WIERINGERMEERN1EUWS EEN BESCHOUWING OVER DE BASISPLANNEN VOOR DE WEDEROPBOUW. Zoals uit het laatste jaar- wordt daar niet herbouwd verslag is gebleken, zijn de basisplannen voor de weder opbouw der dorpen in onze gemeente thans gereed. Deze plannen moeten ver vaardigd worden voor elke gemeente waarin door het oorlogsgeweld belangrijke vernielingen hebben plaats gevonden. De noodzakelijkheid van de aanwezigheid van deze plannen springt direct in het oog wanneer men zich even de betekenis hiervan indenkt voor steden als Rot terdam, Den Haag, Middel burg, Arnhem enz, In Rotterdam immers werd o.m. ook een zeer oud stads gedeelte met vele nauwe straten en stegen en veel krotwoningen door het oor logsgeweld verwoest'. Uiteraard zal men er niet aan denken zo'n stadsge deelte weer in dezelfde vorm en op de oude funderingen op te bouwen. Uit een oog punt van welstand en orde is het dan ook alleszins lo gisch en noodzakelijk dat men 'n plan ontwerpt waar in is weergegeven hoe men inmiddels zijn daar nieuwe arbeiderswoningen verrezen. In Middenmeer zal de Ge-re f. kerk een andere plaats krijgen en wel tegen over het Garagebedrijf van C. Klare. De vroegere Geref. kerk was reeds te klein en het terrein leende zich niet voor een behoorlijke uitbrei ding. Wat men uiteindelijk met de toren, die er nog staat zal doen is nog niet bekend. (Misschien kan de toren benut worden voor het vreemdelingenverkeer als „inundatie - monument - belvedère.") Een gevolg van het verplaatsen van de kerk bouwing is zelfs uitgebreid tot over de huidige tuin van Schiere. Alle andere noodwo ningen zullen moeten ver dwijnen. Verder is het be drijf van de fa. Kruit ver plaatst naar de Terpweg, een wijziging die zeer ge lukkig genoemd mag worden. Als een belangrijke veran dering is in het plan van Wieringerwerf ook een be bouwing op het grasgazon in de Raadhuisstr. ontworpen. Hoewel de goedkeuring der plannen berust bij de Weder- opbouw-instanties, hebben B. en W. evenwel toch het advies van de Raad ge vraagd. In hoofdzaak kon deze er zich mede verenigen, doch de bebouwing van de Raadhuisstraat ontlokte eni ge discussie waarvan het re sultaat was, dat 7 van de 13 leden met- deze bebouwing accoord gingen. Naar ons ter ore kwam, gingen 2/3 van de leden van de Raad van Advies, die de plannen kreeg te beoordelen, hiermede niet accoord. Hoe, als gevolg van deze adviezen het goedge- is ook 't verplaatsen v.d. pas torie. De oude fundering kan keurde plan er uit zal zien, echter weer voor een woningblijft alsnog een vraag, worden benut. Belangrijk is dat het ma- Ook de Havenkade en hetken van de basisplannen en industrieterrein te Midden- van de uitbreidingsplannen, meer ondergingen belang- 1 als resultaat van een vrucht- rijke wijzigingen. baar overleg, in één hand is In Wieringerwerf is een gelegd. Overeenstemming terrein voor z.g. „verzorgen- tussen beide zal hiervan de bedrijven" geprojecteerd, toch minstens 't gevolg zijn. beoosten de R.K. kerk, waar Hoewel de basisplannen Schotte en Hoekstra hun be- voor de dorpen die zo onge- drijven reeds bouwden (de „plannen" komen ook wel zich de herbouw van het be- 1 e®n beetje laat). De bebou wing van de Fazantstraat is in de plannen opgenomen, treffende stadsdeel in afwij king van het vernielde, voor stelt. In kleiner formaat geeft ook Middelburg een zelfde beeld als Rotterdam. De verwoeste gedeelten van de meeste gemeenten zullen echter niet een zo grondige en diepingrijpende wijziging behoeven te onder gaan als het aangehaalde vooroeeld. Onze gemeente maakt zelfs een zeer gunsti veer voor 4/5 deel herbouwd zijn, wel wat laat komen, is de betékenis ervan nog vol doende belangrijk. Wij meen den met de uitzetting hier- voorzove-r het de Maycrete- over onze abonne's van dienst woningen betreft. Deze be- te zijn. Een goed geslaagde contactavond der Geref. Jeugdbewe ging te Wieringerwerf. Woensdagavond stroomde ge uitzondering', wat echter1 de jeugd uit de Wieringer- niet te verwonderen valt. De De Wieringermeer immers bestaat nog geen 20 jaar, en de plannen der oorspronke lijke dorpskernen zijn van recente datum. Bij het ontwerpen der oorspronkelijke plannen heeft men zich laten leiden door de toen geldende stede- bouwkundige voorschriften en richtlijnen. En hoewel men met het voortgaan van de tijd andere ideeën op ste debouwkundig gebied heeft gekregen en steeds rekening moet houden met nieuwe aspecten en vraagstukken, waarvan b.v. het verkeers- vraagstuk zeker niet de minst belangrijke is, is de invloed hiervan op de her bouwplannen van de dorps kernen in onze gemeente niet groot. Hoewel niet direct gezegd kan worden dat aan de op stelling der dorpskernen fouten kleefden, waren er niettemin toch wel enkele onderdelen die, naar h'et oordeel van stedebouwkundi gen, wijziging behoefden, en aangezien men moest her bouwen, was de gelegenheid thans gunstig deze wijzigin- LEESLIEFHEBBERS SLOOTDORP. Opening Chr. Bibliotheek. Wij verwijzen U naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Chr. Leesbibliotheek te Slootdorp. i BURGERLIJKE STAND. (Periode 21 27 October.) Geboren Michael, z.v. W. N. v. Liere en N. S. Koeman Pieter Jacob, z.v. W. P. Brou- wer en J. A. van Hoeve Petrus Antonius, z.v. A. C. 1 van der Geest en M. J. van meer en Wieringen naar Wieringerwerf voor het bij wonen van een contact avond, welke werd georgani seerd door de Geref. Jeugd beweging, aldaar. Na het zingen van Ps. 138 1, kon ds. Post, bij wie Berkel. de leiding voor deze avond j Ondertrouwd Albert Ver- berustte, de bijna geheel ge- we-r, oud 21 jaren, militair, wonende te Utrecht en Hein vulde kerk een welkom toe roepen. Een zeer gevarieerd pro- tje Elisabeth Kieft, oud 17 jaren, zonder beroep, wonen- gramma van 22 punten was de te wieringermeer Fokke samengesteldzang. decla matie, muziek en „stukjes" wisselden elkander af. Ds. Post hield een bespre king over een onderwerp, naar aanleiding van Nehe- mia 4, getiteld „Met troffel en zwaard". „Waar dienen al die jeugdverenigingen voor aldus ds. Post. Ze ker niet voor vermaak of tijdverdrijf, doch deze ver enigingen vertegenwoordigen de jonge, bouwende kerk. Deze bouwt met troffel en zwaard. De troffelhet jon ge, alles-overwinnende ge loof met als wapen het Woord van God, de Bijbel. Wij stellen ons ten doel op de vereniging in de eerste plaats ons te verdiepen gen aan te brengen. De tijd i,ijn w00rd en nlet "oals zal leren of de veranderingen ook werkelijke verbeteringen zijn. Een bekend gezegde luidt immers „Elke veran dering is nog geen verbete ring". In hoofdzaak zijn van de 3 dorpen de vroegere opstel lingen bewaard gebleven. De woningen van de Stichting Bouwbureau zijn of worden nagenoeg alle herbouwd op de oude funderingen, al is het uiterlijk en ook de inde ling soms' grondig gewijzigd. In Middenmeer werden 2 ambtenarenwoningen bij de brug niet herbouwd en in Wieringerwerf zijn totaal 4 woningen niet herbouwd, nl. 2 in de Meeuwstraat en 2 in de Raadhuisstraat, bei de op de Noordwesthoek. In de Meeuwstraat is hiermede ruimte gemaakt voor de mo- torherstelplaats van Cremers vele Herv. Jeugdkringen, waar heel, ja heel misschien nog uit de bijbel wordt ge lezen. Waar alles in de eer ste plaats dient tot ontspan ning, aldus spreker. Ds. Post dankte aan bet eind van deze avond allen die hun medewerking ver leenden tot het slagen van de avond, en deelde nog mede dat in de komende weken een „vragenavond" georganiseerd zal worden, waar ingekomen vragen be sproken zullen worden. Na het zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank betalen" en gebed, sloot ds. Post. deze avond. de Bruin, oud 27 jaren, land arbeider, wonende te Bar- singerhorn en Gerbrigje van den Berg, oud 24 jaren, dienstbode, wonende te Wie ringermeer. Overleden Geen. Welkomst - avond gerepatrieerde militairen. Vrijdag 12 November 1948, 's avonds 7.30 uur, zal in Hotel Smit, te Mid denmeer een gTote wel komst- en propaganda- avond georganiseerd wor den, onder auspiciën van het plaatselijk Niwin - Comité" Een zeer gevarieerd pro gramma wacht daar de bezoekers. Nadat onze jon gens welkom geheten zul len zijn, wordt de Niwin- propaganda - film ver toond, benevens de film „Luchtheld tegen wil en dank" met „Joe Brown." De beroemde snelteke- nende clown Nicholls, die maandenlang voor onze jongens overzee optrad, zal ook aanwezig zijn, en nu voor U optreden. Een geluidswagen zal op 12 November, op rondrit door de Meer, U nog her inneren aan de samen komst, maar het is ver standig U zo spoedig mo gelijk van kaarten te voor zien, daar overal de zalen uitverkocht waren Kaarten a f 0.60 (de op brengst is voor de Niwin) kunt. U verkrijgen bij de navolgende adressen Burgemeester Loggers, Poststraat 12, M.-meer H. de Graaf-Splinter, Oos- terterpweg K 6, W.-werf K. Kistemaker, Wagenpad H. 46, M.meer J. v. d. Kooi, Verl. Slootweg 1, Slootdorp F. van Setten, Meeuwstraat 22, W.werf Mocht een der terugge keerde militairen niet tij dig zijn vrij-kaarten ont vangen, dan stelle hij zich in verbinding met het laatstgenoemde adres. Niwin - comité Wieringermeer. UITSTEL VAN OPKOMST. De minister van oorlog verleende op 7 October 1948 uitstel van opkomst van eer ste oefening aan de dienst plichtige van de lichting 1948 J. de Visser. F. de Jong van de lichting 1947 kreeg eveneens uitstel van op komst. Abraham de Visser, 3e stuurman bij de Ned. Ind. Tankbootmij, die aanvanke lijk ingelijfd was bij het 5e regiment infanterie, heeft als dienstplichtige van de lichting '45 uitstel van eer ste oefening gekregen voor zolang hij bij de Nederland se koopvaardij varende is. Bovendien is hij van de landmacht overgeplaatst naar de zeemacht. Afscheid Candidaat v. d. Werf. Zondag 31 October hield Cand. v. d. Werf zijn af- scheidspreek in de Ned. Herv. Kerk te Middenmeer. Als tekst voor deze dienst, waarin de Hervorming werd herdacht, was Rom. 1 17b gekozen „Maar de recht vaardige zal uit het geloof leven." Dit was de tekst, die Luther tot de ware rust bracht. Cand. v. d. Werf legde er nog eens de volle nadruk op, dat wij rechtvaardig zijn voor God, door Zijn Genade aan ons geschonken in Jezus Christus. Na de dienst werd Cand. v. d. Werf nog toegesproken door Ds. Vink, de heer Poli tiek en de heer Tijmstra, die hem dankten voor het vele werk, dat hij in de polder heeft gedaan, en die hem Gods zegen toewensten. Dat Cand. v. d. Werf in de gemeente zeer gezien was bewees, mede de grote op komst, in deze afscheid§- dienst. Kath. Kerk te W.werf thans ook in gebruik. Alhoewel de herstelwerk zaamheden nog niel beëindigd zijn, is het Katholieke Kerk gebouw te W.Werf Zondag j.l.| reeds in gebruik genomen kun' ren worden. Deze eenvou-| d'ige plechtigheid viel samen' met het feest van Christus Koningschap. Alhoewel c'e officiële con secrering van het Kerkgebouw nog niet kon plaats vinden, daar o.a. het altaar nog niet gearriveerd was, prijkten vele bloemen op het priesterkoor, toen Pastoor Langedtijk om kwart over tien de pontificale Hoogmis opdroeg. Dank zij de goede zorgen j van aannemer Botman uit Wer. vershoof, is het Kerkgebouw weer in een fraai Godshuis herschapen. De herstelwerkzaamheden werden uitgevoerd onder lei- |c!.:ng van architect P. W. Vla- niing te Medemblik, in samen-, I werking met de oorspronke-i lijke ontwerper van het ge-; bouw, architect Martens. I Het interieur heeft door enige uitbreiding nabij het priesterkoor, veel aan fraai- heid gewonnen. Zodra het definitieve al- I taar zal zijn gearriveerd en de tijó'elijke banken zullen zijn vervangen, beschikt het Ka-] tholieke deel van de bevolking, rond W.Werf, over een Kerk gebouw, dat stellig een sie raad voor de Wieringermeer genoemd mag worden. 2284.37 leverde de Kerstpakketten- actie van ons plaatselijk Niwin - comité op. Voorwaar een prachtig resultaat Het comité dankt bij deze alle gevers en de col lectanten, die hun vrije tijd benutten om de gel den te verzamelen. Vooral verheugt het ons zo dat „de jongens over zee" weer eens een stoffe lijk blijk van ons mede leven wordt gegeven, want dank zij deze geslaagde actie gaan uit de Wierin germeer naar Indonesië RUIM 450 KERSTPAKKETTEN Een zeer gevaarlijke verkeerssituatie te Middenmeer. Hotel Smit te Middenmeer is een belangrijk knooppunt in het uitgebreide net van N.A.C.O.-lijnen in en dooi de Wieringermeer. Misschien dat er in de toekomst in Middenmeer evenals in an dere plaatsen, nog eens een practisch ingericht „auto bus-station" komen zal. Zover zijn wij echter nog niet. IntegendeelDe toe stand ter plaatse kan mo menteel nog levensgevaarlijk genoemd worden. Wat toch is het geval Als b.v. om ruim 5 uur n.m. bussen uit Noordelijke en Zuidelijke richting, Hotel Smit naderen, dan zien wij dat de bus uit het Noorden (de E-lijn) stopt vóór Hotel Smit. De bus uit het Zuiden (de lijn naar Alkmaar)stopt rechts, ook ter hoogte van het Hotel. Daarna lopen pas sagiers, die slechts één ge- De Jeugdverenigingen dachte hebben Zo vlug mo kunnen op een bijna in alle i gelijk de andere bus halen, opzichten goed geslaagde "snel over en weer". Helaas avond terug zien. I iet men daarbij niet op het snelverkeer dat met flinke vaart (dikwijls veel meer dan het maximum van 40 k.m. per uur), tussen de stil staande bussen doorschiet. Het gevolg is reeds enige malen geweest, dat haastige en m de Raadhuisstraat voor een hotel dat daar Van de zijde van het waarschijnlijk toch weer niet bestuur der Hervormde komen zal. Jeugdbeweging (C. J. M. V.) De belangrijkste wijzigin- deelde men ons mede. dat gen in de andere bebouwin- ook in dit Hervormde jeugd- gen zijn de volgende werk de principicel-zedelijke busreizigers bijna door pas- De slagerij met winkel in ontwikkeling de eerste plaats serende voertuigen gegrepen de Kerkstraat te Slootdorp inneemt. Red. werden. Bijna. Gelukkig Daar de N.A.G.O. echter stellig naast „vlug" ook „vei lig" tot haar devies heeft, zouden wij de Directie van deze onderneming willen adviseren eens met het Ge meentebestuur van Wierin germeer te overleggen, of er bij Hotel Smit een zodanige oplossing voor het parkeren der bussen is te vinden, dat een veilig overstappen der passagiers gegarandeerd is. Zou het niet mogelijk zijn dat de bus die van het Noor den komt, na het passeren der Middenmeerbrug, al spoedig naar links afzwenkt, en daar aan de linkerzijde van de weg parkeert, terwijl de bus uit het Zuiden naar rechts gaat, zodat de bussen tegenover elkaar komen te staan, en het overstappen zonder risico kan plaats vin den Wij hopen dat een oplos sing van dit verkeerspro bleem gevonden mag worden voordat er inderdaad onge lukken gebeuren. Deze put moet gedempt worden voor dat het kalf verdronken is Volkstoneel in M.meer. De Toneelgroep Bouber heeft het gepresteerd, de aanwezigen ±2% uur te boeien met een stuk, dat ei genlijk gezegd weinig om 't lijf had, maar dat door de Boubers en secondanten ge bracht werd, zoals eigenlijk alle kluchten opgevoerd moeten worden. Tempo, humor en kunst (met een grote K), volksto neel in de ware zin des woords, prima geregisseerd door Hans Tiemeijer „Geef mij maar een schip" werd gedragen door Aaf en I Herman "Bouber, maar zou I ook voor hen speciaal ge- schreven kunnen zijn. Koste lijk en vol humor speelde Aaf „Riek Neut", terwijl Her-man. „Flip de Schuimer" op toneel zette, zoals alleen een toneelrot het kan. Het was alles wel eens een beetje ruw, maar is dat niet in overeenstemming met het werkelijke leven in dit milieu De overige spelers wisten zich in de sfeer van dit volkstoneel eveneens prima in te leven, en zo kreeg de volle zaal Donderdagavond j.1. volop gelegenheid om te genieten. Een goed decor deed de rest en de aanwezi gen brachten dan ook aan 't einde de spelers een welver diende ovatie, terwijl aan Aaf Bouber een prachtig bouquet werd aangeboden. De Commissie voor Cul turele Verzorging der kamp bewoners, onder de ener gieke leiding van Ds. Blij - enburg, had geen betere keus kunnen maken, en diverse arbeiders zullen nog dagen na deze uitvoering de rake uitvallen van Aaf Bou ber proberen te imiteren. De Toneelgroep Bouber verdient hét nog eens terug te mogen komen. J. B Vlag en Vaardig. Beide ploegen kregen hun eerste verliespunten te in casseren. Van de dames werd het verwacht tegen het ster ke Zwaluwen, maar de Heren hadden kunnen winnen, ook al is HOC 2 sterk. Het doel van Gonnie stond steeds onder zware druk en hoewel ze haar uiterste best deed, wisten Zwaluwen vóór de rust tweemaal onhoud baar te scoren. Na de (denkbeeldige) thee kwam VI. en V. met een gewijzigde opstelling in het veld. Het ging werkelijk be ter. Het spel ging meer over en weer. De kleine Bouma was iets sneller voor en Groenewoud wist de gevrees de Mevr. Blaauboer beter te houden. Teleurstellend voor VL en V. was, dat een schot na een pracht opgezette aan val precies tegen de paal belandde. Zwaluwen wist ook het doel niet meer te vinden mede dank zij Gonnie. Zo kwam de eindstand met 20 in 't voordeel van Zwaluwen. Nu nog even meer samen spel en we winnen zelfs van Zwaluwen. Het heren-elftal werd zijn zegetocht gestuit door HOC 2 uit Haarlem, de ook nog ongeslagen ploeg. Dat deze wedstrijd zwaar zou worden was de algemene veronderstelling, maar we hadden toch op de puntjes gerekend, heren en met wat meer beheerst spelen had het anders gekund. De eerste helft ging het spel gelijk op en neer met iets meer in de aanval. Doch HOC nam het eerst de lei ding. Bij ons wilde het niet vlotten. Vele malen over het doel schieten, slecht plaat sen en bij goede schoten stond de prima keeper van HOC paraat. De aanvallen van HOC waren gevaarlijk snel soms wat ruw en stichtte veel verwarring in de verdediging. Doelman Gutker had pech. De rust ging in met een 31 voor sprong voor HOC. Na de thee begint VI. en V. in een flink tempo en met succes zagen ze twee goede aanvallen bekroond (33). HOC gooit er een schepje op. Het spel werd geen spel meer maar een ruw onbesuisd hollen en vliegen naar de bal. De anders goed leiden de scheidsrechter had dit ruwe spel moeten beteuge len. Uit een wirwar van spe lers scoorde HOC de winnen de goal. Dit is de eerste nederlaag van Vlug en Vaardig, maar daarom niet. getreurd, heren, Er is nog van alles mogelijk en de competitiestrijd wordt er des te spannender door. De adspiranten trokken naar Westerland. De meisjes wisten een gelijk .spel te be halen maar eigenlijk hadder ze gewonnen, als de scheids rechter dat ene doelpuni niet over het hoofd had ge zien. Het ging best. hooi meisjes voor de eerste keer. De jongens verloren me 21. Zij moesten een paa: spelers van Tonegido lenen die echter met vuur voor VI en V. speelden. Dit moe niet nodig zijn. ei genoeg in de Meer. Komt oi jongens. Sport is gezond beter als naar de film lopen Uit vier wedstrijden du één punt. Een sombere dag voor VI. en Vaardig. ACHTER DE WOLKEN

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3