WIERINGERMEER NIEUWS DRIE WONINGBOUW - VERENIGINGEN IN DE WIERINGERMEER. EN NU AAN 'T WERK In ons nummer van 24 Ju li j.1. voerden wij een plei dooi voor de noodzakelijk heid der oprichting van een woningbouwvereniging in de Wieringermeer. We betoog den dat de Stichting „Bouw bureau" als overgangsin stantie zeer zeker recht op onze waardering had, doch dat de tijd nu gekomen was, dat de Wieringermeerders zelf de handen uit de mou wen zouden steken, om „door gezamenlijk overleg der ge meentenaren, in samenwer king met de overheid, de belangen der volkshuisves ting der gemeente te behar tigen, o.a. door het stichten en exploiteren van woning complexen." Het aanvankelijk initiatief van enige Wierinmeerders, om tot oprichting van één woningbouwvereniging over t-e gaan, heeft uiteindelijk ten gevolge gehad de stich ting van 3 woningbouwver enigingen, daar deze zaak ook de volle instemming en medewerking van de plaat selijke overheid heeft, waar door er snel en doeltreffend te werk kan worden gegaan. Reeds tellen de verenigin gen tezamen ver over de 100 leden, en het is te verwach ten, dat velen zich nog ais lid zullen opgeven als de doelstelling en werkwijze der verenigingen meer be kend zullen zijn. De besturen samenge steld uit personen, vertegen woordigend de voornaamste groepen der bevolking in onze gemeente zijn reeds met hun lossing der woningproblemen in onze perspectiefvolle ge meente te mogen brengen, zal hen bezielen en de belo ning hunner moeiten zijn. Samen als één gemeente, overeenkomstig de behoef ten der 3 dorpen, willen we vooruit en bouwen wij voort We besluiten dit artikel met hetgen wij 24 Juli reeds schreven „Naar onze mening zullen met het tot stand komen van zodanige verenigingen grote polderbelangen kun nen worden gediend." G. LEDENVERGADERING W.-MEERFANFARE. Vrijdag 15 October j.1. hield deze vereniging in Hotel Smit te Middenmeer een slecht bezochte ledenvergadering. Het weer zal hiervan wel de oorzaak geweest zijn. De op de agenda staande bestuurs verkiezing werd verschoven naar de eerstvolgende repe titieavond. Uitvoerig werd stilgestaan bij de financi- ëele moeilijkheden, die de vereniging door de inundatie heeft gekregen. Men zoekt naar wegen, om deze in de toekomst het hoofd te bie den. Met stelde o.a. voor het komende voorjaar een bazar te organiseren. Een en ander zal in een bestuursvergadering nader worden uitgewerkt. Dit jaar zal geen uitvoe ring gegeven kunnen wor den, terwijl men zich voor- stelt begin Januari met een beraadslagingen I grote donateursactie te be- begonnen. Er zal heel wat werk verzet moeten worden, eer de eerste „woningbouw vereniging-steen" gelegd kan worden Veel tijd en werk lust zal van de bestuursleden gevraagd worden, maar de totstandkoming van plannen en de wetenschap een waar devolle bijdrage voor de op- DE V.V. FLEVO ORGANI SEERT EEN FANCY FAIR. Dinsdagavond j.1. vond in Hotel Smit te Middenmeer een vergadering plaats van het Flevo Bestuur met Elftal commissie, Pers en Propa- gandacommissie en de twee Jeugdleiders. Diverse verenigingszaken passeerden de revue en zo kwam men ook aan een teer onderwerp „De Financiën der vereniging." Penningmeester Doornbos weet de zaak heel goed bij elkaar te houden en de normale verenigingsuit gaven kunnen dan tot heden alle geschieden. Men is ech ter verplicht op de twee ter reinen een betere accomoda- tie aan te brengen en wel speciaal twee kleedlokalen met alles wat daarbij be hoort. Ook breidt zich het aantal jeugdleden momen teel uit tot een geweldig groot aantal en hier is geld voor nodig. Reeds geruime tijd liepen enkele bestuursleden rond met plannen om tot de orga- nisatie te komen van een, egn mrsns organlseren m fancy fair en thans heeft AiTiriHnnmoor Flevo Nieuwt. Het Zondag eerste herstel de zich van de geleden ne derlaag tegen Schagen 3, door L.S.V.V. 2 met een 50 nederlaag huiswaarts te stu ren. Typerend was het, dat de jongens het tegen de harde wind in beter deden, dan met de wind mee. De ruststand was 10 en de eindstand 50. De doelpun ten werden gescoord door Nicolai (2), Bert Bouma (2) en Topfes (1). Doordat Schagen 3 het te gen Geel Zwart 2 niet verder wist te brengen dan een ge lijk spel, luidt de stand aan de kop in 3 G dus nu Flevo 1 6 10 24—10 Schagen 3 6 9 159 Geel Zwart 2 6 7 18— 3 1 Het Zaterdag eerste verloor in Hoorn de uitwedstrijd te gen N.O.C. 1 met 4—2. Dit 1 viel wel enigszins tegen. Het Zondag tweede speelde te W.werf tegen V.Z.V. 3. De adspiranten deden het weer goed. A bleef in Dirkshorn, zij het met de hakken over de sloot ongeslagen, en won met 10. De B-tjes deden het tegen Succes C wel zeer goed. Met 30 beten de Wieringers in 't zand. BALDADIGHEID. Te Wieringerwerf heeft de jeugd schade toegebracht aan het aldaar voor opbouw klaar liggend kleedlokaal. Enkele ruiten enz. werden vernield. De betrokken jon gelui beseffen blijkbaar niet dat dit kleedlokaal eveneens voor hun kameraadjes be stemd is. De ouders worden verzocht de kinderen op het verkeerde van hun handel wijze opmerkzaam te ma ken. EEN MIJLPAAL IN DE GESCHIEDENIS VAN DE WEDEROPBOUW. OPHEFFING COMMISSIE WEDEROPBOUW. gmnen. Het is te hopen, dat het Bestuur van onze Wieringer- meerfanfare er spoedig in slaagt, om voor de huidige moeilijkheden een oplossing te vinden, omdat wij dit corps niet graag in onze Wieringermeergemeenschap zouden missen. Op de eerstvolgende repe titieavond werd het volgende bestuur gekozen J. Korver, voorzitter M. van Dompselaar, secretaris P. Jannenga, penningmeester K. Kok en D. Meindersmu. leden. Als de repetities vlot ver lopen ligt het in de bedoe ling in April 1948 een uitvoe ring te geven in Hotel Smit te M.-meer met medewer king van de Toneelvereniging „Wieringermeer Klein To neel." REDERIJKERSKAMER TONEGIDO." De Rederijkerskamer „To- negido" heeft onder regie van de Heer P. Wiersma te Middenmeer in studie geno men „Als 't masker valt." Men hoopt met dit stuk ongeveer Kerstmis op de planken te komen. DANSEN. Blijkens een advertentie in ons vorige nummer, zal i Dansschool de Jong uit Leeu- i warden deze winter trachten Gebouw voor Gemeentewerken en Brandweer - kazerne te Wieringerwerf. De aanbesteding zal a.s. Vrijdag in het Raadhuis te Lutje-Kolhorn plaats vinden. Reeds maakten wij er mel ding van dat de Commissie Wederopbouw haar werk zaamheden per 1 Januari beëindigt. In verband met het be zoek dat de Minister van Wederopbouw enige tijd geleden aan onze Gemeente bracht, werden toen reeds veronderstellingen geuit ten aanzien van mogelijke reor ganisatie van de Wederop bouw. Officiëel werd toen echter niets bekend gemaakt.. Thaab blijkt dat de C.W.W. per 1 Januari a.s. haar taak' zal overdragen aan de Ge meente, wat betreft de be oordeling der in te dienen bouwplannen. Diverse instanties in de Meer zullen in 't vervolg hun eigen wederopbouwplannen klaar maken. Hoe werkte de C.W.W. De Commissie Wederop bouw Wieringermeer is als volgt samengesteld a. Afd. I. Boerderij enbouw b. Afd. II Herbouw gemeen telijke objecten c. Afd. m. Noodwoningen- bouw (Hoofd der 3 afdelingen Ir. C. Keesman.) d. De Waterbouwkundige "Afdeling. (Hoofd Ir. C. Reedijk.) Deze onderdelen worden overkoepeld door de Com missie Wederopbouw Wierin germeer, waarvan de Heer Ir. C. Krijn voorzitter is. Le den van deze Commissie zijn verder Burgemeester Loggers, en de Rentmeester- Dijkgraaf Ir. A. Ovinge. De secretarissen zijn de heren A. N. Nap en Mr. Th. A. J. Vosters. De Bouwkundige Dienst van Domeinen vervangt „Afd. I" en verzorgt dus ver der de herbouw der boer derijen, terwijl „Afd. II" als Dienst van Gemeentewerken de herbouw der gemeente lijke objecten voltooid. BEDRIJFSVOORLICHTING. Verslag van het Fosfaataanwendingsproefveld Wm. 935. Mededeling No. 383. Ten einde nog een beter Het gewas 1943 was suiker bieten, ras KI. Wanzleben E De grondsoort bestaat uit lichte zavel. Hotel Smit te Middenmeer. Jong en oud, leerling of ge vorderd kan voor deze lessen worden ingeschreven. De be nen kunnen dus van de vloer. men de eerste stappen hier toe gezet. Een drietal heren werden bereid gevonden het Bestuur in deze te adviseren opdat begin Mei 1948 de zaak kan draaien. 8 November a.s. wordt een grote vergadering gehouden met de ruim 100 leden en ongeveer 80 donateurs, ten einde een werkcomité te vormen, dat de bazar op stapel zet. Verder zal men trachten nog een derde adspiranten- elftal aan de competitie te laten deelnemen, opdat de jongeren kunnen blijven doorspelen. Het is thans zo, dat vele jongens om de beurt reserve geplaatst moeten worden, teneinde een elk te laten voetballen. Terreinen zijn er om de gelijkmaker te twee, dus als de N.H.V.B. het doch het mocht met Flevoverzoek kan inwilligen, ken. betekent dit voor de nog Scheidsrechter jonge voetbalvereniging weer leidde prima, een stap vooruit. Aan de D. IV. 0. - Nieuws. Dames TOP - DWO DWO won de toss en koos voor de wind te sp T.O.P. ging meteen tot de aanval over, maar deze werd afgeslagen door de DWO-ver dediging. Tot aan de rust wisselden de aanvallen elkaar in snel tempo af, echter zonder re sultaat. Na de rust was TOP ster ker. doch pas 5 min. vóór net einde maakte TOP een goal. DWO zette alles op alles De uitslag van deze proef is geheel in de lijn met reeds eerder verkregen cijfers op dit gebied. Ook hier weer een belangrijk hogere op brengst bij aanwending in het voorjaar. Bij vorige proe ven lag ook de opbrengst der najaarsveldjes steeds tussen die der voorjaarsaan wending en der onbemeste in. In de vorige proeven waren verschillende giften gegeven en kon vrijwel steeds 200 kg scoren super in het voorjaar gelijk geluk-' worden gesteld met 400 kg i super in het najaar. Hoewel Dorpmans het bij deze proef minder duidelijk wordt gedemon- -Het spel was goed, het streerd is dezelfde indruk jeugd is immers ook in de plaatsen kon echter nog beier aanwezig. De meeropbrengst voetbalsport „De Toekomst."1 Heren AHV-DWO 12-01 bij de najaarsaanwending is inzicht te krijgen in de pro blemen inzake de juiste tijd van aanwending der fosfaat meststoffen werd op het be drijf van de Heer L. Haver kamp, C 29, een proef hier over opgezet. Op een aantal veldjes werd op 11 December 1947 over de reeds op win- tervoor geploegde grond een hoeveelheid superfosfaat ge geven naar 400 kg per ha. Op een overeenkomstig aan tal veldjes werd de super echter op 12 Maart toege diend. In 1947 was op het proefterrein vlas verbouwd en had het gehele veld 600 kg superfosfaat ontvangen. De suikerbieten werden op 3 April gezaaid op een rij en- afstand van 50 cm. Geduren de de groei kwamen alleen de onbemeste veldjes duide lijk tot uiting en kenmerkten zich door een geringere loof ontwikkeling. Tussen de objecten voorjaars- en na- j aars-aanwending waren de verschillen gering. Het proefveld is op 6 October ge rooid en de volgende dag wogen. De resultaten waren als volgt In kg per are Relatief Object Bieten Loof Bieten Loof Geen sup 597.2 375.6 100 100 400 Sup. 11/12, 1947 619.3 383.5 104 102 400 Sup. 12/3, 1948 644.3 385.3 108 103 „Afd. Hl" is reeds geliqui deerd. De Waterbouwkundi ge Afdeling gaat over naar het Heemraadschap De Wie ringermeer. Een terugblik. Hoewel het stellig én voor de aanvragers én voor de Commissie zeer onprettig is geweest als verzoeken moes ten worden afgewezen de Commissie immers moet de zaken in groot verband be zien en is gebonden aan richtlijnen uit „Den Haag" BURGERLIJKE Si Geboren Petrus Aloyi>. Michael, zv J. van der Lee en C. Karsten Arnoldus Bernardus Maria, zv G. B. Smit en Chr. M. B. Reij- ersLeendert Reinder, z.v. H. den Hollander en B. Don kerbroek Petronella Maria Antonia, d.v. G. C. Huijsman en J. O. GrootAllegonda Antonia Petronella Maria, d.v. J. Th. van den Oord en A. Paauw Eva Maria, dv W. Vermaat en E. M. A. H. G. E. Niessen Jeanette Alida, dv J. A. Bruins en G. A. Klein LankhorstDouwe Jacob, zv D. Haaksma en S. Ellens Romke zv A. de Boer en T. Meinsma. Gehuwd J. Fühler en M. H. Reuvers G. van der Wal toch kan by objectieve en M. Versluis; R. Dijk en beoordeling geconstateerd C. van Marion P. Engel en worden dat in een betrekke- j. M. Hauwert. lijk korte periode veel goeds tot stand is gebracht, en de aanvankelijke wederopbouw geleid is op een wijze, die ondanks de fouten die alle mensenwerk aankleven en niettegenstaande moeilijk heden als personeels- en ma- terialengebrek de verge lijking met hetgeen in ande re noodgebieden is gepres teerd, glansrijk kan door staan. Verschillende Minis ters van Wederopbouw en veie deskundigen uit binnen- en buitenland hebben hier over dan ook, terecht, hun bewondering uitgesproken. We hopen hierop bij het afscheid van de Commissie nog nader terug te komen Een blik vooruit Toch zijn er nog vele on vervulde wensen. Ook is er niet altijd het juiste begrip tussen ambtenaren en niet- ambtenaren. De gemiddelde ambtenaar is zich echter bewust dat hij een dienende taak heeft tegenover de genen die zijn bemiddeling inroepen. Wij verwachten dan ook dat de nieuwe in stanties, die met ingang van het nieuwe jaar leiding zul len geven aan de wederop bouw, het werk aangevan gen en voortgezet door cle C.W.W., in dezelfde geest spoedig zullen voltooien. Een en ander zal ook tot gevolg hebben Mutaties in het ambtenarencorps. Verschillende ambtenaren zullen overgenomen worden door de instanties die de verdere wederopbouw zullen uitvoeren. Vooral de Ge meente en de Domeinen zul len belast worden met ve lerlei werkzaamheden, tot nu toe verricht door de C.W.W., zodat uitbreiding van het aantal ambtenaren daar vanzelfsprekend is. Wij spreken de wens uit dat de reorganisatie tot ge volg mag hebben een snel le en doeltreffende afwikke ling van de herbouw van onze Polder, opdat deze grootser en schoner worde dan vóór de inundatie G. STICHTING '40—'45. Ook de Wieringermeerpol- der zal deze winter een avond kunnen bijwonen, georgani seerd door de plaatselijke af deling van de Stichting '40—'45. 3 November a.s. komt de Aalsmeerder Accordeon ver eniging o.l.v. de Heer G. E. den Boer, naar Middenmeer, om in de zaal van Hotel Smit de bezoekers een avond op muzikale wijze bezig te hou den. De netto opbrengst van deze uitvoering komt ten goede aan de Stichting '40-'45. Nut van 't Algemeen. Het Nuts-Departement Wieringermeer hield Vrijdag j.1. haar jaarvergadering in Hotel Smit te Middenmeer. De bestuursverkiezing I bracht een 3-tal nieuwe ge- 1 zichten in de leiding t.w. de Heren P. de Jong en P. Hoe- kinga en Mevr. Bruins-Klein Lankhorst. De verzorging van het ko mende winterprogramma werd door de vergadering opgedragen aan het Bestuur, dat in deze naar beste we ten zal handelen. Men sprak over lezingen door J. Strij- bos en Willem van Iepen- daal en het cabaret van Chiel de Boer. Algemeen was men van oordeel, dat de huidige con tributie te laag was, om de leden een bijzonder pro gramma aan te bieden. Ook de Nutsbibliotheek kwam nog ter sprake. Na de pauze vertelde de Heer Ir. A. Ovinge nog iets over uit de grijze oudheid van de Wieringermeer en het vroegere Zuiderzeegebied. Muzikale Wieringer meerders behalen prijzen. Op het j.1. Zaterdag te Medemblik gehouden Natl- onaal Solisten concours, uit gaande van het R. K. Ge mengd Koor „Nieuw Leven", aldaar, behaalden Mevr. G. Gerritsen-Broer (sopraan) en Mej. B. Broer (alt), beiden woonachtig te Wieringerwerf, ieder een lste prijs in de Afd. A. Zij zongen resp.„Letzter Frühling," van E. Grieg, en „Gebet" van Allessandra", van Stradella. De dames ontvingen hun zangopleiding van de Heer N. Beemster te Wierin gerwerf, die ook de piano-be geleiding verzorgde. Wij feliciteren de gelukki gen, die door deze prestaties de naam van de polder op muzikaal gebied in het „oude land" hebben hoog gehou- practisch 50% van de meer opbrengst bij de supertoe diening in het voorjaar. Hiernaast zijn enkele geval len bekend uit de practijk waarbij het effect der voor jaarsaanwending gunstig uitkomt o.a. op lucerne. Teneinde na te gaan of een gewas als koolzaad een vroe gere aanwending prefereert zijn hierop thans proeven aangelegd en zullen de re sultaten moeten worden af gewacht. Hoewel we de prac- tische moeilijkheden niet willen onderschatten menen we toch, gezien de verkregen DIENSTPLICHT. Aan A. C van der Waal, van de lichting 1947, is verlen ging van uitstel verleend tot na 1 Maart 1949. Aan de dpi. sergeant J. H. Schenk, Nfeuwesluizervaart, Slootdorp, dienende bij het korps pontonniers en torpedis- ten, is met ingang van 9 Oc tober 1948, groot verlof ver leend. HULP AAN GEDEMOBILISEERDEN. De nationale demobilisatie- raad, waarvan ZKH Prins Óen, en beschouwen dit suc- Bernhard voorzitter is, tracht ces als een symptoom van. thans overal, waar mogelijk de gunstige ontwikkeling streeksecretariaten te stichten van ^?e^. muzikale leven in. Het is de bedoeling dat de de Wieringermeer. streeksecretarissen zich zoveel mogelijk inwerken in de vrij ingewikkelde materie van de mobilisatiebepalingen, die zo voor en na zijn uitgevaardigd. In deze gemeente zal als zodanig fungeren de heer H. Geuzebroek. Raadhuisstraat; Wieringerwerf, de directeur van het bijkantoor Wierin gerwerf van het gewestelijk arbeidsbureau te Alkmaar. Wij adviseren gedemobili seerde militairen derhalve, zich tot hem te wenden ter resultaten voorlopig aan de voorjaarsaanwending van j °P superfosfaat de voorkeur te moeten geven. E. OOSTERHOFF. lijkheden, verband houden de met de toepassing van de demobilisatievoorschrif ten. Jeugdavond W.-meer Wieringen. Op initiatief van de Geref. Jeugdbeweging te Wieringer werf, wordt hedenavond, 7.30 uur, in de Geref. Kerk een contactavond georgani seerd. Een zeer gevarieerd pro gramma, uit te. voeren door leden der jeugdverenigingen, wacht de bezoekers van de ze avond. De toegang is vrij voor ieder. CORRESPONDENTIE. Verslag V. en V. in hofi volgend nummer.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3