WIERINGERMEER NIEUWS RECHTVAARDIGE OORLOGSSCHADE - VERGOEDING „WIERINGERMEER." 90 Wieringer meerders naar 's Hertogenbosch. Onder leiding van de Heer J. P. Koolhaas kwam j.1. Dinsdagavond bovengenoemde stichting in ver gadering bijeen te Middenmeer, in Hotel Smit. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het ontwerp- wet op de materiële oorlogsschade 1 op 23 Januari 1948 de volksverte- i genwoordiging is aangeboden, doch een wet hierop, in welke vorm ook, is uitgebleven. Dit is, aldus spr., vanzelfsprekend voor f de gedupeerden een grote teleur- i stelling. Eindelijk verscheen, na rond 6 maanden, het voorlopig verslag. Het gevolg van een en ander is, aldus ging spr. voort, dat de on tevredenheid en de onrust steeds toeneemt, zodat vele oorlogsgedu peerden de wanhoop nabij zijn. Het geduld van velen is ten ein de men wil weten waar men aan toe is. Er moet een einde komen aan de onzekere toestand. In verband hiermede heeft de Landelijke Federatie van Stich tingen voor Oorlogsgetroffenen (waarbij ook de Stichting „Wie- ringermeer" is aangesloten), be sloten een groot congres te hou den in 's Hertogenbosch. Dit moet een demonstratie worden van alle oorlogsgetroffenen uit het gehele land tegen het lange uitblijven van de wet op de materiële oor logsschade. Het bestuur, aldus de voorzitter, stelt dan ook de leden voor in grote getale aan genoemde de monstratie deel te nemen, en met autobussen naar Den Bosch te gaan, en o.a. bij voorbeeld door middel van spandoeken uiting te geven aan de grote ontevredenheid die er leeft in de harten der oor logsgetroffenen. Dit bestuursvoorstel lokte een breedvoerige discussie uit. Een der eerste sprekers gaf te kennen dat hij ten deze van me ning verschilde met het bestuur. Hoewel hij ook van oordeel was, dat de tegemoetkoming aan de oorlogsslachtoffers zeer veel te wensen overlaat, zag hij geen heil in een demonstratie, die uiteinde lijk slechts de „man van de straat" BEDRIJFSONGEVAL. De Heer H. vd Wetering uit Me- demblik, werkzaam bij fouragehan- del Terpstra te Midu'enmeer, ge raakte bij het stropersen op het be drijf van dhr. Kits, aan de Nieuwe Sluizerweg, met zijn duim bekneld tussen de pers, waardoor deze ern stig geblesseerd werd, Dr. Hoogkamer verleende de eer ste hulp. De getroffene werd verder behan deld in het Ziekenhuis te Alkmaar. TEGEMOETKOMING VRIJWILLIGE BESCHIKBAAR STELLING WOONRUIMTE Er is nu een regeling tot stand ge komen, op grond waarvan bijdragen kunnen worden verstrekt in u'e kos ten, die men maakt. indien men VRIJWILLIG woonruimte beschik baar stelt. De gemeente betaalt de vergoe ding aan degenen, die de woonruimte ter beschikking stellen, en het Rijk vergoedt op zijn beurt aan de ge meente ci'e gemaakte kosten weer. SLOOTDORP GESLAAGD. Te Alkmaar slaagde dezer dagen onze plaatsgenoot M. Meeuwsen, voor het Praktijk Diploma Boekhou den. SOCITEIT SLOOTDORP. Op initiatief van de Heer E. A. Lindenbergh, kwam in Hotel Lely, te blootdorp een 12-tal personen bijeen. Er werd besloten, voortaan iedere Woensc.'ag samen te komen. Distributiedienst Schagen. Agentschap Middenmeer. 1 Formulieren voor het aanvragen ran werkkleding, kunnen de komen- <?e week afgehaald worden op 24, 26 •en 28 Januari. Voor bijzonderheden zie men het nummer van vorige Zaterdag. MEDEMBLIK. De Harmonie vereniging ..Cres cendo" zal a s. Woensdag 26 Janu- ~ari een muziekuitvoering geven in Hotel Roemer. bereikt, en hoogstens de deelne mers onderling kan doen opwin den, maar geen nuttig effect sor teert. Z.i. bereikte men meer door via de geordende weg te blijven adresseren, en argumenteren en in de volksvertegenwoordiging te laten interpelleren. Men moet waardig demonstreren. Een andere spreker kon niet in zien waarom een demonstratie met spandoeken niet waardig kon zijn, daar het hier louter een kwestie betreft van het opkomen voor het recht. Nog andere sprekers gaven hun I mening pro en contra het be- stuursvoorstel te kennen, terwijl de voorzitter een nadere toelich- ting gaf. Ten slotte werd men het er over j eens dat het CONGRES een mach tige demonstratie moest worden van de grote ontevredenheid en teleurstelling die heerst in de kringen der oorlogsgedupeerden, opdat de aandacht van velen hierop gevestigd worde. Besloten werd tezamen per au tobus de reis te maken. De kosten van de tocht zullen bestreden wor den door de opbrengst van de nog te innen contributies. Staan de de vergadering gaven 80 perso nen zich als deelnemer op. Door dat zich Woensdag (de laatste dag der aanmelding), nog 10 personen te kennen gaven, dat zij het con gres wensten te bezoeken, zullen dus in totaal 90 Wieringermeer- ders het congres bijwonen. Na de pauze werd, naar aanlei ding van een telegram dat ten deze aan de betrokken autoritei ten verzonden is, gesproken over de uitkeringen der molestverzeke- ring. Belangrijke bedragen der verzekerden zijn geblokkeerd op de herstelbanken, en leveren de gedupeerden geen rente op. Het „loskrijgen" van het geblokkeerde geld werd uitvoerig besproken. De leden wisselden ten deze hun ervaringen uit en dienden elkan der zo van advies. In de rondvraag werd besloten geen concreet voorstel voor het congres samen te stellen, maar de beschrijvingsbrief af te wachten, en gezien de discussie te 's Herto genbosch, aldaar nader een hou ding te bepalen. SCHOLENBOUW W.-WERF Er is een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de semi-permanentc ULO-SCHOOL aan de Kievitstraat. Dierenarts Reitsma gaat de polder verlaten. M.i.v. 1 Februari a.s. is dieren- ars Reitsma benoemd tot Arts van de Onderzoekingsdienst voor de Gezondheid der Dieren, rayon Noor-Holland, ter standplaats Alkmaar. Met de Heer Reitsma gaat een geziene figuur onze polder verla ten, Wij feliciteren hem met zijn promotie en wensen hem ook in zijn nieuwe functie het beste toe. j Propaganda - avond. DISTRICT W.MEER en OMSTRE KEN DER NED. CHR. LAND ARBEIDERS-BOND Deze fiim-avond, Maandag j.1. in Hotel Smit te Middenmeer gehouden, mag builengwoon geslaagd heten. De opkomst, ook uit de randge meenten. was zeer goed. De voorz. dhr. Boersma uit Me- demblik kondigde na de gebruike lijke opening, het filmprogramma aan. Als inzet een allerleukste teken film en daarna de p achtige docu mentaire film over Drente met zijn heide, schapen, veenderij en bijzon derheden over de turf-industiie. 1 In 't kort gezegd, D entes „ver leden" en ..heden', waaibij zesc goed uitkwam dat na afgraving van het bovenveen, een goe>Jj cultuur grond vrijkomt. Nadat nog een komische film werd gedraaid, volgde een raadselfilm. Daar niemand der aanwezigen een volledig goede oplossing had, weiden de prijzen bij loling toegekend aan: de heren vd Burg, Kolhorn; R. Fok kema, Berkhout; C, Nouwen, Sloot- dorp; W. J. Groeneveld. Sloot dorp; T. de Boer, M.meer. Vervol gens aan de dames: Bork te Twisk; H. Geurkink, M.Meer en M. Harae- ling, Kolhorn. De prijzen, welke met een toepas selijk woordje werden uitgereikt, be- Kerkdiensten Wieringermeer ZONDAG 23 JANUARI. NED. HERV. GEM. Slootdorp 10 uur Ds. Wiegërs. Slootdorp 2 uur Ds. Vink. Middenmeer 10.30 geen dienst wegens ziekte. Middenmeer 2 uur Ds. Wiegers. Voorb. H. Avondmaal. W.werf 10 uur Ds. Vink. W.werf 2 uur dhr. Tijmstra. Opperdoes 10 u. Ds. Kloosterman. Opperdoes 2.30 Ds. Kloosterman. Voorb. H. Avondmaal. Twisk geen dienst. Lamb.schaag 2 uur Ds. vd Neut. Oostwoud 7 uur Ds. Kloosterman. GEREF. KERK. M.meer 9 uur D§. v. d. Wielen. M.-meer 3.30 uur Ds. vd Wielen. Slootdorp 9.30 uur Ds. Meijering. Slootdorp 2.30 uur D£>Meijering. W.werf 9.30 uur Leesdienst. W.-werf 4 uur Ds. G. Meijering. GEREF. KERK Art. 31 K.O. In de Ned. Herv. Kerk te W.werf. W.werf 9.30 uur Stud. C. Breem van A.'dam. W.werf 3.45 uur dienst. Jaarvergadering C.B.T.B. Onder flinke belangstelling verga derde j.1. Maandagavond de afdeling W.Meer van de Boeren- en Tuind'ers bond, in Hotel „Lely" te Slootdorp. In zijn welkomstwoord wees voorz. vd Veen op cte grote moeilijkheden welke het komende jaar te wachten staan, o.a. het pachtvraagstuk en de arbeidsvoorzienng. De arbeidsvoorziening zal ook dit jaar weer een probleem worden. Volgens spr. zou er in de polder een tekort bestaan van 1000 vaste arbei ders. Dit is. zijn inziens, het gevolg van het ontbreken van 1000 arbei derswoningen. Bovendien heeft de Directeur-Gsne- laal van de Landbouw medegedeeld, dat er dit jaar een bedrag van slechts 2 millioen gulden uitgeliokken is voor de ocgstvoorziening, tegen 7 millioen in 1948. Reeds zijn de betreffende instan-l ties ervan in kennis gesteld, dat de landbouwers ten aanzien van de oogstwerkzaamheden niet in die mate zullen worden tegemoet geko men als dit het vorige jaar 't geval is geweest. l-pr. behandelde vervolgens het pachtprobleem. Volgens spreker zou den er zich in de landbouw heel wat wijzigingen voordoen, wanneer de pachlherziening zou worden goed gekeurd. De verhoging noemde spr. ongeoorloofd en onverdedigbaar. Doch hoe groot de zorgen ook mogen zijn aldus spr., in de eerste plaats ons vertrouwen op God te stellen, Die zegt. dat wij niet be zorgd behoeven te zijn. In zijn verslag wees de secreta ris, dhr. Woudstra er op, dat de op komst op de vergaderingen opvallend klein is geweest; zelfs op samen komsten. waar zeer goede sprekers het woord voerden, bleef de op komst gering. Na het verslag vd penningm. werd een ingekomen mededeling van de Rentmeester der Domeinen behan deld, betreffende de infiltratie. De huidige voorzitter werd her kozen. De heer Bleijdorp gaf een leer zaam verslag van de door hem bij gewoonde akkerbouwconferentie te Birkhovett. Hierna volgde sluiting. DIENSTPLICHT NIEUWS. Overplaatsing. De dienstplichtige F. de Jong is met ingang van 17 pee. 1948 over geplaatst van het 8e Regiment In fanterie naar de Zeemacht. PRAATMIDDAG' Tan de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting in de Wieringermeer. stonden uit nuttige gebruiksvoor werpen. TOESPRAAK A. BOLTJES. Wegens ziekte van een 2-tal Hoofdbestuurders, hield dhr, Boltjes, Voorz, der afd. Middenmeer. een toespraak. Deze liet het verleden der CNLB de revue passeren. Du:delijk deed spr. uitkomen, hoe de rechten van de bedrijfsgenoot bij de CNLB verankerd liggen. Ds. C. G. WIEGERS, welke slechts even ter vergadering aanwezig kon zijn, verklaarde dat de CNLB zijn volle belangstelling heeft en wenste de Bond rijke zegen toe. (Applaus.) De prachtige Artis-film Rotter dam. een kleurenprojectie van de Rot'erdamse Diergaarde, vormde het slotnummer. Het was een prachtige avond en de vele bezoekers hebben reden met genoegen hierop terug te zien. De heer Bisschop van Twisk sloot deze avond met dankgebed. F-en in de pauze gehouden col'ec fe ten bate van het TBC-fonds D.E.L. bracht de somma van I 46.88 op Deze samenkomst, gehouden in café-restaurant „De Maaier" te Wieringerwerf, werd te 2 uur geopend door de Heer G. R Kiste- maker, voorzitter der Vereniging, die een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen, en in het bijzonder tot de sprekers van deze morgen, richtte. Hij sprak de wens uit dat deze samenkomst een even prettig ver loop mocht hebben als die, welke de vorige week in Slootdorp is gehouden. De eerste spreker van deze mid dag was de Heer J. Schipper, die enige indrukken weergaf omtrent de RASSENPROEVEN, welke in 1948 op de Prof. v. Bem- melenhoeve waren genomen. Het eerste gewas wat spr. be handelde was de Zomertarwe. De overgangstarwes waren ook in de ze serie opgenomen maar deze kunnen we voor ons gewest als minder belangrijk beschouwen. Het ras Blanka kan steeds worden aanbevolen, doch kon dit jaar niet met de andere rassen worden ver geleken wegens onvoldoende stand, te wijten aan het ontvangen van onjuist ontsmet zaaizaad. De twee de is Carma, maar die is voor onze omstandigheden vrij slap. Koga kan als noodgewas zeer goed ingevoegd worden, daar het van de zomertarwes wel de kort ste groeiperiode heeft. Adelaar is in de haverrassen nog wel de standaard, maar kan het toch niet meer bolwerken tegen Marne en Zonne II welke thans de eerste plaatsen bezetten. Ex pres is een iets minder opbrengend ras, maar erg gewild voor de ex port, waardoor men deze in de regel vlot kan afleveren. In de Zomergerstrassen wordt de hoedanigheid van het ras voor een groot deel bepaald door de vatbaarheid van roest. Het ras Balder staat hier nogal wat boven de Abed Kenia. Van het ras Agio wat eerst tamelijk goed leek voor de brouwerij, is nu bekend dat het brouwsel is tegengevallen, waar door dit ras tamelijk in waarde zakt. Van de erwten wordt steeds een volledige serie aangelegd. In de groep groene erwten hebben de C. B.-rassen hier de leiding. Bij de schokkers is het nog steeds het ras Zelka, alhoewel een nieuwe kruising van de kweker Mansholt ook lang niet slecht is. In de ca- pucijners komt C.B. met een "nieuw ras t.w. Helios, welke in opbrengst niet is tegengevallen en tevens tamelijk resistent schijnt te zijn tegen de zo gevreesde voetziekte. Voor deze ziekte werd Helios een 8 toegekend, tegen het standaard ras Hala een 7. (10 voetziekte- vrij In de vlassen komt ook enige verandering. Om hier een nieuw en goed ras naar voren te bren gen is een zware opgave, daar bui ten de opbrengst rekening moet worden gehouden met hét lintge halte en lint-kwaliteit alsmede de stevigheid en onvatbaarheid voor roest. De kweker Hijlkema is dit gelukt met het ras Percello, waardoor het topras Concurrent enigszins afglijdt naar de tweede plaats. Verder maken ook de ras sen Formosa en Hollandia geen slechte indruk. De Percello is in zaadopbrengst iets lager dan de Concurrent maar dit is een be kend feit van de blauwe rassen, ïn de kwaliteit is nog veel te be reiken, door meer rekening te gaan houden met voorvrucht en bemesting. Bietenland moet te koud geacht worden voor vlas. Van spinazie was voor het twee de jaar een uitgebreid rassen- proefveld aangelegd. Het vroegste ras geeft hier als regel de hoogste opbrengst De financiële uitkomst is hier vrijwel in vercalculeerd. De typen Viroflay geven een ho gere opbrengst, maar zijn lager in prijs dan b.v. het ras Kon'ng van Denemarken. Bij het afsluiten van een contract dient men dan ook naar de naam van het ras te •vragen. Een nummer zegt in de zen niets. Bij de bruine bonen waar lan^e tijd het ras C°ka aan de snit-s stond krijgt Beka de overhand. De consumptieaardappelen wa ren weer de laatste in de rij van few^ssen. Ook hier blijven de kwekers niet stil zitten, wat be treft de verbetering van de pro ducten. De Meerlander maakt hier als toekomstige vervanger voor de Bevelander geen slechte indruk, al is de smaak iets minder goed. Naar aanleiding van vragen over dit overzicht merkte spr. op dat Percello de moeite van pro beren ook op de lichte gronden, waard is. Tegen machinaal trek ken bestaat geen enEEl bezwaar, als er maar niet te vroeg wordt getrokken, wat nog wel eens voor komt. Wel vraagt Percello een 10 a 15 kg meer zaaizaad als opgege ven is. Hierna verkreeg dhr. L. v. d. Veen het woord met enige mede delingen over proeven met Aardappelen- Looftrekken t.a.v. groen rooien. Hieruit bleek dat de elders in 1947 genomen proefveldresultaten niet zijn be vestigd. In Friesland o.a. werd in 1947 een belangrijke meerop brengst verkregen, doch volgens spr. moest dit worden toegeschre ven aan het feit dat er twee dagen verschil in de uitvoering van de proef was gelegen. Deze ogen schijnlijk korte periode kan in de groeitïjd van de aardappels van grote invloed zijn. Het voordeel van looftrekken zullen we dan ook meer moeten zoeken in het verkrijgen van beter Afgeharde knollen waardoor minder gevaar voor beschadiging en veelal min der nawerk met sorteren enz. Een bezwaar is echter dat het land te laat vrijkomt voor een in te zaai en groenbemest-ing. Wat vooral voor de kleinere bedrijven van belang kan zijn. Hierna trad als spreker op dhr. E. Oosterhoff met enige medede lingen over de diverse methoden van mechanisch bietenrooien t.o.v. handwerk. De kosten van het handwerk waren het hoogst de eenvoudigste machinale methode de goedkoopste. Onderling lopen de totale kosten niet veel uiteen. Buiten de kosten speelt het al of niet aanwezig zijn van perso neel nog een rol voor het kiezen van de te volgen methode, even als de tijd van' rooien. Voor het toepassen van een bepaalde me thode, evenals de tijd van rooien. Voor het toepassen van een be paalde methode zal men de be drijfsomstandigheden in aanmer king moeten nemen. Als laatste in de rij der sprekers kwam Ir. Dijkema aan de beurt. Deze behandelde in vluchtige trekken een organisch bemestingsproefveld met groenbemesting en stalmest t.o.v. geen organische bemesting, welke is aangelegd op de v. Bem- melenhoeve. In 1948 werden op dit langjarig proefveld Suikerbie ten verbouwd. Aan de hand van. een viertal grafieken toonde Ir. Dijkema het verloop van ds op brengsten van Bieten. Loof, Sui keropbrengst en Suikergehalte. De bieten - opbrengst was op de groenbemesting het hoogst over de gehele lijn. De optimumcijfers lagen hier bij een gift van plm. 4—6 baal Kalksalpeter, terwijl de bietenopbrengst op de akker zon der organische bemesting bij 12 baal ongeveer op het hoogtepunt lag. De loofopbrengst gaat bij al le objecten bij de hoogste stikstof- trap nog steeds omhoog. De ge haltes aan suiker liggen precies tegengesteld, waarbij het groen- bemestingsobject onderaan ligt» De Suikeropbrengst van het groen- bemestingsobject is evenwel hoger door z'n enorme opbrengst aan bieten. Het stalmestobject schom melt hier wat tussen in. Aan de ze proef werd nog een compost- akker toegevoegd, maar deze ligt nog te kort om hierover nu al mededelingen te geven. Aan het einde kwam Ir. Dijke ma nog aan een paar belangrijke punten, n.1. het drogen van Lu- cerne en de kwestie van het min der goed werken van de Zwavel zure - Ammoniak in de Wier'n- germeer. Een uitgebreider verslag is hiervan gegeven in het verslag van de praatmorgen te Slootdorp. Hiermede was dan een einde gekomen aan deze goed bezochte praatmiddag. De Voorzitter dankte de spre kers voor hun duidelijke uiteen zettingen en wenstè de aanwezi gen een goede reis en tot H. DE HAAN.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 5