WIERINGERMEER NIEUWS PRAATMORGEN' van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting in de Wieringermeer. Deze samenkomst, gehouden op 13 Januari j.l., in Hotel Lely, te Slootdorp, werd te ongeveer half 10 geopend door de Heer G. P. Kistemaker, voorzitter der Ver- eniging, die een hartelijk woord j van welkom tot de aanwezigen, en I In het bijzonder tot de sprekers van deze morgen richtte. Hij sprak tevens zijn vreugde er over uit, dat er nu ook in Slootdorp weer j vergadergelegenheid is in de „Lely." Hierna werd direct het woord gegeven aan de Heer J. C. Miede- ma, assistent voor de gemengde bedrijven, welke een korte inlei ding hield over het wisselbouw - sijsteem. Dit- systeem kon, volgens spreker, nog beter doorgevoerd worden. Nog al te veel zijn er in de Wie ringermeer slecht onderhouden weilanden aanwezig. Hierin moet en kan verbetering worden aan gebracht. Het huidige landbouwbeleid wijst in die richting dat er meer krachtvoer uit eigen bedrijf moet komen. Dit is zeer goed mogelijk door een betere grasland-exploi tatie, hetwelk kan worden verkre gen door het wisselbouw- en om- weidingssysteem. Het wïsselbouwsysteem, waarbij om de drie of vier jaar opnieuw gras moet worden ingezaaid, is enigszins kostbaar. Maar het kost meer als een weiland door minder goede behandeling geen voldoen-1 de opbrengst meer geeft.. In de hierop volgende discussie j werd een en ander nog uitvoeri ger besproken, waarbij nog enige andere bijkomstige factoren naar voren brachten. Ir. Dijkema wees er in dit verband op dat dit on derwerp het kernpunt van de morgen vormde. De zaken zijn zo gelegen dat op onze gemengde bedrijven de zetmeelproductie wel ruimschoots voldoende is, wat niet gezegd kan worden van het kwan tum verteerbare eiwitachtige stof. Ten deze kan veel bereikt wor den met de verbouw van lucerne en klavers, welke alle een hoog percentage verteerbaar eiwitach tige stof bevatten. Verder is lu cerne zowel in gedroógde toestand als in hooi een uitstekend kracht voer. Goed weidehooi bevat ge middeld 5% verteerbare eiwitach tige stof. Bij lucerne en klaver- hooi bedraagt dit gem. 10%. Het blijkt dus dat men, ook met het oog op het huidige landbouw beleid, deze richting uit moet, wil men niet op een gegeven moment met. een tekort aan krachtvoer komen te zitten. Ook het grondverbeterend ver mogen is van lucerne zeker zo goed als van weiland. Het zou dan ook in dit verband zijn aan te bevelen dat onze gemengde be drijven van de verlichte hoeveel heid grasland een gedeelte als lucerne of klaver konden aanhou den, waardoor de krachtvoerpro- ductie uit eigen bedrijf belangrijk kan worden opgevoerd. Hiernaast werd nog het omwei- dingssysteem genoemd. Dit sy steem is mede door de meerdere toepassing van de electrische wei de-afrastering steeds verder door gevoerd geworden. Op een groot aantal gemengde bedrijven wordt deze methode thans toegepast. In aansluiting op de discussie over deze onderwerpen maakte Ir. Dijkema nog de opmerking, dat hij het betreurde dat de voorheen in de nabijheid van de polder aanwezige drogerij er niet meer is. Volgens hem had een groenvoederdrogerij in een "gebied als de Wieringermeer grote moge lijkheden, zowel voor de akker bouw- als de gemengde bedrijven. Spreker zou dan ook wensen dat een droger zo gauw mogelijk zijn plaats in de Wieringermeer mag vinden. Als tweede spreker trad op de Heer J. Schipper, bedrijfsleider op de „Van Bemmelenhoeve", die enige beschouwingen hield over rassenproevert en rassenkeuze. Als eerste gewas nam spreker de Lucerne. Hiervan was een rassen- proef op de proefboerderij aan wezig. De beste hieruit was, vol gens spr., het Franse ras „Du Puits", met een hoge opbrengst en behoorlijke wintervastheid. Bij de haverrassen dingen Mar- ne en Zonne II naar de eerste plaats en hebben hiermede het standaardras Adelaar verdrongen. De derde plaats wordt ingenomen door het ras Wodan. Voor deze plaats kan op gronden die in pri ma conditie verkeren, ook met succes het ras Binder worden in geschakeld. In de zom erge rstrassen wordt het ras Abed Kenia van de spit-s verdrongen door het nog jonge ras Balder. Ook een ander nieuw ras, de Agio, valt niet te verwaarlozen. Ook als brouwgerst schijnt die goede eigenschappen te bezitten, het is echter nog niet lang genoeg in beproeving om zekerheid te geven. Bij de zomer- en overgangstar- wes is het steeds het ras Blanka dat aan de top staat. Wel komen er meerdere nieuwe rassen, maar deze kunnen het nog niet tegen eerstgenoemde bolwerken. Bij de erwten nemen de C. B.- rassen de hoofdplaatsen in, t.w. als eerste Rondo C.B., gevolgd door Parel C. B., en als derde Stijstro C. B. Ook hier is het stanuaardras Unica van de eerste plaats verdreven. Bij de schokkers is het nog steeds het ras Zelke, dat ook als enige in de rassenlijst staat aangegeven. Bij de capucij- I ners is het ras Hala in de kortstró I toonaangevend. In de vlasrassen, waar Concur- rent lange tijd aan de spits stond, krijgt deze concurrentie van het ras Percello verder zijn ook de rassen Hollandia en Formosa niet te verwaarlozen. Laatstgenoemde drie zijn alle rassen van de be kende kweker Hijlkema. Naast de rassenproeven werden er ook stikstofproeven op vlas ge nomen. De waarnemingen hierom trent wezen uit, dat er bij sommi ge rassen een flinke opbrengstver hoging werd verkregen. Hier staat echter tegenover dat naarmate meer stikstof werd toegediend, de roestaantasting in de meeste ge vallen sterk toenam. Bij de bespreking der aardappel- rassen werd aandacht gewijd aan de consumptieaardappelen. Hier trekt het ras Meerlander de aan dacht als vervanger voor de Be velander. Nadere proefnemingen zullen moeten uitwijzen of dit bestendigd zal worden. I Terwille van de tijd werd hier mede het vluchtige overzicht aan gaande de rassenkeuze beëindigd, I en bleef er nog een korte tijd over voor discussie. Op desbetreffende vragen ant woordde Ir. Dijkema dat het in het algemeen niet is aan te beve len om vlas te zaaien op een on- dergeploegde groenbemesting. "Beter is om een haver- of tarwe- stoppel te nemen. De kwestje van het zwavelzure ammoniakbemesting was volgens spreker ook opgelost. Op gronden met een hoog kalkgehalte ver vluchtigt deze voor ongeveer de helft. Dit is volkomen in overeen stemming met proeven van de voorlichtingsdienst, t.o.v. de hal ve werking van de ammoniak- stikstof op de Wieringermeergron- den. Bij onderbrenging van de I meststof zou dit verlies niet zo groot zijn. Proeven hierover wor den in 1949 genomen. Hiermede was dan het einde gekomen van deze genoegelijke en leerzame praatmorgen. De voorzitter sprak nog een woord van dank tot de sprekers en wenste de aanwezigen een goe de thuisreis met een tot weer ziens op een volgende samen komst. H. DE HAAN: 3 Aanbestedingen Heemraadschap „De Wieringermeer." Jl. Vrijdag is ten overstaan van Ir. C. Reedijk, te Medembük een drietal werken aanbesteed, n.1. Bestek 6 Het onderhoud van waterbouwkundige werken in het Noordelijke en Westelijk deel van de Wieringermeer (in 2 percelen). De inschrijvingen waren als volgt P. Daalders Aann. Mij Alkmaar a. f 49836 b. f 12149. P. de Wit, Uitgeesta. f 50600 b. f 14000.—. Ned. Bazalt-Mij Zaandam per ceel a. f 53000 per-c. b. f 15500.-. Bestek 7 Het c.lUerhoud van waterbouwkundige werken in het Oostelijk en Zuidelijk gedeelte van de Wieringermeer (in 2 percelen). P. Daalders Aann. Mij. Alkmaar a. f 36994 b. f 12798 Ned. Bazalt Mij Zaandam, a. f 41000 b. f 13500.-. Bestek No. 8 Het onderhoud van de Wieringermeerdijk in Wie ringermeer. Slechts één inschrijver, nl. P. Daalders Aann. Mij, Alkmaar. Ingescheven werd voor f 15889.-. Wat moet er gebeuren, als men verhuist Wij laten hieronder de voor naamste bepalingen volgen, welke bij verhuizingen in acht moeten worden genomen. A. Verhuizingen van een ge meente naar een andere ge- meente. Alvorens te verhuizen, dient men in het bezit te zijn van een vestigingsvergunning, af te geven door B. en W. van de nieuwe j woonplats. Binnen 5 dagen na de verhui zing moet de verhuiskaart, welke men in de oude woongemeente moet opvragen, worden ingele verd ter gemeentesecretarie van I de nieuwe woonplaats, j De stamkaarten van alle inwo- 1 nende gezinsleden moeten tegelijk worden overgelegd. B. Verhuizingen binnen de r gemeente. i Vóór de verhuizing moet men in net bezit zijn van een vesti gingsvergunning voor het te be trekken perceel. Binnen 5 dagen na de verhui- i zing, moet hiervan aangifte wor den gedaan ter gemeentesecreta- rie. Verandering van beroep. I Ook hiervan moet zo spoedig mogelijk aangifte worden gedaan ter gemeentesecretarie. I De secretarie te Lutjekolhorn is I geopend van 9—12.30 uur op alle i werkdagen Zaterdag van 9-12 u. De hulpsecretarie te Wieringer- werf is geopend van 9—11 uur op alle werkdagen, behalve Zaterdag. I Het niet voldoen aan bovenge noemde voorschriften heeft o.a. tot gevolg, dat ambtelijke stukken vertraging ondervinden bij de postbestelling, wat vaak, mede voor de betrokkenen, zeer lastig is. en onaangename gevolgen kan hebben. Aantal inwoners neemt gestadig toe. De bevolking van de gemeente Wieringermeer bestond op 1 Jan. 1949 uit 5874 zielen. Jaarvergadering „Wieringermeerruiters." Vrijdag 21 Januari a.s. 'sav. 7.30 uur, wordt in Hotel Smit de jaarvergadering der „Wieringer meerruiters" gehouden. Krijgt Slootdorp een sociëteit Wij herinneren aan de samen komst die Woensdagavond 19 Ja nuari a.s. georganiseerd wordt in Hotel „Lely", in verband met de mogelijke oprichting van een so ciëteit te Slootdorp. FILMNIEUWS. Zaterlagavond draaide voor de W.Meer Bestuurders Bond de be kroonde Zweedfee film ttAls de Wei-( den bloeien." De avond werd geopend en ge sloten door de Voorz., dhr. J. Smit. De bezoekers waren ten zeerste voldaan over kwaliteit en inhoud van het filmwerk. Vooral voor de jongeren oncSer de flink opgekomen bezoekers was het een leerzame avond. Flevo - Nieuws. Om onbegrijpelijke redenen heeft de Kaagvogels-consul het terrein te Barsingerhorn afgekeurd, zodat Fle-i vo I deze Zondag werkeloos bleef. Met is vreemd, dat 2 maal achter-; 'een een vastgestelde wedstrijd te- j gen deze vereniging werd afgelast,; terwijl de weersonmstandigheden [gunstig waren. In Flevo-kringen vraagt men zich af, of hier „willekeur" in 't <pel is? De adspiranten deden het in Schj gen niet zo als we hadden verwacht. Alleen A wist een benauwde 1-0 overwinning te behalen, j B verloor met 5-1 en de welpen maar liefst met 9-0. Het waren gelukkig vriendschap pelijke wedstrijden, zodat het geen puntenverlies in de competjtierang- lijst te weeg zal brengen. Het programma voor het komende week-end luidt: Zondag 23 Jan. a.s.: LSVV 2 - Flevo 1 VZV 3 - Flevo 2 Zaterdag 22 Jan. Flevo Z 1 - NOC 1 Aanv. 3 uur, terrein Middenmeer. Competitiestanden Flevo Zaterdag Distributiedienst Schagen. Agentschap Middenmeer. Aanvragen Werkkleding. Formulieren voor werkkleding kunnen deze week afgehaald wor den op 17, 19 en 21 Januari. Voor bijzonderheden zie men ons vorige nummer. Voorjaarsteken 1 Bij de landbouwer J. N. R. Ty- mens, Nieuw Almersdorperweg loopt reeds enkele dagen een. kloek met kuikens. Zou dit het voorjaar aankondigen Chr. Vrouwenbond. Afd. Wieringermeer. Donderdag 20 Januari a.s. om half 3, wordt een ledenvergadering gehouden in Hotel Smit. Naast de gebruikelijke agenda punten, zal een bij uitstek huis houdelijk onderwerp behandeld worden, nl. „Het gevaar van het wassen van wol met gewone zeep." Dames, die interesse hebben voor het lidmaatschap, zijn me de hartelijk welkom Uitvoering „Soli Deo Gloria." Met verwijzing naar de adver tentie in het vorige nummer van ons blad, herinneren wii aan de uitvoering der Chr. Muziekvereni ging, tezamen met de Chr. Reci- teerclub „Dinuda", op Woensdag avond te Wieringerwerf. elftallen. le klasse ZMC NOC 1 10 17 Jong Holland 1 10 - 17 Marken 1 10 - 12 FLEVO 1 10 - 12 Dindua 2 10 - 7 H CSV 2 8 - 6 Blauw Wit 2 8 - 5 Vrone 1 12 - 2 3e klasse ZMC Marken 2 9 - 16 FLEVO 2 10 - 13 ZCFC 3 10 - 13 Blauw Wit 3 8 - 10 HCSC 2 10 - 8 HCSV 3 7 - 7 Reiger B 2 9 - 6 Andijker Boys 2 8 - 5 Gouwzee B 2 9 - 2 Vlug en Vaardig Bato - VI. en Vaardig 4-5 In een zeer spannende wedstrijd is het VI, en V. Zondag gelukt om de beide puntjes uit Haarlem mee naar Slootdorp te nemen. Met 5-4 werd Bato verslagen. „Vlug en Vaardig" had het eerst het windvoordeel en binnen het kwartier had de Jong met rwee van zijn welgemikte kogels VI. ^n V. de leiding gegeven. Eerst dan weet Bato zich los te werken en vóór de rust aanbreekt brengt zij de partijen op gelijke voet. Nog twee VI. en V. goals werden afgekeurd wegens buitenspel en cir kelbal. Rust 2-2, Direct na de rust zet VI. en V. een sterk offensief in, ,-n Bato moet alle zeilen bijzetten. Spoedig is bet 2-4 voor onze jongens. Dan probeert Bato het weer aan de andere kant. Uit een s:hermut- seling voor het doel treft een on verwachte kogel, doel. Stand 3-4. Dit is niet naar de zin van Gut- ker en wanneer deze zijn kans krijgt jaagt hij nummer 5 iD de touwen. 5 miunlen voor het einde is de Bato-middenvoor onze verdediging te vlug af en zuiver plaatst hij num- jme' 4 voor zijn club in het net. De laatste minuten verlopen on- |der grote spanning aan weerszijden, Het Toneelconcours van „Wieringermeer- Klein - Toneel." De 4de wedstrijd „Horatio", met „De Duivel." Ongetwijfeld is de griep oorzaak geweest dat deze avond, wat de publieke belangstelling betreft, tot de slechtste gerekend moet worden. Dat was jammer, daar de toneelgroep „Horatio" „hoge ogen5' gegooid heeft. Meer mogen wij van het spel en de opvoering niet zeg gen, daar de beoordeling berust bij de jury. Het stuk stelt aan de bezoekers zeer hoge eisen, daar men iets zeer onwaarschijnlijks te zien kreeg. De duivel, eigenlijk de slechte gedachte of kwade geest in het innerlijke van de mens, werd door Molnar als een leven de persoon ten tonele gebracht. Het was moeilijk dit te realiseren, en we veronderstellen, dat een korte toelichting vooraf verhelde rend gewerkt zou hebben. Het gegeven was soms wel eens gedurfd zonder echter maar een moment banaal te worden. McL- nar heeft met dit stuk getracht de mens wakker te schudden en hij wil er eigenlijk door zeggen, dat het kwade in de mens helaas te veel zegeviert. Spreekt de dui vel leugen, als hij zegt"Om één goudstuk wordt dikwijls een mens gedood Zo werden meer waar heden tussen de dialoog door naar voren gebracht en wellicht heeft dit stuk bij een groot gedeelte be zoekers indruk gemaakt, terwijl weer anderen het nooit meer i hun gedachten terug zullen rc=- pen. „Smaken verschillen" zegt een bekend spreekwoord dit- is zeke-1 van toepassing, op wat „Horatio" ons liet zien. De vaststelling der einduitslag is er door deze opvoe ring niet gemakkelijker op gewor den. Wij durven en wij mógen ons niet aan een voorspelling wagen het publiek is er echter van over tuigd, dat het zal gaan tussen „Bonifacius" en „Horatio", met mischien een enkele persoonlijke persoonlijke prijs van Jan van Beers en D.I.U. Over vier weken weten wij mee", als in de eerste plaats de jury aai het publiek verslag uit zal brer.- gen van haar bevindingen en cte publieksprijs - commissie, b'- staande uit de Heren Hamste Woldering en Mooy, het hoogste algemeen gemiddelde berekend heeft van door de bezoekers toe gekende cijfers. De laatste avond, te verzorgen door W.K.T. zelf, wordt er des a interessanter door, en wij veron derstellen, dat velen de uitsl?g met spanning tegemoet zulle ri zien. Op verzoek van het W.K.T. - bestuur vermelden wij nog, dat de meubilering voor deze uitvoering nagenoeg belangeloos door de Fi •- ma Poorter te Schagen was ver zorgd. fnaar in de stand komt geen veran dering meer, zodat VI. en V, deze zeer belangrijke wedstrijd met 5-4 won. Hierdoor blijft nog steeds de kleine kans die er isi, om de le plaats te behouden. De dames togen naar Sint Maar ten met drie invallers, waaronder één adspirantje (o, die griep Lang wisten onze meisjes de stand op 1-0 in haar voordeel te houden, maar toen kwam DES 1 ios en wist de stand1 op 4-1 te brengen. In deze stand kwam geen veran dering meer, hoe de VI. en V. da mes ook werkten. Deze wedstrijd stond onder goe de leiding van dhr. Tol en is een prachtige training geweest. D. W. 0. - Nieuws. HOC - DWO 6-0 HOC won de toss en speelt eerst tegen de zwakke wind in. DWO begon goed en er werden direct een paar mooie aanvallen op gezet. maar HOC zette ook alles op alles en zodoende ontwikkelt zich een mooi gelijk opgaand spek 1 mei snelle aanvallen over en weer. W!e rekenden al op een blanke ust stand doch in de laatste minuten der eerste helft wist HOC met een zeer snelle doorbraak onhoudbaar ivoor Krijnen te scoren. I Na de denkbeeldige thee de eerste 10 minuten weer een mooi griijk opgaand spel, maar daarna kreeg het sterke HOC de overhand en het wist de stand tot 6-0 op te voeren. Niet getreurd jongens, jullie heb ben allen uitstekend je best ge:n. Volgende week staat VI. en op het program. Supporters, it kan spannend worden, toont Uw medeleven, door in grote getale op te komen.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3