WIERINGER NIEUWS DE MOSSELVISSERIJ. UIT EEN DER VELE BRIEVEN. Uitvoeringen van de Kon. Muz. „Harmonie" WAARHEEN? Een apart hoofdstuk van het Visserij-nieuws vormt de mossel visserij. Aangezien de aanvoeren niet over de afslag lopen kunnen hier over geen uitkomsten worden ge geven doch met de 10 vaartui gen die deze visserij uitoefenen is dit jaar wel een lonende uitkomst verkregen. 't Is eigenlijk een vreemde ge schiedenis met die Waddenmosse len en daar is in 1948 nogal het een en ander over te doen geweest. Feitelijk is Zeeland het domei* van de mosselkweker. Het Aan- en Verkoopkantoor te Bergen op Zoom (hoofdzakelijk geregeerd d. Zeeuwse belanghebbenden) heeft voor de Zeeuwen vrijwel een mo nopolie geschapen. Zij zijn het die aan de grootste afnemers (België en Frankrijk) mogen leveren. De Wieringers hebben hun verkoop terrein boven de Moerdijk en het binnenlands gebruik is niet zo bijster groot. Ja, er zijn nog mosselen op de Wadden, vooral jonge mosselen. Van de consumptie-mosselvis serij is hier nooit veel werk ge maakt en toch waren er voldoende goed eetbare mosselen te vinden. Slechts enkelen hadden lang geleden speciale percelen gepacht maar na de afsluiting van de Zui derzee heeft ook dit zich alles ge wijzigd. Percelen worden allang niet meer uitgegeven en lopende vergunningen zijn ingetrokken zodat de zaak geheel verlopen is. De Zuiderzeewerken, de veran derde stroomlopen en waterstan den, de verhoging van het zout gehalte, de verdwijning van het zeegras etc., het zijn alle factoren die het er voor de mossel niet beter op hebben gemaakt en die dit weekdier, om welke van de bovengenoemde redenen dan ook, de kans op verdere ontwikkeling schijnen te hebben ontnomen, ja, zelfs zijn bestaan op de Wadden bedreigen. De aanteelt kan niet vlug genoeg plaats vinden. De bo demgesteldheid is minder gunstig geworden voor de groei en veel zaad verzandt of raakt te veel onder het slik. Voornamelijk op diep water worden nog wel con- sumptiemosselen van zeer goede kwaliteit aangetroffen. Zij werden verhandeld naar Amsterdam en Engeland. Kort voor de oorlog was de leve ring van consumptiemosselen van weinig belang meer. De meeste mosselen worden gevist voor een- denvoer. In de oorlog kwam ook dit bedrijf èn door "oliegebrek èn door de inkrimping van de pluim- veestapei practisch tot stilstand. Dit was de kans voor dc Wad denmossel zich te herstellen. Toen kwam de Zeeuw Jonge mosselen van eigen bo dem v/aren er weinig. De teelt verliép daar niet zo vlot. Dus kreeg men permissie ze van de Wadden te halen, 't Is wel vreemd, dat de jonge mossel op de Wad den moeilijk tot volle wasdom kan komen, hetgeen nodig is om hem geschikt te doen zijn voor consumptie, terwijl bij over planting naar de Zeeuwse wate ren, een goed product wordt ver kregen. Bij millioenen ziin de jonge mosselen van de Wadden wegge haald en dit gaat reeds jaren zo door. Terecht vreest men dat dit de nekslag zal zijn voor de mos selteelt op de Wadden. Naar wii vernemen zijn er than~ nog zeer weinig jonge mosselen, ook al omdat de voorwaarden voo>* de voortplanting het afgelopen seizoen zeer ongunstig waren. Niets is gedaan om de zaak voor Wieringen te redden De jon?e mossel wordt geen tijd gelaten te volgroeien. Tenminste had men kunnen proberen de teelt op som mige geschikte plaatsen te bevor deren. Door proefnemingen had men zeker enige goede percelen kunnen kweken, waarmede het behoud van deze visserij voor Wie- Kunstkring. Een inspecteur voor U ringen was veilig gesteld. Inplaats daarvan is men tot steeds verder gaande inkrimping gekomen door le. aan de pacht van percelen een einde te maken 2e. lopende vergunningen voor het vissen van consumptiemosse- len in te trekken 3e de eendenmosselvisserij in onbeperkte mate toe te staan j 4e beschermde delen geheel vrij te geven 5e de zaadvisserij op de Wad- i den vrijwel onbeperkt toe te staan en dit alles, ten gunste van de Zeeuwen. Als klap op de vuurpijl nog dit Zeeland had dit jaar geen al te beste kwaliteit. Tienduizenden tonnen moesten worden geleverd doch men heeft niet meer. Dan maar aanvulling van de Wadden halen en de Wieringers j kregen vergunning de mosselen j aan de Zeeuwen te leveren. Door menging van Waddenzee- en Zeeuwse mosselen was nog wel een goed verkoopbaar product te leveren. De Zeeuwen waren hier over zeer ontsticht en wisten hec zelfs gedaan te krijgen dat ze ze zelf mochten halen. „De Visserij wereld" schreef het onlangs zo „Zeeland kan geen minderwaar dig product leveren op een markt, waar Denemarken exporteert. De- I nemarken levert een zeldzaam i mooie grote mossel, schoon en prima van kwaliteit. Het zou ge lijk staan met zelfmoord een 3e kwaliteitsklasse te scheppen. Dus, als Frankrijk gaat vragen j moeten er mosselen komen van de Wadden en nu is het alleen nog 1 maar een kwestie wie die halen of j brengen zal. i En dat zal een andd)* wel voor I ons uitknobbelen." j Tot zover de Visserij wereld. Voor ons is die vraag wie zej leveren zal niet zo moeilijk. Dat moeten de Wieringer mos selvissers doen en er moet nog veel meer gebeuren. Aan de roofbouw van de Zeeuw moet een einde komen. Elke tak van visserij, hoe klein ook en hoe gering de baten daar van op zeker moment- ook mogen zijn bezit voor Wieringen grote I waarde en de instandhouding 1 daarvan is voor haar van vitaal belang. Ook de instandhouding 'van het mosselbedrijf. Er bestaan zekere aanwijzingen dat ook de ogen van de Wieringer vissers voor deze zaak zijn open- 1 gegaan. 1 Wij komen hierop terug. DS. J. VAN DORP OVERLEDEN fa c!e nacht van Zaterdag op Zon V* is in Engeland de oud-predikant I de Ned Herv. Kerk te Londen, ds. J. van Dorp, overleden. Ds. van Dorp is o.m. predikant geweeflt te Egmond aan den Hoef en in Hoorn. Nog onlangs vervulde hij een spreekbeurt voor de Ned. Herv. Jongere Zusterkring te H.Hoef. HENRY DE VRIES OVERLEDEN Op 84 jarige leeftijd overleed te Amsterdam de indertijd zo vermaar de acteur, Henry de Vries. Zijn vertolking van Geert", in ..Op Hoop van Zegen", was onna volgbaar. Doch de grote man is hij geworden, toen hij geheel alleen De B and in de Jonge Jan". voor zijn rekening nam. 7 uiteenlopende 'ynen werden door hem alléén ge speeld. Len tournee door Europa en Ame- rika bracht hem buitengewone suc- •cssen. Het blad „The Daily Tele- ^raph", koos 7 der beste acteurs, die het stuk opvoerden. Doch men moest openlijk tot de conclusie ko men dat de Vries het alléén, beter deed. Ook op Wieringen is hij geen onbe kende. In de tijd dat „Amicitia", het stuk ..Dokter Bavino" in studie had, was hij de regisseur. De spelers bewaren aan hem de meest aangename herin neringen. Een avond van boeiend toneelspel> Na „Moeders en Zonen" en „Kinderen zonder toezicht", die' beide het falen van ouders bij de opvoeding hunner kinderen tot hoofdthema hadden, was ter af wisseling voor de Kunstkring avond van Vrijdag j.1. een stuk van een ander genre gekozen. Toch had ook het spel in drie be drijven van de bekende Engelse toneelschrijver J. B. Priestley, ge titeld „Een inspecteur voor U en met veel succes door „Het Rot terdams Toneel" opgevoerd, de strekking aar^£ tonen, dat het in het leven i«Jp gaat zonder ver antwoordelijkheidsgevoel voor het welzijn van de medemens. Juist als de heer Birling, een zeer zelf genoegzaam en zelfverzekerd za kenman, als opperste wijsheid heeft verkondigd, dat een man zijn eigen weg moet banen en voor zichzelf moet zorgen, komt. er bezoek van een inspecteur. Deze komt de familie Birling, die avond gezellig bijeen ter vie ring van de verloving van de MORATIÖ, 4 Jan. 1940 Het gehele Kerstnummer) is bij mij reuze in de smaak geval- j len en ik vermoed Dat dit bij de meesten van ons wel zo zal zijn. Mijn collega's zeiden ,.Bij jullie doen ze tenminste nog eens iets voor de jongens, en dat doet altijd aangenaam aan W. J. MEIJERS Sergt. Observator 270 228 208 Meteo L.S.K. 21 V.B. Pitoe Air Strip MORATIO I Succes - Nieuws. Succes I V.V.E. I 4—0. Daar alle wedstrijden voor de N.H.VB. waren afgelast vond al leen bovenstaande ontmoeting plaats. Eindelijk heeft de thuis club dus het zoet der overwinning weer eens kunnen smaken. Succes verscheen met een gewijzigde j voorhoede en we kunnen difect j j opmerken, dat het experiment ge- dochter Sheila, inlichtingen vra-slaagd mag heten. Er werd nu, gen omtrent een jonge vrouw, - althans voornamelijk voor de rust. die een paar uur tevoren door meer overleg gespeeld en bij zelfmoord om het leven gekomen tijd en wijle werden er fraaie aan- j is. Eén voor één krijgen de leden vallen opgezet. Metselaar speelde 1 der familie een beurt en allen na lange afwezigheid weer op de blijken ze op de een of andere midvoorplaats en alleen al door wijze tijdens haar leven met- deze het feit, dat hij 2 doelpunten jonge vrouw in meer of minder scoorde, was hij zijn plaats meer intieme relatie te hebben gestaan, dan waard. Succes trapte af en De inspecteur, die het onderzoek was onmiddellijk in de aanval, volkomen in de hand heeft, wijst Gevaar leverden deze aanvallen meedogenloos ieder zijn of haar niet direct op. Maar door de snel- deel van de schuld aan dit ellen dige einde aan. heid waarmede ze uitgevoerd wer den, was de wedstrijd het aan- De stemming is dan ook zeer zien ten volle waard. Uit een vrije gedrukt na het vertrek van de schop, welke door Hollander kei inspecteur. Tot men op 't idee hard werd ingeschoten, nam Suc- komt te informeren ryiar de echt- Ces de leiding 1—0. Tot de rust heid, zowel van de inspecteur als bleef deze stand gehandhaafd. van het zelfmoordgeval. Beide blij- j Na de rust was de fut er bij de i ken fictief te zijn. Tot grote op- thuisclub eerst een beetje uit. Na luchting van de ouderen het enige gevaarlijke .aanvallen van wordt nu immers geen publiek V.V.E. waarbij IJzer nog al eens schandaal De jongeren evenwel handelend moest optreden, één- beseffen, dat hun schuld niet ver- maal plukte hij de bal van de cffend is, want die schuld is niet schoen van de V.-linksbuiten, fictief De stem van het geweten werd Succes weer agressiever en is niet tot zwijgen te brengen. Een een paar maal ontsnapte het doel woordenstrijd volgt. Totdatj der bezoekers met. meer geluk dan de echte inspecteur komt en ookwijsheid aan 'een tweede doorbo Zaterdag- en Zondagavond gaf „Harmonie" haar gebruikelijke voorjaarsuitvoeringen die zeer goed slaagden. Beide avonden was de zaal geheel bezet. Voorz. Bosker sprak in zijn ope ningswoord de wens uit dat Har monie er in zou slagen het publiek een genotvolle avond te bezorgen, en deze wens is dan ook tenvoHe in vervulling gegaan, getuige het applaus, dat het orkest o.l.v. Di recteur de Heer Kreijger na ieder nummer in ontvangst had te ne men. Het gevolg was, dat na af loop van het muzikale gedeelte nog een extra nummer, n.L de „Shell Mars", ten gehore werd gebracht. Na de pauze traden de tonelis ten voor het voetlicht, met het stuk „Adieuen au Revoir", een toneelspel in 3 bedrijven door H. Bakker en Chr. van Bommel- Kouw. Dit stuk, onder regie van de Heer C, J. Bosker, dat een ware levensles bevat, is goed naar voren gebracht en werd dan ook door het publiek gewaardeerd. De strijd van de operazangeres „Anita Gianotti", om haar keuze te bepalen tussen het geluk van haar gezin, en haar kunst, werd subliem weergegeven. We stippen dit even aan zonder de anderen te kort te willen doen. Toen het doek voor de laatste maal viel, werd de spelers door het publiek een ware ovatie ge bracht. Het waren voor „Harmonie" een paar goede avonden, die de band tussen deze populaire vereniging en de burgerij weer hebben verste vigd. Voorz. Bosker dankte beide avonden allen, die dit „goede", hadden mogelijk gemaakt. Een gezellig bal was het siert van deze uitvoeringen. MOLLEN VEROVEREN WIERINGEN. de illusie der ouderen wordt ver nietigd Tot zover de inhoud van dit stuk. Toegegeven een niet alledaags ge val, een gewilde constructie, maar ring. Op vrij gelukkige wijze ver grootte S. de voorsprong, toen Metselaar hard inschoot, de bal veranderde door effect van rich ting en het was 20. Toen Metse- uitgewerkt en ten tonele gevoerd iaar daarna in het strafschopge- op een wijze, die het publiek van bied unfair werd aangevallen wees het begin tot het einde in span ning wist te houden. Inderdaad knap spel, vooral van (Richard Flink), maar inspecteur" (hoewel wat vreemd, de scheidsrechter naar de beruch te stip en, het slachtoffer zelve de vader voltrok het vonnis 30. Kort voor ook de het einde bracht Veerdig, na goed hersenwerk in de voorhoede, de sers, dat in het begin van de competitie te veel punten zijn wat moraliserend) vond in Adolf stand op 4—0. Jammer Succes- Rijkers een knappe vertolker, ter- wiil Stine Lerou als de hautaine moeder, Annie de Lange als de' verspeeld, dochter, Paul Storm als de ver- De vorm. die het elftal de laatste loofde en Gerard Schild als Eric wedstrijden toont is in schrille Birling eveneens meermalen sterk tegenstelling met de plaats, die spel te zien gaven. Het daverend het, elftal op de ranglijst inneemt, applaus, waarmee de aanwezigen Door de uitslagen van de overige van hun dank en waardering blijk in deze afdeling gespeelde wed- geven, was dan ook zeer zeker ver diend. De beide groepen van Het strijden is de spanning onder aan de ranglijst, zeer gestegen. Succes R'dams Toneel hebben hier een heeft thans evenveel punten als uitstekende indruk achter gelaten. B. B.K.C., n.1. 12. A.D.O. heeft 14 p. Alle clubs hebben nog één wed strijd te spelen. Theoretisch kun- POLTTTE. Gev. een autonummer nen n0g 3 clubs met een gelijk bord G Z 98?"0 en een lichtbruin aantal punten eindigen, in welk gekleurde sjaal. geval de competitie dus nog een Inl. bij de Gem.-Bode. verlengstukje zou krijgen. Daar- om zal de thuisclub de laatste MEDEMBLIK. kans moeten aangrijpen en de OPNIEUW EEN nog te spelen wedstrijd tegen Zil- SOLISTENCONCOURS? vermeeuwen in winst moeten om- Uit betrouwbare bron vernemen zetten. Helder zal van ADO moe- wij. dat het bestuur van de Gem. ten winnen en B.K.C. mag even- Zangveren. „Nieuw Leven", ernstige min een misstap begaan tegen plannen heeft, ook dit jaar weer Beverwijk. een groot Nationaal Solisten-Con- p^0g steeds is niet definitief be- cours uit te schrijven. kend omtrent de regeling der Dit Concours zal waarschijnlijk pr0motie - degradatie, begin October worden gehouden. HANDBAL-NIEUWS. V. I. O. - D.V.O. Woensdag 9 Februari Cinema de Haan Film „Bathing Beauty." 9 Februari Openb. a^end Plattelands Jongeren Gemeenschap in Hotel Smit te Middenmeer. 15 Februari Feestavond in Hotel Smit te Middenmeer te verzorgen door het A Z - Cabaret. Successers Donderdag is de laat ste geleffenheid om je on deze uiterst belangrijke wedstrijd voor te bereiden. Verzuimt deze gele- Zondag .jl. speelde D.V.O. haar' genheid dus niet. eerste bekerwedstrijd tegen VTO in Wognum. Het liep DVO niet mee. EXTRA BUS NAAR ZAANDAM. daar er twee speelsters niet opge komen wat en zodat met za negenen pjj voi(Joende deelname zal a.s. gespeeld moest worden. 1 7or«dag een extra-bus naar Zaandam Er werd door beide clubs alles op rijden. alles gezet en DVO moest 't onder- 'yó^r Vrijdag opgeven bij H. An- spit delven met 3-0. Jammer, want 9jnj£i Vermaningsteeg. over algemeen was het samenspel van DVO beter dan dat van VIO. pms ging het er wel eens ruw van langs. waartegen door de sche:dsrechter niet streng genoeg werd opgetreden. DVO is nu meteen uitgeschakeld, omdat het afvalsysteem dit jaar nog wordt toegepast. Met het tot stand komen van een vaste oeververbinding voor het ei land Wieringen in 1924, door de z.g. korte Afsluitdijk, de dijk door hef Amsteldiep tussen Wieringen en het vasteland van Noord Holland, uitge voerd in het raam van de Zuiderzee werken, was ook de weg voor een uitbreiding van de fauna (dieren wereld) voor het ex-eiland geopend. Deze uitbreiding presenteerde zich - veel later echier - in de vorm van de mol die er voor die lijd ge heel niet voorkwam. Jaren heeft hel geduurd voor deze nuttige beschermde dieren de 3 Km. lange dijk hadden genomen." Steeds dichter echter naderden zij het oude eiland en omstreeks 1929-1930 waren de eerste mollen op Wieringen doorgedrongen. Eerst thans, een kleine 20 jaar la ter is haar verschijning in het Wes telijk deel van Wielingen van die omvang geworden dat maatregelen fot beperking van de mollenstand moesten worden overwogen. Dezer dagen is aan dhr. S. vd Hei, de. alhier, dan ook de eerste vergun ning (verleend door de Commis saris der Koningin) voor het vangen van mollen, uitgereikt. Naar wij vernemen, heeft deze eer ste mollen vanger reeds tientallen mollen verschalkt- De mol die vlak voor de oorlog tot aan de Hollebalg was doorge drongen heeft nu het kruispunt reeds gepasseerd. Vorig jaar zaten ze reeds aan da Oostzijde van de Kremersweg en dezer dagen werden, zo deelde men ons mede. ook molshopen in do tuin van het nieuwe raadhuis aan de Mekkennstuinweg geconstateerd. De boer ziet wel graag een paar mollen op zijn land. In de regel zoe ken de diertjes de beste grond ui* en ze vernietigen heel wat onge dierte. In een taaie, stugge bo dem voelen zij zich niet thuis. Zodra echter de aanwezigheid va* mollen de omvang van een plaag gaat aan»emen, moet er ingegrepen worden. Als bijzonderheid kunnen we nog melden dat de Wieringer grond veel kiezetoenen bevat. Bij het slechten van de molshopen worden ook deza steentjes over het land .verspreid en naar wordt beweerd, ondervindt men daarvan bij het maaien, zowel rr.et de hand als met de machine, veel hinder. Messenbalken en zeisen weiden er door beschadigd. De kosten bedragen persoon., I 3.50 per Supporters-veren. Leden van de betalen half geld. De kosten moeten bij opgave worden voldaan. Met belangstelling zullen we de verdere invasietochten van de mol volgen. Wij zij* o.m. zeer benieuwd vernemen, wanneer ze ook beweden Hippolytushoef worden waargenomen

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1949 | | pagina 2