WIERINGERMEER NIEUWS SPORT VAN ZONDAG RAAD W1ERINGERMEER. HET AFSCHEID DER COMMISSIE WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. Een sluitende begroting. Assurantiebelasting en reinigingsrechten ingevoerd rioolrecht verhoogd. Ir. C. Krijn onderscheiden met de gouden ere-pen ning der Gemeente. Komt er een Chr. U.L.O. En een R.K. Lagere School in Slootdorp Krijgt Wieringermeer een bad- en zweminrichting De raad kwam Donderdag middag 30 December in vergade ring bijeen voor de behandeling van een zeer lange agenda. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter was Burgemeester Loggers. Secretaris de heer A, N. Nap. De voorzitter verbond aan het voorlezen van het gebedsformulier de bede, dat alle jongens uit Wie ringermeer die in Indonesië ver blijven, te zijner tijd behouden zullen terugkeren. Bij de behandeling der ingeko men stukken werd tevens mede- ning op de heffing van leges werd uitvoerig besproken. Een voorstel van de heer Addens om de leges, verschuldigd voor de afgifte van een pachtakte i.p.v. op f 5.— te brengen op f 10.werd met zeven stemmen vóór en zes tegen aangenomen. Bezwaren werden gemaakt te gen de mogelijkheid om op Zon dagen of andere Christelijke feestdagen in het huwelijksbootje te stappen. De Voorzitter merkt op, dat vol gens de wet de mogelijkheid moet worden opengelaten om ook op deze dagen te trouwen. deling gedaan van de 's morgens gehouden aanbesteding voor de p^reksels uit de kiezerslijst zullen bouw van de Ulo-school» te Wie- kosten f 0 01 Per Persoon, doch met een minimum van f 30.- De verpachting van het jachtrecht. De Heer Feikes had bezwaren ringerwerf, 40 woningen te Mid- denmeer, en 4 woningen te Wie- ringerwerf. Aan het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" werd een subsidie verleend van f 10.—. Een tegen de verpachting der jachtvel toelage werd eveneens toegezegd den- aan het R. K. Lyceum te Alkmaar Daar de verpachting van het en aan de Volkshogeschool te Ber- jachtrecht aan het Domeinbeheer gen. Een subsidie aanvraag voorbehouden, kunnen de. boe- van „Pro Juventute" werd afgewe- ren er weinig aan doen indien zen. ide jachtliefhebbers kosten noch Van de Vereniging tot Stichting moeite sparen om de wildstand en Instandhouding van Chr. Scho- te vergroten. Dit is echter zeer len in de Wieringermeerpolder schadelijk voor de gewassen en in was een verzoek binnengekomen strijd met het streven om de pro- om medewerking voor de totstand- ductie op te voeren. Spreker drong koming van een Chr. ULO-School. er op aan via de raad tegen deze Het R.K. Kerkbestuur verzocht gang van zaken een protest te j gemeentelijke medewerking voor laten horen. de Stichting van een R.K. Lagere j De Voorzitter betoogde dat dit School te Slootdorp. niet een zaak is die de gemeente- j Beide verzoeken werden voor raad aangaat, en gaf daarom be- advies in handen gesteld van het langhebbenden in overweging dit College van B. en W. onderwerp in de landbouworgani- i Aan de Ver. tot Stichting en saties ter sprake te brengen. Instandhouding van Christelijke Scholen in de Wieringermeerpol- DE BEGROTING, der werd medewerking verleend Hierna begon de raad aan wat voor de aanschaffing van schoon- de voorzitter noemde de hoofd- maakbenodigdheden. Evenzo aan schotel De behandeling van de de stichting „De Wieringermeer- begroting. Dank zij het voorafge- scholen", terwijl bovendien ten gane afdelingsonderzoek kon ook behoeve van de Ulo-school op de dit punt vlot afgehandeld worden. Terp besloten werd tot de bouw Algemene beschouwingen wer- van een fietsenstalling. den gehouden door de heren Het onderwijzend personeel zal Stoel, Breebaart en Addens. voortaan aanspraak hebben op De. heer Stoel wees er op, dat, een gelijke tegemoetkoming in de wanneer in 1950 gebouwd zal verhuiskosten als waarop het ge- kunnen worden, reeds in 1949 be- meentepersoneel aanspraak heeft, gonnen moet worden aan het Aan de Stichting voor Land- bouwrijp maken der gronden In bouw-, Tuinbouw- en Landbouw- verband hiermede informeerde hij huishoudonderwijs in Wieringer- tevens hoe het staat met de over- meer werd voor het jaar 1949 een name van bouwterreinen van het kasgeldlening verstrekt van Rentambt. i 6000.I Ten behoeve van de concentratie De kosten van inkoop van van de gemeentelijke dienst drong diensttijd zullen, voor zover dit spreker er op aan zo spoedig mo- mogelijk is, op de ambtenaren gelijk over te gaan tot de herbouw worden verhaald. j van de woningen van de Burge- Met het oog op de arbeidscon- meester, de Secretaris en de Ge- tracten, die van de dienst Weder- meente-Architect te Wieringer- opbouw zullen worden overgeno- werf. Hij geeft in overweging ten men. werd het arbeidsovereen- deze zo nodig, het bouwprogram- komstenbesluit gewijzigd en een ma te herzien, tijdelijke uitkeringsregeling vast-indien de burgemeesterswoning gesteld. wordt herbouwd, aldus de heer Een voorstel om aan Ged. Sta- stoel, kan de politiewoning te ten te verzoeken Wieringermeer Middenmeer wellicht gebruikt t.a.v. de secretaris-bezoldiging m Worden om daarin de verschillen- te delen in de klasse van gemeen- de diensten te huisvesten, welke ten van 1000012000 inwoners, momenteel nog in het gymnastiek- werd, evenals enige andere voor- ge'DOuw aldaar ondergebracht zijn. stellen, zonder hoofdelijke stem- Spreker drong er verder op aan ming aangenomen. I de pogingen tot herbouw van de Een voorstel om een drietal gymnastiekgebouwen te Slootdorp voetpaden te Slootdorp aan het en Wieringerwerf te blijven voort openbaar verkeer te onttrekken, zetten. Behalve de woningbouw gaf aanleiding tot een breedvoe- moet toch ook de bouw van loka- rige discussie. Er bleek practisch len voor het onderwijs in licha- niets in de toestand ter plaatse te melijke oefening belangrijk wor- veranderen, doch om formele re- den geacht, vooral daar het hier denen was het nodig dit besluit te herbouw betreft en geen nieuw- nemen. De raad kon zich met het bouw. voorstel verenigen. Als de bevolking zich verder De erfpachtscanon voor de uitbreidt, aldus spr., zal het nodig grond waarop het noodraadhufs worden dat meer vestigingsver- is gebouwd, werd te hoog geacht, gunningen voor middenstanders Het voorstel werd aangenomen. worden verstrekt. Momenteel Namens de Staat werden gron- wordt de polder reeds voor een den in erfpacht uitgegeven aan deel vanuit het- oude land bediend; de Coöp. Aankoopvereniging het is b.v. niet mogelijk in Wie- „Wieringermeer" G. A. te Sloot- ringerwerf een klosje garen te dorp. aan J. W. Cremers, R. Hoek- kopen. Voor het gerief van de be stra, L. Schotte, allen te Wierin- volking is het daarom noodzake- eerwerf, aan H. Struik en aan lijk dat zich meer middenstanders E. Zuidema te Slootdorp. hier vestigen. Spr. vraagt welke Vastgesteld werden algemene stappen Burgemeester en Wet-hou- voorwaarden voor de uitgifte van ders hieromtrent denken te doen. gronden in erfpacht. De Heer Breebaart brengt een Een .wijziging van dc verorde- woord van hulde aan Burgemees ter en Wethouders voor de zuinig heid waarmee friet de gelden is gehandeld. Hij vraagt zich echter af of in sommige gevallen de zui nigheid niet de wijsheid bedriegt. Uitstel van onderhoud der wegen b.v. zal de gemeente in de toe komst aanzienlijk hogere kosten geven, terwijl hierbij ook rekening moet worden gehouden met de meerdere kosten van onderhoud der vervoermiddelen, welke de ge bruikers der wegen hebben te betalen. De heer Addens is niet zo'n voorstander van de spoedige her bouw der woningen van Burge meester en Secretaris. Er zijn z.i. ook wel voordelen aan verbonden indien de Burgemeestei^n Secre taris dagelijks buiten Êheringer- werf komen. Zij zullen daardoor meer van. de practijk zien. Spreker wijst er nog op, dat de pachtverhoging een terugslag zal geven op de uitkomsten der be drijven en daardoor weer op de opbrengst van de ondernemings- belasting. De voorzitter deelt mede dat omtrent de overname der bouw terreinen nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. In het vervolg der besprekingen wordt nog gewezen op de lage lonen der gemeentewerklieden, terwijl de heer Breebaart een lans breekt voor een bad- en zwemin richting. Men kan z.i. niet alleen volstaan met het bestrijden van ziekten, maar moet ook aandacht schenken aan het voorkomen daarvan. Voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, in Januari een bijeenkomst in brede kring uit te schrijvep, waarvoor sport verenigingen enz. zullen worden uitgenodigd. Het initiatief zal van particulieren moeten uitgaan. De gemeente zal slechts zijdelings haar steun kunnen geven. De Heer Stoel geeft in overwe ging het bedrag van het reini gingsrecht i.p.v. op f 7.50 per jaar, vast te stellen op f 5.Van an dere zijde is men echter weer van mening dat het bedrag van f 7.50 moet worden aangehouden. De raad kan zich tenslotte met een bedrag van f 7.50 verenigen. De begroting wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. De verordeningen op de heffing van een assurantiebelasting en de instelling van een reinigingsrecht worden eveneens zonder hoofde lijke stemming vastgesteld, ter wijl de wijziging van het rioolrecht ook wordt aangenomen. Tenslotte stelt de raad een be sluit vast, waarbij aan Ir. Krijn, voorzitter der Commissie Weder opbouw Wieringermeer, de ere penning der gemeente in goud wordt uitgereikt. Huldiging Commissie We deropbouw Wieringermeer en haar ambtenaren. Hierna wordt de vergadering ongeveer een half uur geschorst. Na heropening zijn als gasten aanwezig de Comm. Wederop bouw Wieringermeer, de Raad van Advies, Ir. Keesman en Mr. Vos- ters. De voorzitter herinnert in een korte toespraak aan de instelling der Commissie Wederopbouw Wie ringermeer en haar opheffing met ingang van 1 Januari 1949. De Gemeenteraad is echter eenstem mig tot de conclusie gekomen, dat in de kroniek van de Wieringer- meergemeenschap de arbeid der Commissie met ere moet blijven vermeld. Dit leidde tot het besluit om in deze openbare vergadering de waardering jegens de Commis sie Wederopbouw Wieringermeer en haar ambtenaren van hoog tot laag, uit te spreken, en daarin wel zeer in het bijzonder te be trekken de voorzitter der Com missie, de heer Ir. C. Krijn, waar om besloten werd aan hem de erepenning der gemeente uit te reiken. In zijn dankwoord memoreerde Ir. Krijn, dat hij zijn benoeming destijds met genoegen had aange nomen, omdat hij daarin een hulde en een blijk van •'vertrouwen zag in de dienst waartoe hij behoort De Provinciale Waterstaat. Ook de nu verleende onderschei ding vatte Ir. Krijn tevens op als een eerbetoon voor genoemde dienst. Spr. hoopte dat hij nog wel eens mocht komen aankloppen bij de instanties, die voortaan met de wederopbouw van Wieringer meer zijn belast, en STvak de wens uit. dat de wederopbouw in een zo kort mogelijke tijd tot een goed einde zou worden gebracht. Hierna werd de vergadering ge sloten. DE RECEPTIE IN HOTEL „SMIT." Zoals wij reeds in het verslag van de raadsvergadering vermeld den, heeft de Gemeenteraad op 30 December officiëel afscheid genomen van de Commissie We deropbouw Wieringermeer. Herhaalde malen hebben wij in ons blad het laatste nog op 11 December j.1. gewezen op het zegenrijke werk dat door de C. W. W. in de polder verricht is. Eén feit willen wij nog eens noe men, nl. het bedrag van 28 milli- oen gulden dat in 3 jaar tijds be steed is voor de herbouw van rijkseigendommen in de Wierin germeer. Het behoeft dan ook niet te verwonderen dat een comité, sa mengesteld uit alle verenigingen en instellingen uit de Wieringer meer, bij monde van de Heer H. A. Giesen, op een receptie on der leiding van de Heer J. G. Ad dens, gehouden in Hotel Smit, uitdrukking wenst te geven aan de dank die er leeft in het hart van de Wieringermeerders, van wege de prestaties, door de C.W.W. geleverd. Ook de secretarissen der Commissiede Heren Nap en Vosters werden in de hulde be trokken. Men wenste het echter niet bij woorden alleen te laten. Als blijk van waardering werd de commis sieleden een wandbord met op schrift aangeboden, welke de herinnering aan de afgesloten periode stellig levendig zal hou den. De Heer Giesen eindigde zijn rede met de bede uit te spreken dat God de polder voor nieuwe rampen zou behoeden en dat de bevolking onder Zijn zegen voor spoed mag genieten. Hierna werd nog het woord ge voerd door de Heer J. Geusebroek namens de gezamenlijke aanne mers. Hij overhandigde de Com missieleden en de secretarissen waardebons voor de aanschaffing van boekwerken. I De Heer S. Breebaart huldigde de Heer Giesen voor zijn presta ties in de functie van Voorzitter van de Raad van Advies. Hij prees "-ijn leiding en tact om steeds weer I er naar te streven de soms zo tegengestelde belangen der di verse groepen zo goed mogelijk te behartigen. j Ook het vrouwelijk element ontbrak op de receptie niet. Mevr. Kroeze, uit Slootdorp, voerde het i woord, en wees er in haar toe spraak op dat er bij de herbouw van de zaak in Slootdorp veel moeilijkheden te overwinnen wa ren, maar dat zij toch met waar dering terug kon denken aan de wijze waarop de Commissie de belangen bepleit en medewerking I verleend had. I Ir. C. Krijn sprak er in zijn slotwoord zijn voldoening over uit dat hij thans zoveel blijken van waardering mecht ontvangen, waaruit hij de conclusie trok, dat niettegenstaande de critiek, de I algemene waardering niet ont breekt. Ook dankte hij de heer Giesen voor de wijze waarop de Raad van Advies zijn taak ver- richt had. Tenslotte wees de scheidende voorzitter nog op het verband tus sen de moeilijke financiële toe stand van ons land en de weder opbouw van de Wieringermeer. Hij hoopte echter dat de voltooi ing van het herstel van de polder j ongestoord verder kon gaan. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer heeft haar werk zaamheden beëindigd. Andere instanties zetten haar werk voort. Moge het deze gegeven worden de wederopbouw in snel tempo te I voltooien. Velen zien er nog steeds reik halzend naar uit dat eindelijk ook voor hen de gevolgen van de inundatie weggenomen worden. Vlug en Vaardig. De Dames speelden tegen Zwalu wen op eigen terrein, en wisten. te gen de verwachting in een gc'ïjk spel te "^bekampen. VI. en V. speelde de eerste helft met de sterke wind in de rug. Dit moest worden uitgebuit, en al spoc-j dig nam VI. en V. de leiding 1-0. De Zwaluwen Dames, die nog on geslagen zijn, lieten het er schier niet bij zitten, en ondanks de zware j tegenwind, kwamen ze toch af en toe gevaarlijk opzetten voor het doel van V. en V.; de verdediging was echter goed, en wist steeds tij dig. in te grijpen. Door mooi samen spel wist VI. en V. na 10 minuten spelen, de stand op 2-0 te brengen, wat algemene vreugde in het VI. en V.-kamp bracht. De Zwaluwen-spelers zetten de tanden op elkaar en door een mis verstand in de verdediging, wordt de stand op 2-1 gebracht door Zwalu wen. Met deze stand ging de rust in Na gebruik van een heerlijk kopje thee, wordt de strijd voortgezet. VI. en V. moet alle zeilen bijzet ten om de tegenpartij te keren; er werd sterk in de verdediging ge speeld. Toch gelukt het Zwaluwen de stand op 2-2 te brengen, een stand, die de verhouding goed weer gaf. VI. en V. was iets sterker; Zwa luwen misten een van haar beste speelsters, wat wel merkbaar was. Dit was een mooi einde van deze competitie van het dames-elftal. Een vlotte en sportieve strijd met een goed leidende scheidsrechter, j De wedstrijd der heren kon niet doorgaan, wegens het niet opkomen der tegenpartij. j FLEVO-LEDEN: ATTENTIE Donderdagavond Training. Verder: bespreking met de spe- 1 Iers van het le elftal. Deze worden verzocht om 8 uur aanwezig te zijn. Ook de reserves worden verwacht Het bestuur rekent op aller op komst. CINEMA DE HAAN II.-HOEF „HET LIED VAN BERNADETTE." Zaterdag;, Zondag cn Maandag. Flevo - Nieuws GEEL ZWART 2 - FLEVO 1. 3-0 Een teleurstelling. Ondanks de pogingen van het be stuur, uitstel te krijgen van deze wedstrijd, ging deze toch door, daar Geel Zwart geen toestemming wilde geven de match later te spe len. Zo vertrokken onze jongens met J invallers voor Jager, De Graaf en Eakker, naar 't Zand. Vooral de afwezigheid van Jager gaf de ploeg een morele terugslag en de weersomstandigheden werk ten ook geenszins mee, Schwegman verloor de toss, zodat Flevo eerst tegen de zware wind op I moest tornen. Het werd dan ook 'n i ware belegering van het Flevo-doel, doch hel eerste halfuur hield de verdediging stand. Toen moest Hein mo IJzer zwichten voor tweo har de schoten van de Geel-Zwart- voorhoede. Na de rust was het beeld cnigs- zins anders; Flevo was sterner, 'maar de jongens wisten het wind- voordeel niet uit te buiten. Toen een kwartier voor het einde de Geel-Zwart-midvoor het lot van Flevo bezegelde met een derde doelpunt, gaf Flevo zich gewonnen. Mistroostig verlieten 11 jongens het veld met slechts één gedachte: „Onze kampioenskans is zo goed als verkeken." Dit is echter gelukkig niet het geval, daar Flevo nog steeds met 1 punt voorsprong aan de kop gaat. Nu moeten echter de reste rende wedstrijden gewonnen worden cn dat wordt een zware opgave. We geloven echter dat deze mo gelijkheid aanwezig is, maar er moet bijzonder hard aangepakt worden. Wij vernamen, dat de spelers a.s. Donderdagavond in Hotel Smit te Middenmeer, bij elkaar komen. Men heeft op deze avond iemand nodig die de jongens nieuwe moed in kan spreken, zodat zij opgewassen zijn voor de taak die hen nu wacht. Wij zullen de verrich in gen met gematigd optimisme tegemoet blijven zien. Met alle krachtsinspanning moet men er komen. Plevo-leden,.Moed verloren, al verloren Eén zwaluw maakt nog geen zomer en één overwinning maakt Geel Zwart nog geen kara- pioen

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3