder vertelde de Freule ons nog wat over de Hin does en Mohammedanen, in zonderheid over hun geloof en dat het toch ook onze plicht is hen te steunen. De Presidente bedankte de Freule voor haar mooie cau serie. Na het punt rondvraag werden de 4 coupletten van ons bondslied gezongen waarna de vergadering ge sloten werd. POLITIE. Verloren een blauw ge kleurde ceintuur, een auto- wieldop, een broodtasje, een shawl. Gevonden een deksel van een melkbus, een jongens blouse, 12 koetouwen. Inl. Politie Slootdorp. Gevonden 2 Vulpenhou ders. geborduurde tas met inh., kindermutsje, auto nummerbord, GZ 38703. Zil- verbon, gouden damestrouw ring en komen aanlopen een hond. Verloren 2 bankbiljetten a f 25.2 bankbiljetten a f io motorstandaard, ted dy beertje, rugzak, paar re genpijpen. rechter br. leren handschoen, reserve wiel, zwart leren portemonnaie met inh. bruin hoofdkussen en armbandje. Inl. Politie Middenmeer. M. de Red. Gaarne plaatsing van deze Bij voorbaat dank. WIERINGERWERF IN ROOKGORDIJN. Donderdag j.l. heeft ons dorp lange tijd verborgen gelegen in een dichte nevel. Oorzaak Een pachter die zijn bedrijf juist ten Zuiden van het dorp heeft, stak bij Zuidenwind de afval op zijn land in brand. GevolgSluit de ramen, en haal het wasgoed van de lijn Wat een lucht Ik kan best begrijpen dat men het vuil verbranden moet, maar is het niet mo gelijk dit te doen plaats vin den, als de wind van het dorp af is Een Huismoeder. W.-werf, Oct. 1948. Brandgevaar. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN, Afd. W.-meer. Dinsdag 12 Oct. hielden de Wieringermeerder Platte landsvrouwen in Hotel Smit hun eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Voor een groot aantal op gekomen leden sprak Mevr. Timmers, vice-presidente, haar welkomstwoord. Hier na volgden enige mededelin gen, waarna mevr. Paarlberg een duidelijk verslag uit bracht van de algem. verga dering te Utrecht. Tot afge vaardigde naar de Prov. Vergadering te Alkmaar werd benoemd Mevr. Kaan. Het zangkoortje is weer begonnen met de repetities onder leiding van mevr. Breebaartv. d. Horstde presidente legde er nog eens de nadruk op, dat nieuwe leden hartelijk welkom zijn. Na de pauze gaf mevr. Oosterbaan uit Barsinger- horn een boeiende lezing over „het leven van de Ja vaanse vrouw." Spr. vertelde over het le ven van Raden Adjeng Kar- tini, de pionierster, die streed voor verbetering van de positie van de Javaanse 1 vrouw. Door lezing van „Het Indische Land" van Jan Prins konden de aanwezigen zich een voorstelling ma ken van het landschap waar- j in Kart-ini geboren en geto- gen is. Door brieven, die zij schreef aan een Hollandse correspondentie - vriendin weten wij van haar strijd om zich vrij te maken van de talloze voorschriften hoe zich te gedragen, die de Ja vaanse vrouw (Kartini werd in 1879 geboren) toen gevan gen hielden. Haar leven stond in het teken van de strijd voor een geheel nieuwe opvoeding van de Javaanse vrouw op het gebied van huishouding, hygiëne, kin derverzorging, enz. Kort na haar dood, zij stierf reeds op 25-jarige leef tijd, na de geboorte van haar' zoontje, werden op Java overal scholen opgericht en cursussen gegeven voor de Javaanse vrouwen en meis jes. Mevr. Oosterbaan, die le rares in Djokja is geweest, heeft zelf kunnen constate ren, dat het streven van Kartini voorgoed een stem pel heeft gedrukt op de op voeding van de meisjes op Java. Op een vraag van een van YleVO NieUWS. de aanwezige dames vertel- DW O-Geel Zwart 0-0 Op een nat, glad speelveld erschenen beide el/fjtallen ontboezeming in het Wierin-yo, yu ondanks hel bijna germeerblad „De Flevobode hopelo2e weer EEN De gasten wonnen de toss en verkozen voor c?e schuin over het veld staande wind te spelen. Geel Zwart was vóór de rust in de meerderheid. Zij speelde ook technisch beter. Dit kwam vooral in het be tere opstellen tot uiting. Ze wist echter haar overwicht niet in punten uit te drukken. Na de rust hetzelfde spel- beeldt DWO paste nu de tac tiek van het switchen (plaats verwisselen) toe. maar dit werd door verschillende oeelsters niet begrepen, waar W>or het in de voorhoede niet klopte. Maar ook nu kon Geel Zwart haafr veldmeerderheid niet in punten omzetten. Dit was mede te danken aan het prima keepen Van Sip. Toen scheidsrechter Molen kamp, die prima leidde, het einde floot, was de stand nog dubbel blank Volgende keer even beter! opstellen dames en dan komen er twee punten binnen De sportiviteit was als steeds O.K. Het donkere en koude seizoen dat wij thans weer intreden, brengen ook ,zijn speciale mogelijkheden voor het ontstaan van brand met zich mede. Wij herinneren er aan, dat er branden zijn ontstaan door het omvallen van stallantaarn of petroleum lamp in noodstallen, en door het repareren van tractoren bij petroleumverlichting, enz. Verder kan over-verhitting van kachels en het niet goed functioneren van schoorste nen tot gevolg hebben dat men zijn bezittingen in rook ziet opgaan. - Het spelen van kinderen Paa/ «er goed vo - in schuren zal door de min- ^aan hebbende invallers speel-, Ving en Vaardig. „Opgeluisterd"' door enkele zware regenbuien, speelden de lieren van „Vlug en Vaardig' 1 op eigen terrein tegen Tone- gido 2. De eerste helft had VI. en V. de wind! in de rug. Van dit voordeel heeft VI. en V. dat der gunstige weersomstan digheden dikwijls plaats vinden. Neemt echter uw maatregelen, opdat lucifers niet tot. hun „speelgoed" zal kunnen behoren. Werkt allen mede, om ver lies van ons nationale ver mogen door brand te voor komen VERGUNNING LOTERIJ. Het bestuur van de Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging te Middenmeer vroeg en ver kreeg van B. en W. vergun de, goed gebruik gemaakt. Tien minuten voor de rust was <?e stand 4-0, in het voor deel van Vlug en Vaardig. De regen gutste toen zó! hard, dat scheidsrechter Mo-i lenkamp de strijd enige tijd liet staken. Inmiddels werd de thee gebruikt, Na een kwartier werd verder gespeeld Tien minuten had VI. en V. nog windvoordeel, maar er kwamen geen doelpunten meer. Na 't wisselen zetten T. 2 alles op alles, maar onze jon ning tot het mogen houden gens verdedigden zich stug. van een loterij. Het is de be doeling om de opbrengst te besteden voor aankleding van het vergaderlokaal in de N. H. Kerk te Slootdorp. de Mevr. Oosterbaan tot be sluit over de feesten, die zij aan het hof van de Sultan van Djokja heeft meege maakt en waar prachtige dansen werden opgevoerd. De voorzitster dankte na mens alle aanwezigen Mevr. Oosterbaan hartelijk voor haar mooie en zeer leerrijke lezing. TONEEL - VOORSTELLING TE MIDDENMEER. Voor de inwoners der ge zamenlijke kampen zal op 28 October a.s. in Hotel Smit, een toneelavond worden ge- j organiseerd. Het gezelschap Bouber, uit Amsterdam, zal opvoeren „Geef mij maar I een schip". Niet-inwoners van de kam pen kunnen ook deze avond bijwonen tegen een entrée van f 0.75. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Heer Florussen, Secre taris der Commissie, kamp „De Terp", Kamer 5, Wierin gerwerf, en op Woensdag avond 20 October, vanaf 7 uur, in café-restaurant „De Maaier." Christelijk Nationaal Vakverbond. Naar wij vernemen zal op 4 November a.s., in Hotel Smit te Middenmeer een openbare vergadering wor den gehouden, waarin spre ken zullen de heren Sikma en Kapinga. resp. hoofdbe stuurslid van de Chr. Land- arbeidersbond en van de Chr. Bond van Overheidsper soneel. Zij zullen de navol- i gende onderwerpen behan- delen „Uw plaats in de 1 vakbeweging" en „Gij zijt bedrijfsgenoot". Slechts tweemaal werd keeper Gutker, die goed verdedigde, gepasseerd. VI. en V. zette nog enkele aanvallen op, maar de sterke wind verhinderde het doelen. Slechts éénmaal scoorde de ..i'voorhoede. Zo kwam het ein- 3 punten uit 4 wedstrijden H - de met een 5-2 overwinning. geen verheugend resultaat Het beste deden het we derom de A-adspiranten en hetj Zaterdagmiddag tweede, die beide ongeslagen wisten te blijven. De A-tjes deden dit in een zware uitwedstrijd legen Wi- rcn A met 1-2 en het tweede tegen HCSC 2 met 2-2. Het Zaterdag eerste stelde] enigszins teleur, door thuis te verliezen van HCSV 2 met 3-4. Ondanks de 1-0 nederlaag, deden de B-tjes het tegen de koplopers van hun afde ling lang niet slecht. Succes b was geen zwakke tegenstander. De Zondag-elftallen hadden beide een vrije dag. Wieringermeerruiters. Demonstratie te W.Werf. Zaterdagmiddag j.l. werden de Wieringerwervers in de ge legenheid gesteld kennis te nemen van de 'verrichtingen der „W.Meerruiters." Ongeveer hetzelfdd pro gramma als 14 dagen geleden in Slootdorp, werd uitgevoerd' Paarden en ruiters maakten een keurige indruk en de weersomstandigheden begun- I stigden deze demonstratie, i Er was een flinke publieke belangstelling, zodat het een welgeslaagde propaganda-micJ- dag voor de ruitersport ge noemd mag worden. A.s. Zaterdag demonstreren de ruiters voor de derde keer, r.u te Middenmeer, Brugstraat. GESLAAGD. De Heer B. Hensen, alhier, slaagde op het Donderdag jl. i te Amsterdam gehouden examen Stenografie (sy- steem Groote). Dit is de .5de overwinning in successie. Prachtig, heren. Houdt zo vol. Scheidsrechter i Molenkamp leidde uitstekend De dames wedstrijd Zwalu wen - VI. en V. ging niet dooi omdat Zwaluwen te laat het aanvangsuur bekend had ge maakt. COMPETITIE SCHAAK VERENIGING W.WERF. Deze vangt aan Woensdag avond 20 October a.s. om 20 uur, in „De Maaier". Opkomst van alle leden drin gend gewenst, SCHEEPVAART OP HET IJSSELMEER. Op de NWzijde van de Kreupel liggen enkele ondiepe plekken bijeen (vermoedelijk oude bouwvallen) waarvan op de ondiepste 18 dM wateri staat bij IJsselmeerw nterpjeil Dit dieptecijfer moe;f op de kaart worden aangebracht op 52 br. 49*22" NB en 5 gr, 10'06" El, omgeven doorj een cirkel (dieptelijk van 20 dM) met een middellijn van 600 m., voorzien van het bijschrift ,,'St." Deze ondiepte wordt ge dekt door de zwarte ton „No. 1" met afgeknotte ke gel, waarvan de juiste positie is 52 gr, 49'33" NB en 5 gr. 9'40" El, (Zie Ned. Krt. No, 212; Gids Ned. Kust 1944, bldz. 119.) EEN MOOIE OPDRACHT. Aan de firma J. Kruit te Wieringerwerf is opgedragen het herstel van de door bun kerbouw enz. beschadigde plantsoenen te Schagen. Veren, voor Bedrijfs voorlichting in de Wieringenneer. Mededeling No. 382. Verslag van de Jaarvergade ring der V.B.W., gehouden in Hotel Smit te Middenmeer. De voorzitter, de heer Kis- temaker, opende om 2 uur de matig bezochte vergade ring. De slechte opkomst j werd geweten aan het mooie weer. daar het voor veel boeren ondoenlijk was, om uit hun werkzaamheden weg te gaan. De voorzitter richtte een bijzonder woord van welkom tot de sprekers van deze middag en tot de advi- j serence bestuursleden. Er werd gememoreerd dat de Heer Dijkema terug was in zijn functie als Rijksland- bcuwconsulent voor Noord- Holland. Tevens werd een woord van dank gebracht j aan de Heer Oosterhoff, die j zich tijdens de afwezigheid van de Heer Dijkema, zeer i verdienstelijk had gemaakt als tijdelijk leider van de voorlichtingsdienst in de j Wieringermeer. De voorzitter vervolgde zijn openingswoord met er op te wijzen, dat nu het na jaar weer naderde, het noodzakelijk was, dat de the oretische" kant van het be drijf werd belicht. De taak van de Vereniging was door het houden van lezingen en praatmiddagen te trachten de bedrijven zo rationeel j mogelijk te laten voeren. Hierna vroeg de voorzitter of één der leden ook een nis- senhut voor de Vereniging beschikbaar kon stellen, daar deze dan gebruikt kon worden om het materiaal (als jeep en dorsmachine enz.) in op te bergen. Wel i was de toezegging ontvan gen van een der leden dat deze er wel een in de loop van het volgend jaar be schikbaar had. Doch gaarne had voorzitter voor die tijd een dergelijke hut. Misschien dat een der aanwezigen, er een had, of dat men er met de leden, die niet aanw. waren, er over kon praten of die er een hadden. Hierna kwam het werkplan en de begroting 1949 aan de orde. Een kleine commissie, n.1. de heren J. H. Beukema, J. Ydema en C. J. den Engel se, hadden deze nagezien en verslag uitgebracht dat hier mee accoord werd gedaan. Naar aanleiding van het werkplan ontwikkelde zich een drukke discussie. Vele aanwezigen kwamen met vragen naar voren, die aller, door de heren Dijkema en Oosterhoff werden beant woord. Vele van deze vragen leverden materiaal op voor de p-raatmiddagen die de Vereniging van plan is om ook dit jaar in de drie dor pen te houden. Deze beloven dan ook weer zeer interes sant te worden. Hierna kwam de eerste spreker van deze middag, de heer Dijkema, met een inlei ding over „Rassenkeuze win tertarwe". 'Voor de inhoud van deze inleiding, kunnen we verwijzen naar ons num mer 16 October 1948.) Ook hierover werden heel- wat vragen gesteld, die alle door de heer Dijkema werden be antwoord. Na de pauze hield de heer Oosterhoff een inleiding over fosfaataanwending. Hierin werden de verschil lende fosfaatproefvelden be handeld. Er was nogal enige belangstelling over de vraag of het fosfaat in het voor jaar of najaar moest gege ven worden. Volgens de proefvelden was de bemes ting van 200 kg in het voor jaar gelijk te stellen met 400 kg in het najaar. Naar aan leiding hiervan kwam de vraag naar voren of het fos faat voor of na het ploegen werd gegeven in het najaar. Dit was na het ploegen ge weest. Volgens de heer Oos terhoff was dit voor het ploegen niet ongunstiger, daar het fosfaat dan direct nogal diep in de grond werd gewerkt. Verder kunnen we over de vraag fas kas -{- sup. verwijzen naar een verslag van een proefveld bij de heer Veenkamp, die reeds eerder in ons blad is opgenomen. Bij de rondvraag, deelde de heer Slagter mede dat de veehouders er prijs op zou den stellen als de praatmid dagen des voorm. in Sloot dorp konden worden gehou den. Ook kwamen nog en kele opmerkingen over de mechanisatie naar voren. Vooral de kleine tractoren met aanhangwerktuigen. En een machine die hier in de polder nog onbekend is n.1. de aardappeldekmachine. Door de heer Stienstra werd medegedeeld dat het in de bedoeling lag. om deze voor een demonstratie naar de proefboerderij voor land bouwwerktuigen te laten komen. Hierna dankte de voorzit ter de sprekers, en sloot de vergadering met de opwek king om de praatmiddagen goed te bezoeken. L. v. d. VEEN. ALGEMENE VERGADERING op Vrijdag 22 October 's avonds om 8 uur in Hotel de Haan. Alle leden worden drin gend verzocht aanwezig te zijn. HET BESTUUR. Noorderbank M.-meer. RECTIFICATIE. De naam van de Directeur van het Agentschap te Mid denmeer is niet J. van der Zee, maar J. van der Lee. „Wieringerwerf Bouwt Voort." Vrijdag j.l. richtte ook Wieringerwerf zijn Woning bouwvereniging op met 50 leden en onder bovenvermel de naam. Nadere bijzonder heden volgen. Het bestuur is samenge steld als volgt F. J. A. van Dam, voorzitter, leden de heren A. Adriaanse, J. A. Gerritsen. R. Hoekstra. J. B. Koop. J. Kruit en G. Stoel. Hedenavond oprichtings vergadering te Middenmeer. U vindt bij ons een mooie sortering WOLLEN EN ZIJ DEN SHAWLS, zowel vier kant als langwerpig in bijna alle kleuren. Wollen shawls in effen en geruit vanaf f 3.50 Wollen hoofddoeken, effen, vanaf f 4.25 Georgette ken, lioofddoe- vanaf f 6.35 Leemans Textielhuis Sluisdijkstraat 73, DEN HELDER. B.z.a. tegen 15 Nov. R.K. BOERENKNECHT, v.g.g.v. Brieven onder no. 2010 aan Adm. Flevobode, Westerland. WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN TE KOOP BESTE BIGGEN bij G. DOPPENBERG, Stroe 26, Wieringen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3