WIERINGEMEËKNÏEUWS Sint Nicolaas vereert de Polder met zijn barmhartigheid. Een bezoek aan het Domeinkantoor. Statig gezeten op zijn prachtige schimmel en bege leid door zijn onafscheide lijke dienaar, bracht Sint Nicolaas, ondanks zijn druk ke werkzaamheden, een be zoek aan de Wieringermeer, en stapte af bij het Domein kantoor. Hij werd hier ontvangen door de Rentmeester, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de Grijze Weldoener na diverse jaren de Polder op nieuw wilde vereren met zijn bezoek. Tevens wees hij Sint-Nicolaas er op dat de voornaamste bezigheid wel ke in dit gebouw beoefend wordt, het z.g. „kasje-naar- -ae-muur-spel" is, doch de bedoeling hiervan was hoofd zakelijk het spel hierdoor te camoufleren. „En passant" heeft men daartussen door dit poldert je een beetje her bouwd. De Sint knikte begrij pend, doch toen al spoedig zijn boek openging, bleek dat hij zeer goed ingelicht was, en o.a. de diverse amb tenaren en hun eigenaardig heden door-en-door kende, en via zijn knecht, ook ieder loon naar werken gaf. Met milde hand strooide Pieter van tijd tot tijd pe pernoten. Verscheiden ambtenaren moesten voor het „front van j de troep" verschijnen. Sint j Nicolaas v/as echter het top- punt van vergevensgezind- heid de Bisschop achtte het niet nodig iemand der aan- wezigen in de zak te stoppen, j Ten slotte droeg St Nico laas een gedicht van 26 cou pletten voor, overeenkomstig de letters van het alphabet. Hierin had hij enige ge dachten neergelegd, welker naleving zijns inziens van veel belang zijn voor een goede samenwerking tussen alle polder-bewoners Nadat Ir. Ovinge namens allen Sint en zijn knecht be dankt had, werd afscheid genomen. Hierna heeft Sint-Nicolaas nog vele kinderen uit het dorp toegesproken, en hun gebreken op vaderlijke wijze bestraft, terwijl welverdien de pluimen ook niet achter wege bleven. De vereniging Contact die het feest organiseerde, kan met genoegen op deze welge slaagde middag terugzien. PLATTELAND S- VROUWENBOND. Donderdagavond 9 Decem ber a.s. wordt een St. Nico- laasbij eenkomst gehouden in Hotel Smit. SINT NICOLAAS- IMPRESSIES. Zelden heeft de goede Sint groter activiteit aan de dag gelegd dan dit jaar, tenminste in onze Polder. In alle Werkkampen heeft hij grote feesten georgani seerd tot 's nachts 2 uur en op diezelfde avonden was hij eveneens tegenwoordig bij alle mogelijke jeugdverenigingen cn sportclubs. Ook de scholen heeft hij niet vergeten. En daar heeft hij 't meeste ple zier gehad. In Slootdorp was er ter ere van hem een grote kleurwcd- sirijd georganiseerd. Als eerste prijswinnaars wer ■den bij de Sint ontboden Rietje Roozendaal van de lste klas; Adri de Nijs van de 2de klas; Ansje van der Heij den, 3de klas; Dik Dieleman. 4de klas; Alie Gouwenberg, 5de klas; Tiny Bos, 6de kl. Bonie Welling. 7de klas. Tiny Bos werd meteen door de Sint uitgeroepen als kam- pioen-kleurster van de hele school. Zij kreeg een extra prijs Middenmeer vierde op de verjaardag van de Sint he,t feest, en daarom was de goede man c'aar nog royaler dan ge woonlijk, Hij moest ook van de cadeaux af, want over de grens mocht hij niets raeene- De Plattelandsvrouwen op Filmavond Coöp. Woensdagavond 1 Decem ber werden op uitnodiging van de C.A.V. „De Wierin germeer" een 150-tal dames, leden van de 3 plattelands vrouwen - verenigingen in de W.-meer, ontvangen in de Beurszaal te Midden- meer verschillende heren waren met hun dames mee gekomen. De Heer P. G. Luth sprak als Voorzitter der C.A.V. het openingswoord en vertelde, waarom het bestuur gemeend had de dames deze avond te moeten aanbieden.. Mevr. Levend uit Zaandam heeft nl. enkele films ge maakt van de Coöperatiereis naar Limburg tevens is er een nieuwe Wederopbouw- film. Deze zijn reeds twee maal vertoond, en spreker bracht Mevr. Levend harte lijk dank, daar zij thans voor cie 3e keer bereid gevonden was naar Midden^ieer te komen. De oudere jeugd, en wel speciaal de dames, hebben de films nog niet kunnen zien en men meende, door de 3 genoemde verenigingen uit te nodigen, ten deze een oplossing te hebben gevon den. De Heer Luth droeg de leiding van deze avond hier na over aan de Heer Spik- man, die de aanwezigen al lereerst het „Wilhelmus" liet zingen. In één onzer vorige num mers hebben wij reeds een uitvoerig verslag geplaatst van een der vorige avonden het programma, dat nu af gewerkt werd, was vrijwel hetzelfde. Als extra programma nummer werd de nieuwste film vertoond van dc Coöp. Tuinzaad Vereniging „West Friesland" te Wijdenes. De Heer Spikman atten deerde er speciaal op, dat de Wederopbouwfilm niet door het Rentambt, maar door de Commissie Wederop bouw Wieringermeer is aan geboden. In de pauze werden de aanwezigen getracteerd op een kopje koffie en een snoepje. Loop der bevolking. Ingekomen Sjoerd Stilma, met gezin, Terpstraat 25a, van Wijmbritseradeel Hen- arikje Klok, Brink 15, van WieringenMientje Hof man, noodwoning Achterom, van Grootegast Johannes J. van Woesik, Nieuweslul- zerweg B 2, van Callantsoog; Sijbrigje Hoekstra, Schelpen- bol weg E 55, van Wijmbrit seradeel Anna Kreijger, Kerkstraat 31, van Zijpe Wiebe Katt en echtgenote. Kerkstraat 18, van Zijpe Rinze Kolthof, Schelpenbol- weg E 42, van Barradeel Willem Jansen, en gezin, Groetweg C 9b van Schagen; Jan T. Cieremans, Toren straat 50, met gezin van Winkel Evert Braak, en gezin, Torenst-raat 18, van Hoogwoud Jacob de Jager, met gezin, Medemblikker- sluisweg 3, van Medemblik Klaas Visser, met gez., Me- demblikkersluisweg 4, van Medemblik Anna Fa- ber, Medemblikkersluisweg 4, van MedemblikJanke Voorthuijzen, Brugstraat 65, van Anna Paulowna Janna E. Florussen, Terpstraat Noodcafé, van Zaamslag Teunis W. Vermaat met ge zin, Zuiderkwelweg M 55, van Abbekerk Janna A. Onderdijk, Zuiderkwelweg M 55, van Abbekerk. Vertrokken. Dirk Slot met gezin. Poststraat. 6 naar Lan- gedijkRené Bream, met, gezin Waardweg B 3. naar België, Catharina J. Kuiper, Oostermiddenmeerweg M 24, naar Anna Paulowna Al- bert Pruim, Nieuwesluizer- weg A 17, naar Grootegast Jan A. Dieleman, Waardweg B 8, naar Avenhorn. KAMP SLOOTDORP. Hedenavond spreekt Prof. Tenhaeff in het kamp te Slootdorp. BERICHTEN OVER ONZE MILITAIREN. Voor een jaar vrij van dienstplicht. Aan de zich reeds in mili taire dienst bevindende Be rend Pieter van der Zwaag is door de Minister van Oor log met ingang van 20 No vember j.1. voor een jaar vrijstelling verleend. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot D. E. van der Zaag, Molenweg A 51, Slootdorp, is gerekend met ingang van 1 Juni jl„ bevorderd tot kornet bij de veldartillerie. (Dit is een rang, gelijkwaardig aan vaandrig.) MET GROOT VERLOF. Aan Jacob C. List, die op 5 Juli 1948 ingelijfd werd als marinier der 3e klasse bij de zeemacht, is met ingang van 9 November jl. groot verlof verleend, NOG EEN MILITAIR BEVORDERD. Sj. Boomsma van de lich ting 1945 is, gerekend met ingang van 15 Juli 1948 be vorderd tot dienstplichtig sergeant. Boomsma dient bij de verbindingstroepen, gele gerd in Utrecht. ALSNOG GESCHIKT. De dienstplichtige O. de Vries van de lichting 1949 is, na herkeuring, alsnog ge schikt verklaard voor het vervullen van de militair!" dienst. ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN (A.B.V.A.) AFD. WIERINGERMEER. Vrijdag j.1. is in de verga dering gehouden in „De Maaier" te Wieringerwerf in de plaats van de Heer Bügel (Gemeente) de Heer H. W. Kok (Domeinen) tot be stuurslid verkozen. NIEUWE GEMEENTEAVERKLIEDEN. Met ingang van 1 Novem ber jl. zijn H. Toebak en J. Pladdet, en met ingang van 1 Januari a.s. zal L. Hage als arbeidscontractant aan de Dienst van Gemeentewer ken worden toegevoegd. Tot nu toe waren zij in dienst van de Commissie Wederop bouw Wieringermeer, maar reeds gedetacheerd bij de Dienst van Gemeentewerken. BOUW AUTOMATISCHE TELEFOONCENTRALES. In deze gemeente zullen een tweetal gebouwtjes wor den gesticht, respectievelijk op een terrein aan de Wes- terterpweg te Slootdorp en de Nieuwesluizerweg bij Oostwaard, welke gebouwtjes dienst zullen doen als auto matische telefooncentrales. HET „CENTRAAL BUREAU" BREIDT ZICH UIT. B. en W. hebben aan het Centraal Bureau vergunning gegeven tot het bouwen van een overkapping, welke zal dienen tot bergplaats voor landbouwwerktuigen en transportbanden. Er staat zo langzaam aan een heel complex gebouwen van dit bureau in Lutjekolhorn. VERLEENDE VERGUNNINGEN. Aan de Standard Ameri kaanse Petroleum Comp. te 's Gravenhage is door B. en W. op 25 November j.1. ver gunning verleend tot het plaatsen van een benzine handpomp met ondergrond se benzinebewaarplaats op het perceel Koningin Emma- weg 4 te Slootdorp. De in houd van de tank, die op het perceel van de N.V. A. Kingma en Zn. zal worden geplaatst, zal 6.000 L. zijn. De in Slootdorp, Kerk straat 13 woonachtige W. Deijkers heeft van B. en W. vergunning gekregen een postduivenhok in zijn tuin te mogen plaatsen. DE VLAGGEN UIT a.s. Zaterdag 11 Decem ber, de herdenkingsdag van het feit, dat 3 jaar geleden de polder opnieuw droogviel, uiten wij onze vreugde hierover o.a. door het uitsteken van onze nationale driekleur. ^drijfsvoorlichting. Huisvesting Volontairs. Via het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, Directeur van Akkerbou-w en Weidebouw en Rijkslandbouwconsulent- schap Alkmaar bereikte ons van het Gemeentebureau voor Beroepskeuze Den Haag, een naamlijst van pachters uit de Wieringermeer, welke in 1944 zich bereid hebben verklaard een volontair op het bedrijf te werk t-e stel len. In het bijgevoegde schrijven wordt verzocht na te gaan in hoeverre ten ge volge van oorlogsomstandig heden hierin wijziging is gekomen, en in hoeverre deze lijst dus nog als geldend moet worden beschouwd. Aangezien we weten dat de omstandigheden zodanig gewijzigd zijn dat de lijst als vervallen moet worden beschouwd, komt het ons gewenst voor, door middel van deze mededeling, bij eventuele gelegenheid tot huisvesting, een nieuwe lijst samen te stellen. We zouden dan ook gaarne zien dat die pachters welke bereid en in staat zijn in 1949 een volon tair te huisvesten, ons hier van op korte termijn, bv. voor 31 December 1948, ken nis gaven, waarna deze zaak verder kan worden afge werkt. Eventuele wensen, als godsdienst, leeftijd, in- of extern enz. kunnen even eens worden kenbaar ge maakt. E. OOSTERHOFF. Vacantiefonds voor de Flevo Nieuws. 1 Landbouw. Ook in onze kring was onzekerheid over de vraag, of in verband met de on langs afgekondigde tijdelijke bijslag op de lonen ook het wekelijks aan vacantiebon- nen uit te betalen bedrag moet worden verhoogd. Thans kan worden mede gedeeld, dat dit inderdaad het geval is. De werkgever, die aan de in zijn dienst zijnde losse arbeiders vacantiebonnen voor de landbouw verstrekt, moet dus rekening houden met het feit, dat de basisio nen zijn verhoogd. Zoals bekend, bedraagt de bijslag voor arbeiders, die de gehele week werken f 1.per week en voor arbeiders, die in niet-volledige dienst van de werkgever zijn, 2 ct. per uur. Deze regeling is ingegaan op 1 November j.1. Voor zo ver de werkgevers bij de uitreiking van vacantiebon nen hiermede nog geen re kening mochten hebben ge houden, zal dan ook alsnog met ingang van de loonweek, waarin 1 November valt, nabetaling moeten plaats vinden. Postzegelactie voor het Kind. Het Comité te Wieringer werf bestaat uit de navolgen de Dames Mevr. H. de Graaf, Ooster- terpweg K 6 Mevr. Tams- ma, AchteromMevr. Tijmsma, Raadhuisstraat. Eerstdaags zullen huis aan huis de fraaie zegels en briefkaarten met de toeslag voor het mooie doel te koop worden aangeboden. BUNKERS WORDEN OPGERUIMD. Sinds enige dagen is men bezig de bunkers in de voor malige Zuiderzeedijk bij Op perdoes te laten springen. Het gedreun der exploisies is tot ver in de omtrek waarneembaar. OP EN OM DE TERP. Op het ogenblik is er een l edele strijd gaande tussen de beide Maaiers van ons 1 dorp. Beide proberen n.1. zo goed mogelijk voor de dag te komen. „Hein", zoals het monu ment dikwijls in de wande ling wordt genoemd, is van z'n voetstuk gedaald, heeft de schop gegrepen en is aan het werk getogen. Het resul- I taat is nu, dat er een mooi perkje om het voetstuk is ontstaan. Dit zal binnenkort door Staatsboschbeheer be plant worden, zodat onze Koninginnebeuk op een be schut plaatsje komt te staan. J Hein heeft nu nog een wens Nu de zeep van de bon is, hoopt hij eens een flinke beurt te krijgen. Dat, zou dan het eerste zijn na het onvrijwillige langdurige bad in 1945. Ons noodcafé valt met z'n witte muren goed op nu is er ook nog een lichtreclame aangebracht, zodat men voortaan in het donker de weg hierheen gemakkelij k kan vinden. Dat is temeer van belang, daar ik juist vernam dat er spoedig de langverwachte vergaderzaal bij zal komen Dat is goed nieuws voor Wieringerwerf. De Westzijde van de Terp straat is, op enkele huizen na, geheel bewoond. De voor tuintjes zijn keurig omge spit en ze liggen nu te wach ten op de beplanting. Bij garage Cremers wordt hard gewerkt. De spanten zijn al aangebracht, terwijl de muren vrijwel gereed zijn. Het wachten is nu nog op de dakbedekking. De voor de funderingen uitgegraven grond, is een geliefde speelplaats voor de jeugd geweest. De berg werd voor allerlei doeleinden ge bruikt de kinderen bouw den er tunnels en vestingen in, of rijden er per fiets in snelle vaart af. Met de opruiming van dit kinderparadijs, dat ik al „Klein Zwitserland" hoorde noemen, is nu een begin gemaakt. Verder wil ik er nog m'n vreugde over uitspreken dat de maximumsnelheid in de Terpstraat 30 km zal wor den. Dit was broodnodig De borden ten deze schijnen op komst te zijn. Gelukkig Op de plaats waar de „Rimboe" stond zal de heer Carst-ens zijn manufacturen zaak laten bouwen Wij hopen dat er spoedig nog meerdere winkelpanden in ons dorp mogen verrijzen. Het schijnt dat er diverse plannen in voorbereiding zijn. Geertsema opende onder veel belangstelling de vorige week zijn keurig ingerichte zaak. We wensen hem veel geluk toe. Van de drie huizen aan het verlengde van de Stern straat zijn er thans twee bewoond. Ook het derde huis zal binnenkort door zijn nieuwe bewoners worden betrokken. In de Raadhuisstraat is met de resterende herbouw- werkzaamheden nog steeds geen begin gemaakt. De R.K. Kerk, hoewel nog niet geheel gereed, heeft men thans weer in gebruik genomen. Al meermalen heb ben we het vertrouwde ge luid van het luid-klokje mo gen horen. SONJA. W.-werf, December 1948. Alle wedstrijden voor de Zaterdagelftallen vonden, wegens de hevige regen geen doorgang. Het Zondag eerste speelde wel, n.1. tegen Succes IV. De rubriekschrijver van Succes had het al voorspeld, de Wieringers zijn met de kous op de kop naar Hippo terug gekeerd. Het werd een 50 overwinning voor het elftal van Jager en de score had veel hoger kunnen zijn als Succes IV niet zo'n prima doelman tussen de palen had gehad. Wat deze jongeman, (men vertelde ons, 16 jaar oud) er uit wist te houden, was enorm. Kogels van Ni- colai en Schoneveld van de vleugels of van het binnen- trio, Boerhave, Bert Bouma en Töfper wist hij met een grote dosis moed te stoppen. Van dit keepertje kan Suc ces inderdaad „succces" be leven. Keeper de Graaf kreeg slechts enkele schoten op zijn heiligdom. Veelal terug gespeelde ballen van het backstel. Het was echter j verwonderlijk, dat onze jon gens telkens in het door Succes opgezette buitenspel- valletje liepen, met sneller i afgeven en minder zelfzuch tigheid had dit toch wel an- aers kunnen zijn. Door het j slechte weer viel de publie- I ke belangstelling tegen. Flevo 1 behoudt met deze j overwinning de bovenste I plaats in haar afdeling. De twee zwaarste concurrenten moeten nog in eigen home bezocht worden, terwijl ook de andere tegenstanders niet onderschat mogen worden. De stemming in het. Flevo- kamp is vanzelfsprekend op timistisch. Dit begrijpen wij volkomen, alleen willen wij waarschuwen, dat het bij „gematigd optimisme" blijft. De voetbal kan vreemd rol len D. W. 0. - Nieuws. DWO trok naar Bloemendaal om BGV te bekampen. BGV won de toss en speel de met de zwakke wind in dc rug. Al spoedig bleek dat de thuisclub goed op dreef was en stellig revanche wilde nemen op de verloren wedstrijd te Slootdorp. Na enig verkennen kwam DWO steeds meer in de aanval, doch de keeper van BGV bleek voor zijn taak berekend te zijn. Meerdere aanvallen van DWO werden onderbroken, doordat de bal niet vlug ge noeg afgegeven werd. De rust ging in met de stand 0-0. Na de rust wisten we eerst niet wat we zagen. Direct een razend snel tempo en vlug af geven bij DW|0. Ja, zo moet het jongens - en jawel -nadat enkele mooi opgebouwde aan vallen door BGV's doelman waren opgevangen, kreeg Klei ne de bal mooi toegespeeld, een zeer snelle run en prach tig op tijd doorgegeven naar Kees (die^zich goed vrij liep)- een harde worp - goal 1-0. BGV legde er nu een schepje op, maar onze jongens bleken nog fit. Piet en Tinus verde digden prima en Joop tussen de palen gaf mooi keepwerk te zien. Tegen het eind was DWO weer sterk in de meerderheid maar in de stand kwam geen verandering meer.. Toen de goed leidende scheidsrechter het einde floot, trok DWO in goede stemming huiswaarts^ De supporters en suppor- sters danken de jongens har telijk voor de Sinterklaas surprise. AANBESTEDING B AG GERWERKEN. A.s. Maandag zal in het Gemaal „Lely" ten overstaan van de Heer Ir. Reedijk, Hoofd der Waterbouwkundi ge afdeling van de Dienst Wederopbouw Wieringer- j meer, aanbesteed worden het het uitbaggeren van het ge- deelte der Westfriesevaart J tussen Alkmaarseweg cn I Westfriese Sluis te Lutje- Kolhorn, en van de West- I friesevaart met zij tochten.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1948 | | pagina 3