W1ER1NGER NIEUWS BEVERFOKKER IJ. WAARHEEN? Iets voor Wieringen en omstreken Enige weken geleden trof ons een berichtje in een der dagbladen, vermeldende dat in Friesland de eerste bever fokkerij dier provincie was opgericht. Gezien het feit, dat dergelijke fokkerijen in ons land snelle opgang ma ken, verzochten wij één on zer medewerkers te trachten, er meer van te weten te ko men. Hij kwam bij zijn na sporingen terecht bij de Heer Van Ginkel, houder van een beverfarm te Woudenberg (U.), die als een specialist op dit gebied kan worden beschouwd, en vernam daar allerlei wetenswaardigheden, die voor onze lezers van be tekenis kunnen zijn. Het dier, waarover het gaat, is de moerasbever. een uit Zuid-Amerika afkomstig knaagdier, in volwassen staat ter grootte van een kleine hond. De huid wordt verwerkt tot een dure bont soort, die nutria heet. Reeds een tiental jaren vóór de achter ons liggende oorlog had men in Duitsland ver scheidene grotere en kleinere beverfokkerijen. Een twin tigtal paren, leverde daar toen reeds een bestaan op. Na de oorlog is men er in ons land mee begonnen. Welke zijn de beno digdheden voor een beverfokkerij In de eerste plaats moet men één of meerdere span nen bevers aanschaffen, rammen en moerdieren. Ten tweede heeft elk span een eigen hok nodig, afgeschei den van soortgenoten en an dere dieren. Zo'n hok, be staande uit een binnenhok en een loophok, eindigende in een klein, afgesloten wa terbassin, is vervaardigd van steen of beton (ook de vloer, de bever kan best graven met harmonicagaas. Hout of kippengaas is niet te gebrui ken daar knaagt het dier met zijn uit de bek stekende, grote, oranjekleurige snij tanden direct doorheen. Het waterbassin is nodig, om dat we hier met waterdieren te doen hebben, die op zijn tijd moeten kunnen zwem men en duiken en ook hun voedsel gaarne bevochtigen en afspoelen, alvorens het naar binnen te werken. Er moet dus worden gezorgd voor aanvoer van schoon, zuiver water, bijv. uit de leiding en voor afvoer, naar een sloot of put. Verversing is een paar keer per week wenselijk. Hoe zindelijker men op alles is, hoe beter de dieren gedijen en hoe mooier de huiden worden, dus hoe meer waarde men verkrijgt. Stank is dan vol maakt uitgesloten, daar de bevers op eigen lichaam zeer •zindelijk zijn. De hokken moeten zo worden geplaatst, dat de bewoners 's zomers schaduw en 's winters zon krijgen. Koude kunnen deze beesten overigens goed ver dragen. En nu de onkosten. Een span bevers vergt een tamelijke uitgave. De prijs varieert al naar de ouder dom en de kwaliteit der dieren. Wie-zelf een hok kan bouwen, zal daar vermoede lijk voor niet meer dan f 50 mee klaar komen, wie het wat luxueuser laat maken, komt natuurlijk duurder uit. Het voedsel is uitsluitend plantaardig en kan bestaan uit koolbladeren en -stron ken, groenteafval, bieten, enz. met als krachtvoer éénmaal per dag toevoeging van gekookte aardappels, meelballen e.d. Hier tegenover staan de voordelen. Een beverpaar krijgt gewoonlijk tweemaal' per jaar jongen, gemiddeld van vier tot acht stuks. De dracht heeft ongeveer vier maanden geduurd, de jongen zijn direct flink en wande len en zwemmen 'n paar uur na de geboorte. Na onge veer twee maanden kunnen ze al zonder de moeder en als ze een goed half jaar oud zijn, zijn ze paarrijp. Wie dan, doch niet eerder, een paartje (geen broertje en zusje samenbrengt, heeft kans, na een maand of vier weer jongen te heb ben, die een paar maanden later verkoopbaar zijn, enz. Men kan bij de jongen na tuurlijk boffen of minder voorspoedig zijn, al naar men moertjes of rammetjes teelt. De moertjes zijn het meest waard. Ruilingen der fokkers onderling zullen, om inteelt te voorkomen, nood zakelijk zijn. De waarde der dieren, zit echter niet alleen in de verkoop van fokdieren, al zal die nog jarenlang wil lig zijn, gezien het betrekke lijk geringe aantal bevers, dat er thans nog in ons land aanwezig is en de toenemen de vraag, die er bestaat, doch ook in de waarde van de pel zen van gedode dieren. Zo'n pels gold vóór de oorlog f 50.-, doch thans zeker meer, als men maar let op de tegenwoordigde bontprij- zen en dan van een zo duur soort bont 's Winters moet het water bassin zo lang mogelijk open gehouden worden en moet men in ieder geval voor drinkwater zorgen. Wat stro in het binnenhok is altijd nodig of tenminste wenselijk. Wie dus een erf met toe voer van goed water en wa terafvoer bezit en wie wat groenvoer en aardappelen kan telen, hij kan met be trekkelijk weinig onkosten en weinig bezwaren zo een aardige bijverdienste verkrij gen. Zijn er lieden, die er meer van willen weten en vooral van willen zien, wij kunnen hun niet beter raden, dan een spoorkaartje te nemen naar Amersfoort en vandaar een buskaartje naar het station Woudenberg - Scher- penzeel en zich dan te be geven naar de beverfarm van de heer Van Ginkel, naast de watertoren. Ge noemde heer is een welwil lend man, die ongetwijfeld aanstaande vakgenoten met raad en daad zal bijstaan. De adressen der militairen in Indië. Wij ontvingen een klacht van de ouders van een onzer militairen, dat deze tot nu toe de „Flevobode" niet had ontvangen. Bij controle bleek ons, dat wij geen opgave van zijn adres hadden gekre gen. Wij namen maatregelen, opdat ook deze militair in staat is, via ons blad, zich op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen in de streek zijner afkomst. Mochten er meerdere klachten zijn, dan verzoe ken wij U deze met spoed door te geven aan de ad ministratie, of het plaat selijk comité Band Neder landIndonesië. 16 November a.s. aanvang Cursus Bedrijfsvoering in Hotel S. Kaan, Hippolytushoef. 20 November Verg. IJsclub Westerland in de zaal van de Heer KI. Halfweeg, De Haukes. 24 Nov. grote Reciteerwedstrijd Chr. Reciteerclub Dindua in de Geref. Kerk te Wieringerwerf. Woensdag 1 Dec. Cabaretavond P. v.d. Arb. Wieringen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Donderdag 18 Nov. 's avonds 8 uurZusterkring voor Jonge Zusters. Bespreking Kerstfeest. We beginnen met een nieuw boek. Komt allen! KLAPROOSDAG. Opbrengst collecte. DEN OEVER door Vrije Vogels gecollecteerd f 83.77 OOSTERLAND: door meis jes OLS f 15.671 EEN LEERZAME AVOND Muziek komt op velerlei wijze tot ons, maar om d'eze kunst goed te leren verstaan^ is voorlichting nodig. Het was dan ook een uit stekende gedachte van de nog steeds groeiende Jonge rengroep, om de Heer ^oh. v. Glabbeek uit te nijgen een causerie te houden over „Muziek." De hr. v. Glabbeek sprak allereerst over het ontstaan van muziek als c.n spontane uiting in klanken van mense lijke gemoedsbewegingen. De instrumentale muziek kwam weer voort uit een be hoefte de zangsteramen na te bootsen. Vervolgens ging spr. de samenstelling van de verschil lende orkesten na en besprak hij de functie van de gebruikte instrumenten. Ook allerlei begrippen uit de muziek als opus, kleine en grote terts, werden na<c?er toe gelicht. Daarna behandelde de Heer v Glabbeek de inhoud van de 6e Symphonie van Beet-| hoven en van de opera's „Tannhauser" v, Richard Wag-J ner en „Cavalleria Rusd-. cana" en „Paljas." Kortom, spr. heeft op boei-, ende en bevattelijke wijz;e de jongeren ingewijd in de we-1 reld der muziek en hen zo meer toegankelijk gemaakt voor de schoonheden daarvan. De bedoeling is, om te zij-j ner tijd met elkaar een opera- uiivoering te gaan bijwonen,1 terwijl dhr. v. Glabbeek heeft toegezegd dan vooraf een toe-' lichting te zullen geven op de uit te voeren opera. De hr." vd Kwast dankte tenslotte de spr. voor zijn interessante causerie en riep hem een hartelijk tot weer-1 ziens toe. AANRIJDING IN DE MIST. De Heer J C. Klein, alhier, is Vrijdagavond tijdens de mist in Oudesluis met zijn au-! to in botsing gekomen met een grote vrachtauto. De auto van de Heer Klein wend zwaar bescha-' digd. Hijzelf, evenals zijn twee medepassagiers, bleven onge-' deerd. De martelgang van Kromme Lindert. Donderdagavond j.1. werd in een geheel gevulde zaal „Concordia", door het gezel schap Nico Steenbergen, het toneelstuk met bovenge noemde titel, naar een ro man van A. M. de Jong, voor de Afd. Wieringen der EVC, opgevoerd. Een dramatisch gegeven in twee bedrijven, verdeeld in meerdere taferelen, waarin de lotgevallen van Kromme Lindert op boeiende wijze weiden vertolkt. Dat deze avond voor het gezelschap Nico Steenbergen, een succes was, bleek aan! het einde uit het overweldi-i gend applaus wat het gezel schap ten deel viel. Om het geheel weer te geven, zou ons te ver voeren, maar toch een der spelers willen we noemen, zondei de anderen maar iets te kort te doen, namelijk Nico Steen bergen als .Kromme Lindert", die wel een uitermate zware rol had te vervullen en het publick de gehele avond in de ban hield. Na afloop was er nog gele genheid tot het maken van een dansje. Velen zullen ongetwijfeld, nu zij bovengenoemd toneel stuk hebben gezien, ook het boek willen bezitten; waarin „De Martelgang van Kromme Lindert" uitvoeriger wordt weergegeven, en waarin dë schrijver, A. M. de Jong, or.s op zo'n treffende wijze de mui telgang van Kromme L;n- dert doet medebeleveu. PREMIEREGELING Jaarverg. Harmonie. Doden Gedenkdag. 1948. Burgemeester en Wethou ders van Wieringen vestigen er de aandacht op, dat toe kenning van premiën voor woningverbetering of wo ningsplitsing volgens de Premieregeling 1948 slechts kan geschieden voor aanvra gen, die uiterlijk op 31 De cember 1948 bij het Gemeen tebestuur zijn ingediend. Niettemin verdient het aanbeveling deze uiterste termijn niet af te wachten, doch de aanvragen, ter be vordering van een regelma tige afwikkeling, zo spoedig mogelijk in te dienen. Wieringen, 11 Nov. 1948. Burgem. en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. VAN DUIN, Secretaris. Succes - Nieauis. In verband met hef feit, dat er een inhaalprogramma was vastgesteld, was het voor Succes een vrij rustige Zon dag. De reserves kwamen in het veld tegen Alcm. Vixtr. 4, de hekkesluiter van 1 C. Of Succes haar tegenstander onderschat had, weten we niet, maar in ieder geval kreeg men in deze wedstrijd zo af en toe wel de indruk van we winnen het wel. Het pakte echter geheel anders uit. Niet dat Alcm. nu over zo'n daverend elftal beschik te, maar bij de thuisclub werd wel zo droevig gespeeld, dat de hele wedstrijd het aankijken niet waard was. Die gedacht hadden, dat Succes 2 na de rust uit een ander vaatje zou tappen kwam bedrogen uit. Zo mo gelijk werd er nog slechter gespeeld dan voor de rust. Het werd tenslotte een 20 overwinning voor de bezoe kers. Succes had zich door een overwinning bij de kop groep kunnen aansluiten, maar zo spelend horen zij daarin zeker niet thuis. Succes 5 verloor slechts met 32 van Z.A.P. 4, wat We nog niet zo'n slechte prestatie vinden. Ook de 31 nederlaag van Succes A tegen Helder A kwam niet onverwachts. Succes B alleen bleef in de running door een 60 over winning oP Wiron C. Volhou den maar jongens. I Maandag werd. jaarvergade-! Op de trieste Herfstnamid- nng gehouden door de Kon, dag van de 13e November wer Muziek Veren, Harmonie. den, - zoals eiders in de lan- ln een uitvoerig jaarverslag de - ook te Wieringen op de 'gaf de secretaris, de Heer nieuwe begraafplaats de slacht Duijnker, een overzicht van offers herdacht, welke tijdens J alles wai er in 't verenigings- de oorlog om het leven kwa- jaar was gebeurd; ruim 40 men. maal werd ia het openbaar Twaalf witje gravenkruizen opgetreden. wezen de plaats aan, waar zij Dit hel financieel verslag ver van hun geboortestad en \an de penningmeester, dhr. land, werden begraven. I Rustenburg bleek, dat de uit- Keurig verzorgd waren de gaven de ontvangsten over- J graven, verzorgd door de inwo troffen. Oorzaak Het onder j ners van (Wieringen. houd vau instrumenten en uni- Op de doden-akker, waar forrnen kost enorm veel. j we onderanderen Burgem. De uitvoeringen werpen wei Kolff en Wethouder Bontkes nig winst af. onder_ de tarijke aanwezigen Het aantal donateurs is 'n opmerkten, voerden achtereen weinig teruggelopen. Naar volgens Ds. A. P Goudsbloem middelen moet worden omge-, en Pastoor Bijl het woord, zien om de financiën weer op De Kou. Harmonie peil te brengen. Chopin's treurmars en vervol- Als bestuursleden werden'gens het Engelse Volkslied en herkozen Corn. J. Bosker, het Wilhelmus. G. Rustenburg en Jac. Smit. i Dat zij ruste in yrede De voorjaarsuilvoeringen wer den vastgesteld op 29 en 30 SCHAAKNIEUWS „ANIMO'' Januari a.s. Schaakclub „Animo" heeft De Heer Boon werd als zijn eerste partijen schaak ge- waarnemend directeur harte- speeld in de hoofdstad van lijk dar.k gebracht voor alles Wieringen en wel in het club wat hij voor de vereniging iokaal S. Kaan. heeft gedaan Eén ding is de club nog De heer Kreijger neemt r.iet erg duidelijk: Waar de thans de taak weer over. 1 schaakmeesters uit Hippo blij- In de rondvraag werden en- ven, want die horen er nu kele huishoudelijke punten be sproken waarna de verg ring werd gesloten. toch ook bij. De uitslag der competitie is als volgt 27 October D. Haaijema-L. Gangelhof Ds. O. L. VAN DER VEEN. Vijf en twintig jaar geleden K. Veenstra-W. Zoons op 25 November 1923, ver-M. Smit-T. van Hoesel bond Ds. O. L. van der Men S. Smit-R. Derks zich aan de Doopsgezinde Ge-Jj Smit-R, Metzlar meente te Wieringen, 3 November Na bijna zes jaar zijn sr- K. 1-0 0-1 0-1 1-0 0-1/ 0-1 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 1-0 Veenstra-R. Derks ste Gemeente met liefde en( S Smit-W. Zoons ijver te hebben gediend. M. Smit-A. Gangelhof meende hij aan de roepstem W, Zoons-S. Smit der Gemeente Vlissingen ge-, L. Gangelhof-D. Haaijema hoor te moeten geven en ver-j A. Gangelhof-M. Smit trok naar de Scheldestad. 10 November Reeds na twee jaar nam hij W. Zoons-L, Gangelhof een beroep naar Groningen T. v Hoesel-D. Haaijema 1-0 aan en sedert 1935 is hij pre- S. Smil-M. Smit 9-1 dikant in de hoofdstad. S. Smit-C. Brandsema 1-0 Een kwart eeuw is Ds. M. Smit-R, Metzlar 1-0 I O L. van der Veen als pre- jdfkant in de Doopsgezinde, Jonegido - NieüWS. I broederschap werkzaam, een jubileum, dat niet ongemerkt Dames Conco<"<fia 2 - Tn- voorbij mag gaan. I negido 1-1. Op Maandag 29 November i Heren Concordia 2 - Tonc- s avonds te 8 uur heeft in de gidc 3-8. Singelkerk te Amsterdam een Bato-Tonegido 2 10-2. herdenkingsdienst plaats. De dames verspeelden hier Vele Wiering'ers, vrienden door weer een kostbaar en oud-leerlingen van de jubi-| puntje. Ze behouden nog wel laris, zullen ongetwijfeld dezei^e tweede plaats op de rang- dienst willen bijwonen. lijst, maar veel kans op een Bij voldoende deelneming, eventueel kampioenschap zit zal er op 29 Nov autobus rijden. Vertrek van Hippolytushoef 5.30 uur n.m. Opgeven vóór Zaterdag a.s, bij <?e Heer J. Kuit, Belt 25. ST. NICOLAAS. Het maken van borstplaat in eigen keuken is niet alleen voordeliger, dan ze in de winkel te kopen, maar het verschaft ook veel voldoe ning. De spanning, hoe de tractatie uit zal vallen en de trots, wanneer een glanzen de, gave borstplaat uit de vorm komt, zijn op zich zelf al een belevenis. Wij raden U aan, de borstplaat zoveel mogelijk met melk te ma ken, daar ze dan smakelijker wordt. Borstplaat 200 gr. suiker, 4 eetle pels water of melk, essence of 2 theelepels cacao of sterk koffie-extract. De borstplaatringen voch tig maken en op een voch tig gemaakt of met boter besmeerd boterham of bo terpapiertje leggen, met de scherpe kant naar onder. Voor het maken van borst plaat bij voorkeur een steel pannetje gebruiken, daar dat gemakkelijk is bij het uitgieten. De suiker met het water of de melk en het koffie- extract of de aangeroerde cacao daarin koken, totdat de laatste druppel aan de lepel een draadje trekt. Wordt geen koffie-extract of cacao gebruikt, dan de essence toevoegen, nadat ce suikerstroop is ingekookt, daar de smaak van de essen ce bij meekoken achteruit gaat. Onder snel roeren de massa laten afkoelen, totdat zij ondoorschijnend is ge worden. Dan de borstplaat uitgieten in de ringen. Wanneer de borstplaat koud is geworden, haar om keren. Gevulde speculaas Voor het deeg 200 gram niet meer in. Heren 1 deed, wat van haar verwachtwerd en won ver diend met 8-3. Het tweede elftal steld'e enigszins teleur, door met grote cijfers te verliezen. Volgende keer beter, heren! HENGELSPORT De haven van de Haukes en omgeving schijnt een gelief koosd oord vóór de henge- bloem met 5 gr. bakpoeder laars te zijn. Elke week kan of zelfrijzend bakmeel, 109 men er Zondags ettelijke Am- gr. boter of margarine, 75 j gr. bruine suiker, 15 gr. spe culaaskruiden of kaneel, gemberpoeder, nootmuskaat, nagelgruis. 1 eetlepel melk j of water, 2 eetlepels gort- mout, amandel-essence, wat zout. Voor de amandelspijs 100 i gr. 1 kopje) suiker, 100 gr. (1 y2 kopje) amandel- I griesmeel met amandel - i essence. Het deeg maken, zoals be schreven is bij speculaas, en dit op een met bloem besto ven tafel uitrollen. Daarna het deeg in twee gelijke plakken verdelen en een daarvan overbrengen op een vetgemaakte en met bloem bestoven bakplaat. Deze met de amandelspijs bedekken terdammers aantreffen. De laatste "weken waren ook een aantal liefhebbers uit c'e provincie Groningen naar Wieringen getogen, om hun geluk te beproeven. Ze kwa men thuis met geweldige ver halen over de hoeveelheid vis, die hier te verschalken is. 30 a 40 pond per mani of het maar niks was. Zondag stopte er weer een bus met een kleine 30 man, uit Hoogezand en omstreken. We namen eens een kijkje bij de heren en merkten toen wel, dat de vangst inderdaad niet slecht was. De meesten hadden de leefnetten tenmin ste aardig vol voorn. „Ik heb het met moadn probeerd, maar 'k heb maar twee boasen vongn, vertrouw- De tweede plak deeg, nadat de een er van ons toe. Boasn zij bestrooid is met wat ge- !l»nn hier nait." In Hoogezand roosterde gortmout en met 5<an je helemaal niet vissen, wat kristalsuiker, die er vertelde hij verder, daar wa- even met een deegrol is in- ren te veel aardappelmeel- redrukt, op de amandelspijs fabrieken, leggen. De speculaas in een Hoe de wedstrijd verder af- rnatig warme oven 30 a 35 gelopen is, kwamen we niet minuten bakken. De specu-j aan de weet. rt laas van de plaat afnemen j i en, wanneer ze koud is, in POLITIE. Verloren: een vul Stukken snijden. Bakt men pen, blauw gevlamd, een paar Ze in de koekenpan, dan grijs wollen kinderhandschoe- moet men de speculaas in nen. een gedeelte van een rij- kleine vierkanten snijden en w iel lantaarn, een paar schaap deze in een weinig boter of wollen sokken en een rood i margarine aan beide zijdenpluche tas met houten hand- bakken. 1vate*.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 2