2e blad FLEVO-BODE 22 Januari 1949 ENKELE OPMERKINGEN OMTRENT DE RENTABILITEIT VAN DE MAAIDORSERS. Vergadering van de Oranjevereniging W.-werf. Onder leiding van de voorlopige voorzitter, de Heer Ir. A. Ovinge, vergaderde bovengenoemde ver eniging Vrijdagavond 14 Januari in café-restaurant „De Maaier" te Wieringerwerf. In zijn openingswoord betreur de de voorzitter het dat zo weinig leden aanwezig waren, temeer daar er belangrijke punten op het programma stonden. De Heer H. de Graaf, voorlopig secretaris, gaf. een verslag van de oprichtingsvergadering, waarin o.a. besloten werd in ieder dorp een Oranjevereniging op te rich ten, met als overkoepelingsorgaan een commissie van 9 leden. Hierna volgde behandeling der ingekomen stukken Van de Heer J. A. Gerritsen was een schrijven ingekomen, waarin hij verzocht of het bestuur in overweging wil nemen H. M. de Koningin uit te nodigen tot een bezoek aan Wieringermeer. Besloten werd deze aangelegen heid door te geven ter bespreking in de vergadering van het centra le bestuur. Het tweede ingekomen stuk was een exemplaar van de Statuten en het huishoudelijk reglement. De Heer Van Weele bracht ver slag uit- over de financiële toe stand van de vereniging over het afgelopen tijdvak. Er was een batig saldo van f 205.80. De Heer H. de Graaf gaf hierna een kort verslag over het eerste jaarHieraan ontlenen wij, dat de Oranjevereniging Wieringer werf werd opgericht 2 Maart 1948. Het voorl. dag. bestuur werd sa mengesteld uit de Heren Ovinge, voorzitter, H. de Graaf, Secreta ris, van Weele, penningmeester. Ter voorbereiding van de fees ten welke het vorige jaar werden georganiseerd, werd 6 x een be stuursvergadering belegd en dank zij de ideale medewerking van allen, heeft men de feesten in Wieringerwerf tot een succes kunnen maken. Het volgende punt der agenda was de Bestuursverkiezing. Gezien de geringe opkomst der leden kwam men tot de conclusie dat het voorlopig bestuur zijn taak zou blijven waarnemen tot de volgende ledenvergadering, (vermoedelijk te houden vóór April), waarin dan alsnog een definitief bestuur zal worden ver kozen. Werkprogramma 1949. Met de behandeling van het werkprogramma 1949 stuitte men HANDELEN IN CONSUMPTIE AARDAPPELEN MET PERSONEN ZONDER ERKENNING. Het blijkt, dat er nog steeds telers van aardappelen zijn, welke hun .consumptie-aardappelen ver kopen aan handelaren, welke niet in het bezit zijn van een erken ning. Ook zijn er telers, welke voor de verkoop van hun con sumptie-aardappelen gebruik ma ken van een niet-erkend tussen persoon. De handel in consumptie-aard appelen is echter gebonden aan de Aardappelverordening 1947, volgens welke verordening alleen die personen als handelaar of tussenpersoon mogen optreden, welke als zodanig erkend zijn. Hoewel tot dusver bij het con stateren van overtredingen soepel is opgetreden, zodat in vele geval len slechts waarschuwingen zijn gegeven, zal in het vervolg bij overtredingen streng worden op getreden. ^Indien nu wordt gecon stateerd, dat handel in consump tieaardappelen met een niet-er-- kend persoon wordt gedaan, zal zo wel tegen de teler als tegen de Mie t-erken de handelaar of tussen persoon proces-verbaal worden opgemaakt. Beroep op onbekendheid met de Aardappelverordening 1947 zal «iet meer kunnen baten, aange zien thans algemene bekendheid met deze Aardappelverordening kan worden verwacht. Indien men «lus zijn aardappelen wil verkopen aan een handelaar en men is er Miet zeker van of deze personen in het bezit is van een erkenning, «bent men allereerst de erken- mingskaart van de handelaar te vragen, alvorens tot een transac tie wordt, overgegaan. Men zij dus gewaarschuwd direct op de moeilijkheid van het nog ontbreken van een definitief bestuur. De Voorzitter stelde voor deze zaak verder te behandelen op de volgende vergadering. Verder deelde de voorzitter me de, dat reeds nu aanwijzingen of voorstellen kunnen worden inge diend voor het programma 1949. Uit de vergadering werd voorge steld, indien de financiën dit toe zouden laten, meer aandacht te besteden aan de versiering van het dorp op de feestdagen b.v. door het opstellen van erepoorten. Verder werd overwogen speciaal voor de jeugd van 1620 jaar iets te organiseren, b.v. een fietsrace of iets dergelijks. Verdere voor stellen van de leden worden als nog gaarne ingewacht. De kwestie van de plaats waar dit jaar de feesten zullen worden gehouden, werd ook nog ter spra ke gebracht. Voorz. deelde mede, dat het ter rein, hetwelk het- vorige jaar was gebruikt, uitstekend voldaan had, doch de mogelijkheid werd niet uitgesloten geacht dat dit over enige tijd zal worden bebouwd. De behandeling der Statuten en het Huishoudelijk reglement na men het verdere gedeelte van de avond grotendeels in beslag. Vooral over de financiën werd breedvoerig gediscussieerd. Er zijn, aldus de voorzitter, twee mogelijkheden de 3 Oranjever enigingen innen ieder apart de contributies, terwijl een bepaald bedrag aan het Centraal bestuur wordt afgedragen, óf alle contri buties worden door het Centraal Bestuur geïnd, dat de onkosten der afdelingen zou betalen. Een der aanwezigen was van mening dat het zo geregeld moest worden, dat ieder dorpafzonder lijk kan werken, terwijl het cen traal orgaan de samenwerking tussen de afdelingen bevordert. Besloten werd deze zaak ook aan het centraal bestuur ter be hartiging te geven. Hierna volgde de behandeling van het huishoudelijk reglement. Een commissie, bestaande uit de voorl. voorzitter en secretaris, werd samengesteld om een en ander met het centrale comité te bespreken, terwijl rapport zal wor den uitgebracht op de volgende ledenvergadering. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. 't Is een vaststaand feit, KOK wint in kwaliteit. Machinaal melken. Ook Wieringen heeft thans zijn machinale melkerijen gekregen. De Heer P. Keijzer te H.-Hoef als eerste en G. Doppenberg ie Stroe als tweede, hebben zich een melkmachine aangeschaft. Aangezien dit voor Wieringen de eerste schrede is, naar mechani satie in het meetbedrijf, hebben wij eens een kijkje genomen, gedurende het melken bij de heer P. Keijzer. Wij zullen U in het kort vertellen, wat er gebeurt, als met het melken wordt begonnen. Een electrische motor wordt aan gesloten op het gewone lichtnet, die in verbinding staat met een pijplei ding naar en in de stal. Gm het lijf van de K.oe wordt een riem bevestigd, waaraan het melk- apparaal wordt opgehangen. Dit apparaat bestaat uit een spe ciaal geconstrueerde emmer, waarop los zijn bevestigd, de vier gummi te pelhouders. Een gummislang is aan dit apparaat bevestigd en wordt nu aangesloten op een luchtkraantje. Deze kraantjes zijn op geregelde afstanden aangebracht op de bluslei ding De tepelhouders worden om de j uiers der koe bevestigd, wat door de zuiging voortgebracht door de mo tor, gemakkelijk gaat het mei ken is begonnen. De melktijd bedraagt 3Vu minuut en daarna wordt de koe nog even nagemolken. Bij dit alles speelt routine van Je melder een grote rol. Volgens dhr. Keijzer, is de reactie der koeien rustiger, dan hij vei- wacht had, waarvan wij ons dan ook konden overtuigen. ,Het gehele apparaat, maakt door het verchroomde gedeelte, een goe de indruk. Deze melkmachine wijkt enigszins af van die welke wij tot dusverre in de W.-Meer in werking hebben ge zien. Hiér geen benzine, maar een electro-motor, geen staand, maar hangend meik-apparaat. Volgens onze zegsman, is door de speciale constructie der tepelhou ders, het zuigen als van een kalf zeer benaderd. Wij wensen de beide veehouders veel succes met hun melkmachine. BEDRIJFSVOORLICHTING. (Vervolg.) Wanneer men veel zaderijen, als koolzaad, karwij, spinazie enz. met de maaidorser kan maaien, wordt de rentabiliteit van de combine wel iets groter, omdat het stro van deze gewassen weinig of geen waarde heeft. Ook kunnen moeilijkheden bij het verkrijgen van goed en voldoende personeel voor het dorsen met een eigen dorsstel soms een overweging vormen om tot aanschaffing van maaidorser wordt geoogst, kost dat, in vergelijking met dorsen van het land m£t eigen dorsstel, een bedrag van f 2700.M.a.w. wanneer men voor een dergelijk geval kan berekenen, dat de extra kosten aan arbeidsloon, bij ge bruik van een eigen dorsstel, ho ger zijn dan f 2700.dan pas kan er voordeel zitten in het overgaan tot maaidorsen en het verkopen van het eigen dorsgarnituur. Het. DE TOEKOMSTIGE LANDBOUWPOLITIEK. De Minister van Landbouw heeft richtlijnen gegeven voor een opvoering van de productie van veevoeder waarmede naar schatting 200 millioen gulden per jaar op de invoer zal kunnen wor den bespaard. Men wil in de toekomst de Nederlandse veestapel weer op voor-oorlogsplan brengen, waar mede ook o.m. onze vleespositie zal zijn gewaarborgd. De deviezenpositie laat echter geen invoer op voor-oorlogs plan toe. Toen werd 2.9 millioen ton verbruikt en 1.8 millioen ton ge ïmporteerd. Men hoopt de invoer thans door opvoering der eigen productie tot 0.8 millioen ton te rug te brengen. De noodzakelijke besparing van 1.1 millioen ton op de invoer zal alle takken van veehouderij moe ten omvatten. Het aardappel-areaal laat een ruime voederifig van de varkens met gestoomde aardappelen toe, n.1. 1574 kg .per dag tegen 1V< kg krachtvoer. Ter verhoging van de eigen zet- meelproductie zal gras en klaver een hogere opbrengst moeten ge ven 18%) en de mogelijkheid daartoe acht de Minister aanwe zig. Ruimer gebruik van kali- eti fosfaatbemesting, en van stikstof. Voorts worden ruilverkavelingen, verbeterde winnings- en bewate- ringsmethode, alsmede betere be weidingsmethoden (schrikdraden) aanbevolen. Een belangrijke mogelijkheid om verliezen van de zetmeelpro- ductie te voorkomen ziet men in het kunstmatig drogen van gras. Uitbreiding van de aardappel teelt vooral de zandgronden, en van (De voederbietenteelt is ge wenst. In verband met het vorenstaan de zal een verandering in het bouwplan voor de komende jaren nodig zijn. Meer hakvruchten, meer mais, meer lucerne, vergroting van de productie van gedroogd groenvoer en, bij verhoging van de op brengstvermeerdering van het huidige grasland, scheuren van weidegrond. een maaidorser over te gaan. Het is duidelijk, dat dit slechts ïn bij - is ons bekend dat enkele landbou-1 zondere gevallen mogelijk kan wers, die over een eigen dorsstel J zijn. beschikken, dit gingen verkopen i om er een maaidorser voor in de plaats te nemen. Men doet dat omdat te hoge lonen moeten wor den betaald voor het dorsen. Dat komt hierop neer. dat een gedeel te van deze arbeiders met onpro ductief werk moeten worden be llet aantal manuren. Vergelijken we het aantal man uren voor het maaien en dorsen voor de onder A en B beschreven methoden, dan blijkt dat per ha tarwe voor zelfbinderen, schelven en dorsen vanaf het land 54 te ziggehouden. Wil men n.1. arbei- bedragen en voor het maaidorsen ders kunnen krijgen en houden vóór het dorsen, dan moeten deze soms reeds ver vóór de dorscam- pagne worden aangetrokken. Treft men dan bovendien nog en balen persen, ïncl. zaad- en balen mennen, slechts 22. Met andere woorden, de „oude metho de" vraagt 2.5 maal zoveel man uren als de nieuwe. We moeten regenachtig weer in de oogst, ten ook nog in aanmerking nemen, tijden van het dorsen, waardoor dat bij de „oude methode" de zak- de dorscampagne wordt gerekt, I ken zijn afgewogen, terwijl bij de dan kost dat natuurlijk zeer veel combine de zakken nog ongewogen geld. De zomer van 1948 gaf hier zijn. van een voorbeeld en heeft meer-Merkwaardig is dus, dat de dere landbouwers dan ook doen j „oude methode" 2.5 maal zoveel besluiten om hun dorsstel te ver- j manuren vraagt en toch nog aan kopen en een combine aan te merkelijk goedkoper is dan een schaffen. Dit is zeer begrijpelijk,combine De maaidorsers druk- doch evenzeer is het nog een vraag 1 ken dus wel, in zeer belangrijke of men hiermee werkelijk een mate, het aantal benodigde ar- gunstiger exploitatierekening zalbeidskrachten. De hoge aanschaf- weten te bereiken. fingskosten, de droogkosten en Men moet hierbij bedenken, dat het stro-probleem zijn echter de het oogsten met de combine voor voornaamste oorzaken, dat de granen gemiddeld per ha f £0.rentabiliteit van de combines, duurder is. Wanneer dus een op- voor onze omstandigheden, nog pervlakte van b.v. 30 ha met de j niet is bewezen. Het drogen. Verder mag nog wel even de aandacht op het volgende worden gevestigd. Wanneer het graan met een maaidorser is geoogst, zal men het meestal kunstmatig moeten laten drogen. Dit jaar is wel gebleken, dat men in de practijk nog lang niet overal op deze nieuwe wijze van werken is gesteld. Veel te veel graan wTerd te vroeg en te nat geoogst, waardoor moeilijkheden ontstonden, vooral bij zaaizaden, welke zeer zorgvuldig en dus lang zaam moeten worden gedroogd, ligt hierin een gevaar. Wanneer men te'veel en vooral te veel nat zaad aanvoert, kunnen de beschik bare drogers dit niet verwerken. Het gevolg daarvan kan ziin, dat men te snel gaat drogen, dus te hoge temperatuur, waardoor de kiem kracht lijdt. Vochtig zaad. dat niet onmiddellijk gedroogd wordt, gaat broeien, waardoor de kiem kracht evenzeer wordt ge- schaadt. Dit zijn risico's waarmee men rekening moet leren houden en waar voor dit jaar soms veel leergeld werd betaald Het is dit jaar wel heel duide lijk gebleken, dat de landbouwers, over het algemeen zich in dit op zicht nog geheel moeten leren aanpassen aan deze nieuwe me thode van oogsten. Er wordt veel al nog te vroeg met maaidorsen begonnen. De tijd voor zelfbinde ren is te vroeg voor maaidorsen en er wordt enige zelfbeheersing van de landbouwers gevraagd, om hun tijd af te wachten. Te vroeg oogsten met de com bine levert voor zaaizaad twee gevaren op waarop /'met nadruk moet worden gewezen. 1. Onrijp, en dus nat zaad, waardoor een slechte kwaliteit en een mindere kiemkracht. 2. Nat zaad, waardoor hoge on kosten voor drogen en risico voor de kiemkracht. Als voordeel van de combine wordt soms genoemd een meer opbrengst, doordal er minder zaad verloren zou gaan, dan bij de Het volgende staatje geeft vaij deze voorgestelde veranderingen in het bouwplan van Nederland' een globaal beeld, waarbij tevens de handelsgewassen e.d. zijn op genomen. Ontwerp van een bouwplan vooc Nederland oppervlakte in 1000 h.a. toekomst 194$ granen 425 493 peulvruchten 31 31 handelsgewassen 67 knol- en wortelgew. 385 339 groenv. en kunstweide 172 161 stoppelgewassen 100 10(5 blijvend grasland 1228 1228 tuinbouw 145 135 Prijsstabilisatie. De meerdere betekenis welke in de toekomst het in eigen pror ductie gewonnen voer zal krijgen, brengt mede, dat de jaarlijkse schommelingen in de opbrengst kunnen leiden tot storingen in de voorziening en derhalve tot gro te verschillen in de prijzen van. het aan te kopen voer. Dit zal kunnen worden vermeden indien" in de overvloedige jaren tot voor- raadvorming wordt overgegaan en gebroken wordt met de ge woonte om ieder jaar zoveel vee aan te houden, als in verband met de voederpositie maar enigs zins mogelijk is. Dit beknopte overzicht geeft aan, dat van de Nederlandse land bouwers, vooral in de weidestre ken en op de gemengde bedrijven, in de komende jaren een grote inspanning zal worden aevraagd om in de nieuwe omstandigheden het productievermogen op te voe ren. SCOTLAND YARD STAAT VOOR EEN RAADSEL. Al een jaar lang is in Lon den „de dunne man" aan het werk. In die tijd heeft hij voor ongeveer een millioen aan juwelen en bontmantels gestolen. Hij past steeds de zelfde taktiek toe. Als hij zijn oog op een huis heeft laten vallen, loopt hij er we ken lang om heen en let ei* speciaal op of niet ergens in de muur een klein raampje zit, dat 's nachts niet wordt gesloten. Meestal vindt hij iets dergelijks in de hadka mer. Hij kruipt door raamp jes, die nog geen halve me ter in het vierkant zijn e.n ziet er niet tegenop langs een regenpijp van een 25' mete* omhoog te klimmen. Zodra hij door oen raam naar bin nen is geklommen, doet hij zijn werk bijzonder snel en handig. Hij Iaat geen vinger afdruk na en draagt dus ver moedelijk rubber handschoe nen. Scotland Yard staa* voor een raadsel. Zij ver moedt dat de gevel-toerist rubberschoenen draagt, die hem moeten helpen niet om laag te glijden, en dat hij een acrobaat is geweest, ge wend zijn lichaam in diverse bochten te wringen. „oude methode." Dat werd door ons niet in de berekening opgeno men, aangezien wij daarvoor geen gegevens hebben. Het lijkt ons echter niet van grote betekenis. Het feit, dat vele combines hefc vele stro deze zomer moeilijk kon den verwerken, heeft ook nog al eens wat zaadverlies gegeven, (on voldoende uitgeschud op de stro- schudders). Bovendien moeten we direct hiertegenover nog weer enige na delen van de maaidorsers stellen. n.1. dat het. onkruiclzaad over het land wordt verspreid, dat ze tech nisch nog lang niet voor deze omstandigheden volmaakt zijn, dat harde wind of storm in de oogsttijd zeer grote verliezen kun nen veroorzaken, omdat de gewas sen pas mogen worden geoogst als ze goed rijp zijn. (De rassen- keuze is in dit opzicht van veel belang). Ir. L. R. DIJKEMA.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 3